Як виростити дельфініум з насіння в домашніх умовах: багаторічний і однорічний

0
1

Вміст

 • 1 схожість насіння дельфініума
 • 2
 • 3 як виглядає розсада дельфініума
 • 4 посадка дельфініума насінням навесні на розсаду
  • 4.1 вибір ємності
  • 4.2 підготовка ґрунту
  • 4.3 вибір насіння
  • 4.4 стратифікація насіння дельфініума в домашніх умовах
  • 4.5 правила посіву
 • 5 через скільки сходить насіння дельфініума
 • 6 як доглядати за розсадою дельфініума
  • 6.1 температура
  • 6.2 освітлення
  • 6.3 полив
  • 6.4 розпушування
  • 6.5 чим підгодувати розсаду дельфініума
 • 7 коли і як пікірувати розсаду дельфініума
 • 8 пересадка розсади дельфініума у відкритий грунт
  • 8.1 загартовування
 • 9 чому не сходять насіння дельфініума
 • 10 висновок

Вирощування дельфініума з насіння передбачає багато нюансів, хоча сам процес досить простий. Важливо грамотно вибрати терміни і посівний матеріал, підготувати грунт. При вирощуванні необхідні комплексний догляд, правильне освітлення і температура.

Схожість насіння дельфініума

Висока схожість тільки у тих насіння дельфініума, які свіжі або зберігалися в правильних умовах. Виробники зазвичай вказують на упаковці термін в 2-4 роки.

Деякі джерела кажуть, що схожість насіння дельфініума тримається тільки 11 місяців. Насправді це відноситься до посівного матеріалу, який зберігають в паперовій упаковці в умовах кімнатної температури. Запаяний пакет з алюмінієвої фольги термін придатності підвищує.

Приблизно два століття тому в сша провели експеримент, помістивши насіння дельфініума в герметично закриті судини при температурі -15 °c. Схожість збереглася навіть через 16 років.

Коли сіяти дельфініум на розсаду в 2022

Терміни посадки дельфініума з насіння рекомендують орієнтувати на місячний календар. Такі роботи з цією квіткою планують на другу половину лютого. У 2022 році найбільш сприятливий період з 19 по 25 число.

24 і 25 лютого ідеально підходить для посіву, якщо хочеться отримати максимально раннє цвітіння. 14, 17 числа можна почати вирощування з насіння дельфініума однорічного, якщо не планується потім заготівля посадкового матеріалу. 28 лютого допустимо посів, коли хочеться отримати квіти незвичайного забарвлення або форми.

У середній смузі до вирощування з насіння дельфініума багаторічного або однорічника приступають також на початку березня. У 2022 для цього рекомендовані такі числа:

 • 2-3;
 • 6-8 – тільки для багаторічників, якщо не планується збір насіння з них;
 • 11-12.

У перший день весни варто посіяти насіння, якщо хочеться отримати незвичайні за кольором і формою екземпляри.

Як виглядає розсада дельфініума

У здорових саджанців дельфініума темно-зелене забарвлення. Повинно бути дві сім’ядолі, які зазвичай загострені. Оптимальна висота саджанців при переміщенні у відкритий грунт — 10 см.

Після появи сходів зайві сіянці прибирають. Для подальшого вирощування залишають тільки здорові і міцні екземпляри.

Занадто бліда або пожовкла зелень може вказувати на брак світла, поживних елементів, хвороба

Посадка дельфініума насінням навесні на розсаду

Висаджувати дельфініум на розсаду важливо не тільки своєчасно, але і грамотно. Необхідно правильно вибрати ємності для вирощування, підготувати грунт і насіння.

Вибір ємності

На початковому етапі вирощування дельфініума з насіння вибирають невисоку тару, але не менше 11-12 см. Варіантів кілька:

 • широкі ящики;
 • касети;
 • пластмасові горщики;
 • пластикові стаканчики.

Занадто великі ємності не підходять. Кореневій системі квітки не рекомендовано залишати багато простору.

Добре використовувати для вирощування дельфініума торф’яні таблетки, щоб зайвий раз не турбувати їх переміщенням. Сіянці можна буде висадити у відкритий грунт відразу в них.

