Домой Инструмент Перевірка насіння на схожість у воді. Як визначити схожість насіння

Перевірка насіння на схожість у воді. Як визначити схожість насіння

0
Перевірка насіння на схожість у воді. Як визначити схожість насіння

З настанням перших весняних днів любителі-городники починають замислюватися про свій новий врожай. І не просто замислюватися, вони вже починають діяти. Адже в даному питанні головне-не упустити момент.

На перших етапах починають піклуватися про підготовку розсади. При цьому багато хто задається питанням: а як поліпшити схожість насіння? далеко не всім відомі способи, які допоможуть домогтися цього. Але щоб дати відповідь на це питання, потрібно спочатку зрозуміти, що ж таке схожість.

Поняття схожості

Під схожістю насіння розуміють їх здатність до проростання і забезпечення майбутнього врожаю. По суті, її можна порівняти зі здоров’ям. Дане поняття має на увазі загальний стан кожної насіння, її цілісність і неушкодженість, силу і час, необхідний на проростання.

Схожість насіння прийнято виражати в процентному співвідношенні. Його розраховують як відношення кількості пророслого насіння до загальної кількості. Не варто очікувати, що схожість виявиться рівною 100 %. Сходи ніколи не дають такого результату. Завжди залишається до 10% насіння, яке не проростає. Такий показник вважається дуже хорошим.

Фактори, що впливають на схожість

Відсоток схожості насіння залежить від деяких факторів. Серед них можна виділити наступні:

 • вік насіння. Ці два поняття знаходяться в зворотній залежності. Чим більше вік насіння, тим нижче буде схожість. Тому насіння, які пролежали вже деякий час, перевіряти необхідно особливо ретельно.
 • термін придатності. Різні культури мають неоднаковий термін придатності. У одних він не перевищує року, у інших може досягати 5 років. Найменше зберігаються насіння зелені (петрушки, селери, кропу і так далі). А ось насіння помідорів, огірків показують непогану схожість навіть через 4-5 років.
 • норма схожості культури. У рослин різних видів відрізняється і встановлена норма схожості. Наприклад, насіння зернових культур, бобових, ріпи показують норму схожості 90-95 %. Разом з тим середнє положення по схожості (60-70 %) характерно для буряка, капусти, помідорів. Дуже низький відсоток проростання — у насіння кропу, петрушки. Він становить 35-55%.
 • умови зберігання. Схожість насіння буде вище, якщо вони правильно зберігаються. Робити це потрібно в сухому приміщенні, де температура знаходиться в межах 10 градусів (не вище кімнатної). Зберігати рекомендується насіння в полотняних мішечках.

Крім описаних вище умов було помічено, що зібрані особисто насіння зберігаються краще покупних. І відповідно, краще проростають. При цьому можна бути впевненим у віці насіння, їх сорті і збереження.

Як необхідно перевіряти насіння?

Перевіряти схожість насіння овочів можна вже з лютого. В цей час зазвичай перевіряють насіння овочів. Що стосується квітів, то їх перевірка може тривати до кінця весни. Це буде залежати від часу посадки культури.

Підготовка насіння є першим етапом на шляху до отримання хорошого врожаю. І провести цей етап необхідно відповідно до правил:

 • на упаковці завжди вказується лабораторна схожість. Це значення характеризує проростання насіння при ідеальних умовах. Але в реальному житті дане значення недосяжно. Щоб отримати значення, відповідне польовим умовам, необхідно відняти до 15 одиниць.
 • перевірте дату фасування, яка також вказана на упаковці. Якщо насіння зберігалися в кульку з фольгою, то термін придатності можна трохи продовжити.

 • уважно подивіться на шифровку, яка є на упаковці. Позначка » f1 » означає, що насіння відрізняються підвищеною врожайністю, стійкістю. Позначення у вигляді літери » б » говорить про те, що насіння піддалися обробці киснем з метою підвищення відсотка схожості.

Дані поради допоможуть придбати насіння з кращими показниками.

