Домой Инструмент До недоліків тришарової стіни можна віднести. Сучасні багатошарові зовнішні стіни

До недоліків тришарової стіни можна віднести. Сучасні багатошарові зовнішні стіни

0
До недоліків тришарової стіни можна віднести. Сучасні багатошарові зовнішні стіни

Цегла є найпоширенішим матеріалом для зведення несучих стін. Він з успіхом застосовується як в багатоповерховому промисловому будівництві, так і в приватній малоповерховій забудові. Єдиний недолік цегли-низькі теплоізоляційні якості. Щоб вирішити цю проблему, проводиться додаткове утеплення стін. Цегляна кладка з утеплювачем всередині дає можливість побудувати теплий будинок при мінімальних витратах часу і фінансів.

мінуси кладки без утеплення

Ще зовсім недавно питання теплоізоляції цегляних будівель вирішувався простим способом-збільшенням товщини стіни. Так, для середньої смуги звичайною була товщина стін в 3 — 3,5 цегли, а в північних регіонах вона могла досягати 1 — 1,5 м.це пов’язано з високим коефіцієнтом теплопровідності цегли, що обумовлює великі тепловтрати.

Такої товщини була вимушеним заходом за відсутності ефективних і недорогих теплоізоляційних матеріалів. Іншим фактором, що сприяє застосуванню технології» товстих стін » за радянських часів, була відносна дешевизна цегли. Це дозволяло спрощувати технологію кладки за рахунок відмови від використання теплоізоляційних матеріалів.

Однак останнім часом подібний підхід стає занадто марнотратним з фінансової точки зору: крім витрат на цеглу зростають витрати на облаштування посилених фундаментних підстав.

Ще одна проблема, з якою можна зіткнутися, влаштовуючи цегляну кладку без теплоізоляції — зміщення точки роси всередину приміщень.

У будівництві точка роси-це точка всередині або зовні вуличних стін будівлі, де охолоджуваний пар, що міститься в повітрі, починає конденсуватися. Перетворення пари в росу відбувається при зіткненні теплого повітря з холодними поверхнями.

Найкращим варіантом є знаходження точки роси зовні будівлі, в цьому випадку конденсується волога буде просто випаровуватися під дією вітру і сонця. Набагато гірше, якщо точка роси зміщена всередину приміщень. Вогкість, що утворюється на внутрішніх поверхнях стін, негативним чином впливає на мікроклімат в будинку, стаючи джерелом підвищеної вологості і причиною появи грибка і цвілі.

Не утеплені стіни в зимові морози охолоджуються на всю свою товщину, в результаті конденсація пари відбувається на їх внутрішніх поверхнях.

У районах, де в холодну пору року встановлюються мінусові температури, технологія кладки цегли з утеплювачем є єдино прийнятною.

тришарова кладка

Однією з різновидів утепленої стіни є тришарова цегляна кладка. Конструкція її виглядає наступним чином:

 1. внутрішня стіна з цегли, шлакоблоків, газобетону і т.д. Виконує несучу функцію для міжповерхових перекриттів і покрівлі будівлі.
 2. . Утеплювач поміщається у внутрішні порожнини-колодязі між зовнішньою і внутрішньою стінами. Захищає внутрішню стіну від промерзання в холодну пору року.
 3. зовнішня стіна з облицюванням з цегли. Виконує декоративні функції, надаючи фасаду додаткову естетику.

На малюнку:

№1- внутрішнє оздоблення.

№2 — несуча стіна будівлі.

№3 — утеплювач між цегляною кладкою.

№4 — вентиляційний зазор між внутрішнім утеплювачем і облицювальною стіною.

№5 — зовнішня стіна з облицюванням з цегли.

№6 — внутрішнє армування, що з’єднує внутрішню і зовнішню стіну.

Цегляна кладка з утеплювачем всередині, як і інші будівельні технології, має свої плюси і мінуси. До її позитивних якостей слід віднести:

 • менший обсяг кладки, що дозволяє зменшити кошторисну вартість за рахунок економії на кількості будівельного матеріалу.
 • менша вага споруди, що дає можливість використовувати більш легкі і недорогі фундаменти.
 • високі теплоізоляційні показники, що дозволяють зберігати тепло в зимовий час.
 • покращена звукоізоляція. Теплоізоляційний шар дозволяє значно знизити рівень шуму, що особливо актуально, якщо будівля знаходиться на центральній вулиці з інтенсивним дорожнім рухом.
 • зовнішні стіни, облицьовані декоративною цеглою, не потребують додаткової декоративної обробки.

