Формування баклажанів у відкритому грунті: схема, відео

0
1

Формувати баклажани у відкритому грунті необхідно в тих випадках, коли кущі досить високі і добре розростаються. Зазвичай їх ведуть в 1-2 стебла. Якщо посадка дуже щільна, місця мало, допускається вести в 3-4 втечі. Для цього необхідно встановити опору, підв’язавши стебла мотузкою.

Чи потрібно формувати баклажани у відкритому грунті

Як правило, формування баклажанів проводять в теплиці. Причина очевидна-тут мало місця, надходить не так багато світла, тому кущі потрібно вести в 1-2, рідше в три стебла, щоб вони дали хороший урожай. Хоча багато сортів баклажанів дають сильні, рослі кущі з великою кількістю пагонів.

Формування часто необхідно робити і при вирощуванні у відкритому грунті. Ця процедура дає відразу кілька переваг:

 1. рівномірний доступ світла і повітря до всіх частин рослини.
 2. вдається отримати 1-2 або кілька сильних пагонів, щоб рослина не витрачала сили на інші гілки.
 3. профілактика бактеріальних і грибкових захворювань.
 4. легше обробляти кущі, доглядати за ними.
 5. вдається заощадити місце: наприклад, якщо вести кущі у відкритому грунті в три стебла, їх можна висадити на відстані 20-25 см один від одного.

Увага! якщо немає часу працювати з рослинами, можна вирощувати низькорослі різновиди, наприклад, делікатес, робін гуд, алмаз, біла ніч. Вони дають невеликі кущі, формувати які необов’язково.

Коли проводити формування

Приступити до роботи рекомендують через 2-3 тижні після пересадки сіянців розсади у відкритий грунт. До цього моменту кущі повинні вирости до 30-35 см.іноді через погодні умови терміни можуть трохи зрушуватися, тому варто орієнтуватися на прогноз.

Якщо розсада після пересадки розвивається погано, необхідно посилити годування, регулярно давати азотні склади. При цьому слід встигнути до початку появи перших зав’язей. Тому крайній термін-це період цвітіння.

До формування приступають, коли баклажани виростуть до 30-35 см

Підготовчі роботи

На підготовчому етапі слід виконати кілька дій:

 1. встановити опору і підв’язати до неї рослини. Роблять це для того, щоб рослини не пригнулися до грунту через тяжкість плодів.
 2. прищипнути верхню точку росту.
 3. обробити рану деревною золою, вапном або порошком вугілля.
 4. дочекатися формування декількох пагонів і залишити сильні, інші видалити.

Працювати можна вручну або за допомогою секатора. Леза попередньо обробляють розчином марганцівки або іншого антисептика.

Формування рослин у відкритому грунті-досить проста процедура. Якщо дотримуватися основних правил, кущі не постраждають і дадуть хороший урожай. Рекомендують звернути увагу на кілька моментів:

 1. до робіт слід приступати тільки після того, коли кущ досягне висоти 30 см.щоб він адаптувався, перед формуванням баклажану потрібно дати «відпочити» 1-2 тижні.
 2. після прищипування верхньої точки у відкритому грунті слід почекати ще два тижні, щоб вибрати 1-2 міцних втечі. Решта видаляють.
 3. після того, як намічена точка розгалуження і вибрано кілька пагонів, все нижнє листя у баклажан до цього місця потрібно прибирати. Причому робити це краще не відразу, а по черзі, наприклад, по листу в день. Тоді рослина менш болісно переживе отримані травми.
 4. при вирощуванні у відкритому грунті періодично з’являються нові пагони-їх слід видаляти.
 5. для правильного формування слабкі пасинки прищипують після другого листа над зав’яззю з таким розрахунком, щоб залишився тільки один плід.
 6. якщо вирощувати баклажани у відкритому грунті, за місяць до збирання врожаю слід видалити всі точки зростання. Тоді рослина направить всі сили на формування плодів, а не зеленої маси.

Після обрізки рослини слабшають, можуть виснажитися і навіть постраждати від інфекцій. Тому необхідно забезпечити посилений догляд. Для цього кущі регулярно поливають два рази в тиждень. Воду попередньо відстоюють в приміщенні або на сонці. При цьому найкраще робити полив пізно ввечері і строго під корінь, щоб не обпекти листя. Норма витрати від 1,5 до 2 л на кущ. Це відповідає 10 л води на квадратний метр.

Після обрізки необхідно забезпечити регулярний полив і підгодівлі

Грунт періодично розпушують, роблять прополки. Щоб вона не просихала занадто швидко, бажано мульчувати посадки тирсою, хвоєю, сіном, соломою. Також під час і після обрізки необхідно вносити підгодівлю з інтервалом в два тижні. На етапі формування плодів дають комплексні склади або суперфосфат (40 г на 10 л) з сульфатом калію (30 г на 10 л).