Перевірка схожості в домашніх умовах

Даний етап підготовки до посадки розглянемо на прикладі. Подивимося, як перевірити насіння перцю на схожість. Для початку необхідно провести їх калібрування. Насіння в упаковці не будуть однаковими. З них вибирають найбільші, важкі. Порожні, пошкоджені, з цятками можна викинути.

Далі необхідно приготувати сольовий розчин з концентрацією 4-5 %. Для цього чайну ложку солі розбавляють в 1 літрі води. В цей розчин опускаються вибрані насіння перцю і залишають там приблизно на 2 години. За цей час погані насіння спливуть, а придатні до використання осядуть на дно. Ті, що спливли, можна викидати. Решта промивають від солі і висушують.

Більш точну картину можна дізнатися іншим шляхом. Для цього необхідно намочити шматочок марлі і скласти його навпіл. Між шарами укласти насіння. Багато насіння не потрібно, достатньо буде тільки штучок 10. Залиште їх на строк до двох тижнів. Головне-стежити, щоб тканина не пересихала. В кінці терміну порахуйте відсоток схожості. Хороший результат-80 %. При значенні менше 30 % насіння використовувати немає сенсу.

Розглянувши приклад, як перевірити насіння перцю на схожість, можна приступати до дій. На основі прикладу можна перевірити насіння та інших культур.

Умови схожості насіння

На проростання насіння впливають такі фактори:

 • температура. Чим вище даний показник, тим швидше зійдуть насіння. Пов’язано це з великим споживанням вологи.
 • кількість води. Кількість необхідної вологи залежить від культури. Найбільше у воді потребує цукровий буряк, бобові, насіння льону.
 • кисень. Під час сходів харчування насіння посилюється.
 • світло. Даний показник впливає далеко не на всі рослини. Існують культури, які не ростуть на сонці. Для зростання інших світло сонячних променів обов’язковий.

Правильний вибір умови допоможе отримати готову розсаду у встановлені терміни схожості насіння.

Коли очікувати сходи?

Поява перших сходів-хвилюючий процес. Його чекають кілька днів, а іноді і тижнів. Час очікування буде залежати від умов посадки. Терміни схожості насіння різних культур можна побачити в таблиці нижче.

Як видно, насіння окремих рослин здатні проростати вже через кілька днів. Швидше за все проростають капуста, редиска, редька, томат. Їм необхідно всього від 4 до 7 днів при посадці поза приміщенням і від 3 до 6 днів при вирощуванні в закритому грунті. Найдовше доведеться чекати появи моркви, ріпчастої цибулі, селери.

Обробка, що прискорює схожість

Досвідчені городники знають, що існує кілька способів прискорити схожість насіння. Полягають вони у виконанні декількох простих процедур:

 • намочування. У блюдце укладається серветка, змочена водою. На неї укладаються тонким шаром насіння. Зверху все закривається другим шаром змоченою тканини. Вода повинна бути кімнатної температури. Через деякий час насіння наситять вологу, проступлять корінці. При пересадці в грунт важливо не обламати паростки, які дуже крихкі. Даний спосіб прекрасно підходить для насіння баклажанів, квасолі, гороху, бобів, огірків, томатів і так далі.
 • прогрівання. Даний метод не тільки прискорює схожість, але і знезаражує. Насіння прогрівають при температурі 60 градусів в духових шафах або сушарках. Використовують для вирощування помідорів, огірків.
 • барботування. Поміщені в тканинний мішечок насіння опускають у воду. Туди ж поміщають компресор від акваріума з метою насичення води киснем. Насіння при такому способі проростають вже через день-два. Підходить метод для моркви, цибулі, петрушки, кропу.

Інші важливі моменти

Умови пророщування для всіх культур різна. Найчастіше насіння сходять в теплому приміщенні з температурою 22-28 градусів. Але є і холодолюбні рослини, які проростають при 18 градусах (салат, капуста).