Серед мінусів багатошарових стін можна вказати:

 • велику трудомісткість, пов’язану з утепленням, в порівнянні з цегляною кладкою в 3 — 3,5 цегли.
 • тришарові стіни не дають можливість періодичної заміни утеплювача, в той час як термін його служби завжди коротше терміну служби цегляних стін.

вибір утеплювача

В якості теплоізолюючого матеріалу може застосовуватися широкий асортимент утеплювачів, які відповідають рекомендаціям снип.

По-перше, показник теплопровідності матеріалу повинен бути таким, щоб забезпечити захист внутрішніх приміщень при максимальних мінусових показниках, властивих для даного регіону.

Ознайомитися з теплоізоляційними показниками утеплювача можна в інструкції від виробника на його упаковці або в таблицях технічних характеристик снип. Порівнявши ці показники з зимовими мінімумами температур, можна обчислити необхідну товщину шару утеплювача.

По-друге, утеплювач повинен володіти достатньою паропроникністю. Інакше волога буде накопичуватися всередині нього, що призведе до втрати їм теплоізоляційних якостей.

І, по-третє, внутрішній утеплювач повинен бути вогнестійким. Завдяки своїй негорючості, він не тільки не буде підтримувати горіння, але і створить вогнезахисну прошарок всередині кладки.

мінеральна вата

Численне сімейство утеплювачів, створених на основі мінеральних волокон, володіють відмінними теплозберігаючими характеристиками. Виготовляються вони методом збивання в центрифузі розплавлених мінералів: скла, базальту, шлаку і т.д. Низький рівень теплопередачі в даному випадку досягається за рахунок високої пористості матеріалу — повітряні прошарки не дозволяють холоду проникати крізь мінвату.

Абсолютно не горючий, але дуже боїться вогкості. При намоканні він майже повністю втрачає свої теплозберігаючі властивості, тому при його укладанні необхідно подбає про пристрій ефективної гідроізоляції.

Пінополістирол

Спінений — ще один часто застосовуваний в тришаровій кладці теплоізоляційний матеріал.

Виробляють його методом насичення повітрям рідкого полістиролу, який після застигання набуває вигляду пористих круглих гранул. Для заповнення колодязів в стіні він може використовуватися у формі листів або в якості насипного матеріалу. Він набагато менше мінвати боїться вогкості, але на відміну від неї горючий, тому стіни, утеплені пінополістиролом, слід берегти від відкритого вогню. Навіть якщо пожежа не зашкодить цегляній кладці, він викличе вигорання і розплавлення пінополістиролу всередині неї. Для заміни утеплювача доведеться проводити трудомісткі і дорогі роботи з демонтажу облицювальної частини стіни.

насипні утеплювачі

У приватному будівництві іноді тришарова кладка проводиться з засипанням внутрішніх колодязів різними мінеральними заповнювачами: шлаком, керамзитом і т.д. Подібна методика трохи дешевше і простіше, ніж укладання мінпліти або листів пінополістиролу, але ефективність її набагато нижче. Пов’язано це з більш низькими показниками теплозахисту шлаку і керамзиту.

Шлак дуже гігроскопічний-схильний вбирати в себе і утримувати вологу, що може послужити причиною збільшення його теплопровідності і передчасного руйнування прилеглих шарів цегли.

кладка тришарових стін

Кладка стіни з утепленням виконується в кілька етапів.

 1. кладка внутрішньої стіни. Проводиться за тими ж технологіями, що і кладка звичайної несучої стіни з повнотілої цегли, або будівельних блоків. Залежно від мінімальних зимових температур може мати товщину в 1 або 1,5 цегли.
 2. кладка зовнішньої стіни з облицюванням. Виконується таким чином, щоб між нею і внутрішньою стіною залишався зазор, необхідний для укладання або засипки утеплювача — колодязь. Між собою 2 стіни можуть з’єднуватися або зв’язками з анкерних болтів і арматури, або цегляної перев’язкою, здійснюваної через певні проміжки.
 3. потрібна для захисту утеплювача від вогкості, так як повністю запобігти надходженню вологи крізь цеглу неможливо.
 4. заповнення колодязів засипним утеплювачем проводиться після досягнення стін висоти 0,8-1 м. Листовий і рулонний утеплювач кріпиться до внутрішньої стіни за допомогою дюбелів-грибів з широкою пластиковоюКапелюшком, після чого він закривається зовнішньої облицювальної кладкою.

