Мандаринове дерево: догляд в домашніх умовах, як поливати і вирощувати з кісточки? правила вирощування мандаринового дерева мандаринове дерево догляд в домашніх.

0
836

Загальна інформація

З усіх видів цитрусових рослин, вирощуваних в приміщенні, тільки мандарин кімнатний поступається лимоновому дереву за поширеністю і популярністю. За припущенням ботаніків його батьківщиною є китай або японія. Назва «мандарин» цій рослині дали китайці, так як багато століть його вирощували тільки в садах багатих сановників феодального китаю — мандаринів. Вивезені з китаю мандаринові дереїв’я з’явилися в європі лише в xix столітті. Італієць мішель текор в 1840 році привіз деревця мандарина в італію, і це цитрусова рослина швидко поширилося по всьому середземномор’ю. Ймовірно, така популярність була викликана тим, що мандаринові дерева скороплідні і дуже врожайні, а плоди солодкі і без насіння. В україну мандарин потрапляє з японії на початку xx століття, під час масового дачного будівництва в субтропічній зоні узбережжя чорного моря. Тут він став найбільш поширеним цитрусовим рослиною. Незалежно від сорту садівники-дачники дали мандариновим деревцям загальна назва — ковані. Деревця мандарина відносно слаборослі, на плантаціях досягають висоти 2-3 метрів. Гілки мандаринового дерева здебільшого пониклі. Листя щільні, темно-зелені, з невеликими крильцями на черешках. Білі ароматні квітки зібрані в кисті. Плоди мандарина кулясті, плескаті, діаметром 4-6 см і масою від 30 до 100 г.шкірка плоду тонка, помаранчева, легко відділяється від м’якоті. У так званих «пухких» мандаринів вона майже не стосується м’якоті, тому що відокремлена від неї повітряним прошарком. М’якоть солодка, соковита, жовто-помаранчева, легко ділиться на часточки. Плід мандаринового дерева містить багато цукру, органічних кислот, вітаміни с і в1. Насіння в плодах мандарина утворюються рідко. У квартирі мандарин росте і розвивається при обмеженій кількості світла і свіжого повітря, тому першорядне значення має правильний вибір сорту мандарина, найбільш підходящого для кімнатних умов. Таким вимогам відповідають ранньостиглі мандаринові дерева японського походження, що відрізняються слаборослістю і невибагливістю. Найпоширенішим є мандарин кімнатний сорту уншіу (що означає «безнасінний»). Це невисоке (не вище 1,5 м) мандаринове дерево з розлогою кроною; без колючок на гілках; з широкими, шкірястими, темно-зеленим листям. Цвіте мандаринове дерево зазвичай 1 раз на рік навесні, дуже рясно. Квітки мандарина дрібні, білі, що виділяють приємний аромат. Плодоносити мандаринове дерево починає з 3-річного віку. У домашніх умовах добре доглянуте доросле деревце мандарина дає в середньому до 40-50 плодів на рік.

Карликові мандарини групи васі.

Ці сорти мандаринового дерева слаборослі і декоративні. До них відносяться кімнатні сорти мандаринів: ковано-васі, міха-васі, міягава-васі. Висота дорослих мандаринових дерев не перевищує 50-80 см, тому їх дуже зручно тримати на підвіконні. Мандарин кімнатний не потребує формування крони, лише іноді доводиться видаляти засохлі і неправильно зростаючі гілочки. Плодоносити карликові мандарини починають вже на другому році життя. Плоди мандаринового дерева за своїм розміром і смаком не поступаються плодам сорту уншіу.

Посадка (пересадка)

Для цієї мети візьміть горщик з будь — якого матеріалу, головне-верхній діаметр не повинен перевищувати 10-15 см, висота приблизно така ж. На дні горщика має бути одне, або кілька дрібних отворів для стоку зайвої води при поливі. На дно горщика, а це може бути пластикове відерце, дерев’яна, керамічна, скляна ємність, помістіть в якості дренажу керамзит, або пісок, а найкраще деревне вугілля, які можна взяти з згаслого багаття в лісі, в міському парку. Товщина дренажу не повинна перевищувати 3-5 см. Потім дренаж трохи присипте грунтом. Для пересадки саджанця мандаринового дерева необхідний спеціально підготовлений грунт типу «мандарин«, він представлений на нашому сайті в розділі» грунти і добрива для кімнатних рослин « — »грунти для кімнатних рослин». Або приготуйте грунт самостійно: землю для пересадки необхідно взяти в лісі або в парку, під старими листяними деревами, крім дуба, каштана і тополі. Необхідно брати тільки верхній, найбільш родючий шар грунту, товщиною 5-10 см.додайте до цієї землі піску, краще річкового, трохи золи, ще перегною, якщо є в наявності. Пропорція наступна: дві склянки листяної землі, стакан піску, три столові ложки перегною і одну столову ложку золи. Розмішайте все це в будь-якій мисці, додайте трохи води, щоб отримати густу сметанообразную масу, яка добре заповнить весь обсяг горщика, не залишаючи повітряних пустот біля коренів мандаринового дерева. Через півроку мандаринове дерево необхідно пересадити в горщик більший на 5 см в діаметрі. Висаджений кімнатний мандарин обприскати і полийте слабо-рожевим розчином перманганату калію (марганцівки), а потім поставте на приготований заздалегідь підвіконня, еркер або балкон таким чином, щоб поверхня листя була спрямована до світла.