Якщо посадки занадто щільні, літо холодне і дощове, це може спровокувати розвиток грибкової інфекції. При виявленні борошнистого нальоту, плям на листках необхідно провести обробку спеціальними препаратами:

 • «хом»;
 • «абіга-пік»;
 • «бордоська рідина»;
 • «максим»»

Також посадки можуть постраждати від попелиці, павутинного кліща та інших шкідників. Знищити їх можна за допомогою інсектицидів, наприклад:

 • «ефорія»;
 • «біотлін»;
 • «фуфанон»;
 • «актара»»

Види формування баклажанів у відкритому грунті

Щоб правильно обрізати баклажани у відкритому грунті, необхідно намітити схему формування. Найчастіше кущі ведуть в один або два стебла, але буває і так, що залишають три і більш потужних втечі. Вибір залежить від особливостей сорту, щільності посадки і умов вирощування.

Карликові баклажани можна взагалі не формувати, а високорослі різновиди ведуть в 1-2 стебла. Якщо місця мало, можна зробити щільну посадку і сформувати кущі в три стебла і більше.

Одне стебло

Якщо сорт високорослий, рослина ослаблена через несприятливі погодні умови, захворювань або з інших причин, формування у відкритому грунті краще робити в один пагін. Це найпростіший випадок, при якому залишають тільки один міцний стебло, а решта прищипують.

При цьому втечу потрібно підв’язати до дерев’яного або металевого кілочка, прикопати в грунт. Фіксувати необхідно за допомогою мотузки або тканини. Зв’язувати дротом не можна, оскільки це зашкодить стебло рослини при формуванні.

У більшості випадків кущі ведуть в 1-2 стебла

Два стебла

Обрізку баклажанів у відкритому грунті при формуванні в два втечі проводять за тією ж схемою, що і в один. В цьому випадку прищипують верхню точку росту після того як кущ досягне 30-35 см. Потім чекають деякий час, вибирають два найбільш розвинених втечі і залишають їх. Всі інші паростки видаляють. Також слід обривати нижнє листя у баклажанів до точки розгалуження. Вони нічого не дадуть рослині і тільки віднімуть у нього поживні речовини і воду.

Увага! у процесі формування варто видаляти всі зайві зав’язі, залишаючи не більше 15-20 шт.на одному кущі. Плодів буде не дуже багато, зате вони стануть великими.

Більше трьох стебел

У відкритому грунті формування в три стебла і більше зазвичай не застосовують. Цей метод характерний для теплиць, де досить просто встановити опори або натягнути нитки для того, щоб підтримувати численні батоги.

Принцип формування баклажанів точно такий же. Необхідно дочекатися, коли кущ у відкритому грунті виросте до 35 см, потім прищипнути верхню точку росту. Після цього залишають три або більше найсильніших втечі. Нижнє листя і пагони у баклажанів до цієї точки слід обривати. Інші гілки, що конкурують з основними пагонами, також прищипують.

Схема формування в 1-3 стебла допоможе провести процедуру правильно

Важливо! якщо вести кущі в три втечі і більше, баклажани у відкритому грунті слід розсаджувати на відстані 20-25 см.

Кущі вийдуть компактними і не займуть багато місця. Тому їх можна розмістити максимально щільно.

Поширені помилки

Під час формування дачники іноді припускаються помилок, які можуть призвести до часткової втрати врожаю. Щоб уникнути їх, рекомендують слідувати таким правилам:

 1. при роботі у відкритому грунті не варто проводити формування в жарку або, навпаки, дощову погоду. Процедуру краще запланувати на нежаркий і сухий день (оптимальна температура 20-25 градусів).
 2. якщо баклажан ослаблений, його листя викривлена, пожовкла, є ознаки захворювань, до формування краще не приступати. Необхідно визначити захворювання або шкідника і провести обробку у відкритому грунті спеціальними препаратами. У період плодоношення використовують народні рецепти або біологічні засоби.
 3. ще одна поширена помилка пов’язанаЗ тим, що дачники неправильно визначають терміни формування баклажанів у відкритому грунті. Приступити до процедури потрібно через 2-3 тижні після висаджування на грядку, коли баклажани доростуть до 30-35 см.
 4. після того, як формування пройшло, і намічено кілька міцних пагонів, необхідно продовжувати стежити за рослинами у відкритому грунті. Потрібно видаляти зайві пасинки, а також контролювати, як заростають рани.
 5. щоб через пошкодження не проникла інфекція, їх обов’язково обробляють золою, порошком деревного вугілля або рідким вапном.
 6. якщо погода суха, то кілька нижніх листків слід залишити. При вирощуванні у відкритому грунті вони допоможуть рослині пережити посушливий період.
 7. якщо ж погода спекотна, то нижню листя баклажанів, навпаки, повністю видаляють. Це необхідно для правильного формування і профілактики захворювань. Інакше листя може стикатися з відкритим грунтом і підгнивати.

Висновок

Формувати баклажани у відкритому грунті необхідно для отримання хорошого врожаю і профілактики хвороб і шкідників. Процедура не дуже складна, головне – приступити до неї вчасно, періодично видаляти пасинки і забезпечити нормальний догляд.