Старці про обідню за здоровя. Що таке проскомидія в православї

0
380

На сьогоднішній день дуже багато людей вірять в бога, ось тільки кожен по-різному розуміє ритуали. Міркувати про те, як правильно їх потрібно дотримуватися, можна дуже довго. Насправді будь-яка людина в праві самостійно приймати рішення з приводу віри в бога. Найголовніше, абсолютно в будь-якій життєвій ситуації залишатися справжньою людиною і не завдавати ні кому шкоди.

Якщо ви тільки недавно стали відвідувати церкву, вам буде складно зрозуміти сенс всіх ритуалів. Проскомидія є одним з таких дій. Даний обряд викликає безліч питань. Далі розглянемо, як відбувається даний ритуал і чим він відрізняється від простої молитви за близьких.

Проскомидия: що це?

Що таке проскомидії? під цим серйозним терміном сьогодні мають на увазі першу частину обідні або божественної літургії. Обіднею в стародавній русі називали ранкову церковну службу. Свою назву вона отримала тому, що завершувалася до обіду. Одним з головних дій на проскомидії є приготування вина і хліба для таїнства причастя. Випічка на даному обряді є символом плоті христа, а вино — крові спасителя. Відбувається таїнство в пам’ять про таємну вечорі. На ній христос перший раз виконав для своїх послідовників обряд причастя. Це таїнство нагадує про те, що заради нашого життя спаситель віддав свою. Після обряду причастя ми отримуємо благодать і відчуваємо єднання з богом.

Крім того, євхаристія є символом єдності християн. Це проявляється навіть у тому, що ісус відламував від одного шматка хліба, пригощаючи своїх послідовників. На службу парафіяни приносили різні сорти хліба, вино, цукор, масло та інші продукти. Кращу їжу використовували для проведення літургії. Решту вживали в їжу після її закінчення за загальним столом. Цей обряд підкреслював спільність всіх людей, присутніх у храмі.

Багато, шукаючи відповідь на питання «що таке проскомидии», намагаються знайти дослівний переклад цього слова. Грецькою воно означає»приносити». Хліб, який використовується під час церемонії, називається просфорою. Це слово в перекладі з грецької означає»дар».

Вино та хліб: вимоги

Проскомидія за здоров’я: що це означає? як її проводять? сьогодні вже ніхто не дотримується традиції, за якою в храм необхідно вносити продукти для проведення літургії. Зазвичай випічкою хліба займаються подружжя священиків і вдовствующие парафіяни.

До хліба пред’являються наступні критерії:

 • він повинен бути квасним або білим;
 • при приготуванні хліба обов’язково повинні використовуватися дріжджі, адже саме таке блюдо і пропонував своїм послідовникам ісус;
 • тісто має бути добре вимішати;
 • в їжу використовується тільки свіжа випічка;
 • за формою просфори роблять круглими. Також вони повинні бути двоярусними, підкреслюючи тим самим подвійність земної і небесної природи спасителя;
 • при приготуванні просфор застосовуються печатки із зображенням святих. Для причастя використовується просфора агнця. На ньому обов’язково повинні бути нанесені букви ні ка (що означає переможець) і icxc (що означає ісус христос). Ці символи розділені хрестом. Фактично, це означає наступне: як ісус врятував людство, загинувши на розп’ятті, так і пшениця після своєї смерті дозволяє людині виживати;
 • вино для проскомидії обов’язково береться виноградне червоне. Таке вино випив і ісус на таємній вечорі. У храмах для проведення служби для цієї мети використовується кагор. Саме вино цієї марки в усі часи вважалося кращим;
 • вино для проведення обряду зазвичай розбавляють водою. Воно служить нагадуванням про той момент, коли ісуса на хресті пронизали списом.

Церковні записки

При здійсненні проскомидії здійснюється поминання покійних і живих. Традиція молитися за близьких сягає корінням в глибоку давнину. Щоб священнослужитель прочитав імена ваших близьких у вівтарі, йому заздалегідь передається записка на проскомидію. Вони зазвичай подаються з вечора або з ранку ще до початку служби. Припустимо писати імена тільки тих, кого хрестили за життя. Подавати записки з іменами самогубців заборонено. В деякі храмах написи навіть діляться на замовні і звичайні. При подачі простої записки з хліба робляться шматочки за кількістю зазначених імен. Після цього ці шматочки просфори поміщаються в вино. Цей ритуал символізує очищення через кров христа поминаються душ.

