Жовті плями на капустяному листі. Хвороби і шкідники білокачанної капусти і боротьба з ними

0
245

Нерідко при вирощуванні овочевих культур процес порушують шкідливі бактерії, мікроби і шкідники. Якщо це сталося, необхідно негайно вжити відповідних заходів, щоб позбутися від проблеми.

Найчастіше лікування хвороб рослини не представляється можливим. Єдиним виходом буде видалити його повністю.

Хвороби капусти

Є велика кількість захворювань капусти, кожне з них може завдати шкоди рослині і вплинути на урожай. Найбільше схильні до появи захворювань натуральні сорти капусти. Крім того, вони часто страждають від уваги шкідників. Рідше інфікуються гібриди. Потрібно відзначити, що коли в вегетативний період спостерігаються помірні погодні умови, хвороби у рослин майже не виникають.

Біла гниль

З усіх захворювань овочевої культури частіше зустрічається біла гниль. Основною причиною, що провокує її виникнення, вважається підвищена вологість. Коли закінчується період вегетації, ризик появи захворювання найвищий. Виявити гниль досить легко. На листках спостерігається розвиток грибка і поява слизу. Починається швидке гниття капусти. Якщо вона в цей час розташована на зберіганні, треба її відразу ж прибрати зі сховища, інакше відбудеться швидке зараження інших качанів, які стикаються з інфікованим вилком.

Найкраще, що можна в цьому випадку робити, це дотримуватися заходів профілактики:

 • вчасно прибирати урожай (до того, як почнеться сезон дощів);
 • дотримуватися сівозміни, періодичність якої становить приблизно сім років;
 • дезінфікувати приміщення, призначеного для зберігання врожаю;
 • дотримуватися температурного режиму (0- +1°с).

Біла іржа

Ризоктоніоз

Така хвороба виникає, коли грунт потрапляє на листя. На перших стадіях утворюються невеликі плями жовто-рудого кольору, які з часом передають інфекцію на всю капусту, на черешках листків формуються виразки, коріння стають жовтими і змочаленими, в результаті настає загибель рослини. Якщо з’явилася така хвороба, боротьба з нею повинна вестися шляхом обприскування 0,2 процентним розчину хлорокиси міді. В якості профілактики необхідно дотримуватися умов посадки і догляду за овочевою культурою.

суха гниль (фомоз)

Якщо подивитися на фото, як виглядають прояви цієї хвороби у капусти, можна побачити, що на листках рослини утворюються білі плями з чорними вкрапленнями. Деякі плутають це захворювання з чорною ніжкою, але її відмінність полягає в тому, що заражені частини стають сірими, а нижня сторона листка – фіолетовими. В цьому випадку слід обприскувати хвору рослину засобом фітоспорін-м. Профілактичні заходи полягають в обробці насіння тігамом перед посівом.

Фітофтороз

Якщо виникло таке захворювання, поширення грибка починається від стебла до листків, викликаючи ураження всього качана. Відростки, які його покривають, набувають темну коричневе забарвлення. Між зараженими листками спостерігаються білі суперечки. При цій хворобі втрачається до половини всього врожаю. Яким засобом проводити обробку рослини при фітофторозі на цей момент не відомо. Існують лише заходи профілактики: дотримуватися сівозміни, дезінфікувати землю і розсаду. Крім того, не рекомендується проводити поблизу посадку цибулинних.

Важливо! якщо збирати дозрілі качани відразу після закінчення дощу, не чекаючи, поки рослина висохне, ризик зараження фітофторозом значно підвищиться.

Кила

Збудником такого захворювання у овочевої культури є цитоспори гриба, які зберігаються в грунті. Небезпека полягає в тому, на перших етапах розвитку його важко виявити. Виявити хворобу можна лише після викопування капусти – на її кореневій системі спостерігаються нарости різного розміру. Симптомом захворювання вважається те, що листя починає в’янути. З цієї причини перед посадкою слід уважно оглядати саджанці. Попередити зараження можна, обробляючи грунт гашеним вапном.

Чорна ніжка

Це інфекція, що представляє серйозну небезпеку. При її виявленні треба негайно починати боротьбу з грибком, оскільки його розмноження відбувається дуже швидко. Збудник захворювання розташовується в грунті. Підвищена вологість і кислотність являють собою сприятливі умови для його розвитку. Заражена капуста висихають, коріння стають тонкими, рослина деформується, на інфікованій розсаді гниє низ стовбура.

