Торжество православя історія свята. Торжество православя

0
234

Давно зріла і, нарешті, знайшла своє втілення тема: бізнес і віра-чи сумісні ці поняття? святе письмо орієнтує нас на більш вдумливе ставлення до проблеми багатства і діяльності, його творить, тобто бізнесу. Чи існують духовні та ділові орієнтири для підприємництва? чи може бізнес мати духовний напрямок? про це в інтерв’ю з офіційним консультантом з релігійних питань гу мвс рф по сибірському федеральному округу, настоятелем новосибірського собору в ім’я святого благовірного великого князя олександра невського протоієреєм олександром новопашиним.

Отець олександр, бізнес має на увазі точне знання, розрахунок, а віра … Заснована на вірі. Чи означає це, що бізнес і віра — абсолютно протилежні категорії?

Я міг би вам порекомендувати, якщо ви не читали, по-перше « «основи соціальної концепції російської православної церкви«, прийняті на архієрейському соборі в 2000 р., а саме розділи iv-vii:» християнська етика і світське право«,» церква і політика«,» праця і його плоди«,»власність». Цей документ, в якому містяться основоположні принципи християнського погляду на ці питання, зараз продається в багатьох книжкових церковних крамницях, також його можна знайти на сайті московської патріархії. По-друге, про багато проблем, пов’язаних зі ставленням християнства з політикою і економікою писали мислителі початку століття: протоієрей сергій булгаков, пізні праці с.франка, особливо цінні праці філософа івана ільїна (раджу прочитати його роботу «про сутність правосвідомості», а також інші, в яких він багато розмірковує про те, якою має бути політика). По-третє, здійснення на практиці православної етики підприємництва ви зможете побачити в книгах про російське підприємництво xix ст., яких видається досить багато. Кілька років тому продавалася брошура під назвою «як вижити православному підприємцю», де один мирянин, який має фотостудію, розповідає про проблеми і труднощі своєї діяльності. На жаль, повних вихідних даних по цій темі дати не можу.

Книги книгами, але в цілому наша діяльність в економіці, політиці є лише різні види служіння богу і ближнім, виконання заповідей. Рішення різноманітних випадків, труднощів, що виникають в житті найкраще вирішувати, спираючись на багатовіковий досвід церкви, тобто звертаючись за порадою до конкретного духівника по конкретній справі, так як те, що для одного корисно, іншому здатне завдати шкоди.

Категорично не згоден, що бізнес і віра — протилежні категорії. Ніякий підприємець не розпочне справи (тобто бізнесу), якщо не матиме віри (нехай і матеріальної) в його успішне завершення. Віра християнська, православна ніколи не забороняла і нині не забороняє займатися підприємництвом і не вважає успіх у світі бізнесу чимось гріховним. Підприємництво, метою якого є чесне заробляння грошей, має право на існування. Благодійність вітається церквою, але при цьому не є обов’язковою. Більш того, благодійність повинна бути розумною і доречною. Чи не правильно надійде людина, якщо відправиться на вокзал і роздасть весь свій маєток бомжам, при цьому залишивши голодними своїх власних дітей або підлеглих. Без розважливості не може бути і чесноти. Віра підприємця проявляється в тому, що він буде будувати свій бізнес максимально ефективно, буде прагнути до особистого професійного зростання, буде піклуватися про процвітання своїх підлеглих. Соціальне забезпечення працівників, терпимість, дружелюбність в колективній діяльності, орієнтування на особистий професійний і духовний ріст, катехізаторські заходи, православні свята — ось широке поле діяльності для православного бізнесмена, керівника фірми або корпорації. Якщо від роботи банкіра залежать фінансові потоки, а значить, життя і здоров’я багатьох людей, то виконуючи свою роботу сумлінно, банкір може стати вірним послідовником христа. І не потрібно для цього йти в землепашци або двірники. Причому позиція в сучасному діловому світі православного керівника, підприємця, бізнесмена не повинна завжди бути поступливою, як це може здатися деяким. Православна людина повинна відстоювати свої переконання і переконання своїх одновірців не тільки словом, а й ділом, як святий благовірний князь олександр невський не відчинив ворота перед шведським королем, не пропонував йому крім пскова підпалити ще й новгород, але погнав із землі російської, захищаючи своїх співгромадян, ввірених йому самим богом. Так повинен чинити і православний підприємець, відстоюючи інтереси (як матеріальні, так і духовні) ввірених йому підлеглих, в рамках, природно, законодавства і погодившись зі своєю совістю — голосом божим в душі людини. Керуючий у відповіді за те, чим і як він управив.

На жаль, в останні десятиліття слово «бізнесмен» дуже часто асоціюється зі словом «бандит». Церква завжди засуджувала розбійників і» лихих людей», але не саме підприємництво. Досить згадати шлях стовпника 20-го століття преподобного серафима вирицького, який до свого постригу був вельми успішним підприємцем. Зверніть увагу, христос, говорячи про таємницю царства божого, нерідко наводить як приклад купця, який продає всі свої дрібні коштовності заради того, щоб купити одну велику перлину. У своїх притчах христос часто приводить людей багатих і домовитих як приклади благочестя і навпаки, в людях марнотратних і нерозумних пропонує бачити нечестивців і відступників віри. Таємниці царства божого христос малює не тільки на прикладі побуту хліборобів (притча про сіяча), а й на прикладі ділового життя тогочасних підприємців (купців). Це говорить, перш за все, про те, що християнство відкрите для всіх соціальних верств. Біблія в безлічі місць, в різних інтерпретаціях говорить: бог дивиться не на обличчя, не на соціальне становище людини, а на його серце. Християнином може стати представник будь-якої гідної професії, а з євангелія ми робимо висновок, що професія підприємця відноситься до таких. Бо багатство не є зло, адже як багатство, так і бідність безвідносні в моральному і духовному відношенні. У наших святцях досить багатих людей, в той час як наше повсякденне життя показує, що багато жебраків бувають заражені гріхом сріблолюбства. Важливо як людина реагує на зовнішні обставини життя — на багатство або на спіткала його бідність. У відомій євангельській притчі про багатія і лазаря останній після смерті опинився на лоні авраамовому не тому, що був бідний, але тому, що не нарікав і смиренно зносив осягнули його прикрощі і хвороби, багач же опинився в пеклі не за те, що був багатий, а тому, що, маючи всього сповна, не мав в серці своєму милосердя до жебрака і хворій людині. Що стосується бідності, то в посланні апостола павла до коринтян є чітка відповідь на питання про цінність бідності в очах божих. Апостол пише «» якщо я роздам весь маєток мій, а любові не маю, немає мені в тому ніякої користі «» 1кор.13:3). Тобто бідність тільки тоді має реальну цінність для бога, коли вона стоїть на підставі любові до бога і ближнього. Виходить, для бога неважливо, скільки людина поклала в кухоль для пожертвувань. Важливо інше-чим для нього була ця жертва? порожній формальністю-або чимось важливим, що боляче відривати від серця? слова: «сину мій! віддай мені серце твоє «(притчі, 23:26) і «жертва богу дух розтрощений» (псалом 50) — це критерій істинної жертви богу.

У сучасній росії існують союзи православних підприємців, що включають в себе досить великі компанії. Кілька фірм, які будують свої корпоративні відносини на основі православної культури. Але, на жаль, відсоток таких фірм низький в порівнянні з кількістю християнських, але не православних фірм на заході. Хоча в діловому світі сша існує дуже впливова грецька православна діаспора.

Підприємництво-це справа, дана господом талановитим людям так само, як лікарям даються здатності лікувати, будівельникам-будувати і т.д. А якщо ця справа дана господом, то і православний підприємець стане використовувати його на славу божу.

Проте, російська православна церква являє собою зразок так званої «госпрозрахункової» діяльності. Всі свої кошти вона знаходить сама. Чи означає це, що в російській православній церкві накопичений чималий досвід вмілого господарювання або, кажучи сучасною мовою, ведення бізнесу?

По-перше, церкви христової вже дві тисячі років, по-друге, в святому письмі говориться, що церква — це стовп і утвердження істини. Істина-це не якесь абстрактне філософське поняття. Володіння істиною веде людину до блага (перш за все духовного, потім і матеріального). Простіше кажучи, істина-це те, що робить людину по-справжньому щасливою (застосовуючи християнську термінологію- блаженний). А щастя-це радість з чистою совістю. Істина, тобто адекватне знання законів буття, поширюється на всі сфери людської діяльності, в тому числі і матеріальну: приватна і загальна користь, духовне і матеріальне — суть одно невід’ємні частини людського життя. Ось чому не можна нехтувати ні духовним ідеалом, ні розумним прагненням до матеріального блага, ні своїми життєвими інтересами, ні користю ближнього і суспільства. Православ’ю чуже як «безземельне небо», так і «безбожна земля». Православ’я стверджує, що людина — це не одна душа і не одне тіло, і хоча духовне ставиться вище матеріального, останнє теж надзвичайно важливо.

Я повністю згоден з вами — російська православна церква має величезний досвід вмілого господарювання, і останнє є тільки наслідком знань основ правильного духовного життя. Дух творить форму, а не навпаки. Якщо людина, а тим більше група людей намагаються виконувати заповіді христа, то господь влаштує в правильному руслі і їх господарське життя, дарує їм чистий розум, з якого виникає правильне ставлення до нажитих багатств, і терпіння у випадках якихось нещасть і бід. — зустрічаючись з монастирською братією, часто бачиш, які чудові плоди може давати праця, одухотворена вірою в бога. Як ви думаєте, що означає сподівання на бога для бізнесмена? і взагалі чи може бути таке «сподівання», або це все-таки доля церкви? — є хороше російське прислів’я:»без бога не до порога». Господь наш ісус христос говорить своїм учням: «без мене не можете робити нічого«, більш того, в іншому місці він прямо застерігає:» хто не збирає разом зі мною — той марнує», тобто хто не робить угодне господу, хто противиться його волі, хто йде врозріз зі своєю совістю — той втрачає, врешті-решт, все. Гріховно не саме багатство, а той культ, в який воно зводиться, коли людина всі сили своєї душі і тіла направляє виключно на «зашибание бабла», порушуючи при цьому закони як божі, так і людські, остаточно спопеляючи совість, стаючи нелюдем. Як сказав блаженної пам’яті патріарх московський і всієї русі алексій ii, «коли ж отримання земних благ перетворюється в самоціль, сполучається з жадібністю, з презирством до потреб інших, а люди в гонитві за багатством втрачають людську подобу, то такий настрій, без сумніву, є гріховним». Подібне хижацтво (багатство заради багатства) несумісне з моральністю в людині і не здатне зробити людину щасливою. Людина своїми гріхами закладає в підпіл свого духовного будови мертвечину, яка починає розкладатися і смердити, отруюючи життя самій людині і оточуючим. Дуже часто буває так, що бізнесмен і досягає матеріального успіху, проте щось незрозуміле мучить його, перетворює життя людини в справжнє пекло, та так, що навіть настільки жадані багатства стають «не до двору». Людина витрачає свої мільйони, потрапляючи в залежність від азартних ігор, стає наркоманом, спивається і закінчує життя самогубством. Якщо хтось і може назвати це успіхом, то тільки не я.один успішний підприємець розповідав дуже повчальну історію про те, як він будував свій будинок. Він задумав у ньому підземний гараж, російську і фінську лазні, басейн, спортзал, три житлових поверхи… Він намагався продумати все до найдрібніших подробиць для максимальної зручності своєї сім’ї. Але поки зводилися стіни, сім’я розпалася. Дружина пішла, діти стали чужими. І будинок виявився нікому не потрібен. Тепер він його продає. Про що це говорить? про те, що спочатку треба вибудувати щось у своїй душі і в душах своїх близьких, а стіни і все інше додасться.

Надія на бога — доля церкви, але треба пам’ятати, що церква не в колодах, а в ребрах. Церква-це не тільки єпископи, священики і диякони. Церква-це все православні віруючі, і тому, якщо бізнесмен сповідує віру христову, він теж є частиною церкви, і тільки надія на бога дає можливість досягнення їм істинного успіху. Монастирі не купаються в багатствах, і при цьому всі насельники своєю працею гідно забезпечені всім необхідним. Ось ця гармонія і висловлює вміле господарювання, яке в свою чергу народжується вмілим «господарюванням» духу благодаті, який живе в душах ченців.