Для спорудження гідроізоляційного шару не рекомендується застосовувати «глухі» матеріали, такі як руберойд. Це виключить можливість вільного газообміну між зовнішнім середовищем і внутрішніми приміщеннями будинку. У зовнішній стіні через кожні 0,5 — 1 м слід залишати вентиляційні продухи-незаповнені розчином вертикальні шви між цеглинами.

Тришарова кладка цегли дозволяє вирішити безліч проблем, що виникають при експлуатації житла в зимовий час. Процес зведення таких стін показаний на представленому нижче відео .

У деяких нових побудованих будівлях утеплювач розміщується центрально (в середині) в огороджувальної конструкції. При такому варіанті утеплювач дуже добре захищений від механічного пошкодження і є більше можливостей для оформлення фасадів. Однак, ризик виникнення збитку внаслідок вологості набагато вище, ніж при зовнішньому утепленні, тому структуру шарів слід ретельно спланувати і виконувати без дефектів.

Ця конструкція складається з трьох шарів: несучої стіни, стіни з облицювального матеріалу і утеплювача , який розташований між ними. Несуча і облицювальна стіни спираються на один фундамент. Зовнішній шар найчастіше виконують або з облицювальної цегли, або з будівельного з подальшим оштукатурюванням, покриттям штучним каменем, плиткою та ін.

Переваги

 • красивий і респектабельний зовнішній вигляд при використанні дорогих облицювальних матеріалів;
 • висока довговічність за умови правильного проектування і кваліфікованого монтажу конструкції.

Недоліки

 • велика трудомісткість зведення;
 • мала повітропроникність;
 • можливість конденсації вологи між різнорідними шарами такої стіни.

Дуже важливо, щоб всі верстви конструкції поєднувалися один з одним по паропроникності. Сполучуваність визначається тільки розрахунком системи в цілому.

Недооцінка цієї обставини може призвести до накопичення вологи у внутрішній частині стін. Це створить сприятливе середовище для розвитку цвілі і грибка. Утеплювач від можливого утворення конденсату буде намокати, що скоротить термін служби матеріалу і істотно знизить його теплозахисні властивості. Огороджувальна конструкція стане промерзати, що призведе до неефективності утеплення і може викликати її передчасне руйнування.

Види конструкцій

Типові рішення пристрою шаруватих кладок можна розділити на два види: з пристроєм повітряного зазору і без нього .

Пристрій повітряного зазору дозволяє більш ефективно видаляти вологу з конструкції, так як надлишкова волога з несучої стіни і утеплювача буде відразу йти в атмосферу. При цьому повітряний зазор збільшує загальну товщину стін, а, отже, і фундаменту.

Утеплювач всередині кладки стін

В тій чи іншій мірі проблема паропереносу актуальна для шаруватої кладки з утеплювачем будь-якого типу.

Утеплення конструкції мінеральною ватою є найкращим . В такому випадку з’являється можливість влаштувати повітряний зазор між утеплювачем і зовнішньою стінкою для кращого виведення вологи з несучої стіни і утеплювача.

Для шаруватих кладок слід застосовувати напівжорсткий мінераловатний плитний утеплювач . Це дозволить, з одного боку, добре заповнити всі дефекти в кладці, створити суцільний шар теплоізоляції (плити можна трохи «піджати», уникнувши щілин). З іншого боку, такі плити будуть зберігати геометричну цілісність (не давати усадку) протягом усього терміну служби.

Певні складнощі в застосуванні пінополістиролу в шаруватих кладках викликані низькою паропроникністю цього матеріалу.

