Що робити, якщо дитину вкусив кліщ: екстрені заходи, лікування. Наслідки та профілактика

0
597

Літні прогулянки в лісі, парковій зоні, в прибережній смузі можуть піднести неприємні сюрпризи відпочиваючим. Особливо це стосується дітей. Якщо вкусив дитину кліщ, що робити? зазвичай укус кліща діє страхітливо, як на дорослих, так і на дітей. Жалять комахи являють собою серйозну загрозу здоров’ю людини. Однак це зовсім не означає, що слід піддаватися паніці і приймати необдумані заходи, які можуть ще більше нашкодити організму.

Як кусає кліщ

Універсальні комахи класу павукоподібних кліщі здатні здивувати своїми високими адаптаційними можливостями будь-якого дослідника дикої природи. Організм кліща з точки зору еволюції унікальний. Ця комаха може переносити дуже низькі і дуже високі температури навколишнього середовища. Тривалий час кліщ здатний обходитися без їжі, зберігаючи всі життєво важливі процеси в своєму організмі без змін.

На жаль, кліщ може вкусити не тільки в літній час. Пізньої осені, взимку і ранньою весною кліщі ще знаходяться в стані анабіозу. Однак нерідкі випадки, коли укуси кліщів трапляються в кінці лютого — початку березня.

Комаха займає «мисливську» позицію на гілках рослин або в торішньому листі, розставивши передні лапки для захоплення доступних місць тіла або одягу перехожих. Проходять повз люди, що біжать собаки, кішки, навіть птахи можуть підхопити на своє тіло кліща. Опинившись в потрібному для комахи місці, він починає вельми активно просуватися до шкірних покривів. Досягнувши шкіри, передньою частиною голови кліщ угвинчується в м’які тканини дерми. Передує свій укус комаха введенням своєрідного «анестетика», щоб не злякати свою жертву і залишитися непоміченим якомога довше.

Кліща можна принести додому на верхньому одязі, навіть не помітивши його присутності на собі. Кліщі можуть потрапляти до нас з різними фруктами з дуже далеких країн. Завдяки своїй виживаності вони прекрасно переносять будь-яке транспортування і навіть обробку деякими інсектицидами.

Про кліщів можна стверджувати, що вони нападають на своїх жертв, намагаючись це робити непомітно.

Кусає кліщ заради насичення кров’ю. І лише тільки напившись сповна, він самостійно виходить з тіла жертви і де-небудь у відокремленому місці починається процес перетравлення випитої крові. На місці укусу залишається характерна воронка, яка затягується в міру регенерації пошкоджених м’яких тканин дерми.

У момент укусу кліщ кріпиться до тіла жертви своїм ротовим апаратом, який має досить тендітну «конструкцію», тому, якщо схвильований батько, помітивши, що дитину вкусив кліщ, починає хаотично висмикувати його з тільця малюка, то дуже високий ризик розриву тіла кліща і його головогруди. В результаті виходить ситуація, коли без хірургічного втручання вже не обійтися.

Небезпеки від укусів кліщів

Сам укус кліща, по суті, не такий вже й страшний. Високу небезпеку становлять для здоров’я людей інфекції, які кліщ переносить від укушеного їм хворої тварини або іншої людини здоровому. Також високий ризик потрапляння інфекцій через ранку, яка залишається відкритою після виходу кліща, наситився кров’ю.

Найбільш поширені такі захворювання, переносниками яких є іксодові кліщі:

 • енцефаліт;
 • хвороба лайма;
 • туляремія;
 • плямиста лихоманка;
 • ерліхіоз;
 • поворотний тиф;
 • бабезіоз.

при деяких з перерахованих інфекцій починають протікати незворотні процеси в організмі. Це призводить до ураження клітин центральної нервової системи, шкірних покривів, зв’язково-сухожильного апарату, серцевого м’яза.

Характерною ознакою отримання небезпечної інфекції на тілі дитини в місці укусу з’явиться виразна червона цятка з білим обідком по краях; центр укусу буде мати блідо-синюшний колір і виглядати у формі ядерця. Так само, як і будь-яка інфекція, кліщова інфекція буде супроводжуватися істотним підвищенням температури тіла. Малюків може нудити, лихоманити.

