Міф: загрядзагони. Загороджувальний загін

0
273

Велика місія нквс північ олександр

«заградзагони»

«загороджувальні загони»

Інший популярний міф — лаврентій берія нібито запропонував використовувати підрозділи внутрішніх військ в якості загороджувальних загонів. Йосипу сталіну ця ідея сподобалася. В результаті карателі з «заградзагонів нквс» розстріляли з кулеметів величезну кількість бійців і командирів червоної армії.

Окремі недобросовісні історики і журналісти записали в ці міфічні підрозділи окремі стрілецькі взводи, роти і батальйони, створені, відповідно, при особливих відділах корпусів, армій і фронтів 19 липня 1941 наказом нквс срср № 00 941.

Обмовимося відразу — ця ідея належала не лаврентію берії, а військовому і політичному керівництву країни на чолі з йосипом сталіним. Нагадаємо, що рішенням державного комітету оборони, датованим 17 липня 1941 року, органи третього управління (військова контррозвідка) наркомату оборони були перетворені в особливі відділи нквс срср. Останні, цитуючи рішення дко, повинні були » рішуче боротися зі шпигунством і зрадою в частинах червоної армії і ліквідацію дезертирства безпосередньо в прифронтовій смузі».

Для виконання цього завдання нквс повинен був «дати їм збройні загони».

Як використовувалися ці «збройні загони»? знову розчаруємо тих, хто вже подумки представив яскраву картину: ситі, прекрасно озброєні, вічно п’яні бійці цих рот розташувалися в селах прифронтової зони і з кулеметів розстрілюють бредуть по путівцях виснажених багатоденними боями, пухнуть від голоду і падаючих з ніг від втоми червоноармійців.

По-перше, чисельності ці «озброєних загонів» фізично просто не вистачило б, що б перекрити шлях відступу кільком полкам або дивізіям червоної армії. Та й до моменту їх формування на західному фронті, а фактично сталося це не раніше початку серпня 1941 року, хаотичний відступ військ червоної армії майже припинився. Так, війська йшли на схід, але тільки після відповідного наказу.

По-друге, «основне завдання особливих відділів і військових підрозділів нквс полягає в якнайшвидшому наведення твердого революційного порядку в тилах дивізій, корпусів, армій і фронту і в рішучій боротьбі з дезертирами, панікерами і трусами». Це цитата з » інструкції для особливих відділів нквс північно-західного фронту по боротьбі з дезертирами, трусами і панікерами».

У четвертому параграфі даного документа говориться про способи вирішення цього завдання.

«особливі відділи дивізії, корпусу, армії в боротьбі з дезертирами, трусами і панікерами здійснюють наступні заходи:

А) організовують службу загородження шляхом виставлення засідок, постів і дозорів на військових дорогах, дорогах руху біженців та інших шляхах руху, з тим, щоб виключити можливість якого б то не було просочування військовослужбовців, самовільно залишили бойові позиції;

Б) ретельно перевіряють кожного затриманого командира і червоноармійця з метою виявлення дезертирів, боягузів і панікерів, які втекли з поля бою;

В) всіх встановлених дезертирів негайно заарештовують і ведуть слідство для віддання їх суду військового трибуналу. Слідство закінчувати протягом 12-годинного терміну;

Г) всіх відсталих від частини військовослужбовців організовують повзводно (поротно) і під командою перевірених командирів у супроводі пред’явника особливого відділу направляють в штаб відповідної дивізії;

Д) в особливо виняткових випадках, коли обстановка вимагає прийняття ретельних заходів для негайного відновлення порядку на фронті, начальнику особливого відділу представляється право розстрілу дезертирів на місці.

Про кожен такий випадок начальник особливого відділу доносить в особливий відділ армії і фронту;

Е) приводять у виконання вирок військового трибуналу на місці в необхідних випадках перед строєм;

Ж) ведуть кількісний облік всіх затриманих і спрямованих, в тому числі, ведуть і персональний облік всіх заарештованих і засуджених;

З) щодня доносять в особливий відділ армії і особливий відділ фронту про кількість затриманих, заарештованих, засуджених, а також про кількість переданих в частині командирів, червоноармійців і матеріальної частини».

Так що ніяких кулеметників з військ нквс за спинами бійців армії не було…

У шостому параграфі даного документа особливо підкреслювалося: «використання військових підрозділів оперативних груп в інших цілях, не передбачених цією інструкцією, категорично забороняється і може бути допущене у виняткових випадках з дозволу начальника особливого відділу армії».

А лаврентій берія привчив своїх підлеглих суворо дотримуватися будь-яких наказів.

По-третє, брали участь вони і в бойових операціях. Наприклад, в лютому 1942 року: «силами червоноармійців роти особливого відділу нквс 56-ї армії, взводів при го дивізій і червоноармійців 89-го батальйону внутрішніх військ нквс» була проведена атака на два «німецько-румунських гарнізони», дислокованих на березі азовського моря. В операції брало участь 470 чекістів.

Якщо говорити про оперативно-службову діяльність «заслонів особливих відділів» і «загороджувальних загонів військ нквс з охорони тилу», то з початку війни по 10 жовтня 1941 року ними було «затримано 657 364 військовослужбовців, які відстали від своїх частин і втекли з фронту». З них заарештовано 25 978 осіб, а решта «632 486 осіб сформовані в частині і знову направлені на фронт». З числа заарештованих » за постановами особливих відділів і за вироками військових трибуналів розстріляно 10 201 людина, з них розстріляно перед строєм — 3321 людина».

Заградзагони дійсно існували, але до нквс вони не мали ніякого відношення. Першим висловив ідею про створення таких формувань … Майбутній маршал радянського союзу( це звання йому присвоїли в 1955 році), а тоді командувач брянським фронтом генерал-полковник андрій іванович єременко.

«1. У кожній стрілецькій дивізії мати загороджувальний загін з надійних бійців чисельністю не більше батальйону.

Обґрунтування необхідності цих жорстких заходів звучало так: «досвід боротьби з німецьким фашизмом показав, що в наших стрілецьких дивізіях є чимало панічних і прямо ворожих елементів, які при першому ж натиску з боку противника кидають зброю, починають кричати: «нас оточили!» — і захоплюють за собою інших бійців. В результаті подібних дій цих елементів дивізія звертається в втечу, кидає матеріальну частину, а потім одинаками починає виходити з лісу. Подібні явища є на всіх фронтах… Біда в тому, що твердих і стійких командирів і комісарів у нас не так багато…»

На практиці в загороджувальні загони направляли червоноармійців з фронтовим досвідом, дуже часто після поранень і контузій. Армійські загороджувальні загони носили ту ж польову форму, що і вся діюча армія. Про це прекрасно знали німці, але чомусь не були обізнані творці вітчизняного телевізійного серіалу «штрафбат». Загороджувальні загони були скасовані восени 1944 року.

Наведений вище приклад «кровожерливості» командувача брянським фронтом — не єдиний. Ось, наприклад, цитата з наказу військам західного фронту № 0346 від 13 жовтня 1941 року: «враховуючи особливо важливе значення укріпленого рубежу (маються на увазі підготовлені в інженерному відношенні оборонні рубежі на ближніх підступах до москви. — авт,) у оголосити всьому комскладу до відділення включно про категоричну заборону відходити з рубежу. Всі відійшли без письмового наказу військової ради фронту і армії підлягають розстрілу».

А ось наказ, підписаний маршалом георгієм жуковим, не пізніше 20 жовтня 1941 року: «командувач [фронтом] наказав — передати військовій раді , що якщо ці групи (маються на увазі розрізнені групи частин і з’єднань 5-ї армії, що відходять на можайському напрямку після прориву противником фронту оборони. — авт.) самовільно залишили фронт, то безжально розстріляти винних, не зупиняючись перед повним знищенням всіх кинули фронт. Військовій раді затримати всіх, розібратися в цій справі і провести в життя вказівки командувача. Вам необхідно вислати розвідку на семикухово і встановити фактичне положення в цьому напрямку. Чи ясно? дати відповідь».

Ми не будемо стосуватися долі «окремих груп» військовослужбовців з 5-ї армії, які стали жертвами виконання цього наказу георгія жукова, а торкнемося тих, кого затримали військовослужбовці внутрішніх військ. Для цього ми процитуємо ще один документ — »донесення начальника можайського сектора охорони московської зони про затримання військовослужбовців».

» можайскім сектором охорони московської зони, створеної за рішенням державного комітету оборони, за час роботи з 15 по 18.10.41 р затримано 23 064Ікону, вишитий або сплетений образ потрібно освятити в церкві. Кілька століть тому, говорили про те, що дарувати ікони не варто. Після того як людина прийняла ікону і поставив собі в будинок, вона приносить біди, а члени сім’ї починають хворіти важкими захворюваннями.

У наш час ікону дарувати необхідно, так як близькі люди бажають тільки добра і роблять це від чистого серця. Церква наполягає на тому, що вона повинна бути освяченою . Тільки в цьому випадку вона може принести в будинок радість і благодать. Крім цього, вона повинна очистити від негативу і благословити всіх, хто живе в будинку.

Коли можна дарувати їх на подарунок?

існує безліч свят, на які, можна подарувати образ. Це навіть може бути, будь-яка святкова дата. Але найкраще , коли людина дарує ікони на таїнства, наприклад, хрещення, вінчання або народження людини.

