Перліт як використовувати. Як застосовувати перліт для рослин

0
701

Часто городники скаржаться на занадто щільний грунт, який важко пропускає вологу і повітря, а також не дає рослинам розвиватися. Перліт-справжній порятунок в таких випадках, властивості і застосування якого слід розглянути більш детально.

Що предстваляет собою перліт

Напевно сьогодні немає жодного городника, який не знає, що це таке, адже він широко поширений серед любителів копатися в грунті. Перліт являє собою вулканічну породу, яка нагадує за своєю структурою звичайне скло.

Перліт містить від 3 до 7% зв’язаної води, при нагріванні збільшується в розмірах більш ніж в 10 разів. Інша його назва-агроперліт . Він володіє однією особливістю: може вибухати при перегріванні, коли температура досягає більше 800 °c. Склад мінералу:

Існує кілька кольорів. Найпоширенішим є білий або прозорий, але зустрічаються: зелений, коричневий, чорний або червоно-бурий. Колір не впливає на властивості перліту.

Важливо! не забувайте, що додавання прозорого або білого перліту в грунт істотно ускладнює діагностичний процес її на наявність шкідників. Наприклад, його частинки можна прийняти за борошнистих червців або личинок грибного комарика. Тому орієнтуватися на наявність в грунті шкідників буде, можливо, тільки аналізуючи стан рослини.

Різновиди і області застосування

Перліт буває декількох видів, і застосовуються вони в абсолютно різних сферах. Найбільш затребуваними видами є пластинчастий і спучений (агроперліт або вермикуліт).

Пластинчастий застосовується в більш широкій сфері, особливо в будівельній. Будівельні матеріали, до складу яких доданий перліт, мають підвищену стійкість до загоряння. А також він надає міцність і легкість конструкціям.

Галузі застосування:

Перліт також використовується в кальянних замість тютюну. Його просочують різними ароматизаторами і пропіленгліколем. Потім закладають в кальян .

Властивості агроперліту

Агроперліт — це матеріал природного походження, який обробляють у спеціальних печах при високій температурі (понад 1200 °c). У процесі нагрівання він набухає і спучується аналогічно попкорну.

Від розмірів гранул залежить його зовнішній вигляд. Він буває схожий на щебінь або зерна дрібної фракції. Агроперліт має наступні властивості:

Цей матеріал добре підходить для розсади, так як вона вимагає великої кількості вологи, при високій чутливості до перепадів температури.

Однак, найбільш популярною сферою, в якій затребуваний агроперліт, як і раніше залишається квітникарство. Він грає роль дренажу, запобігаючи висихання зовнішнього шару грунту. Все це завдяки тому, що перліт накопичує вологу і надалі віддає її грунті.

Користь для рослин

перліт має високу здатність збереження форми, не злежуючись і не ущільнюючись в процесі зберігання, тому ідеально підходить для розпушення грунту і підвищення її водо — і повітропроникності.

Квітникарі-любителі задаються питанням, як застосовувати перліт для рослин, особливо кімнатних. Наприклад, можна використовувати вермикуліт для фіалок. Його застосування дає високий темп росту рослин і провокує їх посилене цвітіння. Він засипається на дно горщиків, де виконує функцію дренажу.

Агроперліт активно використовують на футбольних полях, а також на полях для гольфу. Його поміщають в грунт перед посівом газону.

Маючи повне уявлення про функції і структуру цього мінералу, можна виділити кілька варіантів його використання в кімнатному і городньому квітникарстві . Наприклад:

При роботі з перлітом необхідно захистити очі і дихальні шляхи, так як він може містити серед частинок різної величини пісок, який при вдиханні осідає в легенях, а його пил шкідлива для зору.

Переваги та недоліки перліту

Вивчивши функцію цього корисного мінералу для рослин, слід більш детально розглянути його плюси і мінуси, які, безсумнівно, у нього присутні. Почнемо з позитивних якостей:

Вермикуліт використовується як для вирощування рослин, так і для збереження врожаю. Оброблений фунгіцидами мінерал оберігає фрукти і овочі від промерзання і гниття. Для цього його прокладають між плодів шарами товщиною до 5 см.