Куди більш небезпечним вважається кліщовий енцефаліт. Перші симптоми наслідків від укусу інфікованого енцефалітом кліща проявляються тільки через сім-десять діб. Зазвичай симптоматика наступна:

 • сильна м’язова слабкість в області шиї, кінцівок;
 • оніміння обличчя;
 • сонливість;
 • відсутність апетиту;
 • судоми в кінцівках;
 • стрибкоподібне підвищення температури;
 • нудота;
 • блювота;
 • запаморочення;
 • головні болі;
 • почервоніння шкірних покривів;
 • набряки слизових оболонок ротової порожнини і очей;
 • почервоніння очного яблука.

Навіть в тих випадках, коли кліщ був вилучений з тіла дитини в домашніх умовах, необхідно звернутися за консультацією в лікарню. Обстеження передбачає вивчення аналізів крові і сечі на предмет занесення інфекцій. Обов’язково слід принести в баночці кліща, який вчинив укус дитини. Його тіло буде досліджено, після чого лікар вже буде поінформований про наявність або відсутність інфекцій.

Видалення кліща з тіла дитини

Що робити, якщо вкусив дитину кліщ, а медзаклад знаходиться далеко? дорослі самі в змозі оцінити свої сили і прийняти рішення, що робити далі. Часто кліща можна витягнути з тіла без допомоги лікарів. Існує кілька доступних методів вилучення кліща з місця укусу. Не слід забувати, що подібні маніпуляції потрібно проводити тільки чистими руками і стерильними пристосуваннями. Перед процедурою дитини необхідно заспокоїти, щоб уникнути різких рухів тіла, від яких тільце кліща може бути розірвано.

Отже, перерахуємо способи видалення кліщів з тіла.

 • повністю покрити тіло кліща ватно-марлевим тампоном, змоченим в розчині з різким запахом. Добре підійде для цього рідина для зняття лаку з нігтів або лосьйон. Тримати до повного виходу комахи.
 • щільною ниткою постаратися перев’язати тіло кліща, що залишилося зовні. Повільними рухами розгойдувати комаха з боку в бік, легенько підтягуючи нитку. Якщо батьки не відчувають впевненості в своїх силах саме в проведенні цього методу, тоді слід відмовитися від нього.
 • куплені заздалегідь і зберігаються в домашній аптечці спеціальні кліщі для вилучення кліщів обробити спиртом або прожарити над вогнем. Остиглим пристосуванням дуже повільно витягнути кліща.
 • рясно наситити ватний тампон рослинним маслом і накласти на тільце кліща, що залишилося зовні. Тримати до випадання комахи з місця укусу.

Слід пам’ятати про те, що різкі рухи при проведенні перерахованих маніпуляцій здатні тільки сильніше налякати малюка, а також спровокувати скорочення тільця кліща, що призведе до його розриву. Кліщ, як і всі павукоподібні, здійснює дихання всією поверхнею тіла. Дихальця розташовуються на черевці. Тому високоефективним методом є занурення кліща в масло. Кліщ не буде чинити опір, якщо почати проводити з ним обертальні рухи по колу. Робити їх потрібно в будь-яку сторону, але не різко. Пінцетом або кліщами акуратно потрібно підбиратися до самого хоботка.

Заборонені прийоми при вилученні кліщів

Часто в замішанні дорослі починають панікувати, допускаючи непрощенні помилки, що ускладнюють ситуацію. Про них повинен бути попереджений кожен. Отже, категорично заборонено:

 • висмикувати кліща пальцями або випадковими пристосуваннями;
 • підпалювати кліща палаючим сірником або запальничкою;
 • діяти брудними руками;
 • поливати кліща розчинниками, здатними зруйнувати тільки верхню частину тільця;
 • виколупувати комаха ножем або ножицями;
 • здавлювати кліща або намагатися розчавити його щільне черевце;
 • висмикувати і збільшувати кратер лунки в місці укусу після вилучення комахи з метою вилучення залишилися фрагментів його тіла.

У тих випадках, коли помилки вже допущені, необхідно терміново звернутися в медустанову, щоб постаратися вчасно виправити ситуацію.

Обробка місця укусу після вилучення кліща

У тих випадках, якщо дитину вкусив кліщ, і батькам вдалося вилучити комаху з тіла малюка, дуже важливим аспектом стає обробка місця укусу. Після видалення кліща утворюється глибока воронка з кровоточать краями. Патогенна інфекція здатна стрімко проникнути в кров і створити додаткову проблему зі здоров’ям.

