Агресія. Чому люди поводяться агресивно? теорії агресії

0
331

Агресивна людина-справжня проблема для оточуючих.

Необдумані образливі слова або незручний рух можуть привести в лють співрозмовника, сусіда, дружину або чоловіка, який стає небезпечний і для себе, і для оточуючих його людей. Агресивно налаштована людина може вчинити злочин, про який буде шкодувати все життя. Чому ми не завжди можемо контролювати свої напади люті? як безболісно позбутися від гніву?

Чому людина стає агресивною?

Кожна людина має свою точку кипіння, за кілька секунд самі врівноважені особистості можуть перетворитися в безрозсудних людей, якщо виникне почуття небезпеки. Не тільки особисті якості людини впливають на рівень агресивності, природою подарований гормональний коктейль надає не менший вплив на цей рівень.

Дослідники в області психіки людини прийшли до висновку, що причинами агресивної поведінки людини є коливання рівня наступних гормонів:

Адреналін;

Норадреналін;

Тестостерон.

Адреналін запускає програму порятунку, норадреналіном наділені не всі, але люди, у яких замість адреналіну вихлюпується в кров норадреналін, швидше полізуть в бій, ніж втечуть. Тестостерон надає характеру людини запальності, і чим вище рівень цього гормону, тим агресивніше людина.

Присутність і кількість тих чи інших гормонів пояснює поведінку людини, яка стає агресивною і, чому кожен у своїй мірі може стримувати свої емоції. Тримати під повним контролем цю реакцію ще ніхто не навчився

Вивченням неадекватної поведінки займався психолог еріх фромм, який виділив два види агресії.

1. Доброякісна агресія стоїть на службі справі життя. Людина проявляє цей вид агресії в тому випадку, коли під загрозу ставляться його інтереси.

2. Злоякісна агресія людини — це набута реакція, пов’язана з жорстокістю або з патологічним почуттям самоствердитися за допомогою агресивності.

З доброякісною агресією можна і потрібно боротися самостійно. А людям зі злоякісною агресією необхідна допомога психологів або психіатрів.

Як поводитися з агресивно налаштованою людиною?

Якщо не дозволяти вихлюпувати емоції агресивно налаштованим людям, то вони почнуть проявляти себе проти волі людини. Зняти напругу допоможуть:

Спорт або фізична праця;

Улюблене хобі;

Піші прогулянки;

Спілкування з приємними і цікавими людьми.

Підтримка емоційного балансу і своєчасний скидання негативних емоцій цими доступними способами допоможуть вам зберегти здоров’я і гарний настрій.

агресивність — це стійка характеристика суб’єкта, яка відображає його схильність до поведінки, метою якого виступає заподіяння навколишнього світу шкоди або вираження гніву, злості спрямованого на зовнішні об’єкти. Психологи стверджують, що агресивність не була властива людству спочатку і малюки засвоюють модель агресивної поведінки з перших днів свого життя.

Агресивність з латинської мови означає нападати і характеризує властивість особистості, що віддає перевагу у використанні насильницьких методів в досягненні своїх цілей.

Причини агресивності

Особистісні особливості, що впливають на розвиток агресивності людини наступні:

— схильність до імпульсивності;

— вдумливість, неуважність;

— емоційна сприйнятливість, а також почуття вразливості, незадоволеності, дискомфорту;

— ворожа атрибуція, під якою розуміється оцінка, а також інтерпретація намірів, дій в якості агресивних.

Агресивність у людей відзначається при ряді нервових і психічних розладів.

Причинами агресивності людини виступають: різного роду конфлікти, інтимні проблеми, зловживання алкоголем, психотропними засобами, наркотичними засобами, невлаштованість особистого життя, проблеми особистого характеру, почуття самотності, психічні травми, суворе виховання, перегляди трилерів, перевтома, а також відмова від відпочинку.

