Квітуча ліана: мадагаскарський жасмин

0
357

Маловідома у вітчизняному кімнатному квітникарстві рослина стефанотіс (мадагаскарський жасмин) давно користується популярністю на заході і в сша. Його білі квітки-зірочки, зібрані в невеликі суцвіття, вважаються обов’язковим компонентом букета нареченої, символізуючи чистоту і невинність дівчини. Рослина цінується за ніжний аромат рясно покривають його квіточок. Основна особливість цієї кімнатної ліани-їдкий сік, здатний викликати роздратування шкіри і слизових оболонок при попаданні на них. При догляді за рослиною, пов’язаним з обрізанням, пересадкою та іншими діями, при яких можна випадково пошкодити листя або стебла, рекомендується надягати рукавички. У будинку, де є діти, стефанотіс краще розміщувати в місцях, недоступних для них. Дуже зручний мадагаскарський жасмин для вирощування в зимовому саду або домашній оранжереї. При сприятливій температурі (+18-25°с) і додаткового підсвічування вічнозелена ліана здатна продовжувати цвітіння навіть в зимовий період.

Мадагаскарський жасмин-дуже красива кімнатна квітка, але основна особливість цієї квітки – їдкий сік, який при попаданні на шкіру, може викликати роздратування шкіри.

Особливості мадагаскарського жасмину і правила догляду за ним

Жасмин добре переносить прямі промені сонця і досить теплолюбний, тому найправильнішим вибором буде південне вікно в квартирі. У літній період стефанотіс буде добре рости і на східних або західних вікнах, але в короткі зимові дні йому необхідне додаткове джерело світла.

Рослина дуже чутлива до протягів і різких перепадів температур.

При виборі відповідного місця для квітучої ліани потрібно подбати про те, щоб потік холодного повітря з вулиці не зачіпав ніжний жасмин під час провітрювання. При поступовому зниженні температури в приміщенні до + 14-18°с в поєднанні з коротшим світловим днем стефанотіс переходить в період спокою. В цей час він зберігає звичайну декоративність за рахунок темно-зеленої маси листя, але перестає цвісти.

Повернутися до змісту

Поливи і підгодівлі

При сприятливій температурі (+18-25°с) і додаткового підсвічування вічнозелена ліана здатна продовжувати цвітіння навіть в зимовий період.

У період вегетації жасмин мадагаскарський вимогливо ставиться до вологості грунту і повітря. Уродженець мадагаскару в природі зустрічається у вологих тропічних лісах і звичний до вмісту водяної пари в повітрі в межах не нижче 75%. Зміст в кімнатних умовах не може забезпечити рослині досить комфортних умов, тому в літній час рекомендується щодня обприскувати його, а час від часу влаштовувати і рясний теплий душ. Поливати стефанотіс потрібно трохи теплою водою, попередньо відстояною протягом доби для видалення хлору. Кількість води за один раз має бути таким, щоб її надлишки почали стікати з дренажного отвору. Але та рідина, що збереться в піддоні протягом 2-3 год після поливу, повинна бути обов’язково видалена, щоб не викликати загнивання коренів. Наступний полив потрібно проводити при ледь помітному підсиханні верхнього шару грунту в контейнері.

Поливи в зимовий період потрібно значно скоротити, якщо рослина міститься в прохолодному приміщенні і впало в сплячку. Вегетуючої ліані для нормальної життєдіяльності необхідно таку ж кількість вологи, як в літні дні. Добрива для підгодівлі можна вносити в рідкому вигляді в період активного росту і цвітіння через кожні 15 днів. Перевагу слід віддавати спеціальним сумішам типу кеміри для квітучих рослин. Доза внесеної суміші повинна строго відповідати зазначеній в інструкції.

Повернутися до змісту

Як пересаджувати і розмножувати стефанотіс

Пересадити мадагаскарський жасмин можна навесні, в період виходу зі стану спокою, або в той час, коли він ще не набрав бутони для нового цвітіння. Якщо рослина здорово, то найкращим способом пересадки стане перевалка – приміщення квітки разом з грудкою землі в більший контейнер.