У домашній аптечці завжди повинні бути такі препарати:

 • перекис водню (бажано зберігати при температурі не вище 10° с);
 • розчин хлоргексидину;
 • розчин йоду;
 • розчин діамантовогоБезсимптомно. На місці укусу може фіксуватися незначна болючість, свербіж. В окремих випадках з’являються симптоми інфекції у вигляді слабкості, головного болю, нудоти, підвищення температури. Характерною ознакою є мігруюча еритема – червоне кільце неправильної форми, з чітким зовнішнім краєм. Діаметр його 5 мм. Найчастіше еритема стає помітною тільки після прийому ванни.
 • 2 стадія-розвивається через 5 тижнів після укусу при відсутності лікування. На цій стадії відбувається поширення борелій в органи і тканини. В результаті з’являються суглобові, неврологічні, кардіальні прояви. Спостерігаються болі в кінцівках і м’язах, розвиваються парези лицьових і окорухових нервів, напруга шийних м’язів.
 • 3 стадія-розвивається через 6 місяців з того моменту, як дитину вкусив іксодовий кліщ. На цьому етапі відзначаються ураження суглобів: набряклість, обмеження руху, хворобливість. В результаті відбувається деструкція хряща, деформація суглоба, що призводить до інвалідності.
 • Дитину вкусив кліщ – що робити?

  Кліщ вкусив дитину-що робити відразу?

  При витяганні кліща пінцетом необхідно діяти наступним чином:

  Дитину вкусив кліщ-куди звертатися?

  Коли дитину вкусив кліщ, що робити, куди звертатися – більшість мам не уявляє. Крім того, сам факт викликає у батьків паніку і розгубленість, що заважає прийняттю правильного рішення. Для виключення можливого інфікування необхідно звернутися в центр гігієни та епідеміології або ж в приймальне відділення місцевої клінічної лікарні.

  Укус кліща – профілактика

  Розібравшись з тим, чим небезпечний укус кліща, необхідно назвати основні заходи профілактики.

  Укус кліща у дитини може спровокувати грізні інфекційні захворювання. Щоб цього уникнути, необхідно дотримуватися ряду правил:

  1. при відвідуванні лісів і парків надягати одяг з довгим рукавом білого кольору.
  2. не ходити без потреби по високій траві, поруч з чагарниками.
  3. використовувати спеціальні .
  4. після повернення додому уважно оглянути одяг і тіло дитини.

  Укус кліща може привести до ряду важких наслідків, тому вимагає невідкладних заходів. Діти більше дорослих схильні до цієї проблеми, так як люблять рухливі ігри і нерідко нехтують правилами безпеки в пік активності таких небезпечних істот. Важливо вчасно розпізнати місце укусу кліща і провести ряд обов’язкових процедур.

  Що робити, якщо дитину вкусив кліщ

  Якщо дитину вкусив кліщ, в першу чергу важливо правильно його витягти . Потім слід обробити уражену область. Після цього необхідно дати дитині препарати, які допоможуть попередити виникнення ускладнень. Однак сподіватися тільки на власні сили не варто, необхідно вчасно звернутися до лікаря і здати необхідні аналізи, так як укус кліща може мати небезпечні наслідки.

  Найчастіше кліщі чекають свою жертву в невисоких чагарниках і траві. Спочатку вони прикріплюються до одягу, а вже потім можуть присмоктатися до шкіри.

  Кліщ — членистоноге з класу павукоподібних

  Як витягти кліща

  При захопленні кліща пінцетом необхідно фіксувати інструмент якомога ближче до голівки

  Чим обробити місце укусу

  Місце укусу кліща у дітей можна обробити зеленкою. саму ранку агресивними спиртовими розчинами заливати не рекомендується, тим самим можна посилити запальний процес і больову симптоматику. Місце навколо укусу рекомендується продезінфікувати хлоргексидином або мірамістином. Можна використовувати йод, але тільки для обробки зони навколо рани.

  Якщо рана збільшується в розмірі і нічого не допомагає зняти запалення, то рекомендується терміново звернутися до лікаря або викликати швидку допомогу.