Побільше ємності підбирають для пікіровки саджанців. Оптимальний обсяг 250-300 мл.

В обраній тарі обов’язково повинні бути дренажні отвори. Перед заповненням грунтом ємності ретельно миють і дезінфікують.

Підготовка грунту

Грунт для вирощування дельфініума може бути покупним або приготованим самостійно. Варіанти такі:

 • магазинна легка грунтосуміш для розсади;
 • грунт для сукулентів;
 • самостійна заготівля – садова земля, перегній (компост) і торф в рівних частках і великий промитий пісок (1/6 від загального обсягу).

Якщо суміш жирновата, додають рослинний компост (нарізати). Альтернатива-мелена солома. Добавка обов’язково повинна бути сухою.

Обраний або змішаний самостійно грунт просівають. Важлива профілактика грибкових захворювань. З цією метою грунт пропарюють годину на водяній бані. Одночасно це знищує насіння бур’янів. Альтернативні варіанти для протигрибкової обробки-препарат фітоспорін-м або розчин марганцівки.

Зауваження! у грунту для вирощування дельфініумів повинна бути хороша повітро — і вологопроникність. Для пухкості додають перліт 1: 10.

При вирощуванні декількох сортів дельфініума слід помітити посіви-це допоможе перевірити відповідність характеристикам

Вибір насіння

Для розмноження дельфініума насінням в домашніх умовах важливо грамотно вибрати посадковий матеріал. Якщо купувати його, то тільки у перевірених виробників і в спеціалізованому магазині. Обов’язково звернути увагу на такі моменти:

 • термін придатності — на упаковці часто вказують дату заготівлі і упаковки, важливіше перший показник;
 • наявність інформації на пакеті-назва сорту, базові характеристики, найменування виробника, його контакти, термін придатності, загальні рекомендації по посадці, вирощування;
 • цілісність упаковки;
 • сухість пакетика, відсутність розпливчастих плям, що говорять про намокання.

Заготовити насіння дельфініума для подальшого вирощування можна і самостійно. Роблять це, коли коробочки висохнуть і побуреют. Для заготівлі вибирають день без опадів. Насіння підсушують в теплі, вишелушівают, прибирають сміття і закладають на зберігання. Можна використовувати паперові пакети або герметичну скляну тару. Для зберігання до вирощування потрібно прохолодне місце.

Стратифікація насіння дельфініума в домашніх умовах

Щоб правильно посадити насіння дельфініума на розсаду, потрібно грамотно їх підготувати. Алгоритм такий:

 1. замочування в розчині марганцівки густо-рожевого кольору. Насіння помістити в марлю, час впливу 20 хвилин.
 2. промивка в холодній проточній воді.
 3. замочування в стимуляторі росту. Ефективний препарат епін-додають пару крапель на 0,1 л води. Час впливу 24 години.
 4. підсушити насіння, розклавши на паперовій серветці. Без цього вони можуть злипнутися при посіві.

Порада! для обробки насіння замість марганцівки можна використовувати фунгіциди. Ефективний препарат фітоспорін-м, максим.

Правила посіву

При посіві важливо знати, на яку глибину садити насіння дельфініума, і інші нюанси. Діяти слід так:

 1. заповнити вибрані ємності обробленої грунтом, залишаючи до краю 1-2 см.
 2. вирівняти поверхню.
 3. полити землю теплою водою (обов’язково відстоюють).
 4. рівномірно розподілити насіння по поверхні, злегка поглиблюючи.
 5. присипати посіви тонким шаром ґрунту-достатньо 3 мм.
 6. злегка ущільнити землю.
 7. зволожити посіви з пульверизатора з найдрібнішим розприскувачем. Воду краще використовувати кип’ячену.
 8. накрити розсадні ємності чорною плівкою.

До закладки насіння поверхню грунту можна тонко присипати дрібним річковим піском з ситечка. Це дозволяє краще розподілити посадковий матеріал.

Легке поглиблення, присипка грунтом і її ущільнення необхідні тільки для того, щоб насіння не спливали при перших поливах. В іншому випадку їх розподіл по розсадній ємності вже не буде рівномірним.