Періодичність перевалки для дорослих рослин-раз в 2-3 роки, якщо коренева система заповнила вага обсяг старого горщика. Молоді, активно розвиваючі коріння і зелену масу рослини потрібно перевалювати щовесни, щоб дати можливість для їх зростання. Якщо доводиться під час пересадки видаляти частину земляної грудки, то усмоктувальна частина кореневої системи – дрібні тонкі корінці – буде пошкоджена. Стефанотіс дуже болісно реагує на це, і листя його набувають зів’ялий вигляд, можуть пожовтіти або частково опасть. Посилений полив в цьому випадку буде тільки шкідливий, створюючи ризик для застою води і перезволоження грунту.

Допомогти рослині пережити травматичну пересадку може часте обприскування і створення умов з дуже високою вологістю повітря (до 90-95%). При цьому різко падає випаровування вологи листям рослини, знижується навантаження на кореневу систему і збільшується вміст води в клітинах надземної частини. Забезпечити це можна, помістивши пересаджене рослина під ковпак з поліетилену. Для дорослої великої ліани створити тепличні умови буде досить важко.

Субстрат для перевалки готують з рівних частин дернової і листової землі, перегною і піску. Підійде готова грунт з магазину з кислотністю рн 5,5-6,5. Контейнери найкраще вибирати масивні, з кераміки або подібних матеріалів, щоб маса стебел і листя випадково не перекинула горщик. Розмноження мадагаскарського жасмину в домашніх умовах важко. Застосовують в основному вегетативний спосіб: живцювання полуодревесневшіх пагонів. Довжина живця повинна бути такою, щоб містити 2-3 листа з нирками. Для успішного вкорінення обов’язково застосування стимуляторів коренеутворення (гетероауксин, корневин та ін.). Висаджені живці до появи ознак зростання потрібно тримати під ковпаком зі скла або поліетилену, зберігаючи необхідну вологість повітря. При всій уявній складності догляд за стефанотісом не представляє нічого особливого. Дотримання простих правил поливу і освітлення обов’язкові для вирощування будь-якої рослини. Тільки так можна отримати відгук від нього у вигляді рясного цвітіння і прекрасного зовнішнього вигляду.

Квітуча рослина стефанотіса обільноцветущего (stephanotis floribunda) дивує і зачаровує. Ніжні трубчасті білосніжні квітки, що виходять пучками з-під кожного листочка темно-зеленої ліани, наповнюють повітря казковим солодким ароматом. Вони зібрані в пухкі черешкові зонтичні суцвіття, по 1-30 штук, досягають в діаметрі 5 см і мають яскраво вираженуКвіткову трубку приблизно такої ж довжини. Забарвлення суцвіття чисто біла, зеленувата, жовтувата, кремова або ніжно лілова — в залежності від виду і сорту стефанотіса. Листя овальні, супротивно розташовані, шкірясті і блискучі. Доросла рослина виправдовує свою видову назву-обільноцветущій. І не дивно, що його багато вирощують в будинку.

Умови вирощування. Для вирощування стефанотіса потрібно створити певні умови. Чим ближче батьківщина до екватора, тим гірше має бути йому у нас. Прекрасно, якщо є оранжерея або зимовий сад. У квартирі набагато складніше підтримувати високу вологість, яскраве освітлення протягом 12 годин на добу і температуру +24°с.не більше ніж на 2 градуси температура може змінюватися вночі і вдень, влітку і взимку. Але трохи перехворівши і покапризувавши, на наш подив, багато субтропічні рослини і наш стефанотіс навчилися пристосовуватися до умов, значно відрізняються від ідеальних. Молоді екземпляри простіше адаптуються до нових, несприятливих умов. Тому є сенс починати вирощування з вкорінення або посіву насіння.

