Домой Без рубрики Міні-жучок на smd компонентах

Міні-жучок на smd компонентах

0
Міні-жучок на smd компонентах

Вітаю всіх зайшли!

Думаю, всі погодяться з тим, що часом дуже хочеться дізнатися, що відбувається і про що говорять люди в нашу відсутність. Для цієї мети придумані жучки-спеціальні міні-радіопередавачі з мікрофоном і автономним живленням, службовці для знімання звуку і передачі його по радіоканалу на приймач. Схеми жучків користуються популярністю у радіоаматорів, проте варто пам’ятати, що подібний знімання інформації знаходиться поза законом, і, щоб не порушувати законодавство, жучок слід використовувати виключно в мирних цілях. Наприклад, в якості простої іграшки — встановити одну пару жучок-приймач в одній кімнаті, а другу пару в іншій, в цьому випадку вийде щось на зразок найпростішого переговорного пристрою, рації. Важливою особливістю жучків (чому вони і називаються жучки) є їх максимальна мініатюрність, що дозволяє вбудовувати схему в різні речі, що не викликають підозр. Представлений в статті жучок відповідає даному канону і побудований за принципом максимальної компактності — плата виконана на smd елементах, містить трохи деталей, а живлення здійснюється від компактної батарейки-таблетки. Схема нижче.

Тут є всього два транзистора-перший з них, vt1 — високочастотний, відомий в колах жукобудівників кт368, в даному випадку він має smd корпус, тому маркується як кт368б9. Включений цей транзистор в ланцюг генератора, що створює несучу частоту в діапазоні 90-100 мгц, таким чином, сигнал від саморобного жучка може буде приймати на будь-який побутовий фм-приймач. Замінити кт368 можна і імпортними аналогами, наприклад, підійде с9018. Другий транзистор, vt2, відповідає за посилення сигналу з мікрофона, в даному випадку підійде практично будь-який npn структури, бажано, щоб він мав великий коефіцієнт посилення. В якості імпортного аналога можна використовувати bc847 в smd корпусі і bc547 у вивідному.

Для ознайомлення нижче наведені параметри використовуваних транзисторів, орієнтуючись по ним, можна підібрати аналоги.

Знімання звуку здійснюється завдяки електретному мікрофону, який можна побачити в нижній лівій частині схеми. Такі мікрофони дуже популярні і використовуються повсюдно, наприклад, в різних іграшках, диктофонах, гарнітурах, стільникових телефонах і т.д. Можна купити капсуль і в магазині радіодеталей, зовнішній вигляд представлений на зображенні нижче. Зверніть увагу, що капсулі мають полярність — мінусової висновок є нижнім на схемі, визначити мінус на капсулі, якщо він не підписаний, дуже просто — потрібно продзвонити, який контакт з’єднується в корпусом, той і мінус.

На схемі є індуктивність в колекторі першого транзистора — це важлива частина передавача, від якої буде залежати стабільність і частоти роботи. Намотується індуктивність мідним емальованим проводом діаметром 0,5-0,6 мм на оправці діаметром 4 мм, можна використовувати стрижень від гелевою ручки або свердло, після впайки на схему стрижень виймається. Кількість витків в котушці-7.

Всі інші елементи на схемі — звичайні резистори і конденсатори в smd виконанні. Smd деталі можуть бути різних типорозмірів, представлена плата розрахована на установку деталей типорозметра 0805 або 1206 — це найпопулярніші варіанти. Здавалося б, для пайки smd потрібна якась спеціальна паяльна станція, однак підійде і будь-який паяльник потужністю 10-25вт, головне встановити на нього тонке жало. При пайку потрібно використовувати флюс, в даному випадку кращими будуть безвідмивні флюси, або звичайна спиртоканіфоль, так як після висихання вона практично не залишає залишкового опору. Проте, змити залишки флюсу після пайки слід обов’язково, це може вплинути на роботу схеми.

Друкована плата виконується на невеликому круглому відрізку текстоліту, враховуючи його невеликий розмір, логічніше за все зробити плату, вирізавши в потрібних місцях канавки, ізолювавши один від одного «острівці» міді, між якими будуть припаюватися деталі. Завантажити малюнок плати для відкриття в програмі sprint layout можна буде в архіві в кінці статті. До слова, різак для текстоліту можна зробити з непотрібного полотна від ножівки по металу, виточивши на кінці зазурбіну і встановивши зручну ручку, як показано на фото нижче.

Для живлення жучка потрібна напруга 3в, отримати його можна, наприклад, від 2-х пальчикових батарейок, включених послідовно, або батарейки типорозміру 2032, розмір такої батарейки якраз буде відповідати розміру плати. Для зручності кріплення і зміни батарейки використовується спеціальний тримач, як показаний на фото нижче. Він встановлюється зі зворотного боку плати.

В якості антени можна використовувати будь-який відповідний по довжині відрізок дроту. Дальність зв’язку для такої простої схеми не може бути великою і становить приблизно метрів 20, проте, цього достатньо, щоб ловити сигнал з межах квартири, в тому числі через стіни. Вдалої збірки! ставте палець вгору, пишіть коментарі зі своєю думкою і питаннями.

Джерело (source)