Чому тріскається картопля в землі і стає потворною: фото, причини

0
18

Тріскається картопля в землі – проблема, з якою досить часто доводиться стикатися овочівникам і фермерам. Виникати вона може через кілька причин, зазвичай пов’язаних з організацією неправильного або недостатнього догляду за посадками культури. Кострубатий картопля в тріщинах здатний принести чимало проблем господарству. Дефект значно знижує товарний вигляд врожаю, зменшує попит і виручку. Такий овоч вже не можна використовувати в якості посадкового матеріалу, а іноді і вживати в їжу.

Нерідко картопля в тріщинах доводиться утилізувати

Причини появи тріщин на бульбах картоплі

Причиною того, що картопля тріскається в грунті, стають різні фактори і обставини. Цьому можуть послужити як неякісний матеріал для посадки і несприятливі кліматичні умови, так і неправильний догляд або небезпечні хвороби, навали комах. Щоб зрозуміти, через що картопля виріс потворним і з тріщинами, слід докладніше дізнатися про кожну з можливих причин.

Неякісний посадковий матеріал

Тріщини на бульбах нерідко виникають в тому випадку, якщо при посадці був використаний поганий картопля. Культура схильна до виродження, в результаті чого під час її зростання зовнішній вигляд поступово погіршується. Головні причини цього-умови вирощування. З кожним сезоном рослини гірше реагують на підгодівлі, картопля стає менше, на ньому з’являються тріщини, врожайність падає. В результаті через кілька років бульби стають непридатними для посадки.

Щоб на картоплі не було тріщин, посадковий матеріал кожні 3-5 років змінюють

Несприятлива погода

Тріщини на бульбоплодах можуть з’являтися і через фактори, які не залежать від людини. Наприклад, у зв’язку з різкими змінами погоди: тривала посуха або рясні і часті дощі. Так, через постійне коливання температурного режиму урожай стає деформованим.

Неправильний полив

Ще одна причина появи тріщин на картоплі – недотримання правил зволоження культури. Не всі городники знають, що до того, як на поверхні землі з’являться паростки, посадки поливати не можна. Це правило дотримуються, тому що рослини ще не зміцніли і в сирому грунті можуть піддатися процесу гниття. Зволожувати ділянку починають тільки тоді, коли картопля зійде. В цей час культура набирає зелену масу, їй потрібен рясний полив. Далі зрошення проводять у міру необхідності.

Увага! через півмісяця після проведення процедури картопля підгортають.

Порушення режиму поливу частіше призводить до тріщин на ранніх сортах культури

Невідповідний грунт

Бульбоплоди тріскаються, якщо ростуть в невідповідному грунті, найчастіше глинистої. Такий грунт проблематично обробляти, в дощові дні він утримує вологу в верхньому шарі і не дає проходити їй далі, а в посушливу утворює на поверхні суху кірку. При цьому коренева система рослини страждає від дефіциту кисню, а через зайвої вологи загниває. Як наслідок-картопля виростає кривою і з тріщинами.

Хвороби

Життєдіяльність мікроорганізмів також надає не останній вплив на зовнішній вигляд картоплі. Тріщини на овочі та інші дефекти виникають в результаті згубного впливу бактерій, грибків і вірусів. Найчастіше культура розтріскується, якщо вона заражається паршею, чорною ніжкою або фомозом.

Попередження! без профілактики хвороб можна зовсім позбутися врожаю, хворі бульби непридатні для їжі і піддаються утилізації.

Шкідники

Комахи теж чинять негативний вплив на урожай і якість картоплі. Зокрема, шкоди посадкам завдають капустянка, колорадський жук, картопляна міль, дротяники. Тріщини на картоплі також можуть з’являтися під дією нематоди.

Бульби, пошкоджені нематодою, мають трухляву м’якоть і непридатні в їжу

Профілактика появи тріщин на картоплі

Щоб картопля не тільки володів відмінними смаковими якостями, але і був красивим, слід обов’язково дотримуватися правил його вирощування. Основними з них є наступні:

  • дотримання агротехніки;
  • контроль вологості грунту;
  • використання якісного матеріалу для посадки;
  • проведення профілактичних заходів щодо запобігання хвороб і шкідників;
  • посадка сортів стійких до розтріскування.