Незважаючи на незаперечні переваги перліту, можна зіткнутися з його недоліками, наприклад:

 1. через нейтрального рівня ph він підвищує кислотність грунту, що негативно позначається на більшості кімнатних і городніх рослинах.
 2. висока вартість і важкодоступність мінералу.

виходячи з недоліків, городники часто звертаються до аналогів, які часто є в продажу за нижчою ціною. Наприклад: цегляна крихта, керамзит і т.д. Однак, не варто забувати, що у них теж є недоліки.

Завдяки докладному вивченню властивостей мінералу, а також плюсів і мінусів перліту, ви можете усунути на своєму городі всі наявні проблеми грунту, але не забувайте про негативні наслідки, які може спровокувати його застосування.

Зовсім недавно про перліті і вермикуліті було відомо дуже мало, у всякому разі майже ніхто не знав про можливість застосування цих матеріалів в квітникарстві, тим більше кімнатному. А тепер їх легко можна придбати в будь-якому магазині квітів, і необхідність використання нових в рослинництві компонентів не викликає сумніву у більшості любителів кімнатних рослин.

Перліт і вермикуліт-матеріали, широко застосовуються в кімнатному квітникарстві для складання грунтових сумішей, пророщування живців, зберігання цибулин.

Хоча і перліт, і вермикуліт являють собою досить легкі сипучі речовини і зовні вони досить схожі, проте, це різні речовини. Незважаючи на те, що їх досить часто плутають, застосування перліту і вермикуліту в кімнатному квітникарстві дещо різниться. Трохи різний і їх зовнішній вигляд: вермикуліт темніший, перліт світліше і легше, при пересипанні він дуже сильно пилить.

Отже перліт. Це гірська порода вулканічного походження, корисна копалина. Коли лава стикається з грунтом, при її охолодженні утворюється мінерал обсидіан. Потім він гідратується підземними водами, а гідроксид обсидіану — це і є перліт.

Найбільш широке застосування перліт знаходить в будівництві в якості теплоізолюючого, звукоізолюючого матеріалу, для зниження пожежонебезпеки. Часто перед застосуванням перліт подрібнюється і проходить обробку в печах, де в процесі нагрівання він спучується на зразок попкорну. В результаті утворюється агроперліт, який являє собою досить однорідний сипучий матеріал. У сільському господарстві агроперліт найчастіше використовується для мульчування грунту, а в кімнатному квітникарстві служить найбільш підходящою заміною піску.

Дійсно, за своїми властивостями цей мінерал дуже схожий з піском. Навіть хімічно вони майже ідентичні: основу і піску, і перліту становить оксид кремнію (iv). Як відомо, при приготуванні дуже багатьох грунтових сумішей пісок є необхідним компонентом. Його додавання в субстрат забезпечує пористість і повітропроникність грунту. Тому присутність піску особливо необхідно при вирощуванні рослин зі слабкою кореневою системою, саме ці квіти потребують найлегших грунтових сумішах. Однак і більш потужні рослини з сильними корінням не можуть рости в занадто важких грунтах, для яких існує ризик застою вологи і загнивання коренів. Саме використання дренажу і розпушують компонентів в грунті забезпечують нормальний розвиток рослин.

Однак для рослин вкрай невідповідним буде пісок, який ми можемо взяти на будівництві. У більшості випадків квітникарям радять застосовувати виключно грубозернистий пісок, який не так вже просто знайти жителям міста. Природною заміною цього компонента грунтових сумішей буде перліт. Перліт хімічно інертний і не вологоємний матеріал. Тому його призначення-розпушення грунту і не більше. Його використання запобігає виникненню кірки у верхній частині грунту в результаті її злежування. Для цього іноді посипають перлітом поверхню грунту. Недоліком перліту вважають незначний позитивний заряд. Саме тому перліт не може зв’язувати і накопичувати хімічні елементи з грунту. Однак, в більшості випадків це властивість і не потрібно для складання грунтової суміші.

Ще однією властивістю перліту є його слаболужна реакція. Це необхідно враховувати при вирощуванні рослин, які вимагаютьВисокої кислотності субстрату (наприклад, гарденії, азалії). В іншому, кількість додається перліту має відповідати кількості піску: ті рослини зі слабкими кореневими системами, які вимагають більш пухкої грунту, потребують і в більшій кількості перліту. Рослини з потужними корінням вимагають меншого відносного обсягу цього матеріалу в субстраті.