Кілька років тому російська православна церква прийняла свого роду моральний кодекс для вітчизняного бізнесу. Тоді ряд близьких до олігархів змі ерничали, розповідаючи про це під заголовками типу «не замов». Як ви думаєте, чому виникла необхідність розробки такого документа в російській православній церкві, і чи позначився він в якійсь мірі на моральних принципах вітчизняних підприємців?

Подібна необхідність виникла через тотальну духовної безграмотності наших співвітчизників, зважаючи на повну відсутність яких би то не було духовно-моральних орієнтирів. За роки, коли наша країна жила без церкви, без бога, виросло покоління людей, які в прямому сенсі слова не знають, «що таке добре, а що таке погано». У соціальному і державному житті процвітають самі мерзенні пороки. Смертний гріх вбивства став повсякденним фактом нашого життя, і особливо — в середовищі ділових людей. Поняття «чесність», «порядність», «працьовитість» відверто висміюються і вважаються недоречними на сторінках ліберальних змі. Фактично в суспільстві йде війна «всіх проти всіх», а церква знає, що подібне суспільство нежиттєздатне. Суспільство, позбавлене духовно-моральних орієнтирів, приречене на самознищення. Це докладно доводить весь хід світової історії. Православ’я ж вказує на джерело даного смертоносного недуги — відсутність в суспільстві духовно-моральних цінностей. Церква, бачачи своїм завданням порятунок кожної людини, а значить, і суспільства в цілому, звертається до найбільш активних представників сучасного російського соціуму, які є своєрідними громадськими двигунами: керівникам підприємств і комерційних структур, підприємцям, чиновникам державних органів, лідерам громадських об’єднань, залучених в господарювання. Звід моральних принципів грунтується на десяти заповідях, даних богом, а також на досвіді їх засвоєння християнством та іншими релігіями, традиційно сповідуваними в росії. Даний звід описує ідеальну модель господарювання, яка не існує зараз, але до втілення якої можна і повинно прагнути в повсякденності. Можливо, реальність ще довго не буде відповідати даному документу. Але не можна заздалегідь говорити, що мета проходження йому недосяжна, бо в прагненні до чистої совісті і гідного життя людина за допомогою божої може пройти як завгодно важкими шляхами, навіть якщо справа стосується таких непростих сфер людського буття, як економіка і бізнес. Ми повинні створювати такий економічний уклад, який допоможе гармонійно реалізовувати як духовні устремління, так і матеріальні інтереси особистості і суспільства. Цій гармонізації, як показує історичний досвід, сприяють правила, засновані на біблійних принципах. Для моральної людини власність є не тільки засіб отримання вигоди, а й засіб служіння ідеалам добра і справедливості.

Чесність і професіоналізм у відносинах повинні стати основним моральним принципом сучасних підприємців, в той час як «нечесну гру» має засуджувати ділове співтовариство. Особи та структури, винні у скоєнні тяжких злочинів, особливо пов’язаних з корупцією, повинні бути неприйнятні як ділові партнери та учасники підприємницького співтовариства. Невипадково в росії головне гасло ділового стану звучало так:»прибуток понад усе, але честь понад прибуток». Ділова репутація-це довгостроковий актив. Вона довго заробляється, але легко втрачається. Як я вже говорив, православний керівник буде піклуватися про соціальне забезпечення його трудівників, бо працівник, який не має перспективи заробити на гідну пенсію, позбавлений доступу до освіти, медичного обслуговування, соціального страхування, ніколи не буде працювати з радістю і задоволенням. Відсутність соціального забезпечення змушує його шукати додаткові можливості заробітку на стороні, що негативно позначається на його професійному рівні. Мета праці такого працівника — в соціальному виживанні, а не в свідомому і цілеспрямованому творенні. Втрата працездатності рівнозначна для нього втраті всього. Навпаки, впевненість людини в завтрашньому дні створює передумови для професійного зростання, дозволяє вибудовувати довгострокову стратегію розвитку підприємства.

В ісламі заборонено лихварство. У зв’язку з цим так звані ісламські банки змушені давати безвідсотковий кредит, закладаючи прибуток від позик в інші кредитні операції. А як ставляться до дачі грошей під відсотки православні?

Дійсно є заповідь, яка забороняє давати гроші в зростання. Але слід докладно розібратися- хто саме в ті часи просив про подібну позику. Як правило, це були люди знедолені, які змушені були йти в кредитну кабалу багатія, щоб хоч якось прогодувати свою сім’ю. Якщо бідняк не віддавав багатієві борг з» накапали » відсотками, то кредитор перетворював свого боржника в безправного раба. І ось проти цієї соціальної несправедливості, а точніше сказати підлості, спрямована дана заповідь. Вона, перш за все, забороняє наживатися на біді іншої людини. Якщо банк дає, нехай навіть невеликий, кредит свідомо неплатоспроможному наркоману або алкоголіку, за якого потім змушені розраховуватися своїм майном рідні та близькі, то цей банк надходить підло. Те ж роблять ломбарди, деякі комісійні магазини, а також вуличні скупники краденого. Вони перетворюють чужі сльози в свої гроші. Але якщо свідомо платоспроможна людина просить у банку позичити йому кілька мільйонів для будівництва супермаркету, то з цього не випливає, що ця людина опинилася в страшній біді. У цьому випадку банк виступає в ролі його партнера в бізнесі і просто розділяє з ним і фінансові ризики, і майбутній прибуток. У такій «дачі» грошей під відсотки я гріха не бачу.

Ряд бізнесменів вважають, що підприємницькі закони практично несумісні з моральними заповідями християнства. Мовляв, дотримуючись заповідей божих, сьогодні неможливо займатися бізнесом. Чи так це?

Наша стара людська природа нічого не вміє робити так добре, як виправдовуватися. Якщо постаратися, ми знайдемо виправдання чому завгодно, навіть самому нашому ганебному вчинку. І тут я схильний вважати, що подібна думка викликана до життя якраз бажанням виправдати себе. Один негідник ляпнув формулу» чесно жити не можна», знайшлися і ті, хто йому вторять, як папуги. З цього виросла ціла злодійська «філософія виправдання»: «краду, інакше вкраде чиновник«,» краду, інакше вкраде конкурент«,» краду, тому що у мене вкрали«,» всі крадуть«,» хочеш жити — вмій крутитися«,» не ми такі, життя таке «і т.д. Однак такому» знавцеві життя «чесніше було б зізнатися:» краду тому, що злодій», — а злодій, як сказано у відомому радянському фільмі, повинен сидіти у в’язниці. Кесарю має віддавати кесарів. Підприємець повинен розуміти, що несплата податків, покладених за законом, — це розкрадання у сиріт, людей похилого віку, інвалідів, інших найбільш незахищених людей, приховування доходів, незаконне відведення капіталів за кордон також рівнозначні обкрадання своїх співвітчизників. А якщо закон порушує чиновник, конкурент або ще хто-небудь — це зовсім не привід для того, щоб самому скоювати злочини. На страшному суді кожному доведеться тримати особисту відповідь перед богом за ті випадки зі свого особистого життя, коли людина знала, як вчинити по совісті, але чинив інакше. Звичайно, з болем у серці доводиться констатувати, наскільки багато нюансів є в сучасному бізнес-світі, про які не прийнято говорити, але які обійти часом складно — це неминучі хабарі інстанціям і «дахам», починаючи від відвертих кримінальників і закінчуючи тими, хто нібито бореться з ними. Але тут також потрібно розсудливість: лукавить людина з метою особистого збагачення — це безперечний гріх, або він змушений йти на хитрість в силу обставин, що склалися керуючись метою захистити своїх працівників, які можуть позбутися засобів до існування — тут вже все не так просто. Як тут бути? головне, щоб в серці у людини була любов, і тоді знайдеться рішення, немає любові — не буде рішення. Вищенаведена ситуація ще раз показує, що нюанси бізнесу є приватний прояв хвороби, якою уражено все наше суспільство. Бог оцінює людину саме настільки, наскільки людина вчинила по совісті саме в ситуації, що склалася, бог завжди дивиться на серце людини, на ті мотиви, якими керується людина, здійснюючи ті чи інші вчинки. І подібні колізії характерні не тільки для життя бізнесменів, а взагалі всіх людей. І тут можна побажати одне:»дай бог нам чинити по совісті, коли ми точно знаємо, як вчинити по совісті». Так починається духовне життя, відкривається бачення і відання своїх гріхів і способів боротьби з ними. У всіх цих перипетіях надзвичайно важливий рада духівника, який повинен бути у кожного православного християнина. Однак якби дійсно підприємницькі закони і християнські заповіді були несумісні один з одним, то не існувало б союзів православних підприємців, про які я говорив на початку нашої бесіди. Однак вони існують, підкреслю — існують протягом століть, і це підтверджує той факт, що можна жити згідно християнським заповідям, займатися цілком успішним бізнесом і, вибачте за пафос, дійсно, заплативши податки, спати спокійно.

Сьогодні багато великих підприємств і фірм жертвують свої кошти на будівництво храмів, каплиць, монастирів, на допомогу храмам і монастирям. На ваш погляд, що стоїть за такими вчинками?

А дійсно, що? для того, щоб відповісти на це питання, нам треба володіти унікальною можливістю-взяти та зазирнути в душу кожного жертводавця: що у нього там в душі? але ми не святі і у нас такої можливості немає. Тому на ваше запитання можна було б відповісти так: є прислів’я «скільки людей-стільки й думок«, а я б її інтерпретував у нашому випадку наступним чином:» скільки жертводавців — стільки й мотивів жертвування», адже кожна людина по-своєму неповторна. Може, це прозвучить наївно, але я завжди був твердо переконаний, що хороших і порядних людей на світі більше, ніж злих і безсовісних. Я вважаю, що більшість жертвують дійсно від чистого серця. Цими людьми веде прагнення до духовного вдосконалення, і їх жертва є видиме вираження присутності в серцях цих людей любові нелицемірної, любові жертовної, любові християнської. Хоча, я вважаю, є і такі жертводавці, які керуються прямо протилежними мотивами — розрахунком, марнославством, наївною спробою «відкупитися від гріхів» і т.д. Тут варто ще раз нагадати слова 50-го псалма: «жертва богу дух розтрощений; серце скрушно і смиренно бог не принижує». Головна жертва богу-серце смиренне і дух скрушений. Без цього будь-яка жертва перетворюється в кращому випадку в профанацію, а в гіршому — в хуліганство бога. Апостол павло сказав: «якщо я роздам весь маєток мій, а любові не маю, немає мені в тому ніякої користі «» 1кор.13:3).

Як відомо, частина так званих «нових росіян» вельми непомірні в споживанні. Тим часом, і рпц, і ряд видатних мислителів наших днів постійно закликають до самообмеження і суспільства в цілому, і його окремих представників. Чим викликані такі заклики і чому вони доходять далеко не до всіх?

Є такий вислів: «достаток — це божа благодать, а надлишок — боже покарання». Пересиченість народжує безумство, яке виражається в користуванні все більшої і більшої кількості матеріальних благ, задоволень і доводить людину до повного духовного, а часто і фізичного виснаження. Надлишок губить людину, і цей факт визнається всіма світовими релігіями, всіма релігійно-філософськими школами. Будь-який дійсно думаюча людина може переконатися в цьому, зіставивши факти, взяті з досвіду світової історії і нашого повсякденного життя. Християнство говорить, що людська природа хвора, що людина, через гріхопадіння прабатьків, схильний до втрати образу божого, а слідом і людського вигляду. Християнство примушує людину стежити за собою, не розпалювати ті пристрасті і пороки, які бурхливо ростуть на пошкодженому грунті людської природи, а навпаки, боротися з такими, обмежуючи себе тим, що дійсно необхідно, і відсікаючи зайве, яке присипляє пильність, робить людське серце холоднокровним і бездушним. «хліб наш насущний дай нам днесь « — просимо ми господа в молитві» отче наш«, тобто ми просимо хліба на сьогоднішній день, і відразу ж говоримо:»і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого». Непомірність у споживанні веде до смерті, і це факт, який констатують всі світові релігії і філософи, як давніх часів, так і сучасності. Можливо, якраз відсутність навіть найменших передумов всерйоз задуматися над своїм життям призводить до того, що цей очевидний факт дійсно доходить далеко не до всіх. Людина часто не надає серйозного значення тому, що в християнстві іменується гріхом, вважає це «дрібницею», в той час як гріх є порушенням нормального існування самої людини. Духовно короткозорий не хоче зрозуміти, що власним гріхом він шкодить насамперед самому собі. Духовність людини виражається в тому, до чого спрямовані всі його устремління, і тут доречно згадати слова євангелія:»де скарб ваш, там буде і серце ваше » (мф. 6.21). А серця багатьох наших сучасників, на жаль, не шукають вічного, не прагнуть до розумного, а живуть, виходячи з матеріалістичної парадигми «тут і зараз». У ній немає місця моральності, совісті, в ній заперечується бог. Така людина не будеСлухати нікого, хто посміє сказати йому:»ти не зовсім правий». Якщо совість спалена-навіщо когось слухати?

