Трекер сну: що це таке, як працює, навіщо взагалі використовується і як вибрати кращий?

0
54

Третину свого життя ми проводимо уві сні, що не дивно. Адже нам життєво необхідний повноцінний відпочинок. Але за статистикою за 2021 рік середня тривалість сну знизилася через шалений темп життя, що особливо актуально для жителів великих міст. А здоров’я, як відомо, страждає через недосип, та й загальний фізичний стан теж.для того щоб допомогти людям налагодити режим і почати висипатися, були створені так звані трекери сну, які зараз випускаються у великій різноманітності. Про них і піде мова в нашій статті.

Що являють собою трекери сну і для чого вони потрібні

Трекери сну – це спеціальні пристрої з чутливими датчиками. Вони допомагають контролювати час і якості сну, а деякі з них навіть дають оцінку якості відпочинку за певною шкалою. Ці прилади можуть виявити найпоширеніші проблеми зі сном, в тому числі: нічне марення, хропіння і лунатизм. Окремі моделі мають і інші сучасні опції. Багато з них являють собою прилади, здатні виконувати одночасно функції декількох пристроїв (трекера і фітнес годин, наприклад).

На замітку! трекери сну будуть корисні людям з безсонням і тим, хто просто прагне вести здоровий спосіб життя. Як показує практика, при ретельному контролі і правильної корекції нічного часу відпочинку, налагоджується здоров’я, підвищується продуктивність і поліпшується пам’ять.

Принцип роботи трекерів сну і їх значимість

Вибираючи трекер сну, кожен бажаючий зможе знайти для себе оптимальний варіант: ці чудеса техніки і на лоб кріпляться, і на руках носяться, і в ліжко підкладаються. Існують навіть безкоштовні програми на телефон (звичайно, не такі точні, як самостійні гаджети). Різні форми трекерів мають свої унікальні особливості і, як наслідок переваги і недоліки.

Загальні відомості

Яким чином працює трекер сну? усередині пристрою присутні датчики, які відстежують наступні параметри ( визначені дані можуть змінюватися в залежності від моделі):

 • вологість повітря;
 • частоту ударів серця в секунду;
 • навколишні шуми;
 • рухи тіла.

На замітку! деякі трекери в тому числі здатні замінити дратівливий будильник.

Що таке фази сну і для чого їх визначати?

Людський сон ділиться на п’ять стадій:

 1. засинання. Отже, ви лягли в ліжко. Звичайно, заснути вийде не відразу. Тіло поступово розслабляється, очі можуть повільно рухатися. Якщо зосередитися на майбутньому відпочинку, ця стадія займе у здорової людини 5-20 хвилин.
 2. легкий сон. М’язи розслабляються, температура тіла падає, а очі припиняють рухатися.
 3. повільний сон. Це проміжна стадія між глибоким і легким сном. В цей час людина несвідомий і нерухомий. Стадія займає приблизно 20 хвилин.
 4. глибокий сон. Найважливіша частина, так як тіло організму починає відновлюватися по повній. У мозку активізується гормон росту, регенеруються органи, накопичуються поживні речовини. В цей час людини розбудити досить складно. Напевно, тому що складно відірвати від снів, 80% яких виникають саме на цій стадії. Правда, вони часто не запам’ятовуються. Мозок в цей момент особливо активний в частині самовідновлення.
 5. швидкий сон. У цей період приходять найяскравіші сновидіння, які можуть детально відкластися в пам’яті. М’язи повністю розслаблені, але очні яблука швидко рухаються (тому фаза отримала назву «бдг-сон» — швидкі рухи очей). Все стає нестабільним: скачуть температура і тиск, іноді виникає апное — припинення дихання. Стадія спочатку триває 5 хвилин, далі тривалість поступово наростає. Якщо розбудити людину в фазі швидкого сну, можна викликати сонний параліч.

Фактично, бдг-сон чергується з глибоким сном і перериває повноцінний відпочинок. Трекер вловлює зміни в тілі і визначає, скільки часу людина «не спить».звичайно, щоб тіло відновило більше сил, потрібно спати якомога міцніше, тобто, збільшити тривалість фази повільного сну. Однак і виключати швидкий сон теж не можна. Система аналізує, скільки триває кожен з періодів, і на основі отриманих даних дає рекомендації: зволожити чи повітря або ж лягти спати раніше. Таким чином, головна мета використання трекера сну-створити баланс для того, щоб спати менше, але якісніше.

Як фітнес-браслети визначають фази сну та іншу інформацію?