Термін «агресивний» щодо спортсменів став застосовуватися як характеристика, яка означає наполегливість у подоланні перешкод, а також активність у досягненні поставлених цілей.

Ознаки агресивності

Агресивність виражається в таких рисах, як конфліктність, домінантність, відсутність соціальної кооперації.

Ознаки агресивності людини проявляються в хворобливому відношенні сприйняття власного я з оточуючими людьми.

Ознаками агресивності у дітей служать їх фізичні дії: грюкання дверима, спроби бити оточуючих, рвати, кусати, псувати зі злості речі, бити посуд.

Види агресивних реакцій:

— фізична агресія, що відзначається застосуванням фізичної сили проти інших осіб;

— непряма агресія, характеризується спрямованим обхідним шляхом на інших осіб або не спрямована ні на кого;

— роздратування, відзначається готовністю проявити негативні почуття при незначному збудженні (грубість, запальність);

— негативізм, відзначається опозиційної манерою поведінки (від пасивного опору до активної боротьби);

— образа, зазначається заздрістю, а також ненависть до оточуючих за вигадані і реальні дії;

— підозрілість, яка характеризується недовірою, обережністю щодо людей, які нібито планують і приносять шкоду;

— почуття провини, що виражається в можливе переконання суб’єкта в тому, що він поганий чоловік, здійснює погані вчинки, і в зв’язку з цим відчуває докори сумління;

— вербальна агресія, яка виражається в негативних почуттях (вереск, крик, загрози, прокляття).

Агресивність у чоловіків

Пасивна агресивність у чоловіків відзначається відкладанням справ і нерішучістю перед прийняттям важливих рішень. Такі чоловіки не відповідальні, вкрай зневажливі до термінів і не виконують обіцянок. Цей тип шукає будь-які приводи для сварки з рідними, при цьому тримаючи дистанцію і не допускаючи до особистісного простору. Причиною виступає страх залежності, тому чоловік, так, справляючись самостійно зі страхом, намагається управляти і командувати іншими. Такий чоловік не визнає своїх помилок, а звинувачує тільки обставини, що оточують, вимагаючи знайти винних.

Причиною такої поведінки виступає соціальна і сімейна атмосфера, де відмовчуються про свої бажання, потреби, вважаючи це проявом егоїзму. На підсвідомому рівні таке виховання прищеплює думку, що бажати що-небудь для себе неправильно і неприпустимо в принципі.

Пасивна агресивність у чоловіків коригується тільки спокійним, ніжним ставленням і поступовим підштовхуванням до потрібної моделі поведінки.

Агресивність у чоловіків відрізняється своїми установками від жіночої агресивності. Чоловіки часто вдаються до відкритої форми агресивності. Їх не турбує тривожність, почуття провини, для них важливо досягти свою мету, тому агресивність виступає своєрідною моделлю поведінки.

Підвищена агресивність у чоловіків відзначається відсутністю культури поведінки, демонстрацією впевненості, своєї сили, а також незалежності.

Агресивність пов’язана з статевим збудженням — це напад або ряд насильницьких дій між статевими партнерами. Агресивність виступає на противагу любовно-еротичним відносинам. Окремі особистості відчувають від статевої агресивності еротичну насолоду (мазохізм, садизм, садомазохізм).

Психологічні концепції дають таке пояснення появі статевої агресивності: вона виникає внаслідок пережитої , тобто ошуканих очікувань в отриманні задоволення. Це не відноситься тільки до інтимних бажань або потреб. Агресивність пояснюється компенсаторним характером. Наприклад, повторення або продовження перенесеного насильства, або ж випробування насильства, яке практикується в інших сферах.

Дослідження в цій області підтверджують, що статеве грубе насильство, а також побиття жінок чоловіками часто відбуваються серед тих верств, де жінка піддається дискримінації і пригнічення, перебуває в залежному становищі. Одночасно з цим більшістю клієнтів у повій, які захоплюються садомазохізмом, є чоловіки з вищих верств, які таким чином реалізують інсценовану агресію.