З іншого боку, сьогодні часто відбувається освячення офісів. Що це? данина моді чи справжня, глибока тяга до віри в бога?

Знову ж таки, в кожному конкретному випадку по-різному. Хоча як така «мода на церкву» була більш характерна для 90-х років минулого століття. Зараз такого немає. Багато підприємців звертаються з проханням освятити їх робочі приміщення саме тому, що розуміють — людина, в даному випадку бізнесмен, не вкладається в якісь соціальні стереотипи. І гроші — це лише засіб. Цим засобом треба ще правильно розпорядитися, тобто так, щоб не нашкодити собі і своїм ближнім, знищивши тим самим і свою компанію. Я сподіваюся, якщо бізнесмени просять освятити офіс, це свідчить про те, що кожен з них (хтось з великим розумінням, хтось з меншим) вручають свою долю і долю своєї компанії в руки божі, тобто сподіваються на господа, і це добре. Тут виникає і психологічний фактор: можливо, сам бізнесмен прагне до того, щоб в ньому перш за все побачили людину, а не машину.

Чим «корисно» освячення офісів, виробничих приміщень і т. Д.? ми вже чули про те, що всі російські космічні кораблі перед стартом освячуються православними священиками. А чи освячуються зроблені в новосибірську, наприклад, літаки?

1 священик, освячуючи офіс, просить у бога благословення не тільки на стіни, стелю, столи, комп’ютери, але, перш за все, на сам колектив, щоб він процвітав як духовно, так і матеріально, щоб в ньому самому існувала гармонія, яка проявляється, в тому числі, і у відносинах між людьми. У новосибірських авіакомпаніях нам дійсно доводилося освячувати літаки.

Останнім часом нам все частіше доводиться стикатися з представниками тоталітарних сект, активно рвуться в бізнес. При цьому такі люди щиро впевнені, що бог обов’язково допоможе їм у веденні справ. А якщо успіхи в бізнесі невисокі, значить, вони недостатньо сильно вірять в бога. Як з точки зору православ’я можна охарактеризувати подібні тенденції? як бізнесменам захистити себе від впливу подібних сект? і які секти, на ваш погляд, мають схильність до проникнення в бізнес-співтовариство?

Тут варто навести дуже важливий релігієзнавчий аспект. У 16-му столітті відбулася реформація. З’явилися люди з «новою релігійною свідомістю»: проповідники кальвінізму, почасти і лютеранства, були фаталістами. За їхньою вірою-у людини немає свободи. У людини немає можливості вибрати свій життєвий шлях і його вічний підсумок. Бог ще до створення світу вирішив, кого він врятує, а кого відправить в погибель. І людина нічого не може зробити для зміни божого рішення. Як жити, якщо людина розділяє подібний світогляд? як визначити йому, хто він-обраний чи ні? тут протестантські богослови висунули аксіому, основами своїми йде в язичницький світ: якщо ти йдеш до порятунку, значить, господь тебе любить, а якщо він тебе любить, то він повинен виявити свою прихильність до тебе ще в цьому земному житті, і це прихильність буде помітно і для тебе, і для інших; воно буде проявлятися в твоєму життєвому добробут. Отець небесний буде завжди допомагати тобі, а не твоєму «проклятому сусідові». З цього протестантами і численними сучасними сектантами, перш за все неопятидесятниками, вигодуваними на основі даного «богослов’я», робиться банальний висновок: якщо ти соціально і матеріально успішний, значить, у тебе з богом відносини добрі, ти — обраний. А якщо розоряєшся, значить, ти не справжній християнин, ти все-таки відкинутий богом. Це збочення християнства отримало назву»теологія процвітання». Вся духовна складова християнства в цьому «богослов’ї» зводилася до нуля. Відносини з богом набули мирської характер товарно-грошових відносин. Дух скрушений і серце смиренне не потрібні, щоб бути таким «християнином». Цьому нехитрому принципу нині слідують багато так звані постпротестантскіе, а також неопятідесятніческіе секти. Подібна доктрина серйозним чином суперечить тому, що сповіщає традиційне християнство. В євангелії христос говорить про те, що не здорові мають нужду в лікаря, але хворі, з чого можна зробити висновок, що знедолені і нещасні ні в якій мірі не чужі спасителю, а точно навпаки. Христос-там, де біль, а не тільки там, де галасливий успіх. І якщо на» теології процвітання » дійсно лежить частина провини за дух користолюбства, що охопив західний світ, то не варто провину за це збочення християнства перекладати на саме християнство. Принаймні, православ’я не брало участі в цьому процесі. Ще одна істотна відмінність сектантської «теології процвітання «від істинної віри христової полягає в тому, що православ’я не нав’язує себе, не вводить свою догматичну систему безпосередньо в сферу господарської діяльності людей, в той час як модель» теології процвітання» здатна працювати лише в умовах тоталітарної релігійності, коли церковна громада контролює все, навіть інтимне, життя людини. А останнє є одним з головних критеріїв у сектознавстві, за яким ту чи іншу організацію відносять до тоталітарних сект. Справедливості заради варто відзначити, що не всі протестантські деномінації приймають подібну богословську систему. Однією з найбільш націлених на бізнесменів тоталітарних сект сьогодні є неопятидесятники, що належать до «руху віри «(інші назви — » теологія процвітання «і»слово життя»). У цей рух входять секти «жива вода», «нове життя», «живе джерело», «слово істини», «церква нового покоління», «церква живого бога», «церква завіту», «церква прославлення», «справа віри», «роса», «благодать», «церква любові христа», «церква ісуса христа», «жива віра», різні «церкви повного євангелія», «n-ський християнський центр» і т.д.

Крім того, є чимало інших сект, бажаючих затягнути у свої мережі людей володіють грошовим достатком, і перш за все підприємства, що приносять стабільний дохід. Це і тоталітарна секта саєнтологів з її філіями «wise», «церква саєнтології», «кримінон» — адже це її творцеві лафайєту рональду хаббарду належить фраза: «якщо хочеш розбагатіти, створи свою власну релігію». Нині заборонена в росії секта «свідків єгови», яка сприймається насамперед як релігійна організація. Насправді ж в основі її, на думку багатьох дослідників, лежить чиста комерція. Секти «трансцендентальна медитація»,» суспільство свідомості крішни » та ін.

Але є секти, в яких немає власне релігійного вчення, вчення про бога. У них є лише культ благополуччя і багатства і гучні, нав’язливі обіцянки успіху, які принесе вступ в організацію, компанію, клуб. Такі секти релігієзнавці називають комерційними (або індустріальними) культами.

Типові приклади подібних сект « «гербалайф», «емуей» («amway»), «іпсум» («ipsum») фабріса керерве та інші подібні до них організації, що функціонують за принципом піраміди або, як вони самі це називають, «багаторівневого маркетингу». Одна з ознак таких пірамід — це те, що людям обіцяється прибуток не тільки (і не стільки) від торгівлі, скільки від вербування в організацію нових людей. Кожному члену обіцяється відсоток від усіх продажів, здійснених тими, кого вони приведуть в організацію. І характерно, що одне з перших завдань, яке дається бажаючим вступити в комерційний культ, — це скласти список (з адресами і телефонами) всіх знайомих, яких вони могли б спробувати привести в «фірму».

Отже, релігійного вчення у таких сект, як правило, немає, але методи їх діяльності і контролювання свідомості своїх членів — абсолютно сектантські.

Будь-якій людині, а не тільки бізнесменові, потрібно проявляти здорову недовіру, щоб не опинитися в мережах секти.

Чи є якісь спеціальні молитви для бізнесменів, підприємців, керівників підприємств? напевно, ні. Тоді, які молитви ви б порадили?

Перш за все, молитву господню «отче наш». І не забувати дорогу в храм божий.

Православні складають більшість в росії-не дивно, що серед них чимало підприємців. У піку сучасного суспільства, просоченого ліберальним гріхом лихварства і обману, існує ціла спільнота православних підприємців. Про це розповів член групи православних підприємців дмитро любомудров у програмі «наша точка зору» на царгороді.

Православні підприємці: непахана нива

Любомудров нагадав, що ми, православні, складаємо більшість, більше 80% населення росії. І виконувати заповіді треба не тільки по неділях на літургії, а й на роботі, в повсякденному житті.

» і я повинен сказати, що ця нива майже непахана. У нас більшість підприємців, які називають себе православними, на ділі заповідіПорушувати. Дозволяють собі порушувати договори, не платити зарплату, не поставляти товар, або робити товар поганої якості. І ми як клуб православних підприємців своє завдання бачимо в тому, щоб нагадувати настанови патріарха», — сказав любомудров.

Він нагадав про те, що правила для віруючих підприємців були розроблені ще в 1912 році, до революції — російськими промисловцями, купцями. І зараз розроблена спеціальна «етична фінансова система».

» російська цивілізація повинна грати за власними правилами, що ми повинні не прислуговувати заокеанським «партнерам», а думати про власний шлях, про реалізацію власного шляху. У цьому сенсі відповідальність несуть в основному православні підприємці, хоча б просто тому, що їх більше «.

Принцип симфонії-і серед працюючих

В православ’ї є принцип, найважливіший для розуміння світського і релігійного — це принцип симфонії влади. Згідно з цим принципом світська і церковна влада повинні перебувати в стані гармонії, співіснування, синергії по-грецьки, нероздільно і несліянно. Подібні відносини між імперією і церквою сходять ще до імператора костянтина великого, а теоретизація концепції була здійснена вже імператором юстиніаном першим.

За оцінкою дмитра любомудрова, сьогодні ця симфонія глибша, ніж була раніше. На відміну від україни, де в парламенті дозволяють один одному бити обличчя — «ніякої симфонії там не спостерігається, а священики, які називають себе нібито православними, закликають до вбивств, то про яку там симфонії може йти мова?»

«слава богу, що у нас на цьому шляху зроблено значний крок, і ми, дотримуючись настанов патріарха, намагаємося цю симфонію втілити у взаєминах не тільки підприємців. Я хотів би сказати, взагалі, людей працюючих. Мова йде не тільки про командирів бізнесу, а й про тих, хто щодня приходить в офіс на робоче місце — адже вони теж повинні дотримуватися заповідей. Від них теж залежить моральний стан країни, оскільки вищий начальник може керуватися благими цілями, а його помічники можуть красти, і він навіть може про це знати, або здогадуватися, але не вживати заходів «.

Грішити корупцією — вилетіти з поста

Багато проектів зараз не рухаються, тому що немає довіри між підприємцями, констатував любомудров. «один каже, я вам грошей не дам, тому, що ви мене обдурите. Інший каже — а я вам не вірю, тому, що ви мені не поставите товар. І далі сперечаються-хто перший гроші дасть, або хто перший товар привезе, і багато з них ґрунтуються адже на нехорошій статистиці, дійсно дуже багато злодійства, дуже багато невиконань зобов’язань — яка ж тут може бути синергія і симфонія в країні? навіть якщо влада каже, що ось припустимо, наш президент говорить правильні речі — як треба об’єднувати зусилля, і так далі. А якщо його міністри беруть хабарі, та ще з державних компаній навіть? «

У зв’язку з цим варто чекати, поки корупціонери підуть з постів — а улюкаєв — перша ластівка. «справа в тому, що підприємці росії розуміють, куди нас завела ось ця ліберальна команда гайдара, чубайса і кудріна. Вони завели нас в болото, про що патріарх кирило неодноразово і дуже виразно говорив, що свобода потрібна не всяка, що потрібно розуміти, яку свободу треба. Не свободу вседозволеності і поклоніння якимось там незрозумілим нам цінностям.свобода, як говорили святі отці-це свобода не грішити».