 1. хрещення дитини . Раніше на хрещення дитини було прийнято дарувати» мірну » ікону, яка ототожнювала зростання немовляти. Зараз ця традиція залишилася і багато замовляють саме цей образ. На обрізі ікони можна зобразити святого ангела хранителя або покровителя дітей — святого стілліана. При цьому дарувати можна будь-яку ікону незалежно від статі дитини. Головне — це піднести дар від чистого серця і від щирого серця, тільки тоді ікона піде на благо малюкові.
 2. день народження . Для того щоб подарувати ікону в день народження потрібно відчувати до людини серцеві почуття. Такі подарунки не варто робити в якості сувеніра. Варто відзначити, що її дарувати потрібно тільки віруючій людині. Тільки в цьому випадку в будинок увійде спокій і життя людини налагодитися. Подарувати її, важливо правильно підібравши образ. Для кожного з них існує свій образ. Наприклад, для школяра можна подарувати образ святого сергія радонезького. Для майбутніх військових найкраще підходить образ святого георгія побідоносця. Ще один образ можна дарувати чоловікові бізнесменові — це святий йосип волоцький. Для водіїв або тих, хто керує транспортним засобом ідеально підійде святий миколай чудотворець. Для жінок рекомендовано дарувати пресвяту богородицю. Для тих, кому потрібен успіх у справах найкраще подарувати святого хранителя. Для сімейного щастя ідеально підходить казанська ікони пресвятої богородиці. І багато інших також можуть стати відмінним подарунком для віруючих людей. Проконсультуватися докладніше можна у настоятеля храму або в церковній лавці. Кожен зможе знайти ідеальний образ. Головне, щоб людина, яка отримає в дар ікони випробував щиру радість. Не варто боятися існуючих прикмет це всього лише міфи, які не мають ніякого підтвердження. Образ святих-це завжди, благо і добро.
 3. вінчання або весілля . Кілька століть тому в християнстві виникло таїнство вінчання. На сьогоднішній день багато пар готові зв’язати себе узами шлюбу на все життя. А три століття тому таке таїнство могли собі дозволити виключно багаті люди. Таїнство вінчання проводиться в церкві, тому наявність образів — це один з етапів до досягнення мети. Головним на церемонії є образи святої богородиці та господа бога, яких називають вінчальною парою. Таким чином, образи є свідками вступу пари в шлюб. У випадку з таїнством вінчання, образи потрібно підібрати заздалегідь і ретельно продумати. Адже саме вони будуть супроводжувати пару протягом усього життя. Як правило, ікони замовляють виключно на дерев’яній основі. Це потрібно для того щоб, була можливість відреставрувати їх. Згідно звичаям ці ікони будуть згодом передаватися з покоління в покоління. Ці образи-це зв’язок закоханих між собою. Саме вони будуть нагадувати парі про те, що вони дали обітницю перед богом любити один одного.
 4. Pravoslavie.guru

  Можливо вас зацікавить:

 • на якій відстані садити перці при посадці в грунт посадка на правильній відстані забезпечує рослині комфортні умови для отримання хорошого врожаю. Початківці городники садять овочеву культуру під лінійку, досвідчені — на око. Перець-культура примхлива, слід дотримуватися деяких рекомендацій по його […]
 • чорна смородина сорт селеченская ми відкрилися! працюємо без вихідних і без свят! фотографія смородини чорної сорти селеченская опис смородини чорної сорти селеченская докладний опис смородини чорної сорти селеченская: великі, чорні плоди масою 4 г, раннього терміну дозрівання, з дуже хорошим (4,9 […]
 • улюблені квіти все про палісадники, клумбах і квітниках – у фотографіях і статтях весняне пробудження поява подекуди в саду проліска, фіалки запашної і весенника свідчить про початок великого свята весни. Їх чарівні ніжні квітки сповіщають: зимі кінець! перші весняні фарби з’являються зазвичай у […]
 • квіти з бісеру тюльпани схеми повна вишивка бісером: ранок в сосновому бору — всі схеми бісером>>>схема для вишивки бісером — заготівля під модульну картину очі пустелі техніка: вишивка бісером схема для вишивки бісером — заготівля під модульну картину взаємне почуття техніка: вишивка бісером […]
 • гордість уральського саду-груша свердловчанка далеко не всі сорти груш існують такими, якими їх створила природа. Більшість з них були дикими представниками, привезеними з лісів. І вже згодом за допомогою селекції стали широко відомими і улюбленими сортами, які мають масу переваг. Груша […]
 • що робити, якщо орхідея дала відросток на стеблі, і як доглядати за дитинкою? орхідея-екзотична рослина, їй» до душі » інший клімат, жаркий і вологий. У нашому кліматі квітці досить непросто розмножуватися. Але якщо на екзотичній красуні раптом з’явився відросток-дитинко-це справжнє везіння. Досвідчені […]
 • як правильно обрізати дерева груш і яблунь навесні прихід весни щорічно знаменується як початок дачного сезону. Входять в список весняних робіт і процедури по обрізці дерев. Адже, видалення зайвих гілок дозволяє рослині більше і в рівномірних кількостях поглинати сонячне світло і повітря. А це грає […]
 • правильна посадка і догляд за цибулею ексібішен у відкритому грунті цибуля сорту ексібішен підкорює тонким ароматом і ніжним смаком. Він-справжній шедевр селекціонування. З великого цибулевого сімейства його відрізняють не тільки смакові характеристики. Ексібішен-справжній гігант, він виростає вагою до 1 кг, а хто його […]

Складно знайти серед рослинного світу ще один настільки ж загадковий квітка, як орхідея. Про це примхливому кімнатному рослині ходять суперечливі прикмети і забобони, змушуючи господинь кілька разів подумати, перш ніж поселити його в будинку.

Для багатьох людей прикмети і забобони дуже важливі. Серед любителів квітів існує багато суперечок про те, чи можна вирощувати орхідею в домашніх умовах. Орхідея-це найдавніший і дуже прекрасна квітка. Її вважають символом цнотливості, безгрішності, бездоганності, витонченості, чарівності і єдності. Забобонів про орхідеї величезна кількість, але багато хто з них засновані на життєвому досвіді, а тому їм варто довіряти.

Негативні прикмети і забобони

Орхідею відносять до »енергетичних вампірів». Багато хто вважає, що орхідея забирає всю енергію, знижує працездатність і активність у тих, хто живе з нею в одному будинку.

Також вважається, що орхідея пожирає чоловічу енергетику, виганяючи представників сильної статі з дому. Але це не зовсім так. Орхідея дійсно є жіночою квіткою. Вона надає дівчатам більше жіночності і краси. На чоловічу стать така квітка і правда впливає негативно: орхідея робить чоловіка надто м’яким і ніжним.

Негативні прикмети про орхідеї лякають, але це не означає, що квітка не можна вирощувати вдома . Як вампір орхідея активна тільки в нічний час доби, тому по можливості краще не ставити їх в тій кімнаті, де ви спите. Крім цього, захистіть чоловіків від контакту з даними квіткою.

Позитивні прикмети і забобони

Орхідея абсолютно безпечний квітка-просто занадто вибагливий і примхливий. Якщо ви будете любити її і доглядати за нею, дотримуватися певних умов, то це кімнатна рослина подарує вам благополуччя , щастя і гармонізує мікроклімат в сім’ї.

Орхідея для жінки може послужити талісманом . Контактуючи з таким квіткою, можна виявити в собі приховані таланти, великий потенціал і почати займатися мистецтвом. Але для цього слід гарненько піклуватися про квітці і правильно за ним доглядати. Ні в якому разі не можна допускати хвороби орхідеї і її в’янення.

Орхідея, до всього іншого, здатна продовжити життєвий шлях. Жінка може позбутися від зморшок, поліпшити своє здоров’я і красу. Також орхідея піднімає настрій. За допомогою даного квітки можна позбутися від негативної енергетики в будинку. При цьому орхідеї різних кольорів мають певний характер.

Ця красива квітка може послужити в якості захисника в будинку.Було на донському і сталінградському фронтах.

Загороджувальні загони відіграли важливу роль у наведенні порядку, повернули на фронт значну кількість військовослужбовців. Наприклад: 29 серпня 1942 року штаб 29-ї стрілецької дивізії потрапив в оточення (через прорив німецьких танків), частини, втративши управління , в паніці відступали. Загороджувальний загін лейтенанта гб філатова зупинив біжать, повернув на оборонні позиції. На іншій ділянці фронту дивізії загороджувальний загін філатова зупинив прорив противника.

20 вересня вермахт зайняв частину меліховської, зведена бригада почала самовільний відступ. Загороджувальний загін 47-ї армії чорноморської групи військ навів у бригаді порядок. Бригада повернулася на позиції і разом із заградзагоном відкинула ворога.

Тобто, загороджувальні загони в критичних ситуаціях не панікували, а наводили порядок і самі билися з ворогом. 13 вересня 112-та стрілецька дивізія під ударом ворога поступилася своїми позиціями. Загороджувальний загін 62-ї армії під командуванням лейтенанта держбезпеки хлистова чотири доби відбивав атаки противника і утримав рубіж до приходу підкріплень. 15-16 вересня заградзагін 62-ї армії дві доби вів бій в районі сталінградського залізничного вокзалу. Загін, незважаючи на свою нечисленність, відбив атаки ворога і сам контратакував і здав рубіж в недоторканності частинам підійшла 10-ї стрілецької дивізії.

Але було і використання заградзагонів не за призначенням, були командири, які використовували їх як лінійні підрозділи, через це деякі загони втратили більшу частину своїх складів і їх довелося формувати заново.

В ході сталінградської битви були загороджувальні загони трьох типів: армійські, створені за наказом №227, відновлені загороджувальні батальйони дивізій і невеликі загони особливих відділів. Як і раніше, переважна частина затриманих бійців поверталася в свої частини.

Курська дуга

За постановою рнк від 19 квітня 1943 року управління особливих відділів нквс знову передали нко і нквмф і реорганізували в головне управління контррозвідки «смерш» («смерть шпигунам») народного комісаріату оборони срср і управління контррозвідки «смерш» народного комісаріату вмф.

5 липня 1943 року вермахт почав свій наступ, деякі наші частини здригнулися. Загороджувальні загони і тут виконали свою місію. З 5 по 10 липня загороджувальні загони воронезького фронту затримали 1870 осіб, заарештовано 74 людини, інші повернуті в свої частини.