Ще один фактор, що впливає на схожість, — якість грунту. Вже готовий грунт можна придбати в магазині. В такому випадку його не потрібно удобрювати.

Впливає також глибина посіву. Дрібні насіння сіються по поверхні грунту і притискаються. Зі збільшенням розміру насіння збільшується і глибина. Наприклад, селера висівають на глибину 0,5 см, цибуля — 1 см, огірки і кавуни — 1,5-2 см.

Необов’язково застосовувати всі ці способи. Але частина з них обов’язкова. Їх виконання забезпечить високий відсоток схожості і дружні сходи.

Як перевірити насіння на схожість зовсім-зовсім мало часу залишилося до календарного початку весни, а це означає, що «гаряча» пора у хліборобів не за горами. Вже багато дачники встигли посіяти на розсаду перчики, томати і деякі квіткові культури, але основна частина посівного матеріалу терпляче чекає свого часу, якийОсь-ось настане. І щоб потім не втрачати даремно настільки дорогий час, не упустити терміни, схожість насіння необхідно перевірити заздалегідь! про те, як це зробити, що впливає на схожість, що взагалі означає це поняття, і в чому полягає сенс проведених процедур, давайте і поговоримо сьогодні. Рідко у кого з городників немає «стратегічних запасів» -це і залишилися з минулих сезонів покупні насіння, і зібрані власноруч, і ті, що презентували нам друзі-знайомі. Так накопичуватися посівний матеріал може роками. Однак, чим довше зберігаються насіння, тим гірше їх посівні якості — схожість і енергія проростання. Але про все по порядку… Що розуміють під схожістю насіння схожістю насіння називають кількість з’явилися сходів, що виражається у відсотках по відношенню до загальної кількості висіяного насіння. Говорячи простіше, це здатність насіння за певний термін давати нормальні проростки в певних умовах пророщування. Все ще не дуже зрозуміло? давайте розберемося докладніше… Скільки часу насіння зберігає схожість час, протягом якого насіння зберігає схожість, як і термін їх проростання, у різних культур по-різному. У наведеній таблиці ви знайдете ці дані для найпопулярніших городніх культур. Який буває схожість лабораторна схожість визначається тільки в лабораторних умовах. Саме вона вказується на упаковках і в паспорті насіння, які ми купуємо. Зазвичай її показники дуже високі — 95-98%. Чому ж тоді висіяне насіння практично ніколи не дають нам подібних результатів? чи говорить це про те, що виробники насіння нас обманюють, явно завищуючи відсоток схожості насіння? а ось і ні-ніякого обману! вся справа в тому, що зазначена на пакетах з насінням лабораторна схожість визначається в ідеальних умовах проростання, які відтворити самостійно практично неможливо. А ми, висіваючи насіння, спостерігаємо так звану польову схожість, і вона завжди буде нижче лабораторної, адже створені нами умови аж ніяк не ідеальні. Польова схожість визначається за кількістю сходів в реальних умовах-на полі. Етапи проростання насіння проростання насіння за змістом і змістом процесів умовно можна розділити на три послідовні етапи: 1-й етап — набухання насіння; в цей час йде швидке поглинання води насінням; 2-й етап — стимуляція біохімічних процесів під впливом води; на цьому етапі білки-ферменти активізуються, і починається утворення елементів, які визначають завершальний етап проростання; 3-й етап — зростання зародка. Від чого залежить схожість насіння крім заданих самою природою особливостей, про які піде мова трохи пізніше, схожість насіння безпосередньо залежить від: ступеня їх визрівання, умов збирання та сушіння; подальшого зберігання (його умов і термінів: чим довше зберігаються насіння, тим більше знижується їх схожість, врахуйте це). Сенс перевірки насіння на схожість підсумуємо сказане: суть перевірки насіння на схожість зводиться до того, щоб переконатися, що вони здатні прорости. Відповідно, основною процедурою такої перевірки буде пророщування насіння. Однак, перш ніж проводити