Розмноження

Розмножують кімнатний мандарин щепленням на сіянці лимона, апельсина, вирощені з насіння кімнатних сортів і методом повітряної відводки. Живцюванню в аматорських умовах кімнатний мандарин практично не піддається.

Освітлення

Тримати мандаринове деревце слід на південному сонячному вікні. Влітку кімнатний мандарин рекомендується виносити на відкрите повітря — в сад, на веранду, балкон, помістивши його в захищене від вітру місце. Якщо кімнатний мандарин стоїть на південному вікні, то в літню пору його бажано трохи притемнити від прямих сонячних променів, щоб не виникли опіки на листках мандарина і не з’являвся хлороз від перегріву всієї крони і коренів. Для цього, на самій віконній рамі, по висоті мандаринового деревця, роблять марлеву фіранку і вранці, перед тим, як вийти з дому, прикривають нею скло, якщо день обіцяє бути сонячним.

Температура повітря

Якщо горщик з кімнатним мандарином буде стояти на підвіконні, то вікно треба на зиму добре утеплити, а сам горщик утеплювати взимку і влітку. Сприятлива температура для бутонізації і цвітіння мандарина +16 +18°с, вологістю повітря не менше 60%, але не бійтеся високої температури, мандаринове дерево витримує і плодоносить до +40°с.

Полив

Мандарин кімнатний потрібно поливати в міру висихання верхнього шару грунту, не допускаючи повного пересихання грудки землі в горщику. Для визначення вологості грунту не полінуйтеся щодня взяти трьома пальцями трохи поверхневого шару грунту і стиснути його. Якщо земля злипається, то поливати не треба, якщо розсипається під пальцями, значить пора поливати. Стежити за станом грунту потрібно щодня (особливо влітку), щоб від високої температури і яскравого сонця не пересох в горщику весь земляний кому. Питання про те, де взяти воду для поливу і яка вона повинна бути, також дуже непростий і тому зупинимося на ньому докладно. У міській квартирі питна вода практично непридатна для поливу цитрусових, оскільки вона містить велику кількість сполук лужноземельних металів і хлору, які всі разом і кожен окремо завдають великої шкоди мандарину, викликаючи плямистість (хлороз) листя, защелачівая грунт, порушують обмінні процеси. Багато авторів рекомендують кип’ятити воду з-під крана, але це не завжди відразу призводить до бажаного результату, зайві клопоти часто відлякують потенційних любителів віконного плодівництва, тому рекомендую брати гарячу воду з-під крана. У такій воді менше міститься хлору і вона м’якше. Крім того, воду для поливу потрібно відстоювати не менше доби у відкритій посудині для повного видалення хлору, який вкрай згубний для цитрусових. У приватному будинку воду можна брати з колодязя, але краще з озера або струмка і залишити в кімнаті для підігріву. У дощовій воді зараз міститься багато шкідливих домішок, тому не збирайте її для поливу. У будь-якому випадку, де б не була взята вода, її потрібно залишити не менше доби у відкритому посудині при кімнатній температурі і тільки потім поливати мандарин. У зимовий час, для досягнення кращого росту і плодоношення мандарина, воду перед поливом бажано підігріти до температури +30 +35°с.у літній час можна поставити воду на сонячне вікно і не обтяжувати себе підігрівом.

Обприскування

Потрібно добре пам’ятати про те, що крім поливу, кімнатний мандарин, не менше одного разу на добу, особливо влітку, слід обприскувати водою з розпилювача або будь-яким іншим способом для створення вологості, для змиву пилу з гілок, щоб листя «дихали». Хоча б один раз на місяць деревце мандарина бажано поставити в ванну, прикрити поліетиленовою плівкою землю в горщику і обробити всю крону ватою з мильною піною. Тоді вам неЦього фрукта не тільки покращує настрій і надає бадьорості, але і полегшує головний біль. Вічнозелене цитрусове дерево може зберігати період цвітіння більшу частину року і приносити плоди навіть в домашніх умовах.

