Квітучі кущі в саду. Огляд кращих сортів декоративних чагарників для облаштування саду

0
259

Квітучі чагарники є декоративним і функціональним прикрасою присадибної території. Мальовничі групи, розлогі живоплоти і строгі бордюри з багаторічників підкреслюють красу .

Підібрані за розмірами і термінами цвітіння вони служать фоном для квіткових клумб, лініями розділу між зонами садової ділянки, прикривають підпірні стінки і підсобні будови.

декоративні види чагарників, задерев’янілі стебла і гілки яких не відмирають в зимовий період, називають багатолітниками .

Вічнозелені культури не скидають листя протягом року, деякі з них змінюють колір з настанням холодів або під час весняних відлиг.

Листопадні чагарники відрізняються тривалим періодом цвітіння і яскравими плодами, які прикрашають сад восени і взимку.

Переваги присутності багаторічних рослин на садовій ділянці:

 • можливість планування території на тривалий термін;
 • поступове формування ділянки;
 • хороше укорінення і ранній розвиток осінніх саджанців;
 • можливість стрижки та проріджування насаджень;
 • щорічне розмноження кореневими відростками ;
 • їстівні та декоративні плоди ;
 • пишна зелень і тривалий період цвітіння .

опис деяких різновидів чагарників

до невибагливим морозостійким культур , які не потребують особливих умов догляду, відносяться :

 • барбарис (звичайний, тунберга, оттавский суперба і силвермайлс);
 • падуб (гостролистий, зморшкуватий, мезерва);
 • кольквиция (розея, пінк клауд);
 • (амурський лютеус і нана, клинолистный дартс голд, ред барон, леді ін ред);
 • паркові троянди (шипшина);
 • спірея (вангутта, середня, верболистна);
 • (звичайна, перська, гімалайська, амурська, угорська);
 • чубушник (жасмин садовий лемуана).

барбарис тунберга-стійкий до хвороб і морозів чагарник висотою до 1 м . Природна форма листопадного рослини відрізняється щільним розташуванням гілок. Зелене листя з наближенням холодів стають жовтими і пурпуровими.

Цвіте барбарис суцвіттями з жовтих дзвіночків більше двадцяти днів на початку літа . В кінці сезону кущ покривається червоними подовженими ягодами, які висушують і використовують, як пряність .

Різновидами є сорти барбарису тунберга :

 • желтолистные : грін карпет і орнамент, марія, ауреа, коборд, эректа;
 • червонолисті : атропурпуреа, хелмонд пілар, голден ринг, ред чіф, ред рокет;
 • ряболисті : корник, коронита, адмирейшн.

Деякі види барбарису виростають до 2 м заввишки і мають розкидисту крону (атропурпуреа ), карликові сорти (адмірейшн ) використовують в якості і на клумбах через їх невеликих розмірів.

Падуб мезерва – вічнозелений гібрид звичайного і зморшкуватого виду. Цей багаторічник не вимагає особливої, так як витримує сильні морози . Гілки прямі до 1,5 м заввишки. Добре переносить стрижку . Синяво-зелені глянцеві листя мають щільну шкірясту структуру і колючки на зубцях. У травні кущ рясно зацвітає білими квітами з легким ароматом. Червоні круглі ягоди прикрашають кущ до самої весни.

спірея вангутта (»наречена») має каскадну форму, завдяки розлогим гілкам. Висота куща досягає 2 м . Темно-зелені зубчасті листя густо покривають звисають до землі гілки. Цвіте спірея вангутта в червні і в серпні .

Напівкулясті суцвіття з великої кількості дрібних білосніжних квітів розташовуються по всій довжині пагонів. Кущ, як ніби накривають білою фатою, звідси і народна назва .

Пузиреплодник амурський «нана» -карликова культура з темно-зеленим листям і рівними задерев’янілими пагонами. Білі квітки пузиреплодника, зібрані в щитковидні суцвіття, які розпускаються в червні . Тонкостінні роздуті плоди світло-зеленого кольору покриті невеликими голками . У процесі дозрівання вони поступово червоніють, прикрашаючи осінній сад.

двометровий кущ кольквіціі «чарівної » повністю покривається рожевими парними дзвіночками в кінці червня, і може цвісти цілий місяць .

Широкі зелене листя з настання холодів набувають різноманітне забарвлення. Декоративність виду допускає поодинокі посадки в центрі квіткової композиції на великих територіях.

Правила посадки

майже всі види багаторічних чагарників найкраще висаджувати восени . Молоді рослини зможуть швидко вкоренитися у вологому добре підготовленому грунті і пройдуть природну загартування зимовими морозами.

Подзимние саджанці відрізняються стійкістю до весняних заморозків, хвороб і шкідників. Вони швидше розвиваються і раніше починають цвісти .

 • визначають місце посадки (затінене або сонячне в залежності від умов зростання виду);
 • заздалегідь викопують яму об’ємом в 2 рази більше, ніж розмір кореневища;
 • заповнюють посадкову лунку родючою сумішшю (за рекомендаціями фахівців);
 • заливають суміш водою і очікують кілька днів, коли грунт осяде;
 • в центрі поміщають стрижень для підв’язки рослини;
 • саджанець опускають в яму так, щоб пагони знаходилися над рівнем землі ;
 • корінь засипають почвосмесью і поливають водою;
 • після усадки землю досипають і мульчують поверхню торфом.

Порада: молоді рослини на зиму слід укрити ялиновим ялиновим гіллям або укутати мішковиною.

особливості вирощування та догляду

невибагливі багаторічні чагарники не вимагають пильної уваги і ретельного догляду . Якщо місце для посадки вибрано з урахуванням світлолюбності рослини, а грунт підходить для нормального розвитку, чагарникам необхідні :

 • своєчасний полив під корінь — ранковий або вечірній. Можна використовувати для цих цілей;
 • розпушування і мульчування грунту над кореневою системою;
 • внесення мінеральних і згідно з приписами по кожному виду;
 • періодична обрізка і стрижка ;
 • проріджування і поділ розрослися особин;
 • укриття на зиму нестійких до морозу видів.

Одним з найбільш невибагливих чагарників є спірея . Вона легко переносить сильні морози, нормально розвивається на затінених і посушливих ділянках, підходить для вирощування вздовж доріг і в міських умовах .

Зверніть увагу: кущі барбарису не люблять перезволожений грунт, тому лунку навколо кореня мульчують і періодично розпушують.

оформляємо сад декоративними чагарниками

для посадки на дачній ділянці вибирають багаторічні чагарники, керуючись основними правилами ландшафтного дизайну:

 1. підбір рослин по висоті і розмірам крони . На невеликих майданчиках висаджують компактні рослини. Для живоплоту підійдуть культури, які швидко розростаються і добре виглядають після стрижки;
 2. формування садових композицій з урахуванням сезону і рясності цвітіння чагарників;
 3. декоративність і колірна гамма листяного покриву впливає на розподіл рослин по території саду;
 4. умови вирощування . Посадка багаторічників на сонячних і затінених ділянках в залежності від світлолюбності окремих культур;
 5. кліматичні особливості регіону враховують при виборі квітучих багаторічників для оформлення присадибної території.