Агресивність у жінок

Жінки використовують психологічну неявну агресію, вони переживають з приводу відсічі, який може надати жертва. Агресивність у жінок відзначається приСпалахах гніву для зняття нервового і психічного напруження.

Підвищена агресивність спостерігається у літніх представниць і пояснюється проявами при відсутності інших негативних рис характеру і причин до такої поведінки. Підвищена агресивність у жінок характеризується зміною рис характеру в негативну сторону.

Агресивність у жінок провокується такими факторами:

— гормональна, вроджена недостатність, спровокована патологією в ранньому розвитку;

— негативний емоційний досвід з дитинства (жорстоке поводження, статеве насильство);

— ворожі взаємини з матір’ю, а також дитячі психічні травми.

Агресивність у дітей

Причини дитячої агресивності: осуд і відкидання дорослими; руйнівні емоції внутрішнього світу, з якими дитина не змозі самостійно впоратися. А нерозуміння і незнання причин агресивності у дітей призводить до відкритої у дорослих неприязні.

Як зняти агресивність у дітей?

Працюючи з агресивними дітьми, вихователю, психологу слід трепетно ставитися до внутрішніх проблем. Агресивність у дітей знімається позитивною увагою з боку дорослого до внутрішнього світу малюка.

Тільки позитивна увага і прийняття агресивної особистості з боку психолога, вихователя, батька, а інакше вся корекційна робота буде зведена до нуля і дитина, найімовірніше втратить довіру до психолога і проявить опір в подальшій роботі.

Всім працюючим з такою категорією дітей важливо враховувати безоціночну позицію. Це означає не робити оціночних зауважень такого типу: «так не можна себе вести», «недобре так говорити». Дані зауваження тільки відштовхнуть від вас дітей і не сприятимуть налагодженню контакту.

Корекція агресивності у дошкільнят

Дитяча агресивність усувається наступними принципами і корекційною роботою:

— встановлення контакту з дитиною;

— безоціночне сприйняття особистості, а також прийняття його в цілому;

— шанобливе ставлення до особистості малюка;

— позитивне ставлення до внутрішнього світу.

Хочеться відзначити напрямки корекційної роботи з агресивністю дітей:

— навчання навичкам контролю, а також управління власним гнівом;

— зниження рівня особистісної тривожності;

— розвиток, формування усвідомлення власних емоцій, а також почуттів інших людей;

— розвиток позитивної самооцінки.

Вправи на зниження агресивності:

1. Знайомство. «покажи своє ім’я».

Діти називають своє ім’я і придуманим рухом супроводжують його.

2. Гра»чарівні кульки».

Мета: зняття емоційної напруги.

Діти знаходяться в колі (сидять, стоять). Дорослий просить їх закрити очі і зробити «човник» з долоньок. Психолог вкладає всім дітям в долоньки кольорову кульку, а потім просить зігріти його або покатати, віддати йому частину ласки, тепла, подихавши на нього. Далі пропонується відкрити очі і подивитися на кульку, розповівши про почуття, що виникли під час вправи.

3. Гра»добрі привиди».

Мета: навчити вихлюпувати накопичився гнів в прийнятній формі.

Ведучий пропонує програти роль добрих привидів, які трохи хуліганять і злегка лякають один одного. За командою ведучого діти згинають руки в ліктях, при цьому розчепіривши пальці, і вимовляють гучним, страшним голосом звук «у» або будь-який інший звук.

4. Малюємо настрій.

Мета: вираз свого настрою в малюнку.

Обговорення малюнків включає відгадування, де який настрій.

5. Гра:»дракон кусає у себе хвіст».

Мета: зняти напруженість, невротичні стани, страхи.

Звучить весела музика, діти стоять один за одним, міцно тримаючи один одного за плечі.

Перший малюк — «голова дракона», а останній це — «хвіст дракона». Перший малюк «голова дракона «намагається зловити» хвіст», а той в свою чергу ухиляється від неї.

