Домой Строительство Флокси почвопокривні сланкі посадка і догляд. Флокси багаторічні-посадка і догляд

Флокси почвопокривні сланкі посадка і догляд. Флокси багаторічні-посадка і догляд

0
Флокси почвопокривні сланкі посадка і догляд. Флокси багаторічні-посадка і догляд

Сланкий або почвопокривний флокс-невисока різновид, яка відрізняється раннім цвітінням і невисокими стеблами – всього 15-20 см у висоту. Цвіте рясно, зонтичними суцвіттями, що складаються з невеликих численних квіток, деякі сорти флоксів здатні давати до 10 суцвіть.

різноманітність видів і сортів

Сланкі флокси представлені декількома видами, що утворюють дерники і подушки різної щільності. Їх називають почвопокровними або килимовими флоксами, оскільки під час цвітіння виходить гарний килим з блакитних, білих, пурпурних і рожевих квіток.

Сланкі, почвопокривні флокси-вічнозелені рослини з дрібними вузькими листям, зібраними в пучки і дрібними квітками. Пелюстки квіткового віночка глибокорозсічені або серцеподібні. Почвопокривні флокси в саду цвітуть першими-з кінця квітня по червень.

Найбільш поширеним видом сланкого флокса є флокс шиловидний з шиловидної форми листям і біло-рожевими або червоними квітками, які покривають землю суцільним кольоровим килимком.

Для посадки потрібно знайти добре освітлене, сухе місце без застою вологи. Після цвітіння пагони зрізають на 1/3, щоб в наступному сезоні він ще краще кущився і цвів. На зиму обрізані пагони утеплюють сухим листям, агроволокном або соломою.

На даний момент садівники використовують різні сорти і види шиловидного флокса, які відрізняються колірною гамою і вимогами до догляду. Самим невибагливим з них є сорт вілсон, квітучий дрібними квітками, а найбільш примхливим квітникарі визнали сорт ротраут.

Низькорослий, шиловидний флокс можна використовувати для посадки на кам’янистих гірках, або в якості ампельної рослини в підвісних вазонах.

Флокс дугласа родом з північній америці. У дикій природі росте на схилах скель, на сухих ґрунтах, на галечнику. За зовнішнім види нагадує флокс шиловидний, але компактніше його. Флокс дугласа росте у формі низьких, густообліственних подушок і килимків висотою в 5-10 см.стебла у цього сорту сланкі, листя шилоподібні, довжиною близько 1,5 см. Квітки сидячі, білі або пурпурних відтінків з темним оком, зібрані в суцвіття по 3 штуки.

Флокс дугласа перший раз цвіте в травні-червні, другий — в серпні. Росте повільно, не вимогливий до догляду, придатний для посадки в кам’янистих композиціях.

Флокс карликовий, висотою близько 30 см., популярний в сша. Стебла прямі, ростуть з пологого дерев’янистого підстави. Листя довжиною в 3 см, вузькі, овальні або ланцетоподібні, з сірим пушком. Квітки невеликі, лілові, пурпурні, білі, жовті, світло-рожеві, розташовані хаотично, або у вигляді щитка. Флокс цього сорту придатний для вирощування в місцевостях з жарким сухим літом і теплими, вологими зимами. До догляду не вимогливий, розмножується насінням.

Флокс багатоквітковий росте на схилах і в ущелинах кордильєр на висоті до 3 тисяч метрів над рівнем моря. Вид відрізняється низьким ростом — до 10 см, гладкими, широким листям і запашними квітками білого або блакитного кольору. Цвіте в травні, придатний для посадки в композиціях з камінням.

Флокс роздвоєний росте на кам’янистому або піщаному грунті в степу і преріях. Розростаючись, утворює дерни до 15 см у висоту. Відрізняється твердими стеблами, покритими пушком, жорсткими лінійними листям довжиною в 4-5 см., хаотично розташованими квітками білого, пурпурного, синього, лілового або фіолетового кольору. До догляду не вимогливий, придатний для посадки в альпінаріях і кам’яних садах, і для облямівки клумб, цвіте в травні.

Флокс сибірський родом з сибіру і далекого сходу. Володіє численними, сланкими стеблами висотою до 15 см.має лінійні листя довжиною в 6 см, поодинокі, дрібні квітки білого або рожевого кольору. Цвіте в травні-червні близько місяця. Морозостійкий, не вимогливий до догляду сорт, який можна застосовувати для вирощування в місцевостях з суворим кліматом.

Агротехніка

Різні сорти і види флокса в дикій природі і в садах ростуть на грунті будь-якого типу, але все-таки найкраще вони відчувають себе на легкому суглинному або супіщаному грунті з нейтральною кислотністю. Тому в грунт для вирощування флоксів вносять вапно.

Ділянку готують з осені — його перекопують, очищають від кореневищ бур’янів та інших рослин. Така підготовка необхідна тому, що сланкі сорти флокса не зможуть протистояти розростається бур’янам.

При вирощуванні флоксів на важкій суглинистой грунті, верхній шар товщиною в 10 см можна видалити і засипати ямку живильної почвосмесью, що складається з листової землі, піску, дрібного гравію. У супіщаний грунт під час перекопування вносять торф і перегній, закладаючи їх на глибину в 15-20 см. – саме на стільки, наскільки в грунт проникають коріння флоксів.

Залежно від сорту, висаджують флокси на добре освітленому, або притіненому місці. У гібридних сортів під впливом ультрафіолету швидко вигорає забарвлення квіток – для їх вирощування слід виділити місце в півтіні. Однак і недолік світла негативно позначається на флоксах – квітки і листя блякнуть, рослина слабшає і стає нежиттєздатним.

Флокси з квітками темним кольором слід висаджувати разом зі светлоокрашеннимі, щоб вдень і ввечері вони вигідно відтіняли один одного.