» ми придумали спеціальну систему ,яка допомагала б православним підприємцям-для початку — не обманювати один одного, робити так, щоб їх не обманювали зовнішні підрядники, постачальники, в тому числі і банки, і інвестори — і один одного не обманювали. І тоді ми можемо реалізувати ту ідею, що російський світ — він ширше, ніж росія, російська федерація, російський світ — він по всьому світу», — уклав любомудров.

Добробут православної церкви тримається не тільки на чималій допомозі держави, щедрості меценатів і пожертвуваннях пастви — є у рпц і свій бізнес. Але куди витрачається зароблене, як і раніше секрет

Половину лютого предстоятель російської православної церкви (рпц) патріарх кирило провів у далеких мандрах. Переговори з папою римським на кубі, чилі, парагвай, бразилія, висадка на острів ватерлоо поблизу антарктичного узбережжя, де російські полярники зі станції беллінсгаузен живуть в оточенні папуанських пінгвінів.

Для подорожі в латинську америку патріарх і приблизно сто чоловік супроводу користувалися літаком іл-96-300 з бортовим номером ra-96018, який експлуатує спеціальний льотний загін «росія». Це авіапідприємство підпорядковується управлінню справами президента і обслуговує перших осіб держави ().

Патріарх московський і всієї русі кирило на російській станції беллінсгаузен на острові ватерлоо (фото: прес-служба патріархії рпц / тасс)

Влада надає главі рпц не тільки авіатранспорт: указ про виділення патріарху держохорони став одним з перших рішень президента володимира путіна. Три з чотирьох резиденцій — в чистому провулку москви, даниловому монастирі і передєлкіно — надані церкві державою.

Однак однією допомогою держави і великого бізнесу дохідні статті рпц не обмежуються. Церква і сама навчилася заробляти.

Рбк розбирався, як влаштована економіка рпц.

Багатошаровий пиріг

«з економічної точки зору рпц являє собою гігантську корпорацію, що об’єднує під єдиною назвою десятки тисяч самостійних або напівсамостійних агентів. Ними є кожна парафія, монастир, священик», — писав у своїй книзі «російська православна церква: сучасний стан та актуальні проблеми» соціолог микола мітрохін.

Дійсно, на відміну від багатьох громадських організацій, кожна парафія реєструється як окрема юрособа та релігійна нко. Доходи церкви за проведення обрядів і церемоній не підлягають оподаткуванню, не оподатковуються і надходження від продажу релігійної літератури і пожертвування. За підсумками кожного року релігійні організації складають декларацію: згідно з останніми даними, наданими рбк у федеральній податковій службі, в 2014 році неоподатковувані податком на прибуток доходи церкви склали 5,6 млрд руб.

Весь річний дохід рпц мітрохін оцінював в 2000-х роках приблизно в $500 млн, сама ж церква про свої гроші говорить рідко і неохоче. На архієрейському соборі 1997 року патріарх алексій ii доповідав, що основну частину грошей рпц отримала від «управління своїми тимчасово вільними коштами, розміщення їх на депозитних рахунках, придбання державних короткострокових облігацій» та інших цінних паперів і від доходу комерційних підприємств.

Три роки по тому архієпископ климент в інтерв’ю журналу «коммерсантъ-деньги» в перший і останній раз скаже, з чого складається церковна економіка: 5% бюджету патріархії — відрахування єпархій, 40% — спонсорські пожертви, 55% припадає на заробіток комерційних підприємств рпц.

Зараз спонсорських пожертвувань стало менше, а відрахування з єпархій можуть становити третину або близько половини загальноцерковного бюджету, пояснює протоієрей всеволод чаплін, який до грудня 2015 року керував відділом по взаєминах церкви і суспільства.

Майно церкви

Впевненість звичайного москвича в швидкому зростанні числа нових православних церков навколо не сильно суперечить істині. Тільки з 2009 року по всій країні побудували і відновили більше п’яти тисяч храмів, — ці цифри озвучував на початку лютого на архієрейському соборі патріарх кирило. У цю статистику потрапили як церкви, побудовані з нуля (головним чином в москві; про те, як фінансується ця діяльність,—), так і віддані рпц за законом 2010 року «про передачу релігійним організаціям майна релігійного призначення».

Згідно з документом, росмайно передає рпц об’єкти двома способами — у власність або за договором безоплатного користування, пояснює сергій анопрієнко, начальник управління з розміщення федеральних органів влади росмайна.

Рбк провів аналіз документів на сайтах територіальних органів росмайна — за останні чотири роки православна церква отримала понад 270 об’єктів майна в 45 регіонах (вивантаження проводилося до 27 січня 2016 року). Площа нерухомості вказана тільки у 45 об’єктів-в цілому близько 55 тис. Кв. М. Найбільший об’єкт, що став власністю церкви — — ансамбль троїце-сергієва пустель.

Зруйнований храм в урочищі курилово в шатурському районі підмосков’я (фото: ілля пітальов / тасс)

У разі передачі нерухомості у власність, пояснює анопрієнко, прихід отримує прихрамову ділянку землі. Будувати на ньому можна тільки церковні приміщення-лавку начиння, будинок причту, недільну школу,Богадільню та інш. Споруджувати об’єкти, які можуть використовуватися в господарських цілях, не можна.

У безоплатне користування рпц отримала близько 165 об’єктів, а у власність — близько 100, випливає з даних на сайті росмайна. «нічого дивного, — пояснює анопрієнко. — церква вибирає безоплатне користування, оскільки в цьому випадку може користуватися державним фінансуванням і розраховувати на субсидії на відновлення і утримання храмів від влади. Якщо майно буде у власності, вся відповідальність ляже на рпц»»

У 2015 році росмайно запропонувало рпц взяти 1971 об’єкт, проте поки надійшло всього 212 заявок, говорить анопрієнко. Глава юридичної служби московської патріархії ігуменя ксенія (чернега) переконана: церкви дають тільки зруйновані будівлі. «коли закон обговорювався, ми пішли на компроміс, не стали наполягати на реституції втраченого церквою майна. Тепер нам, як правило, не пропонують жодного нормального будівлі у великих містах, а тільки руїновані об’єкти, які вимагають великих витрат. Ми взяли багато зруйнованих храмів у 90-ті, і зараз, ясна річ, хотіли отримати що-небудь краще», — каже вона. Церква, за словами ігумені, буде «битися за потрібні об’єкти».

Найгучніша битва — за ісаакіївський собор у санкт-петербурзі

Ісаакіївський собор у санкт-петербурзі (фото: рощин олександр / тасс)

У липні 2015 року митрополит санкт-петербурзький і ладозький варсонофій звернувся до губернатора санкт-петербурга георгія полтавченка з проханням віддати знаменитий ісаакій у безоплатне користування. Це ставило під питання роботу розташованого в соборі музею, послідував скандал-змі писали про передачу пам’ятника на перших шпальтах, петиція з вимогою не допустити передачу собору зібрала понад 85 тис. Підписів на change.org .

У вересні влада вирішила залишити собор на міському балансі, проте микола буров, директор музейного комплексу «ісаакіївський собор» (входять ще три собори), як і раніше чекає підступу.

Комплекс не отримує грошей з бюджету, 750 млн руб. Щорічного утримання заробляє сам — на квитках, пишається бурів. На його думку, рпц хоче відкрити собор тільки для богослужінь « » ставлячи під загрозу вільне відвідування» об’єкта.

«все триває в дусі» кращих радянських » традицій-храм використовується як музей, музейне керівництво поводиться, як справжні атеїсти!»- парирує опонент бурова, протоієрей олександр пелін з петербурзької єпархії.

» чому музей головує над храмом? все повинно бути навпаки-спочатку храм, оскільки так спочатку замислювалося нашими благочестивими предками», — обурений священик. Церква, не сумнівається пелін, має право на збір пожертвувань з відвідувачів.

Бюджетні гроші

«якщо вас утримує держава, ви з ним тісно пов’язані, варіантів немає», — розмірковує священик олексій умінський, настоятель храму трійці в хохлах. Нинішня церква занадто близько взаємодіє з владою, вважає він. Втім, його погляди не збігаються з думкою керівництва патріархії.

За підрахунками рбк, в 2012-2015 роках рпц і пов’язані з нею структури отримали з бюджету і від державних організацій мінімум 14 млрд руб. При цьому тільки в новій версії бюджету на 2016 рік передбачено 2,6 млрд руб.

Поруч з торговим будинком «софріно «на пречистенці — одна з філій групи телекомунікаційних компаній»асвт». Фірмою на 10,7% як мінімум до 2009 року також володів пархаєв. Співзасновник компанії (через зат «руссо») — співголова союзу православних жінок анастасія осітіс, ірина федулова. Виручка асвт за 2014 рік — понад 436,7 млн руб., прибуток-64 млн руб. Осітіс, федулова і пархаєв не відповіли на питання для цієї статті.

Пархаєв же значився головою ради директорів і власником банку «софріно» (до 2006 року називався олд-банк). Цб відкликав ліцензію цієї фінансової організації в червні 2014 року. Судячи з даних спарк, власники банку-тов «алемаж«, тов» стек-т«, тов» елбін-м«, тов» сіан-м «і тов»мекона-м». За даними цб, бенефіціаром цих компаній є дмитро малишев, екс-голова правління банку «софріно» і представник московської патріархії в органах державної влади.

Відразу після перейменування олд-банку в «софріно» фірма «житлово-будівельна компанія» (жбк), заснована малишевим і партнерами, отримала кілька великих підрядів рпц: в 2006 році жбк перемогла в 36 конкурсах, оголошених мінкультури (раніше — роскультура) на відновлення храмів. Загальний обсяг контрактів-60 млн руб.

Біографія пархаєва з сайту parhaev.com повідомляє наступне: народився 19 червня 1941 року в москві, працював токарем на заводі «червоний пролетарій», в 1965 році прийшов працювати в патріархію, брав участь у відновленні троїце-сергієвої лаври, користувався розташуванням патріарха пімена. Діяльність пархаєва описується не без мальовничих деталей:»євген олексійович забезпечував будівництво всім необхідним, вирішував всі проблеми, і на будівельний майданчик йшли машини з піском, цеглою, цементом, металом».

Енергії пархаєва, продовжує невідомий біограф, вистачає і на те, щоб керувати, з благословення патріарха, готелем «данилівська»: «це сучасний і зручний готель, в конференц-залі якої проводяться помісні собори, релігійні та миротворчі конференції, концерти. Готелі був потрібен саме такий керівник: досвідчений і цілеспрямований».

Добова вартість одномісного номера «даниловської» зі сніданком в будні дні — 6300 руб., апартаментів — 13 тис. Руб., в числі послуг — сауна, бар, прокат машин і організація свят. Дохід «даниловської» в 2013 році — 137,4 млн руб., в 2014-му — 112 млн руб.

Пархаєв — людина з команди алексія ii, який зумів довести свою незамінність патріарху кирилу, впевнений співрозмовник рбк в компанії-виробнику церковної продукції. Беззмінний керівник «софріно» користується привілеями, яких позбавлені навіть видатні священики, підтверджує джерело рбк в одній з великих єпархій. У 2012 році в інтернет потрапили фотографії з ювілею пархаєва — свято з помпою відзначили в залі церковних соборів храму христа спасителя. Після цього гості ювіляра на теплоході вирушили на дачу пархаєва в підмосков’ї. На фотографіях, справжність яких ніхто не заперечував, — значний котедж, тенісний корт і пристань з катерами.

Від кладовищ до футболок

У сферу інтересів рпц входять ліки, ювелірні прикраси, здача конференц-залів в оренду, «ведомости» , а також сільське господарство і ринок ритуальних послуг . Згідно з базою спарк, патріархія є співвласником зат «православна ритуальна служба»: зараз компанія закрита, проте діє заснована їй «дочка « — ват» ритуальна православна служба» (виручка за 2014 рік-58,4 млн руб.).

Єкатеринбурзька єпархія володіла великим гранітним кар’єром «граніт» і компанією із забезпечення безпеки «держава», вологодська єпархія мала завод залізобетонних виробів і конструкцій. Кемеровська єпархія є 100-відсотковим власником тов «кузбаська інвестиційно-будівельна компанія«, співвласником» новокузнецького комп’ютерного центру «та агентства»європа медіа кузбас».