6. Гра:»мій хороший папуга».

Мета: розвинути почуття елепотії, а також вміння працювати спільно в групі.

Діти знаходяться в колі. Психолог розповідає: в гості прилетів папуга і бажає пограти з дітьми. Необхідно подумати, що потрібно зробити для того, щоб папузі у нас сподобалося в гостях, і він обов’язково прилетів до них знову. Психолог дає дітям папугу-іграшку, пропонуючи погладити, поговорити ласкаво, приголубити.

7. Гра:»плями».

Мета: зняття агресивності, страхів, розвиток уяви.

Підготувати білі аркуші паперу, гуаш. Діти беруть на пензлик фарбу того кольору, яким їм хочеться зобразити пляму. На білий лист кбумаги діти вихлюпують свій колір і складають лист вдвічі, але так, щоб пляма зробила відбиток на другій половині листа.

Лист розгортають і намагаються зрозуміти, на що або кого схожа пляма. При бажанні можна домалювати пляму.

8. Релаксація «на хмарі».

Мета: зняття емоційного, фізичного напруження.

9. Вправа «я-травинка».

Мета: вчити дітей висловлювати свої почуття.

Діти уявляють себе травинкою летить на вітрі.

10. Гра:»посварилися два півники».

Мета: зняття м’язової напруги, емоційна розрядка.

Під веселу музику малюки рухаються хаотично і штовхаються злегка плечима.

11. Гра:» сороконіжка »

Мета: вчити дітей взаємодії з однолітками, сприяти згуртуванню дитячого колективу.

Діти (5-8 чоловік) встають, тримаючись за талію вперед. Звучить команда ведучого і» сороконіжка » рухається вперед, потім присідає, проповзає між перешкодами, стрибає на одній ніжці. Основне завдання — не розірвати єдиний «ланцюг«, і зберегти»стоногу».

12. Настільні спільні ігри.

Мета: розвиток уваги, здатності до зосередження, вміння без конфліктів взаємодіяти.

13. Гра:»котик».

Мета: встановити позитивний настрій, зняти емоційне, м’язове напруження.

Діти розташовуються на килимі. Звучить спокійна музика, малюки придумують казку про котика і показують, як котик ніжиться на сонечку, вмивається, потягується, дряпає кігтиками килимок.

14. Гра: «брыкание».

Мета: емоційна розрядка, а також зняття м’язової напруги.

Дитина розташовується на килимі (лягає на спину). Ноги при цьому вільно розкинуті. Не поспішаючи він починає брикатися і торкатися підлоги всією ногою. Ноги високо піднімаються і чергуються. На кожен удар своєю ногою малюк говорить «ні», при цьому збільшуючи інтенсивність удару.

15. Гра»візьми себе в руки».

Мета: вчити малюків стримувати себе.

Пояснити малюкам, що коли у них неприємні емоції: роздратування, злість, бажання вдарити, то можливо «взяти себе в руки» і зупинити свої емоції. Для цього слід глибоко зітхнути, а потім видихнути (кілька разів). Потім випрямляємося, прикриваємо очі і вважаємо до 10, посміхаємося, відкриваємо очі.

16. Гра»фортеця».

Мета: гра дозволяє дітям проявити агресивність в ігровій формі. Інтерес представляє діагностика: хто кого вибере в команду.

Діти за бажанням хлопців діляться на дві команди. Команди будують для себе фортецю (з конструктора). За командою одна команда захищає фортецю, а інша штурмує. Зброєю-виступають м’ячі, надувні кульки, м’які іграшки.

17. Гра «рвакля».

Мета: зняти напругу і дати виходу деструктивної енергії.

Дитині пропонують м’яти, рвати, топтати папір і робити з нею все, що забажається, а потім кидати її в кошик.

18. Гра «зоопарк».

Мета: допомагає зняти напругу.