Перш ніж садити капусту, треба провести знезараження грунту 1-процентним розчином перманганату калію, обробку насіння планрізом або фундазолом. Вилікувати овочеву культуру неможливо: заражені рослини необхідно прибрати, спалити, а грунт знезаразити марганцевим розчином.

фузаріозне в’янення

При фузаріозному в’яненні листя стають жовтими і не можуть сформувати качан. Навіть якщо він сформувався, то рослина вийде зморщеним і кривим, що покривають листя будуть опалим. Фузаріоз може викликати загибель практично всього врожаю. Способів лікування не існує. У профілактичних цілях заражену капусту видаляють і проводять обробку грунту мідним купоросом або марганцівкою.

сіра гниль (ботритіс)

Сіра гниль вражає капусту в місцях, де вона зберігається. Розвиток грибкових спор відбувається при високій вологості, вони населяють качани пушком цвілі. На листках помітні чорні точки. Заходи профілактики:

 • необхідно, щоб полив рослини був помірним.
 • не зловживати використанням азотних добрив.
 • дезінфікувати приміщення, призначене для зберігання.
 • усувати висушені і жовті листочки з качана.

Мозаїка капусти

Цей вірус переносять уражені шкідниками (попелиця, трипси і т.д.), а також бур’янами, які відносяться до сімейства хрестоцвітних. На перших стадіях прожилки рослини стають світлими, потім припиняється їх зростання, листя зморщуються. Щоб попередити виникнення мозаїки, необхідно боротися з попелиць і прибирати бур’яни, способів лікування захворювання немає. Заражені качани необхідно усунути з грядки і спалити.

Пероноспороз

Пероноспорозом рослина уражається через землю або насіння. Перебалює і розсада, і доросла овочева культура. Спочатку на молодих листочках із зовнішнього боку з’являються плями жовтого кольору. Потім утворюється сірий наліт гнилі.

Щоб не допустити цього, треба перед посівом проводити обробку насіння. Якщо виникло захворювання, слід обробити рослину біологічним препаратом фітофторин.

Альтернаріоз

На зараженій розсаді утворюються цятки і смужки чорного кольору, в результаті вона в’яне. У дорослої капусти з’являється наліт у вигляді сажі. Буває, що він проникає в сам качан. Профілактика альтернаріозу: необхідно обробляти насіння, дотримуватися сівозміни і вчасно видаляти бур’ян.

Борошниста роса

Заражені ділянки покриваються нальотом білястого кольору, що нагадує борошнистий порошок. Тому і з’явилася така назва-борошниста роса. Він же спостерігається і на внутрішній частині листка. Зовні утворюються жовтуваті плями. При виявленні подібних ознак необхідно провести обробку препаратом фітоспорін-м. Подібні маніпуляції треба проводити раз в 21 день, поки захворювання повністю не усунеться.

слизовий бактеріоз капусти

У більшості випадків слизовий бактеріоз розвивається під час зберігання, якщо температура занадто висока. Збудником захворювання є бактерії. Симптоми можуть проявлятися в загниванні зовнішніх листя, появі різкого запаху, потім процес переходить на качан. Хвороба може проявлятися і по-іншому-капуста починає загнивати з качана, з’являється слиз, після чого відбувається ураження листя.

В якості профілактики слід:

 • проводити знищення комах протягом цілого сезону;
 • не допускати порушення сівозміни;
 • забезпечити оптимальну температуру в місці зберігання;
 • проводити обробку коренів розсади препаратом фітофлавін-300.

судинний бактеріоз капусти

Судинний бактеріоз вражає капусту з шкідниками або в сезон дощів. Ознаки полягають в тому, що уражений лист жовтіє, потім прожилки, розташовані на ньому, стають чорними. В результаті листя чорніють і гинуть. Небезпека хвороби полягає в тому, що життєздатність бактерії зберігається в землі приблизно два роки.

Лікування проводиться 0,1 процентним розчином бінорам. Проводиться обприскування розсади засіб фітофлавін-300. ПередЗупинятися на цьому процесі, в мережі достатньо матеріалів на цю тему. Потрібно звернути увагу на якість стрічки і клею. Якщо згодом стрічка буде відставати, то її можна буде підклеїти звичайним клеєм, це не буде помітним. Пластикову стрічку наклеюють клеєм. Клей може бути вже нанесений на пластикову стрічку і прикритий паперовою захисною смугою. Це поганий випадок. Такий клей дуже погано клеїть. Не купуйте пластикову кромку з уже нанесеним клеєм.