У даниловському монастирі москви розташовані кілька торгових точок: монастирська лавка і магазин «даниловський сувенір». Купити можна церковне начиння, шкіряні гаманці, футболки з православними принтами, православну літературу. Фінансові показники монастир не розкриває. На території стрітенського монастиря є магазин» стрітення «і кафе» несвяті святі», що отримало назву на честь однойменної книги настоятеля, єпископа тихона (шевкунова). Кафе, за словами єпископа, «грошей не приносить». Основне джерело доходів монастиря-видавництво. Монастирю ж належать землі в сільгоспкооперативі» воскресіння «(колишній колгосп» восход»; основна діяльність — вирощування зернових і бобових культур, тваринництво). Виручка за 2014 рік — 52,3 млн руб., прибуток — близько 14 млн руб.

Нарешті, з 2012 року структурам рпц належить будівля готелю «університетська» на південному заході москви. Вартість стандартного одномісного номера-3 тис. Руб. У цьому готелі розташований паломницький центр рпц. «в» університетській » є великий зал, можна проводити конференції, розселяти людей, які приїжджають на заходи. Готель, звичайно, дешевий, там селиться зовсім простий народ, дуже рідко-єпископи», — розповів рбк чапнін.

Церковна каса

Протоієрей чаплін не зміг втілити в життя свою давню ідею — банківську систему, що виключає лихварський відсоток. Поки православний банкінг існує тільки на словах, патріархія користується послугами самих звичайних банків.

До останнього часу у церкви були рахунки в трьох організаціях-ергобанку,Внешпромбанке і банку» пересвет » (останнім структури рпц ще й володіють). Зарплати співробітників синодального відділу патріархії, за даними джерела рбк в рпц, переводилися на рахунки в ощадбанку і промсвязьбанку (прес-служби банків не відповіли на запит рбк; джерело, близьке до промсвязьбанку, повідомило, що в банку, в тому числі, тримають кошти церковні парафії).

В ергобанку обслуговувалися понад 60 православних організацій і 18 єпархій, включаючи троїце-сергієву лавру і подвір’я патріарха московського і всієї русі. У січні у банку відкликали ліцензію через виявлену в його балансі «дірку».

Церква погодилася відкрити рахунки в ергобанку через одного з його акціонерів-валерія мешалкіна (близько 20%), пояснює співрозмовник рбк в патріархії. «мешалкін-церковна людина, православний бізнесмен, багато допомагав храмам. Вважалося, що це гарантія, що з банком нічого не трапиться», — описує джерело.

Офіс ергобанку в москві 14 (фото: шаріфулін валерій / тасс)

Валерій мешалкін-власник будівельно-монтажної компанії «енергомашкапітал«, член опікунської ради троїце-сергієвої лаври, автор книги»вплив святої гори афон на чернечі традиції східної європи». Мешалкін не відповів на запитання рбк. Як повідомило джерело рбк в ергобанку, гроші з рахунків структури рпц встигли вивести до відкликання ліцензії.

В виявився не менш проблемним 1,5 млрд руб. Рпц, розповіли рбк джерело в банку і підтвердили два співрозмовника, близьких до патріархії. У січні у банку також відкликали ліцензію. За словами одного зі співрозмовників рбк, голова правління банку лариса маркус була близька до патріархії та її керівництва, тому церква вибрала цей банк для зберігання частини своїх грошей. За даними співрозмовників рбк, крім патріархії, кошти в внешпромбанке тримали кілька фондів, що виконують доручення патріарха. Найбільший-фонд святих рівноапостольних костянтина і олени. Джерело рбк в патріархії розповіло, що фонд збирав гроші на допомогу постраждалим у конфліктах в сирії та донецьку. Інформація про збір коштів є і в інтернеті .

Засновниками фонду є вже згадувані у зв’язку з рпц анастасія осітіс та ірина федулова. У минулому-як мінімум до 2008 року-осітіс і федулова були акціонерами внешпромбанка.

Однак основний банк церкви-московський»пересвет». На рахунках банку станом на 1 грудня 2015 року розміщувалися кошти підприємств і організацій (85,8 млрд руб.) і фізичних осіб (20,2 млрд руб.). Активи на 1 січня — 186 млрд руб., з яких більше половини — кредити компаніям, прибуток банку — 2,5 млрд руб. На рахунках некомерційних організацій — понад 3,2 млрд руб., випливає зі звітності «пересвіту».

Фінансово-господарське управління рпц володіє 36,5% банку, ще 13,2% у належить рпц компанії тов «сприяння». Серед інших власників-тов » внуково-інвест «(1,7%). Офіс цієї компанії розташований за тією ж адресою, що і «сприяння». Співробітник «внуково-інвест «не зміг пояснити кореспонденту рбк, чи є зв’язок між його компанією і»сприянням». В офісі «сприяння» телефони не відповідають.

Акб «пересвет» міг би коштувати до 14 млрд руб., а частка рпц у розмірі 49,7%, імовірно, — до 7 млрд руб., порахував для рбк аналітик ifc markets дмитро лукашов.

Інвестиції та інновації

Про те, куди інвестуються кошти рпц банками, відомо небагато. Але точно відомо, що рпц не цурається венчурних інвестицій.

«пересвет» вкладає гроші в інноваційні проекти через компанію «сберинвест», в якій банку належить 18,8%. Фінансування інновацій пайове: 50% грошей дають інвестори «сберинвеста «(в їх числі» пересвет»), 50% — держкорпорації і фонди. Кошти на проекти, співфінансовані «сберинвестом», знаходили в російській венчурній компанії (прес-служба рвк відмовилася назвати обсяг коштів), фонді «сколково» (в розробки фонд вклав 5 млн руб., повідомив представник фонду) і держкорпорації «роснано» (на проекти «сберинвеста» виділено $50 млн, розповів співробітник прес-служби).

У прес-службі держкорпорації рбк пояснили: для фінансування спільних зі «сберинвестом» проектів в 2012 році був створений міжнародний фонд «наноенерго». По $50 млн у фонд вклали «роснано» і «пересвет».

У 2015 році «фонд роснано капітал з.а.» — дочірня компанія «роснано» — звернулася до окружного суду нікосії (кіпр) з вимогою визнати банк «пересвет» співвідповідачем у справі про порушення інвестиційної угоди. У позовній заяві (є в розпорядженні рбк) говориться, що банк в порушення процедур перевів «$90 млн з рахунків «наноэнерго» на рахунки російських компаній, афілійованих зі «сберинвестом». Рахунки цих компаній були відкриті в «пересвіті».

Суд визнав » пересвет» одним з співвідповідачів. Представники «сберинвеста» і «роснано» підтвердили рбк наявність тяжби.

» це все дурниця якась, — не сумує в бесіді з рбк член ради директорів «сберинвеста» олег дьяченко. — з «роснано»у нас непогані енергетичні проекти, все йде, все рухається — повністю вийшов на ринок завод композитних труб, на дуже високому рівні діоксид кремнію, переробляємо рис, отримуємо тепло, вийшли на експортну позицію». У відповідь на питання, куди пішли гроші, топ-менеджер сміється: «ви ж бачите, я на волі. Значить, гроші не пропали». Дяченко вірить, що справа буде закрита.

У прес-службі «пересвіту» не відповіли на неодноразові запити рбк. Так само вчинив голова правління банку олександр швець.

Доходи і витрати

«з радянських часів церковна економіка непрозора, — пояснює настоятель олексій умінський, — будується за принципом будинку побуту: парафіяни віддають гроші за якусь послугу, а як вони розподіляються, нікого не цікавить. І самі парафіяльні священики точно не знають, на що йдуть зібрані ними гроші».

Дійсно, підрахувати церковні витрати неможливо: рпц не оголошує тендери і не фігурує на сайті держзакупівель. У господарській діяльності церква, стверджує ігуменя ксенія (чернега), «підрядників не наймає», справляючись власними силами — продукти постачають монастирі, свічки плавлять майстерні. Багатошаровий пиріг ділиться всередині рпц.

» на що витрачає церква?»- перепитує ігуменя і відповідає: «містяться духовні семінарії по всій росії, це досить велика частка витрат». Ще церква надає благодійну допомогу сирітським та іншим соціальним установам; всі синодальні відділи фінансуються із загальноцерковного бюджету, додає вона.

Патріархія не надала рбк дані про видаткові статті свого бюджету. У 2006 році в журналі «фома» наталія дерюжкіна, на той момент бухгалтер патріархії, оцінювала витрати на утримання московської і санкт-петербурзької духовної семінарій в 60 млн руб.на рік.

Подібні витрати актуальні досі, підтверджує протоієрей чаплін. Ще, уточнює священик, потрібно платити зарплату світському персоналу патріархії. В цілому це 200 осіб із середньою зарплатою в 40 тис.руб. На місяць, стверджує джерело рбк в патріархії.

Ці витрати нікчемні на тлі щорічних відрахувань єпархій до москви. Що ж відбувається з усіма іншими грошима?

Через кілька днів після скандальної відставки протоієрей чаплін завів аккаунт в facebook, де написав: «розуміючи все що завгодно, вважаю приховування доходів і особливо витрат центрального церковного бюджету абсолютно аморальним. Ні найменшого християнського виправдання такому приховуванню не може бути в принципі».

Немає ніякої необхідності розкривати статті витрат рпц, оскільки абсолютно зрозуміло, на що церква витрачає гроші — на церковні потреби, дорікнув кореспонденту рбк голова синодального відділу по взаєминах церкви з суспільством і змі володимир легойда.

На що живуть інші церкви?

Публікувати звіти про доходи і витрати у церкви, незалежно від конфесійної приналежності, не прийнято.

Єпархії німеччини

Винятком останнім часом стала римська католицька церква (ркц), частково розкриває доходи і витрати. Так, єпархії німеччини стали розкривати свої фінансові показники після скандалу з єпископом лімбурзьким, для якого в 2010 році почали будувати нову резиденцію. У 2010 році єпархія оцінила роботи в €5,5 млн, проте трьома роками пізніше вартість зросла майже в два рази — до €9,85 млн . Щоб уникнути претензій у пресі багато єпархій стали розкривати бюджети. Згідно зі звітами, бюджет єпархій ркц складається з доходів від власності, пожертвувань, а також церковного податку, який стягується з парафіян. За даними 2014 року, найбагатшою стала єпархія кельна (її дохід — €772 млн, надходження від податку — €589 млн). Згідно з планом на 2015 рік, загальний обсяг витрат єпархії оцінювався в 800 млн.

Банк ватикану

Тепер публікуються і дані про фінансові операції інституту релігійних справ (ior, istituto per leOpere di religione), більш відомого як банк ватикану. Банк був створений в 1942 році для управління фінансовими ресурсами святого престолу. Свій перший фінансовий звіт банк ватикану опублікував у 2013 році. Згідно зі звітом, в 2012 році прибуток банку склав €86,6 млн, роком раніше — €20,3 млн.чистий процентний дохід дорівнював €52,25 млн, дохід від торговельної діяльності — €51,1 млн.

Російська православна церква за кордоном (рпцз)

На відміну від католицьких єпархій, звіти про доходи і витрати рпцз не публікуються. За словами протоієрея петра холодного, довгий час колишнього скарбником рпцз, економіка зарубіжної церкви влаштована просто: парафії платять відрахування єпархіям рпцз, а ті переводять гроші в синод. Відсоток щорічних відрахувань для парафій-10%, з єпархій в синод переводять 5%. Найбільш забезпечені єпархії — в австралії, канаді, німеччині, сша.

Основний дохід рпцз, за словами холодного, приносить здача в оренду чотириповерхової будівлі синоду: воно розташоване у верхній частині манхеттена, на розі park avenue і 93-ї вулиці. Площа будівлі-4 тис. Кв. М, 80% займає синод, інша частина здається приватній школі. Щорічний дохід від оренди, за оцінками холодного, — близько $500 тис.

Крім цього, дохід рпцз приносить курська корінна ікона (знаходиться в знам’янському соборі рпцз в нью-йорку). Ікону возять по всьому світу, пожертвування йдуть до бюджету зарубіжної церкви, пояснює холодний. Також синоду рпцз належить свічковий завод під нью-йорком. У московський патріархат рпцз гроші не перераховує: «наша церква набагато бідніша за російську. Хоча нам належать неймовірно цінні ділянки землі — зокрема, половина гефсиманського саду, — це ніяк не монетизується».