Дітям пропонують «перетворитися» на тварин за бажанням. Спочатку діти сидять на стільцях — «клітинах». Кожен окремий малюк зображує вибрану тварину, а інші намагаються вгадати, кого він показує. Коли всі всіх «впізнали«, стільці — клітини звільняються і» звірі» — діти виходять стрибати, бігати, гарчати, кричати.

19. Гра:»липучка».

Мета: зняти м’язову напругу, згуртувати дитячу групу.

Всі малюки рухаються, стрибають, бігають по кімнаті, а двоє малюків, тримаючись за руки, намагаються зловити однолітків, кажучи: «я липучка-приставучка, я хочу тебе зловити». Кого зловили « «липучки» беруть за руку і приєднують його до своєї компанії. Після того, як всі малюки стануть липучками, всі діти танцюють в колі під спокійну музику.

20. Вправа «кулачок».

Мета: змістити агресію і здійснити м’язову релаксацію.

В ході гри даємо в руку дитині будь-яку дрібну іграшку і просимо його міцно стиснути кулачок.

Потримавши кулачок стисненим, а потім розкривши його, на долоньці бачимо красиву іграшку.

21. Гра:»компліменти».

Задоволення і інший порок, той зневажає аспіда, василіска і дракона; так як плотське задоволення і всяке життєве зло пристойно уподібнюється плазує і повзає по землі. Ще, можливо, власне зневажає василіска той, хто зневажає заздрість, як панівну з зол. Бо тварина василіск носить шкоду в очах як і заздрісні, як кажуть, мають шкоду в очах.

Невідомість самостійного життя. Відбуваються також фізіологічні зміни, які на гормональному рівні можуть стати причиною агресії.

Лікування, корекція агресивно спрямованої поведінки

Як відомо, нефізіологічні причини появи агресії криються в навколишньому середовищі і сімейної ситуації, вихованні. У разі доклінічної агресії, тобто виникла з психологічних причин, застосовуються методи психологічної корекції поведінки дітей, батьків і дорослих.

При ураженні мозкових структур, гіпертрофованої психологічної агресії, складних випадках емоційно-вольових розладів, необхідно медикаментозне лікування.

психотерапія для подолання агресивності

Агресія формується у дитини в маленькому віці, і така поведінка при відсутності корекції супроводжує людину і в дорослому віці. Батькам важливо знати, в яких випадках їх дитина буде витісняти негативні емоції, які стануть початком агресивної поведінки:

Залежно від перерахованих факторів застосовуються психотерапевтичні методи корекції агресії. Часто використовується когнітивно-біхевіоральний, раціональний підхід до вирішення проблеми. Лікар допомагає людині, дитині навчитися конструктивного діалогу зі співрозмовниками, соціально адаптованої поведінки, зганяння негативних емоцій соціально прийнятними способами.

Агресія в яскравому її прояві небезпечна для суспільства, завдання психотерапевта навчити людину справлятися з емоціями і опрацювати внутрішні проблеми – причини такої поведінки. Для цього також використовується психоаналіз або його різновиди. Методи аналізу психологічних травм в дитинстві, виведення з підсвідомості блоків і опрацювання механізмів психологічного захисту, допомагає людині вирішувати роками виношувану проблему. Агресія не пропадає відразу після такого аналізу. Повинен бути поруч людина, яка буде звертати увагу на неприйнятні емоційні реакції. Він же і оточення пацієнта повинні показати свою увагу і любов до пацієнта.

Медикаментозне лікування

Агресія, спровокована фізіологічними причинами, лікується ліками. Фармакотерапія залежить від основного клінічного захворювання, особливо довгострокові препарати призначати повинен тільки лікар.

Лікувати прояви такої поведінки ефективно допомагають бензодіазепіни і нейролептики, також застосовуються антипсихотичні препарати другого покоління. Деякі препарати застосовуються сублінгвально, інші ефективніше діють через внутрішньом’язові або внутрішньовенні ін’єкції.