Чагарники висаджують поодинці, групами і лініями . Ансамблі з трьох культур розташовують у формі трикутника-найвища рослина на задньому плані, нижчі на передньому. У нижньому ярусі висаджують квітучі трав’янисті багаторічники. Доповнюють композицію декоративними каменями або садовими скульптурами .

Корисно знати: кущі для живоплоту розсаджують рівномірно по периметру всієї ділянки і уздовж підпірних стінок.

Багаторічні чагарники є невід’ємною частиною ландшафтного дизайну. З їх допомогою створюють безперервно квітучі композиції на присадибній території. Для цього висаджують рослини різних видів з різними періодами цвітіння.

Дивіться відео про декоративні багаторічні чагарники:

Вирощування на ділянці багаторічних квітів і рослин має багато переваг: вони легко пересідають, а деякі не вимагають пересадок взагалі, довго цвітуть і володіють різноманітністю форм і кольорів. Такі квіти, без сумніву, є прикрасою будь-якого саду і займають гідне місце серед інших рослин. Багаторічники бувають декількох видів: зимуючі цибулинні квіти, кущові зимуючі і не зимуючі багаторічники.

Цибулинні багаторічники

До цибулинних квітів, якіМожуть перенести зиму в грунті,

Відносяться лілії, тюльпани, нарциси, гіацинти та інші. З ранньої весни вони прикрашають сад і радують погляд, а щоб виростити їх у себе на ділянці, досить докласти зовсім небагато зусиль.

Основна вимога і умова, в якому потребують цибулинні квіти — пухка і багата поживними мінералами грунт. Висаджувати цибулини в землю потрібно восени з кінця серпня по кінець вересня, тоді вже до наступного літа вони зміцняться, і будуть цвісти.

Цибулинні квіти добре сприйнятливі до підгодівлі: ранньою весною можна підгодовувати аміачною селітрою, в середині весни в грунт можна додавати квіткову суміш, ще через деякий час вводити фосфорно-калійні добрива.

Тюльпани

Тюльпани цвітуть в травні, випускаючи один бутон, і можуть бути найрізноманітніших забарвлень. Однорічна цибулина тюльпана оновлюється за рік і утворює 2-3 дочірні цибулинки, які можна проріджувати, прибираючи і пересаджуючи найбільшу. Найкраще робити це у вересні, поки на грунті немає заморозків, тоді до весни буду цвісти і нові, і старі квіти.

тюльпани добре ростуть на відкритих сонячних майданчиках, на відстані один від одного 10-15 см.якщо висаджувати їх рядами, то відстань між лініями квітів має бути близько 20 см. Глибина посадки визначається розміром цибулини, дрібні потрібно розташовувати вище.

Зберігати цибулини потрібно в темному і сухому місці, а перед посадкою обробити розчином марганцівки, щоб прибрати ймовірність зараження або гниття. Підгодовують тюльпани зазвичай мінеральними добривами. Зрізуючи квіти для букета, або обрізаючи зів’ялі, потрібно обов’язково залишати кілька листя, щоб рослина залишалося сильним.

В середині літа, коли листя рослин пожовтіє, їх цибулини потрібно акуратно викопати, просушити і ретельно очистити від лушпиння і старих корінців. Після цього цибулини можна заховати на зберігання до осені, бажано в підвал або льох з температурою не вище 15 градусів. Протягом зими цибулини потрібно перевіряти і перебирати, видаляючи хворі і підгнивають, щоб зберегти інші здоровими і чистими.

Лілії

На відміну від тюльпанів, лілії набагато комфортніше себе почувають і цвітуть на тінистих ділянках землі, тому їх можна висадити серед чагарників або інших квітів. Відстань між посадженими ліліями має бути близько 20-30 см в залежності від розміру цибулин.

Лілія — це багаторічна квітка, яка розмножується не тільки цибулинами, а й насінням або так званими «бульбочками», які утворюються в пазухах листків і схожі на маленькі темні кульки. Їх можна акуратно зривати і висаджувати в грунт на глибину 2-3 см.крім того, зверху цибулини іноді відростають додаткові корені, від яких також можливе подальше зростання квітки. Перед тим, як висаджувати лілії, потрібно підготувати грунт, додавши в нього мінеральні добрива або перегній, а в міру зростання можна мульчувати грунт торфом.

На одному місці лілії можуть рости протягом декількох років, потім їх потрібно пересаджувати. Викопувати цибулини краще у вересні, не даючи їм часу просохнути, відразу ж переміщати і висаджувати в інше місце.

Кожен окремий вид лілій має свою назву і відмінні характеристики. Наприклад, лілії «регале» цвітуть білими бутонами з червонуватим нальотом зовні, а висота стебла досягає близько 80 см.цей різновид квітки краще відчуває себе в нейтральній або слаболужною грунті, а значить, перед тим, як висаджувати квіти, в землю варто додати трохи золи. Цвітуть ці лілії в середині літа протягом тривалого часу, і зрізані дуже добре стоять у вазі.

біла лілія «кандідум» висаджується на досить високій глибині, не глибше 2-3 см, оскільки вона не має додаткових коренів. І розташовувати її краще на відкритих сонячних майданчиках, з мінімальною продувністю вітру. Великі білі бутони лілії цвітуть своєрідним пензликом і виділяють запашний аромат, який особливо яскраво чутно ввечері.

Лілія тунберга цвіте червоно-помаранчевими бутонами і має стебла висотою до 80см.цибулини цього виду лілій більше, ніж інших квітів, і досить швидко розростаються. Знаменита тигрова лілія теж має червоно-помаранчевий колір бутонів з безліччю темних вкраплень, а висота товстого прямого стебла може досягати 1 м.

Червоні лілії ростуть на одній ділянці землі 3-4роки, а потім їх потрібно пересаджувати, попередньо удобривши грунт на новому місці перегноєм і торфом.

Нарциси

Нарциси цвітуть в кінці травня — початку червня білими
або жовтими невеликими квіточками з запашним ароматом. Висаджувати їх можна в серпні-вересні, бажано на сонячні ділянки на відстані один від одного близько 20 см і на глибину близько 15 см.

На зиму грядки з нарцисами краще укрити листям або перегноєм, а навесні акуратно почистити і відкрити, а також підгодувати рослини мінералами.

Через кілька років цибулини нарцис викопують, дають їм підсохнути протягом двох-трьох тижнів і пересаджують. Робити це краще в середині літа.

Гіацинти

Гіацинти цвітуть у травні-червні невеликими запашними суцвіттями кремового, бузкового і блакитного кольору на невисоких прямих стеблах. Догляд за квітами дуже схожий з доглядом за тюльпанами, проте гіацинти більш теплолюбні, на зиму варто укрити їх листям. Дуже красиво гіацинти виглядають на тлі зеленого газону з травою, а зрізані квіти довго стоять в букеті.

Кущові багаторічники

Серед кущових зимуючих рослин досить багато красивих і виразних квітів: півонії, айстри, дельфініум, іриси, борець та інші. Середні і великі бутони яскраво і оригінально виглядають на зеленому щільному кущі стебел.