Всього в доповіді начальника управління контррозвідки центрального фронту генерал-майора а.вадіса від 13 серпня 1943 року зазначено, що затримано 4501 чоловік, з них направлено назад в частині 3303 людини.

29 жовтня 1944 року наказом наркома оборони і.в. Сталіна заградзагони були розформовані у зв’язку зі зміною обстановки на фронті. Особовий склад поповнив стрілецькі підрозділи. В останній період свого існування вони вже не діяли за своїм профілем-потреби не було. Їх використовували в охороні штабів, ліній зв’язку, доріг, для прочісування лісу, особовий склад часто використовували за тиловими потребами — кухарями, комірниками, писарями і так далі, хоча особовий склад цих загонів був підібраний з кращих бійців і сержантів, нагороджених медалями і орденами, що мали великий бойовий досвід.

Підведемо підсумок: загороджувальні загони виконували найважливішу функцію, вони затримували дезертирів, підозрілих осіб (серед яких зустрічалися шпигуни, диверсанти, агенти гітлерівців). У критичних ситуаціях вони самі вступали в бій з ворогом. Після зміни обстановки на фронті (після курської битви) загороджувальні загони фактично стали виконувати функції комендантських рот. Щоб зупинити тих, що біжать, вони мали право стріляти над головами відступаючих, розстрілювати ініціаторів і заводив перед строєм. Але ці випадки не були масовими, тільки індивідуальними. Немає жодного факту, щоб бійці загороджувальних загонів стріляли на поразку по своїх. Немає таких прикладів і в спогадах фронтовиків. До того ж вони могли готувати додатковий оборонний рубіж в тилу, щоб зупинити відступаючих і щоб вони могли на ньому закріпитися.

Загороджувальні загони внесли свій внесок у загальну перемогу, чесно виконуючи свій обов’язок.

Джерела:
Луб’янка в дні битви за москву: матеріали органів держбезпеки срср з центрального архіву фсб росії. Упоряд. А. Т. Жадобін. М., 2002.
«вогняна дуга»: курська битва очима луб’янки. Упоряд. А.т. Жадобін та ін. М., 2003.
Органи державної безпеки срср у великій вітчизняній війні. М., 2000.
Топтигін а. В. Невідомий берія. М., спб., 2002.

В ліберальних змі виходять криками на тему страшних і підступних загороджень в рсча, які з кулеметів розстрілювали відступаючих солдатів. Така ситуація малюється і в деяких фільмах про війну. Насправді це не більше ніж міфи, створені з метою дискредитації сталінського періоду у вітчизняній історії. У цій аналітичній статті ви знайдете цифри і факти з державних архівів, відеохроніки тих років , а також спогади самих учасників минулих битв у ввв на тему дій загороджувальних загонів по відношенню до власної армії.

Знаменитим наказом нко №227 від 27 липня 1942 року , відразу в солдатському середовищі отримав назву «ні кроку назад», серед інших дуже жорстких заходів по зміцненню порядку і дисципліни на фронті пропонувалося і створення т.зв. Загороджувальних загонів. В цьому наказі сталін зажадав:

Б) сформувати в межах армії 3 — 5 добре озброєних загороджувальних загону (до 200 осіб у кожному), поставити їх в безпосередньому тилу нестійких дивізій і зобов’язати їх у разі паніки і безладного відходу частин дивізії розстрілювати на місці панікерів і боягузів і тим допомогти чесним бійцям дивізій виконати свій борг перед батьківщиною;…

І як то відразу ж інформація про ці загони пішла в тінь. Про них нічого не писали в пресі ні в роки війни, ні в післявоєнні роки. Навіть за часів «викриття культу особистості сталіна» тему загороджувальних загонів намагалися обходити. Відомості про них або просто замовчувалися, або глухо їх ставили в провину сталінському режиму. І знову таки без будь-яких подробиць.

Після падіння комуністичного режиму в нашій країні по темі загороджувальних загонів в демократичній пресі з’явилося безліч спекуляцій. Користуючись тим, що у людей немає ніякої інформації з цього питання, ряд псевдоісториків, особливо віддають перевагу отримувати гонорар доларами з різних забугорних «фондів підтримки демократії», стали доводити, що народ не бажав битися за сталінський режим, що в бій червоноармійців гнали виключно комісари і кулемети заградзагонів. Що на совісті заградотрядовцев сотні тисяч загублених життів, що, замість того, щоб самим битися на фронті, заградотрядовци кулеметним вогнем викошували цілі дивізії, чим фактично тільки допомагали німцям.

Причому, знову таки, без будь-яких доказів, документів, а все більше посилаючись на» спогади » вельми сумнівних особистостей.

Одним з найстрашніших міфів другої світової війни пов’язаний з існуванням в червоній армії загороджень. Нерідко в сучасних серіалах про війну можна побачити сцени з похмурими особистостями в синіх кашкетах військ нквс, які розстрілюють з кулеметів поранених бійців, що виходять з бою. Показуючи це, автори беруть на душу великий гріх. Нікому з дослідників не вдалося знайти в архівах жодного факту на підтвердження цього.

А що було?

Загороджувальні загони з’явилися в червоній армії з перших днів війни. Такі формування створювалися військовою контррозвідкою в особі спочатку 3 – го управління нко срср, а з 17 липня 1941 р. — управління особливих відділів нквс срср і підпорядкованих органів у військах.

В якості головних завдань особливих відділів на період війни постановою державного комітету оборони були визначені «рішуча боротьба зі шпигунством і зрадою в частинах червоної армії і ліквідація дезертирства в безпосередньо прифронтовій смузі». Вони отримували право арешту дезертирів, а в необхідних випадках і розстрілу їх на місці.

Для забезпечення оперативних заходів при особливих відділах відповідно до наказу наркома внутрішніх справ л.п. Берії до 25 липня 1941 р були сформовані: в дивізіях і корпусах – окремі стрілецькі взводи, в арміях – окремі стрілецькі роти, у фронтах – окремі стрілецькі батальйони. Використовуючи їх, особливі відділи організовували службу загородження, виставляючи засідки, пости і дозори на дорогах, шляхах руху біженців та інших комунікаціях. Кожного затриманого командира, червоноармійця, червонофлотця перевіряли. Якщо його визнавали бігли з поля бою, то він піддавався негайному арешту, і по ньому починалося оперативне (не більше ніж 12-годинне) слідство для переказу суду військового трибуналу як дезертира. На особливі відділи покладався обов’язок приведення у виконання вироків військових трибуналів, у тому числі передЛад. В » особливо виняткових випадках, коли обстановка вимагає прийняття рішучих заходів для негайного відновлення порядку на фронті», начальник особливого відділу мав право розстріляти дезертирів на місці, про що повинен був тут же донести в особливий відділ армії і фронту (флоту). Військовослужбовців, які відстали від частини з об’єктивної причини, організовано, у супроводі представника особливого відділу направляли в штаб найближчої дивізії.

Потік військовослужбовців, які відстали від своїх частин в калейдоскопі боїв, при виході з численних оточень, а то і свідомо дезертирували, був величезний. Тільки з початку війни і по 10 жовтня 1941 р.оперативні заслони особливих відділів і загороджувальні загони військ нквс затримали понад 650 тисяч бійців і командирів. У загальній масі легко розчинялася і німецька агентура. Так, знешкоджена взимку-навесні 1942 р. Група лазутчиков мала завдання фізично ліквідувати командування західним і калінінським фронтами, включаючи командувачів генералів г.к. Жукова і і. С. Конєва.

Особливі відділи насилу справлялися з таким обсягом справ. Ситуація зажадала створення спеціальних частин, які б прямо займалися запобіганням несанкціонованого відходу військ із займаних позицій, поверненням відсталих військовослужбовців в їх частини і підрозділи і затриманням дезертирів.

Першим ініціативу такого роду проявило військове командування. Після звернення командувача брянським фронтом генерал-лейтенанта а. І. Єременка до сталіна 5 вересня 1941 р. Йому було дозволено створити загороджувальні загони в «нестійких» дивізіях, де неодноразово мали місце випадки залишення бойових позицій без наказу. Через тиждень ця практика була поширена на стрілецькі дивізії всієї червоної армії.

Ці загороджувальні загони (чисельністю до батальйону) не мали ніякого відношення до військ нквс, вони діяли у складі стрілецьких дивізій рсча, комплектувалися за рахунок їх особового складу і підпорядковувалися їх командирам. У той же час поряд з ними існували загороджувальні загони, сформовані або військовими особливими відділами, або територіальними органами нквс. Характерний приклад-загороджувальні загони, утворені в жовтні 1941 р нквс срср, який за постановою дко взяв під особливу охорону зону, прилеглу до москви, із заходу і півдня по лінії калінін – ржев – можайськ – тула – коломна – кашира. Вже перші результати показали, наскільки потрібними були ці заходи. Тільки за два тижні з 15 по 28 жовтня 1941 р.в московській зоні було затримано понад 75 тис. Військовослужбовців.

З самого початку загороджувальні формування, незалежно від їх відомчої підпорядкованості, не орієнтувалися керівництвом на повальні розстріли і арешти. Тим часом сьогодні в пресі доводиться стикатися з подібними звинуваченнями; загороджувачів часом називають карателями. Але ось цифри. З більш ніж 650 тис. Військовослужбовців, затриманих до 10 жовтня 1941 р., після перевірки було заарештовано близько 26 тис. Осіб, серед яких особливі відділи числили: шпигунів – 1505, диверсантів – 308, зрадників – 2621, боягузів і панікерів – 2643, дезертирів – 8772, розповсюджувачів провокаційних чуток – 3987, самострельщиків – 1671, інших-4371 осіб. Було розстріляно 10201 особу, в тому числі перед строєм – 3321 особу. Переважна ж число — понад 632 тис.осіб, тобто більше 96 %, були повернуті на фронт.

У міру стабілізації лінії фронту діяльність загороджувальних формувань явочним порядком згорталася. Новий імпульс їй надав наказ № 227.