Фітнес-браслет з вбудованим трекером сну використовує два основних датчика: пульсометр і акселерометр. У деяких зустрічається також пульсоксиметр.останній вимірює чсс людини. По пульсу можна визначити фазу сну і проблеми з серцем, якщо такі є.

Анкселелометр фіксує руху. Такий прилад зустрічається і в мобільних телефонах: завдяки цьому винаходу ми можемо автоматично змінювати орієнтацію екрану. Іншими словами, з його допомогою телефон визначає положення в просторі і може відгукнутися на надходять команди. За схожим принципом працюють і фітнес-браслети, але тут вловлюються руху тіла сплячої людини.

Пульсоксиметр встановлює рівень кисню в крові. За своїм призначенням схожий на пульсометр, тому що він теж вимірює тиск. Однак у нього є ще одна його вельми корисна здатність-перевіряти насичення крові киснем.справа в тому, що гемоглобін переносить кисень, і коли ресурсу на руках у білка багато, він починає краще поглинати світло. Частина світла поглинає насичений гемоглобін, а залишок пульсоксиметр аналізує і видає результат. На основі цих даних він дає поради (наприклад, почати краще провітрювати приміщення або перевірити легені).

Про що говорить перша фаза, як вона може поліпшити сон, і причому тут фітнес-трекер?

Час, який ви витрачаєте на засипання, не завжди сприймається адекватно. Особливо, якщо ви страждаєте безсонням. Здається, немов на спроби заснути пішла година, а на ділі-всього лише 12-хвилин. Ви хвилюєтеся і тільки погіршуєте проблему. Як наслідок — спите менше.

Зверніть увагу! деякі моделі трекерів відстежують, як довго ви намагаєтеся заснути. Дізнавшись про реальні дані, можна зробити правильні висновки і почати працювати над проблемами. А рекомендації, складені програмою, в цьому допоможуть.

У нормі людина засинає 5-20 хвилин, але якщо ви підключаєтеся відразу ж, як ляжете на ліжко, то вам безумовно не вистачає відпочинку. Але і довго перевертатися і шукати зручну позу – теж ненормально. Лікарі рекомендують приділяти більше уваги навколишньому середовищу. Ось, що ви можете зробити, щоб поліпшити свій сон:

 • відключити світло і гаджети, занурити кімнату в темряву, а будинок – в тишу.
 • не користуватися мобільними пристроями перед сном. Ви завантажуєте мозок непотрібною інформацією. Але ж йому хочеться розсортувати те, що накопичилося за день!
 • відкрити вікно. Спати в прохолоді і в добре вентильованому приміщенні приємно і корисно.

Навіщо потрібен повільний і швидкий сон, і як його визначає трекер?

Повільний сон – основа всього відпочинку. Саме в цій фазі організм відновлює всі ресурси. При хворобі тіло активно бореться зі збудниками, саме тому пацієнтам прописують постільний режим.завдяки сну у людини з’являються сили працювати. Ніщо не замінить якісний нічний відпочинок: ні кава, ні їжа. Всі сили і енергія йдуть на внутрішні органи, і людина стає нерухомий. Програма фітнес-браслетів цю нерухомість фіксує.

Швидкий сон теж важливий, так як в цей час обробляється інформація. Тому часто радять читати матеріал на ніч, щоб краще його запам’ятати. Все, що ви дізналися за день, відкладається в пам’яті, а непотрібне – видаляється. Якщо швидкого сну буде недостатньо, можуть розвинутися психічні розлади. Людина стане дратівливим і навіть жорстоким. Вчені проводили експеримент на мишах: гризуни гинуть через 40 днів без швидкого сну, навіть якщо повільного достатньо.

Фази, чергуючись, утворюють цикл в півтори години. Таких циклів за повноцінний нічний сон проходить близько п’яти. Причому час швидкого сну поступово збільшується, а повільного – зменшується. Бажаний час сну порахувати неважко: 7,5-8 годин. Як бачите, цей стандартний рада взявся не з повітря.

Вчимося розуміти графік сну, який показують популярні фітнес-браслети і годинник

Як правило, smart браслети оцінюють швидкий і повільний сон, а також період неспання. Пристрої останніх поколінь доповнюються новими функціями в міру виходу свіжих моделей.

Загальне у всіх браслетів полягає в тому, що вони складають графіки і позначають кожну фазу сну певним кольором. Малюнки найпростіші, розуміти їх неважко. Тому пропонуємо оцінитиПредставників найвідоміших компаній. Так ви зможете вибрати для себе кращий трекер.