Стати володарем чудесного кімнатного мандарина зовсім нескладно. Більш того, виростити мандарин в горщику можна навіть самостійно, з кісточки.

Етапи посадки

Відразу варто відзначити, що існує більш простий варіант. Можна купити готовий саджанець в спеціалізованому магазині і висадити його відразу в грунт. Можна навіть придбати вже плодоносне доросла рослина, яке треба буде тільки поставити на підвіконня, забезпечивши йому домашній догляд.

Але тому, хто не шукає легких шляхів, можна самостійно посадити і виростити кімнатний мандарин в домашніх умовах.

Крок 1. Матеріали

Необхідні кісточки плодів цього фрукта. Краще брати не менше десятка, тому що природний відбір ще ніхто не відміняв. Далеко не всі кісточки зможуть дати паростки, не всі паростки зможуть пробитися крізь грунт. Щоб добути відповідні кісточки, треба взяти стиглий фрукт: чим більше і соковитіше, тим краще.

Крок 2. Підготовка насіння

Бувалі садівники знають, що будь-яким насінню перед висадкою в грунт потрібно підготовчий період. Деякий час кісточки мандарина необхідно залишити у вологому місці. Ідеальний варіант-загорнути їх в тканину і залишити, підтримуючи вологе середовище. Через пару-трійку днів насіння будуть готові до посадки: у кісточок з’являться невеликі паростки.

Крок 3. Висадка в грунт

Зазвичай кімнатні мандарини здатні рости в самому звичайному грунті, але підійти до вибору грунту для рослини варто відповідально. Спершу на дно квіткового горщика викладається шар невеликих каменів або керамзиту для дренажу грунту. Слідом викладається решті грунт, куди і поміщаються пророслі кісточки. Розташувати їх потрібно не дуже глибоко, але і не біля самої поверхні грунту. Ідеальна глибина посадки від 5 до 7 см.

Хіба що потрібно поливати, але не дуже рясно і дуже акуратно. Менш ніж через місяць молоді паростки почнуть проглядати з грунту.

Навіть якщо експеримент не вдасться, не варто сумувати: не завжди виходить так, як задумано. Завжди можна знову спробувати посадити мандарин в домашніх умовах, скориставшись попереднім досвідом.

Догляд за молодими саджанцями

На самому початку важливо проводити правильний догляд за молодими пагонами. Горщик з рослиною необхідно правильно поставити, знайшовши йому найбільш підходяще місце. Кімнатний мандарин любить хороше освітлення, а в темних місцях він починає чахнути і може загинути. Але прямі сонячні промені у великій кількості можуть спалити молоді паростки. Поки стебла мандаринового дерева не зміцніють в достатній мірі, із зони ризику їх краще прибрати. Завдання не зовсім проста-ємність з паростками повинна бути постійно освітлена і надійно захищена від прямого сонця.

Мандаринове дерево обов’язково повинно перебувати під впливом прямих сонячних променів, без яких не зможе нормально рости і розвиватися.

Відразу після появи перших сходів важливо підгодувати юне цитрусова рослина. Алгоритм дії не має істотних відмінностей від підгодівлі дорослої рослини.

Догляд за дорослим рослиною

Вирощуючи мандарин в домашніх умовах, важливо розуміти, що рослина адаптовано під спекотні країни, де нерідко бувають посухи. Тому зайвий полив буде згубний для рослини. Коли кімнатний мандарин занадто часто поливають — він починає скидати листя. Але з крайності в крайність кидатися також не варто.

Вологість

Декоративний сорт мандарина — це все-таки не кактус, в домашніх умовах він вимагає регулярного зрошення.

Мандарин, вирощуваний в домашніх умовах, крім поливу вимагає догляд і харчування. Йдеться про підгодівлі рослини.

Підгодовувати рослини необхідно, тому що часті поливи вимивають органічні і мінеральні речовини. Розуміння цього має визначальне значення у вирощуванні мандарина в домашніх умовах. У різні пори року мандарин поводиться по-різному, що впливає на кількість і частоту необхідного харчування.

Особливо важливо підгодувати кімнатний чагарник навесні, коли мандарин здійснює свій основний ріст.

Частота підгодівлі не повинна перевищувати двох разів на тиждень. Добриво має бути приготовлено в суворій відповідності з інструкцією із застосування. В іншому випадку можна сильно нашкодити рослині: замість необхідних мінералів і органічних речовин, домашній мандарин може отримати отруту. Суміші для добрива і підгодівлі кімнатних рослин продаються в магазинах як спеціалізованих, так і у великих гіпермаркетах. Підбираючи підгодівлю, бажано орієнтуватися на добрива для цитрусових.