Всі ці рекомендації слід виконувати в комплексі. Ігнорування хоча б одного правила може привести до того, що картопля при зростанні почне тріскатися.

Дотримання правил вирощування

Грамотна агротехніка вирощування картоплі включає в себе кілька етапів:

  1. правильна підготовка грунту. Готувати ділянку під картоплю слід починати ще восени. Для цього його потрібно перекопати на глибину в один багнет лопати, внести тирсу, азотовмісні склади або сечовину. Не можна удобрювати картоплю свіжим гноєм. Щоб підвищити легкість грунту і її проникність, можна внести в неї річковий пісок з розрахунку одне відро на квадратний метр. Щоб розкислити грунт, в нього рекомендують додати деревну золу, крейду або вапно. Крім цього, щоб поліпшити хімічний склад грунту, ділянку, де буде рости картопля, можна засіяти сидератами. Відмінно для цієї мети підійдуть жито, гірчиця, фацелія.
  2. дотримання правил посадки. Як матеріал слід вибирати найкращі екземпляри, без пошкоджень і тріщин. Перед висадкою бульби потрібно обробляти від захворювань, для цього замочувати їх в розчині фітоспорін, бактофіта або марганцівки.
  3. організація належного догляду. Тріщини на бульбах часто виникають через неправильне зволоження. Культурі досить двох рясних поливів за сезон: через тиждень після появи сходів і на початковому етапі формування бульб. Також посадки потребують своєчасного підгортання грядок, розпушуванні землі і звільнення її від бур’янів.

Навіть бур’ян може стати причиною того, що на картоплі з’явилися тріщини

Боротьба із захворюваннями

Щоб не зіткнутися з проблемою, коли картопля тріскається всередині, слід вести профілактику або своєчасну боротьбу з хворобами. Для цього по осені грядки засівають сидератами, а після їх виростання до 15 см ділянку перекопують. Це сприяє знищенню збудників мікробів і грибків. Перед проведенням посадочних робіт картопля протруюють фітоспорін і далі три рази за сезон обприскують цим же препаратом.

Якщо картопля вже піддався парші, то його обробляють засобами колфуго або манкоцеб, від чорної ніжки позбавляються вітаросом, хомом або часниковим настоєм, від фомозу – максимом, бактофітом.

попередження! якщо зараження сильне, то кущі викопують і спалюють, а лунку засипають золою, сусідні рослини обприскують цирконом або мідним купоросом.

Боротьба з шкідниками

Щоб відлякати від картоплі шкідників, які сприяють появі на ньому тріщин, багато овочівники вдаються до народних методів. Наприклад, висаджують в міжряддях культури, що володіють специфічним запахом: календулу, чорнобривці, буркун, настурцію. Щоб позбутися від уже з’явилися шкідників використовують хімікати.

Найнебезпечнішим комахою, з яким боротися найважче, вважається нематода

Що робити, якщо на картоплі з’явилися тріщини

В разі, коли на картоплі вже утворилися тріщини, виправити ситуацію ніяк не вийде. Але не завжди бульби підлягають утилізації, в окремих випадках, незважаючи на те, що вони втратили товарний вигляд, їх допускається вживати в їжу. При цьому використовувати бажано відразу після збору.

Важливо! деформований картопля не підлягає зберіганню.

Також частина врожаю, яка складається з дрібного і кривого картоплі, а також бульб з тріщинами, можна пустити на корм худобі.

Чи можна їсти таку картоплю

Якщо картопля виростає з тріщинами, вживати його в їжу можна в тому випадку, коли всередині нього м’якоть не піддалася ніяким змінам, і якщо дефект не вплинув на смакові якості бульбоплода. Але варто зауважити, що екземпляри, на яких спостерігаються тріщини, складніше чистити. Крім цього, з них виходить більше відходів.

Винятковим випадком, коли урожай утилізують і не використовують в їжу, є зараження картоплі паршею або чорною ніжкою.

Висновок

Якщо тріскається картопля в землі, то городнику слід виявити причину виникнення дефекту і постаратися її усунути. У разі, коли проблема сталася через природних факторів, її навряд чи вийде усунути, але якщо причиною виникнення став неналежний догляд, то виправити ситуацію іноді можливо. Але краще з моменту посадки культури виконувати всіРоботи правильно.