агресія не виникає на порожньому місці. Часто саме міжособистісні конфлікти є причиною зародження агресії. Провокація є найбільш поширеним фактором виникнення спалахів агресії.

Агресія може виникнути навіть при одній тільки думки, що в іншої людини є ворожі наміри, незалежно від того був для цього реальний привід чи ні.

Соціальні причини агресії

серед соціальних причин одним із серйозних посилів до агресії є спостерігачі і підбурювачі. Багато охоче підкоряються, коли їм пропонують прилюдно покарати іншу людину, навіть якщо команди дають особи, не викриті владою. Сторонні спостерігачі роблять істотний вплив на агресію, якщо агресор думає, що його дії викличуть схвалення.

Носіння зброї може проявлятися не тільки як засіб захисту, але і як стимул до агресії.
Змі та демонстрація сцен насильства в масмедіа також є приводом і таким собі «закликом» до насильства.

Зовнішнє середовище як причина агресії

висока температура повітря збільшує ймовірність виникнення роздратування і агресивної поведінки.

Серед інших впливів зовнішнього середовища на агресію можна виділити шум і тісноту. Крім того, в забрудненому просторі, наприклад, надмірно задимленим сигаретним димом або з неприємним запахом, агресивні реакції також посилюються.

Особисті якості та вроджена схильність до агресії

серед психологічних характеристик, які здатні провокувати агресивну поведінку виділяють:

 • боязнь суспільного несхвалення;
 • дратівливість;
 • схильність бачити ворожість в інших;
 • схильність відчувати почуття сорому, ніж почуття провини в багатьох ситуаціях.

серед людей, схильних до агресії, часто зустрічаються ті, хто прихильний до різних забобонів, наприклад, до расових забобонів.

Жіноча і чоловіча агресія

між чоловіком і жінкою існують деякі відмінності в прояві агресії. Жінки розглядають агресію більшою мірою як спосіб висловити гнів і зняти стрес, внаслідок вивільнення агресивної енергії.
Чоловіки ставляться до агресії, як певної моделі поведінки, до якої вдаються з метою отримання якогось соціального або матеріального винагороди.

Часто агресія і дратівливість у жінок проявляється в період менструального циклу так званого передменструального синдрому. Також причиною нападів агресії у жінок може бути гормональна зміна в організмі, в період до і після пологів, менопаузи, або прийому гормональних препаратів.

Напади агресії у чоловіків теж можуть бути пов’язані зі змінами гормонального фону, наприклад, з надлишком чоловічого гормону – тестостерону, або ж в період чоловічої менопаузи – андропаузи.

Крім гормональних причин агресії у чоловіків і жінок, існує ряд психологічних проблем, в тому числі різні залежності-алкоголізм, наркоманія і нікотинова залежність. Відомо, що регулярне вживання шкідливих речовин надає руйнівну дію на психіку людини.

Агресія-небезпечна форма поведінки. Це величезна, руйнівна сила. Принаймні так звикли вважати. Однак агресію можна використовувати з користю для себе і направляти в бік досягнення успіху, подолання перешкод. Але частіше дійсно буває навпаки: агресія використовує людину.

З агресією ми стикаємося практично на кожному кроці: агресивні і грубі люди в транспорті або магазині, «сутички» на навчанні або роботі. Якщо не самі ми учасники ситуацій, то стаємо мимовільними свідками.

Навіщо люди проявляють агресію? вони захищають себе. З. Фрейд вважав, що людина руйнує все навколо для того, щоб не зруйнувати самого себе. Тобто причини агресії мають внутрішній характер, але про все по порядку.

Агресія-будь-яка форма поведінки, націленої на образу або заподіяння шкоди іншій живій істоті, яка не бажає подібного поводження. Агресія-форма з вираженим емоційним забарвленням. При агресивній поведінці людина мотивована на заподіяння шкоди (моральної або фізичної) або захоплення іншої людини (людей).