За участю тетяни альошкіної, юлії титової, світлани бочарової, георгія макаренка, ірини малкової

Зайнятися імпортозаміщенням і пропонують торговим мережам продукти харчування власного виробництва — рибу, овочі та сири сортів моцарелла, качотта і рікотта. До цього рпц проявляла свою позицію іншими методами: молебнями на допомогу фермерам про розвиток імпортозаміщення в росії. «секрет» з’ясував, які ще бізнес-моделі розвиває церква.

Православний банкінг

Наприкінці минулого року група священиків і фінансистів при московському патріархаті розробила проект православної фінансової системи. Ідеолог проекту протоієрей всеволод чаплін заявив, що він»допоможе захистити російську економіку від кризи». В рамках проекту пропонувалося створити банк та інвестиційний фонд для малого та середнього бізнесу, кошти з якого будуть виділятися не під відсоток, а під прибуток підприємства. Сторони повинні утриматися від участі в бізнесі, пов’язаному з алкоголем і тютюновою продукцією, азартними іграми, а також від використання праці мігрантів із середньої азії. Одним з потенційних учасників у статутному капіталі мав стати власник агрохолдингу» російське молоко » василь бойко-великий. У січні 2014 року всеволод чаплін запропонував владі кемеровської, бєлгородської і псковських областей, ставропольського краю і республіки марій ел стати регіонами-піонерами в області православного банкінгу. «система, заснована і діюча врозріз з християнськими заборонами на заняття лихварством, демонструє сьогодні руйнівні, згубні тенденції. … Православні норми життя, що застосовуються і в діловій сфері, повинні, нарешті, рішуче стати перешкодою на шляху хаосу, руйнування і анархії», — писав у листі до глав суб’єктів чаплін. На якій стадії проект зараз, невідомо-через півроку тільки бєлгородська область погодилася взяти участь у пілотній версії православного банкінгу. Протоієрей чаплін на дзвінок «секрету» не відповів.

«ітреби»

Влітку 2014 року розробники марія подоляк і денис забашта з нижнього новгорода створили мобільний додаток «ітреби» , який дозволяє замовити і оплатити молебень, сорокоуст, панахиду в печерському вознесенському чоловічому монастирі в нижньому новгороді. Мінімальна вартість однієї треби в додатку-33 рубля, в середньому ж ціна коливається від 100 до 400 рублів. За словами подоляк, найдорожча послуга-молитва про вічне поминання за 4 490 рублів, яку будуть читати до тих пір, поки існує храм. Всі зароблені кошти йдуть в монастир, а розробники поки шукають модель монетизації.

Офіційну позицію рпц висловив всеволод чаплін: «у самій по собі цій дії ніякого гріха немає. Але якщо людина, цілком здатна прийти в храм і помолитися, буде намагатися обмежити своє спілкування з богом одним кліком на сторінці цього сервісу, то це, звичайно, вб’є його духовне життя і не залишиться без питання на страшному суді».

Також у монастиря є свій інтернет-магазин, де продаються православні листівки і духовна література.

Православна косметика

«перша монастирська здравниця» стала першим інтернет-магазином, який реалізує косметику, створену в православних монастирях під своїм брендом. Серед товарів православної марки-мило, шампуні, скраби, ректальні свічки, фітоворонки для вух, а також настої і збори трав. Судячи з відгуків на сайті, особливою популярністю у клієнтів користується мускус» боброва струмінь » (800 рублів за 100 мг) і монастирські шампуні (від 300 рублів).

Як розповіла «секрету» засновниця «першої монастирської здравниці» уляна назаренко, інтернет-магазин відкрився п’ять років тому і в основному співпрацює з саввино-сторожівським монастирем у звенигороді і храмом петра і павла у волгограді. Крім інтернету косметика бренду продається в храмі христа спасителя.

Православний інтернет-магазин

Цього року храм святителя миколая чудотворця в селі озерецьке московської області запустив свій інтернет-магазин «правжиття », який реалізує понад 26 000 товарів «кращих виробників православного сегмента в одному місці». Крім духовної літератури, ікон і церковних сувенірів в магазині можна купити одяг, ювелірні прикраси та подарунки. Наприклад, комплект паломниці обійдеться в 1500 рублів, а православний жіночий клатч — в 3 890. Священики можуть замовити в» правжизні » церковне начиння — від аналоїв і кадил до жертовниць і раки для мощей. Магазин обіцяє, що кожен покупець отримує подарунок-ікону, молитву і освячене маслечко.

Етичний кодекс православного підприємця

За редакцією шарапова с. А.

1.1. Вчення церкви як основа етичного мислення і поведінки.
1.2. Документи православної громадськості.
1.3. Етична традиція в історії православного підприємництва і
Управління.
2. Духовні норми поведінки в діловому житті.

2.1. Постійне прагнення до виконання в житті заповідей божих, і природне і правильне внутрішнє смирення перед богом.
2.2. Орієнтація в усіх обставинах ділового життя на виконання заповідей божих.
2.3. Ставлення до підприємництва, як виконання необхідного земного послуху, даного господом, як сфері служіння богу і людям.
2.4. Ставлення до плодів підприємництва, як до дарованих богом для мудрого і розважливого використання.

3.3. Ставлення до власності.
3.4. Ставлення до багатства і бідності.

4. Мотивація

4.2. Економічна мотивація-зацікавленість у прибутку.
4.3. Професійна мотивація-прагнення досягти досконалості.
4.4. Патріотична мотивація — як покликання любити свою вітчизну і своїх братів по вірі, що живуть по всьому світу.
4.5. Соціальна мотивація-вибір менш прибуткових, але соціально значущих галузей.

5.1. Формування справедливих і взаємовигідних відносин роботодавця і
Найманого працівника.
5.2. Основи православної корпоративної культури
5.3. Участь у православних спільнотах підприємців.
5.4. Підтримка церковних програм.
5.5. Благодійність.
5.6. Захист навколишнього середовища.

6.1. Відносини з державою.
6.2. Інтегрованість в суспільство.
6.3. Ставлення до освіти, науки і культури.
6.4. Ставлення до змі.

Введення
Зберігаючи духовні пріоритети в житті, готуючи себе для царства небесного, маючи божий страх в серці, людина ніколи не буде використовувати свої знання, досвід, владу і фінансові ресурси для руйнування. Він не буде в ім’я особистої або корпоративної вигоди «розгойдувати човен» як в соціальному і політичному житті, так і в господарському. У цих зовнішніх суспільно значущих проявах життя окремої особистості традиційний православний підхід має важливі точки дотику з іншими традиційними поглядами, а також з сучасними ідеями про людину.
(з доповіді владики кирила на viii всесвітньому російському народному соборі «росія і православний світ»).
Ділові та економічні відносини можуть і повинні мати етичну основу. У системі морально виправданих норм і правил поведінки можливе подолання найгостріших протиріч і конфліктів, що виникають у сфері підприємництва. Припущення, щоПідприємництво неетично в своїй основі, є помилковим і деструктивним, православний підприємець своєю працею, як духовним, так і підприємницьким, повинен доводити хибність цього припущення. Але не тільки це робить етичні питання важливими.

В етиці будь-яких людських відносин відбивається природа людини, в тому числі і духовна. Неможливо вибудувати дієву етичну систему, не звертаючись до творця і його заповідей. Цей кодекс покликаний сформувати з православних позицій світоглядні оцінки найважливіших питань підприємництва, а також дати орієнтири для підприємницької діяльності, засновані на православній духовності.

Кодекс призначений для добровільного прийняття православними підприємцями, які хотіли б керуватися у своїй справі тими моральними принципами, які заповідав нам спаситель і певним духовним і моральним розумінням бізнесу. Цей документ адресований також підприємцям, які ще не зробили свого духовного вибору, але серйозно замислюються над цим.

Нарешті, кодекс пропонується всім, хто так чи інакше відчуває потребу або проявляє інтерес до православного шляху в підприємництві: власникам компаній і найманим менеджерам, студентам і викладачам семінарій і світських навчальних закладів, вченим і громадським діячам, співробітникам держустанов, а також працівникам усіх галузей народного господарства.

1. Джерела православної етики підприємництва

1.1. Вчення церкви як основа етичного мислення і поведінки

У своєму етичному мисленні і поведінці православний підприємець грунтується на вченні церкви: святому письмі і священному переказі, офіційних документах церкви.

У нагірній проповіді ісус христос каже: «отже у всьому, як хочете, щоб з вами чинили люди, так чините і ви з ними; бо в цьому закон і пророки «» мт. 7, 12). Універсальною основою відносин з усіма учасниками господарювання для підприємця виступає принцип справедливої взаємності. Підприємець повинен намагатися вибудовувати таку систему відносин, в якій будь-яка людина перебувала б в об’єктивно рівних з моральної точки зору умовах, незалежно від умов, які йому пропонує існуюча реальність ділових відносин і умов ведення бізнесу.

Від морального закону, від його приписів православна людина не може відмовитися. Він знає, що за порушення закону він обов’язково відповідатиме перед богом, перед своєю совістю, перед громадською думкою. Нікому не дозволено порушувати цей закон і миритися з цим порушенням, бо від порушення морального закону страждає не закон, а сам порушник.

Ще каїну господь нагадував основну вимогу моральності: «якщо не робиш доброго, то біля дверей гріх лежить; він тягне тебе до себе, але ти пануй над ним «» бут. 4, 6-7).

Моральне значення підприємництва випливає з його постійної зверненості до корисних для людей справах, за винятком тих випадків, коли єдиним спонукальним мотивом підприємця є грошолюбство, єдиною метою його діяльності – отримання прибутку. Святий іоанн златоуст попереджав ,що»як не засіяна і не насаджена земля виробляє траву бур’яну і непридатну, так і душа, що не вправляється в добрих справах, а за природою своєю невпинно прагне до діяльності, в разі потреби віддається злим справам».

1.2. Документи православної громадськості

Етичні погляди і приклади етичної поведінки православного підприємця, як і будь-якої православної людини, в першу чергу грунтуються на святому письмі і священному переказі, офіційних документах церкви. Однак для формування своїх етичних поглядів православний підприємець може також використовувати документи православної громадськості або документи, в розробці і прийнятті яких брала участь православна громадськість.

В «декларації про права і гідність людини» (прийнята на десятому всесвітньому російському народному соборі) говориться:

Людина як образ божий має особливу цінність, яка не може бути віднята. Вона повинна поважатися кожним з нас, суспільством і державою. Здійснюючи добро, особистість набуває гідності. Таким чином, ми розрізняємо цінність і гідність особистості. Цінність – це те, що дано, гідність-це те, що купується.

Підприємець повинен визнавати і усвідомлювати цінність всіх людей, що беруть участь у його справі або так чи інакше пов’язаних з ним. Прямий шлях до цього-постійне згадування про те, що кожна така людина є образом божим. Не визнаючи цінності людей, підприємець проявляє неповагу до творця, що абсолютно неприпустимо для православного віруючого.
Підприємець прагне забезпечити діяльність своєї справи так, щоб і він сам, і всі його учасники набували гідність – чесною працею надавали суспільству гідні продукти або послуги.
Постійна спрямованість до добра (в православному розумінні абсолютне добро – є воля божа) змінює загальний погляд на справу, яка вже не розглядається як «машина для заробляння грошей». У » зводі моральних принципів і правил в господарюванні» (прийнятий на восьмому всесвітньому російською народному соборі) сказано:

Гроші – лише засіб для досягнення поставленої мети. Вони повинні перебувати в постійному русі, в обороті. Справа-справжня, захоплююча цілком, — ось багатство підприємця.

Критерій належного підприємництва, наявність в підприємництві православної складової, може визнаватися православним співтовариством тільки в разі, коли підприємець бачить свою гідність і багатство в створеному ним ефективному і етичному бізнесі. У цьому бізнесі гроші відіграють роль засобу для досягнення поставленої мети-надійного існування самої справи, як можливості реалізації кожної людської особистості і даних їй від бога здібностей.

1.3. Етична традиція в історії православного підприємництва і
Управління

Православний підприємець слід етичної традиції російського підприємництва. Він повинен пам’ятати, що бути православним не зручно, а — правильно. Православний бізнес не може бути не етичним, оскільки якщо він не етичний, то це шлях від порятунку. В сучасних умовах, справа православного підприємця може бути подібно людині, яка тримає піст, постійно перебуваючи на бенкеті. Православний підприємець може приймати принцип, яким історично керувалися освічені російські засновники і керівники справи « » прибуток вищий за все, але честь понад прибуток», але при цьому він розуміє, що є речі понад честь бізнесмена, честі підприємця, і це совість православного християнина.
Це означає, що прибуток не є єдиним мірилом доцільності тих чи інших господарських дій. Прибуток значима тільки тоді, коли забезпечена честю і совістю:
У наявності чесне і справедливе ставлення до ділових партнерів, найманих працівників;
Виконуються зобов’язання перед державою і суспільством;
Виключається участь у морально сумнівних або аморальних і незаконних підприємствах;
У всьому є прагнення до бездоганної ділової репутації.