Догляд за флоксами не відрізняється великою складністю, і складається з прополок, розпушування грунту, поливів і підгодівлі. Влітку флокси будь-якого сорту поливають часто і рясно, найкраще поливи робити рано вранці або ввечері, після заходу сонця.

Застою вологи сланкі сорти флоксів не переносять, у них починають загнивати коріння. Якщо посадити флокси в низині, після відлиги утворюється кірка з льоду, яка буде перешкоджати доступу повітря, коріння почнуть подпревать. Рослина може не вижити в таких умовах, місце для його посадки має бути піднесеним, не дарма сорт використовують на альпійських гірках.

У комплекс заходів по догляду за флоксами входить і стрижка кущів. Після цвітіння флокси стрижуть садовими ножицями або газонокосаркою, якщо квіти займають велику площу. При цьому ножі газонокосарки піднімають на максимальну висоту. Обрізаний матеріал збирають віяловими граблями, намагаючись не пошкодити дерники.

Обрізка флоксів омолодить їх, і продовжить термін їм життя на кілька років. Якщо обрізку не проводити, відростають пагони будуть заважати один одному, затінювати нижні пагони, які при нестачі світла і поживних речовин почнуть відмирати. Через сильну загущенности кущ може загинути.

Розмноження

Деякі сорти флоксів розмножують насінням, ще один варіант для розмноження флоксів – живцювання. Для цього з верхівки зрізають пагони довжиною близько 7 см і поміщають їх в піщаний субстрат для вкорінення. Контейнери з живцями накривають прозорим матеріалом, щоб створити міні-теплицю.

Живці флоксів дуже швидко починають гнити у вологому середовищі, і в воді їх не укорінюють. А щоб вони швидше вкоренилися в субстраті, їх обробляють стимудятором росту коренів у вигляді порошку.

Вкорінені живці висаджують у відкритий грунт, забезпечуючи їм належний догляд. На зиму молоді рослинки вкривають соломою, листям або агроволокном.

Розмноження і вирощування флоксів з насіння можливо лише в тому випадку, якщо сорт здатний дати якісне насіння – така здатність є не у всіх флоксів. Справа в тому, що при низькій температурі повітря у рослини утворюється стерильний пилок, не придатна до запліднення. Щоб отримати якісне насіння, рослина пересаджують в горщик і заносять в приміщення, де у нього може з’явитися нормальна пилок. Запліднення проводять штучно, пензликом, в результаті насіння виходять придатними для вирощування нових рослин.

Навесні насіння висівають в контейнери, розсипаючи їх по зволоженій поверхні, і трохи утрамбовуючи. Контейнери накривають плівкою або склом, які знімають для провітрювань і поливів.

Після появи сходів покрив краще не використовувати, щоб не пошкодити їх. У відкритий грунт сіянці висаджують в стадії 3-4 справжніх листків.

Насіння флокса можна висівати у відкритий грунт восени, щоб вони зійшли, як тільки пригріє сонце.

Ці яскраві і ошатні представники сімейства синюшних крім дивовижних декоративних характеристик володіють ще й багатьма іншими достоїнствами. Флокси невибагливі і здатні виростати в умовах невеликої освітленості і на самих різних грунтах. Вони дуже довго стоять в букеті, а тому відмінно підходять для декору кімнати.

В рід цієї рослини входить більше сімдесяти видів, з яких майже тридцять є дикорослими, а решта — окультуреними. Тільки сортів і гібридівЦієї квітки налічується до чотирьохсот. У переважній більшості вони є багаторічними культурами. Найбільш поширені в нашій країні флокси їх квітки розпускаються в середині травня. Серед цього виду найбільш поширений флокс сланкий шиловидний. Свою назву він отримав завдяки дрібним довгастим листям, з вигляду нагадує шило.

Опис

У висоту вічнозелений шиловидний флокс сланкий, що закриває землю щільним килимком, досягає максимум двадцяти сантиметрів. Стебла цієї рослини густо покриті короткими дрібними жорсткими листям. На кожному стеблі буває по одному або по дві квітки, що мають в діаметрі два з половиною сантиметри. Забарвлення може бути самим різним: рожевим, червоним, білим, пурпуровим (флокс дуглас), ліловим і т.д. Цвіте ця культура перший раз досить рясно в середині травня і до кінця червня, другий раз менш щедро — з серпня по вересень.

Флокс сланкий є дуже зимостійким. Він вважається справжньою окрасою підпірних стінок і кам’янистих садків. Шиловидний флокс сланкий багато садівників люблять через його здатності з весни до глибокої осені залишатися смарагдово-зеленим.

Хоча його квіти самі по собі досить дрібні, їх суцвіття настільки багато виглядають, що практично приховують листя і стебла. В європі шиловидний флокс сланкий вперше з’явився в англії. Він відразу став дуже популярним. Його почали вирощувати навіть в англійських садах в маєтках знаті.

Сорти сланких шиловидних флоксів

Білосніжні, рожеві, темно-червоні, лілові, пурпурно-блакитні — ці квіти неймовірно красиві в саду. Важко перерахувати всі відтінки, які має флокс шиловидний. Посадка і догляд за цією квіткою під силу навіть садівникові-новачкові. Флокс шиловидний відноситься до почвопокровним. Практично всі сорти цієї рослини використовуються для прикраси рокария. У наших садах поширені багато багаторічних сланких. Вони починають цвісти в кінці травня і чудово виглядають на присадибній ділянці. Великою любов’ю у вітчизняних садівників користуються і чарівний флокс дуглас, і пурпурно-блакитний ругеллі. Основною характеристикою, що об’єднує всі сланкі види цієї квітки, є невисокий стебло і густі суцвіття.

Вельми цікаві такі сорти, як кенді страйпс, що дає білі квітки з рожевою смужкою в центрі, бузкова теллярія, схожа на зірочку, майшнее, швидко розростається дюймовочка.