Під укриттям потрібно тільки проростити насіння дельфініума на розсаду будинку. Обов’язково щоденне провітрювання і усунення конденсату. Після появи сходів плівку для подальшого вирощування прибирають.

Насіння дельфініума можна розсипати по поверхні з папірця або розподілити пінцетом, якщо їх трохи

Через скільки сходять насіння дельфініума

Насіння дельфініума сходять приблизно через 1-1,5 тижні. Процес може зайняти і набагато більше часу. Все залежить від якості посадкового матеріалу, умов його зберігання, посіву та пророщування.

Як доглядати заРозсадою дельфініума

До появи сходів догляд за дельфініумом полягає переважно в щоденному провітрюванні. Обов’язково контролювати вологість грунту.

Температура

До появи сходів 3-4 дні рекомендують забезпечити температуру 10-15 °c. Після корисно на 1,5-2 тижні прибрати посіви в прохолоду. Підійде холодильник, засклена лоджія, веранда. Допустима температура до-2-5 °c. Такі умови забезпечують стратифікацію.

Коли з’являться сходи, для подальшого вирощування необхідний режим 15-18 °c. Неприпустимо підвищення температури більше 20 °c. Після пікіровки дотримуються такого ж режиму.

Освітлення

Для проростання насіння дельфініума оптимальна темрява, тому посіви і накривають чорною плівкою. Коли з’являються сходи, ємність переміщують в світле місце. Якщо вона стоїть на вікні, то краще ближче до скла.

Зауваження! посадки штучно досвічують. Особливо важливо це при посіві в лютому.

Полив

До появи сходів при провітрюванні посівів перевіряють вологість грунту. При необхідності її обприскують з пульверизатора.

Після появи сходів посадки зволожують у міру необхідності. Частоту поливу орієнтують на стан грунту. Він повинен бути помірно зволоженим. Заливання або пересихання грунту при вирощуванні дельфініума неприпустимо.

Воду вносять виключно під корінь. Поки паростки маленькі і ніжні, зручно використовувати для цього шприц без голки. Хороша альтернатива-полив з піддону.

Якщо при поливі натиск води буде великим для сіянців, то вони поляжуть і можуть вже не відновитися

Розпушування

При вирощуванні дельфініума обов’язково стежать за рихлістю грунту. Обробляють її акуратно, щоб не пошкодити ніжні сіянці.

Чим підгодувати розсаду дельфініума

Щоб зміцнити розсаду дельфініума, необхідно її підгодовувати. Використовують мінеральні добрива з азотом, калієм, фосфором і мікроелементами. Просто і ефективно підгодовувати дельфініум готовими складами:

 • агрікола;
 • розчинін;
 • fertika люкс.

Використовують готову рідку підгодівлю або готують розчин за інструкцією. Якщо добриво випадково потрапило на листя, його відразу ж змивають чистою водою.

Зауваження! при вирощуванні дельфініума будинку досить двох підгодівлі. Між ними витримують два тижні.

Коли і як пікірувати розсаду дельфініума

Пікіровку дельфініума виробляють у фазі 2-3 справжніх листків. Використовують ту ж грунтосуміш, що при посіві насіння. На 5 л землі додають 1 ст. Л. Комплексного мінерального добрива (обов’язкова наявність азоту, калію, фосфору, мікроелементів).

Ємності для пікіровки вибирають більшого розміру, ніж було спочатку. Обов’язково вимити і дезінфікувати тару, подбати про дренажі.

Для пікіровки зручно використовувати невелику лопаточку. Діють так:

 1. нові ємності заповнити просіяного і обробленої парою або фунгіцидом почвосмесью.
 2. зробити в землі поглиблення відповідного розміру.
 3. саджанець акуратно підкопати і перемістити на нове місце. Коріння повинні розміститися вільно.
 4. присипати поглиблення землею.
 5. злегка ущільнити.

Пікіровані саджанці заглиблюють в землю до точки зростання справжніх листків.

Дельфініум краще пікірувати в торф’яні горщики, щоб при переміщенні в сад зайвий раз не травмувати рослини

Пересадка розсади дельфініума у відкритий грунт

Загартовані дельфініуми переносять у відкритий грунт з кінця квітня до початку літа. Точні терміни залежать від клімату в регіоні, прогнозу погоди в поточному році. Краще вибирати час, коли весняні заморозки закінчаться. Якщо вони повернуться ненадовго, то нічого страшного. Здорові саджанці досить холодостійкі.