Православний підприємець вивчає етичну традицію російського підприємництва, шукає в ній приклади для наслідування і відповіді на етичні питання своїх ділових відносин. При цьому він пам’ятає, що в названій етичній традиції втілилося церковне розуміння праведності багатих, якими повинні і зазвичай є православні підприємці.

Святитель климент олександрійський говорить:

«господь не засуджує багатства і не позбавляє людей небесної спадщини за одне тільки те, що вони багаті, особливо якщо вони ревні у виконанні його заповідей».

Ревне виконання заповідей і є джерело етичної традиції російського підприємництва. Завдяки цій традиції російські підприємці мали чисту совість і догоджали богу, а також служили людям своїм підприємницьким талантом.

2. Духовні норми поведінки в діловому житті

2.1. Постійне прагнення до виконання в житті заповідей божих, покаяння в порушенні їх, і природне і правильне внутрішнє смирення перед богом.

Підприємець, як і кожна людина, на своєму шляху проходить різні випробування. Його завдання — у всіх випробуваннях змирятися перед богом, а також бути смиренним і перед людьми. Потрібно пам’ятати, що випробуванням є і успіх справи, і його невдача.

У разі успіху підприємець випробовується на здатність упокорювати свою гордість. Церква роз’яснює, що з позицій святого письма, гордість є найтяжчим гріхом, від якого виникають всі інші гріхи. Під гордістю розуміється противлення воліБожої, звеличення перед іншими людьми (віра у власну виняткову перевагу), бажання всіх підпорядкувати своїй волі, презирливе ставлення до людей і т.д. Православний підприємець завжди пам’ятає:

Бог гордим противиться, а смиренним дає благодать (як. 4: 6, 1 пет. 5:5).

Якщо підприємець загордився, то це не робить його успіх незаслуженим, але гордість позбавляє його слави божої.

У невдачах підприємець випробовується на стійкість, на здатність робити висновки з помилок, виправляти промахи і не впадати в зневіру. Його смирення виражається в терплячому, без нарікання, подоланні труднощів, умінні виносити уколи самолюбства і скептичне ставлення до себе оточуючих. Преподобний антоній оптинський говорить:

«…без смирення в дусі врятуватися неможливо, а смирення від одних слів навчитися не можна – потрібна практика, щоб хто тріпав нас, і м’яв , і вибивав багаття, без чого і в царство боже потрапити нелегко, яке багатьма скорботами набувається».

Православний підприємець приймає всі випробування як школу смирення, яка дозволяє йому виробити це найцінніше, за вченням святих отців, якість людини в очах господа. Проявляючи в діловому житті смирення, підприємець йде до порятунку в царстві небесному.

2.2. Орієнтація у всіх обставинах ділового життя на виконання заповідей

Смирення дозволяє виконати заповіді, бо саме гордість і спокуси скидають людини, примушуючи його до гріха. Православний підприємець прагне у всіх обставинах ділового життя дотримуватися заповідей. Він завжди пам’ятає слова господа нашого ісуса христа:

Хто має заповіді мої і дотримується їх, той любить мене; а хто любить мене, той коханий буде отцем моїм; і я полюблю його, і з’явлюся йому сам (ін., 14, 21).

У всіх складних і етично неоднозначних ситуаціях вироблення рішень повинна починатися з додатка заповідей до таких ситуацій. Підприємець вірить, що слово боже є ключем до розуміння і вирішення найважчих ситуацій.

2.3. Ставлення до підприємництва, як виконання необхідного земного послуху, даного господом, як сфері служіння богу і людям.

Життя в церкві, до якої закликається кожна людина, є невпинне служіння богу і людям. До цього служіння закликається весь народ божий. Всі члени тіла христового, беручи участь в загальному служінні, виконують і свої особливі функції. Кожному даються особливі дари для служіння всім:

«служіть один одному, кожен тим даром, який отримав, як добрі домобудівники багаторазової благодаті божої «» 1 пет. 4. 10).

Підприємництво розглядається як область, в якій, як і в будь-якій іншій морально виправданій діяльності, належить служити богу і людям. Служіння підприємця полягає в організації економічних спільнот людей, в яких кожен член спільноти відповідно до свого покликання, талантами, знаннями, вміннями і вільним вибором заслужено отримує своє місце власника, партнера, найманого менеджера, фахівця або співробітника будь-якої іншої необхідної професійному співтовариству професії.
У своєму служінні підприємець прагне до виконання волі божої. Він вірить, що збіг його особистої волі з волею бога забезпечує успіх його служіння. Разом з тим важливо враховувати, що воля божа буває по благоволінню і по попущенню.

Преподобний макарій оптинський: «воля ж божа не пов’язує нашого самовладдя, але відбувається, дивлячись на оне – до чого хилиться. Є воля божа за благоволінням, і є воля божа за попущенням, — і ця остання буває, коли ми хочемо, щоб було неодмінно так, як ми думаємо, що буде для нас добре. А коли віддаємося в волю божу і шукаємо не того, чого хочемо, а що йому буде завгодно і нам корисно, то в цьому буває воля божа – по благоволінню, корисна і рятівна для нас, а при волі божої, що буває по попущенню, неминучі скорботи і печалі».

Виходячи зі змісту наведеного висловлювання, можна зробити висновок про наявність двох шляхів у господарському житті. Перший шлях полягає в тому, що люди самостійно обирають область своєї діяльності та засоби її здійснення, до яких людина і призначена. У цьому випадку бог благоволить людині, надаючи необхідну підтримку. Ця підтримка призводить до того, що людина долаючи труднощі, вчиться виправляти помилки і помилки, правильно бачити місце своєї діяльності в житті людей і невпинне дію всемогутності, премудрості і благості божої. Але можливий і другий шлях — коли людина приймає рішення, яким бог не благоволить. З цього не випливає абсолютної нездійсненності цих економічних справ. У цьому випадку людські справи здійснюються за божим потуранням. Господь дає можливість людині реалізувати ту чи іншу справу і переконатися в його не рятівності і некорисності для самої людини.

2.4. Ставлення до плодів підприємництва, як до дарованих богом для мудрого і розважливого використання.

Підприємництво є одним з видів праці, морально рівноправним з іншими видами праці:

Церква благословляє будь-яку працю, спрямований до блага людей; при цьому не віддається переваги жодному з видів людської діяльності, якщо така відповідає християнським моральним нормам. У притчах господь наш ісус христос постійно згадує про різні професії, не виділяючи жодну з них. Він говорить про працю сіяча (мк. 4. 3-9), слуг і домоправителя (лк. 12. 42-48), купця і рибалок (мф. 13. 45-48), управителя і працівників у винограднику (мф. 20. 1-16) (основи соціальної концепції російської православної церкви).

В даному положенні сформульовано важливе визнання рівноправності функціонально різних видів економічної діяльності людей. У наведеному перерахуванні названі: підприємець( купець), менеджер (домоправитель), наймані працівники (слуги і працівники у винограднику) і вільні трудівники (сіятелі, рибалки).

В силу цього до підприємництва прикладені й інші визначення, що даються церквою трудової діяльності:

Праця є органічним елементом людського життя.
Праця-це творче розкриття людини, якій в силу початкового богоподібності дано бути співтворцем і співработником господа.
Слово боже не тільки звертає увагу людей на необхідність щоденної праці, а й задає його особливий ритм (заповідь суботництва, а з апостольських часів – заповідь про перший день седмиці, тобто — воскресіння).

Праця сама по собі не є безумовною цінністю. Він стає благословенним, коли являє собою співработництво господу і сприяє виконанню його задуму про світ і людину. Святе письмо свідчить про дві моральні спонукання до праці: працювати, щоб харчуватися самому, нікого не обтяжуючи, і працювати, щоб подавати нужденному. Апостол павло пише « » краще працюй, роблячи своїми руками корисне, щоб було з чого приділяти нужденному» (еф. 4. 28). Така праця виховує душу і зміцнює тіло людини, дає християнину можливість проявляти свою віру в богоугодних справах милосердя і любові до ближніх (мф. 5. 16; як. 2. 17).

Через працю людина не тільки панує над зовнішньою природою, але в той же час праця – засіб панування людини над своєю природою внутрішньою. Це засіб, покликане перетворити людину, повернути йому втрачений рай і боже благовоління. Це спосіб самовиховання і самовладання, можливість вжити свої природні сили на служіння розумній ідеї.

Православний підприємець приймає умови благословенності своєї праці і всіляко прагне до неї.

3. Підприємницькі цінності

3.1. Особистість підприємця, як об’єкт духовного вдосконалення.

Святитель ігнатій (брянчанінов): «християнське досконалість, будучи життям в бозі, є нескінченне терені успіху, бо нескінченний бог».

Православний підприємець поділяє ключові цінності підприємництва, співвідносячи їх з моральними нормами православ’я. Він, зокрема, цінує такі якості особистості ділової людини:
Чесність-якість, що дає можливість бути надійним і вигідним діловим партнером, шановним роботодавцем, виробником з хорошою репутацією в очах споживача і держави.
Підприємливість-здатність знаходити незадоволену потребу людей у товарі та/або послузі та організовувати відповідне виробництво, оптову та / або роздрібну торгівлю.
Працьовитість-здатність до постійної і напруженої підприємницької праці.
Дбайливість-загальне уважне ставлення до справи, турбота про його розвиток і процвітання.
Готовність йти на виправданий ризик-здатність приймати тягар відповідальності за рішення, які об’єктивно необхідні, але несуть в собі звичайні ризики підприємництва.
Розсудливість-якість, необхідна для уникненняДіяльність відкриті для освячення їх духовним світлом за словом святителя василія великого « » слід знати, що працюючий працює не для того, щоб працею служити тільки своїм потребам, а для того, щоб виконати заповідь господню». Духовне значення трудових процесів постійно підкреслювали отці і вчителі церкви. Так, святитель климент олександрійський називав працю «школою суспільної справедливості». Святий іоанн златоуст закликав вважати»безчестям не роботу, але неробство». Цьому вторять творіння святих-григорія богослова, августина блаженного, феодора студита, іоанна кассіана, ієроніма блаженного і багатьох інших отців церкви. А у вченні» вченні дванадцяти апостолів » читаємо про бажаючих жити в християнській громаді:
«…якщо він ремісник, то нехай трудиться і їсть. А якщо не знає ремесла, то ви подбайте про нього, але так, щоб християнин не жив серед вас. Якщо ж він не бажає так вчинити, то він христопродавець. Остерігайтеся таких!»
Християнство не заперечує господарювання, але орієнтує його духовно і морально, підпорядковуючи працю і всю господарсько-економічну діяльність вищим цілям, перетворюючи їх в релігійне служіння, де благочестивий працю стає засобом вдосконалення, засобом одухотворення світу і людини.

5.3. Участь в православних спільнотах підприємців

Для того, щоб православне підприємницьке співтовариство мало можливість обмінюватися досвідом, виробляти нові етичні принципи господарювання, створювати умови для поширення культури етичної поведінки в бізнесі і поширення православної культури в суспільстві, підприємець прагне організовувати православні спільноти підприємців і брати участь в їх діяльності. Православні спільноти ґрунтуються на принципах добровільної участі, і основною метою такої спільноти є колективна взаємодопомога членів спільноти та сприяння поширенню вчення господа нашого ісуса христа. Об’єднуючись в ім’я господнє, підприємці спільно служать йому і вірять в його перебування серед них, за словом самого господа:

«бо де двоє або троє зібрані в ім’я моє, там я посеред них » » мф ., 18, 20).