Також імена, написані в записках, звучать додатково під час єктеній. Вимовляє їх священнослужитель перед вівтарем. Молитва за здоров’я живих триває під час молебню після літургії. Про мертвих моляться під час проведення панахиди.

Як правильно заготовити записки за здоров’я

У багатьох викликають подив такі терміни, як літургія, проскомидія, обідня. Церковна молитва сама по собі відрізняється великою силою. Під час проскомидий потрібно вказувати тільки імена тих людей, які страждають важкою хворобою або потребують божої допомоги. Під терміном «здравіє» церква має на увазі не тільки психічне і фізичне здоров’я людини, а також його духовні прагнення, благополуччя, матеріальний достаток. Записка за здоров’я повинна містити, в першу чергу, імена преосвященного архієрея, архіпастиря, патріарха. Саме від них буде залежати благополуччя всієї пастви.

Далі вказується ім’я духовного батька, який буде наставляти людину. Після цього йдуть імена близьких людей і родичів. У завершальній частині записки можна написати прізвиська недоброзичливців і недругів. Молитва про їх здоров’я дозволить привнести в їх душу спокій і гармонію, що допоможе оточуючим прийти до примирення.

Молитви за упокій

Ще одним поширеним обрядом є проскомидія за упокій. Поминання покійних допомагає їх близьким відчути єднання з ними. За канонами православ’я смерті як такої немає. Душі людей вічні. Молитва живих допоможе душам пішли знайти своє місце в житті небесної, так само, як і вони нам можуть допомогти звідти. Священнослужителі рекомендують подавати записки про упокій з регулярністю. Особливо вони важливі в день народження покійного, на іменини, день смерті і хрещення.

Як правильно написати записку на проскомидию

Для написання записки існує цілий ряд правил.

Перерахуємо лише деякі з них:

 • записка пишеться на спеціальному бланку, який можна взяти в церкві, або на простому листку паперу. У тому випадку, якщо ви пишіть на своєму папері, обов’язково потрібно вказати для чого вона: для молитви за упокій або за здоров’я.
 • записку слід писати великим розбірливим почерком;
 • в одному папірці вказується 5-10 імен відразу;
 • можна подавати відразу кілька записок;
 • записуючи ім’я людини, необхідно від щирого серця побажати йому всіх благ. Це вже буде молитва про нього;
 • в молитвах вказується ім’я, отримане при хрещенні;
 • ім’я пишеться повністю, ніяких скорочень бути не повинно;
 • прізвисько необхідно записувати в родовому відмінку;
 • вказівка прізвищ, по батькові та ступеня споріднення не допускається;
 • якщо в записці перераховані імена дітей, віком менше 7 років, їх при молитві називають немовлятами.
 • вкажіть сан духовної особи. Допустиме також для молитви про здоров’я написати такі слова: недужого, воїна, укладеного, мандрівного;
 • в записках про поминання пишуть такі слова, як «пріснопам’ятний», «убієнних», «воїн»;
 • якщо з дня смерті не минуло 40 днів, небіжчика називають новопреставленным;
 • на проскомидию записки продаються окремо від записок на панахиду і молебень.

Проскомидія: порядок проведення

Часто бувають такі ситуації: прихожанка замовила проскомидію, а як вона проводиться, не знає. Щоб не допустити таких курйозів, необхідно володіти початковими знаннями про проведення обряду.

Проскомидію проводять за закритими царськими вратами, приховано від парафіян. Пов’язано це з тим, що ісус христос також в таємниці прийшов в наш світ. Під час проведення проскомидії читають годинник по часослову. Перед проведенням ритуалу читають вхідні молитви. Ієрей омиває руки і одягає спеціальний одяг.

Приготування агнця

Що таке проскомидії? як вона проводиться? для божественної літургії заготовляють п’ять булок особливого хліба. Така кількість повинна нагадувати віруючим про п’ять хлібах, якими ісусу вдалося нагодувати 5000 чоловік. Хліб грає роль символу насичення, яке доступне тільки через спасителя. Однак для таїнства євхаристії використовується тільки просфора агнця.