його, необхідно забезпечити ряд умов. Умови проростання насіння проростанням називають відновлення активного росту насіння після періоду спокою. Щоб насіння проросли, вони повинні бути життєздатними, і їм необхідно опинитися в відповідних умовах: вода — перше необхідне умовою проростання — без неї паростки не з’являться, а що з’явилися загинуть; температура безпосередньо впливає не тільки на відсоток схожості, але і на швидкість проростання насіння. Температури, необхідні для проростання насіння окремих культур, ви можете подивитися в таблиці, наведеній нижче. Але запам’ятайте і загальне правило: оптимальною температурою для проростання насіння холодостійких культур вважається +18 °с…+ 25 °с, а для теплолюбних — +25 °с…+ з0 °с; світло: жорсткі вимоги до нього є лише у деяких культур, найбільш популярні серед яких: бегонія, броваллія, бальзамін, герань, колеус, левиний зів, петунія, салат-латук, тютюн. Повітря: без його нормального доступу схожість сповільнюється або зовсім блокується. Необхідну кількість повітря можна забезпечити, пророщуючи насіння в добре провітрюваному просторому приміщенні. Підготовка насіння до перевірки на схожість перед тим, як перевірити насіння на схожість, має сенс їх калібрувати. Навіщо потрібна калібрування насіння, і що це таке зрозуміло, що якщо ви вирішите перевірити відсоток схожості на найдрібніших і порожніх насінні виду, нічого хорошого з цього не вийде. Та й навіщо взагалі сіяти неякісний посівний матеріал? калібрування дає можливість виділити найбільш якісне насіння-великі і середні — ті, які містять великий запас поживних речовин і зможуть перетворитися в потужні продуктивні рослини. Тобто сенс калібрування полягає в тому, щоб відібрати насіння приблизно однакової маси і розміру, з приблизно однаковими запасами поживних речовин. Таке насіння зійдуть дружно, тим самим полегшуючи догляд за посівами. Приступимо до калібрування відбираємо великі повновагі насіння і невеликими порціями, помішуючи, занурюємо їх в 3-5% розчин, приготований з 30-50 гр кухонної солі, розчиненої в 1 л води. Тримаємо насіння в сольовому розчині 2 години; через цей час найбільші і середні повновагі насіння опускаються на дно, ну а все дрібні і порожні спливають. Ось як раз їх-то і необхідно видалити. Після видалення дрібних насіння розчин акуратно зливаємо, насіння гарненько промиваємо і просушуємо. До речі, використовувати після калібрування має сенс не тільки великі і середні насіння, але і повновагі дрібні, просто сіяти їх потрібно окремо. Як встановлюють відсоток схожості насіння існує думка, що стовідсоткової схожості просто не існує, і це так. Норми схожості є навіть для кондиційного насіння різних культур, але і вони не дотягують до 100 %. Тому, перевіряючи насіння на схожість, не варто засмучуватися, якщо всі 100% насіння не зійшли. Щоб встановити відсоток схожості, беруть, наприклад, 10 шт насіння (можна і інша кількість, але тоді складніше розрахувати відсотки) одного виду, рівним шаром розкладають їх між листами фільтрувального паперу (промокашка — хто пам’ятає, за часів срср її було ну дуже багато) або будь-якого пористого матеріалу (зійде звичайна туалетний папір або складена в кілька шарів марля), і поміщають в дрібне блюдце. Ємність з насінням встановлюють в приміщенні з температурою близько +18 °с…+ 22 °с, а саме насіння гарненько зволожують. У міру необхідності воду додають, але перевіряють, щоб папір не була занадто мокрою. Через певний час (воно дорівнює терміну визначення схожості насіння для конкретної культури) вважають число пророслих насіння, встановлюючи відсоток їх схожості. Наприклад, якщо з 10 насіння проросло 6, це означає, що схожість насіння в конкретній партії становить приблизно 60 %. Тобто ступінь схожості ми вираховуємо як співвідношення вже зійшли насіння до тих, що не проклюнулися. Насіння зі схожістю нижче 30 % сіяти вже не рекомендується.