Перліт можна використовувати для вкорінення живців при вегетативному розмноженні рослин. Пророщування цілком можливо в чистому перліті, проте набагато частіше застосовують суміш цього матеріалу з торфом або сфагнумом. Слід враховувати, що при пересипанні сухого перліту він дуже сильно пилить, тому при роботі з цією речовиною бажано його попередньо змочити. Перліт володіє і дуже хорошими теплоізоляційними властивостями: у спеку він не нагрівається, а в холоді повільно остигає.

Перліт, внаслідок своєї інертності, може знаходити застосування і в гідропоніці, де він може використовуватися як в чистому вигляді, так і в суміші з вермикулітом. Іноді перліт використовують при пророщуванні насіння, коли перліт змішують з насінням для їх рівномірного розподілу по поверхні грунту. Іноді насіння ще й зверху присипають перлітом.

В росії добувають в мурманській області. Видобуту руду обробляють і використовують в електротехнічній промисловості. Інша руда, як і перліт, проходить термічну обробку в печах. В результаті вона спучується і витягується у вигляді довгих фігурок, що нагадують вермішель, звідки він і отримав свою дивну назву. Надалі він все-таки розпадається на окремі пластівці. При випалюванні вермикуліт спучується і називається після цього агровермікулітом. Зазвичай вермикуліт включає в себе кілька фракцій розміром від 1 до 10 мм.для кімнатного квітництва найбільш підходящими є фракції розміром 2-5 мм.

Головна відмінність вермикуліту від перліту — більш темне забарвлення, здатність накопичувати і згодом повільно вивільняти мінерали і воду. Тому при додаванні в субстрат вермикуліту полив рослин скорочують.

Вермикуліт володіє дуже багатьма чудовими властивостями, що роблять його просто незамінним для вирощування домашніх рослин. По-перше, у цієї речовини досить складний хімічний склад, який включає такі макроелементи, як кальцій, магній, калій, а також кремній, залізо, алюміній. Однак всі ці речовини в складі вермикуліту не доступні для рослин. Проте, не варто засмучуватися. На відміну від перліту, вермикуліт має цікаву властивість зв’язувати на поверхні своїх частинок мінеральні компоненти (іона калію, магнію, амонію та інші), які присутні в грунті. Тому вносяться з підгодівлею речовини зв’язуються вермикулітом, а потім поступово вивільняються і можуть поглинатися рослиною. Як і у перліту, реакція вермикуліту близька до нейтральної, тому його додавання до грунтової суміші може знизити її кислотність. При вирощуванні рослин, що вимагають кислого середовища, слід обов’язково додавати в воду для поливу кілька крапель оцту або лимонної кислоти. В іншому випадку ріст рослин буде утруднений.

Однак ще більш важливою відмінною рисою вермикуліту є його здатність накопичувати вологу. Ця речовина може увібрати кількість води, що становить до 500% його власної ваги! однак хоча вермикуліт вбирає воду з грунту, але при цьому він мало гігроскопічний, тому що не поглинає воду з повітря і слабо намокає у вологому середовищі.

Іншими корисними властивостями вермикуліту є його стійкість до мікроорганізмів, в ньому не розвиваються комахи, його не псують гризуни. Вермикуліт не схильний до дії кислот і лугів, стерильний і екологічно чистий, не токсичний.

Застосування вермикуліту багато в чому аналогічно використанню перліту. Вермикуліт також додають в грунтові суміші, він надає субстрату рихлість і повітропроникність. Однак слід враховувати властивість вермикуліту вбирати значну кількість вологи. Для більшості рослин це дуже зручно. За рахунок міститься в грунті вермикуліту їх полив можна скоротити, при цьому не слід надмірно зволожувати грунт. Але не варто додавати багато вермикуліту в субстрат для кактусів і сукулентів, тому що для них не буде корисно надмірне зволоження. Для цих посухостійких рослин в якості розпушує компонента краще використовувати в грунті перліт.

Вермикуліт великих фракцій може застосовуватися в якості дренажу.