висота кущів айстри буває різною: від маленьких 20 см до дуже високих 120-140 см.забарвлення махрових квітів може бути білим, рожевим, жовтим, бузковим і ін. Айстри цвітуть на початку осені, вони люблять світло і абсолютно не бояться морозів. Розмножуються кореневим способом і діленням кущів, а рости без пересадки, на одній ділянці, можуть до 5 років.

Півонії-одні з найбільш невибагливих і улюблених садівниками багаторічних кущів, обсяг яких може досягати 1 м в діаметрі. Великі яскраві квіти починають цвісти в кінці травня і не в’януть тривалий час, бувають білими, рожевими або яскраво-малиновими. Товсті і потужні коріння йдуть вглиб землі на 70 см.півонії можуть довгий час рости на одному місці без пересадки.

Півонії розмножуються діленням кущів, висаджують їх на відкритих сонячних ділянках землі, готуючи заздалегідь досить великі ями. Грунт в лунці необхідно розбавити торфом і перегноєм. Кущі вставляють в яму таким чином, щоб нирки знаходилися трохи вище рівня грунту. Якщо посадити їх глибше, вони будуть погано цвісти. У перший рік кущі півоній потрібно вкрити листям, далі дорослий кущ переносить морози і холод самостійно.

Півонії добре сприймають підгодівлю: ранньою весною можна підсипати будь — які азотні добрива, в кінці квітня додаю мінеральні добрива або коров’як, а до періоду цвітіння-фосфорно-калійні добрива. Для того, щоб бутони півоній були більшими, потрібно залишати на кущі тільки середні квіти, а бічні — зрізати.

ще одним різновидом кущових багаторічних квітів є борець-білі, жовті, фіолетові і сині квіти на високих темно-зелених стеблах. Цвіте борець з середини літа до кінця вересня, любить сонце, але і в тіні росте добре. Пересаджувати кущі потрібно через 4-5 років, а розмножується борець насінням або діленням бульб. Зрізані квіти довго радують зовнішнім виглядом у вазі.

Кущі досягають у висоту 1,5 м, мають гарні листя і колосоподібні суцвіття всіх відтінків синього і фіолетового кольору, які радують своєю красою на кущі в червні-липні. Дельфініум добре росте на сонячних безвітряних ділянках або невеликій півтіні. Морозостійкий кущ не вимагає укриття на зиму, а пересаджувати його потрібно через 4-5 років.

Розмножується дельфініум насінням, живцями і діленням кущів. При розмноженні насінням вид квітки може трохи змінюватися. Якщо їх посіяти ближче до зими, то вже на наступну осінь кущі зацвітуть. Щоб бутони були великими і повними, їх потрібно проріджувати, залишаючи не більше 5 штук на кущі.

Красиві і незвичайні можуть бути найрізноманітніших кольорів і відтінків від світло-жовтих до темно-фіолетових.
кущі ірису можуть рости, як на сонці, так і в тіні, це дуже невибагливий квітка, який розмножується діленням кореневищ. Іриси довго стоять в зрізаному вигляді, а висаджують їх зазвичай уздовж бордюрів або біля водойм, хоча вони однаково добре виглядають і в змішаних квітниках.

Цвітуть іриси в травні-червні великими запашними квітками, а висота кущів може досягати до 70 см.ірис — дуже поширений кущовий квітка, якого виведено багато видів: садовий, сибірський, болотний і інші. Іриси є справжньою окрасою будь-якого саду.

Прямостоячі кущіЛюпину досягають висоти близько одного метра і цвітуть білим, рожевим, кремовим кольором. Колосоподібні суцвіття з’являються в червні і радують око до липня. Якщо вчасно і правильно обрізати, люпин може зацвісти повторно восени.

кущі люпину дуже невибагливі, їх можна посадити практично в будь-який грунт на сонячній ділянці землі. Розмножується люпин насінням, якщо їх посіяти перед зимою, то до наступної осені нові кущі вже дадуть цвітіння.

Кущовий мак приваблює яскравістю і насиченим забарвленням квіток: червоні і помаранчеві пелюстки з чорною серединкою зазвичай бувають бархатистими. Цвіте мак в червні, найкраще на сонячному відкритій ділянці, більше віддає перевагу сухому грунту, ніж застій води. Мак практично не пересаджують. Він постійно росте на одне місці і розмножується кореневищем.

Нічна фіалка теж є невибагливим кущем, який має стебло з дрібними волосками і зацвітає в травні-червні. Маленькі квіточки бувають білого, рожевого і бузкового забарвлення, запах яких активно поширюється у вечірній і нічний час. Фіалка розмножується насінням або діленням куща, а пересаджувати кущ треба через 3-4роки.

Ромашка-теж вважається кущовим рослиною, добре розмножується і цвіте на відкритих сонячних просторах і в живильному грунті. Ділити кущі потрібно через 3-4 роки зростання, переважно навесні. Якщо розсадити ромашку восени. То взимку вона може вимерзнути і прірву. На зиму кущі ромашки бажано вкривати.

Кущі флокса одні з найбільш невибагливих квітів, які досить швидко розмножуються і тривалий час цвітуть різними відтінками від білого до темно-бордового забарвлення. Період цвітіння-липень-вересень. Флокси люблять сонце і півтінь, а також достатню вологість грунту. Пересаджувати кущі слід через 3-4роки, хоча залишилися на своєму місці старі кущі будуть цвісти гірше, а взимку можуть перемерзнути. Сильнішими будуть пересаджені нові кущі.

Низькі багаторічники

Більшість рослин призначене для вирощування в кам’янистих садах і альпінаріях, вони невисокі, морозостійкі і добре ростуть на кам’янистих грунтах, розмножуються насінням і живцями. Низькі багаторічники зазвичай висаджують невеликими групами, оформляючи альпійські гірки і змішані квітники. Серед таких рослин можна назвати гвоздику, заячу капусту, дзвіночки, альпійський мак, примула і фіалка.

Невеликий кущик арабіс альпійський , висотою не більше 20 см, цвіте білими і рожевими махровими пензликами, які виділяють запашний аромат. Цвіте арабіс в квітні-травні, любить сонячні майданчики, добре переносить посуху.

гвоздика травянка і периста теж є невеликим кущиком з темно-зеленим листям і дрібними махровими квіточками білого, рожевого і червоного забарвлення. Цвіте в травні-червні.

Ломикамінь стелиться дернинками, має шкірясті і моховидні листочки. Цвіте суцвіттями або окремими квітками білого і ніжно-рожевого кольору. Може розмножуватися, як діленням кущів, так і живцями.

Молодило — або заяча капуста-морозостійка рослина, яка добре росте на сонячних майданчиках. Розмножувати можна насінням, які дозрівають в квітконосі висотою близько 20 см. Після цвітіння жовтим або рожевим кольором розетка гине.

Карпатський дзвіночок являє собою невеликий кущик до 30 см заввишки. Блакитні і білі квіточки з’являються в червні-липні. Розмножуються діленням кущів.

Альпійський мак цвіте в травні-червні білим, жовтим або червоним кольором, утворюючи кущики 25-30 см заввишки. Розмножується мак через насіння.

Мшанка-рослина, дуже нагадує мох, має вузькі вічнозелені листочки, а в червні рясно зацвітає білими квіточками. Швидко розмножується діленням куща і живцями.