Досвідчені овочівники знають, що навіть отримані від однієї рослини насіння мають різну схожість. До того ж, здатність до проростання у сировини більшості сільськогосподарських культур знижується при його тривалому зберіганні. Тому перед тим, як приступати до посіву, потрібно провести попередню перевірку, яка дозволила б відбракувати прийшов в непридатність посадковий матеріал. Якщо ви поки не знаєте як перевірити насіння на схожість в домашніх умовах, скажу, що для цього можна скористатися трьома перевіреними способами.

Перший метод придатний для перевірки насіння невеликого розміру. Як правило, цим відрізняються такі сільськогосподарські культури: морква, капуста, ріпа, щавель, ревінь, крес-салати, петрушка, кріп, деякі сорти томатів, перцю і баклажанів. До цієї категорії відносяться також садові квіти. Техніка перевірки наступна.

Паперові серветки змочують водою, розкладають на блюдце або невеликій тарілці, а зверху розміщують насіння. Використовувати все наявне сировину не обов’язково, досить навмання взяти із загальної маси 10 штук. Всі вони накривають поліетиленовою плівкою і прибирають в таке місце, де температура не опускається нижче 20 градусів, але не перевищує 23с.

Щоб не пропустити початок росту, за насінням потрібно ретельно доглядати, кілька разів на день перевіряючи їх стан, а при необхідності зволожуючи підсохлі серветки. Чим раніше з’являться паростки, тим краще-значить, запас життєвої енергії досить великий. Відсоток схожості визначається за кількістю пророслого сировини. Прийнятним рівнем вважається 60 %, тобто з 10 перевіряються насіння ожити повинні як мінімум 6.

За допомогою другого способу в домашніх умовах можна перевіряти практично будь-які культури. Виняток-редис, капуста, томат, для тестування яких замість води використовується розчин кухонної солі з концентрацією від 3 до 5 % (6-10 г на не повний стакан води).

Отже, весь насіннєвий матеріал висипають в невелику ємність, заливають водою, гарненько розмішують, після чого вичікують хвилин 5-7-мь. Те, що спливло на поверхню, видаляють, осіла частина використовують для посіву – схожість буде на хорошому рівні.

Перед подальшим використанням сировину потрібно просушити, для чого витримати деякий час при температурі від 20 до 25 градусів. Прискорити просушку можна використовуючи вентилятор, але при цьому потрібно бути вкрай обережним, щоб не розвіяти сипучу масу.

Перевірити в умовах будинку великі насіння, наприклад, кабачка, гарбуза, гороху, огірків, патисона, бобів, квасолі, буряка, дині, кавуна і т.д. Допоможе третій спосіб.

Спочатку необхідно приготувати деревну тирсу, які 2-3 рази проливають окропом з інтервалом в 20-30 хвилин. Потім, сирими, їх розкладають по невеликих ящиках. На поверхні з кроком крок 1-1, 5 см розміщують перевіряється матеріал – насіння укладають рядами, між якими витримують 2-3 см.

Присипавши шеренги тирсою, як слід трамбують вміст ящиків. У приміщенні, де проводиться тест, необхідно постійно підтримувати температуру 23-27 градусів.

Коли через кілька днів з’являться сходи, підраховують їх кількість, визначаючи відсоток схожості за тим же принципом, що і в першому методі.

Тепер ви знаєте, як перевірити схожість насіння. На закінчення скажу, що не завжди тривале зберігання веде до втрати життєздатності посадкового матеріалу. Насіння більшості овочів без шкоди їх якості можна зберігати аж до декількох років. А у деяких культур, наприклад, моркви, спостерігається зворотна залежність – чим більше витримка, тим вище схожість.