Як і перліт, вермикуліт широко використовують для вегетативного розмноження і вкорінення стеблових і листових живців. Його можна застосовувати як в чистому вигляді, так і в суміші з перлітом, сфагнумом і торфом. Стерильність вермикуліту запобігає загнивання живця, а хороші теплоізоляційні властивості оберігають від стрибків температури.

Вермикуліт використовують також для зимового зберігання цибулин, тому що ця речовина, будучи хорошим сорбентом, вбирає продукти їх газообміну. Тому при зберіганні в вермикуліті цибулини не загнивають, не проростають. Зазвичай цибулини розкладають шарами, пересипаючи їх вермикулітом.

Дуже широке застосування перліт і вермикуліт знайшли при вирощуванні сенполій. Ці матеріали є ідеальними при укоріненні листових живців, найкраще використовувати перліт і вермикуліт в суміші зі сфагнумом. Також дуже корисно додавати ці речовини в грунтову суміш для сенполій та інших гесненієвих, тому що вони потребують дуже пухкому субстраті, а додавання вермикуліту до того ж зменшує необхідну частоту поливу рослин. Перліт-дуже важливий компонент грунту при гнітному поливі сенполій. З кожним днем вирощування кімнатних рослин все більш спрощується за рахунок появи нових матеріалів і засобів догляду за ними. Зараз майже всі необхідні компоненти досить легко знайти в будь-якому квітковому магазині.

Використані фото з наступних джерел: flickr.com.

Зовсім недавно в допомогу садівникам на прилавках магазинів з’явився новий матеріал перліт. Чим же він полюбився квітникарям? і садівникам ми поговоримо в цій статті.

«заміські хобі»

Що це за матеріал?

Перліт-це незвичайна форма скла вулканічного походження. За допомогою спеціальної технології це скло можна збільшити в об’ємі в 5-20 разів за рахунок зв’язаної води. Отриманий матеріал хімічно нейтральний з показником рн=7. Перліт, який використовується в рослинництві, отримав назву агроперліт.

До складу перліту входять окису калію, магнію, кальцію, натрію, двоокису марганцю, кремнію. Правда, вони всі знаходяться в недоступному для рослин стані і необхідне застосування добрив.

Матеріал володіє наступними якостями:

 1. світловідбиваюча властивість матеріалу сприяє нормальному розвитку рослин. Воно дозволяє відображати сонячні промені від поверхні перліту на виворіт листя, сприяючи додатковому їх освітленню і не даючи перегріватися грунту і, природно кореневій системі.
 2. теплопровідність матеріалу залежить від ступеня пухкості грунту. Перліт не дозволяє грунту швидко нагріватися і остигати при зміні температури, тобто він оберігає коріння від перегріву і переохолодження.

Плюси і мінуси сучасного матеріалу

Перевагами є:

 • речовина є нейтральним, абсолютно не містить ніяких мікроорганізмів;
 • у квітникарстві його застосовують в суміші з грунтом замість піску для рослин, що мають нерозвинену кореневу систему;
 • агроперліт не дозволяє грунті злежуватися, утворювати кірку на поверхні, тому суміш його з грунтом зазвичай має відмінну волого — і повітропроникність;
 • висока теплопровідність матеріалу оберігає коріння від перегріву і охолодження;
 • речовина здатна поглинати вологу і віддавати її в міру потреби рослинам.

Мінуси агроперліту

Речовина білого кольору, тому складно вчасно побачити шкідників: личинок комариків гриба, борошнистого червця.

Не варто застосовувати чистий матеріал для квітів, при їх розвитку нейтральна реакція грунту поступово переходить в лужну сторону, що пригнічує рослини і може привести до загибелі.

Дрібні частинки перліту при роботі з ним порошать і можуть потрапити в рот або очі. Тому його потрібно перед роботою зволожити з пульверизатора.

Як використовувати перліт

Де ж його можна використовувати в садівництві? по області застосування він схожий з вермикулітом.

Укорінення саджанців, живців

Нейтральна і хімічно чиста речовина дозволяє його використовувати для вкорінення живців. Матеріал створює помірну вологість, а відсутність в грунті мікроорганізмів не викликає гниття живців і гарантує практично їх 100% укорінення. Особливо це ефективно для примхливих рослин, таких як азалія, гортензія та інші.