Флокс шиловидний: посадка

Коренева система у цієї рослини залягає неглибоко. Під час підготовки грунту перед посадкою потрібно ретельно очистити місце від бур’янів. Справа в тому, що вони можуть прорости крізь дернину і зіпсувати зовнішній вигляд квітника. Досить помістити посадковий матеріал на відстані двадцяти п’яти сантиметрів один від одного, і вже через рік буде сформований суцільний килим. Щоб процес зростання був прискорений, стебла флокса слід розкласти в правильному напрямку і добре закріпити їх.

Посадочні ямки потрібно викопати на глибині в двадцять-тридцять сантиметрів, старанно удобрити їх компостом або перегноєм, змішаним з золою і суперфосфатними добривами.

Вимоги до грунту

Всі сланкі флокси прекрасно себе почувають на пухких, сухих грунтах. Це дивно, але на родючих грунтах вони утворюють більше зелені, ніж суцвіть. Справа в тому, що в дикій природі вони завжди ростуть на «бідній» землі. У регіонах з кислим грунтом у флокса буде нестача макроелементів, тому перед посадкою грунт потрібно вапнувати. Найчастіше для цього використовується доломітове борошно. Залежно від виду землі кількість вапняку може варіюватися від 230 до 440 грам на один квадратний метр. На важкому грунті безпосередньо перед посадкою в ямки потрібно обов’язково внести пісок.

Догляд за флоксом

Він зводиться до прополки, поливу і триразової підгодівлі. При правильному виборі місця посадки, відповідному грунті і належному догляді флокс сланкий шиловидний зберігає свою красу близько шести років. І хоча ця рослина є морозостійким, в теплу зиму його листя випрівають. В результаті флокс може втратити свою декоративність, проте при правильному догляді може відновитися. Доданий в землю гумус сприяє швидкому зростанню рослини і його рясному цвітінню. Ця рослина дуже любить світло і добрива. Однак слід пам’ятати, що його не можна перегодовувати. В іншому випадку сила флокса «піде в листя», і у нього буде красива і потужна зелень, а ось квіток можна не дочекатися. Полив повинен бути рідкісним і не дуже рясним.

Флокси, які досягли п’ятирічного віку, обов’язково потрібно омолоджувати, оскільки їх стебла починають потроху «дерев’яніти», а листя — відмирати. До того ж дорослі рослини більше схильні до різних хвороб, та й квітки на чагарнику, що росте більше п’яти років на одному місці, дрібнішають, а сам кущик здається ослабленим. Культурі часто потрібно підгодівля деревною золою, що містить всі необхідні мікроелементи за винятком азоту.

Флокс сланкий: розмноження

Більшість селекціонерів вважає, що казково красиві яскраві невисокі кущики цієї рослини є найбільш невибагливими і ефектними культурами, використовуваними для прикраси садів. Розмножується шиловидний флокс як вегетативно, так і насінням. Найлегшим і поширеним способом є поділ куща. Пересадка проводиться навесні. Дистанція між кущиками повинна становити максимум тридцять сантиметрів. При бажанні в домашніх умовах можна розмножувати рослину і стебловими живцями, які нарізаються ще до пробудження нирок. Їх висаджують в землю ранньою весною. Живці досить швидко вкорінюються, і вже до осені з них виходять повноцінні рослини. Розмноження насінням практикують дуже мало.

Особливості вирощування

В північних регіонах, де рослини потрібно вкривати на зиму, для флокса краще використовувати ялиновий лапник, який не буде закислювати землю.

Сухе листя для цього не підійдуть. Навесні, для того щоб допомогти флоксу швидше прокинутися, його можна полити розчином гумату. Це прискорює як його зростання, так і розвиток кореневої системи.

Кращими попередниками для шиловидних флоксів вважаються календула, газонна трава, тагетес та інші культури, які теж не переносять надлишку вологи. Не можна садити цю рослину, наприклад, після суниці. Як і інші вічнозелені культури, шиловидний флокс краще висаджувати в тих місцях, де взимку багато снігу.

Шкідники

Шилоподібні флокси найчастіше страждають від борошнистої роси і різних гусениць, які швидко пошкоджують стебла рослини. Поразка можна помітити по закрученим коричневого кольору листю. Такі ділянки відразу необхідно видалити.

На такі місця флокс не рекомендується висаджувати протягом трьох років. Ця рослина може хворіти і від від поганого провітрювання, а також від нестачі добрива. Не слід садити флокси дуже близько один до одного, щоб не заражати сусідні кущики.

Запашні флокси, солодкий аромат яких розноситься по всьому саду, ростуть практично на кожній дачній ділянці.

Неможливо повірити в те, що всього триста років тому наші улюблені квіти можна було зустріти тільки в північній америці — на їх історичній батьківщині.

Потім вже вони з’явилися в європі і тільки сто п’ятдесят років тому флокси стали з’являтися і в росії. Перший час їх можна було зустріти тільки у колекціонерів рідкісних рослин.

У росії флокс отримав прізвисько «ситчик», тому що має безліч яскравих забарвлень — від білосніжною до фіолетовою.

Існує дуже цікава легенда про цю квітку, назва якого в перекладі з грецького означає «полум’я». У ній йдеться про те, що чарівний факел в руках одіссея, який переміг смерть, при виході з підземного царства аїда перетворився на квітку флокса.

А ще мовою квітів флокс означає примирення і згоду, тому букет з флоксів дарують в знак примирення.

а вони такі різні!

Флокси можна умовно розділити на весеннецветущие , летнецветущие і однорічний друммонда .

До весеннецветущим відноситься досить велика група флоксів: шиловидні, дугласа, розчепірені, столононосние. ці види флоксів змусять нас стати на коліна. Але вони цього варті!