Найгірше зберігаються насіння селери, петрушки, ріпчастої цибулі, пастернаку, а також перцю. З посівом цих рослин не варто затягувати більше, ніж на 2 роки. До 3 років не втрачають схожості щавель, коріандр, кріп, морква і цибуля-батун. Середнім терміном зберігання – до 4 років-відрізняються різні види капусти, редис, ріпа, солодкий перець, горох, ревінь.

Від 4 до 6 років залишаються життєздатними кукурудза, баклажан, горох, квасоля, буряк і шпинат. Довгожителями можна назвати томати, огірки, кабачки, гарбуз, кавун, диню – вони дають хороші сходи навіть через 7-8 років. Але справжнім рекордсменом все ж є боби, термін нормального зберігання яких досягає 12 років.

Декоративні рослини і квіти не можуть похвалитися такими значними показниками. Найдовше — від 3 до 5 років – можна берегти насіння люпину, шавлії, левкої, петунії, малькольмії, левиного зіву, дзвіночків, маків, агератума, а також однорічних хризантем і багаторічного нивняка.

Найпоширеніші і улюблені квіти – айстри, календула, чорнобривці – можна запасати на 2-3 роки вперед, а ось дельфініуми і водозбір найкраще висівати на наступний сезон після заготівлі.

Перед посівом розсади овочів у багатьох овочівників виникає необхідність вирішити, як перевірити насіння огірків на схожість. Особливо це актуально для посівного матеріалу, заготовленого самостійно.

У фірм-виробників вирощуванням і відбором насіння займаються досвідчені селекціонери-насінники.

Посівний матеріал в промислових умовах:

 • калібрують;
 • прогрівають;
 • обробляють фунгіцидами;
 • вимочують в стимуляторах росту.

Тому покупні насіння зазвичай не потребують передпосівної підготовки та перевірки на схожість, але коштують досить дорого. Якщо вподобаний сорт огірків не гібридний (на упаковці не було маркування f1), то зовсім не складно зібрати посівний матеріал в домашніх умовах. Але перед посадкою його доведеться перевірити на схожість. Особливо, якщо не впевнені в умовах зберігання.

відбракування насіння

Схожістю називають відсоток здорового посівного матеріалу в одній партії, що дає добре розвинені проростки.

Перед тим, як перевірити на схожість насіння огірків, можна в воді відбракувати порожні насіння. Вони не здатні дати нормальних сходів.

Для цього посівний матеріал невеликими порціями заливають теплою водою і дають постояти 8-10 хвилин. На поверхню спливуть маловагі насіння з недостатньою енергією проростання. Вони не годяться для вирощування здорових рослин і відбраковуються.

Насіння, що залишилися на дні, підсушують і перебирають. Всі вони повинні бути приблизно одного розміру і кольору, найдрібніші краще теж прибрати.

зберігання і схожість

Так само за цей час в насінні гинуть деякі патогенні організми, наприклад, вірус огіркової мозаїки. Рослини, вирощені з однорічного посівного матеріалу, гірше гілкуються і утворюють переважно «чоловічі» суцвіття. У сухому теплому місці посівний матеріал огірків зберігає схожість до 6-8 років. Але після четвертого року зберігання обов’язкова перевірка насіння на схожість, так як енергія проростання буде поступово знижуватися.

Якщо зберігати посівний матеріал в сирому і холодному місці, то існує ризик виростити рослини з довгими батогами і переважно чоловічим цвітінням.

Після довгого перебування насіння огірків в поганих умовах, їх потрібно понюхати. Запах повинен бути без затхлих і прогірклих домішок. Так як це є ознакою розвитку в насінні хвороботворних бактерій і грибків.

перевірка на схожість

Існує кілька способів перевірки на схожість:

 • пророщування в паперовому рулоні.

пророщування в папері

Кілька шарів фільтрувального паперу змочують теплою водою і розкладають насіння на невеликій відстані один від одного. Весь посівний матеріал повинен бути підрахований, щоб потім провести розрахунки. Зверху накривають ще одним шаром паперу і ставлять в тепле місце з температурою 26-27 ℃. Кілька разів на день лотки з папером перевіряють і зволожують підсохлі серветки.

