Як посадити картоплю під зиму

0
1

Посадка картоплі під зиму можлива в багатьох регіонах росії, в тому числі в середній смузі, поволжі, чорнозем’я. Такий спосіб дозволяє отримати ранній урожай вже в травні і червні. До того ж рослини менше страждають від шкідників, не уражаються фітофторозом. Але недоліки теж є-основні плюси і мінуси описані в статті.

Чи можна садити картоплю під зиму

Щодо того, чи можна зробити посадку під зиму чи ні, до сих пір немає єдиної думки. Однозначно можна сказати, що цей метод досить ризикований і підійде далеко не для всіх російських регіонів. Сміливо можна експериментувати тільки в південних областях і в чорнозем’ї. Також реально вирощувати озиму картоплю в середній смузі.

При посадці під зиму враховують кілька важливих моментів:

 1. уважно вибирають терміни-орієнтуватися потрібно на прогноз погоди, оскільки конкретний час для тієї чи іншої області назвати складно.
 2. бульби ретельно готують, щоб вони не підгнили і не постраждали від інфекцій.
 3. викопують лунки певної глибини від 12 до 20 см.
 4. обов’язково використовують мульчу. Причому шар повинен бути дуже великої висоти – не менше 30 см.

Плюси і мінуси

У осінньої посадки картоплі під зиму є свої плюси і мінуси.

Посадка під зиму дозволяє отримати урожай вже в травні

До незаперечних переваг такого вирощування можна віднести наступні:

 1. основна перевага в тому, що вже в травні – початку червня можна спробувати молоду картоплю. Вона буде нічим не гірше тієї, яка дозріє з липня по вересень після весняної посадки.
 2. картопля не постраждає від посухи, він отримає достатньо кількість вологи навесні і на початку літа. Це особливо важливо для регіонів з жарким, сухим кліматом.
 3. посадка під зиму дозволяє зберегти картоплю від колорадських жуків і ряду інших шкідників. Врожаю буде більше, не доведеться проводити обробки кущів від комах.
 4. навесні часто йдуть затяжні дощі, через що посадку весь час доводиться відкладати. Якщо вирощувати озиму картоплю, проблеми не буде.

Хоча недоліки у посадки під зиму теж є:

 1. такий спосіб вирощування підійде далеко не для кожного регіону.
 2. восени і взимку особливу загрозу становлять капустянки і гризуни.
 3. досить великі трудовитрати-необхідно викопати лунки потрібної глибини і укласти багато мульчі на поверхню.
 4. навіть при хорошому укритті частина картоплі може підмерзнути і згнити.

Сорти картоплі для осінньої посадки

Якщо прийнято рішення посадити картоплю під зиму, особливу увагу слід приділити вибору сорту. Влітку можна виростити практично всі культури, в тому числі пізні, але при посадці восени вибирають середньоранні урожайні різновиди:

 • світанок київський;
 • явар;
 • волжанин;
 • бриз;
 • агрія;
 • лілея;
 • адретта;
 • уладар;
 • імпала;
 • лазурит;
 • поклик;
 • оксамит;
 • каратоп;
 • невская;
 • здоровань;
 • горизонт;
 • серпанок;
 • маргарита;
 • радичу;
 • таловский 110 та інші.

Ультраранні сорти використовувати однозначно не можна. Вони швидко проростають, пускають паростки ще до настання перших морозів, тому за зиму загинуть, навіть якщо температура буде порівняно високою. Наприклад, для посадки під зиму не можна брати такі поширені сорти картоплі, як гала, жуковський ранній і невський. При озимому вирощуванні вони так і не дали врожаю.

Важливо! для посадки під зиму підбирати слід тільки ті сорти картоплі, які підходять до кліматичних умов регіону.

Озиму картоплю можна вирощувати в тих регіонах, в яких взимку можливі такі умови:

 • температура ніколи не опускається нижче 3-5 градусів;
 • випадає стабільний сніговий покрив висотою від 10-15 см;
 • сніг тане в ранні або помірно пізні терміни.

Цим вимогам відповідає далеко не кожен регіон. Оптимально підходять південні області, в тому числі:

 • краснодарський, ставропольський край;
 • крим;
 • північний кавказ.

Висаджувати картоплю під зиму можна в південних регіонах

Допускається предзимняя посадка бульб і в середній смузі (в тому числі в підмосков’ї), в поволжі і чорнозем’я. На північному заході і південному уралі вирощування не завжди можливо – частина бульб загинуть. Що стосується сибіру і північних регіонів, тут озимий спосіб абсолютно непридатний через екстремальних морозів і температурних перепадів.

Коли садити картоплю під зиму

Картоплю під зиму садять восени, приблизно в другій декаді жовтня. Точні терміни визначити неможливо, оскільки вони сильно залежать від погоди, а також від кліматичних умов конкретного регіону.

Приступити до посадки картоплі під зиму потрібно в той момент, коли вже прийдуть перші заморозки (температура близько 0 і трохи нижче). Визначити оптимальний час можна за зовнішніми ознаками – вночі грунт вже починає підмерзати, але вдень відтає, стає вологим і м’яким, як ніби прийшла весна.

Якщо в середній смузі така погода зазвичай спостерігається в другій декаді жовтня, то в поволжі, чорнозем’ї – ближче до кінця місяця. Що стосується північного кавказу та інших південних регіонів, тут відповідний термін для посадки картоплі під зиму – це перша половина листопада. Можна планувати роботи до середини місяця, поки стоїть порівняно тепла погода.