Примула — або первоцвіт-має прикореневі листочки, з яких виростають суцвіття близько 30-40см заввишки. Цвіте примула всілякими відтінками кольорів, від світло-жовтого до темно-фіолетового, в квітні-травні, але іноді цвітіння триває до середини літа. Первоцвіт любить півтінь і вологий грунт, розмножується діленням куща.

Флокс дернистий являє собою сланкі по землі кущі з дрібним листям, які при розростанні квітки утворюють своєрідний килим. Цвіте флокс дрібними біленькими або рожевими квіточками в травні-червні. Це виглядає оригінально і дуже красиво, коли по зеленому килиму розсипані світлі «горошинки». Флокси люблячи рясне сонце, розмножуються живцями.

Фіалка буває декількох видів: алтайська, рогата, запашна-які також стеляться невеликими кущами висотою не більше 20см, цвітуть в травні-червні, а іноді повторно цвітуть восени. Квіти фіалки бувають білими, кремовими і темно-фіолетовими, краще почуває себе на сонячних майданчиках. Садять фіалки уздовж бордюрів і на газонах.

Незимуючі багаторічники

Гладіолуси і жоржини прикрашають сади і ділянки всю другу половину літа.

Вирощування жоржин

Жоржини бувають різними за своєю формою, висоті і окрасу бутонів. Розміри бутона в основному мають діаметр 5-8 см, але іноді можуть досягати величини 20 см.стебла виростають досить високими, а цвітіння триває з серпня до кінця осені. Колір жоржин змінюється від найсвітліших тонів до темно-фіолетових відтінків.

жоржини люблять сонячні відкриті ділянки, а при великій кількості тіні гірше цвітуть. Висаджуючи жоржини в грунт, між двома лунками вставляють високий кілок, до якого в наслідок квітка можна буде підв’язати. При посадці в яму глибиною близько 30 см варто додати золу і перегній, а потім забезпечити квітці рясний полив. Оскільки це досить великі квіти, відстань між лунками при посадці має бути не менше 50 см.кращий час для пересадки жоржин — червень.

Жоржини цвітуть досить довгий час, а щоб ще продовжити період цвітіння, потрібно вчасно видаляти відцвілі бутони. А якщо потрібно, щоб суцвіття були крупніше, варто обрізати бічні бутони.

У підросли рослин слід видаляти пагони з пазух листя, в іншому випадку цвітіння буде проходити повільно і мляво. Підгодовувати жоржини слід азотними добривами і коров’яком, а перед періодом цвітіння додавати фосфорно-калійні добрива.

Восени стебла жоржин обрізають, а бульби обережно викопують, просушують на сонці протягом усього дня. Потім цибулини потрібно досушити в теплому і сухому приміщенні кілька тижнів. Тільки після цього їх відправляють на зберігання в підвал або льох, де температура не піднімається вище 6градусов. Висаджувати в грунт бульби жоржин можна в травні, але попередньо краще посадити їх в горщики і дати можливість адаптуватися до грунту. Якщо серед бульб і цибулин є не пророслі, то їх можна посадити в горщики трохи раніше, але при цьому залишити в теплі з усіх видів жоржин найкраще цвітуть помпонні і кактусові, висаджувати їх варто групами однакових видів.

Як виростити гладіолуси

Гладіолуси ростуть у висоту до 1,5 м, мають міцні стебла і шкірясті листя. Колосоподібні суцвіття бувають різних відтінків від чисто білих до темно-бордових, і цвітуть з липня по вересень. Гладіолуси воліють сонячні ділянки нейтральної або слабокислою грунту.

Розмножують гладіолуси цибулинами або «дітками», які можна висаджувати в грунт, змішаний з перегноєм, в квітні-травні.
на одному і тому ж ділянці не рекомендується висаджувати гладіолуси більше 2-3 років поспіль. Перед посадкою бульби і дітки бажано обробити розчином марганцівки. Висаджуються цибулинки на глибину близько 10см, між ними має бути відстань не менше 20 см.

«дітки» перед посадкою можна витримати у воді або розчині золи протягом доби, щоб вони розмокли і краще взялися в грунті.

Після посадки квітів грунт рясно поливають і мульчують перегноєм з торфом. Надалі гладіолуси можна удобрювати азотними і фосфорно-калійними добривами. Щоб поліпшити цвітіння і зростання гладіолуса, можна підгодовувати квіти борною кислотою, мідним купоросом або азотним кобальтом. Всі мінерали і добрива можна придбати в спеціалізованих магазинах, де дадуть рекомендації з дозування засобів підгодівлі.

У жовтні після перших заморозків гладіолуси необхідно викопати, стебла і листя акуратно обрізаються. Цибулини протягом дня висушуються на сонці, а потім на 3-4 тижні переносяться в сухе і тепле приміщення, і досушують там. Після цього цибулини потрібно зберігати в підвалі або погребі з температурою повітря не перевищує 8градусов. Взимку потрібно періодично перевіряти бульби і видаляти хворі, щоб зберегти інші здорові цибулини. У квітні бульби можна буде посадити в горщики, а в травні разом з грудкою землі перевалочним способом посадити в грунт.

Важко уявити сучасний сад без таких елементів озеленення, як декоративні чагарники, які привносять в строкату палітру відтінків рослинних композиційЯскраві штрихи. Декоративні чагарники для саду виступають в якості ефектних солітерів, що прикрашають відкриті майданчики, живоплотів уздовж доріжок або служать фоном для строкатих квіткових композицій. Їх присутність перетворює зовнішній вигляд будь-якого саду і робить його більш ошатним і святковим.

Як правильно підібрати відповідний чагарник?

Щоб красивий чагарник органічно вписався в уже існуючий ландшафт, при виборі рослини слід враховувати ряд основних критеріїв.

Критерій #1 – декоративність культури

Привабливість-один з ключових критеріїв вибору рослини. Сьогодні на садівничому ринку можна зустріти не одну сотню найрізноманітніших видів чагарників, що мають незвичайну форму і забарвлення листя, і ошатні квітки соковитих відтінків, що виділяють чудові аромат. Якщо це квітучий чагарник, то бажано, щоб він радував безперервним цвітінням протягом усього сезону. Цікаві також декоратівноліственние сорти, що змінюють забарвлення з плином часу.

Плануючи оформлення рослинами заміської ділянки, будь-якому господареві хочеться створити мальовничий ансамбль, всі елементи в якому гармонійно доповнюють один одного

Критерій # 2-висота рослини

При підборі чагарників слід враховувати композиційну структуру саду. На ділянці з невеликою площею краще висаджувати максимально компактні сорти, що мають щільну нерозкидисту крону (наприклад: колоновидні ялівці). Плануючи висадити чагарник в якості вільно розростається живоплоту, можна зупинити свій вибір на культурах, схильних до швидкого зростання. Особливу увагу слід приділити формі крони, щоб вона виглядала привабливо не тільки влітку з «шапкою» листя, але і в зимовий період.

Критерій #3-особливості вирощування

Вибираючи рослину, слід враховувати особливості кліматичної зони, в якій воно росте. Одні сорти комфортно себе почувають в напівзатінених місцях саду, інші ж здатні проявляти декоративність лише на добре освітлених ділянках. Початківцям садівникам краще віддавати перевагу сортам, які не потребують особливого догляду і умов до розведення.