  Фотогалерея: чим можна обробити місце укусу

  зеленка-кращий засіб для дезінфекції місця укусу кліщайод можна наносити тільки на зону навколо ранки
  мірамістин можна використовувати для дезінфекції країв ранки

  Препарати для екстреної профілактики

  Препарати для екстреної профілактики не дають 100% гарантії, тому при будь-яких обставинах рекомендується звернутися з дитиною в найближчий інфекційний пункт. Медикаменти, які можуть допомогти запобігти небезпечним наслідкам:

  1. імуностимулятори: анаферон дитячий, інтерферон та ін. Ці кошти зміцнюють захисні сили організму і підвищують його опірність.
  2. антигістамінні препарати: феністил, супрастин та ін. Такі препарати дозволяють позбутися від симптоматики, яка може проявлятися у вигляді свербіння і печіння в місці укусу.

  Для профілактики кліщового енцефаліту у дітей застосовують препарат йодантипірин, який має протизапальну дію і противірусну активність. Даний медикамент використовують тільки після консультації з лікарем.

  Фотогалерея: препарати для екстреної профілактики

  анаферон стимулює захисні сили організму
  інтерферон зміцнює імунітет
  феністил позбавляє від свербіння і печіння

  Куди віддати кліща на аналіз

  У діагностичному центрі кліща досліджують на його здатність заразити енцефалітом і бориліозом.

  До якого лікаря звернутися і які аналізи слід здати

  В першу чергу після укусу кліща необхідно звернутися з дитиною до дільничного педіатра, який і направить на необхідні лабораторні дослідження. Основні методи:

  1. полімеразна ланцюгова реакція (плр) крові. Допомагає виявити наявність вірусу кліщового енцефаліту і бориллиоза. Слід здавати з 11 дня після укусу.
  2. аналіз крові на антитіла до енцефаліту. Дозволяє виявити вірус не раніше, ніж через 14 днів після вилучення кліща.
  3. аналіз крові на антитіла до борілліозу. Результат буде достовірним тільки через місяць після укусу. Якщо здати кров раніше, то антитіла не будуть виявлені.

  Найбільш інформативним методом дослідження є плр, що дозволяє ідентифікувати вірус за наявністю характерної для нього днк.

  Які симптоми після укусу кліща повинні насторожувати

  • підвищення температури тіла;
  • млявість протягом дня;
  • відмова дитини від їжі;
  • нудота і блювота;
  • головний біль;
  • ломота в суглобах;
  • неприємні відчуття в м’язах;
  • підвищена дратівливість.

  Мінімальний інкубаційний період кліщового енцефаліту становить 4 дні, тому в першу добу після укусу будь-які тривожні симптоми можуть бути відсутні.

  Доктор комаровський при виявленні кліща у дитини рекомендує:

  При проживанні в зоні, де прогресує енцефаліт, в сезон активності кліщів рекомендується проводити спеціальну вакцинацію, спрямовану на запобігання розвитку небезпечного захворювання.

  З настанням весни тема захисту від нападу кліщів стає завжди актуальною. Перші випадки укусів кліщів зазвичай починають реєструвати вже в квітні, а не згасає висока небезпека приблизно до червня.

  Для дітей кліщі становлять особливу небезпеку, оскільки дитячий організм ще досить слабкий, імунна система гірше чинить опір інфекціям, а значить, ризик зараження хворобами, які переносять кліщі значно зростає. Що робити, якщо дитину вкусив кліщ?

  Згідно зі статистикою медиків, діти набагато частіше стають жертвами укусів кліщів, ніж дорослі. Хоча найбільше від укусів страждають тварини.

  Щоб захистити свою дитину від небезпеки потрібно, в першу чергу, навчиться визначати укуси кліща, а після – вживати правильні заходи, для його усунення.

  Симптоми укусу кліща у дитини

  Зустріч з кліщем найбільш вірогідна в природних місцях – парках, лісах. Кліщі можуть довго сидіти на траві або гілках, чекаючи проходить повз жертву.

  Всупереч поширеній думці, кліщі не стрибають вам на голову з дерев, вони не здатні забиратися так високо. Але, встрибнувши на ваші ноги або одяг, вони можуть повзти вгору, вибираючи найвдаліше місце для укусу.

  За допомогою спеціального хоботка (гіпостома), кліщ присмоктує до шкіри, проникає вглиб в кровоносних судинах і починає пити кров. Найпоширенішими місцями укусів вважають пахову область, пахви, шию, груди, живіт, область біля вух.