Мандаринове домашнє дерево вимагає підгодівлі в набагато більшому ступені, ніж його садові побратими. Грунт в горщику, на відміну від відкритого грунту, не здатна регенерувати органічні і мінеральні речовини, що розмиваються в процесі поливу. Садовий мандарин не потрібно так часто підгодовувати, але домашній догляд за деревом — зовсім інша справа.

Хоча мандаринове дерево і не є примхливим і складним у догляді рослиною, все ж, крім поливання і підгодівлі, варто іноді докласти додаткових зусиль. Скажемо ще кілька слів про те, як доглядати за декоративним мандарином, щоб дерево завжди радувало око своєю красою.

Пересадка

У міру зростання деревця кімнатний мандарин необхідно пересаджувати. Поки чагарник росте, оновлювати «місце прописки» бажано щороку. Після досягнення рослиною семирічного віку розширення його житлоплощі потрібно вже раз на два роки.

Щоб дерево добре плодоносило, на етапі цвітіння зайві зав’язі краще видалити.

Чим більше потенційних плодів буде рости, тим більше сил і поживних речовин деревце буде витрачати на вирощування. Щоб не виснажити дерево мандарина, бажано залишити тільки частина його квіток, найсильніші зав’язі. Хоча «урожай» вийде менше, але в кожен фрукт буде вкладено більше поживних мікроелементів. Тому плоди будуть більші, смачні і соковиті. Мандарин кімнатний є декоративною рослиною, а не садовим. Тому здоров’я дерева завжди має бути в пріоритеті.

Коли зав’язі оформляться в маленькі плоди, крони дерева бажано підв’язати до опори. У міру зростання і обважнення мандарини ризикують зламати тендітні декоративні стебла дерева. Без додаткової допомоги чагарник може постраждати. Зламані гілки можуть призвести до серйозної хвороби дерева.

Хвороби і шкідники

Вирощуючи мандарин, не можна забезпечити йому належний домашній догляд, не убезпечивши рослину від шкідників.

Види кімнатних дерев

Є кілька сортів мандаринового дерева. Деякі з них відмінно вписуються в культуру домашніх декоративних рослин.

Уншіу

Найпопулярнішим є сорт мандаринового дерева уншіу, різновиди японських мандаринових дерев. Висота дорослої рослини рідко досягає 1,5 м.кімнатний мандарин уншіу більш інших терпимо до холоду і надзвичайно плодоносний.

Карликова форма

Популярним є і карликовий або, як його ще називають, гірський мандарин, — ковано-васі. Цей сорт групи васі, який в домашніх умовах здатний досягати метрової висоти, хоча зазвичай зростання рослини зупиняється в межах від 40 см до 80 см.

Клементин

Можна виділити ще й кімнатний клементин. Це мандарин, схрещений з померанцем. Відрізняється яскравими і солодкими плодами декоративний мандарин різновиди муркотт, що перекладається, як «медовий». Скоростиглий сорт починає плодоносити вже влітку, на відміну від вищезгаданих різновидів.

Інші сорти

Невелике мандаринове шива-мікан дерево, як муркотт, є раннім сортом з дрібними плодами.

Але незважаючи на те що згадані різновиди мандаринових дерев є спеціально виведеними декоративними сортами, навіть звичайний садовий мандарин залишається досить низькорослим в домашніх умовах, незалежно від догляду.

На якому б сорті ви не зупинили в результаті свій вибір, результатом буде ефектне декоративне дерево з красивими квітками і яскравими, ароматними плодами.

Висновок

Мандарини здавна використовували в якості декоративних домашніх дерев знатні і забезпечені сім’ї, вирощуючи їх в оранжереях або зимових садах, тому що квітка як садового, так і домашнього мандарина випромінював прекрасний аромат. Сьогодні мандарин доступний в домашніх умовах. Виростити дерево досить просто. Догляд також не вимагає докладання спеціальних зусиль. Зате це благородне мандариновеКарликове дерево в будь-якому інтер’єрі буде виглядати ефектно і стильно, надаючи навколишнього простору більше позитиву і фарб. Тому навіть якщо у вас були сумніви, чи варто зв’язуватися з цитрусовим деревом або віддати перевагу іншому декоративному рослині, відкиньте їх. Домашні дерева незмінно порадують своїх власників, приносячи соковиті плоди, ніжний аромат і відмінний настрій.

Любителі цитрусів із задоволенням вирощують мандарини з кісточки, тому що вони краще приживаються, ніж апельсини або лимони. Але цілком актуальним стає питання, як доглядати за мандариновим деревом в подальшому. Саджанець прекрасно себе почуває в горщику, а з приводу догляду в домашніх умовах ми вам розповімо нижче.