Не варто вирощувати стефанотіс на відкритому повітрі. Звичні для нас літні перепади між денною і нічною температурами в 10-12 градусів, негативно позначаться на розвиток рослини. Стефанотіс в природі росте в півтіні, по узліссях лісів. Прямі промені сонця можуть його погубити. У кімнаті його вирощують влітку на підвіконні вікна, що виходить на схід або захід, а взимку — на південному. Ставлять подалі від опалювальних приладів або направляють потік повітря від працюючої батареї в сторону від рослини.

Температура повітря у весняно-літній період повинна бути 18-22°с, взимку бажано утримувати при 14-16°с. Якщо немає можливості взимку створити такі температурні умови, то потрібно компенсувати їх, забезпечивши тривалість світлового дня не менше 10 годин. Дві 40-ватні люмінесцентні лампи, розташовані вертикально на відстані 30 см від рослини, забезпечать потрібний результат. За умови підвищеної температури (вище 18-22°с) утримання взимку листя обприскують регулярно, не рідше одного разу на добу. У пульверизатор при цьому наливають гарячу кип’ячену воду. Це запобіжить різке охолодження води на виході з сопла обприскувача і зменшить забруднення поверхні листя залишками солей. Полив взимку скорочують, але не доводять земляний кому до повного висихання. У разі прохолодної зимівлі обприскування проводять обережно.

Стефанотіс віддає перевагу м’якій воді кімнатної температури. Влітку полив збільшують, протирають листя м’якою вологою тканиною.

Розмноження і посадка. Навесні проводять помірну обрізку дорослих рослин. Це готовий матеріал для розмноження. Кращий відсоток вкорінення дають полуодревесневшіе живці при розмноженні навесні. Для живців вибирають пагони попереднього року, з однією парою листя. Зріз роблять трохи нижче листа, так як коріння утворюються між вузлами листя. Укорінюють при температурі 22-25°с, підвищеній вологості, в субстраті з торф’яної землі і піску (1:1), можна використовувати перліт або додавати його. Вкорінені живці висаджують в горщики і в міру зростання навесні перевалюють у великі. Не варто забувати про дренаж. Перед перевалкою, з метою розгалуження рослини, прищипують верхівку втечі. В один горщик садять кілька молодих рослин. Пересадку спочатку проводять щорічно, а старі рослини — один раз в три роки, але з щорічною підсипкою живильної землі. Грунт для вирощування стефанотіса повинна бути злегка кислою, з рн 5,5-6,5, родючої, повітро — і водопроникної. Таким вимогам цілком відповідає суміш з рівних частин старого компосту, хорошою городньої землі, крупного річкового піску і торфу. Дорослі і добре розвинені екземпляри при пересадці потребують великої частки городньої землі. Це додасть рослині механічну стійкість. У хороших (відповідних для нього) умовах стефанотіс росте швидко і тому слід подумати про створення опори для пагонів. Без квітів він дуже схожий на хойю. Дерев’яні кілочки і драбинки не довговічні, натягнуті нитки у віконному отворі створюють труднощі при митті вікон і переміщенні рослини. Кращий варіант-алюмінієвий дріт (3-5 мм). Вона згинається у вигляді обруча, вісімки або іншої фігури. Кінці обруча просто встромляються в грунт горщика. У міру зростання, у дорослих стефанотисів стовбур одревесневает і можна легко змінити дротяну конструкцію. Цвітіння і підгодівлі. Стефанотіс чуйний на підгодівлі, але зловживати ними не варто. Починають підгодовувати після появи ознак активного росту, а припиняють в серпні. Досить двох разів на місяць використовувати добрива для декоративно квітучих рослин. Дуже важливо, щоб грунт перед підгодівлею була вологою. Рекомендується полити за 2 години перед підгодівлею. Цвітіння настає влітку. Воно ще залежить від умов утримання в зимовий період. При формуванні бутонів не слід переміщати горщик. Нестача води, протяги і коливання температури призводять до опадання бутонів. Зів’ялі квіти бажано видаляти. Плоди в кімнатних умовах утворюються рідко, вони не їстівні. При поливі жорсткою водою і нестачі світла можуть жовтіти листя. (за матеріалами наталії глушаковой.)