  Отже, якщо вашу дитину вкусив кліщ, симптоми будуть такими. Звичайно, найпершим і явною ознакою укусу кліща є його виявлення на тілі дитини. Кліщі здійснюють напади у всіх стадіях розвитку:

  • імаго — це доросла особина кліща, яку можна дізнатися по чотирьох парах ніг;
  • німфа – одна зі стадій личинки;
  • личинка — для неї характерно три пари ніг.

  При укусі кліщ виділяє слину, що в поєднанні зНевеликим пошкодженням тканин може викликати запальну або алергічну реакцію. Це проявляється невеликим округлим почервонінням. Місце укусу абсолютно безболісно.

  Крім характерного почервоніння на шкірі, ви можете спостерігати наступні симптоми укусу кліща у дитини:

  • сонливість і слабкість.
  • ломота в тілі;
  • гостра реакція на світло;
  • озноб.

  Через менш сильного імунітету у дітей ці симптоми можуть проявлятися гостріше, в рідкісних випадках спостерігається навіть нудота або блювота.

  Що робити при укусі кліща?

  Як тільки ви виявили кліща на тілі дитини, його потрібно видалити. Якщо дитину вкусив вірусний кліщ, то чим більше часу він буде перебувати на тілі, тим більше інфекції проникне в організм.

  Щоб видалити кліща з мінімумом наслідків найкраще відправитися в лікарню. При самостійній спробі і нестачі досвіду, ви можете відірвати кліща без хоботка, який залишиться в тілі дитини.

  Проте, якщо обставини змушують вас самостійно розбиратися з проблемою, робіть наступне:

  • зав’яжіть міцну нитку максимально близько до хоботка кліща.
  • після цього починайте акуратно і повільно викручувати хоботок кліща вгору. Укус кліща у дитини ускладнюється ще тим, що він може вередувати і боятися. Враховуйте це під час процедури. Заспокойте малюка і постарайтеся зафіксувати його.

  Ми привели такий спосіб, так як для нього потрібна всього лише нитка. Якщо під рукою є спеціальне пристосування, наприклад, викручувач кліщів, то значно зручніше скористатися ним.

  • якщо в процесі вилучення голова кліща відірвалася, не панікуйте! протріть місце укусу спиртом, після чого витягніть головку і хоботок за допомогою стерильної голки, як якщо б ви видаляли скалку.
  • під час видалення постарайтеся не травмувати комаха, адже може виявитися, що кліщ енцефалітний. Якщо ви роздавите його на тілі, це може стати додатковою інфекційною небезпекою для дитини.
  • після видалення протріть ранку йодом або спиртом. Ніяких пов’язок накладати не варто.

  Народні методи боротьби з кліщами припускають використання масляних розчинів, тоді як на практиці це засіб не можна назвати ефективним.

  Віддаленого кліща потрібно зберегти для аналізів. Помістіть його в скляну колбочку і помістіть всередину ватку, трохи змочену водою. Якщо ви проводите мікроскопічну діагностику, кліщ в лабораторію повинен надійти живим, а ось для плр-діагностики (рідко зустрічається), підійдуть навіть окремі його фрагменти.

  Подальший догляд за дитиною

  Після видалення енцефалітного кліща, небезпека для вашої дитини ще не минула. Вам потрібно переконатися в тому, що вірус кліщового енцефаліту або іншого захворювання не загрожує.

  Спокій вам можуть принести результати лабораторних досліджень кліща-якщо в них буде встановлено, що кліщ був стерильним, значить небезпеки немає.

  Через 10 днів, після того, як дитину вкусив кліщ, здайте аналізи крові, щоб перевірити наявність антитіл іфа. Це дозволить остаточно упевнитися в тому, чи є в організмі дитини вірус. Якщо дитина пройшла вакцинацію від енцефаліту, при здачі аналізів потрібно вказати її дату, щоб уникнути хибнопозитивного результату.

  Результати аналізів покажуть, чи потребує дитина в лікуванні або напад кліща пройшло без наслідків.

  Укус кліща дуже небезпечний хоча б тим, що попередити його практично неможливо

  Як виглядає кліщ і місце від його укусу?

  У всьому світі існує безліч різновидів цього дрібного членистоногого комахи, проте ми поговоримо про види, що проживають в наших широтах. Найбільш поширений так званий лісовий кліщ, який харчується людською кров’ю.