Пророщування насіння

Використовується в пророщуванні з тривалим терміном схожості для створення вологого грунту і мікроклімату.

Ефектно для пророщування насіння, які сходять на світлі. Здатність перліту пропускати природне світло дозволяє насінню сходити при змішуванні їх з речовиною.

Вирощування розсади

Додавання в будь-який грунт агроперліту замість піску значно скорочує ризик зараження розсади грибковими захворюваннями.

поділіться з друзями в соціальних мережах!

сайт некомерційний, розвивається на особисті кошти автора і ваші пожертвування. Ви можете надати допомогу!

(навіть невеликою сумою, можна ввести будь-яку)
(картою, з стільникового тел, яндекс грошима-виберіть потрібне)

Спасибі!

запрошую вас до групи на subscribe.ru для дачників, садівників:» заміські хобі » все про заміське життя: дача, сад, город, квіти, відпочинок, риболовля, полювання, туризм, природа

Перліт — що це таке і які його властивості. Перліт (слово запозичене з французької мови) являє собою гірську породу, що має вулканічне походження. У момент виходу магми на поверхню внаслідок її швидкого охолодження утворюється вулканічне скло (обсидіан), а в результаті проходження крізь нього підземних вод і виходить перліт (гідроксид обсидіану).

Цей природний матеріал підрозділяється на дві групи: перліт, в якому міститься до 1% води, і гідроксид обсидіану, в якому кількість води може доходити до 4÷6%. Крім води до складу перліту входять оксиди алюмінію, калію, натрію, заліза, кальцію; діоксид кремнію та інші хімічні елементи. Перліт вулканічний — це пористий матеріал, який буває за кольором чорним, зеленим, червоно-бурим, коричневим або білим. За текстурою перлітові гірські породи поділяються на: масивні, смугасті, пемзовидні і брекчіевідние. Якщо до складу перліту входить обсидіан, то він називається обсидіановим; якщо польовий шпат, то сферолітовим; а якщо матеріал однорідний за складом, то він називається смолянокам’яним.

Спучений перліт

Перліт, як гірська порода, практично не використовується в будівництві. Свої унікальні властивості він набуває тільки внаслідок термічної обробки, а саме, нагрівання при температурі від 900 до 1100 градусів за цельсієм. При цьому він спучується, збільшується в 5÷15 разів і розпадається на дрібні, круглі частинки, які і отримали назву спучений перліт. Термообробка проводиться в 1÷2 етапи: все залежить від кількості води в гідроксиді обсидіану. При великому її вмісті, на першому етапі видаляють надлишкову рідину, витримуючи матеріал при температурах 300÷400c.

Спінений перліт являє собою пудру (частинки розміром менше 0,14 мм), пісок (розмір фракцій менше 5 мм) або щебінь (гранули розміром 5÷20 мм). Щільність піску становить 50÷200 кг/м∙, а щебеню – близько 500 кг/м∙. Колір варіюється від білосніжного до сірувато-білого.

Завдяки своїм властивостям перліт спучений знаходить застосування в будівництві, металургійній промисловості, нафтопереробці, харчовій галузі та сільському господарстві.

Перліт в будівництві

Спінений перліт в будівництві використовують в якості:

 • піску або щебеню;
 • насипної теплоізоляції для підлоги, стін і даху;
 • компонента для виробництва теплоізоляційних плит;
 • складової для легких бетонів;
 • добавок в готових сухих будівельних сумішах (наприклад, теплих штукатурках);
 • абразивного матеріалу.

У будівництві високо цінують такі властивості перліту спученого, як:

 • хороші тепло — і звукоізоляція;
 • сипучість, пористість і легкість;
 • несхильність гниттю;
 • нейтральність до хімічно активних речовин;
 • екологічна чистота (навіть при нагріванні цього матеріалу не відбувається виділення канцерогенів і токсичних речовин; також в його складі відсутні важкі метали);
 • вогнестійкість;
 • відносно невелика вартість;
 • повна гіпоалергенність;
 • висока ефективність і довговічність.