Створені відповідно до нього заградзагони чисельністю до 200 чоловік складалися з бійців і командирів червоної армії, ні формою, ні озброєнням не відрізнялися від інших військовослужбовців рсча. Кожен з них мав статус окремої військової частини і підпорядковувався не командуванню дивізії, за бойовими порядками якої розташовувався, а командуванню армії через го нквс. Керував загоном офіцер держбезпеки.

Всього до 15 жовтня 1942 р.в частинах діючої армії функціонувало 193 загороджувальних загони. В першу чергу сталінський наказ проводився в життя, звичайно, на південному фланзі радянсько-німецького фронту. Майже кожен п’ятий загін — 41 одиниця – були сформовані на сталінградському напрямку.

Спочатку відповідно до вимог наркома оборони на загороджувальні загони покладався обов’язок попереджати несанкціонований відхід лінійних частин. Однак на практиці коло бойових справ, якими вони займалися, виявився більш широким.

» загороджувальні загони – — згадував генерал армії п.н. Лащенко, колишній в дні опублікування наказу № 227 заступником начальника штабу 60-ї армії, – перебували у видаленні від передової, прикривали війська з тилу від диверсантів і ворожого десанту, затримували дезертирів, які, на жаль, були; наводили порядок на переправах, направляли відбилися від своїх підрозділів солдатів на збірні пункти».

Ось документ з архівів фсб. Він не в змозі висвітлити всю дійсну картину загороджувальних загонів, але на певні роздуми навести може. Це зведена доповідь управління особливих відділів керівництву нквс. Він не датований, але ряд непрямих ознак вказує, що написаний він був не раніше 15 жовтня 1942 року. Звідси видно, що це лише перші результати дій заградзагонів.

Відповідно до наказу нко № 227 у частинах діючих у червоній армії станом на 15 жовтня ц.р. Сформовано 193 загороджувальних загони.

З них в частинах сталінградського фронту сформовано — 16 і донського — 25, а всього 41 загін, які підпорядковані особливим відділам нквс армій.

Загороджувальними загонами з початку їх сформування (з 1 серпня по 15 жовтня ц.р.) затримано 140755 військовослужбовців, які втекли з передової лінії фронту.

З числа затриманих: заарештовано 3980 осіб, розстріляно 1189 осіб, направлено в штрафні роти 2776 осіб, штрафні батальйони 185 осіб, повернуто в свої частини і на пересильні пункти 131094 людини.

Найбільше число затримань і арештів вироблено загороджувальними загонами донського і сталінградського фронтів.

По донському фронту затримано 36109 чоловік, заарештовано 736 чоловік, розстріляно 433 людини, направлено в штрафні роти 1056 чоловік, штрафні батальйони 33 людини, повернуто в свої частини і на пересильні пункти 32933 людини.

По сталінградському фронту затримано 15649 осіб, заарештовано 244 людини, розстріляно 278 осіб, направлено в штрафні роти 218 осіб, в штрафні батальйони 42, повернуто в свої частини і на пересильні пункти 14833 людини.

Слід зазначити, що загороджувальні загони, і особливо загони на сталінградському і донському фронтах (підпорядковані особливим відділам нквс армій) в період запеклих боїв з противником зіграли свою позитивну роль у справі наведення порядку в частинах і попередження неорганізованого відходу з займаних ними рубежів, повернення значного числа військовослужбовців на передову лінію фронту.

29 серпня ц. Р. Штаб 29 стор. Дивізії 64 армії сталінградського фронту був оточений прорвалися танками противника, частини дивізії втративши управління в паніці відходили в тил. Діючий, за бойовими порядками частин дивізії заградзагін (начальник загону лейтенант держбезпеки філатов), прийнявши рішучі заходи, призупинив військовослужбовців, що відходять в безладді, і повернув їх на раніше займані рубежі оборони.
На іншій ділянці цієї дивізії противник намагався прорватися в глиб оборони. Загороджувальний загін вступив у бій і затримав просування ворога.

14 вересня ц. Р. Противник зробив наступ проти частин 399 стор. Дивізії 62 армії, що несли оборону міста сталінграда. Бійці і командири 396 і 472 стор.полків в паніці стали відходити, залишаючи рубежі. Начальник загороджувального загону (мл.лейтенант держбезпеки єльман) наказав своєму загону відкрити вогонь над головами відступаючих. В результаті особовий склад цих полків був зупинений і через 2 години полки зайняли колишні рубежі своєї оборони.

20 вересня ц.р. Противник зайняв східну околицю мелехівської. Зведена бригада під натиском противника почала самовільний відхід на інший рубіж. Діями загороджувального загону 47 армії чорноморської групи військ у бригаді було наведено порядок. Бригада зайняла колишні рубежі і з ініціативи політрука роти цього ж загороджувального загону пестова, спільними діями з бригадою противник був відкинутий від мелехівської.

У критичні моменти, коли була потрібна підтримка для утримання займаних рубежів, загороджувальні загони вступали безпосередньо в бій з противником, успішно стримували його натиск і завдавали йому втрати.
13 вересня цього року 112 стор. Дивізія під тиском противника відійшла з займаного рубежу. Заградзагін 62 армії під керівництвом начальника загону (лейтенанта держбезпеки хлистова) зайняв оборону на підступах до важливої висоти. Протягом 4-х діб бійці і командири загону відбивали атакиАвтоматників противника і завдали їм великих втрат. Загороджувальний загін утримував рубіж до підходу військових частин.

15-16 вересня ц. Р. Заградзагін 62 армії протягом 2-х діб успішно вів бій з переважаючими силами противника в районі ж.д. Вокзалу м.сталінграда. Незважаючи на свою нечисленність загородзагін не тільки відбивав атаки противника, але і нападав на нього, заподіявши йому значні втрати в живій силі. Свій рубіж загін залишив тільки тоді, коли на зміну підійшли частини 10-ї стор.дивізії.

Зазначено ряд фактів, коли загороджувальні загони окремими командирами з’єднань використовувалися неправильно. Значне число загороджень прямувало в бій нарівні з лінійними підрозділами, які несли втрати, внаслідок чого відводилися на переформування і служба загородження не здійснювалася.
19 вересня ц. Р. Командування 240 стор. Дивізії воронезького фронту однієї з рот загороджувального загону 38-ї армії дало бойове завдання очистити гай від групи німецьких автоматників. У боях за гай ця рота втратила 31 людину, з них убитими 18 осіб.

Загороджувальний загін 29-ї армії західного фронту, будучи в оперативному підпорядкуванні у командира 246 стор.дивізії, використовувався як стройова частина. Беручи участь в одній з атак, загін з 118 чоловік особового складу втратив убитими і пораненими 109 осіб, у зв’язку з чим заново формувався.

По 6-й армії воронезького фронту згідно з наказом військової ради армії 2 загороджувальних загону 4-го вересня ц.р. Були додані 174 стор. Дивізії і введені в бій. В результаті заградзагони в бою втратили до 70% особового складу, що залишилися бійці цих заградзагонів були передані названої дивізії і таким чином розформовані.
3-й загін цієї ж армії 10 вересня ц.р. Був поставлений в оборону.

В 1-й гвардійської армії донського фронту за наказом командувача армією чистякова 59 і члена військової ради абрамова 60, 2 загороджувальних загону неодноразово прямували в бій, як звичайні підрозділи. В результаті загони втратили понад 65% особового складу і згодом розформовані. У зв’язку з цим наказ військової ради фронту про передачу 5-ти загороджувальних загонів у підпорядкування 24-ї армії не виконаний.

Підпис (казакевич)

Генерал армії герой радянського союзу п. Н. Лащенко:
Так, були загороджувальні загони. Але я не знаю, щоб хто-небудь з них стріляв по своїх, принаймні на нашій ділянці фронту. Вже зараз я запитував архівні документи на цей рахунок, таких документів не знайшлося. Загороджувальні загони перебували у видаленні від передової, прикривали війська з тилу від диверсантів і ворожого десанту, затримували дезертирів, які, на жаль, були; наводили порядок на переправах, направляли відбилися від своїх підрозділів солдатів на збірні пункти. Скажу більше, фронт отримував поповнення, природно, необстріляне, як то кажуть, пороху не нюхав, і загороджувальні загони, що складалися виключно з солдатів вже обстріляних, найбільш стійких і мужніх, були як би надійним і сильним плечем старшого. Бувало нерідко і так, що загороджувальні загони виявлялися віч-на-віч з тими ж німецькими танками, ланцюгами німецьких автоматників і в боях несли великі втрати. Це факт незаперечний.

Перш за все, з цього красномовного документа стає ясно чому тема загороджувальних загонів замовчувалася за часів радянської влади. Ми всі виховувалися на постулатах всенародної відсічі ворогові, беззавітної відданості радянських людей своїй батьківщині, масового героїзму радянських воїнів.

Ці ідеологічні установки як то починають підмиватися, коли читаєш в цьому документі про те, що тільки в межах сталінградського фронту до середини жовтня 1942 заградотрядовцами затримано більше 15 тисяч втікачів з фронту, а по всій лінії радянсько-німецького фронту більше 140 тисяч, тобто за чисельністю більше десяти повнокровних дивізій. При цьому досить ясно, що адже затримані далеко не всі, які втекли з фронту. У кращому випадку половина.

Залишається тільки дивуватися, що такі загороджувальні загони не були створені ще в 41-м. Адже перед очима був відмінний приклад вермахту, що мав у своїй структурі польову жандармерію (feldgendarmerie), яка, маючи професійно навчених офіцерів та солдатів, займалася виловлювання втікачів, виявленням симулянтів і самострілів, наведенням порядку в тилу, очищенням тилових підрозділів від излишествующих солдатів.