Ефектні красивоцветущие чагарники

Хоч і належить до числа «примхливих » рослин, для підтримки декоративності яких потрібно докласти чимало зусиль, але паркові сорти культури можуть дозволити висадити на своїй ділянці навіть початківці садівники.

Незаперечним фаворитом серед красивоцветущих декоративних чагарників для саду є троянда. Паркові сорти троянди відрізняються простотою догляду і відмінною зимостійкістю

Єдиним недоліком паркових сортів є те, що вони цвітуть всього лише раз в сезон, але зате в період цвітіння вони виглядають просто приголомшливо і при цьому виділяють ніжний чарівний аромат. Найбільшою декоративністю відрізняються сорти « «рітаусма «з махровими ніжно-рожевими квітками,» троянда шевченка» з квітками темно-червоного відтінку, ганза з великими червоно-рожевими квітками.

Улюблений багатьма садівниками жасмин сьогодні прикрашає багато заміські ділянки. Цвітіння жасмину чарівно: білосніжні квітки, що розпускаються на початку літа на гілках, створюють відчуття, що в саду пройшов снігопад. У ландшафтному дизайні жасмин використовується для створення квітучих алей і живоплотів. Чагарник тіньовитривалий, але рясніше цвіте на сонці.

Ошатний чагарник, усіяний тисячами квіток кремового відтінку, що поширюють на всю округу приємний аромат, прикрашає парадні входи і зони відпочинку на дачних ділянках

Особливо ефектні жасмини з архітектурною формою крони («вірджиналь» з щільною вертикальною кроною і «пірамідаль» з чіткою широкопірамідальною кроною).

Для відмінно підійде середньорослий чагарник пузиреплодник, висота якого досягає 1,5-2 метра. Пузиреплодник відрізняється незвичайною листям зелених і червоно-бордових відтінків, що прикрашає гілки з розшаровується корою коричнево-червоного кольору, і ошатними суцвіттями. Він добре піддається стрижці і здатний зберігати декоративність протягом усього сезону.

Надзвичайно ефектний зимостійкий пузиреплодник, утворює симпатичні ажурні півкулі ніжно-рожевих і білих суцвіть

Дуже цікаво виглядають плоди пухироплідника, що представляють собою оригінальні шкірясті листівки злегка роздутою форми, які у міру дозрівання змінюють свій колір від зеленого, а пізніше жовтого до насичено-червоного. Серед декоративних сортів найбільшого поширення набули «» діаболо « — гіллястий красень з темно-бардовим листям,» саммер вайн « — компактний з червоним листям і біло-рожевими суцвіттями,» копертинна » — з помаранчевим листям, ближче до літа переходить в червону палітру.

Пишно квітучі рододендрони, прикрашені розсипом мініатюрних квіток влітку, на місці яких пізніше з’являються яскраві ягоди, служать чудовими кандидатами на місце в саду

Середньорослі чагарники рододендрони часто виступають в якості групових посадок на тлі смарагдового газону або хвойних насаджень. Особливою декоративністю відрізняються сорти « «альфред «-вічнозелений з пірамідальною кроною, усіяної пурпурно-червоними квітками,» блю петер «з розлогою кроною, прикрашеної лавандово-блакитними квітками і» віолетта» з квітками темно-фіолетових відтінків.

Великою популярністю серед садівників користується також дерен. Високорослий триметровий чагарник сформований з гнучких прямостоячих коралово-червоних гілок, пагони яких нерідко покриті сизим нальотом. З травня по вересень дерен прикрашають суцвіття у формі парасольок і мітелок, зібрані з мініатюрних білих квіток. Зберігає декоративність чагарник і в осінній період, коли його листя забарвлюється в бронзово-малинові відтінки. Надзвичайно ефектний чагарник і в зимовий місяці: оголилися темно-вишневі пагони виступають яскравим контрастом на тлі білого снігу і вічнозелених хвойніков.

Рослина прикрашена мініатюрними зморшкуватими листям яйцевидної форми, влітку забарвлених в зелений колір, але ближче до набувають фіолетово-червоні відтінки

Дерен однаково красиво виглядає як в одиночних екземплярах, так і в групових посадках. Він відмінно переносить стрижку і швидко дає множинну поросль. Серед декоративних сортів рослини найбільш цікаві « «gold star « — листя з жовтим візерунком,» rubra «з яскравим осіннім забарвленням листя,» cherokee princess» зі стрункою кроною.

Привабливі декоративнолистяні рослини

Декоративнолистяні чагарники — справжня знахідка для саду: вони гарні з весни до пізньої осені. Цікаві такі чагарники перш за все оригінальної форми листям, пофарбованої в яскраві незвичайні відтінки.

Красиве листя незвичайних пурпурних і бордових відтінків, ефектно поєднуються з ягодами коралового кольору, має вічнозелений барбарис

Невибагливий у догляді чагарник прекрасно виглядає в живоплотах і одиночних посадках. Славиться барбарис своїм осіннім вбранням, коли на гілках палахкотять вогненно-червоні, фіолетові і рубінові фарби. В озелененні найбільшого поширення набули сорти барбарису зібольда, юліани і тунберга.

Відоме багатьом садівникам завдяки смачним горіхам деревоподібна рослина ліщина також широко застосовується для озеленення

На тлі соковитої зелені ефектно виглядають форми ліщини звичайної: золотисто-облямована, темно-пурпурова і біло-строката. Високорослі чагарники вільно переносять невелике затінення, але вважають за краще добре освітлені ділянки.

Якщо розглядати вічнозелені сорти чагарників, то найбільшою декоративністю славляться самшити і падуби. Витончені лінії і чіткі контури з самшиту роблять зовнішній вигляд саду строгим і в той же час ошатним.

Яскравою прикрасою ділянки може виступити магония падуболистная, прикрашена темно-зеленим листям з колюче-зубчастими краями.

У зимові місяці зелене листя магонии забарвлюється в бордовий і бронзовий кольори, виступаючи яскравим акцентом на тлі білосніжного килима

Створюючи мальовничий ландшафт, важливо грамотно скомбінувати рослини. І тоді красивоцветущие чагарники будуть радувати яскравими фарбами в теплу пору року, а вічнозелені і декоративнолистяні наситять сад життєрадісним відтінками в зимові місяці.

Важливим елементом вертикального озеленення в ландшафтному дизайні є не тільки дерева, а й чагарники. Більшість з них володіють високими темпами зростання, завдяки чому вже за перші кілька років можна кардинально поміняти пейзаж присадибної ділянки. У статті буде дано опис і фото найбільш популярних декоративних чагарників.

Декоративні листяні чагарники для дачі

Айва японська (хеномелес)

Це красивий декоративний чагарник з корисними і смачними плодами. В диких умовах вона росте в гірських районах японії, і тільки в останні роки айва японська стала популярна у російських садівників. Вона ідеально підходить для створення щільної живоплоту, але не менш красиво виглядає і в одиночних посадках.