  Ця комаха зовсім невеликого розміру, хоча довжина його тільця може досягати 2,5 см.найбільш небезпечні крихітні (личинкові) особини до 3 мм, оскільки розпізнати їх на тілі не завжди легко. Тулуб кліща за формою схоже на яйце, на вузькому кінці якого розташовується голова. З боків тіла лапки, з кожного боку по чотири штуки. Комаха зазвичай має коричневе забарвлення, що видно на фото нижче.

  Якщо дивитися на кліща збоку, його тільце плоске, але тільки до того моменту, поки він не поп’є крові. Чим довше кліщ знаходиться в тілі людини і харчується його кров’ю, тим більше його тулуб набуває округлу форму.

  Ознаки укусу кліща і симптоми

  Крихітна чорна точка, яка виглядає нешкідливо, може виявитися маленьким кліщем, тільки-тільки присмоктався до тіла. Інші ознаки укусу в перші 2-3 години, коли ще немає реакції організму, зазвичай відсутні. Далі можливі наступні прояви, які допоможуть зрозуміти, що малюка вкусив кліщ:

  • підвищення температури до 37-38°с;
  • гіпотонія;
  • прискорене серцебиття;
  • висип або почервоніння в місці укусу, свербіж;
  • збільшення регіональних лімфовузлів;
  • слабкість, сонливість;
  • біль в суглобах.

  якщо у дитини після прогулянки в лісі піднялася температура і спостерігається слабкість, уважно огляньте все тіло, можливо малюка вкусив кліщ

  Ці ознаки можуть проявитися і пізніше – на наступний день або через добу — і залежать від індивідуальних особливостей організму. Деякі люди взагалі не відчувають нездужання. Однак є й такі, у яких проявляються сильні алергічні реакції – задуха, головний біль, блювота.

  Наслідки укусу кліща для дитини

  укуси кліщів небезпечні лише в тому випадку, якщо комаха є переносником будь-якого заболеваніячто робити: надання першої допомоги

  Якщо дитину вкусив кліщ, діяти слід грамотно і швидко. Чим раніше буде надана допомога, тим менше ймовірність наслідків:

  1. спочатку потрібно витягнути кліща, намагаючись не пошкодити його голову. Якщо вона залишилася в шкірі, не слід занадто турбуватися. Через деякий час шкірні покриви самостійно виштовхнуть чужорідне тіло.
  2. слід від укусу варто обробити антисептиком. Можна використовувати спирт, горілку, настоянку календули, йод і т.д.
  3. витягнутого кліща бажано помістити в ємність з кришкою, щоб здати на експертизу. Залежно від того, чи буде виявлений в комахою збудник небезпечного захворювання, лікар призначить хворому лікування.
  4. також рекомендується зробити аналіз крові на виявлення антитіл до збудників хвороб, переносниками яких є кліщі.
  5. у дітей часто виникає алергія на укус-почервоніння шкіри, висип. В цьому випадку можна дати дитині антигістамінний препарат.
  6. головне завдання батьків-стежити за поведінкою і станом дитини після укусу. При найменших ознаках нездужання потрібно відразу ж звертатися за професійною допомогою.

  витягнутого з тіла кліща бажано здати на експертизу на утримання в ньому небезпечних інфекційкак витягнути кліща в домашніх умовах?

  Щоб витягнути присмоктався кліща, особливих умінь не потрібно. Бажано спробувати витягти його пальцями, взявши за черевце. Так як комаха вміє приклеювати свій хоботок всередині пори, не варто його різко смикати. Краще спробувати вийняти плавними рухами, злегка розгойдуючи з боку в бік.

  спеціальний інструмент для видалення кліщівяк розпізнати ознаки зараження кліщовим енцефалітом?

  • сильний головний біль;
  • жар до 39°с;
  • ломота в суглобах;
  • поява нездорового рум’янцю;
  • почервоніння білків очей.

  Якщо при появі перших симптомів хворому не надана допомога (потрібне негайне лікування в умовах стаціонару), то на 3-4 день можливі перші прояви з боку цнс. Як правило, це судоми, порушення координації рухів, виникнення ригідності м’язів шиї (підвищений м’язовий тонус). Критичний період закінчується через тиждень після початку захворювання – саме в цей момент в 2-3% випадків відзначається летальний результат.

  Необхідне лікування

  Специфічним лікуванням кліщового енцефаліту є введення сироватки з антитілами (імуноглобуліном), які отримують з крові донора.

