Збірка блоку живлення на 3а з китайського конструктора

0
27

Всім доброго часу доби. Пропоную вашій увазі один з багатьох варіантів складання лабораторного блоку живлення з досить популярного китайського конструктора.

ідея полягала в складанні лінійного блоку живлення з регулюванням напруги і струму з китайського набору. Перевірити працездатність цього китайського «дива» з використанням наявного в наявності трансформатора. Помістити конструкцію в готовий заводський корпус так, щоб в разі необхідності корпус можна було легко використовувати і для інших проектів (тобто мінімальна різання і сверловка самого корпусу під кріплення). І мати можливість подальших доопрацювань без зайвих проблем.

у даній конструкції було використано: — корпус модель g717, фірми «gainta» розмірами 225х165х90мм.- китайський набір для збірки ac-dc, cc/cv 3а.- китайський модуль цифрового ампер-вольтметра 100v 10a.- трансформатор маркування 97660-215-ab rh 0703.- трансформатор маркування aa-1570bn.- гнізда лабораторні типу»banana».- кабельний ввід pg7.- тримач для запобіжника 20х5.- вентилятор 60х60х11мм 12v 0,13 a.-склотекстоліт фольгований односторонній / — обрізок ламінату товщиною 6,7 мм. — кріплення м3, м4.- провід монтажний.- трубка термоусадочна.- радіодеталі згідно схемами.- стійки для плат висотою 10мм з різьбленням під гвинт 3мм.

з інструментів використовувалося: — дриль на стійці.- мфі «dremel» на стійці.- мфі осцилюючий.- паяльник-викрутки, кусачки і т.д.

Отриманий з «aliexpress» набір деталей конструктора. Друкована плата виконана досить якісно на двосторонньому склотекстоліті, із захисною маскою і металізацією отворів.

Корпус (»gainta » модель g717) дуже давно лежав у шафі без діла. З цього, вирішив використовувати його (поки для цієї конструкції).

Схема бп, з використаними деталями. Отримані в наборі випрямні діоди 1n5408 (розраховані на струм 3a і повинні працювати на межі), були замінені на більш потужні fr607 (розраховані на струм 6a). Для підвищення плавності регулювань потенціометри p1 і p2 були замінені на багатооборотні «bourns». Вхідні та вихідні параметри і позначення деталей на схемі вказані відповідно до опису конструктора.

При монтажі деталей на друковану плату резистори r1, r7 і діоди d1-d4 встановлені на відстані від друкованої плати, що зменшує її нагрів і нагрів поруч розташованих деталей. Операційні підсилювачі встановлені за допомогою монтажних панельок (т.к. Сумнівався в якості китайських операційників). Для зручності подальшої збірки конструкції, на місці установки світлодіода d12 була встановлена стандартна контактна панель на 2 контакти. Що йде в комплекті набору стабілізатор l7824 для вентилятора на 24v (на схемі не вказано) на плату не встановлювався, т. К. Під рукою не було вентилятора під цю напругу (хоча при бажанні можна встановити стабілізатор l7812 на 12v).

Наявний трансформатор (97660-215-ab rh 0703) має лише одну вторинну обмотку. З цього для гальванічної розв’язки живлення модуля цифрового ампер-вольтметра, а за одне і харчування вентилятора, був виготовлений додатковий малопотужний стабілізований блок живлення (12v 0,7 a), зібраний за найпростішою стандартною схемою включення іс l7812 (який може стати в нагоді і для подальших експериментів, харчування додаткових модулів і т.д.). При виготовленні даного бж використовувалися стандартні роз’єми для підключення світлодіода і вентилятора з розпаяних старих комп’ютерних плат (що дозволяє підключати різні вентилятори c типовими для оргтехніки роз’ємами).

Для мінімізації сверловки основних частин корпусу всі основні модулі конструкції були розміщені на настановної панелі, яка кріпиться до нижньої частини корпусу всього чотирма гвинтами м4. Задню і передню панелі корпусу було не особливо шкода, тому що їх без проблем можна замінити. Настановна панель була виготовлена з обрізка ламінату товщиною 6,7 мм. (на жаль, не було відповідного шматка текстоліту).