Рада! оптимально пересаджувати дельфініум у відкритий грунт, коли його коріння повністю обплетуть кому грунту в горщику. Це важливо для збереження його і підземної частини саджанця.

Перед пересадкою дельфініума в грунт важливо правильно вибрати місце для його подальшого вирощування. Основні моменти такі:

 • хороше освітлення протягом дня;
 • легка тінь опівдні;
 • віддаленість від чагарників, дерев;
 • захист від вітру;
 • відсутність застоїв вологи;
 • родючий і пухкий грунт;
 • хороший дренаж;
 • оптимальний суглинок або супісок.

Особливо важливо правильно вибрати ділянку для саджанців з насіння при посадці навесні дельфініума багаторічного. Він може рости на одному місці до восьми років.

Обрану ділянку перекопують, очищають від бур’янів. Землю для заповнення лунок змішують з добривами;

 • перегній-0,5 відра;
 • деревна зола-1 стакан;
 • мінеральний комплекс (обов’язкова наявність азоту, калію, фосфору) – 2 ст. Л.

Якщо грунт кислий, на 1 м2 вносять 50 г вапна. Піщаний грунт оптимізують додаванням торфу. У глинистому грунті організують дренаж з щебеню.

Пересаджують дельфініум у відкритий грунт так:

 1. зробити на підготовленій ділянці поглиблення зі стороною 40 см.відстань між лунками орієнтують на висоту конкретного сорту – зазвичай залишають 0,6-0,7 м.
 2. акуратно вийняти саджанець разом із земляною грудкою.
 3. помістити рослину в поглиблення, щоб коріння розташовувалися вільно.
 4. присипати землею.
 5. акуратно ущільнити. Коренева шийка повинна залишитися врівень з поверхнею.

Відразу після посадки дельфініум поливають. Перші дні вирощування у відкритому грунті необхідно притінення. Це дозволяє квітці швидше адаптуватися до нових умов.

Правильне вирощування дельфініума з насіння забезпечить перше цвітіння до кінця серпня або початку осені

Загартовування

Ця процедура під час вирощування дельфініума дозволяє йому швидше адаптуватися до вуличних умов. Починають загартовування не раніше фази 3-4 справжніх листків. Розсаду виносять на свіже повітря, поступово збільшуючи час перебування на ньому. Загартовування виробляють протягом мінімум двох тижнів до висадки у відкритий грунт.

Чому не сходять насіння дельфініума

Нерідко відсутність сходів при вирощуванні дельфініума з насіння пов’язано з неправильним зберіганням посадкового матеріалу. Якщо він покупної, то краще відразу ж прибрати його прямо в упаковці в холодильник або інше прохолодне місце. Сухість і тепло призводять до швидкої втрати схожості.

Інша проблема-термін придатності. Обов’язково звертати на нього увагу при покупці. Власноруч зібрані насіння зазвичай сіють свіжими, а покупні нерідко вже пролежали 1-2 роки. З плином часу схожість посадкового матеріалу знижується, а неправильне зберігання значно прискорює цей процес.

Дельфініуми можуть не проростати і через неправильний температурний режим. Якщо холод до-2-5 °c при вирощуванні їм не страшний, то тепло понад 20 °c згубно для сходів. Відбувається їх пригнічення і загибель.

Ще одна причина відсутності сходів – сильне заглиблення насіння. При посіві їх тільки злегка присипають землею. Якщо заглиблення не таке велике, то сходи все одно з’являться, просто пізніше. Можна допомогти їм, акуратно пальцем розмітивши верхній шар грунту.

Зауваження! сильне заглиблення насіння загрожує не тільки довгим появою сходів, але і повним його відсутністю, слабкістю і загибеллю сіянців.

Висновок

Вирощування дельфініума з насіння передбачає правильну підготовку грунту, посадкового матеріалу, розсадних ємностей. Важливо пам’ятати про чистоту, профілактику хвороб. При вирощуванні дельфініума необхідно забезпечити певну температуру, освітлення і комплексний догляд.