Знайомлячись з цифрами доповіді, приходиш до неминучого висновку, що створення загрядзагонів було необхідною і сильно запізнілою мірою. Лібералізм сталіна і його партійного оточення, замість жорстких дисциплінарних заходів, цілком виправданих в умовах війни, призвели до спроб використовувати ідеологічну обробку і, фактично, умовляння солдатів за допомогою потворно роздутого і вкрай неефективного політапарату, і привели нас до берегів волги. Хто знає, якби замість відродження інституту військових комісарів влітку 1941 створили б заградзагони, то сталінград так і залишився б далеким тиловим містом на волзі.

Зауважимо, що незабаром після створення заградзагонів інститут військових комісарів був остаточно скасований.

Як не крути, але напрошуються асоціації: є комісари — немає перемог, немає комісарів, але є загороджувальні загони — є перемоги.

Ще цікаві цифри. З 140755 затриманих військовослужбовців заарештовано тільки 3980 осіб, розстріляно 1189 осіб, направлено в штрафні роти 2776 осіб (тобто солдатів і сержантів), штрафні батальйони 185 осіб (тобто офіцерів), повернуто в свої частини і на пересильні пункти 131094 людини. Вельми м’яке ставлення до тих, хто втік з фронту. Всього репресовано 9.5 тис. З 141 тисячі гідних найсуворіших заходів.

Ну а якщо було потрібно, то загороджувальні загони самі вступали в бій з німцями, нерідко рятуючи становище.

Як свідчать багато учасників війни, загороджувальні загони існували не скрізь. За твердженням маршала радянського союзу д. Т. Язова, вони взагалі були відсутні на ряді фронтів, що діяли на північному і північно-західному напрямках.

Не витримують критики і версії, ніби загороджувальні загони «чатували» штрафні частини. Командир роти 8-го окремого штрафного батальйону 1-го білоруського фронту полковник у відставці а. В. Пиліцин, який воював з 1943 р. До самої перемоги, стверджує: «за нашим батальйоном ні за яких обставин не було ніяких заградзагонів, не застосовувалися й інші страхітливі заходи. Просто в цьому ніколи не виникало такої потреби».

Відомий письменник герой радянського союзу в.в. Карпов, який воював в 45-й окремій штрафній роті на калінінському фронті, також заперечує присутність заградзагонів за бойовими порядками їх частини.

Реально застави армійського загороджувального загону розташовувалися на видаленні 1,5–2 км від передової, перехоплюючи комунікації в найближчому тилу. Вони не спеціалізувалися на штрафниках, а перевіряли і затримували всіх, чиє перебування поза військовою частиною викликало підозру.

Чи застосовували загороджувальні загони зброю, щоб запобігти несанкціонованому відходу лінійних частин із займаних позицій? цей аспект їх бойової діяльності іноді висвітлюється вкрай спекулятивно.

За документами видно, як складалася бойова практика загороджувальних загонів в один з найбільш напружених періодів війни, влітку-восени 1942 р. З 1 серпня (моменту формування) по 15 жовтня ними було затримано 140755 військовослужбовців, які «втекли з передової лінії фронту». З них: заарештовано-3980, розстріляно – 1189, направлено в штрафні роти – 2776, в штрафні батальйони – 185, повернуто в свої частини і на пересильні пункти переважна кількість затриманих – 131094 чоловік. Наведена статистика показує, що воювати далі без будь-якої поразки в правах отримала можливість абсолютна більшість військовослужбовців, до цього з різних причин залишили передову – більше 91%.

Учасник війни левін михайло борисович:
Наказ гранично жорстокий, страшний за своєю суттю , але якщо чесно говорити — на мою думку, він був необхідний …

Багатьох цей наказ «протверезив», змусив схаменутися…
А щодо заградзагонів-то я всього лише один раз зіткнувся на фронті з їх «діяльністю». В одному з боїв на кубані у нас здригнувся і побіг правий фланг, так заградзагін відкрив вогонь, де навперейми, де прямо по біжать… Після цього я поблизу передової заградзагони жодного разу не бачив. Якщо в бою виникала критична ситуація, то в стрілецькому полку функції загороджувачів — зупинити драпающих в паніці — виконувала резервна стрілецька рота або полкова рота автоматників.

Книга пам’яті. — піхотинець. Левін михайло борисович. Герой ввв . Проект я пам’ятаю

Учасник війни а. Дергаев:
Зараз багато говорять про заградзагони. Ми стояли в найближчому тилу. Безпосередньо за піхотою, але я їх не бачив. Тобто вони напевно десь були, можливо ще далі за нами. Але ми з ними не стикалися. Кілька років тому запросили нас на концерт розенбаума вКонцертний зал жовтневий. Він співає пісню, в якій такі слова: «… Вирили ми окоп в повний зріст. Німець б’є нам прямо в лоб, а ззаду загороджений…». Я сидів на балконі і не витримавши схопився і кричу: «ганьба! ганьба!» а вся публіка проковтнула. Я в перерві їм кажу:»над вами знущаються, а ви мовчите». Він і зараз ці пісні співає. Загалом як жінок ми на фронті не бачили, так і нквс.

Книга пам’яті. — артилерист. Дергаев андрій андрійович. Герой ввв

Що стосується злочинців, то до них застосовувалися найсуворіші заходи. Це стосувалося дезертирів, перебіжчиків, уявних хворих, самострельщіков. Доводилося-і розстрілювали перед строєм. Але рішення про приведення у виконання цієї крайньої міри приймав не командир заградотряда, а військовий трибунал дивізії (не нижче) або, в окремих, заздалегідь обумовлених випадках, начальник особливого відділу армії.

У виняткових ситуаціях бійці загороджувальних загонів могли відкривати вогонь над головами відступаючих. Допускаємо, що окремі випадки стрільби по людях в гарячці бою могли мати місце: бійцям і командирам загороджень в складній обстановці могла змінити витримка. Але стверджувати, що такою була повсякденна практика, – немає жодних підстав. Боягузів і панікерів розстрілювали перед строєм в індивідуальному порядку. Карали, як правило, лише ініціаторів паніки і втечі.

Наведемо кілька характерних прикладів з історії битви на волзі. 14 вересня 1942 противник зробив наступ проти частин 399-ї стрілецької дивізії 62-ї армії. Коли бійці і командири 396-го і 472-го стрілецьких полків стали в паніці відходити, начальник загороджувального загону молодший лейтенант держбезпеки єльман наказав своєму загону відкрити вогонь над головами відступаючих. Це змусило особовий склад зупинитися, і через дві години полки зайняли колишні рубежі оборони.

15 жовтня в районі сталінградського тракторного заводу противнику вдалося вийти до волги і відрізати від основних сил 62-ї армії залишки 112-ї стрілецької дивізії, а також трьох (115, 124 і 149-я) окремих стрілецьких бригад. Піддавшись паніці, ряд військовослужбовців, у тому числі командирів різних ступенів, намагалися кинути свої частини і під різними приводами переправитися на східний берег волги. Щоб не допустити цього, оперативна група під керівництвом старшого оперуповноваженого лейтенанта держбезпеки ігнатенка, створена особливим відділом 62-ї армії, виставила заслін. За 15 днів було затримано і повернуто на поле бою до 800 осіб рядового і командного складу, 15 панікерів, боягузів і дезертирів були розстріляні перед строєм. Аналогічно діяли заградзагони і пізніше.

Ось підпирати здригнулися, позадходилися назад підрозділи і частини, самим втручатися в хід бою з тим, щоб внести в нього перелом, заградотрядовцам, як свідчать документи, доводилося неодноразово. Поповнення, що прибувало на фронт, було, природно, необстріляним, і в цій ситуації загороджувальні загони, сформовані зі стійких, обстріляних, з міцним фронтовим загартуванням командирів і бійців, підставляли лінійним частинам надійне плече.

Так, в ході оборони сталінграда 29 серпня 1942 р. Прорвалися танками противника був оточений штаб 29-ї стрілецької дивізії 64-ї армії. Загороджувальний загін не тільки зупинив військовослужбовців, що відходять в безладді і повернув їх на раніше займані рубежі оборони, але і сам вступив в бій. Ворог був відкинутий.

13 вересня, коли 112-а стрілецька дивізія під тиском противника відійшла з займаного рубежу, оборону зайняв заградзагін 62-ї армії під командуванням лейтенанта держбезпеки хлистова. Кілька діб бійці і командири загону відбивали атаки ворожих автоматників, поки в оборону не встали підійшли частини. Так було і на інших ділянках радянсько-німецького фронту.

З переломом в обстановці, що наступив після перемоги під сталінградом, участь загороджувальних формувань в боях все більше виявлялося не тільки спонтанним, продиктованим динамічно мінливою ситуацією, але і результатом заздалегідь прийнятого рішення командування. Командарми намагалися використовувати залишилися без» роботи » загони з максимальною користю в справах, не пов’язаних із загороджувальною службою.

Про факти такого роду в середині жовтня 1942 р доповідав до москви майор держбезпеки в.м. Казакевич. Наприклад, на воронезькому фронті за наказом військової ради 6-ї армії два загороджувальних загони були додані 174-ї стрілецької дивізії і введені в бій. В результаті вони втратили до 70% особового складу, що залишилися в строю бійці були передані на поповнення названої дивізії, а загони довелося розформувати. Як лінійну частину використовував загороджувальний загін 29-ї армії західного фронту командир 246-ї стрілецької дивізії, в чиєму оперативному підпорядкуванні знаходився загін. Беручи участь в одній з атак, загін з 118 чоловік особового складу втратив убитими і пораненими 109 осіб, у зв’язку з чим його довелося формувати заново.

Причини заперечень з боку особливих відділів зрозумілі. Але, як видається, не випадково з самого початку загороджувальні загони були підпорядковані армійському командуванню, а не органам військової контррозвідки. Нарком оборони, безумовно, мав на увазі, що загороджувальні формування будуть і повинні використовуватися не тільки як заслін для відступаючих частин, але і як найважливіший резерв для безпосереднього ведення бойових дій.