Яким клеєм клеїти? краще використовувати рекомендований виробником кромки клей. Однак, зверніть увагу, варто переконатися в тому, що для даного клею існує розчинник, який дозволяє видалити надлишки клею і не пошкодити пластиковий бордюр і покриття самого листа дсп. Тоді вам буде зручно. Згідно з інструкцією до клею, ви приклеїте кромку, а виступив клей видаліть тампоном, змоченим зазначеним розчинником. Складнощі можуть виникнути, якщо клей розчиняється тільки тими розчинниками, які розчиняють пластмасу. Таким розчинником надлишки клею видаляти не можна, такий клей нам не підходить.

Оформлення невидимого торця

Шпатлюем його. Шкуримо шкіркою середньої зернистості. Акуратно, щоб не сколоти, як і в попередньому випадку. В принципі на цьому можна зупинитися. Однак краще клеєм пва приклеїти до зашпатлевать торця смугу будівельного бинта. Він (бинт) запобіжить розколювання і висипання шпаклівки. Зазвичай бинт трохи ширше краю. Наклеюємо бинт так, щоб кромка була посередині нього. Коли клей висохне, гострим ножем, обережно, щоб не пошкодити ламіновану дсп, видаляємо надлишки бинта.

Торець дсп під фарбування

В цьому випадку розпил можна здійснювати без особливого побоювання, так як відколи і дефекти легко можуть бути виправлені шпаклівкою. Якщо ми працюємо з ламінованим дсп, але все ж хочемо його пофарбувати, то наносимо на весь виріб грунт. Підійде грунт гф — 021 або отекс (otex) від тіккуріла (tikkurila) . Якщо використовується шліфована дсп, то грунтувати не обов’язково, хоча і бажано. Шпатлюем торець. Я використовую акрилову шпаклівку з дрібним наповнювачем . Шліфувати. Ми повинні отримати рівний прямокутний край. Іноді для цього потрібно кілька ітерацій шкуріння-шпаклівка. Коли край нас влаштовує, його потрібно закріпити, інакше він відколеться або розтріскається. Шпаклівка-матеріал не дуже міцний і надійний. Проклеюємо край будівельним бинтом ширше на 4-5 см, ніж торець. Використовуємо клей пва. Бинт загинаємо так, щоб він прилип до торця дсп і зайшов на верхню і нижню площини. См. Малюнок. Після висихання клею шпатлюем будівельний бинт тонкодисперсної акрилової шпаклівкою. Зазвичай використовується одна шпаклівка для всіх цих робіт. Особливо звертаємо увагу на смугу, де бинт закінчується і починається вже сама дсп. Тут треба шпатлювати особливо ретельно, щоб після шкуріння і забарвлення перехід був абсолютно не помітний. Сушимо шпаклівку, шкуримо дрібною шкіркою, фарбуємо.

Як навчитися зварювальних робіт самостійно….

Як зробити надійний опалювальний пальник на відпрацьованому маслі? схема…
Зробимо надійну опалювальну пальник на відпрацюванні самостійно. Саморобний о…

Клеїмо міцно, міцно, правильно. Вибираємо, підбираємо хороший, кращий,…
Навчимося правильно вибирати клей і клеїти. Кращий клей-відповідний і правильно…

Саморобна приставні сходи. Своїми руками. Збірна, розбірна, ск…
Як самому зробити надійну складну драбину….

Чому гріються дроти і місця їх з’єднань? як надійно з’єднати ка…
Виконуємо електропроводку надійно. Що впливає на надійність електропроводки, еле…

Закрити стик ванни + стіни, плитки, кахлю. Клеїмо, наклеїмо, приклеїмо б…
Як надійно і довговічно закрити стик ванни і стіни? якщо стіна з панелей, плит…

Саморобна рамка картини. Як зробити самому, як зменшити покупну?…
Як зробити своїми руками рамку для картини або фотографії або підігнати покупну…

Як пофарбувати меблі з лакуванням. Стіл, гардероб, полиці…
Є стара лакована (полірована) меблі серйозно подряпана, лакування по…

Головним завданням меблевої кромки є облицювання торцевих поверхонь дсп, але так само вона служить і елементом дизайну в готової корпусних меблів.