Через 3-4 дні з’являться перші сходи огірків. Ці насіння мали найбільшу енергію проростання. Паростки-спринтери дадуть найздоровіші і врожайні кущі. Тому фірми-виробники приділяють увагу визначенню енергії проростання і характеризують сорти в описі показником дружності і швидкості сходів. Енергія проростання дорівнює процентному співвідношенню пророслих огірків в перші 3-4 дні до загальної кількості посівного матеріалу.

Через 6-7 днів повинні зійти всі живі насіння. Підраховують кількість здорових паростків і обчислюють відсоток від загального числа посівного матеріалу. Садити огірки з схожістю менше 60% вважається нерентабельним.

Навіть якщо після закінчення 7 днів серед не зійшли насіння є проклюнулися, їх не зараховують і відбраковують. Чим довше посівний матеріал знаходяться не пророслими в грунті, тим більшого впливу негативних факторів вони піддаються.

пророщування в тирсі

Перед тим, як перевірити схожість насіння, тирса запарюють окропом. Потім насипають в ящик шар 5-6 см. Розкладають підраховані огірки на відстані 1-2 см.зверху насипають 2-3 см запарених тирси і утрамбовують. Ящик можна накрити прозорою плівкою для запобігання від пересихання.

Ящик ставлять в тепле світле місце 25-26 ℃. Огірки проростуть і в темряві, але було помічено, що в світлому місці сходи з’являються раніше і більш здорові. Далі розрахунки проводять так само, як і в методі з папером.

пророщування в паперовому рулоні

Два шари пористого пухкого паперу розміром 10х100 см змочують водою. Відступають від верхнього краю 2-3 см і розкладають посівний матеріал в лінію на відстані 1,5-2 см зародками вниз. Потім накривають таким же третім шаром паперу і згортають в нещільний рулон, який встановлюють у відповідній посуді вертикально.

Пророщування огірків має відбуватися в світлому і теплому місці. Папір зволожують у міру підсихання. Через 7 днів рулон акуратно розгортають, вважають здорові паростки і обчислюють відсоток схожості.

прогрівання і обробка стимуляторами росту

Перед тим, як визначити схожість насіння, їх можна підготувати. Прогрівання посівного матеріалу і обробка стимуляторами росту збільшують енергію проростання, прискорюють приріст вегетативної маси, покращують розвиток кореневої системи майбутніх рослин. Покупні огірочки зазвичай проходять попередню підготовку на виробництві.

Прогрівання посівного матеріалу буває двох видів:

Перший спосіб потрібен перш за все для «молодих» насіння, зібраних в минулому році.

Сухе прогрівання в полотняному мішечку на радіаторі при температурі 50-60℃ протягом місяця дозволяє обдурити природу і запустити процес «старіння».

Прогрівання в теплій воді 50-60 ℃ протягом 30 хвилин перед посівом дозволяє швидшеПробудити огірки і корисно для збільшення енергії проростання і схожості.

Відомі такі хімічні засоби і вітаміни для обробки посівного матеріалу перед посівом (з розрахунку на 100 мл води):

 • гумат натрію — 10-20 мг;
 • бурштинова кислота — 0,4 мг;
 • гетероауксин — 50 мг;
 • нікотинова кислота — 10 мг;
 • тіамін — 10 мг.

Обсяг розчину повинен бути в 2 рази більше обсягу насіння, температура 17-18℃. Посівний матеріал замочують на 6-12 годин, потім добре промивають і висушують.

Не довіряйтеся показаннями схожості, зазначеним на пакетах. Бути може, вона визначена давно і при зберіганні могла знизитися.

Навіть насіння, які ви висівали в минулому році і вони мали нормальну схожість, треба ще раз перевірити.
Професор московської сільгоспакадемії ім. К. А.тімірязєва в. Д. Мухін запропонував визначати схожість насіння в рулончиках. Суть цього методу полягає в наступному. Візьміть фільтрувальну або промокальний папір, наріжте її листочками довжиною і шириною 8-10 см.