У психології існує кілька підходів до вивчення проблеми агресії:

 1. в основі агресії лежать природні, вроджені інстинкти.
 2. агресивною поведінка стає під впливом біологічних факторів (гормони і психічні розлади).
 3. агресію спонукають зовнішні мотиви особистості (соціальні чинники, вплив середовища).
 4. агресія-результат навчання людини за допомогою чужого і власного досвіду, прикладу.
 5. основа агресії-складна взаємодія пізнавальних процесів (, увага, уява та інше) і попереднього досвіду людини.

У тварин агресія-захисна реакція. Ті ж основи відзначаються і в людській психології. Агресія-ознака слабкості, невпевненості, беззахисності.

Без навчання, соціалізації людини агресія так і залишається тваринним інстинктом. Чому можна зробити висновок, що вона властива незрілим, дезадаптивним особистостям.

Починається агресія з роздратування, яке приходить, коли ми відчуваємо, що хтось покусився на нашу безпеку, особистий простір, фізичне або ментальне «я».

причини агресії у дітей

У дітей навіть самого раннього віку існує дві форми агресії: недеструктивна і вроджена деструктивність:

 • недеструктивна агресія-форма захисної поведінки, спрямована на досягнення мети, самоствердження, набуття досвіду.
 • вроджена деструктивність-злісне і небезпечне для оточуючих поведінку. Що цікаво, вроджена деструктивність не проявляється відразу після народження, на відміну від недеструктивної агресії. Вроджена поведінка активується після сильного стресу або болю.

Основна причина агресії у дітей-приклад з оточення. Ні ігри, ні фільми не роблять такого впливу. Особливо руйнівно впливає насильство над самою дитиною. Ті, хто випробував на собі насильство і агресію, стають агресивними щодо інших.

причини агресії у підлітків і дорослих

До причин агресивності у дорослих людей відноситься:

 • агресія в сім’ї;
 • характер взаємини з однолітками.

Науково доведено негативний вплив покарань на дитину. Батьківські покарання таять такі небезпеки:

 • приклад агресії;
 • уникнення батьків або надання їм опору;
 • занадто емоційне для дитини покарання з часом залишиться в пам’яті як безпричинне;
 • дитина під страхом покарання може змінити свою поведінку, але ці норми навряд чи стануть його внутрішніми переконаннями.

Вносять свою лепту і соціальні чинники:

 • перешкоди до задоволення, що викликають фрустрацію;
 • провокації ззовні;
 • пропаганда жорстокості і насильства в змі;
 • підвищене збудження і хвилювання в суспільстві;
 • надмірна емоційність людини, що заважає приймати адекватні рішення і передбачати результати.

Як я вже говорила, за великим рахунком можна вважати, що людина агресивна по відношенню до самого себе. Але іноді така незадоволеність собою виливається на оточуючих. Особливо на тих, хто на думку агресора винен в його неспроможності.

Види агресії

Можна виділити 5 видів агресії:

 • фізична (пряме заподіяння моральної або фізичної шкоди);
 • вербальна (словесна агресія);
 • експресивна (вираз через невербальні засоби);
 • непряма (спрямована і ненаправлена агресія в бік не істинного об’єкта роздратування, а більш доступного);
 • пряма (вплив на сам об’єкт роздратування);
 • роздратування (готовність проявити агресію);
 • негативізм (опозиція, пасивний опір перед активною боротьбою).

Існують і інші класифікації агресії. Узагальнено їх можна представити через опис ключових властивостей агресії, навколо яких побудовані класифікації:

 • спрямованість (на себе, на предмет, на живий об’єкт);
 • спостережуваність (прихована або відкрита агресія);
 • міра вираженості (частота, тривалість);
 • простір (будинок, вулиця);
 • характер психічних дій (фізична, в мріях, в словах);
 • за соціальної небезпеки (юридично карані або ненаказуемие агресивні дії).