Тришарова цегляна кладка з утеплювачем

 1. внутрішня частина цегляної стіни
 2. мінеральна вата
 3. зовнішня частина цегляної стіни
 4. зв’язки

Традиційним матеріалом для внутрішньої частини стін є повнотіла червона керамічна цегла. Кладка зазвичай виконується на цементно-піщаному розчині в 1,5-2 цегли (380-510 мм). Зовнішня стінка зазвичай виконується з лицьової цегли товщиною 120 мм (в півцеглини).

Продухи

У разі влаштування системи з повітряним зазором шириною 2-5 см для його вентиляції влаштовуються продухи (отвори) в нижній і верхній частинах стіни, через які пароподібна волога видаляється назовні. Розмір таких отворів приймається з розрахунку 75 см 2 на 20 м 2 поверхні стіни.

Верхні вентиляційні продухи розташовують у карнизів, нижні — у цоколів. При цьому нижні отвори призначаються не тільки для вентиляції, але і для відведення води.

 1. повітряний зазор 2 см
 2. нижня частина будівлі
 3. верхня частина будівлі

Для здійснення вентиляції прошарку в нижній частині стін встановлюють щілинний цегла, покладений на ребро, або в нижній частині стін укладають цегла не впритул один до одного, а не деякій відстані один від одного, і утворився зазор не заповнюють розчином кладки.

Установка зв’язків

Внутрішня і зовнішня частини тришарової цегляної стіни зв’язуються між собою спеціальними заставними деталями — зв’язками. Вони виконуються зі склопластику, базальтопластика або сталевої арматури діаметром 4,5–6 мм.краще використовувати зв’язку зі склопластику або базальтопластика через більшу теплопровідність сталевих зв’язків.

Ці зв’язки також виконують функцію кріплення плит утеплювача (утеплювач просто
Наколюють на них). Їх встановлюють в процесі кладки в несучу стіну на глибину
6-9 см з кроком 60 см по горизонталі і 50 см по вертикалі з розрахунку в середньому 4 штиря на
1 м 2 .

Для забезпечення рівномірного вентильованого зазору по всій площі утеплювача на стрижні кріплять фіксують шайби.

Часто замість спеціальних зв’язків використовують загнуті арматурні стрижні. Крім зв’язків зовнішню і внутрішню стінки кладки можна пов’язувати сталевою арматурною сіткою, покладеної через 60 см по вертикалі. При цьому для пристрою повітряного зазору застосовується додаткове механічне кріплення плит.

Плити утеплювача встановлюють з перев’язкою швів впритул один до одного, щоб між окремими плитами не було щілин і зазорів. На кутах будівлі створюють зубчасте зачеплення плит, щоб уникнути утворення містків холоду.

Технологія кладки з утеплювачем

 • кладка облицювального шару до рівня зв’язків
 • монтаж теплоізоляційного шару, щоб верх його був вище облицювального шару на 5-10 см
 • кладка несучого шару до наступного рівня зв’язків
 • установка зв’язків, протикаючи їх через утеплювач
 • Якщо горизонтальні шви несучого і облицювального шарів стіни, в яких ставляться зв’язку, не збігаються більш, ніж на 2 см в несучому шарі цегляної кладки, зв’язку розміщують у вертикальному шві

 • кладка по одному ряду цегли в несучій частині стіни і облицювальному шарі

Послідовність монтажу
(альтернативний варіант)

Як матеріал зовнішніх стін яких застосована кераміка або дерево, в останні роки все більшим попитом починають користуватися проекти будинків з газобетону.

Розглянемо кожен зі стінових матеріалів в конструкціях, з приведенням вартості одного квадратного метра.

Керамічні стінові матеріали

Одним з найстаріших представників цього виду є повнотіла цегла . До його переваг можна віднести міцність марка на стиск м100-м150, довговічність, технологічність, величезний досвід застосування, і як наслідок велика кількість фахівців — мулярів. Основним мінусом повнотілої цегли є недостатньо хороші показники теплопровідності λ=0,6 вт/(м к), в результаті чого повнотіла цегла в конструкції зовнішніх стін без теплоізоляційного шару не застосовується.

Стінові конструкції, в яких можливе застосування повнотілої цегли.

Тришарова цегляна кладка (термічний опір конструкції 3,07 м 2 *с/вт).

* — необхідно пристрій вентиляційного зазору між шаром теплоізоляції і лицьовою кладкою, із забезпеченням вільної циркуляції повітря в вент. Зазор.