Насправді існує досить багато видів кромок, які відрізняються за матеріалом, способом кріплення і ціною, а так само у кожної є свої переваги і недоліки. Давайте всі ці моменти розглянемо більш детально.

Види і особливості меблевих крайок

Взагалі кромки можна розділити за такими характеристиками:

Матеріал

 • паперова
 • пластикова
 • метал (алюмінієвий профіль)

Ширина (популярна)

 • 22 мм
 • 28 мм
 • 34 мм
 • 38 мм
 • рідше 45-55 мм
 • іноді зустрічається до 170 мм

Товщина (популярна)

 • 0,4 мм
 • 0,6 мм
 • взагалі існує від 0,2 мм до 10 мм

З клеєм або без (якщо без клею, то потрібен верстат для його нанесення)

За типом кріплення (жорсткі, накладні, врізні (п-образні, т – образні))

За типом поверхні (гладкі, глянцеві, тиснені, зі структурою, кольорові і т. Д.)

Найбільш поширеними (сортування за спаданням) і використовуваними на сьогодні є:

 1. пвх (товщиною 1 і 2 мм, шириною 22 і 34 мм, в залежності від товщини плити)
 2. абс (товщиною від 0,4-2 мм)
 3. меламінова кромка з паперовою підкладкою (товщиною 0,4-0,6 мм)

Меламінова

На сьогоднішній день є найдешевшою і доступною, тому дуже часто використовується в меблевому виробництві, але якщо чесно, якість таких меблів залишає бажати кращого.

Переваги

 • великий асортимент декорів, які, за колірною гамою максимально збігаються з дсп
 • не вимагає дорогого обладнання при обклеюванні та обробці
 • проста в застосуванні, навіть в домашніх умовах за допомогою праски
 • недорога ціна

Недоліки

 • дуже тонка (0,4 мм – 0,6 мм)
 • низький опір до механічних впливів
 • погано захищає від вологи
 • малюнок (структура) тримається не довго

Більш детально по роботі з меламінової кромки ви можете дізнатися .

Кромка абс – abs) — акрилонітрил-бутадієн-стирол

Це міцний ударостійкий термопластик, який не містить шкідливих речовин, а так само дуже зручний у використанні і зверненні.

Переваги

 • не втрачає колір і не деформується
 • якісні, насичені матові і глянсові кольори
 • має ідеальну гладку поверхню
 • не виділяє шкідливих речовин
 • менш небезпечний порівняно з іншими матеріалами при нагріванні і обробці

Недоліки

 • висока вартість (порівняно з тією ж пвх, і особливо меламіновою)

Насправді абс використовують у різних видах меблів, але особливо вона буде актуальною при виготовленні насправді якісної меблів, яка повинна володіти підвищеними експлуатаційними властивостями, і особливо, коли потрібна підвищена стійкість меблів до вологи і хімічного середовища.

Пвх кромка

Досить популярна меблева кромка для облицювання торцевих поверхонь лдсп. Все завдяки ідеальному співвідношенню ціна-якість.

Внаслідок отриманого методом екструзії пвх пластик здатний витримувати температури від мінус 10 до плюс 50 0 c.

Переваги

 • довговічність і зносостійкість
 • надійний захист торців від вологи і механічних пошкоджень
 • стійкість до впливу лугів, кислот, жирів і розчинів солей
 • стійка до загоряння

Недоліки

 • для поклейки потрібен спеціальний клей розплав з мінімальним порогом початку плавлення
 • неможливо домогтися ідеально глянцевої поверхні

Як і у випадку з абс, для міцного зчеплення клею пвх кромки з торцем дсп, необхідно нанесення тонкого невидимого шару спеціальної речовини, так званого «праймера».

Детальніше про технологію поклейки пвх кромки можете.

Пвх профіль

Це ще один вид меблевих крайок для облицювання торців дсп. Виготовляється з високоякісного пвх пластика зі спеціальним високоміцним покриттям.

Характеристики:

 • велика гама кольорів (деревні зі структурою, металеві, глянцеві, однотонні)
 • застосовується до дсп, товщиною 16,18 і 32мм
 • матеріал (м’який і жорсткий)

Існує кілька видів пвх профілю

П-подібний (накладний)

 • гнучкий
 • жорсткий

Т – образний (врізний)

 • з обхватом
 • без обхвату

Завдяки своїм «бортикам», здатний ідеально приховувати відколи і нерівності на торцевих поверхнях, різи якихПлямами з грибковим нальотом. Переносники захворювання зимують в насінні і залишках рослини. Захворювання поширюється шкідниками.