Дуже мало є рослин, настільки яскравих і ранніх, які здатні швидко «розфарбувати» великі площі. Їх ще називають почвокровными.

Вони так рясно цвітуть, що через квіток навіть не видно листя. Весеннецветущие флокси переважно висаджувати на передньому плані, також ефектно виглядають з них бордюри уздовж доріжок, яскраві куртини на березі струмка, композиції з камінням.

Флокс шиловидний-це найбільш популярний в наших краях флокс, який на батьківщині, в північній америці, називаютьМохової гвоздикою. Там він росте на відкритих скелястих схилах, на кам’янистих і сухих піщаних пагорбах.

Найкраще шилоподібний флокс підходить для створення альпінаріїв і кам’янистих садків, так як утворює красиві щільні вічнозелені килими, які навесні суцільно покриваються яскравими квітками різного забарвлення.

Флокс дугласа-це подушковий флокс, який в дикому вигляді росте в горах на заході сша, а так як знайшов його девід дуглас, вид отримав його ім’я. Висота рослини-5-10 см, почвокровное, дуже любить сонце, цвіте в травні-червні білими, лавандово-блакитними, фіолетовими, пурпуровими, темно-червоними і рожевими квітками.

Флокс дугласа часто плутають з шиловидним, але він нижчий, менше розростається, має більш дрібні квітки і листя. І ще одна відмінність-досить легко вдається розділяти його кущики.

Флокс розчепірений на своїй батьківщині, в північній америці, називають флоксом розсунутим, або дикої блакитною гвоздикою, в європі — канадським флоксом, в данії — весняним, а в німеччині та англії — лісовим. У природі флокс розчепірений росте у вологих лісах і дрібнолісся.

Він має тонкі, повзучі, гнучкі стебла, які вкорінюються в міжвузлях і утворюють пухкі дернини. У цього флокса приємний тонкий ніжний аромат з пряними нотками.

Флокс столононосний утворює дернинки, які розповзаються за допомогою коротких, легко вкорінюються пагонів (столонів). Любить рости на сонці і глинистому грунті, цвіте дуже рясно з початку червня два-три тижні, квітконоси прямостоячі, висотою 20-25 см, а нецветущая куртина не перевищує у висоту 5-10 см.

Летнецветущие-це багаторічні флокси: волотисте, плямисті, широколисті, арендса . Незважаючи на те, що вони називаються летнецветущими, ці флокси цвітуть починаючи з червня і прихоплюють ще вересень. В даний час їх налічується понад 400 сортів.

Серед флоксів цього виду найпоширенішим у нас є флокс волотисте (або садовий) , який всіма любимо за багатоцвітність, відносну невибагливість, пластичність, тривалість і рясність цвітіння, легкість в розмноженні і зимостійкість.

Флокси мають приємний тонкий аромат, який посилюється в сутінках. За термінами цвітіння флокси діляться на ранні (цвітуть у другій половині червня), середні (липень) і пізні (серпень-вересень).

Кущі флоксів волотистих з міцними прямими пагонами ростуть до 60-120 см заввишки, цвітуть протягом 30-40 днів, в залежності від сорту.

Суцвіття-великі зонтикоподібні, кулясті, овальні, пірамідальні, гроновидні щільні або розлогі розміром 10-40 см. Серед усього розмаїття сортів флокса волотистого є невелика група смугастих і штрихованих сортів.

Їх «бойовий розфарбування» різних відтінків і густоти кольору «нанесено» на фон білих пелюсток. Ці сорти цікаві для розгляду зблизька, коли їх цікава забарвлення добре видно, вони добре поєднуються з будь-якими однотонними флоксами, але особливо ефектно виглядають з сортами, підібраними в тон смужках або штрихам.

Також дуже цікаві ряболисті флокси і, що з’явилася на початку нинішнього століття серія дивовижних флоксів, які зовні зовсім не схожі на вже відомі нам — філінгси .

Автор цих дивних флоксів — рене ван гаален, голландський селекціонер, який створив сім сортів, які мають м’які мелкоигольчатые суцвіття без звичних нам пелюсток і маточок з тичинками, що складаються з фарбованого приквітків, а також суцвіття, що складаються з видозмінених скручених і бутонів пелюсток.

Ці флокси дуже декоративні і їх з успіхом використовують ландшафтні дизайнери, так як вони цвітуть майже три місяці, дають пишні густі суцвіття, не бояться заморозків і не втрачають своєї декоративності навіть в жарку або дощову погоду.

Флокс плямистий часто називають луговим, так як у себе на батьківщині в східних районах сша він росте на вологих луках, в мелколесье. Цей флокс за зовнішнім виглядом дуже близький до волотисте, але відмінностей досить таки багато.

Листя у нього більш вузькі, дрібні, гладкі і блискучі; стебла тонше і покриті пурпуровими плямами і штрихами, за що і отримав таку назву; квітки більш дрібні і зібрані у вузькі циліндричні суцвіття.

Флокс арендса-це рослина висотою від 50 до 130 см, квітуче в червні-липні на сонці або в півтіні. Цей флокс отриманий німецьким селекціонером г. Арендсом шляхом схрещування флоксів розчепіреного і волотистого. Він хотів отримати рослину з більш раннім терміном цвітіння, ніж у флокса волотистого.

Але, на жаль, його колекція сортів в роки другої світової війни дуже постраждала і мало що збереглося. В даний час в наших садах росте тільки сорт susanne.

Флокс широколистий — цей флокс відрізняється від усіх саме найбільшими листками, які досягають 17 см в довжину і 8 см в ширину. На батьківщині (в сша) він росте в світлих лісах, легко переносить посуху, хоча і віддає перевагу багату гумусом грунт.

Флокс широколистий менш сприйнятливий до стеблової нематоди, ніж флокс волотисте і, практично не уражається борошнистою росою.