За задумом, цього шматка хліба має бути достатньо для всіх, хто проходить обряд. Підходячи до жертовника, священик вирізає чотирикутну частину з просфори. Вона і називається агнцем. Ягняти в старозавітні часиНадавали в жертву богу для спокутування гріхів. Лагідне і чисте істота страждало за чужі гріхи. Іоанн хреститель назвав ісуса агнцем божим. Він прийшов у цей світ, щоб померти за людство. Дана частина обряду символізує народження і смерть.

Що роблять з іншими просфорами?

У всіх інших просфор також є своє призначення. Вони задіюються, коли проводиться проскомидия (обідня). З другої, богородничной, виймається трикутна частина. Це символ поминання божої матері. З третьої, дев’ятичинної, виймається дев’ять частин. Вони символізують святих і розкладаються з лівого боку від агнця. З четвертої виймається всього дві частини. Перша призначається для живуть священнослужителів, а друга — за здоров’я православних мирян. Вони розкладаються нижче агнця. В останню чергу на дискос кладеться частина, вийнята з п’ятого хліба, який є символом поминання покійних.

Завершення

Ми вже майже розібралися з тим, що таке проскомидії. Обряд завершується установкою зірниці. Вона є символом віфлеємської зірки. Потир і дискос з вином накривається полотнами, що символізують пелюшки немовляти христа і похоронні шати.

Багатьох сьогодні цікавить проскомидія. Що це означає в глибокому сенсі? завершення проскомидії означає смерть ісуса.

Проскомидія — це частина літургії, під час якої готують хліб і вино для таїнства. В цей час і читаються поминання — записки, книжки-пом’янники, які подані нами в свічковий ящик на проскомидію. Це-перше, невидиме моляться поминання тих, чиї імена написані в поданих нами записках.

На літургії священик з просфор виймає частки за здоров’я і упокій тих, за кого віруючими подавалися записки. Вийняті з просфор частинки в кінці літургії занурюють в святу чашу, в цей час священик вимовляє слова: «омий, господи, гріхи поминалися зде кров’ю твоєю чесною, молитвами святих твоїх».

В цьому-то і складається сила і дієвість вилучення частин з просфор. Ось чому вийняти з просфори частинку про живого або померлого за літургією в православній церкві завжди вважалося самим рятівним і плідним дією. У нашому храмі, крім разового поминання на проскомидії, можна подати подати і на тривале поминання. Для цього треба прийти в храм, підійти до крамниці, де продають свічки і сказати: «мені треба замовити сорокоуст/ на півроку/ на рік за здоров’я/упокій і назвати ім’я людини.

Для цього вам треба самим написати записку (можна вдома, можна взяти бланк в церковній крамниці), в яку можна вписувати до 10-15 імен. «про упокій » і «за здоров’я» подаються окремо. Цю записку треба віддати продавцю в крамниці. Поминальні записки завжди платні. І тому особливо молимося в цей період. У перекладі з грецької це слово означає» принесення » — стародавні християни самі приносили в храм хліб, вино, необхідні для літургії.

З другої просфори,» богородичної», священик виймає частину на честь божої матері. Частинки, що лежать в цьому порядку на дискосі, символізують всю церкву христову. Багато хто вважає, що частинки, принесені про живих і померлих, є очисною жертвою наших гріхів.

Ось чому необхідно здійснювати поминання живих і покійних саме в церкві, на літургії-адже саме тут відбувається очищення кров’ю христовою здійснюються нами щодня гріхів. І чи є у євангеліків якісь треби? крім нього ми всі хрещені в православній церкві. У храмі можете за нього ставити свічку і молитися коли вимовляють єктенію про оголошених, тобто про не хрещених.

Сьогодні подала на поминання проскомидію за свого покійного чоловіка, але розхвилювалася і не написала, що за упокій. Привіт, ірина. Для бога немає мертвих і живих, всі єдині. Записки подаються і за здоров’я, і за упокій. У нас в храмі можна подати записку «на проскомидію» , а що це таке? що значить «проста» і» замовна » проскомидия? це священик виймає частинки з просфор за кожне ім’я, написане в записці»на проскомидію».

Як відбувається в церкві поминання живих і покійних на проскомидії

У давнину перші християни самі пекли такі хліба — просфорки, приносили на проскомидію, а священик виймав з них частинку і повертав хліб господареві. Поминання на проскомидії (за здоров’я або за упокій) — це те ж саме, що і замовна записка.