Переваги та недоліки.

Конструкція задовольняє сучасним нормам по теплозбереження. Застосування ефективної теплоізоляції дозволяє зменшити товщину стіни, що зменшує навантаження на грунт. Недоліки: відносно нетривалий термін служби теплоізоляції і складність конструкції.

Калькуляція витрат на зведення тришарової кладки.

Матеріали:

матеріал

Кількість на м 2

ціна з доставкою

Сума (руб)

керамічна повнотіла цегла м100

156 шт

Застосовуватися різні матеріали. Це вже згадувані раніше ніздрюватий бетон, керамзитобетонні і поризовані керамічні блоки, а також матеріали, які за своїми теплотехнічними характеристиками не підходять для зведення одношарових або двошарових стін – керамічна і силікатна цегла і камені. Завдяки своїй конструкції тришарові стіни мають хороші теплотехнічні характеристики, вони добре акумулюють тепло.

На жаль, зведення таких стін є трудомістким процесом, оскільки мулярам по суті доводиться зводити два шари кладки – несучий і оздоблювальний. Крім того, при роботі з дрібноштучною цеглою істотно збільшується час зведення будівель.

Разом з тим тришарові стіни, в разі використання традиційних матеріалів, виходять порівняно товстими і мають зазвичай товщину від 50 до 65 см.це трохи більше двох — і одношарових стін з ефективних конструкційних матеріалів. Така особливість тягне за собою необхідність спорудження більш широкого фундаменту, перемичок, парапетів і відповідно збільшує витрату матеріалів на ці цілі.

Крім того, слід враховувати, що якщо в будинку певних розмірів звести більш товсті стіни, то корисна площа внутрішніх приміщень зменшиться. Якщо ж для збереження площі спробувати збільшити зовнішні розміри будинку, то це обернеться великою витратою матеріалів на зведення фундаменту і даху. А це-збільшення вартості будівництва.

Традиційна тришарова стіна складається з наступних шарів. Несучий шар, який, як ми вже відзначили, зазвичай виконується з ніздрюватих, керамзитобетонних або поризованих керамічних блоків, керамічної або силікатної цегли (каменів). Як правило, товщина несучого шару становить від 25 до 50 см.товщина несучого шару визначається вимогами міцності до будівлі.

В якості внутрішнього шару можуть бути використані мінеральна або скляна вата, плити з екструдованого або звичайного пінополістиролу. Останнім часом в якості теплоізоляційного шару все частіше використовуються блоки з пористого бетону зниженої щільності. Товщина внутрішнього шару визначається вимогами теплозахисту будівлі і зазвичай становить 50-150 мм.

Одним з важливих завдань при проектуванні тришарових стін є видалення вологи, що утворюється всередині конструкції. Як правило, з цією метою між утеплювачем і лицьовим шаром стіни влаштовується повітряний зазор, призначений для вентиляції і видалення конденсату. Ширина зазору визначається теплотехнічним розрахунком і зазвичай становить 40-60 мм.

Крім того, при використанні мінераловатних плит в якості утеплювача рекомендується влаштовувати вітрозахист у вигляді дифузійної плівки. Як варіант може бути використана мінераловатна плита підвищеної щільності. Для забезпечення ефективної вентиляції в швах лицьового шару внизу і вгорі стіни монтуються вентиляційні елементи. Призначення лицьового шару полягає в захисті утеплювача від зовнішніх впливів і доданні будівлі необхідного архітектурного вигляду. По суті, лицьовий шар в конструкції з вентильованим прошарком грає шар зовнішнього шару вентильованого фасаду.

Товщина шару визначається характеристиками міцності матеріалу і становить зазвичай 65-120 мм. Як правило, при зведенні даного шару використовуються матеріали, які не потребують подальшої обробки: лицьова керамічна або силікатна цегла, клінкер, натуральний або штучний камінь, декоративні блоки з важкого бетону.

Цегла і блоки можуть мати як гладку фактуру, так і колоту, яка нагадує фактуру дикого каменю. Крім того, силікатна цегла і бетонні блоки можуть бути пофарбованими в масі, а керамічна цегла або клінкер – навіть піддається глазуруванню. Це забезпечує матеріалу низький показник водопоглинання і, отже, довгий термін служби.