Догляд за мандариновим деревом в горщику: пересадка, умови утримання, обрізка

Існує досить багато аспектів, які необхідно враховувати. Сюди входить пересадка без ризику травмування, створення сприятливих умов в плані температурного режиму і вологості, обрізка, боротьба з шкідниками, усунення висушування та ін.

Як часто необхідно пересаджувати мандаринове дерево?

1. Кожне деревце розширює свою територію за рахунок збільшення коренів, мандаринове — не виняток. Воно потребує переселення з маленького горщика у великий. Причому така процедура проводиться щороку.

2. Якщо говорити про чотиригодовалом мандарині, його переміщують відразу в дерев’яну діжку (горщик). Далі протягом 2-3 років дерево буде успішно плодоносити і розвиватися.

3. Найбільш вдалий час для переселення мандарина-рання весна. У цю пору цитрус пробуджується. Маніпуляції починаються з невеликого підкопу, який робиться з метою перевірки стану кореневищ.

4. Якщо коренева система туго обплелася навколо грудки землі, мандарину потрібна пересадка. В інших випадках достатньо лише зняти верхню частину грунту і вистелити новий шар. В такому стані деревце залишають ще на рік.

Підготовка грунту для пересаджування мандарина

У пошуках відповіді на питання, як доглядати за мандариновим деревом, рекомендується вивчити варіанти землі, придатної для вирощування саджанця в горщику. У домашніх умовах необхідно все робити правильно.

Отже, цитруси не терплять кислого середовища, що накопичує торф. Для деревця потрібно вибирати м’яку і поживний грунт, щоб вона стримувала вологу, але одночасно з цим мала хорошу циркуляцію повітря.

Для приготування грунту з метою вирощування молодих мандаринових дерев готують суміш зі складових:

  • перегній з гною корів;
  • змішані в однаковому співвідношенні дерновий і листовий види грунту;
  • продезінфікований річковий пісок (крупнозернений).

За бажанням перегній можна не брати, замініть його компостом.

Коли мандаринове дерево досягне віку 3-4 років, в основу грунту додається глина жирного типу. Вона попередить висихання кореневищ дерева і надовго затримає вологу.

Обов’язково потрібно вистелити шар дренажу товщиною близько 4-6 см.у горщик або діжку, в яку буде пересідати рослина. Відмінно підійдуть глиняні черепки, керамзит або невелика галька.

Пересадка мандаринового дерева без ризику травмування

Так як доглядати за мандариновим деревом в горщику не всі вміють, своєчасно звертайте увагу на необхідність пересадки. У домашніх умовах її необхідно проводити акуратно, дотримуйтеся інструкції.

1. Полийте грунт уздовж бортиків діжки відстояною (фільтрованої, дощової) водою, щоб вона мала менше зчеплення зі стінками горщика.

2. Візьміть лопатку або будь-який інший предмет. Акуратно постукайте по горщику з усіх боків. Ці ж дії можна провести долонею, легенько постукуючи по діжці. Ви полегшите відділення коренів з грунтом від стінок глиняного або дерев’яного горщика.

3. Візьміть дерево за стовбур ближче до основи, акуратно витягніть його кореневу систему разом із залишками землі. Видаляти залишки грунту немає необхідності, інакше ви можете пошкодити рослину.

4. Завчасно подбайте про новий горщику з дренажною системою, в нього необхідно вистелити шар землі. Встановіть викопане деревце всередину, присипте грунтом.

5. Лише злегка проведіть трамбування грунту, але не натискайте занадто сильно. Полийте цитрусове дерево, встановіть горщик в сонячному місці.

Важливо!

При пересадці не потрібно цілком присипати землею кореневу шийку деревця, інакше воно буде довго приживатися. Верхня секція шийки повинна залишатися на поверхні.

Під кореневою шийкою розуміють лінію, яка розділяє коріння і стовбур. У цій зоні є маленьке ущільнення, його необхідно частково присипати землею.

Щасливим власникам цитрусів важливо знати, як доглядати за мандариновим деревом з дотриманням всіх умов. Лише так можна забезпечити мандарину в горщику тривале життя в домашніх умовах.

№1. Освітлення

1. Всі цитруси люблять сонячне світло, тому про це необхідно подбати заздалегідь. Виділіть містечко для дерева. Діжка з молодим саджанцем ставиться на підвіконня північного вікна. Дерева постарше встановлюються на східній і західній стороні.