Amazfit

Це — досить надійний браслет, що визначає тривалість фаз сну. Сюди можна віднести amazfitgts, amazfit gtr, amazfit bip і інші популярні моделі. Правда, краще віддати перевагу новим пристроям, адже вони предсотавляют максимально точну інформацію.

На замітку! рекомендуємо звернути особливу увагу на модель amazfit bip s. У ньому погано лише те, що пристрій не виділяє тривалість швидкого сну. Швидше за все, розробники визначили її як легкий сон. Але даний недолік компенсується надійністю і невисокою ціною пристрою. За заявою користувачів, він точний, функціональний і зручний.

А тепер розглянемо графік сну пристрою amazfit bip.

Отже, здорова доросла людина витрачає приблизно однакову кількість часу на кожну фазу сну. Для зручності можна висловити це у відсотках. Якщо порівняти ці факти з тим, що показує браслет, точність стане очевидна. Тут врахуємо, що швидкий сон віднесений розробниками до легкого.

Як видно з таблиці, інформація досить достовірна.

Однак тут варто відзначити, що чим більше стресу випробував людина за день, тим довше триватиме стадія швидкого сну. Тому ми і не висипаємося, коли на роботі завал, хоча спимо, ніби як, досить.

Xiaomi mi band

З виходом mi band 5 став помітний прогрес xiaomi в трекінгу сну в цілому. На відміну від amazfit, тут враховується бдг-сон. З плином часу і сама лінійка mi band покращилася, так як за допомогою модернізації приладів збільшилася їх точність.

Однак перекладачі допустили помилку. У графіку відзначено два швидких сну. Насправді ж світло-фіолетовим позначений легкий сон.

Дізнаємося, наскільки браслет точний.

Samsung

Компанія samsung завжди відставала від конкурентів а частини випуску трекерів сну. Їх головна проблема-неточність. Але з оновленнями мобільного додатку samsung health ситуація стала поліпшуватися.

Розглянемо статистику трекера (тут показані звіти годин galaxy fit2).

Huawei

Ключова перевага фітнес-браслетів від huawei полягає в технології trusleep, розробленої гавардською медичною школою. Нею передбачені датчики, що відстежують пульс і дихання сплячого. Зараз цією програмою оснащені huawei watch gt, huawei band 4, honor band 5 і інші затребувані моделі.

Розглянемо графік у додатку huawei здоров’я, представленому на зображенні нижче.

Слід досліджень помітний: тривалість швидкого і легкого сну наочно збільшується з плином часу. Порівняємо наведені дані з медичними фактами.

Withings / nokia

У даній моделі повторюється головний недолік amazfit. Пристрій не враховує швидкий сон. На графіках видно лише фаза повільного сну.

А тепер порівняємо результати з середньостатистичними даними.

Огляд інших корисних функцій фітнес-браслетів і розумних годин

Користувач, як правило, купує гаджет для постійного використання. А це означає, що всі попередні результати зберігаються. Система може скласти загальну картину вашого сну: середню тривалість, регулярність, якість. Таким чином, ви зможете відстежувати прогрес по тижнях, місяцях і навіть роках.

Порушення в диханні і серцевому ритмі можуть свідчити про проблеми зі здоров’ям. Адже не кожна людина щодня вимірює тиск. Значить, користуючись смарт-браслетом, з’являється можливість стежити за своїм фізичним станом регулярно і своєчасно звернутися до лікаря.

Зверніть увагу! браслети від xiaomi і amazfit також оцінюють денний сон.

Не менш важливо приділити увагу пробудженню. Розумний будильник, одна з функцій деяких смарт-годин, в теорії-корисна річ. Користувач встановлює інтервал (приблизний час), в якому потрібно прокинутися. Основна відмінність розумного будильника від класичного полягає в тому, що система визначає кращий момент для пробудження.

Зчитуються сигнали організму, визначається фаза сну. Коли людина перебуває у фазі легкого сну, будильник дає м’який сигнал. Це допомагає прокинутися повним сил і енергії, а не млявим і розбитим.принаймні, так все має працювати. Насправді будильники дзвонять або на початку інтервалу, або в точно зазначений час. Словом, по факту, нічим вони не відрізняються від звичайного, «не розумного» будильника.

Топ-10 кращих моделей трекерів сну на думку споживачів

І все ж, який трекер кращий? нижче представлений рейтинг, який складений за відгуками споживачів.при складанні топа враховані співвідношення ціна / якість і точність трекера. Загалом, все, що потрібно для персонального помічника по здоровому способу життя.