  Ці речовини відразу ж починають боротьбу з вірусом, а також демонструють виражений терапевтичний ефект. У хворого знижується температура, зменшується головний біль, зникають інші симптоми. Однак введення імуноглобулінів має бути здійснено якомога раніше після укусу.

  Якщо виникли ознаки ураження цнс, проводиться симптоматичне лікування. Медики використовують кортикостероїди і методи підтримуючої терапії. При виникненні задухи роблять інтубацію трахеї і пацієнта підключають до швл.

  Захист від укусів кліщів

  Щеплення проти кліщового енцефаліту

  Щеплення протиВашою думкою, порадою або зауваженням/доповненням. Дякую.

  Після довгої і стомлюючої зими можливістю відправитися на весняний пікнік, коли на вулиці вже дуже тепло, користуються багато сімей. Відпочинок на природі-це завжди весело і цікаво, особливо якщо взяти з собою дітей, адже для них це справжня пригода. Такий варіант відпочинку якнайкраще підходить для сімей, але варто пам’ятати, що він таїть в собі серйозні небезпеки. Одна з них – це кровоссальні кліщі, які починають свою «полювання» з ранньої весни і продовжують аж до пізньої осені. Найбільша частота укусів припадає на найприємніший для відпочинку період – з початку весни до кінця першого літнього місяця. Найбільш небезпечним для людини вважається саме лісовий тип цих комах, і загроза криється по більшій мірі в їх здатності переносити захворювання. Дитячий організм, процеси в якому протікають набагато швидше, може сильніше постраждати від такого, здавалося б, невинного укусу, а тому батькам потрібно підготуватися заздалегідь – ознайомитися з усіма можливими симптомами такої проблеми.

  перші ознаки укусу кліща

  Лісовий кліщ «нападає» на самі непомітні ділянки тіла

  Присмоктується це членистоноге за допомогою спеціального органу, причому робить це не відразу, намагаючись забратися якомога вище. Виявити комахи негайно зазвичай не вдається, особливо якщо не приділити це питанню окремої уваги. Важливо кожен раз, повертаючись в прогулянки в лісі, ретельно оглядати дитину. Орієнтуватися необхідно на такі зони:

  • живіт;
  • поперек;
  • область паху;
  • область за вухами;
  • пахви і плечі.

  Якщо з тієї чи іншої причини виявити укус не вдалося, то забити тривогу потрібно при появі таких симптомів:

  • буквально через кілька годин після події дитина буде виглядати ослабленим і сонливим, може відзначатися чутливість до світла або легкий озноб. Багато батьків списують це на те, що малюк втомився за день, і просто відправляють дитину спати;
  • якщо починається алергічна реакція, то вона може проявлятися наявністю сильного свербіння і набряку в області укусу, появою безперервного кашлю і риніту. Також може розвинутися набряк квінке-утруднення дихання, яке вимагає негайної медичної допомоги;
  • в окремих випадках може виникнути так званий «кліщовий параліч» — болі в суглобах, утруднення дихання, сильна слабкість;
  • головний біль.

  фотогалерея ознак проблеми

  Існують фактори, які можуть спровокувати посилення інтенсивності симптоматичних проявів. Так, симптоми виявляться сильніше, якщо дитину вкусило відразу кілька кліщів, якщо у малюка є хронічні захворювання, алергії або різні форми дефіциту імунітету.

  Якщо на тілі дитини був виявлений присмоктався кліщ, діяти потрібно негайно-комаха потрібно діставати. ні в якому разі не можна тягнути його, здавлювати, або заливати маслом і кремами – загибель кліща може спровокувати погіршення стану або значні труднощі в повному витяганні.

  симптоми захворювань, що переносяться кліщами

  Навіть якщо контакт дитини з кліщем був короткочасний і батьки оперативно видалили комаха з шкірних покривів малюка, ризик зараження все одно залишається. Бажано відразу перестрахуватися-відвести дитину в лікарню для здачі аналізів або, якщо комаха залишилося живим після вилучення, віднести його в лабораторію на дослідження.

  При виявленні укусу кліща необхідно звернутися до лікаря

  Кліщ може переносити як одну інфекцію, так і відразу кілька. Дані досліджень показують, що тільки 1-2 кліща з 10-ти є переносниками небезпечних інфекцій, інші відносяться до числа так званих «стерильних» комах. Але не варто думати, що укус останніх зовсім нешкідливий – дуже часто він стає причиною сильної алергічної реакції організму.