Крім цього, агресія може бути індивідуальною або колективною. Ненависть, заздрість, образа теж варіант агресії.

Також агресія може бути спрямована на зовнішній світ (гетероагресія) або на , тобто самої людини (аутоагресія). Залежно від причини появи агресія буває реактивної (відповідь на роздратування від сварки, ) і спонтанної (несподівані виплески в результаті психічних проблем або накопичувального ефекту від терпіння). За спрямованістю агресія буває цільовою (заподіяння шкоди) або інструментальної (перемога в змаганнях, робота медика).

психологічна агресія

Окремо хочу розглянути психологічну агресію як найпопулярніший вид. До неї відноситься:

 • нав’язування нам товарів, послуг, чийогось суспільства, переконань;
 • непрошені поради;
 • перекладання відповідальності;
 • залякування;
 • формування залежності;
 • емоційні позбавлення;
 • наклеп;
 • спонукання почуття провини;
 • утиск почуття власної гідності;
 • примус;
 • несправедливі вимоги;
 • настирливі прохання;
 • образи і хамство.

Іноді справжня мета не усвідомлюється навіть самим агресором. І нерідко ця мета-самоствердження, примус. Наприклад – — та ж агресія з метою вплинути, домогтися свого.

Форми агресії

До форм агресії відноситься лють, роздратування, злість, ненависть.

 • лють-афективний стан, максимально близьке до агресії. Агресія без люті неможлива.
 • роздратування-слабкий прояв агресії, сигнал про її потенціал.
 • злість-більш інтенсивне, ніж роздратування, почуття, але більш приватне. Предмет злості завжди більш чітко виражений за природою і змістом.
 • ненависть-найважчий прояв агресії. Найчастіше є рисою характеру, швидше набуває хронічного характеру і вкорінюється.

корекція агресивної поведінки

У психології існує поняття «соціалізація агресії». Це передбачає свідоме підпорядкування собі агресії, набуття контролю над нею, вираження агресії в допустимих і прийнятних в конкретному суспільстві формах. На успішність соціалізації агресії впливає зразок (приклад) і підкріплення (похвала, заохочення).

Для корекції агресії потрібно свідомо ставитися до світу і себе, бачити причинно-наслідкові зв’язки і вміти контролювати ситуації, знати свої можливості. Працювати над собою не просто. Але побороти агресію можна, якщо дійсно цього захотіти.

 1. знайдіть контроль над своїм життям. Якщо ви будете впевнені в собі, будете знати, що результат залежить тільки від вас, то зможете адекватніше реагувати на труднощі.
 2. визначте, чому ви гніваєтеся або дратуєтеся. Яка з ваших потреб не задоволена? як ви можете вирішити цю проблему?
 3. подумайте: чому ви агресуєте? чого ви цим хочете домогтися? якими ще способами ви можете отримати бажане?
 4. знайдіть . У вас повинен бути чіткий життєвий план, мотиви. Тоді на агресію просто не залишиться ні часу, ні сил, ні бажання.
 5. вчіться висловлювати гнів соціально прийнятними способами.
 6. освойте техніки .
 7. якщо не можете самі впоратися з агресією, попросіть близьких допомогти, зверніться до фахівця.
 8. не шукайте винних, не тіште себе надіями і очікуваннями. Прийміть повну відповідальність за власне життя.
 9. прощайте і забувайте .
 10. практика і ще раз практика. Регулярно повторюйте освоєні техніки саморегуляції, проводите рефлексію своєї поведінки і його результатів, застосовуйте на практиці альтернативні способи досягнення мети.
 11. розвинене самопізнання і адекватне сприйняття світу – ключ до психічної рівноваги.

Агресія виправдана тільки в тому випадку, якщо це єдиний спосіб зберегти свою безпеку. У разі якщо агресія – спосіб отримання задоволення, то мова йде про деструктивному, ненормальному почутті, від якого потрібно позбавлятися.