У верхній половині листка напишіть простим олівцем 3 – 4 рази (олівцевий напис може змиватися) номер, під яким значаться насіння цього сорту у вашому зошиті, заведеної для визначення схожості. Зволожите папір, опустіть на кілька секунд в тарілку з чистою водою, вийміть її на невеликий шматочок плівки на верхню половину листа, відрахуйте без вибору і розкладіть насіння.

Дрібнонасінних (капусти, моркви, томатів та ін.) 50 штук, крупносемянних (буряк, огірки та ін.) 25 штук, при малій кількості насіння – 5 -10 штук. Папір з насінням кожного зразка поверніть в трубочку і поставте рулончик в чистий стакан, наповнений водою на 3 – 4 см.

Важливо, щоб насіння були занурені в воду. В один стакан можна помістити 15 ~ 20 трубочок. Посудина з трубочками поставте в тепле і темне місце.

При кімнатній температурі (20-24°) проростки у капусти, редису салату та інших бистровсхожих
Культур з’являються через 2 – 3 дні, у томатів, цибулі, буряка – через 3-4 дні, у моркви, петрушки, кропу – через 5-б днів.

Відповідно до цих термінів розгорніть кожну трубочку, підрахуйте і видаліть пророслі насіння, записавши їх кількість в зошит. Потім трубочки знову загорніть і поставте в той же посудину.

Другий і наступні підрахунки пророслого насіння проводите через кожні 1 — 2 дні до тих пір, поки вони не будуть давати паростки. Далі підрахуйте пророслі насіння, помножте їх на 100, розділіть на
Загальна кількість насіння і відсоток схожості.

На кожному пакеті по ставте схожість і дату визначення. Зазвичай при зберіганні в сухому місці насіння не змінюють схожість протягом року.
Якщо схожість насіння низька, необхідно збільшити норму висіву.
Знаючи площу, відведену для кожної культури, легко визначити потребу в насінні з урахуванням фактичної їх схожості.

Як підвищити схожість насіння-народні засоби

Чайну ложку меду розводимо в 1 л води і замочуємо насіння на 12 годин. Потім перекладаємо їх на ганчірочку, змочену у воді, і накриваємо чорною плівкою. Ставимо в тепле місце. Частіше перевіряємо, щоб не пропустити момент проростання.

Додаємо у воду 8 крапель соку алое на півсклянки води. Замочуємо насіння 4-5 годин або на ніч. Різниця велика при замочуванні в звичайній воді і в розчині з соком алое.

Цибулиння.

Перераховані вище розчини можна готувати не на звичайній воді, а на настої цибулиння. У ньому містяться мікроелементи, які підвищують схожість і енергію росту насіння.

Натуральний стимулятор росту: нарізати гілок верби і залити водою на тиждень. У цій воді можна замочувати насіння, вкорінювати живці і поливати розсаду для прискорення росту коренів.

Тала вода.

Чиста тала вода (зі снігу, з льоду) теж має стимулюючий ефект. Структура цієї води така ж, як в природі навесні. Вона як би «говорить» насінню, що пора прокидатися. Тому замочувати насіння краще не у водопровідній воді, а в талій.

Іноді навесні сніг тане дуже рано. Деякі садівники спеціально заморожують воду в холодильнику. Цією водою і поливають свою розсаду.

Гаряче-холодно.

Метод різкої зміни температур діє насіння, підвищуючи їх схожість. Дві миски з водою: одна-гаряча (як хороший чай), інша-холодна.

Насіння в марлевому мішечку опускаємо то в гарячу, то в холодну воду. У кожну воду опускаємо 3-5 разів, тримаємо по 4-5 секунд. Таким способом вдається пробудити навіть старі насіння, що пролежали не один рік.

Нижче інші записи по темі «дача і сад — своїми руками»

 • : зберігання і покупка насіння. Дражовані…
 • : як заготовити свої насіння капусти…