У православних спільнотах підприємців здійснюється:

Колективне вивчення закону божого через взаємодію з представниками духовенства.
Розробка детальних моральних принципів господарювання, обов’язкових для виконання всіма членами православної спільноти через співвіднесення їх з принципами християнської моралі.
Діяльність «совісного» суду, рішення якого повинні визнаватися як обов’язкові кожним членом православного підприємницького співтовариства.
Застосування механізмів колективної майнової відповідальності за кожного члена спільноти у випадках його неетичної ділової поведінки-на обумовлених умовах і в рамках фонду допомоги спільноти.
Захист інтересів кожного члена спільноти від аморальних домагань з боку представників влади або інших осіб.
Активна взаємодопомога один одному в плані обміну досвідом і ресурсами, що направляються на розвиток справи в якості інструменту колективного співробітництва.
Колективна взаємодія у благодійній та соціальній діяльності.
Активна політична діяльність, участь у діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, політичних організацій.
Культурний та інтелектуальний розвиток членів спільноти

Православні підприємницькі спільноти можуть організовуватися як у вигляді некомерційних організацій, заснованих на членстві православних підприємців, так і у вигляді неформалізованих спільнот, члени яких беруть на себе наведені вище додаткові зобов’язання.

5.4. Підтримка церковних програм
Підприємець в міру своїх можливостей здійснює підтримку діяльності церкви. Така підтримка може надаватися як в традиційних напрямках (допомога у відновленні храмів, сприяння видавничій діяльності церкви, участь у місійній діяльності церкви та інше матеріальне служіння), так і в розвитку своїх соціальних, благодійних, освітніх та інших суспільно значущих програм, а у сфері його особистої професійної компетенції: передачі морального досвіду молодим починаючим підприємцям.
5.5. Благодійність
Благодійність-природна частина інтересів підприємця і сфера його служіння. Благодійна діяльність повинна бути безкорисливою, здійснюватися за велінням серця. Вона не може розглядатися як спосіб отримання суспільного визнання, але тільки як шлях милосердя і догодження богу. Підприємці можуть відкрито заявляти про благодійні проекти, тільки з єдиною метою залучення нових прихильників благодійної діяльності.
Будьте милосердні, як і отець ваш милосердя (лк. 6:36).
Людина милосердна благодіяє душі своїй (притч. 11:17).
Милосердний буде благословляємо (притч. 22:9).
Матеріальні ресурси дозволяють досягти людині благородних цілей. На гроші можна побудувати храм для богослужіння, школи для навчання дітей, будинки для хворих і бездомних, лікарні для стражденних… Якщо багата людина розумно розпоряджається своїм добробутом, його гроші можуть забезпечити і йому, і іншим вічне благословення.
Здійснюючи благодійність, підприємець може об’єднувати її з благодійністю інших підприємців, щоб допомога приходила своєчасно. У спільній благодійності підприємці керуються заповіддю:
Давайте, і дасться вам: мірою доброю, утрясенной, нагнітеною і переповненою відсиплють вам в лоно ваше; бо, якою мірою міряєте, такою ж відміряється і вам (лк. 6,38).
Багато підприємців, на жаль, приходять до думки, що легше жертвувати грошима, ніж особистим часом, проте православна традиція вчить: найбільш цінний дар — це особиста участь благодійника і його серцева теплота.
Слід також зазначити, що розсудливість важливо у всьому, навіть у такій справі, як благодійність. Розсудлива людина може принести набагато більше користі суспільству. Адже своїми продуманими діями він буде допомагати людям з року в рік, вносячи свій посильний внесок у поліпшення того суспільства, в якому живе він і його сім’я.

5.6. Захист навколишнього середовища

Природа володіє в очах божих самостійною цінністю. Цілий ряд місць старого завіту свідчить про те, що бог піклується про природу. Так, в книзі іова говориться, що бог посилає дощ рослинам (іов. 38:25). Він створив пустелю для дикого осла (іов. 39: 5). Новий завіт підтверджує уявлення про те, що бог печеться про природу. Про це свідчить, зокрема, притча про малих птахів (мф. 10: 29; лк. 12: 6). Та ж сама думка виражена і в притчі ісуса про ліліях польових (мф. 5: 28-30). Вона свідчать про те, що ісус цінував красу природи і бачив у ній турботу отця.
Християнське ставлення до природи в ідеалі невіддільне від жалості і благоговійного ставлення до всякого творіння божого. Отець павло флоренський писав про це так:

«тільки християнство породило небачену раніше закоханість в тварюка і завдало серцю рану закоханої жалості про все суще. Почуття природи-якщо розуміти під ним ставлення до самої тварі, а не до її форм, якщо бачити в ньому щось більше, ніж зовнішнє, суб’єктивно-естетичне милування «красотами природи», — це почуття цілком християнське і поза християнством рішуче немислиме, бо воно передбачає почуття реальності тварі».

Гріхопадіння людини стало причиною екологічної катастрофи. Смерть і хвороба вразили не тільки людину, а й природу. «…проклята земля за тебе » — сказав бог (бут. 3: 17). Тому людина відповідальна не тільки перед богом, а й перед природою. Він завдав кровоточить рану природі, але він і буде тим, хто врятує її. Про це свідчить, зокрема, відоме місце з послання до римлян:

«бо тварюка з надією чекає одкровення синів божих, тому, що тварюка скорилася метушні не добровільно, але з волі підкорив (її), — в надії, що і сама тварюка звільнена буде від рабства тління в свободу слави дітей божих, бо знаємо, що вся тварюка сукупно стогне і мучиться донині» (рим. 8: 19-22).

Запорукою порятунку природи є, таким чином, порятунок людини. Тільки в цьому випадку людина зможе виконати свій обов’язок по відношенню до неї. Таким чином, захист і порятунок навколишнього середовища є найважливішим завданням ділового стану.
Необхідно домагатися вкорінення погляду на природу як на систему, в якій неприпустимо порушувати закони її існування. Ці закони дані творцем, їх порушення несе загрозу розпаду природи як цілого і, як наслідок, загрозу існуванню самої людини. Православний підприємець повинен уникати господарських рішень, що несуть небезпеку системних збоїв в природі.

6.Відносини з державою і суспільством

6.1. Відносини з державою
Основна форма відносин підприємця з державою-законослухняність. Підприємець будує свою діяльність на визнанні норм права держави та обліку їх дії в господарських відносинах.
За вказівкою апостола павла, всяка душа повинна підкорятися цивільній владі, поставленої богом для огорожі від всякого зла в суспільному житті (рим. 13, 1-4).
Православна церква завжди триматиметься вчення, яке вона сповідує з апостольських часів: співпраця з владою в добрих справах і моральне протистояння її гріховним діям, особливо якщо мова йде про примус до зречення від бога і віри.
Місія православ’я полягає в благотворному впливі на цей світ і в заклику до порятунку всіх людей, в тому числі державних діячів. Про це пише святий апостол павло в посланні до тимофія:
«отже, перш за все, прошу здійснювати молитви, прохання, моління, подяки за всіх людей, за царів і за всіх начальників, щоб проводити нам життя тихе і безтурботне у всякому благочесті і чистоті, бо це добре і завгодно спасителю нашому богу, який хоче, щоб всі люди врятувалися і досягли пізнання істини» (1 тим. 2, 1-4).
А таку місію неможливо здійснювати, якщо не займати конструктивну позицію у відносинах з владою. Завдання православних підприємців полягає не в поваленні влади, а в підтримці позитивних змін в ній.
Виходячи з цього, православне підприємництво категорично морально не сприймає твердження:»політика і етика несумісні». Особлива роль православного підприємництва полягає в участі у формуванні якісно нового політичного суспільства, зацікавленого в сумлінній конкуренції і виявленні нових талантів, що вимагає від своїх учасників постійного підтвердження заслуженого авторитету.

Суспільство має бути ареною реалізації прав і обов’язків особистості, а особистість – повинна бути реалізацією суспільства як богоустановленого способу буття самої людини. В особистості повинен бути вбачаємо образ божий, а в суспільстві-образ церкви христової; особистість повинна бути сміливою до суспільного служіння, а суспільство – надати можливість для реалізації даних богом дарів кожної окремої особистості. Але на початку і в кінці всякого руху особистості і суспільства повинен бути господь ісус христос; тільки тоді будуть створюватися основи справедливого і милосердного устрою влади і держави.

Влада є цінною, коли являє собою служіння правді і справедливості. Коли влада нікому не служить, крім як самій собі, не визнає над собою нічого вищого, то вона не може бути морально виправданою. Така влада повинна бути гармонізована і збалансована інститутами громадянського суспільства. Підприємці можуть і покликані, виконуючи свій громадянський обов’язок, брати участь у процесах, пов’язаних з виборами влади всіх рівнів, і сприяти будь-яким морально виправданим і корисним починанням держави.

Церква не бере участі в політичній боротьбі, передвиборній агітації, кампаніях на підтримку тих чи інших політичних партій, громадських і політичних лідерів, але вітає активну участь православного підприємницького співтовариства в політиці, якщо цей вплив є прозорим і відкритим.

Беручи участь в управлінні державою і в політичних процесах, кожен православний мирянин покликаний засновувати свою діяльність на нормах євангельської моралі, на єдності справедливості і милосердя (пс. 84. 11), на турботі про духовне і матеріальне благо людей, на любові до батьківщини, на прагненні перетворювати навколишній світ за словом христовим.

6.2. Інтегрованість в суспільство
Діяльність православного підприємця інтегрована в суспільство. Це, зокрема, означає, що в його справі за інших рівних умов можуть взяти участь, в якості співвласників або найманих працівників, не тільки православні християни, а й представники інших конфесій і релігій. Відносини з такими співвласниками або найманими працівниками шикуються на визнанні рівної відповідальності для всіх за свої дії перед богом.
Православний підприємець визнає, що відсутність єдності в релігійних питаннях ніяк не означає, що люди з різними релігійними позиціями не можуть в інших сферах життя відчувати свою загальнолюдську солідарність. За чудовим словом святого іоанна златоуста «»у нас немає нічого спільного тільки з дияволом, з усіма ж людьми ми маємо багато спільного».
6.3. Ставлення до освіти, науки і культури

Система освіти, науки і культури виступає безпосереднім інструментом формування соціальної та культурної єдності суспільства і є сферою прямого інтересу підприємницького співтовариства, як предмет його професійної компетенції. Православні підприємці виступають за формування суспільства, як суспільства свободи і рівності можливостей реалізації кожної окремої особистості.

Підприємницькій спільноті необхідно дбати про духовний, інтелектуальний і фізичний розвиток кожної людини в суспільстві без урахування статі, національності або віросповідання. Капітал матеріальний і фінансовий сьогодні неможливо ні створити, ні утримати без капіталу інтелектуального – добровільного додатки людиною своїх здібностей, умінь і знань. Йому повинні бути доступні знання і скарби культури, можливість реалізувати себе через освіту, наукову і творчу діяльність. Спожита на це частина інтелектуальних і матеріальних ресурсів окупиться поліпшенням конкурентоспроможності підприємництва і суспільства в цілому.

Разом з тим православний підприємець не підтримує крайніх оцінок технологічного прогресу і творчості як самодостатніх для життя людини. Моральним орієнтиром для нього в питанні ставлення до творчості і матеріальної культури є наступне положення:

«якщо творчість сприяє моральному і духовному перетворенню особистості, церква благословляє його. Якщо ж творчість протиставляє себе богу, стає антирелігійною або антилюдською, перетворюється на антитворчесво, то церква протистоїть йому» (основи соціальної концепції рпц).

6.4. Ставлення до змі

В умовах інформаційного суспільства підприємець приділяє належну увагу засобам масової інформації. Його ставлення до змі включає:

Повагу праці журналістів, покликаних забезпечувати широкі верстви суспільства своєчасною інформацією про те, що відбувається в світі, в тому числі про економіку і підприємництво.
Відповідальне ставлення до наданої і одержуваної через змі інформації, як в плані її об’єктивності і достовірності, так і в плані її сприяння моральності.
Відмова у співпраці зі змі, що поширюють тенденційну або завідомо неправдиву інформацію, займають антицерковну і антихристиянську позицію.

Люди, суспільство і держава тільки тоді одужають, коли кожна людина, не озираючись на інших, займеться собою, і буде жити як християнин, служачи богу і людям тими знаряддями, які йому дані, намагаючись при цьому мати добрий вплив на людей, його оточуючих. І тоді все прийде в порядок, самі собою встановляться правильні відносини між людьми, визначаться межі законні всьому.

Прийняття або неприйняття цього кодексу є особистим духовним і моральним вибором кожного підприємця і, як вчив старець іполит рильський: «головне — мир в душі, мир в сім’ї, мир один з одним, тоді і з богом буде мир».