Флокс однорічний друммонда був вивезений з техасу в європу ботаніком друммондом, на честь якого і був названий. Забарвлення квіток флокса друммонда ще більш різноманітна, ніж у флоксів багаторічних.

В їх палітрі є навіть жовтий колір, якого немає в інших видах флоксів, а також чиста забарвлення найрізноманітнішої гами — від білої до темно-пурпурової.

Ще однією відмінністю від волотистих флоксів є те, що забарвлення квіток не змінюється в залежності від освітлення і залишається рівною протягом усього часу цвітіння, а цвіте цей флокс з червня до жовтня.

вибираємо посадковий матеріал

Самим ідеальним саджанцем флокса є торішній вкорінений держак, який вже підріс і дав кілька пагонів.

Такий саджанець має молоду кореневу систему, він добре приживається, відмінно переносить зиму і вже на наступний рік після посадки повноцінно рясно цвіте.

Також дуже важливо, що рослина практично не хворіє.

Але часто буває, що саджанці флокса продають у вигляді деленки і вони значно поступаються за якістю, так як у них пошкоджені коріння і велика їх частина — старе кореневище.

І хоча на вигляд такі деленки виглядають і значніше саджанців-другорічок, але кущі старіють швидше, квіти у них дрібніше і хворіють такі рослини набагато частіше.

У той же час, купуючи в кінці сезону вкорінений держак, треба звернути увагу на те, що якщо він узятий ранньою весною (це легко визначити по нижній, майже здеревілої частини саджанця) і до осені вже виглядає повноцінним рослиною, то такі саджанці гарні для ранніх сортів флоксів. Але якщо це пізній сорт, то при невідповідних умовах він може не встигнути повноцінно прижитися і закласти нирки на наступний рік.

Саджанці, отримані із зелених живців поточного літа, вимагають підвищеної уваги: їх треба доростити, утеплити на зиму кореневу систему і взимку добре б накидати на них снігу (якщо його недостатньо).

У таких живців до осені стебло не одревесневает, а залишається зеленим.

Не раджу купувати саджанці з обрізаними наполовину (і навіть коротше) пагонами, так як через таку коротку обрізки у рослин можуть прокинутися нирки відновлення, які не встигнуть підготуватися до зими і закласти нові, і значить шансів на виживання саджанців залишається дуже мало.

Можна, звичайно, сподіватися на те що прокинуться нирки відновлення на коренях, але чи варто ризикувати і витрачати даремно гроші.

Дорогі читачі, в цій стаття ми дізналися про різноманіття сортів флоксів і про вибір саджанців, а в наступній статті я хочу вам розповісти про на наших дачних ділянках.

До швидкої зустрічі, дорогі друзі!

Ці красиві, запашні квіти прийшли в європу з північної америки більше трьох століть тому. І тоді ж видатний шведський вчений карл лінней дав їм ботанічну назву phlox. А за старих часів на русі пишні різнокольорові флокси іменували»ситчик».

У перекладі з грецької мови phlox означає «полум’я», «вогонь». На мову квітів його переводять ще як»полум’я твоїх губ». Грецьке походження назва квітів флокса пояснюється красивою легендою. Нібито при виході одіссея і аргонавтів з підземелля бога аїда вони викинули додолу свої палаючі смолоскипи. Їх полум’я не згасло, а перетворившись на яскраві квіти, проросло, немов нагадуючи про мужніх мандрівників.

Сьогодні налічується більше 50 видів флоксів, і крім однорічного друммонда, всі вони багаторічні. У більшості з них такими є лише підземні частини (коріння, кореневища), а надземні стебла, листя відмирають по завершенню вегетації. Однак зустрічаються і вічнозелені рослини з довго живуть обома частинами.

Сьогодні в декоративному садівництві, квітникарстві,Ландшафтному будівництві використовується лише до 20 видів цих квітів. Яскравим пишним цвітінням різних сортів можна милуватися майже півроку: з ранньої весни, все літо і до пізньої осені. Тому важко не погодитися з німецьким садівником, філософом карлом форстером, що»сад без флоксів – нонсенс».

Залежно від місця проживання диких видів флоксів їх зовнішній вигляд, екологічні, морфологічні особливості можуть відрізнятися. Всі ці рослини з прямими жорсткими стеблами, ароматними квітами різноманітних забарвлень, форм пелюсток поділяються на 3 групи:

Серед високорослих, що досягають висоти до 180 см, розрізняють волотистий, плямистий, гладкий і ряд інших. Вони обдаровують квітами з ранньої осені і початку літа. Їх, як правило, розміщують на задньому плані квіткових композицій.

Низькорослі виростають всього до 60 см, цвітуть з кінця весни до початку літа. У цій підгрупі популярні товстолистий (каролінський), волосистий, чарівний, овальний деліла, кенді твіст і ін.вони надають особливої чарівності будь-якої композиції при розміщенні на передньому плані.


Поряд з цією загальною класифікацією селекціонери продовжують створювати міжвидові гібриди, сорти. Деякі з них вже почали організовувати окремі групи.

сорти багаторічних флоксів з фото

При виборі рослини радимо орієнтуватися як на його висоту, так і на забарвлення численних сортів. Їх налічується понад 1 500 найменувань. Не дивно, що їм присвоюють вельми звучні назви, які асоціюються з тими чи іншими образами, темами. Пропонуємо познайомитися з деякими з них:вибір посадкового матеріалу

Під час покупки посадкового матеріалу потрібно звертати увагу на наявність до 5-ти правильно забарвлених пагонів, довжина яких досягає близько 6 см.у них повинна бути блискуча поверхня і укорочені до 15 см здорові коріння.

Для посадки багаторічних флоксів відбираються здорові рослини з зеленуватою, загрубілою шкіркою і неушкодженими шкідниками листям. У майбутніх саджанців має бути по 2-3 потовщених стебла, що сформувалися великі нирки у їх підстав.