2. Мандарин прекрасно росте і дає м’ясисті плоди, якщо його поставити на південній стороні. Головне, щоб на вікнах були жалюзі або тюль для розсіювання світла.

3. Варто розуміти, що жорстокі уф-промені негативно впливають на крону мандаринів, обпалюючи її. Також пряме сонячне світло висушує грунт, тому не варто тримати дерево під палючими променями.

4. У літню пору цитрусове деревце переносять в сад або на балкон. Бажано, щоб діжка розташовувалася під розлогими деревами або була прикрита чим-небудь ще. Такий хід розсіє світло і згладить «удар» по деревцю.

5. Якщо рослина встановлено в квартирних умовах на вікні, в саму годину-пік (полудень) його потрібно переносити в тінь або завішувати штори. Ближче до вечора (16.00-18.00 годин) вікна розкриваються.

6. У зимову пору через брак природного освітлення необхідно гріти деревце фітолампами.

7. Так як доглядати за мандариновим деревом необхідно з дотриманням світлового дня, враховуйте це при вирощуванні в горщику в домашніх умовах. Світловий день триває 8-12 годин, не менше. В іншому випадку рослина слабшає, його листочки стають жовтими і падають.

Важливо! спеціальні світлові лампи можна купити в магазині «все для дому та садівництва». При їх використанні періодично повертайте деревце до світла різними сторонами, щоб воно рівномірно прогрівалося.

№2. Температура

1. Перші бутончики на цитрусовому деревце можна побачити навесні. Дуже важливо в цей час підтримувати температурний режим, щоб він не опускався нижче 21-25 градусів. Якщо ж температура впаде до 15-17 градусів, дерево покриється пахнуть, але не приносять плодів пустоцвітами.

2. У зимову пору року мандарин необхідно перемістити в прохолодну кімнату, щоб рослина не піддавалося сильному впливу радіаторів опалення. Температуру в приміщенні потрібно знижувати дуже повільно, інакше дерево може втратити частину листя. Спочатку притримуйте показники на +18, потім знижуйте до +16, далі +14. Деякі любителі-садівники і зовсім опускають позначку до 10 градусів.

Важливо! мандарин готують до сплячки після збору плодів. Взимку цитрусове деревце витримується в прохолоді для підвищення запасу сил. В таких умовах мандарин відпочиває, а після пробудження дає ще більше бутонів. Його плоди знаходять соковитість, солодкість і виглядають дуже яскраво.

3. Перед тим як доглядати за мандариновим деревом за всіма правилами, вивчіть ще деякі тонкощі при вирощуванні в горщику. У домашніх умовах приблизно в 10-20 числах січня вже можна поступово підвищувати температурний режим в приміщенні. Деревце має прокинутися від сплячки і підготуватися до цвітіння.

№3. Вологість

1. Мандарин любить не тільки тепло і світло, але і помірну вологість. У спекотну погоду обприскуйте рослину 2-4 рази на добу відстояною водою з пульверизатора.

2. У літню пору подбайте про нормальну вологість повітря, поставте поруч з горщиком ємність з водою або придбайте компактний зволожувач для квартири.

3. У зимову пору купите іонізатор і, знову ж таки, зволожувач повітря. Якщо ви встановили горщик з деревцем поблизу опалювальних приладів, накрийте радіатор мокрим простирадлом або рушником.

4. Не забувайте своєчасно провітрювати приміщення, в якому встановлений горщик з цитрусом. Однак при таких маніпуляціях необхідно прибирати діжку з мандарином в сторону, тому що цитрус не перенесе протягів і стрибків температури.

Правила поливу мандаринового дерева

1. Якщо земля в діжці з рослиною пересихає, значно підвищується ризик появи павутинних кліщів.Завжди стежте за тим, щоб грунт стримував невелику вологість, він не повинен бути мокрим.

2. Влітку полив здійснюється кожен день, в зимовий період процедура зводиться до 2-3 процедур в тиждень. Тому важливо знати, як доглядати за мандариновим деревом в горщику. Відчуйте землю пальцем: якщо суха, влийте невелику кількість води.

3. Завжди перед поливом дерева звертайте увагу на піддон. Якщо води багато, рослина просто не встигає вбирати рідину. У домашніх умовах полив потрібно припинити. Дочекайтеся, коли вода в піддоні висохне.

4. Якщо не зробити правильних дій, коренева система починає гнити. Також може розвиватися грибок. Користуйтеся відстояною (дощової, відфільтрованої) водою.

5. Кількість вливається води коливається в залежності від температури в кімнаті і розміру рослини. Якщо в приміщенні досить жарко, дереву малого розміру потрібно до 1 л. Води. Для великого показник слід збільшувати в 4 рази.