На проскомидії з просфор будуть вийняті частки за їх здоров’я або за упокій, а в кінці літургії опущені в святу чашу і омиті кров’ю сина божого в знак обмивання христом людських гріхів. У записках» про упокій «покійний протягом сорока днів по кончині іменується»новопреставлений».

Подати церковну записку (поминання)

Розуміючи, що найбільше, що ми можемо зробити для наших близьких (особливо покійних), це подати записку про поминання на літургії, не варто забувати молитися про них вдома і здійснювати справи милосердя.

За здоров’я поминають мають християнські імена, а про упокій — тільки хрещених в православній церкві. На обідню-так в народі називають літургію взагалі, і поминання за нею зокрема. Церковна записка, що подається» за здоров’я » або «про упокій», — це порівняно недавнє явище.

У записках, що подаються для поминання, пишуть імена тільки тих, хто хрещений в православній церкві. У цю записку слід записати всіх, кому ми бажаємо здоров’я, порятунку і благоденства. Відомо безліч випадків, коли один з ворогуючих вписував ім’я свого недоброзичливця в записку за здоров’я поруч зі своїм ім’ям — і ворожнеча припинялася, колишній ворог ставав доброзичливцем.

Частинки стикаються з тілом і кров’ю христа спасителя. Тут не просто молитва за того чи іншого живого або померлого, а очищення гріхів цієї самої безкровної жертвою. Тому подавати записки у вівтар можна тільки за хрещених в православ’ї!

Різниця такого поминання тільки в часі-періоді поминання (частка з просфори виймається). У деяких інших храмах частка не виймається на період більше, ніж сорокоуст. Поминання за здоров’я замовляють не тільки про хворих, а й здорових людей — щоб господь зберігав їх, допомагав їм в їх добрих справах, дарував їм здоров’я душевне і тілесне, а також допоміг у виправленні. З вищесказаного випливає, що є сенс в безперервному сорокаденному молінні.

Для того, щоб за допомогою їх віруючі, імена яких написані в наших записках, отримали благодать, освячення і відпущення гріхів від принесеної на престолі очисної жертви. У записку» на проскомидію » можна вносити імена тільки хрещених православних людей (на відміну від молебню або панахиди — на них ми можемо подавати записки з іменами навіть нехрещених і інославних).

Проскомидия-що це таке? проскомидія за здоров’я або за упокій.

«проскомидія » — слово грецьке і означає принесення. Так називається перша частина літургії від звичаю древніх християн приносити хліб, вино і все потрібне для здійснення літургії; тому, і самий хліб, що вживається на ній, називається просфорою, що означає приношення. Хліб (просфора) повинен бути квасний (піднявся), чистий, пшеничний. Сам господь ісус христос для здійснення таїнства св. Причастя взяв квасний, а не прісний хліб. Просфора повинна бути круглою і складатися з двох частин у образ двох природ ісуса христа-божого і людського; на верхній частині просфори є печатка із зображенням хреста і по кутах його-початкових букв імені христа спасителя: іс-хс і грецького слова ni-ка; це означає: ісус христос перемагає. Вино для таїнства потрібно виноградне, червоне, тому що червоний колір нагадує колір крові; вино змішується з водою в спогад того, що з прободенного ребра спасителя на хресті витекли кров і вода. Для проскомидії вживається п’ять просфор в спогад чудесного насичення христом п’ятьма хлібами більше п’яти тисяч чоловік, яка обставина дала ісусу христу привід вчити народ про духовне насичення і про нетлінну, духовної їжі, що подається в таїнстві св. Причастя (ін. 6, 22-58). Але власне для причащання вживається одна просфора (агнець), за словом апостола: «один хліб, і ми багато — одне тіло; бо всі причащаємося від одного хліба» (1 кор. 10, 17), а тому за своєю величиною ця просфора повинна відповідати числу причасників.

