Коли знімати укриття з яблунь навесні

0
20

Відкривати яблуні навесні, так само, як і забезпечувати їм укриття на зиму, слід за певними правилами. Важливо не зробити це занадто рано, щоб рослина не замерзло в період поворотних заморозків, а також надто пізно, щоб дерево не запріло. Якщо знімати покривний матеріал з яблунь своєчасно, багатьох проблем можна уникнути.

Відкривати яблуні навесні в кожному регіоні починають свого часу

Коли потрібно розкривати яблуні після зими

Яблуні перших семи років життя досить крихкі, примхливі і дуже чутливі до коливань температури, особливо навесні. У зв’язку з цим, якщо знімати покривний матеріал занадто рано чи пізно, можна зіткнутися з низкою проблем. Відкривати яблуні після зимівлі краще в той момент, коли повітря навесні вже прогріється до температури +10 °с.якщо знімати укриття раніше, залишається ймовірність підмерзання молодих пагонів. У разі прибирання утеплювача пізніше гілки підпрівають, на нирках з’являється цвіль, і вони гинуть.

Багато також залежить від використовуваного матеріалу. Наприклад, якщо шар захисту виконаний з мішковини, гілля або агротекстилю, то знімати його можна не поспішати, допускається відкласти процедуру до набухання нирок. Оскільки такі матеріали мають повітропропускну здатність, випрівання яблуні навесні не загрожує. А ось при застосуванні щільних утеплювачів, таких, як поліетилен або руберойд, знімати їх потрібно раніше. Під такими матеріалами зазвичай утворюється конденсат, що сприяє появі цвілі.

Час, коли знімати укриття, підбирають, відштовхуючись і від регіону вирощування. Наприклад, в сибіру відкрити яблуні після зими потрібно на кілька тижнів пізніше, ніж на уралі або території середнього поволжя.

У разі загрози заморозків — в той час, коли на дереві вже з’явилися листя, їх захищають димовою завісою. У день передбачуваного похолодання на безвітряному ділянці саду складають сухе листя, торф, солому, поверх розкладають вологий дерен і підпалюють.

Зауваження! якщо правильного організовувати осіннє утеплення і своєчасного знімати покривний матеріал навесні, дерева активно розвиваються і цвітуть, а також дають багато плодів.

Правила зняття зимового укриття

Відкривати яблуні від зимового укутування слід, дотримуючись правил агротехніки. Хоча до цих пір садівники не сходяться в єдиній думці з цього приводу. Вони діляться на дві групи, одна з яких вважає, що робити це потрібно поступово, а друга рекомендує знімати матеріал відразу весь. Але всі стверджують, що до середини квітня яблуня вже повинна бути розкрита. В цей же час знімають захист зі стовбурів.

При вирощуванні саджанця на сонячній ділянці залишають тільки мішковину, яка вбереже дерево від опіків. Її можна знімати в кінці квітня. Останнім в травні прибирають шар мульчі у пристовбурного кола, після цього дерево білять.

Відмовитися від укриття яблуні можна тоді, коли їй виповниться сім років

Поступове зняття укриття

Багато городників вважають, що якщо навесні знімати укриття поетапно, тендітні паростки культури будуть захищені від нестабільних погодних умов. В такому випадку надходять наступним чином:

  1. в кінці лютого, не чекаючи повного танення снігу, дерево звільняють від його покриву.
  2. у березні, після закінчення основних холодів, прибирають листовий опад, іноді провітрюючи рослина.
  3. з приходом плюсових температур поступово знімають утеплення, шар за шаром, щодня по одному, починаючи з крони і закінчуючи стовбуром.

Щоб звести до мінімуму шок молодого саджанця його вже ранньою весною привчають до холоду. Для цього при потеплінні до +7 °с вдень дерево провітрюють, а на ніч знову вкривають.

Різке розкриття яблуні

На думку інших аграріїв, різка зміна температури навесні робить позитивний вплив на молоді дерева і є їх загартуванням. В такому випадку до робіт приступають в квітні, з приходом стабільних плюсових температур. При цьому покривний матеріал не прибирають, а використовують його для притінення саджанця з південного боку.

Рада! щоб ніжна крона навесні не згоріла на сонці, а яблуня адаптувалася до нових умов, розкривати її потрібно ввечері в похмуру погоду.

Як зрозуміти, що яблуня добре перезимувала

Як тільки настав момент, коли можна навесні відкрити яблуні, після зняття укриття рослина ретельно оглядають на предмет життя гілок і отриманих пошкоджень. У разі виникнення сумнівів в тому, що дерево здорове, необхідно надрізати його в декількох місцях по вертикалі і горизонталі і оглянути деревину. Яблуня була пошкоджена морозом в тому випадку, якщо прошарок між тілом саджанця і його корою має бурі темні плями. Якщо так сталося, то рослина слід в терміновому порядку реанімувати. Для цього відмерлі клітини зрізати, а на рани нанести садовий вар.

Як правильно знімати укриття з молодих яблунь навесні, можна подивитися на відео:

Іноді для перевірки цілісності саджанця використовують ще один метод – замочування. Зрізані частини пагонів на тиждень поміщають у вазу наповнену водою і залишають в кімнаті. У разі якщо нирки на гілці відійдуть від сну і підуть у ріст, рослина добре перезимувала.

Крім вищевказаних перевірок, також важливо оглянути зовнішній вигляд яблуні. Якщо в розкритому стані вона виглядає здоровою, а пагони її соковиті, значить, все добре.

Зауваження! остаточний висновок про стан дерева після зими роблять при огляді стовбура і пагонів на наявність лишайника і моху.

Після того як садівник переконається в тому, що яблуня здорова, він може приступати до подальших робіт по догляду за деревом. А точніше, до його формує обрізку, обприскування, побілки і удобрення.

Всі зрізані частини рослини рекомендується спалювати, а золу розсипати в області пристовбурного кола

Висновок

Відкривати яблуні навесні потрібно вчасно. При цьому слід враховувати кліматичні умови регіону вирощування культури, а також особливості погоди поточного сезону. Яблуня-це не просто прикраса ділянки, а й дерево, що дає корисні плоди. Організація належного догляду за рослиною і його своєчасна підготовка до зміни пори року є запорукою гарного і здорового врожаю.