Ще до викопування довжина стебел дорослих рослин наполовину обрізається. Після обережного вилучення куща, його очищення від землі коренева система розділяється на кілька частин.

Відсікання кореневищ для майбутніх саджанців можна робити руками, гострою лопатою або ножем. При цьому важливо не пошкодити вегетативні бруньки, розташовані біля основи стебло. У кожного молодого кущика має бути мінімум 8 нирок, з яких виростуть нові пагони. Та й корінь без них може загинути.

Слід звернути увагу на хороший розвиток кореневої системи, довжину кореня не більше 15 см.при необхідності кореневища можна тільки на одну третину вкоротити секатором.

Заготівля посадкового матеріалу може проводитися навіть з моменту появи сходів. Для цього акуратно виламується молодий втечу на здоровому кущі разом з частиною його кореневища. На держаку з двома міжвузлями зріз робиться під нижнім і вище верхнього на 5-7 см.

Вирощувати багаторічні флокси можна за допомогою вегетативних способів і, подібно одноліткам з насіння. Найчастіше для розмноження багаторічних флоксів вибирають посадкові матеріали завдяки першим, а саме:

 • розподіл куща вважається самим нетрудомістким способом. Він дозволяє використовувати рослину для нової посадки, при цьому допомогти омолодженню старого куща улюбленого сорту. «деленка» застосовується при досягненні віку куща 3-4 роки в будь-який час року. Цей спосіб полягає в його викопуванні, поділі на частини, присипанні утворилася ямки родючою землею. Розділені таким чином рослини з розправленими корінцями садяться на інше місце із заглибленням в грунт на 3 см.
 • відведення робляться шляхом пригинання до землі стебла до відцвітання. Потім він фіксується по всій довжині і підгортається торфом з перегноєм. До осені цей пророслий втечу відділяється від «рідного» куща, пересідає на вибране місце.

Багато практикують використання весняних ростових пагонів . Їх обережно виламують з «п’ятою» з сильно загущених кущів біля самої основи стебла. Для кращого вкорінення пагони спочатку висаджують в теплицю або утеплений парник, тому що у відкритому грунті цей процес дуже повільний. З кінця травня-початку червня після регулярного поливу теплою, відстояною водою пагони з утворилися корінцями висаджують на обраному місці ділянки.

Живцювання проводиться протягом усього періоду вегетації рослини. Починається воно при досягненні пагоном 5 см і закінчується до кінця вересня. Найбільш успішно вкорінюються весняні та літні живці.

Так в травні-червні можна зрізати невеликі шматочки молодих пагонів з двома парами листочків. Ці живці поміщаються у вологий грунт і закриваються банкою до повного вкорінення.

Спосіб живцювання доцільний при необхідності розмноження великої кількості флоксів.

розмноження флоксів: відео

коли краще садити флокси — навесні або восени

На думку досвідчених квітникарів найбільш сприятливий час для пересадки – рання весна (кінець квітня – початок травня).

Цілком допускається осіння посадка в період закладання бруньок на прикореневих шийках з кінця серпня, але не пізніше перших чисел вересня.

Якщо ж у позаурочний час «не можна, але дуже хочеться», то краще не садити, а прикопати вподобане рослина на глибину пухкої грунту до 25 см.напередодні холодів це місце мульчується або прикривається щільним матеріалом.

При осінній посадці для кращого вкорінення необхідно робити попередню обрізку верхньої частини кущів. Під час цвітіння флокси також можна пересаджувати за умови акуратного викопування з грудкою землі і подальшого регулярного поливу.

Важливо пам’ятати, що рослина може приживатися, повноцінно розвиватися і рости без хвороб тільки при не пересушеній кореневій системі. А ось літніх пересаджувань цих рослин слід уникати. В цей час вони ростуть дуже повільно, можуть піддаватися висиханню, нападкам шкідників.

Багаторічні флокси можна садити як восени, так і навесні. Запорукою тривалості, пишного цвітіння флоксів є правильний вибір часу і місця їх посадки, грунтового покриву, прийомів агротехніки.

Головна вимога правильної посадки – родючість грунту на 1 багнет лопати. Це обумовлено неглибоким заляганням (до 30 см) потужної, розгалуженої кореневої системи і розташуванням основної маси живлять її речовин до 20 см від поверхні грунту.

Де садити

Місце для посадки повинно бути без застоїв вологи. Тому краще не вибирати сирі, низинні місця ділянок. Кращий варіант-трохи підняті по відношенню до поверхні ділянки клумби. Незважаючи на свою світлолюбність, їм більше походить невелика півтінь, ніж яскрава сонячна освітленість або густа тінь.

Місце не повинно бути «відкрито всім вітрам», особливо, під час зимівлі. Тому не рекомендується посадка флоксів на північній стороні. Слід уникати висаджування квітів також в тіні великих дерев через нерівні сил в боротьбі за світло, вологу, поживні речовини.

Визначаючи «місце проживання» рослин при посадці важливо враховувати їх зростання, колірну гамму, гармонійність поєднання з іншими рослинами.

підготовка грунту

Вибір місця передбачає ще й увагу до складу грунту. Для посадки флоксів підходить легка земля з нейтральною або слабокислою реакцією. Якщо на відповідних для нього місцях земля надмірно кисла, то її нейтралізують негашеним вапном (на 1 м2 200 г).

Глинистий грунт змішують з піском, а піщану з торфом. Суглинний грунт можна «облагородити» за допомогою його змішування зі зрілим перегноєм, золою, кістковим борошном в пропорціях по 100 г на 1 м2. Таке» втручання в природу » + регулярна помірна підгодівля зробить вирощування флоксів ефективним.