Як утеплити будинок, використовуючи перліт

Перліт як утеплювач використовують у вигляді піску (насипна теплоізоляція); складової в теплоізоляційних виробах і сухих готових будівельних сумішах.

Перлітовий пісок в якості утеплювача для стін

Перлітовий пісок для облаштування теплоізоляції будинку є відмінним матеріалом, за допомогою якого можна не тільки ефективно утеплити житло (втрати тепла скорочуються на 50%), але і значно полегшити конструкцію будівлі.

Облаштування теплоізоляції зі спіненого перліту починаємо після того, як частина несучої стіни (внутрішньої) і зовнішньої кладки з цегли (4-5 рядів) вже зведені. Засипку піску великого перлітового спученого (з розміром гранул близько 6 мм), попередньо знепиленого, здійснюємо в проміжок між двома цими стінами і ретельно утрамбовуємо (обсяг повинен зменшитися на 10%). Пісок засипаємо вручну або за допомогою піскоструминної машини. Цю операцію повторюємо кілька разів до тих пір, поки стіни не будуть зведені повністю. До речі, по теплозберігаючим властивостям перлітовий шар товщиною близько 3 см відповідає цегляній стіні в 25 см.при будівництві щитових будинків пісок засипаємо між листами обшивки (внутрішнім і зовнішнім).

Якщо ви робите утеплення старого будинку, в стінах якого є порожнечі, то засипку піску можна зробити двома способами:

 • витягнути акуратно кілька цегли зі стіни і через отвір засипати перліт;
 • просвердлити в стіні отвір (діаметром 30÷40 мм) і через нього, використовуючи спеціальну установку, нагнітати теплоізоляційний матеріал.

Перлітовий пісок є універсальним негорючим будівельним матеріалом, який має цілу низку переваг:

 • відмінними звуко -, шумо — і теплоізоляційними властивостями (причому, можна використовувати для ізоляції стін з будь-якого матеріалу);
 • екологічністю;
 • легкістю (за вагою);
 • стійкістю до перепадів температур;
 • довговічністю.

Порада! не варто використовувати перлітовий пісок, який є досить вологоємним матеріалом, як утеплювач в місцях з підвищеною вологістю.

Єдиним мінусом піску є те, що він дуже пилить: тому перед використанням рекомендується його злегка зволожити.

Для теплоізоляції підлог використовуємо спучений перліт, який висипаємо на цементно-піщану основу підлоги і вирівнюємо будівельним правилом. Висота теплолізоляційного шару з піску становить бажану товщину плюс 20% додаткового обсягу на усадку.

Нерівності і трубопроводи утапливаем в шарі сипучого матеріалу, зверху укладаємо плити і підлогове покриття. Якщо під будинком відсутня підвальне приміщення, то для того, щоб волога накопичувалася і відводилася, під перліт укладаємо дренажні трубки і абсорбуючі прокладки.

Іншим ефективним способом утеплення бетонної підлоги може бути укладання своєрідного «пирога»: облаштовуємо перлітову стяжку між двома шарами з бетону. Спочатку готуємо перлітовий розчин з наступними компонентами:

 • цемент – 1 мᶟ;
 • перліт – 3 мᶟ (марки м75 або м100);
 • пісок – 2,2 мᶟ;
 • вода – 1,5 мᶟ;
 • пластифікатори – 3÷3,5 л.

Всі складові суміші розмішуємо до тих пір, поки вода не виступить на поверхню: це вірна ознака того, що розчин (перлітова стяжка) готовий до вживання.

Рада! так як перліт дуже легкий матеріал, всі роботи з цим матеріалом рекомендується проводити в закритому приміщенні, щоб вітер жодним чином не завадив робочому процесу.

Після того, як перлітова стяжка нанесена на бетонну основу, залишаємо її застигати. Через 1 тиждень отримуємо відмінний теплоізоляційний шар для підлоги, який прослужить довгі роки. Поверх нього укладаємо другий шар бетону.

Утеплення покрівлі

Якщо ви не припускаєте облаштовувати на горищі житлове приміщення, то буде цілком достатньо провести утеплення спученим перлитом тільки горищного перекриття. В іншому випадку засипаємо перліт між балками ската даху в короби, які спеціально виготовлені для цієї мети; потім пісок ретельно утрамбовуємо. Робота не вимагає певних навичок і знань.