Агротехніка:

 • для вирощування цього теплолюбного рослини потрібно сонячне місце, захищене від холодних північних вітрів;
 • до грунту айва японська невимоглива, але все ж, варто уникати лужних і торф’яних грунтів;
 • висаджувати у відкритий грунт в середній смузі росії її краще навесні, так як восени їй може не вистачити час на адаптацію і за зиму айва загине;
 • вона добре відгукується на родючі грунти і регулярні підгодівлі. При висаджуванні в посадкову яму рекомендується внести компост, гній і комплексні сезонні добрива;
 • для більшої декоративності айву садять по 3-5 рослин на відстані 1-1,5 м один від одного. Слід простежити, щоб коренева шийка після посадки виявилася на одному рівні з грунтом, в іншому випадку чагарник уповільнити своє зростання;

Порада: айва японська чутлива до пересадки і погано приживається, тому краще купувати рослини з зкс і садити відразу на постійне місце.

 • у догляді даний чагарник невимогливий. Досить періодично видаляти бур’яни навколо пристовбурного кола і мульчувати його торфом або скошеної газонної травою;
 • підживлення проводиться навесні азотовмісними добривами в період бутонізації. А також восени, коли весь урожай зібраний, чагарник підгодовують комплексними добривами;

Порада: більшість плодів у айви японської утворюються на трирічних пагонах, тому при досягненні рослиною п’ятирічного віку треба робити його регулярну обрізку. В першу чергу навесні, до початку сокоруху, обрізають пошкоджені і старі пагони. В результаті скелет куща повинен складатися з 14-16 молодих гілок.

 • розмножувати айву японську досить просто. Для цього можна нарізати живці або відкопати кореневу поросль. Більш довгий спосіб-це вирощування через насіння.

Барбарис тунберга

Найбільш популярний сорт краснолистний барбарис тунберга. Це невисокий декоративний чагарник з червоно-бардовою листям. Він красиво виглядає в живоплотах уздовж доріжок, як солітер на галявині або в поєднанні з іншими листяними і хвойними чагарниками.

Декоративність зберігається протягом усього року. Навіть без листя його переплетені пагони, з мінливим забарвленням, радують око. Цвісти барбарис тунберга починає з кінця травня, а закінчує в середині червня. Але, незважаючи на красу жовтих квіток, за формою нагадують дзвіночки, чагарник цінується за свою яркоокрашенную листя.

Самі листочки дрібні з овальною або округлою формою протягом усього сезону змінюють колір. Навесні вони насиченого зеленого кольору, влітку починають темніти, а до осені набувають яскраво-червоний або помаранчевий відтінок.

Це стійкий до шкідників чагарник, тому немає необхідності кропити його хімікатами.

Агротехніка:

 • це один з найбільш невибагливих чагарників і йому не потрібно родючих грунтів;
 • на сонячному місці колір його листя буде більш насичений, але і в півтіні він буде добре себе почувати. Барбарис тунберга не боїться північного вітру і посухостійкий;

Порада: для насиченого кольору листя чагарнику треба надати ділянку на сонячному місці з родючим грунтом. В іншому випадку в забарвленні листя будуть переважати зелені відтінки.

 • при посадці саджанців потрібно дотримуватися відстань в 1,5-2 м один від одного. Але для створення щільної живоплоту на 1 погонний метр висаджується не менше трьох кущів;
 • перед посадкою бажано розкислювати грунт, додаючи в неї 200-250 грам деревної золи в розрахунку на одну рослину. Також бажано внести 50 грам комплексних мінеральних добрив (азот, калій, фосфор);
 • обрізку виробляють навесні або восени. Слід видаляти старі ослаблі гілки. Молоді пагони вкорочують акуратно, не змінюючи природної форми чагарнику.

Бересклет

Це декоративні чагарники, вся краса яких зосереджена в їх кроні, а не квітах. Але потрібно з обережністю висаджувати бересклет на ділянках, де грають діти, так як майже всі його види отруйні.

Найбільш популярні сорти, вирощувані в росії: бересклет бородавчастий (висота до 3 м), бересклет європейський (висота до 7 м), бересклет карликовий (висота до 1 м), бересклет крилатий (висота до 1 м), бересклет семенова (висота до 1 м), бересклет форчуна (висота до 50 см), бересклет японський (висота до 50 см).

Агротехніка:

 • всі види бересклета невибагливі у вирощуванні і добре себе почувають в півтіні. Грунт для них вибирається слаболужною з хорошою повітропроникністю;
 • відмінно переносять загазоване повітря і обрізку. Тому їх так часто можна зустріти в міських посадках;
 • при посадці рослини біля будинку, найкраще вибрати західну або східну сторону. Виняток становить лише сорти ряболисті бересклета, яким не буде потрібно притінення навіть на південній стороні;
 • для вирощування красивого куща, грунт завжди повинна бути вологою. Тому пристовбурні кола обов’язково мульчують. Також будуть потрібні регулярні (раз в 10 днів) підгодівлі мінеральними або органічними добривами;
 • обов’язково треба проводити обрізку бересклета. Прибираються як слабкі гілки, так і загущающие крону. Для збільшення інтенсивності розгалуження, на початку весни молоді пагони прищипують;
 • розмножуються бересклети легко. Найпростіший спосіб — це поділ куща навесні до початку сокоруху. Також можна вкорінювати молодими зеленими живцями на початку літа або вирощувати через насіння.

Глід

Глід поширений на всій території росії, і складно знайти сад, в якому він не росте. Пов’язано це як з невибагливістю чагарнику при вирощуванні, так і з його високою зимостійкістю і посухостійкістю.

Агротехніка:

 • його можна висаджувати в якості живоплоту з північної частини ділянки. Він не тільки красиво прикрасить паркан, але і захистить більш вибагливі садові рослини від холодних вітрів;
 • для посадки глоду готується яма або траншея глибиною 50 см.викопаний грунт перемішується з перегноєм, компостом і золою. У підготовлену таким чином посадкову яму висаджується саджанець глоду, поливається і мульчується;
 • підгодовують кущ навесні і восени мінеральними добривами;
 • для створення щільної живоплоту кущі глоду садять на відстані 40-50 см один від одного і регулярно підстригають.

Гортензія

Це декоративний квітучий чагарник може вирости до двох метрів у висоту. З усіх сортів найбільшою популярністю користуються деревоподібна і волотисте гортензія.

Агротехніка:

 • саджанець гортензії з розвиненою кореневою системою найкраще садити восени, а ось держак укорінюють тільки навесні;
 • для її посадки вибирається ділянку, де не буває прямих сонячних променів і не дмуть сильні вітри. Найкраще місце для неї-це східна або західна сторона будинку;
 • грунт для гортензії вибирається з нейтральною кислотністю. Не рекомендується удобрювати її свіжим гноєм, для цих цілей використовують тільки готовий компост. Пристовбурні кола бажано мульчувати торфом;
 • цікава особливість гортензій міняти забарвлення квіток через різного складу грунту. Наприклад, при вмісті в грунті заліза, квіти набувають синюватий відтінок. Також для його досягнення кущі можна поливати розчином квасцов з водою в пропорції 5:1. А на рожевий відтінок суцвіть впливає наявність в грунті фтору;
 • для кращого приживання саджанців гортензії перед посадкою їх потрібно підрізати. Посадкова яма готується заздалегідь. Вона викопується розміром 50 на 50 см і заповнюється сумішшю торфу, піску і компосту. Корінці слід розташувати строго вертикально і щільно засипати землею. Не варто утрамбовувати землю ногами, досить пролити її великою кількістю води. Посаджена рослина після поливання відразу ж мульчується;
 • догляд за гортензією влітку полягає в регулярних прополках пристовбурного кола і підгодівлі добривами. При утворенні занадто великих суцвіть пагони рекомендується підв’язувати. Восени обов’язково треба провести обрізку і укрити кущ білим нетканим матеріалом. Найкраще добриво для гортензії перед зимою-це сульфат калію.