У зв’язку з цим слід зазначити, що силікатна цегла, навпаки, має порівняно високим показником водопоглинання. Тому при влаштуванні облицювального шару з цього матеріалу все ж варто в елементах, найбільш схильних до впливу вологи (цоколь, пояси, парапети і т.д.), використовувати, наприклад, лицьову керамічну цеглу.

В якості зовнішнього шару іноді можуть бути використані комірчастобетонні блоки, рядова цегла або інші будівельні матеріали, які вимагають подальшої обробки, зокрема, штукатурення і фарбування. В цьому випадку використовуються традиційні декоративнозахисні штукатурки для зовнішніх робіт.

Однак такий варіант зведення тришарової стіни в кінцевому рахунку обертається додатковими трудовитратами і збільшенням витрат на матеріали та оздоблювальні роботи. Вартість лицьової цегли в результаті виявляється нижче, ніж ціна рядового разом зі штукатуркою і фарбою. Також не варто забувати, що оштукатурені стіни вимагають великих експлуатаційних витрат в подальшому.

До речі, в рамках даного матеріалу ми не будемо розглядати такі варіанти обробки фасадів, як обшивка сайдингом або облицювання стін керамічною або клінкерною плиткою, термопанелями. Дані варіанти обробки широко використовуються не тільки при зведенні тришарових стін, але набагато частіше одношарових і двошарових. Тому такі методи зовнішньої обробки фасадів індивідуальних будинків вимагають розгляду в рамках окремої статті.

Технологія зведення тришарової стіни вимагає на першому етапі кладки несучого шару, далі – кріплення утеплювача і кладки лицьового шару. Зазвичай несуча і лицьова стіни зводяться паралельно. Але нинішні технології дозволяють розділити будівництво будинку на етапи: в одному сезоні можна поставити несучу стіну, а в наступному – утеплити її і звести лицьовий шар.

Несучий і оздоблювальний шари пов’язані між собою гнучкими або жорсткими зв’язками. Гнучкі зв’язки являють собою прути (діаметром 4-8 мм) або вузькі пластини з нержавіючої сталі. Як правило, використовується не менше двох гнучких зв’язків на 1 м 2 кладки стіни. Разом з тим слід зазначити, що зв’язки є містками холоду і знижують опір теплопередачі всієї огороджувальної конструкції. У зв’язку з цим останнім часом все більшого поширення набувають зв’язки на основі склопластику. Цей матеріал володіє хорошими показниками опору теплопровідності і вирішує проблему містків холоду.

Як правило, гнучкі зв’язки укладаються в швах під час зведення несучої стіни. Потім в них протягується шар утеплювача і кріпиться до стіни за допомогою тарілчастих пружинних шайб. Разом з тим існує можливість монтажу зв’язків вже після кладки несучого шару. В цьому випадку в стіні свердлити отвори, в яких на дюбелях кріпляться зв’язку.

Перший варіант є дешевшим і швидшим, тому використовується частіше. Однак при другому можна досягти більшої точності збігу зв’язків зі швами кладки лицьового шару.

Окремо варто сказати про так званої колодцевой кладці, при якій зовнішній і несучий шари стіни пов’язані жорсткими зв’язками – цеглою. В даному випадку через утворюються містки холоду втрачається значна кількість тепла. Крім того, колодязна кладка використовується в тому випадку, якщо несуча стіна і лицьова запроектовані з одного і того ж матеріалу. Проте, з появою на ринку нових ефективних стінових матеріалів колодязьова кладка останнім часом використовується рідше.

Тепла кладка цегляних стін

Одна з найнадійніших і, мабуть, одна з найдорожчих технологій зведення несучих стін – цегляна кладка – має безліч переваг і не позбавлена від деякої кількості недоліків. І до числа зазначених недоліків, крім високої вартості робіт і матеріалу, найчастіше, відносять ще й низьку теплову інерцію стін з цегли.

Причому, в більшості довідників вказується, що для успішного опору низьким температурам цегляна кладка стін повинна мати практично метрову глибину.