Також для теплоізоляції похилих дахів використовують перліт, який оброблений бітумом в заводських умовах. Додаємо в цей бітумінізований перліт розчинник і отримуємо клейкий розчин, за допомогою якого можна отримати міцний теплоізоляційний шар.

Теплоізоляційні плити з перліту

Теплоізоляційні плити, до складу яких входять перлітовий пісок і різні сполучні речовини (бітум, вапно, полімерні сполуки, цемент, гіпс, глина, рідке скло), виготовляються шляхом гідравлічного пресування.

Для звичайних позитивних і низьких негативних температур, включаючи області глибокого холоду, використовують перлітобітумние вироби, наприклад плити.

До складу перлітобітумних плит, які застосовують для теплоізоляції будівельних конструкцій і покрівлі промислових будівель, входить перлітовий пісок, бітум, глина, азбест, клей, сульфітно-дріжджова бражка (сдб) і вода. Подібні перлітові блоки витримують перепади температур від -60 до + 100 градусів за цельсієм і поділяються на важкогорючі (вміст бітуму становить 9%) і важкозаймисті (вміст бітуму – 10÷15%).

Основні переваги утеплюючих перлітових плит: незначна маса, високі звуко — і теплоізоляційні характеристики; несхильність гниття; стійкість до деформацій і механічних впливів.

Перліт в будівельних сумішах

Перліт (марки м75 або м100) використовують як компонент в сухих сумішах (цементно — і гіпсо-перлітних), значно покращуючи їх властивості. Застосування готових сухих перлітових сумішей: для штукатурних робіт; для вирівнювання поверхонь, тобто облаштування самовирівнюються підлог.

Готують розчин дуже просто: в готову суху суміш додають воду в тій пропорції, яка вказана на упаковці. Перлітова штукатурка в порівнянні зі звичайною відрізняється більш ефективною теплоізоляцією (шар подібної штукатурки товщиною в 3 см за своїми теплоізоляційними властивостями можна прирівняти до кладки з цегли в 15 см), звукоізоляцією, вогнетривкістю (приблизно в 5÷10 разів вище), високою паропроникністю, морозостійкістю і несхильністю гниття. Вона підходить як для внутрішніх, так і зовнішніх робіт.

У висновку

Широке застосування перліту обумовлено його відмінними властивостями, які дозволяють йому гідно конкурувати з іншими високоефективними звукоізоляційними матеріалами і утеплювачами. Унікальність матеріалу полягає в тому, що він біологічно і хімічно стійкий, інертний, довговічний і екологічно безпечний.

Це натуральний матеріал вулканічного походження — гірська порода. Коли лава виходить на поверхню, ділянки, де вона стикається з землею, швидко охолоджуються, утворюється обсидіан (вулканічне скло). Проникаючі в обсидіан підземні води перетворюють його в перліт.

Спучений перліт також називають агроперлітом — він широко застосовується в рослинництві. До його особливо важливих якостей відносяться волого — і повітроємність, нейтральний показник ph, низька теплопровідність і необмежений термін придатності. Зерна агроперліту повністю руйнуються в грунті за 3-4 роки в результаті регулярного розпушування.

Застосування перліту в кімнатному квітникарстві і у відкритому грунті

Поліпшення якостей грунту

 • у важких грунтах перліт перешкоджає злежуванню — при використанні з глинистою землею він забезпечить доступ повітря до кореневої системи і знизить ризик загнивання, утворення кірки на поверхні земляної грудки.
 • у легких піщаних грунтах перліт допоможе волозі затримуватися довше за рахунок своєї здатності вбирати воду і поступово віддавати її в навколишнє середовище.
 • у добавки нейтральний показник ph, а значить з її допомогою можна знизити надлишкову кислотність або лужну реакцію грунту. На відкритій місцевості застосування перліту в низині запобіжить поширенню моху і вологолюбних бур’янів після паводків і тривалих дощів.