Дерен

Цей чагарник невибагливий, може рости на будь-якому грунті і в будь-яких кліматичних умовах. Саме за ці якості він отримав широку популярність в озелененні як дачних ділянок, так і міських вулиць. ЛітомВін створює густу крону прямо від землі, а взимку красиво прикрашає сад яскраво-червоними молодими пагонами.

Агротехніка:

 • найбільш поширений вид-дерен білий. Це потужний чагарник до трьох метрів заввишки з відмінними морозостійкими і посухостійкими характеристиками. Молоді пагони у нього декоративні і мають червоний колір, але з роками починають зеленіти. Це перша причина, чому рекомендується регулярно обрізати кущ. Друга причина полягає в тому, що після обрізки кущ починає активніше гілкуватися, створюючи густу крону. Але робити це треба не пізніше початку квітня;
 • більш декоративні ряболисті сорти дерену вимагають висадки на сонячних ділянках. У тіні гарне забарвлення їх листя зміниться на однотонний зелений;
 • але, незважаючи на свою невимогливість до догляду, дерен відмінно відгукується на підгодівлю мінеральними і органічними добривами. Для розвитку потужного і високорослого куща в посадкову яму треба закладати компост і перепрілий гній;
 • він легко розмножується живцями. Для цього на початку літа зрізаються молоді однорічні гілочки. Місце зрізу умочується в порошковий корнеобразователь, і держак висаджується прямо в грунт під обрізану пластикову пляшку без кришки. Відсоток вкорінення, при такому способі розмноження, дуже високий;
 • восени робиться обрізка рослини. Кущ обрізають повністю, залишаючи лише невеликий пеньок. Але для створення високої живоплоту треба видаляти лише старі або зламані пагони.

Жасмин садовий (чубушник)

Цей чагарник може рости як на родючих грунтах, так і на піщаних. Але дуже добре відгукується на підгодівлі добривами.

Агротехніка:

 • досить легко переносить пересадку, головне, не садити занадто глибоко і регулярно поливати перший час після пересадки;
 • для вирощування садового жасмину найкраще підійде сонячний ділянку з дренованим грунтом. Але і на будь-якому іншому місці він буде відмінно себе почувати;
 • чубушник легко розмножується відводками або живцями. Можна його виростити і з насіння, але це займе багато часу. Найбільш простий і популярний спосіб — це прикопати одну з гілок і чекати, коли вона сама вкоренитися. На наступний рік у отриманого таким способом саджанця буде вже хороша коренева система і його можна пересаджувати;
 • для збільшення гіллястості куща садового жасмину треба щорічно проводити його обрізку ранньою весною. В першу чергу прибираються всі зламані або засохлі гілки. Для формування куща потрібно слабші пагони обрізати сильніше, а більш міцні зовсім небагато. Крім цього, раз в 3 роки рекомендується майже повністю зрізати третину старих гілок, для омолодження куща;
 • на підгодівлі садовий жасмин відгукується рясним цвітінням. Для цього навесні, після закінчення поворотних заморозків, кущ удобрюють азотовмісними підгодівлями. Влітку в пристовбурні кола можна вносити рідку органіку, а восени калійно-фосфорні добрива.

Калина бульденеж

Цей декоративний чагарник такий же невибагливий, як і калина звичайна. Але на відміну від неї він прикрашає сад величезними білосніжними суцвіттями. Калина бульденеж добре виглядає в якості солітера на газоні. Але і в груповій посадці вона красиво відтінить краснолістний глід або барбарис.

Цвітіння у неї нетривале і становить не більше місяця. Але кущ не втрачає своєї декоративності протягом усього літнього періоду завдяки різьблений формі листя.

Агротехніка:

 • для її посадки найкраще підійде місце поруч з водоймою в ажурній тіні більш високорослої рослини. При регулярному поливі може рости і на піщаних грунтах, але від прямих сонячних променів її краще захистити;
 • калина бульденеж відрізняється високою морозостійкістю, а при частковому підмерзанні пагонів швидко відновлюється;
 • посадку саджанця з відкритою кореневою системою виробляють ранньою весною або у вересні місяці;
 • вона легко розмножується прикопаними відводками. Досить навесні придавити одну з гілок каменем і прикопати, як на наступний рік буде вже нове самостійне рослина. Але при цьому не треба забувати про регулярному поливі;
 • для посадки готується велика яма глибиною не менше 50 см і шириною 50-60 см.якщо грунт глинистий, то на дно треба покласти дренажний шар, щоб запобігти загнивання коренів. Потім яма заповнюється сумішшю з викопаної землі, компосту, деревної золи і нітрофоски. У неї висаджується саджанець калини бульденеж, поливається і мульчується;
 • підгодівлю досить проводити тільки навесні органічними добривами;
 • при обрізанні треба видаляти всі молоді пагони крім одного. Таким чином, чагарник формують всього 7-10 основних гілок.

Керрія японська

Цей декоративний чагарник родом з японії та китаю. Пагони має зелений колір, що робить його схожим скоріше на трав’яниста рослина, ніж на чагарник. Незважаючи на невисокий розмір куща керрі, він досить широко розростається завдяки кореневої порослі.

Цвітіння рясне, триває не більше одного місяця і починається в червні. Самі квітки мають жовтий колір, а за формою нагадують мініатюрні троянди.

При правильному догляді і своєчасному внесенні добрив цвітіння може початися повторно в кінці літа, але буде вже не таким пишним.

Існує безліч сортів керрі японської як ряболисті, так і махрових. Найбільш популярні — це «golden guinea», «albiflora», «variegata».

Агротехніка:

 • запорукою успішного вирощування керрі є правильно підібране для неї місце. З огляду на те, що цей декоративний чагарник дуже теплолюбний, ділянка для його посадки повинен знаходитися на сонячному місці і бути захищеним від холодних вітрів;
 • посадкова яма копається розміром 50х50 см і глибиною не менше 40 см.заповнюється вона родючою землею упереміш з органічними і мінеральними добривами;
 • необхідно забезпечить чагарнику регулярний полив не рідше, ніж раз в 10 днів. А на зиму робити укриття від снігу, який може поламати його;
 • саджанці керрі висаджують восени або навесні, а через рік, вже зміцніла рослина, обрізають. Для цього після першого цвітіння всі основні гілки вкорочує приблизно на третину від загальної висоти, а молоді пагони лише трохи прищипують;
 • найкраще чагарник відгукується на підгодівлю рідким коров’яком. Робиться вона спочатку і в середині літа. Це сприяють практично безперервному цвітінню керрі протягом усього літа;
 • молода рослина і кущ, висаджений на не дуже вдалому місці, треба на зиму вкривати ялиновим ялиновим гіллям. Але навіть підмерзлі молоді пагони не принесуть сильної шкоди чагарнику;
 • розмножують керрію за допомогою відкопування кореневої порослі. Також для вкорінення можна прикопати одну з його гілок.