У міру зміни положення на фронтах, з переходом до червоної армії стратегічної ініціативи і початком масового вигнання окупантів з території срср необхідність в заградзагонах стала різко знижуватися. Наказ » ні кроку назад!»остаточно втратив своє колишнє значення. 29 жовтня 1944 сталін видав наказ, в якому зізнавалося, що «у зв’язку зі зміною загальної обстановки на фронтах необхідність в подальшому утриманні загороджувальних загонів відпала». До 15 листопада 1944 р.вони були розформовані, а особовий склад загонів спрямований на поповнення стрілецьких дивізій.

Таким чином, загороджувальні загони не тільки виступали в ролі заслону, що перешкоджав проникненню в тил дезертирів, панікерів, німецької агентури, не тільки повертали на передову відсталих від своїх частин військовослужбовців, а й самі вели безпосередні бойові дії з противником, внісши внесок у досягнення перемоги над фашистською німеччиною.

В ліберальних змі виходять криками на тему страшних і підступних загороджень в рсча, які з кулеметів розстрілювали відступаючих солдатів. Така ситуація малюється і в деяких фільмах про війну. Насправді це не більше ніж міфи, створені з метою дискредитації сталінського періоду у вітчизняній історії. У цій аналітичній статті ви знайдете цифри і факти з державних архівів, відеохроніки тих років, а також спогади самих учасників минулих битв у ввв на тему дій загороджувальних загонів по відношенню до власної армії.

Знаменитим наказом нко №227 від 27 липня 1942 року, відразу в солдатському середовищі отримав назву «ні кроку назад», серед інших дуже жорстких заходів щодо зміцнення порядку і дисципліни на фронті пропонувалося і створення т. Зв. Загороджувальних загонів. В цьому наказі сталін зажадав:

Б) сформувати в межах армії 3 — 5 добре озброєних загороджувальних загону (до 200 осіб у кожному), поставити їх в безпосередньому тилу нестійких дивізій і зобов’язати їх у разі паніки і безладного відходу частин дивізії розстрілювати на місці панікерів і боягузів і тим допомогти чесним бійцям дивізій виконати свій борг перед батьківщиною;…

І як то відразу ж інформація про ці загони пішла в тінь. Про них нічого не писали в пресі ні в роки війни, ні в післявоєнні роки. Навіть за часів «викриття культу особистості сталіна» тему загороджувальних загонів намагалися обходити. Відомості про них або просто замовчувалися, або глухо їх ставили в провину сталінському режиму. І знову таки без будь-яких подробиць.

Після падіння комуністичного режиму в нашій країні по темі загороджувальних загонів в демократичній пресі з’явилося безліч спекуляцій. Користуючись тим, що у людей немає ніякої інформації з цього питання, ряд псевдоісториків, особливо віддають перевагу отримувати гонорар доларами з різних забугорних «фондів підтримки демократії», стали доводити, що народ не бажав битися за сталінський режим, що в бій червоноармійців гнали виключно комісари і кулемети заградзагонів. Що на совісті заградотрядовцев сотні тисяч загублених життів, що, замість того, щоб самим битися на фронті, заградотрядовци кулеметним вогнем викошували цілі дивізії, чим фактично тільки допомагали німцям.

Причому, знову таки, без будь-яких доказів, документів, а все більше посилаючись на» спогади » вельми сумнівних особистостей.

Одним з найстрашніших міфів другої світової війни пов’язаний з існуванням в червоній армії загороджень. Нерідко в сучасних серіалах про війну можна побачити сцени з похмурими особистостями в синіхКашкетах військ нквс, які розстрілюють з кулеметів поранених бійців, що виходять з бою. Показуючи це, автори беруть на душу великий гріх. Нікому з дослідників не вдалося знайти в архівах жодного факту на підтвердження цього.

А що було?

Загороджувальні загони з’явилися в червоній армії з перших днів війни. Такі формування створювалися військовою контррозвідкою в особі спочатку 3 – го управління нко срср, а з 17 липня 1941 р. — управління особливих відділів нквс срср і підпорядкованих органів у військах.

В якості головних завдань особливих відділів на період війни постановою державного комітету оборони були визначені «рішуча боротьба зі шпигунством і зрадою в частинах червоної армії і ліквідація дезертирства в безпосередньо прифронтовій смузі». Вони отримували право арешту дезертирів, а в необхідних випадках і розстрілу їх на місці.

Для забезпечення оперативних заходів при особливих відділах відповідно до наказу наркома внутрішніх справ л. П. Берії до 25 липня 1941 р. Були сформовані: в дивізіях і корпусах – окремі стрілецькі взводи, в арміях – окремі стрілецькі роти, у фронтах – окремі стрілецькі батальйони. Використовуючи їх, особливі відділи організовували службу загородження, виставляючи засідки, пости і дозори на дорогах, шляхах руху біженців та інших комунікаціях. Кожного затриманого командира, червоноармійця, червонофлотця перевіряли. Якщо його визнавали бігли з поля бою, то він піддавався негайному арешту, і по ньому починалося оперативне (не більше ніж 12-годинне) слідство для переказу суду військового трибуналу як дезертира. На особливі відділи покладався обов’язок приведення у виконання вироків військових трибуналів, у тому числі перед строєм. В » особливо виняткових випадках, коли обстановка вимагає прийняття рішучих заходів для негайного відновлення порядку на фронті», начальник особливого відділу мав право розстріляти дезертирів на місці, про що повинен був тут же донести в особливий відділ армії і фронту (флоту). Військовослужбовців, які відстали від частини з об’єктивної причини, організовано, у супроводі представника особливого відділу направляли в штаб найближчої дивізії.

Потік військовослужбовців, які відстали від своїх частин в калейдоскопі боїв, при виході з численних оточень, а то і свідомо дезертирували, був величезний. Тільки з початку війни і по 10 жовтня 1941 р.оперативні заслони особливих відділів і загороджувальні загони військ нквс затримали понад 650 тисяч бійців і командирів. У загальній масі легко розчинялася і німецька агентура. Так, знешкоджена взимку-навесні 1942 р. Група лазутчиков мала завдання фізично ліквідувати командування західним і калінінським фронтами, включаючи командувачів генералів г.к. Жукова і і. С. Конєва.

Особливі відділи насилу справлялися з таким обсягом справ. Ситуація зажадала створення спеціальних частин, які б прямо займалися запобіганням несанкціонованого відходу військ із займаних позицій, поверненням відсталих військовослужбовців в їх частини і підрозділи і затриманням дезертирів.

Першим ініціативу такого роду проявило військове командування. Після звернення командувача брянським фронтом генерал-лейтенанта а. І. Єременка до сталіна 5 вересня 1941 р. Йому було дозволено створити загороджувальні загони в «нестійких» дивізіях, де неодноразово мали місце випадки залишення бойових позицій без наказу. Через тиждень ця практика була поширена на стрілецькі дивізії всієї червоної армії.

Ці загороджувальні загони (чисельністю до батальйону) не мали ніякого відношення до військ нквс, вони діяли у складі стрілецьких дивізій рсча, комплектувалися за рахунок їх особового складу і підпорядковувалися їх командирам. У той же час поряд з ними існували загороджувальні загони, сформовані або військовими особливими відділами, або територіальними органами нквс. Характерний приклад-загороджувальні загони, утворені в жовтні 1941 р нквс срср, який за постановою дко взяв під особливу охорону зону, прилеглу до москви, із заходу і півдня по лінії калінін – ржев – можайськ – тула – коломна – кашира. Вже перші результати показали, наскільки потрібними були ці заходи. Тільки за два тижні з 15 по 28 жовтня 1941 р.в московській зоні було затримано понад 75 тис. Військовослужбовців.

З самого початку загороджувальні формування, незалежно від їх відомчої підпорядкованості, не орієнтувалися керівництвом на повальні розстріли і арешти. Тим часом сьогодні в пресі доводиться стикатися з подібними звинуваченнями; загороджувачів часом називають карателями. Але ось цифри. З більш ніж 650 тис. Військовослужбовців, затриманих до 10 жовтня 1941 р., після перевірки було заарештовано близько 26 тис. Осіб, серед яких особливі відділи числили: шпигунів – 1505, диверсантів – 308, зрадників – 2621, боягузів і панікерів – 2643, дезертирів – 8772, розповсюджувачів провокаційних чуток – 3987, самострельщиків – 1671, інших-4371 осіб. Було розстріляно 10201 особу, в тому числі перед строєм – 3321 особу. Переважна ж число — понад 632 тис.осіб, тобто більше 96 %, були повернуті на фронт.

У міру стабілізації лінії фронту діяльність загороджувальних формувань явочним порядком згорталася. Новий імпульс їй надав наказ № 227.

Створені відповідно до нього заградзагони чисельністю до 200 чоловік складалися з бійців і командирів червоної армії, ні формою, ні озброєнням не відрізнялися від інших військовослужбовців рсча. Кожен з них мав статус окремої військової частини і підпорядковувався не командуванню дивізії, за бойовими порядками якої розташовувався, а командуванню армії через го нквс. Керував загоном офіцер держбезпеки.

Всього до 15 жовтня 1942 р.в частинах діючої армії функціонувало 193 загороджувальних загони. В першу чергу сталінський наказ проводився в життя, звичайно, на південному фланзі радянсько-німецького фронту. Майже кожен п’ятий загін — 41 одиниця – були сформовані на сталінградському напрямку.

Спочатку відповідно до вимог наркома оборони на загороджувальні загони покладався обов’язок попереджати несанкціонований відхід лінійних частин. Однак на практиці коло бойових справ, якими вони займалися, виявився більш широким.

» загороджувальні загони – — згадував генерал армії п.н. Лащенко, колишній в дні опублікування наказу № 227 заступником начальника штабу 60-ї армії, – перебували у видаленні від передової, прикривали війська з тилу від диверсантів і ворожого десанту, затримували дезертирів, які, на жаль, були; наводили порядок на переправах, направляли відбилися від своїх підрозділів солдатів на збірні пункти».