Вчинення проскомидії

Приготувавшись, за церковним статутом, до здійснення літургії, священик і диякон читають перед закритими царськими вратами так звані «вхідні» молитви і одягаються у вівтарі в священні одягу. Підійшовши, потім, до жертовника, священик, благословивши початок проскомидії, бере першу (агнічную) просфору і копієм робить на ній тричі зображення хреста, вимовляючи: «у спогад господа і бога, і спаса нашого ісуса христа». Це означає проскомидія відбувається за заповіддю ісуса христа. З цієї просфори священик копієм вирізає середину у формі куба з проголошенням слів прор. Ісаї: «яко (як) овча на заколінняВедеся, і яко агнець непорочний, прямо стригущаго його безгласний, тако не відкриває уст своїх; у смиренні його суд його взяться; рід же його хто сповісти; яко вземлется від землі живіт (життя) його » » іс. 53, 7-8). Ця кубічна частина просфори називається агнцем (іоанн. 1, 29) і покладається на дискос. Потім, священик хрестоподібно надрізає з нижньої сторони агнець з вимовою слів: «жреться (приноситься в жертву) агнець божий, вземляй (взяв на себе) гріх світу, за мирський живіт (життя) і порятунок» » і прободает праву сторону агнця копієм, вимовляючи слова євангеліста:» єдиний від воїн копієм ребра йому прориві і абие (негайно) вишукуванні кров і вода; і видев свідчення і істинно є свідчення його » (ін. 19, 34); згідно з цими словами в чашу (потир) вливається вино, змішане з водою.

З другої просфори, званої «богородичною», священик виймає одну частинку на честь божої матері і вважає її по праву сторону агнця на дискосі. З третьої просфори, званої «дев’ятичинної», виймається дев’ять частинок на честь святих: іоанна хрестителя, пророків, апостолів, святителів, мучеників, преподобних, безсрібників, богоотець іоакима і анни, святих, чия пам’ять відбувається в нинішній день, і того святителя, імені якого відбувається літургія; ці частини покладаються по ліву сторону агнця на дискосі, по три частки в ряд. З четвертої просфори виймаються частинки за живих і покладаються нижче агнця на дискосі; з п’ятої — за померлих і покладаються нижче частинок, вийнятих за живих. Нарешті виймаються частинки з просфор, що подаються віруючими; одночасно прочитуються відповідні » поминання» за здоров’я і спасіння живих і за упокій покійних рабів божих; частинки з цих просфор покладаються разом з частинками, вийнятими з четвертої і п’ятої просфор.

В кінці проскомідії священик благословляє кадило з фіміамом і, покадив звездицу, ставить її на дискосе над агнцем і частинками, щоб зберегти їх у належному порядку, покриває дискос і потир двома невеликими покрівцями й поверх них ще одним, дещо більших розмірів, званим «повітрям», кадит перед дарами і молить господа благословити запропоновані дари, пом’янути принесли ці дари і тих, за кого вони принесені, самого ж його соделать гідним для священнодійства божественних таїн.

Застосовувані на проскомидії священні предмети і вчинені дії мають символічне значення: дискос знаменує і вифлеємську печеру і голгофу; звездіца — вифлеємську зірку і хрест; покрови — пелени різдвяні, пелени і плащаницю, що були в гробі спасителя; потир — ту чашу, в якій священнодійствував ісус христос; приготування агнця — суд, страждання і смерть ісуса христа, а прорив його копієм — прорив, зроблене одним з воїнів на тілі спасителя. З’єднання всіх частинок у відомому порядку на дискосі означає всю церкву божу, членами якої складаються божа матір, ангели, всі святі угодники божий, всі віруючі християни-живі і померлі, а главою її сам господь наш спаситель. Кадіння знаменує осіння св. Духа, благодать якого повідомляється в таїнстві св.причастя.

Проскомидія здійснюється священиком на жертовнику, при закритому вівтарі, впівголоса. Завершується вона, коли на кліросі читаються 3-й і 6-й (а іноді і 9-й) години по часослову.

сума пожертви на поминання

Поминання за здоров’я або за упокій (поминання на богослужіннях)
Проста записка (проскомидия) — (12 імен) 150 руб.
Панахида- (12 імен) 150 руб.
Молебень — (12 імен) 150 руб.
На великий піст — (до 12 імен) — 500 руб.

Поминання за здоров’я або за упокій на псалтир (псалтир читається днем між богослужіннями)
Сорокоуст (40 днів) — (за 1 ім’я) 350 руб.
Півроку- (за 1 ім’я) 700 руб.
На рік- (за 1 ім’я) 1500 руб.
Тривале поминання (5 років)- (за 1 ім’я) — 5000 руб.

Треби
Відспівування (заочне) 500 руб.
Хрещення 1000 руб. (+свідоцтво, книги, свічки)
Вінчання 3000 руб. (+ікони, свічки)
Освячення автотранспорту 1000 руб.