  Варто розуміти, що якщо інфекція у кліща виявлена, то це не гарантує того, що і дитина заразився. Комаха досліджується з двома цілями: в разі негативного результату аналізів — для власного спокою, а в разі позитивного – для більш уважного спостереження за дитиною. Найчастіше укуси кліщів викликають такі захворювання:

  • енцефаліт кліщовий . Перші ознаки зазвичай мають місце не раніше, ніж через 10 днів після укусу. Спостерігається підвищення температури тіла, сильний головний біль, світлобоязнь, блювота, вкрай сильна слабкість в м’язах, судоми та інші порушення довільних рухів. В окремих випадках можуть мати місце галюцинації, стан помутненої свідомості, параліч. Від даної інфекції існує щеплення, і якщо вона зроблена, то переживати з приводу енцефаліту не потрібно;

  Необхідно вчасно зробити відповідні щеплення від енцефаліту

  • бореліоз кліщового типу . В силу того, що часто симптоми проявляються неяскраво, захворювання часто закінчується інвалідністю. У разі інфікування, протягом місяця на місці укусу кліща з’являється пляма яскравого червоного кольору, яке поступово сильно збільшується в своєму діаметрі. До можливих симптомів хвороби відносять блювоту, підвищення температури і поява сильного болю в голові і суглобах. Без лікування захворювання прогресує, викликаючи порушення в роботі серцевого м’яза, парези, судоми і безперервні болі в суглобах. Наслідок-незворотні порушення роботи нервової системи;
  • геморагічна лихоманка . Захворювання вірусного типу, яке провокує підвищення температури, поява численних підшкірних крововиливів, зміна складу крові;
  • також укус може стати причиною рідкісних форм кліщової лихоманки, лайм-бореліозу, анаплазмозу, бабезіозу та інших захворювань.

  Якщо дитина гуляє в лісі, краще надіти на нього кофту з довгим рукавом і капюшоном, а довгі штани заправити в шкарпетки. Уважне ставлення батьків і дотримання простих правил профілактики допоможе знизити ризик укусу і його наслідків до мінімуму.

  Привіт. Мене звати поліна. Почувши одного разу істину, що педіатр – головний лікар для будь-якої сім’ї з маленькими дітьми, я зрозуміла, що мені є до чого прагнути.

  що відбувається при укусі кліща

  Найчастіше кліщі кусають в місцях природних складок і в зонах з тонкою шкірою. До таких ділянок тіла відносяться:

  • межягодічная щілину;
  • пахви;
  • за вухами;
  • на животі;
  • на попереку.

  Симптоми укусу

  Бувають випадки, коли виявити відразу на тілі у малюка кліща не вдалося. В результаті, через кілька годин починають з’являтися природні реакції на укус.

  • слабкість і сонливість. Також часто присутнє відчуття ознобу і чутливість до світла;
  • алергічні прояви у вигляді почервоніння, набряклості і сильного свербіння в області укусу. Також може спостерігатися безпричинний кашель і риніт;
  • при слабкості імунітету відзначаються больові відчуття в суглобах і м’язах, відчуття здавленості при диханні і його сильне утруднення, оніміння шиї;
  • інтенсивний головний біль, порушення сну, нудота і блювота.

  У разі виникнення подібних реакцій, необхідно обов’язково ретельно оглянути дитину. Виявивши кліща, його потрібно терміново і правильно видалити.

  як дістати кліща

  Вельми важливо правильно витягти кліща:

  В ідеалі, для процесу вилучення необхідно використовувати спеціальні щипці — пінцет.

  Для цієї ж мети застосовують спеціальну «клещедерку».

  лікування наслідків укусу

  Найбільш правильним дією після укусу дитини кліщем, є екстрене звернення протягом перших 3 діб до медичного закладу. В якості екстрених профілактично-захисних заходів для дітей призначається прийом дитячого анаферона за певною схемою. Курс профілактики вимагає приймати по 1 таблетці ліки 3 рази на день протягом 21 дня. В процесі необхідно строго стежити за температурою у дитини. Реакції на шкірі при інфікуванні:

  Через 21 день після укусу, при зараженні в організмі дитини з’являються відповідні антитіла. Тому рекомендується обов’язково здати кров на їх наявність. При позитивному результаті обстеження, потрібно призначення лікування у інфекціоніста. Симптоми укусу кліща у дитини і знання як правильно діяти в цій ситуації дуже важливі.