Саме тому, практично у всіх сучасних проектах використовується особлива цегляна кладка з утеплювачем. І цей технологічний прийом дозволяє не тільки збільшити теплову інерцію кладки, але і сприяє істотному зменшенню кошторису будівництва. Адже, в залежності від поверховості будівлі, для досягнення несучої міцності досить облаштувати кладку товщиною в 1,5 цегли, а теплостійкість будівлі буде забезпечена шаром утеплювача.

У підсумку, використовуючи поєднання цегли і утеплювача можна істотно знизити навантаження на фундамент. Крім того, таку стіну можна скласти з незначними трудовитратами. І, врешті-решт, кладка з утеплювачем дає можливість заощадити і будматеріали.

Та й головний будівельний документ, яким регламентується цегляна кладка – снип «несучі та огороджувальні конструкції » — стверджує, що суцільна кладка з товщиною більше 38Сантиметрів (в 1,5 цегли) просто недоцільна з економічної точки зору.

Сучасні будівельні технології дозволяють реалізувати утеплення цегляної кладки відразу декількома способами. Але, за великим рахунком, подібне розмаїття дуже легко розділити на два напрямки – зовнішнє і внутрішнє утеплення.

Цегляна кладка стін з внутрішнім утепленням реалізується за допомогою повітряних прошарків і колодязів. Саме так називаються порожнечі, створювані в стіні під час кладки.

Повітряні прошарки можна облаштувати і в суцільній несучій кладці, і в процесі обробці лицьовою цеглою. Порожнечі товщиною в 5-7 сантиметрів утворюються перев’язкою стусанами, що з’єднують паралельно збудовані стіни. Причому, прошарки мають замкнуту структуру. Тому, для забезпечення хоча б мінімальної герметичності стіну з повітряними прошарками необхідно обов’язково обштукатурити.

Подібна технологія дозволяє заощадити 15-20 відсотків будівельного матеріалу. Теплова інерція пустотілої стіни перевищує природні показники суцільної кладки, як мінімум, на 30 відсотків. Крім того, існує і пустотіла цегляна кладка з утеплювачем, що розміщується прямо у внутрішніх порожнинах. І в ролі такого утеплювача може виступати і мінеральна вата і пінопласт. Причому, в останньому випадку теплова інерція кладки підвищується на 100 відсотків!

Втім, головний будівельний документ, яким регламентується цегляна кладка – снип 3.03.01-87 – стверджує, що крім технології зведення стіни з повітряними прошарками існує і «колодцевая кладка» — така кладка заборонена до використання!!!

Згідно з цією технологією несуча стіна утворюється з зовнішньої і внутрішньої стінки, з’єднаних за допомогою суцільних містків (діафрагм). Причому, на відміну від замкнутих прошарків, колодязі мають відкриту структуру, що дозволяє використовувати в якості утеплювача різні засипки або легкі бетони.

Зрозуміло, така «всеїдність» сприяє ще більшій економічності процесу будівництва, якою характеризується саме колодязна цегляна кладка – снип дозволяє використовувати в ролі утеплювача і тирсу, і туф, і керамзит, і пінобетон, і цілий ряд інших, недорогих матеріалів.

Однак при всіх перевагах варіанту з внутрішнім утепленням така технологія володіє одним істотним недоліком – реалізацію подібної схеми можна здійснити тільки в процесі будівництва будівлі. Отже, якщо в розрахунки архітектора вкралася помилка, то власнику вже побудованої споруди доведеться звернутися до інших рішень. І хорошим прикладом подібного рішення є цегляна кладка стін із зовнішнім утепленням.

Ця схема передбачає облаштування додаткового зовнішнього або внутрішнього теплоізолюючого покриття. У ролі такого покриття може виступати і складна система «теплого фасаду», і досить доступна схема, яка передбачає використання теплостійкої штукатурки. Кінцеве рішення залежить від конкретних кліматичних умов.

До того ж, з технологічної точки зору цегляна кладка з утеплювачем, розташованим зовні або всередині будівлі, не відрізняється від звичайної суцільної кладки – в ній немає ні складних перев’язок, ні діафрагм, ні містків. А це означає, що з подібною кладкою впорається навіть некваліфікований муляр.

У підсумку, ми може стверджувати, що схема з зовнішнім утепленням є не тільки найекономічнішим, але і найменш трудомістким вирішенням проблеми теплостійкості цегляної кладки.