Екскурсія
Годинна екскурсія по монастирю — 150 руб./чол (до 10 чол. = 1500 руб.)

Вконтакте

Головне моління за здоров’я живих і упокій покійних православних християн церква здійснює на божественній літургії, приносячи за них безкровну жертву богу. Для цього слід перед початком літургії (або напередодні ввечері) подати в церкві записки з їх іменами (вписувати можна тільки хрещених, православних). На проскомидії з просфор будуть вийняті частинки за їх здоров’я або за упокій, а в кінці літургії опущені в святу чашу і омиті кров’ю сина божого в знак обмивання христом людських гріхів. Будемо пам’ятати, що поминання на божественній літургії — це найбільше благо для тих, хто нам доріг.

Вгорі записки зазвичай поміщають восьмиконечний православний хрест. Потім вказується вид поминання «» за здоров’я » або «про упокій», після чого великим розбірливим почерком пишуться імена поминаються в родовому відмінку (відповідати на питання «кого?» ), причому першими згадуються священнослужителі і чернечі із зазначенням сану і ступеня чернецтва (наприклад, митрополита іоанна, схіігумена сави, протоієрея олександра, черниці рахілі, андрія, ніни).

Всі імена повинні бути дані в церковному написанні (наприклад, татіани, алексія) і повністю (михайла, любові, а не міші, люби).

Кількість імен в записці не має значення; треба тільки врахувати, що не дуже довгі записки священик має можливість прочитати уважніше. Тому краще подати кілька записок, якщо хочеш пом’янути багатьох своїх близьких.

Подаючи записки, парафіянин вносить пожертву на потреби монастиря або храму. Щоб уникнути збентежень слід пам’ятати, що різниця в цінах (замовні або прості записки) відображає лише різницю в сумі пожертвування. Не варто бентежитися також, якщо ви не почули згадки імен ваших родичів на єктенії. Як було сказано вище, головне поминання відбувається на проскомидии при вийманні частинок з просфор. Під час же заздоровної і заупокійної єктенії можна дістати свій пом’янник і помолитися про близьких.

Торкаючись додаткових відомостей про людину, згадуваному в записці, потрібно сказати наступне. Єдине, що потрібно знати здійснює проскомидію священику, — це ім’я християнина, дане йому при хрещенні або (для ченців) при постригу, а також священний сан або ступінь чернецтва, якщо такі є.

Багато хто, правда, вказують в своїх записках перед іменами деякі відомості про вік, звання або положенні своїх родичів, наприклад, мл. (немовля, тобто дитя до 7 років), отр. (отрок або отроковіца-до 14 років), в. (воїн), бол. (болящий, болящая), закл. (ув’язнений, ув’язнена), пут. (мандрівний, подорожуюча), уб. (убієнних, убиенная).

Православна церква не вітає такого звичаю, але і не забороняє слідувати йому. Чи не вказуються в записках прізвища, по батькові, мирські звання і титули, ступеня споріднення. Не варто писати» стражденного«,» озлобленого«,» нужденного«,»заблукалого». У записках» про упокій «покійний протягом сорока днів по кончині іменується»новопреставлений».

Крім загальних богослужінь (літургія, вечірня, утреня) в православній церкві існують приватні богослужіння, звані требами (так як вони відбуваються на вимогу, на замовлення парафіян), в тому числі молебень (про живих) і панахида (про померлих). Вони відбуваються зазвичай після закінчення літургії і замовляються там же, де приймають записки і продають свічки.

Молебень можна замовити спасителю (подячний, про болящих, про подорожуючих та ін.), божої матері (різним її іконам) або шанованим святим — за бажанням прихожанина.

Бог благоволить, щоб ми отримували допомогу від нього в своїх потребах через молитви до богородиці і святих. Так, наприклад, молитви перед іконою божої матері «невипивана чаша», до святому мученику воніфатію, праведному іоанну кронштадтському допомагають від недуги пияцтва; святитель миколай чудотворець є покровителем подорожуючих, допомагає видати дочок заміж, взагалі скоро відгукується на різні прохання про допомогу; святі воїни феодор стратилат, іоанн воїн, благовірний князь олександр невський та інші, а також іоанн предтеча протегують православним воїнам; у хворобах ми вдаємося за допомогою до великомученика і цілителя пантелеімону, святих лікарів-бессребренникам косьме і даміану; назва багатьох ікон божої матері (наприклад, «всіх скорботних радість», «споручниця грішних», «пом’якшення злих сердець», «годувальниця», «милуюча», «скоропослушниця», «цілителька», «неопалима купина», «стягнення загиблих», «несподівана радість», «утамуй моя печалі», «призри на смирення») говорить про те, що вона — наша старанна заступниця перед богом у різних потребах.