Ось документ з архівів фсб. Він не в змозі висвітлити всю дійсну картину загороджувальних загонів, але на певні роздуми навести може. Це зведена доповідь управління особливих відділів керівництву нквс. Він не датований, але ряд непрямих ознак вказує, що написаний він був не раніше 15 жовтня 1942 року. Звідси видно, що це лише перші результати дій заградзагонів.

Відповідно до наказу нко № 227 у частинах діючих у червоній армії станом на 15 жовтня ц.р. Сформовано 193 загороджувальних загони.

З них в частинах сталінградського фронту сформовано — 16 і донського — 25, а всього 41 загін, які підпорядковані особливим відділам нквс армій.

Загороджувальними загонами з початку їх сформування (з 1 серпня по 15 жовтня ц.р.) затримано 140755 військовослужбовців, які втекли з передової лінії фронту.

З числа затриманих: заарештовано 3980 осіб, розстріляно 1189 осіб, направлено в штрафні роти 2776 осіб, штрафні батальйони 185 осіб, повернуто в свої частини і на пересильні пункти 131094 людини.

Найбільше число затримань і арештів вироблено загороджувальними загонами донського і сталінградського фронтів.

По донському фронту затримано 36109 чоловік, заарештовано 736 чоловік, розстріляно 433 людини, направлено в штрафні роти 1056 чоловік, штрафні батальйони 33 людини, повернуто в свої частини і на пересильні пункти 32933 людини.

По сталінградському фронту затримано 15649 осіб, заарештовано 244 людини, розстріляно 278 осіб, направлено в штрафні роти 218 осіб, в штрафні батальйони 42, повернуто в свої частини і на пересильні пункти 14833 людини.

Слід зазначити, що загороджувальні загони, і особливо загони на сталінградському і донському фронтах (підпорядковані особливим відділам нквс армій) в період запеклих боїв з противником зіграли свою позитивну роль у справі наведення порядку в частинах і попередження неорганізованого відходу з займаних ними рубежів, повернення значного числа військовослужбовців на передову лінію фронту.

29 серпня ц. Р. Штаб 29 стор. Дивізії 64 армії сталінградського фронту був оточений прорвалися танками противника, частини дивізії втративши управління в паніці відходили в тил. Діючий, за бойовими порядками частин дивізіїЗагороджувальний загін (начальник загону лейтенант держбезпеки філатов), прийнявши рішучі заходи, призупинив військовослужбовців, що відходять в безладді, і повернув їх на раніше займані рубежі оборони.
На іншій ділянці цієї дивізії противник намагався прорватися в глиб оборони. Загороджувальний загін вступив у бій і затримав просування ворога.

14 вересня ц. Р. Противник зробив наступ проти частин 399 стор. Дивізії 62 армії, що несли оборону міста сталінграда. Бійці і командири 396 і 472 стор.полків в паніці стали відходити, залишаючи рубежі. Начальник загороджувального загону (мл.лейтенант держбезпеки єльман) наказав своєму загону відкрити вогонь над головами відступаючих. В результаті особовий склад цих полків був зупинений і через 2 години полки зайняли колишні рубежі своєї оборони.

20 вересня ц.р. Противник зайняв східну околицю мелехівської. Зведена бригада під натиском противника почала самовільний відхід на інший рубіж. Діями загороджувального загону 47 армії чорноморської групи військ у бригаді було наведено порядок. Бригада зайняла колишні рубежі і з ініціативи політрука роти цього ж загороджувального загону пестова, спільними діями з бригадою противник був відкинутий від мелехівської.

У критичні моменти, коли була потрібна підтримка для утримання займаних рубежів, загороджувальні загони вступали безпосередньо в бій з противником, успішно стримували його натиск і завдавали йому втрати.
13 вересня цього року 112 стор. Дивізія під тиском противника відійшла з займаного рубежу. Заградзагін 62 армії під керівництвом начальника загону (лейтенанта держбезпеки хлистова) зайняв оборону на підступах до важливої висоти. Протягом 4-х діб бійці і командири загону відбивали атаки автоматників противника і завдали їм великих втрат. Загороджувальний загін утримував рубіж до підходу військових частин.

15-16 вересня ц. Р. Заградзагін 62 армії протягом 2-х діб успішно вів бій з переважаючими силами противника в районі ж.д. Вокзалу м.сталінграда. Незважаючи на свою нечисленність загородзагін не тільки відбивав атаки противника, але і нападав на нього, заподіявши йому значні втрати в живій силі. Свій рубіж загін залишив тільки тоді, коли на зміну підійшли частини 10-ї стор.дивізії.

Зазначено ряд фактів, коли загороджувальні загони окремими командирами з’єднань використовувалися неправильно. Значне число загороджень прямувало в бій нарівні з лінійними підрозділами, які несли втрати, внаслідок чого відводилися на переформування і служба загородження не здійснювалася.
19 вересня ц. Р. Командування 240 стор. Дивізії воронезького фронту однієї з рот загороджувального загону 38-ї армії дало бойове завдання очистити гай від групи німецьких автоматників. У боях за гай ця рота втратила 31 людину, з них убитими 18 осіб.

Загороджувальний загін 29-ї армії західного фронту, будучи в оперативному підпорядкуванні у командира 246 стор.дивізії, використовувався як стройова частина. Беручи участь в одній з атак, загін з 118 чоловік особового складу втратив убитими і пораненими 109 осіб, у зв’язку з чим заново формувався.

По 6-й армії воронезького фронту згідно з наказом військової ради армії 2 загороджувальних загону 4-го вересня ц.р. Були додані 174 стор. Дивізії і введені в бій. В результаті заградзагони в бою втратили до 70% особового складу, що залишилися бійці цих заградзагонів були передані названої дивізії і таким чином розформовані.
3-й загін цієї ж армії 10 вересня ц.р. Був поставлений в оборону.

В 1-й гвардійської армії донського фронту за наказом командувача армією чистякова 59 і члена військової ради абрамова 60, 2 загороджувальних загону неодноразово прямували в бій, як звичайні підрозділи. В результаті загони втратили понад 65% особового складу і згодом розформовані. У зв’язку з цим наказ військової ради фронту про передачу 5-ти загороджувальних загонів у підпорядкування 24-ї армії не виконаний.

Підпис (казакевич)

Генерал армії герой радянського союзу п. Н. Лащенко:
Так, були загороджувальні загони. Але я не знаю, щоб хто-небудь з них стріляв по своїх, принаймні на нашій ділянці фронту. Вже зараз я запитував архівні документи на цей рахунок, таких документів не знайшлося. Загороджувальні загони перебували у видаленні від передової, прикривали війська з тилу від диверсантів і ворожого десанту, затримували дезертирів, які, на жаль, були; наводили порядок на переправах, направляли відбилися від своїх підрозділів солдатів на збірні пункти. Скажу більше, фронт отримував поповнення, природно, необстріляне, як то кажуть, пороху не нюхав, і загороджувальні загони, що складалися виключно з солдатів вже обстріляних, найбільш стійких і мужніх, були як би надійним і сильним плечем старшого. Бувало нерідко і так, що загороджувальні загони виявлялися віч-на-віч з тими ж німецькими танками, ланцюгами німецьких автоматників і в боях несли великі втрати. Це факт незаперечний.

Перш за все, з цього красномовного документа стає ясно чому тема загороджувальних загонів замовчувалася за часів радянської влади. Ми всі виховувалися на постулатах всенародної відсічі ворогові, беззавітної відданості радянських людей своїй батьківщині, масового героїзму радянських воїнів.

Ці ідеологічні установки як то починають підмиватися, коли читаєш в цьому документі про те, що тільки в межах сталінградського фронту до середини жовтня 1942 заградотрядовцами затримано більше 15 тисяч втікачів з фронту, а по всій лінії радянсько-німецького фронту більше 140 тисяч, тобто за чисельністю більше десяти повнокровних дивізій. При цьому досить ясно, що адже затримані далеко не всі, які втекли з фронту. У кращому випадку половина.

Залишається тільки дивуватися, що такі загороджувальні загони не були створені ще в 41-м. Адже перед очима був відмінний приклад вермахту, що мав у своїй структурі польову жандармерію (feldgendarmerie), яка, маючи професійно навчених офіцерів та солдатів, займалася виловлювання втікачів, виявленням симулянтів і самострілів, наведенням порядку в тилу, очищенням тилових підрозділів від излишествующих солдатів.

Знайомлячись з цифрами доповіді, приходиш до неминучого висновку, що створення загрядзагонів було необхідною і сильно запізнілою мірою. Лібералізм сталіна і його партійного оточення, замість жорстких дисциплінарних заходів, цілком виправданих в умовах війни, призвели до спроб використовувати ідеологічну обробку і, фактично, умовляння солдатів за допомогою потворно роздутого і вкрай неефективного політапарату, і привели нас до берегів волги. Хто знає, якби замість відродження інституту військових комісарів влітку 1941 створили б заградзагони, то сталінград так і залишився б далеким тиловим містом на волзі.

Зауважимо, що незабаром після створення заградзагонів інститут військових комісарів був остаточно скасований.

Як не крути, але напрошуються асоціації: є комісари — немає перемог, немає комісарів, але є загороджувальні загони — є перемоги.

Ще цікаві цифри. З 140755 затриманих військовослужбовців заарештовано тільки 3980 осіб, розстріляно 1189 осіб, направлено в штрафні роти 2776 осіб (тобто солдатів і сержантів), штрафні батальйони 185 осіб (тобто офіцерів), повернуто в свої частини і на пересильні пункти 131094 людини. Вельми м’яке ставлення до тих, хто втік з фронту. Всього репресовано 9.5 тис. З 141 тисячі гідних найсуворіших заходів.

Ну а якщо було потрібно, то загороджувальні загони самі вступали в бій з німцями, нерідко рятуючи становище.