Рододендрон

Незважаючи на те що рододендрон відноситься до сімейства вересових, виростити його в середній смузі росії досить складно. Але навіть ця обставина не відбивається на любові садівників до цього красивого декоративного чагарнику.

Агротехніка:

 • до найменш вимогливим сортам рододендрона відносяться: японський, шлиппенбах і катевбінскій. Саджанці слід купувати тільки вирощені в умовах конкретного регіону і акліматизовані;
 • грунт для них вибирається кисла і волога. Та й саме місце посадки повинно бути розташоване в тіні. На сонячній ділянці рододендрон може не зацвісти;

Порада: якщо рододендрон протягом декількох років так і не зацвів, значить, треба поміняти йому місце. Коренева система у нього поверхнева, тому пересадка не завдасть великої шкоди. Унаслідок поверхневої кореневої системи важливо грамотно підбирати йому сусідів. Рододендрони відмінно себе почувають в тіні ялин, сосен, яблунею і модрини;

 • грунтова суміш для них готується з родючої землі, торфу і компосту. Посаджений рододендрон можна замульчувати товстим шаром тирси;
 • поливають рослини тільки дощовою, талою або водою з приватної свердловини, так як від хлорки кущ сильно страждає. Підживлення вносяться до і після цвітіння, а також в кінці літа. Можна використовувати як органічні, так і спеціальні мінеральні добрива для рододендронів;
 • для мульчування пристовбурного кола найкраще підходять тирса або кора хвойних порід деревини. Вона не тільки захистить грунт від пересихання і бур’янів, але і знизить її кислотність;
 • з огляду на те що рододендрон теплолюбний декоративний чагарник, підготовка його до зими обов’язкова у всіх регіонах росії, з різницею лише в тому, в який час її треба починати. У середній смузі вже з початку серпня потрібно проводити рясний полив рослини. А з настанням перших нічних заморозків його вкривають мішковиною або нетканим матеріалом,Залишивши зазор знизу для вентиляції.

Бузок

Цей чагарник користується незмінною популярністю протягом багатьох років. Бузок невибаглива, але при цьому щовесни радує пишним і рясним цвітінням і приємним ароматом. Вона відмінно переносить посушливу погоду і сильні морози, в зв’язку з чим укриття їй не потрібно навіть в північних регіонах.

Бузок налічує велику кількість сортів, тому ідеально вписується в будь-який ландшафтний дизайн. Вона відмінно виглядає в якості солітера, а завдяки густій кроні бузок досить часто використовують для живоплотів як на присадибних ділянках, так і в міських парках.

Агротехніка:

 • хоч бузок і невибаглива, але сортові чагарники вимогливі до умов зростання. Найкраще для неї вибирати ділянки зі східної або західної сторони будинку. При цьому місце повинно бути закрито від сильних вітрів;
 • садять бузок переважно на початку осені. Посадкова яма копається досить велика, до 80-100 см на неродючих грунтах. Заповнюється грунтом упереміш з піском і органічними добривами;
 • при догляді важливо не перестаратися з поливом. Він потрібен тільки в самі посушливі літні дні. Весь інший догляд полягає в прополюванні пристовбурного кола;
 • якщо при посадці вносилася достатня кількість добрив, то наступні 3 роки вносити підгодівлі не потрібно. В подальшому бузок добре відгукнеться на внесення азотовмісних мінеральних добрив в кінці весни;
 • обрізку куща потрібно здійснювати таким способом, щоб сформувати з нього 8-12 скелетних гілок, які будуть розташовані якомога далі один від одного. Всі пагони, які ростуть всередину крони, треба видаляти.

Хвойні декоративні чагарники

На сьогоднішній день їх існує не так вже й багато. Далі представлені назви найпоширеніших хвойних декоративних чагарників з описом і порадами щодо їх вирощування.

Ялівець

Ще його називають північним кипарисом. Він має як деревовидні сорти, так і чагарникові форми. Ялівець невибагливий і активно використовується в одиночних посадках і для створення живоплоту.

Агротехніка:

 • нерідко, коли садівники намагаються викопати рослину в лісі. Дійсно, дітки ялівцю висотою до 30-40 см, викопані з великою грудкою землі, добре приживуться на дачній ділянці, а шкоди лісі це не завдасть. Але отриманий таким способом саджанець називається дичиною і ніколи не зрівняється за красою з сортовим рослиною. Тому красивий ялівцевий кущик можна купити тільки в спеціалізованому розпліднику;
 • ялівець висаджують тільки на сонячному місці і на піщаному грунті. Посадкова яма готується вдвічі більше, ніж кореневий кому. У неї засипають суміш з грунту, піску і торфу;
 • саджанець ялівцю садиться так, щоб коренева шийка була рівно за рівнем землі, а центральний корінь йшов строго вертикально (при необхідності, слід підкопати для нього ямку глибше);
 • пересаджують його або навесні до початку сокоруху, або на початку осені. Перший рік після пересадки його треба регулярно поливати. Найкраще ялівець замульчувати хвойними голками, набраними в лісі;
 • догляд за ним мінімальний. Просто рекомендується пару раз за літо рихлити пристовбурні кола, а в дуже жарку погоду поливати. При можливості отримати сонячний опік ранньою весною, ще з осені кущ бажано укрити мішковиною або білим нетканим матеріалом;
 • прискорити зростання рослини можна, підгодовуючи його ранньою весною нітроамофоскою в розрахунку 30 гр на 1 кущ.

Самшит

Це незамінний вічнозелений чагарник вже багато століть використовується для прикраси садів. Він повільно росте і відмінно піддається стрижці, тому з нього так часто створюють справжні зелені скульптури. Він добре росте не тільки у відкритому грунті, а й у вуличному вазоні і навіть в горщику будинку.

Агротехніка:

 • самшит досить зимостійкий, але вимагає укриття на зиму. Це робиться для захисту його від холодних вітрів і від палючих перших променів весняного сонця;
 • саджанець треба вибирати тільки з зкс, це гарантує високу приживлюваність рослини. Також слід звернути увагу на його зовнішній вигляд — не повинно бути оголених гілок або жовтуватої зелені;
 • садять самшит навесні, готуючи для нього яму вдвічі більше, ніж його коренева система. Заповнюють її живильним грунтом з компостом і висаджують кущики з кроком 40 см один від одного. Після цього добре проливають великою кількістю теплої води;
 • він погано переносить полуденні сонячні промені, тому місце для самшиту вибирається таким чином, щоб в цей час він знаходився в тіні або півтіні. У посушливу погоду його треба поливати не рідше, ніж раз в 10 днів;
 • в якості добрива використовується компост або перепрілий гній;
 • розмножують самшит переважно літніми живцями. Їх поглиблюють в пухкий грунт, що складається з торфу і піску, поливають і закривають плівкою. Як правило, вже через 1,5-2 місяці вкорінюється до 70% живців.
 • варто врахувати, що самшит отруйний. Тому його не рекомендується висаджувати на дитячих майданчиках і в місцях вигулу домашніх тварин.