Висаджування багаторічних і однорічних флоксів мало відрізняється за винятком деяких нюансів. Так, при весняній висадці відстань між багаторічками має бути трохи більше, ніж у однорічних, тому що перші будуть з роками розростатися.

Так, наприклад, між низькорослими, почвопокровними флоксами дотримується відстань між кущами до 40 см. Для сортів з середньою висотою воно має бути до 50 см, а високорослих – не менше 70 див. Поряд з цим після посадки грунт навколо них неодмінно мульчується (сухий перегній, торф, дрібна стружка, нарізана солома тощо).

Напередодні настання зими флокси потрібно не садити, а тільки прикопати на глибину до 25 см.при цьому місце повинно бути захищеним від зимового вітру, а сніг – вкривати їх. А після замерзання грунту, прикопані квітиНеобхідно прикрити сухим листям або торфом.

Встигли підрости після весняного живцювання флокси, висаджуються восени у відкритий грунт на постійне місце. При відсутності достатньої вологи, дощів саджанці рясно поливають 2-3 рази щотижня протягом 14 днів. Грунт навколо них рихлиться, мульчується.

Для висаджування багаторічників підходить похмура денна погода або ввечері.

Цей спосіб вирощування може бути результатом «самосіву» обсипалися з рослин насіння або ж посадкою заздалегідь зібраних. У другому випадку насіння збирають восени до початку відкриття бурих насіннєвих коробочок, в’янення всієї листя.

Ознакою зрілих насіння є їх щільна структура темно-зеленого кольору, характерне потріскування при натисканні. Слід враховувати необхідність частого їх збору через нерівномірне дозрівання. Після збору, очищення від лушпиння, залишків листя готовий насіннєвий матеріал відразу закладають в підготовлену землю (вересень-початок листопада).

В результаті зимового природного відбору виживають найсильніші і починають проростати вже зі сходом снігу. В середині травня сходи можна розсаджувати у відведені їм місця з урахуванням переваг складу грунту.

Деякі садівники вважають оптимальним термінів посіву насіння з листопада до січня (посів під зиму). Для цього від першого снігу очищається заздалегідь підготовлена клумба або грядка. Потім на їх поверхні розкладаються насіння з відстанню до 5 см один від одного, зверху присипаються шаром до 1 см садової землею, снігом. Досвід цього нескладного способу посадки у відкритий грунт показує до 70% схожості, раніше пишне цвітіння.

Вирощування розсади флоксів цими способами дозволяють за рахунок пікірування густо зійшли насіння у відкритому грунті отримати досить стійкі рослини. Такі сіянці можна розсадити з потрібним інтервалом і милуватися квітами вже в перший рік їх життя.

посів в домашніх умовах

При вирощуванні розсади в кімнатних умовах багаторічним флоксам потрібна підготовка насіння до проростання (стратифікації). Для цього після посадки в ємність з субстратом їх по 15-20 днів тримають при кімнатній температурі і на холоді не вище +4 °c.

Після перебування в умовах низької температури ємність розміщується на світлому місці, відокремленому від опалювальних приладів ширмою. Тут повітря повинне прогріватися до оптимальних для проростання насіння не вище + 12 °c.

Після того, як вони проросли, починається період традиційного догляду за розсадою флоксів. Це рівномірність освітлення, регулярний полив-обприскування, укриття, видалення конденсату, провітрювання, пікіровка.

висадка в грунт

Починається при появі у сіянців 4-6 справжніх листочків. Вони розсідаються з відстанню по 20 см на заздалегідь обраному місці. При цьому грунт між ще невеликими флоксами потрібно замульчувати хоча б скошеною травою без насіння.

Завдяки цьому грунт буде вологою, м’якою, без бур’янів. Неодмінними видами догляду за зростаючими флоксами є обережне розпушування землі, прополка, поливи, підгодівля.

як виростити багаторічні флокси з насіння: відео

догляд за багаторічними флоксами влітку

Полягає в регулярному поливі (ранок, вечір) під корінь. Після того, як квіти зміцніють, для збільшення кущистості їх прищипують над 4-5 парами листків. Під час активного цвітіння флоксів з липня по вересень слід видаляти всі в’януть суцвіття. Це сприяє появи нових квітконосів в пазухах листків.

За період росту багаторічники потребують 5-кратному добриві, в той час як однорічні – 4 рази. Завдяки останньому підгодівля допомагає формуванню повноцінних насіння в коробочках.

При грамотному догляді, підгодівлі квіти віддячать зростанням не менше 7 років без втрати декоративності.

хвороби і шкідники

Вони не сильно долають флокси. Однак при поганому догляді, висаджуванні в тіні, загущених посадках можливе захворювання борошнистою росою. Вона вражає стебла і листя.

Ще вельми неприємний такий шкідник, як нематода (круглі черв’яки). Тут можуть допомогти сусіди: чорнобривці, настурція, календула.

як пересаджувати флокси: відео

як освоїти запущену ділянку посадка флоксів: відео

Уважне ставлення до квітів, дотримання правил агротехніки дозволить вам щорічно радіти барвистості і запашності флоксів.

Флокси-яскраве і пишне прикраса саду. Вирощуванням їх займаються для зрізання, декорування ділянок, створення композицій у відкритому грунті. Зі статті ви дізнаєтеся про особливості посадки цієї рослини, а також все про догляд за ним.

Сорти і різновиди флокса шиловидного

Білосніжні, темно-червоні, рожеві, лілові — багато відтінків має флокс шиловидний, посадка і догляд за яким під силу і новачкам. Свою назву він отримав через вузьких, загострених листя, схожих на шила. Цей флокс відноситься до почвопокровним видам, які навесні розпускаються раніше за інших. Квітучий килим гарний не тільки на фото, але і на будь-якому дачній ділянці.