Для установки потенціометрів з обрізка алюмінієвого » г » образного профілю формату 20х40х2мм і шматочка текстоліту був виготовлений окремий тримач. Оскільки при їх установки прямо на передню панель залишався великий і не естетичний зазор між передньою панеллю і ручками регулювань.

Кріплення трансформатора, радіатора, тримача регуляторів, сполучної колодки і стійок на настановної панелі.

Установка і з’єднання інших компонентів конструкції на настановної панелі.

Для індикації стану бп використовуються світлодіоди з розбирання комп’ютерного мотлоху з їх стандартними роз’ємами. Зелений світлодіод показує наявність напруги 12v на виході додаткового бп. Червоний світлодіод показує перехід основного бп в режим стабілізації і регулювання струму (cc).

Інформаційні наклейки роздруковані на простому папері. Для наклеювання їх на передню панель використовується двосторонній скотч. З лицьового боку наклейки заламіновані прозорим скотчем. Форма і розмір наклейок зроблена так, щоб укладатися в ширину стандартних рулонів скотча (48мм).

Охолоджуючий вентилятор з гратами кріпиться на задній панелі корпусу. Вентиляційні отвори поки зроблені тільки з одного бічного боку кришки корпусу, (з протилежного щодо вентилятора), що забезпечує проходження повітряного потоку через весь простір корпусу.транзистор q4 основного бп і мікросхема стабілізатора l7812 додаткового бп кріпляться до радіаторів через ізолюючі прокладки. Світлодіоди на передній панелі зафіксовані термоклеєм.

Остаточна збірка блоку живлення.

Деякі результати вимірювань і нюанси роботи вийшла конструкції блоку живлення. З урахуванням використання трансформатора з більш низькою вихідною напругою, ніж зазначено в описі китайського конструктора.

— робота з навантаженням з ніхромового дроту близько 3,9 ом, спрацьовує режим обмеження струму (регулятори на максимумі).

— струм кз на виході бп, на момент спрацьовування захисту 3,5 а (регулятори на максимумі).- діапазон регулювання напруга на виході бж: 0,017-20v (без навантаження бп).- напруга негативної полярності на висновках №4 оу: u2, u3 -5,28 v (без навантаження бп).- напруга позитивної полярності на виході моста і висновках №7 оу: u1, u2, u3 +22,3 v (без навантаження бп).

— діапазон регулювання напруга на виході оу u2( висновок № 6): 0,3-21,4 v (без навантаження бп). При цьому налаштування установки нуля за допомогою підлаштування резистора rv1 не працює. Оу просто на нього ну ні як не реагує. Можливо в поставлених» китайськими товаришами » мікросхемах tl081cp висновки №1 і №5 (offset null) просто не задіяні??? можливо, не вистачає напруги живлення або з інших причин. Я поки не розібрався.

На жаль,поки використовуваний трансформатор виявився слабенький, для навантажень більше 2а. Так, що доведеться пошукати більш потужний. Далі можна побачити результати тестів з електронним навантаженням » 1602 cnc electronic load», яка для більшої точності підключена за чотирипровідною схемою (регулятори бп на максимумі). Орієнтуватися, звичайно, краще за показаннями електронної навантаження (тому що вона не одноразово перевірялася), ніж по ампер-вольтметру бп.

Спрацював обмежувач струму.

Порівняння показань вимірювачів.

В іншому вийшов блок живлення дуже навіть пристойно працює (але поки до 15-14v при токах до 1,5-2a). Система охолодження прекрасно справляється. Вентилятор попався досить тихий. Надалі сподіваюся, підібрати більш відповідний трансформатор. Тоді цікаво буде випробувати різні корисні доопрацювання цього китайського «дива», що зустрічаються на просторах інтернету.

Якщо щось в описі упущено, сподіваюся, ці нюанси можна розглянути на представлених фото. Заздалегідь прошу вибачення за можливі помилки і помилки.

Якщо потрібна додаткова інформація, пишіть на пошту, постараюся обов’язково відповісти. Відгуки, ідеї, пропозиції щодо поліпшення конструкції і коментарі вітаються.

Грудень 2021р. Станіслав шурупкін.email: [email protected]