6. В обов’язковому порядку прогрівайте воду до 39-41 градуса, після чого поливайте рослину. Досить занурити руку в рідину, щоб приблизно оцінити температуру. Якщо вам комфортно, така вода-те, що потрібно.

7. Вливайте рідину виключно в кореневища. Листя зі стовбуром не переносять зайвої вологи. Дозволяється окремо зволожувати крону за допомогою пульверизатора. Розподіляйте воду рівномірно. Коли мандарин цвіте, рідина не повинна потрапляти на бутони. Поливайте рослину вранці.

Правила обрізки мандаринового дерева

1. Щоб не запускати рослину, важливо знати, як обрізати мандаринове дерево. Нехитрі маніпуляції в домашніх умовах дозволять прискорити плодоношення.

2. Регулярно підрізайте підросли пагони, які пробиваються на верхівці рослини. В результаті дерево буде більше гілкуватися.

Боротьба з шкідниками та хворобами мандаринового дерева

1. Якщо рослина повільно або погано розвивається, зростає, причиною тому можуть бути хвороби або поява шкідників у вигляді білокрилки, попелиці, щитівки, павутинного кліща.

2. Щоб не допускати подібного, слід знати, як доглядати за мандариновим деревом в горщику. Двічі на місяць проводите купання рослини в домашніх умовах.

3. Обполіскуйте листя теплим душем. Крім цього 1 раз в 28-30 днів необхідно протирати листя марганцевою рідиною.

Чому засихає мандаринове дерево?

1. Перше, на що слід звернути увагу, – це низька вологість повітря в приміщенні. Листя рослини будуть сохнути, потім опадати.

2. Щоб врятувати дерево, регулярно обприскуйте його водою з пульверизатора. Проводьте таку процедуру щодня. Тоді вийде врятувати залишилися листочки.

Чому жовтіє листя мандарина?

1. Листя на дереві починають жовтіти, якщо рослина пересаджували, не дотримуючись належних правил. Коренева шийка може бути слухом поглиблена.

2. Також великий горщик може стати причиною подібної проблеми. Виправте все, рослина відновиться.

3. Якщо мандаринове дерево нормально себе почувало протягом тривалого часу і раптом стало скидати листя, не варто панікувати.

4. Рослина в стані спокою може скидати пожовкле листя. Найчастіше такий процес відбувається в міжсезоння. Також слід зменшити полив.

Добрива для мандаринового дерева

1. Думаючи, як доглядати за мандариновим деревом, не варто забувати про використання різних добрив в горщику. У зимовий час деревцю не потрібна додаткова підгодівля в домашніх умовах.

2. Підходящим часом для добрива вважається період з квітня по жовтень. Підгодовувати мандарин слід в моменти розпускання бутонів і дозрівання плодів. Добриво здійснюється 1 раз в 15 діб. У складі такого комплексу повинен міститися азот, фосфор і калій.

3. У будь-якому садівничому/квітковому кіоску можна придбати придатне добриво. Рекомендується вибирати «уніфлор-бутон», склад розроблений для застосування в момент цвітіння. «кеміра-люкс» вважається універсальним препаратом. При дозріванні плодів деревце рекомендується удобрювати засобом»уніфлор-зростання».

4. В обов’язковому порядку чергуйте органічні і мінеральні препарати. Регулярно готуйте поживні склади на основі пташиного посліду або перегною. Візьміть 1 частину сухої речовини і 10 частин води. Наполягайте добриво до 4 діб. Вносьте склад невеликими порціями.

5. Візьміть за звичку трохи зволожувати грунт, тільки після цього вводите добрива. Якщо ви користуєтеся покупною продукцією, строго дотримуйтесь інструкції. Слабким розчином дозволяється протирати листя. Не допускайте попадання мінеральних добрив на плоди.

Нескладно навчитися тому, як доглядати за мандариновим деревом в горщику. Дотримуйтесь прості рекомендації і вживайте необхідних заходів в домашніх умовах. Вчасно удобрюйте дерево і не забувайте його підрізати.

Ефектна горшкова культура-кімнатний мандарин-полюбилася багатьом квітникарям не тільки своїми яскравими ароматними плодами, що дозрівають напередодні нового року, але і білими квітками, що виділяють під час цвітіння дивно ніжний, неймовірно приємний аромат. Деякі культурні сорти мандарина здатні цвісти весь рік. Подивіться на фото, як красиво виглядає деревце в інтер’єрі кімнати. Мандарин легкий у вирощуванні і догляді, його без труднощів можна посадити і розмножити навіть в умовах будинку. Переконайтеся самі.