Насіннєве розмноження і живцювання

 • популярна практика пророщування насіння в перліті. У такому середовищі воно проходить без типових проблем-загнивання, появи грибкових захворювань, водоростей або, навпаки, нестачі вологи. Після появи сходів насіння можна висаджувати у відкритий грунт (якщо не потрібно спочатку підростити їх в тепличці).
 • у живцюванні перліт як альтернатива воді також перешкоджає загниванню.
 • при вирощуванні розсади в перліті необхідний полив водним розчином добрива, тому що сам по собі матеріал не містить поживних речовин. Для цих цілей використовують тільки комплексні добрива, щоб не змістити ph середовища з нейтральної реакції в лужну. Як правило застосовують цей метод в промислових умовах, додатково задіюючи спеціальні бактеріальні препарати для формування відповідної мікрофлори.
 • застосовується перліт і для рівномірного розподілу насіння по поверхні землі: досить перемішати їх з перлітом дрібної фракції. Для захисту від цвілі і пересихання субстрату можна насипати додатковий шар зверху — матеріал пропускає деякий відсоток сонячних променів, тому навіть світлочутливі насіння від такого рішення не постраждають.

Гідропоніка

 • у гідропоніці перліт використовують як самостійний субстрат або його компонент, крупнофракційний матеріал іноді змішують з керамзитом для формування нижнього дренажу.

Садівництво

 • разом з водою матеріал вбирає і розчинені в ній добрива і забезпечує більш рівномірне і природне надходження поживних речовин до коріння. Таким чином, ризик хімічного опіку коренів мінімальний, рослини більш м’яко переносять підгодівлі і період між внесенням добрив.
 • низька теплопровідність матеріалу допомагає рослинам переносити різкі перепади температур. На холоді земля з перлітом повільніше охолоджується, в спеку — повільніше нагрівається. Весняні насадження і рослини на зимівлі в такому грунті в меншій мірі схильні до вимерзання (це не скасовує необхідності застосовувати покривний матеріал).
 • внесення агроперліту перед посівом насіння газонних трав знижує потенційну небезпеку при затопленні або посусі.

Зберігання посадкового матеріалу і врожаю

 • зимуючі в перліті цибулини, бульбоцибулини і бульби краще захищені від гниття, температурних стрибків, передчасного завершення періоду спокою. Посадковий матеріал пересипають шарами перліту товщиною 2-7 см, не допускаючи взаємного зіткнення.
 • чистий або оброблений фунгіцидами матеріал продовжить термін зберігання овочів і фруктів, не допустить розвитку цвілі і гнилі, сповільнить проростання. Укладання врожаю в перліт виконується аналогічно посадкового матеріалу-пошарово, без зіткнення. Товщина шарів перліту — до 5 см.

Зволоження повітря

 • зволожений перліт великої фракції розміщують на піддонах навколо рослин під час посухи або опалювального сезону. На відміну від обприскування цей метод дає більш поступове випаровування вологи і більш тривалий ефект.

Чим замінити перліт?

В якості заміни перліту як розпушувача використовують вермикуліт , цегляну крихту, дрібний керамзит, пінопласт і пісок.

Вермикуліт просихає між поливами повільніше. У той же час він в меншій мірі схильний до злежування, не створює пустот при засипці, не робить абразивної дії на корені.

Цегла і керамзит мають лужну реакцію, тому для рослин, що вимагають кислого грунту застосовувати їх не рекомендується. Керамзит також активно реагує на температуру зовнішнього середовища — субстрат з ним швидше нагрівається на спеці і остигає на холоді.

Подрібнений пінопласт і пісок (не річковий, а більшої фракції) також допоможуть запобігти злежуванню, проте здатністю запасати вологу і добрива і поступово віддавати їх коріння вони не володіють.

Мінуси перліту

 • у матеріалі білого кольору досить складно помітити борошнистого і кореневого червців, личинок грибного комарика.
 • при вирощуванні в чистому перліті нейтральний показник ph може вийти боком, якщо для поливу застосовується жорстка вода: з часом ph субстрату стане лужним, що негативно позначиться на розвитку рослин і ускладнить для них отримання поживних речовин.
 • матеріал сильно пилить, при роботі з великими обсягами рекомендується використовувати респіратор.
 • через позитивний електричний заряд перліт не здатний до утримання позитивних іонів добрив-калію, магнію, амонію та інших.