Вирощування озимої картоплі

Виростити озиму картоплю і зібрати хороший урожай реально, якщо вибрати правильне місце для посадки під зиму і організувати хороший догляд. Основні правила агротехніки описані нижче.

Вибір і підготовка ділянки

Для посадки картоплі під зиму рекомендують приділити увагу підбору місця. Ділянка повинна відповідати декільком вимогам:

 • хороше освітлення;
 • відсутність застою води (не в низині);
 • без попередників пасльонових (томати, баклажани, перці).

Грунт повинен бути родючим і пухким, оптимально підійде суглинок з ph 6-7 (слабокисла або нейтральна реакція). До підготовки місця для посадки під зиму приступають ще влітку. Грунт перекопують і вносять компост або перегній по 10 кг на 1 м2. Якщо вона містить багато глини, закладають пісок або тирсу в кількості 3-5 кг на ту ж площу.

Підготовка картоплі

Перш ніж садити картоплю на зиму, необхідно підготувати бульби. За 2-3 тижні їх викладають на підлогу в світлому, прохолодному приміщенні (температура 10-15 градусів тепла). Періодично перевертають і обприскують водою.

За цей час бульби дадуть паростки, і їм буде простіше вкоренитися при посадці під зиму. До того ж завдяки впливу світла в них сформується соланін. Це отруйна речовина зеленого кольору, яке захищає картоплю від небезпечних шкідників – медведок, гризунів.

Картопля попередньо пророщують

Важливо! за день до посадки бульб під зиму їх протруюють в фунгіциді «фундазол» (10 г на відро води). Замість цього можна припудрити червоним перцем або потримати в розчині марганцівки (також 10 г на 10 л) протягом 20 хвилин.

Глибина посадки

При посадці картоплі під зиму дуже важливо намітити глибину залягання бульб. Вона залежить від розмірів і типу грунту. Чим щільніше грунт, тим менше глибина, але з іншого боку, вона все одно повинна бути не менше 12 см.

У піщані, супіщані грунти можна висаджувати і до 20 см.на таку ж глибину кладуть великі картоплини. Якщо вони середні, досить заглибити на 15 см, якщо дрібні – на 12 см, але не вище. Висаджувати на 20 см і більше вже не можна – відводки можуть не дорости до поверхні.

Процес посадки картоплі під зиму

Посадку озимої картоплі здійснюють різними способами, в залежності від типу грунту. Якщо грунт піщаний або супіщаний, необхідно зробити здвоєні грядки шириною по 70 см. Між рядами залишають інтервал 80 см. Між лунками – по 30 см. Посадку під зиму здійснюють в шаховому порядку. Послідовність дій така:

 1. на дно лунок кладуть компост з дрібкою золи, можна також додати трохи лушпиння цибулі.
 2. закласти картоплю в лунки і присипати грунтом.
 3. накрити ялиновим гіллям.
 4. зверху укласти великий шар тирси, сіна або соломи – мінімум 30 см.
 5. потім укрити щільним спанбондом білого кольору.

важливо! як покривного полотна можна використовувати тільки» дихаючі » матеріали, добре пропускають повітря. Застосовувати плівку не можна-картопля сопреет і згниє.

Якщо грунт глинистий, посадку під зиму роблять за іншою схемою. Послідовність дій наступна:

 1. формують лунки за допомогою дерев’яного кола – вони повинні бути вузькі (до 10 см) і досить глибокі (30 см).
 2. утрамбувати сіно або солому,Пробивши на максимальну глибину.
 3. викласти родючий грунт, додати компост і золу.
 4. покласти бульби картоплі для посадки під зиму.
 5. зверху присипати грунтом, укласти суху траву, сформувавши джгутик.
 6. до випадання першого снігу накрити грядки щільним спанбондом чорного кольору.
 7. після формування покриву зі снігу прибрати полотно.

Посадки обов’язково мульчують соломою

Завдяки укриттю під зиму картопля надійно захищена не тільки від промерзання, але і від гниття. Зверху його оберігає сніговий покрив. За зиму і весну органіка перепріє і створює додаткове тепло. Через два тижні після настання стійких позитивних температур з’являться сходи, а ще через 1,5 місяці можна зібрати урожай. Такий же спосіб посадки підійде для ділянок, розташованих в низинах, де існує висока ймовірність підтоплення.

Догляд за озимою картоплею

Восени і взимку догляд як такої не потрібно. Досить викласти великий шар мульчі, а зверху укрити нетканим матеріалом. Якщо снігу буде мало, бажано укласти якомога більше снігової маси, щоб вийшов надійний шар.

Ранньою весною мульчу поступово прибирають, встановлюють дуги і натягують неткане полотно. З наступ стабільних позитивних температур його прибирають. Далі догляд стандартний-якщо грунт суха, погода спекотна, дають полив. Навесні для прискорення росту вносять азотні підгодівлі, а під час цвітіння – суперфосфат і калій.

Висновок

Посадка картоплі під зиму має свої плюси і мінуси. В цілому можна сказати, що це ризикований метод, успіх вирощування сильно залежить від погодних умов. Тому рекомендується в порядку експерименту виростити невелику грядку озимої картоплі, а потім самостійно зробити висновки.