Біологічна характеристика і поширені сорти

Мандарин (citrus reticulate) відносять до великої групи цитрусових . Культура являє собою дерево або чагарник, що досягає в природі 5-ти м.з усіх цитрусових мандарин – це саме зимостійка і врожайна рослина. Воно здатне витримати короткочасне зниження температури до-12-15 градусів. Мандаринові дерева починають плодоносити вже на другий рік посадки. Його квітки трохи менше лимонних, але мають більш пронизливий, сильний аромат. У кімнатних умовах зазвичай вирощують рослини карликових сортів, що не перевищують 40-50 см.

Мандаринове дерево може одночасно і цвісти і плодоносити

З поширених сортів можна відзначити наступні:

  • мандарин грузинський безнасінний – уншіу) — найпоширеніший в кімнатній культурі завдяки великим плодам, що мають тонку шкірку і соковиту солодку м’якоть. Насіння практично не утворює.
  • мандарин грузинський вузьколистий-рослина утворює більш дрібні плоди. Шкірка трохи товщі, ніж у плода сорту уншіу. М’якоть солодка, дрібнозерниста і дуже соковита.
  • мандарин ковано-васі-високоврожайний, ранньостиглий сорт. Дає багато плодів навіть в умовах домашньої культури. Здатний плодоносити в перший рік посадки.

Посадка кімнатного мандарина

Культивування мандаринових дерев почалося ще в стародавньому китаї, де оранжево-жовті плоди доступні були тільки багатіям – мандаринам. Звідки, мабуть, і пішла назва культури. У наш час карликові мандаринові рослини, вже з наявними на гілках яскравими плодами, легко можна придбати в багатьох квіткових магазинах.

Молоді мандаринові дерева для кімнатного вирощування

Після покупки рослина рекомендується пересадити в свіжий відповідний субстрат для цитрусових з кислотністю рн 5,5-7,0. Грунт можна скласти і самостійно, змішавши в пропорції 1: 1: 1: 0,5 листову, дернову землю, гнойовий перегній і річковий пісок. Горщик для пересадки беріть лише на 2-3 см більше попереднього – це буде стимулювати мандарин до зростання.

Особливості вирощування та догляду за мандарином

Кімнатні мандаринові дерева дуже світлолюбні. Їх рекомендується розміщувати не далі, ніж на 1 м від вікна східної або південної сторони.

Увага! цитрусові (і мандарин не виняток) легко звикають до освітленості з одного боку, тому мандариновому деревцю протипоказані різкі повороти і перестановки з одного підвіконня на інший. Це викликає порушення обміну поживних речовин в листі, що призводить до рясного листопаду, а в деяких випадках навіть до загибелі всієї рослини.

Для розвитку і оптимального росту мандарину потрібно температура + 16-20 градусів у весняно-літній період і +12-15 — взимку. Влітку і під час цвітіння ретельно стежте за температурними показниками біля рослини, так як перегрів загрожує в’яненням квіток і плодів.

Мандарин дуже добре відгукується на обприскування

Особливу увагу приділяйте листової маси: проводите регулярне обприскування і очищення листових пластин. Від стану і кількості листя безпосередньо залежить цвітіння і врожайність мандарина. Слідкуйте за вологістю грунту в горщику: вона не повинна повністю просихати. Поливайте тільки теплою, очищеною або відстояною водою.

Важливо! всі цитрусові плодові-повітря очищувачі відмінні, так як велика його кількість фітонцидів насичую.

Підживлення

Продовжую влітку удобрювати дерева і доросле починаю плодоносить мандаринове. Органічно добрива віддавайте перевагу — в настояному розведеному і співвідношенні 1: 10 гною коров’ячому. Лише, до цвітіння нача, 2-3 мандарина можна удобреними підгодувати кечеш цитрусових для комплексного.

Розмноження

Розмноження способами кімнатний мандарин можна двома:

  • укорінення верхівкового живця;

Спочатку літах проводячи живцювання. Вкорінення використовую стимулюючі засоби для коренеутворення, так як коріння погано даю живці.

Розмноження підщеп на 1 щепленням мандаринового деревою>&>

Щеплення — і в більш ефективному стані. В якості лимонаду або сіянці цитрусових використовую кореневласні підщепи живці будь-яких.

Хвороби шкідники поширені і.

Фітофторозо піддається захворюванню рослин найчастіше, і паршею сірою гниллю. Для системними фунгіцидами регулярні обприскування рекомендується проводити.

Шкідників мандаринів з аракана завдаючи великі дерева щитівка, попелиця, павутинний кліщ і трипси. Або для них спеціальні хімічні інсектициди боротьби с.природні піщані.

Як мандарин вирости в домашніх умовах: відео

Вирощування мандарі: фото