Способи боротьби

 • перед посівом насіння потрібно підігріти у воді до +50 градусів цельсія, потім охолодити і висушити.
 • бур’яни і залишки рослин необхідно вчасно видаляти.

Кила

Головною ознакою хвороби є нарости, які виростають на коренях капусти. Нарости мають форму кулі або овалу. Спочатку нарости схожі за кольором з корінням, а потім стають бурими. Уражені рослини починають відставати в рості. Качани виявляються недорозвиненими.

Способи боротьби

Несправжня борошниста роса

Має також іншу назву — пероноспороз. Перша ознака захворювання-жовті плями на листках. На нижніх листках білокачанної капусти-червоні плями. Знизу литися покриваються білим нальотом.

Способи боротьби

 • зміна перед посадкою потрібно знезаразити. Для цього слід витримати їх у воді при температурі 50 градусів цельсія протягом 20 хвилин.
 • якщо хвороба вразила розсаду слід провести запилення за допомогою меленої сірки або деревної золи з розрахунку: 50 кр на 1 квадратний метр. Запилення потрібно повторювати тричі через 7 днів.
 • відмінний результат дає обприскування рослин розчином «топаз» (1 ампула на 10 літрів води).

Суха гниль на капусті

Гниль суха

Проявляє себе білими плямами з темними цяточками, які з’являються на листках капусти. Має схожість з чорною капустяної ніжкою, але уражені ділянки зазвичай сірого кольору. Капуста починає повільніше рости, а її нижні литися набувають бузковий або рожевий колір.

Способи боротьби

 • ефективні ті ж способи боротьби з хворобою, що і при несправжньої борошнистої роси.
 • насіння перед посівом необхідно піддавати обробці тігамом (0,5%).

Чорна ніжка

Чорна ніжка капусти

Коренева шийка через це захворювання розм’якшується і чорніє. Стебло також псуватися і, врешті-решт, гине.

Способи боротьби

 • важливо правильно проводити посів, не допускаючи загущенности, надмірної вологості і високих температур.
 • якщо розсада все ж піддалася цьому захворюванню, то пошкоджені рослина потрібно видалити, а розсаду полити розчином з води і марганцевокислого калію з розрахунку: 5 гр на 10 літрів.
 • у профілактичних цілях потрібно обприскувати препаратами» фітофлавін«,» бактофіт«,»планріз».

Чорна кільцева плямистість

Є вірусним захворюванням капусти. Спочатку можна побачити темні плями на листі капусти. З розвитком хвороби, на листках з’являються великі темно-зелені плями, які стають потім бурими некротичними кільцями. Плями стають немов вдавленими в листя.

Способи боротьби

Судинний бактеріоз

Ознаки хвороби з’являються на капустяному листі. Вони починають нагадувати пергамент. Прожилки чорніють і листя починає відмирати.

Способи боротьби

 • зміна перед посадкою потрібно знезаразити. Для цього слід витримати їх у воді при температурі 50 градусів цельсія протягом 20 хвилин. Якщо з’являться хворі рослини, то подальшу висадку капусти на цю грядку можна робити тільки через три роки.
 • можна використовувати препарати «планріз»і «триходермін».

Качан капусти, уражений мозаїкою

Мозаїка

На листках з’являються цятки між жилками. При вигині жилок листя починає деформуватися. Якщо випадок запущений, то листя починає обрамляти темно-зелена облямівка. Потім на них з’являються некротичні світлі плями.

Способи боротьби

 • на жаль, такі вірусні захворювання не підлягають лікуванню. Рослини потрібно неодмінно терміново видалити з грядки, а разом з ним і бур’яни і поруч зростаючі посадки.

Гниль біла

Хвороба може проявляти себе по-різному: качан починає гнити, на нижньому боці листя з’являється біла павутина. Зараження відбувається через грунт, особливо, якщо вона багата азотом. Також появі хвороби сприяють низькі температури.

