Домой Без рубрики Примочка для бас-гітари «dod bass overdrive»

Примочка для бас-гітари «dod bass overdrive»

0
Примочка для бас-гітари «dod bass overdrive»

Вітаю всіх зайшли!

В інтернеті представлено неймовірне безліч схем гітарних примочок, проте практично всі вони розраховані на використання з звичайний шестиструнної електрогітарою і не підходять для бас-гітар. Тим часом, бас-гітари також часто використовуються з примочками, зокрема перевантаженнями, наприклад, щоб підкреслити звук в якомусь соло, або просто урізноманітнити звучання. Перевантаження для бас-гітар, в цілому, повністю аналогічні гітарним примочкам, проте мають пару особливостей — найочевидніша — це інший частотний діапазон, зрушений вниз. Друга особливість в тому, що багато фірмові овердрайви для бас-гітар мають ручку «blend», яка дозволяє змішувати перевантажений сигнал з чистим — це необхідно для того, щоб сигнал після примочки залишався таким же потужним і щільним. Однією з фірмових примочок, яка задовольняє всім даним умовам, є dod bass overdrive — простий в плані схеми, і вельми функціональний овердрайв.

Побудована схема всього на одному здвоєному операційному підсилювачі, підійдуть, наприклад, ne5532, tl072, tl082. На вході є буфер на транзисторі (емітерний повторювач), який забезпечує високий вхідний опір примочки, на схемі транзистор вказаний як кт315, однак замість застарілого вітчизняного можна взяти, наприклад, bc547, 2n3904. Далі сигнал йде за двома напрямками-безпосередньо на ручку blend через конденсатор с5, і на каскад перевантаження через конденсатор с3. Перевантаження здійснюється завдяки двом зустрічно-паралельним діодам (d1, d2) в ланцюзі зворотного зв’язку операційного підсилювача. Тут можна багато експериментувати зі звуком, встановлюючи різні діоди в різних конфігураціях: наприклад, один діод кремнієвий, другий германієвий, або обидва германієвих, або по два діода послідовно, або зовсім замість діодів — стабілітрони або переходи транзисторів. Все це буде призводити до зміни напруги обмеження сигналу, відповідно буде відображатися на звуці, за словами багатьох людей, цікаве звучання дає асиметричне обмеження, коли в одному напрямку стоїть один діод, наприклад, кремнієвий, а в іншому — германієвий. Відповідно різні напівхвилі змінного сигналу будуть обмежуватися на різній амплітуді. Там же в ланцюзі зворотного зв’язку варто змінний резистор на 100 ком для регулювання коефіцієнта посилення каскаду, відповідно регулювати буде рівень перевантаження. Напис » log » означає, що потенціометр потрібно брати, в ідеальному випадку, з логарифмічною характеристикою, це дозволить регулювати ефект плавно. Напис » lin » вказує на лінійну характеристику. Далі слід регулятор blend-ще один потенціометр, який дозволяє змішувати чистий сигнал (що надходить через с5) з перевантаженим. Відповідно в крайніх положеннях потенціометра сигнал буде або повністю чистий, або повністю перевантажений. Здавалося б, регулятори drive і blend повністю повторюють один одного, проте на ділі це різні регулювання, почути різницю можна буде, зібравши примочку.

Далі за схемою слід частина, що формує потрібну ачх сигналу завдяки rc ланцюгах-фільтрам, управляти частотної корекцією можна за допомогою потенціометра tone. Після неї слід останній каскад на операційному підсилювачі, злегка піднімає амплітуду сигналу після фільтрів, з нього сигнал потрапляє на регулятор гучності і на вихід out примочки. Таким чином, схема не містить ніяких дорогих або рідкісних елементів, всі деталі можна купити в будь-якому магазині радіодеталей, загальна сума на покупку всіх елементів складе приблизно 200-300 рублів, більшу частину з яких будуть складати потенціометри.

Для даної схеми розроблені два варіанти друкованих плат, вони знаходяться в архіві в кінці статті, для відкриття знадобиться програма sprint layout. На зображенні вище показана схема підключення всіх елементів до плати, як можна побачити, проводками до плати припаюються всі потенціометри, харчування, гнізда входу і виходу, а також кнопка байпасса. Будь-яка гітарна примочка містить байпасс-схема обходу, яка дозволяє натисненням однієї кнопки включити або вимикати примочку, у включеному стані сигнал обробляється схемою, а у вимкненому — проходить безпосередньо в обхід схеми. На зображенні показаний найпростіший вид байпаса, для створення якого знадобиться одна кнопка з фіксацією на 2 положення. Можна використовувати навіть тумблер, якщо не виникне необхідності перемикати примочку під час гри не відриваючи рук від грифа. При складанні плати слід звертати увагу на цоколевку мікросхеми, терморегулятори транзистора — якщо переплутати, примочка не запрацює, а шукати помилки в зібраній платі процес не з приємних, тому варто робити все правильно і якісно з самого початку. Дотримуватися також потрібно полярність електролітичних конденсаторів і харчування. Напруга живлення схеми становить 9-12в, споживаний струм невеликий, так що в якості автономного джерела можна використовувати крону. Нижче на зображенні показаний другий варіант друкованої плати в зібраному вигляді, він інтерес тим, що потенціометри впаюються прямо на неї, а не виводяться на проводах. Вдалої збірки!

Джерело (source)