Кращі трекери-браслети:

 • xiaomi mi band 4
 • sony smartband 2 swr12
 • huawei band 4
 • xiaomi amazfit equator white
 • honor band 5

Популярні трекери інших типів:

 • nokia sleep
 • sleepace sleepdot b501
 • sleepace reston z400t
 • withings sleep
 • beurer se80 sleep expert.

На замітку! всі пристрої, представлені в топі заслуговують на увагу. Але у гаджетів на останніх рядках відзначається завищена вартість.

Що говорять про трекерах сну лікарі

Думка лікарів про трекерах сну неоднозначно. Деякі стверджують, що стежити за сном за допомогою смарт-браслетів корисно і потрібно. Інші ж налаштовані більш скептично.справа в тому, що люди стають зациклені на «правильності» результатів. Якщо трекер говорить про поганий сон, людина засмучується. Це може викликати ще більше проблем зі сном. Окремі користувачі не можуть розслабитися, думаючи про те, як підвищити завтрашню оцінку.

До того ж, не всім трекерам можна довіряти. Щоб повністю оцінити стан організму, потрібно досліджувати головний мозок. Фітнес-браслети ґрунтуються на поверхневих даних. Вони можуть щось сказати про стан людини, але це все одно буде не так точно, як той же еег.

На замітку! якщо ви помітили, що занадто стурбовані оцінкою приладу, контролюйте сон по-іншому. Заведіть щоденник і записуйте туди час підйому і відбою, відзначайте настрій і робіть позначки про самопочуття.

Відгуки про трекери сну

Нижче представлені реальні відгуки покупців з досвідом користування фітнес-трекерами.

Анастасія, волгоград: «придбала honor band 5 за порадою подруги. Вже давно не висипалася і ходила вічно незадоволена. Але коли у мене з’явився трекер сну, ситуація помітно покращилася. Мені потрібно постійно нагадувати, коли лягти спати. З цим завданням браслет справляється на «ура». Прилад точно визначає пульс і якість дихання. Довго тримає заряд, можу проходити тиждень. Плюсом до всього, гарний дизайн. Рекомендую!2

Матвій, нижній новгород:“я почав займатися спортом приблизно місяць тому, і дружина подарувала на день народження xiaomi mi band 4. Відмінно відстежує чсс, вважає кроки за день, може навіть телефон замінити! ще корисно поставити нагадування про розминку. Працюю в офісі, і для мене це важливо. Став себе почувати набагато краще, тому що з браслетом не втрачаю мотивацію. Зі спортом покращився і сон. Відстежую свій пульс і дихання, сплю міцніше. Хороший гаджет, спортсменам купити обов’язково».

Людмила, москва: «у мене почалися проблеми з серцем в 56 років, так що довелося більше стежити за тиском. Почала сильніше хвилюватися і тільки посилювала проблему. Син подарував мені huawei band 4 і навчив користуватися. Прекрасний пристрій, хочу сказати! корисно дізнатися тиск під час сну. Тільки прокидаюся-відразу видає готовий результат. Коли почала контролювати себе і свій сон, жити стало набагато легше».

Олександра, єкатеринбург: «раніше користувалася трекером сну для apple watch, але з деяких причин довелося перейти на андроїд. Купила собі xiaomi amazfit equator white і залишилася приємно здивована. Я стежу за своєю фігурою, тому точний розрахунок спалюваних калорій виявився для мене корисний. Браслет добре відстежує маршрут пробіжки і пройдені кілометри. Але найважливіше для мене-це трекер сну. Я ретельно стежу за тим, скільки я сплю. Тепер мій сон регулярний і достатній. Але ж раніше я або відсипалася, або спала по 2 години. Корисний пристрій, всім рекомендую!»

Євген, архангельськ:» вирішив взяти своє життя під контроль, тому що під час віддаленої роботи давно збив свій режим. Фітнес-браслет sony smartband 2 swr12 допоміг налагодити біоритми. Я чітко вирішив, коли буду лягати спати, а коли вставати. Насправді, тепер мені навіть будильник не потрібен. З ранку відчуваю себе бадьорим, а трекер допомагає стежити за здоров’ям. Всім, хто збив режим, стане в нагоді».

Висновок

Пам’ятайте, що трекер сну – не панацея. Він не позбавить вас відБезсоння, однак допоможе поліпшити якість відпочинку. Головне, стежте за здоров’ям і прислухайтеся до себе. Адже жоден гаджет не скаже про ваше самопочуття більше, ніж власний організм.