Способи боротьби

 • для захисту капусти від шкідників можна використовувати зубну пасту, можна навіть засохлу. Слід взяти використовувати відкриті тюбики від зубної пасти, залити водою і дати настоятися їм протягом доби. Шкідники не люблять таке частування з пасти.
 • регулярно потрібно міняти препарати для обробки рослин, щоб шкідники не звикали.
 • розчин валер’янки аптечної слід розчинити в трьох літрах води. Таким розчином потрібно обприскувати молоді рослини. Валер’янку не любить метелик капусниця. Крім того, після зав’язки качанів жоден шкідник вже не з’явиться.

Таким чином, вирощування капусти вимагає уважного ставлення з першого дня посіву насіння. Тільки якісні профілактики допоможе уникнути появи хвороб і шкідників на всіх сортах капусти.

Доброго дня всім читачам!

Бариня-капуста вирощується у всіх городах. Важливо вчасно помітити появу хвороб і в цьому допоможуть фото і опис в статті і відразу дані рекомендації по лікуванню. А тепер

хвороби капусти з описом, лікуванням і фото

Поширене грибкове захворювання. Оптимальні умови для його виникнення-висока вологість повітря і низькі температури навколишнього середовища.

Найбільшу шкоду завдає в кінці вегетації і під час зберігання врожаю. Найсильніше пошкодження піддаються приморожені, побиті або тріснуті качани.

Визначити появу хвороби можна ще на грядці або в полі. На зовнішніх листках, уражених білою гниллю качанах, з’являється слиз. Ці листя потрібно відразу видалити. Уражений качан повністю згниє під час зберігання і заразить сусідні. Їх теж потрібно ізолювати.

Основна міра боротьби з білою гниллю – суворе дотримання сівозміни.

 • повертати капусту на ділянку потрібно не раніше ніж через 3 роки, а краще ще пізніше.
 • приміщення, призначені для зберігання капусти, дезінфікують.
 • необхідний температурний режим в сховищі 0 + 1°с.

кіла

Кіла-головний ворог капусти всіх видів. Це грибкове захворювання найчастіше виникає в надмірно вологому грунті. Зараження відбувається після висадки розсади на постійне місце. Симптоми проявляються поступово. Спочатку злегка починають в’янути листя. Пізніше листя відмирають і рослина припиняє зростання.

На коренях зараженої килою капусти виникають нарости, які стають бурими і відмирають разом з корінням. Процес харчування порушується, рослина гине.

Після загибелі капусти з утворилися здуття в грунт потрапляють збудники захворювання. Хвороба може вразити капусту в будь-якому віці, особливо від неї страждає активно зростаюча розсада.

 • хворі рослини не лікують, видаляють і спалюють.
 • грунт на звільненому місці дезінфікують бордоською сумішшю або формаліном.
 • у наступні 4-5 років сіяти будь-яку капусту на цьому місці не бажано.
 • знизити ймовірність прояву кили можна внесенням в грунт порошку колоїдної сірки (5г на 1 м2).

При виявленні інфекції в сезон активного росту потрібно видалити всі хворі рослини, висушити і спалити їх. Решта рослини підгортають і поливають. Проходи на грядках, міжряддя ретельно очищають від хрестоцвітних бур’янів. Всі роботи потрібно виконувати окремим інвентарем, який згодом потрібно продезінфікувати.

Після збирання врожаю необхідно ретельно прибрати з грядок всі залишки, не залишаючи нічого.

Потім перекопати грунт, заклавши в неї бурякову бадилля. Грибок збудник кили зберігається в грунті до 7 років . Протягом цього часу на зараженій ділянці вирощувати капусту або хрестоцвіті салати не можна. Посівні площі можна займати іншими овочами-грибок кили на них не діє. Але садити коренеплоди на цій ділянці не рекомендується.

Кила — захворювання характерне для грунту з підвищеною кислотністю, на лужних грунтах воно не зустрічається.

Для боротьби з цією недугою виробляють:

 • вапнування грунту,
 • рясний полив,
 • підгортання розсади.

При висадці розсади на постійне місце в підготовлену лунку добре налити склянку вапняного молока, приготованого з 800г вапна — пушонки і відра води. Це підвищить лужність грунту і запобіжить захворювання.

Ще один пункт в боротьбі з килою — знезараження грунту. потрібно засіяти її овочевими культурами, що вбивають збудник захворювання. Це можуть бути пасльонові (томат, перець, баклажани), лілійні(цибуля, часник), мареві(шпинат). Найкраще поєднання, що дозволяє оздоровити грунт за один сезон-томати + часник .

Після проведення всіх