В кінці молебню зазвичай священик здійснює освячення ікон, хрестиків, кроплячи їх святою водою і читаючи молитву.

Панахида служиться перед кануном-особливим столиком із зображенням розп’яття і рядами свічників. Тут же можна залишитиПриношення на потреби храму в пам’ять про покійних близьких.

Записки на молебень або панахиду оформляються наступним чином: вгорі вказується вид записки (наприклад, «молебень подячний спасителю», «молебень володимирській іконі божої матері за здоров’я», «панахида»), а далі пишуться імена звичайним порядком.

Проскомидія — предваряющая частина в служінні божественної літургії.
У момент проскомидії готують вино і хліб, щоб зробити в майбутньому таїнство причастя.

Для проскомидии використовують п’ять хлібів — просфор, з яких копієм — двосічним ножем з трикутним лезом — виймають частини.

Перша просфора-агнічная-служить приготуванню агнця.

Друга-богородична — для приготування частинки в пам’ять матері божої.

Третя-дев’ятичинна — для приготування дев’яти частинок-священних символів дев’яти ангельських чинів, а також для поминання; провісників божої волі-пророків; учнів ісуса христа-апостолів; святителів — святих з єпископського чину; мучеників; преподобних — вчинили чернечий подвиг; безсрібників; рівноапостольних — прославилися поширенням християнського вчення — і укладачів літургії.

Четверта просфора служить для приготування двох частинок в пам’ять про здорових патріархів, інших священнослужителів і держави, людей його населяють, влади і державного воїнства. З неї ж виймають частинки для поминання живуть людей (за здоров’я).

П’ята просфора служить для виймання частинок в пам’ять про покійних (про душ упокій).

Всі вийняті частинки поміщають на тарель для агнця, або дискос, і символізують єдину християнську церкву, де всі разом і всі живі.

Проскомидія за здоров’я — це згадка під час літургії — таїнства — імені християнина разом з вийманням частки просфори. Частинки для поминання живуть (про їх здоров’я) виймають з четвертої просфори.

Така згадка має надзвичайну силу, особливо якщо вона замовлена як сорокоуст — поминання протягом сорока щоденних літургій.

Проскомидия за здоров’я допомагає людині подолати душевні спокуси, занепокоєння, вирішити важкі питання, впоратися з хворобою і головне — очиститися від гріхів, так як по завершенні обряду все частинки просфор, вийняті за живуть і упокоєних, опускають в посудину з христовою кров’ю з молитвою про обмивання гріхів їх.

Проскомидія за упокій — це поминання під час літургії імені упокоєного християнина разом з вийманням частки з п’ятої просфори. Частинку занурюють в потир-посудину з кров’ю христовою, приносячи господу безкровну очисну жертву.

Цим дійством душа освячується і отримує благодать, з неї . Особливою силою володіє сорокоуст-поминання протягом сорока проскомидий.

Панахида-спеціальна служба поминання покійних. Вона відбувається по певних днях-на першому дні по смерті, третьому, дев’ятому, сороковому, в день іменин, народження, день смерті (річниці).

Проскомидія — поминання під час літургії, священного таїнства. Це поминання відбувається у будь-який час і допомагає душі змити гріхи, накопичені в мирському (земному) житті, знайти заспокоєння. Кращий варіант поминань — це поминання в усі моменти богослужінь, які до цього передбачені.

Проскомидія від обідні (літургії) відрізняється часом поминання і обрядовістю. Під час проскомидії поминають, виймаючи частинки просфори, а під час обідні поминають на єктенії і співу «достойно єсть», за записками. Роблять це вголос-гласно-або таємно.

У традиції ідеальним вважається поминання в усі моменти богослужіння, які до цього призначені. Особливою ж силою якесь із поминань один від одного не відрізняється: як говорить журнал «фома», розповіді про дієвість якогось саме поминання-спадщина язичництва, магізму, забобонів.