Сорт» кенді страйпс «

Серед сортів шиловидного флокса найбільш цікаві такі:

 1. «кенді страйпс»» біла квітка з рожевою смугою по центру.
 2. «теллярия». Бузковий, у формі зірочки. Дуже довго цвіте.
 3. »майшнее». Сліпучо-біла квітка, один з найпоширеніших.
 4. «дюймовочка». Має насичене рожеве забарвлення. Швидко розростається.

Сорт» дюймовочка »

Посадка і догляд за рослиною

Вибираючи ділянку для шиловидних флоксів, віддайте перевагу сонячному і сухому місцю. Також зверніть увагу на грунт. Він повинен бути неродючим, сухим і пухким. Кислотність-нейтральна або слаболужна. На вологих чорноземах рослини дають багато зелені, але практично не цвітуть. Глибина посадки повинна бути не більше 15 см, тому що коріння у флоксів не дуже довгі. Відстань між кущиками-близько 20-30 см.

Рада. Кращі попередники для флоксів-трави-багаторічники, календула . Чи не вкорінюйте ці квіти після садової суниці: велика ймовірність того, що в грунті залишаються нематоди, які швидко приживуться на нових рослинах.

Догляд за флоксами включає в себе:

 • регулярне розпушування грунту;
 • знищення бур’янів;
 • помірний полив теплою водою (від холодної стебла тріскаються);
 • видалення суцвіть, які зів’яли.

Важливо знати, що флокси не можна поливати холодною водою

Кожні 5 років флокси потрібно пересаджувати, щоб цвітіння їх було пишним і тривалим. Ці квіти вважаються морозостійкими, але за умови, що взимку їх вкриє достатній шар снігу. Тому восени необхідно зрізати бадилля, а коріння присипати землею, перемішаної з торфом. Додатково накрийте їх соломою, ялиновими гілками, опалим листям.

Увага! якщо зимова погода-відносно тепла, без сильних заморозків, з частими відлигами — укриття слід зняти, тому що. Флокси можуть випрівати.

Добриво і підгодівля флоксів

Однорічні сорти потребують 4-х підгодівлі за сезон, багаторічні — в 5-ти (остання випаде на період дозрівання насіння).

Кілька разів за сезон обов’язково підгодуйте флокси

Приблизна схема внесення добрив:

 1. кінець весни: 25 г рідкого гною на 10 л води.
 2. початок червня. Те ж саме, але з додаванням суперфосфату.
 3. початок липня. Рідкий гній без добавок.
 4. кінець липня. Добриво калієм і фосфорною сіллю. Внесення калійно-фосфорної підгодівлі. Краще робити у вечірній час.

Можна користуватися для добрива флоксів золою. Візьміть 350 г, залийте їх 2-ма л води, кип’ятіть 10 хв. Використовуйте як для кореневого підживлення, так і по листу.

Рада. Після зими полийте флокси гумусом. Це прискорить їх зростання і розвиток коренів.

Розмноження багатолітника

Захист від хвороб і шкідників

Найбільш часто флокси страждають від ряболисті і борошнистої роси. У першому випадку на листках з’являється негарний візерунок, невластивий рослині, у другому — білий матовий наліт. Профілактика цих хвороб-весняна обробка бордоською рідиною. Якщо ж помітили симптоми, видаліть пошкоджені рослини.

Також серед хвороб флокса зустрічаються:

 • септоріоз (ознаки: бурі цятки на листках);
 • фомоз (ознаки: крихкість пагонів, висихання листя).

Пагони флокса, заражені фомозом

При появі симптомів септоріозу, окропити кущі і грунт біля них бордоською рідиною. Повторну обробку зробіть через 14 днів. Розвиток фомозу легшеПопередити, обприскуючи флокси колоїдною сіркою.

Увага! температура повітря при обробці повинна бути не менше + 18º c.

З шкідників найбільше флоксам докучають нематода та інші нитчасті черви. Якщо вони оселилися на рослинах, стебла стають крихкими, листя і квіти деформуються. Уражені флокси потрібно викопати і спалити, а грунт — обробити нематоцидами.

Поєднання флокса з іншими рослинами

Флокси в ландшафтному дизайні

Вдалі композиції флокса з примулою , маком, едельвейсом, карликовими ірисом і полином, айстрою . Яскраво виглядає ця квітка на тлі хвойніков з чіткою формою: туї, ялівцю, сосни, карликової ялини. Гармонійні поєднання шиловидного флокса з іншими почвопокровними (очитком , молодилом). Однорічні рослини гарні в ансамблі з дзвіночками , левовим зевом, злаками.

Рада. Підбираючи» сусідів » для флокса, приймайте до уваги період цвітіння рослин. Грамотно комбінуючи квіткові культури, ви можете створити барвисту клумбу, яка буде радувати вас з весни і до осені.

Застосування флокса шиловидного в ландшафтному дизайні

 1. в якості газону. Особливо вдало для декорування великих ділянок в саду.
 2. на альпійських гірках і в рокарії . Тут флокси прикрасять верхівки, а також згладять нерівні схили.
 3. для створення бордюрів уздовж альтанок, доріжок в саду.
 4. в міксбордерах (змішаних квітниках). Шиловидний флокс краще буде виглядати на передньому плані.
 5. у проміжках між доріжками, викладеними камінням або плитами, і на кам’яних сходах.
 6. для квіткових композицій в контейнерах. Їх ставлять на балконі або біля входу в альтанку, біля хвіртки.

Флокси на альпійській гірці

Щоб визначитися, що підійде саме вам, подивіться яскраві фото з флоксами. Але будьте впевнені: яке б застосування цим квітам ви не знайшли, вони будуть скрізь виглядати святково і оригінально. Потрібно тільки трохи пофантазувати, щоб зробити свою ділянку ще привабливіше.

Як правильно вирощувати флокси: відео

Види і сорти флокса шиловидного: фото