Як свідчать багато учасників війни, загороджувальні загони існували не скрізь. За твердженням маршала радянського союзу д. Т. Язова, вони взагалі були відсутні на ряді фронтів, що діяли на північному і північно-західному напрямках.

Не витримують критики і версії, ніби загороджувальні загони «чатували» штрафні частини. Командир роти 8-го окремого штрафного батальйону 1-го білоруського фронту полковник у відставці а. В. Пиліцин, який воював з 1943 р. До самої перемоги, стверджує: «за нашим батальйоном ні за яких обставин не було ніяких заградзагонів, не застосовувалися й інші страхітливі заходи. Просто в цьому ніколи не виникало такої потреби».

Відомий письменник герой радянського союзу в.в. Карпов, який воював в 45-й окремій штрафній роті на калінінському фронті, також заперечує присутність заградзагонів за бойовими порядками їх частини.

Реально застави армійського загороджувального загону розташовувалися на видаленні 1,5–2 км від передової, перехоплюючи комунікації в найближчому тилу. Вони не спеціалізувалися на штрафниках, а перевіряли і затримували всіх, чиє перебування поза військовою частиною викликало підозру.

Чи застосовували загороджувальні загони зброю, щоб запобігти несанкціонованому відходу лінійних частин із займаних позицій? цей аспект їх бойової діяльності іноді висвітлюється вкрай спекулятивно.

За документами видно, як складалася бойоваПрактика загороджувальних загонів в один з найбільш напружених періодів війни, влітку–восени 1942 р.з 1 серпня (моменту формування) по 15 жовтня ними були затримані 140755 військовослужбовців, «втекли з передової лінії фронту». З них: заарештовано-3980, розстріляно – 1189, направлено в штрафні роти – 2776, в штрафні батальйони – 185, повернуто в свої частини і на пересильні пункти переважна кількість затриманих – 131094 чоловік. Наведена статистика показує, що воювати далі без будь-якої поразки в правах отримала можливість абсолютна більшість військовослужбовців, до цього з різних причин залишили передову – більше 91%.

Учасник війни левін михайло борисович:
Наказ гранично жорстокий, страшний за своєю суттю , але якщо чесно говорити — на мою думку, він був необхідний …

Багатьох цей наказ «протверезив», змусив схаменутися…
А щодо заградзагонів-то я всього лише один раз зіткнувся на фронті з їх «діяльністю». В одному з боїв на кубані у нас здригнувся і побіг правий фланг, так заградзагін відкрив вогонь, де навперейми, де прямо по біжать… Після цього я поблизу передової заградзагони жодного разу не бачив. Якщо в бою виникала критична ситуація, то в стрілецькому полку функції загороджувачів — зупинити драпающих в паніці — виконувала резервна стрілецька рота або полкова рота автоматників.

Книга пам’яті. — піхотинець. Левін михайло борисович. Герой ввв. Проект я пам’ятаю

Учасник війни а. Дергаев:
Зараз багато говорять про заградзагони. Ми стояли в найближчому тилу. Безпосередньо за піхотою, але я їх не бачив. Тобто вони напевно десь були, можливо ще далі за нами. Але ми з ними не стикалися. Кілька років тому запросили нас на концерт розенбаума в концертний зал жовтневий. Він співає пісню, в якій такі слова: «… Вирили ми окоп в повний зріст. Німець б’є нам прямо в лоб, а ззаду загороджений…». Я сидів на балконі і не витримавши схопився і кричу: «ганьба! ганьба!» а вся публіка проковтнула. Я в перерві їм кажу:»над вами знущаються, а ви мовчите». Він і зараз ці пісні співає. Загалом як жінок ми на фронті не бачили, так і нквс.

Книга пам’яті. — артилерист. Дергаев андрій андрійович. Герой ввв

Що стосується злочинців, то до них застосовувалися найсуворіші заходи. Це стосувалося дезертирів, перебіжчиків, уявних хворих, самострельщіков. Доводилося-і розстрілювали перед строєм. Але рішення про приведення у виконання цієї крайньої міри приймав не командир заградотряда, а військовий трибунал дивізії (не нижче) або, в окремих, заздалегідь обумовлених випадках, начальник особливого відділу армії.

У виняткових ситуаціях бійці загороджувальних загонів могли відкривати вогонь над головами відступаючих. Допускаємо, що окремі випадки стрільби по людях в гарячці бою могли мати місце: бійцям і командирам загороджень в складній обстановці могла змінити витримка. Але стверджувати, що такою була повсякденна практика, – немає жодних підстав. Боягузів і панікерів розстрілювали перед строєм в індивідуальному порядку. Карали, як правило, лише ініціаторів паніки і втечі.

Наведемо кілька характерних прикладів з історії битви на волзі. 14 вересня 1942 р. Противник зробив наступ проти частин 399-ї стрілецької дивізії 62-ї армії. Коли бійці і командири 396-го і 472-го стрілецьких полків стали в паніці відходити, начальник загороджувального загону молодший лейтенант держбезпеки єльман наказав своєму загону відкрити вогонь над головами відступаючих. Це змусило особовий склад зупинитися, і через дві години полки зайняли колишні рубежі оборони.

15 жовтня в районі сталінградського тракторного заводу противнику вдалося вийти до волги і відрізати від основних сил 62-ї армії залишки 112-ї стрілецької дивізії, а також трьох (115, 124 і 149-я) окремих стрілецьких бригад. Піддавшись паніці, ряд військовослужбовців, у тому числі командирів різних ступенів, намагалися кинути свої частини і під різними приводами переправитися на східний берег волги. Щоб не допустити цього, оперативна група під керівництвом старшого оперуповноваженого лейтенанта держбезпеки ігнатенка, створена особливим відділом 62-ї армії, виставила заслін. За 15 днів було затримано і повернуто на поле бою до 800 осіб рядового і командного складу, 15 панікерів, боягузів і дезертирів були розстріляні перед строєм. Аналогічно діяли заградзагони і пізніше.

Ось підпирати здригнулися, позадходилися назад підрозділи і частини, самим втручатися в хід бою з тим, щоб внести в нього перелом, заградотрядовцам, як свідчать документи, доводилося неодноразово. Поповнення, що прибувало на фронт, було, природно, необстріляним, і в цій ситуації загороджувальні загони, сформовані зі стійких, обстріляних, з міцним фронтовим загартуванням командирів і бійців, підставляли лінійним частинам надійне плече.

Так, в ході оборони сталінграда 29 серпня 1942 прорвалися танками противника був оточений штаб 29-ї стрілецької дивізії 64-ї армії. Загороджувальний загін не тільки зупинив військовослужбовців, що відходять в безладді і повернув їх на раніше займані рубежі оборони, але і сам вступив в бій. Ворог був відкинутий.

13 вересня, коли 112-а стрілецька дивізія під тиском противника відійшла з займаного рубежу, оборону зайняв заградзагін 62-ї армії під командуванням лейтенанта держбезпеки хлистова. Кілька діб бійці і командири загону відбивали атаки ворожих автоматників, поки в оборону не встали підійшли частини. Так було і на інших ділянках радянсько-німецького фронту.

З переломом в обстановці, що наступив після перемоги під сталінградом, участь загороджувальних формувань в боях все більше виявлялося не тільки спонтанним, продиктованим динамічно мінливою ситуацією, але і результатом заздалегідь прийнятого рішення командування. Командарми намагалися використовувати залишилися без» роботи » загони з максимальною користю в справах, не пов’язаних із загороджувальною службою.

Про факти такого роду в середині жовтня 1942 р доповідав до москви майор держбезпеки в.м. Казакевич. Наприклад, на воронезькому фронті за наказом військової ради 6-ї армії два загороджувальних загони були додані 174-ї стрілецької дивізії і введені в бій. В результаті вони втратили до 70% особового складу, що залишилися в строю бійці були передані на поповнення названої дивізії, а загони довелося розформувати. Як лінійну частину використовував загороджувальний загін 29-ї армії західного фронту командир 246-ї стрілецької дивізії, в чиєму оперативному підпорядкуванні знаходився загін. Беручи участь в одній з атак, загін з 118 чоловік особового складу втратив убитими і пораненими 109 осіб, у зв’язку з чим його довелося формувати заново.

Причини заперечень з боку особливих відділів зрозумілі. Але, як видається, не випадково з самого початку загороджувальні загони були підпорядковані армійському командуванню, а не органам військової контррозвідки. Нарком оборони, безумовно, мав на увазі, що загороджувальні формування будуть і повинні використовуватися не тільки як заслін для відступаючих частин, але і як найважливіший резерв для безпосереднього ведення бойових дій.

У міру зміни положення на фронтах, з переходом до червоної армії стратегічної ініціативи і початком масового вигнання окупантів з території срср необхідність в заградзагонах стала різко знижуватися. Наказ » ні кроку назад!»остаточно втратив своє колишнє значення. 29 жовтня 1944 сталін видав наказ, в якому зізнавалося, що «у зв’язку зі зміною загальної обстановки на фронтах необхідність в подальшому утриманні загороджувальних загонів відпала». До 15 листопада 1944 р.вони були розформовані, а особовий склад загонів спрямований на поповнення стрілецьких дивізій.

Таким чином, загороджувальні загони не тільки виступали в ролі заслону, що перешкоджав проникненню в тил дезертирів, панікерів, німецької агентури, не тільки повертали на передову відсталих від своїх частин військовослужбовців, а й самі вели безпосередні бойові дії з противником, внісши внесок у досягнення перемоги над фашистською німеччиною.

Загороджувальні загони рсча стали одним з найпохмуріших символів великої вітчизняної. Пісні в дусі «у 43-му цю роту розстріляв загородзагін», фільми, що зображують кривавих чекістів, що женуть солдатів в атаку, і тому подібні культурні артефакти легко згадають багато співгромадян. Тим часом реальна історія загороджень куди драматичніше…

Перші загороджувальні загони створювалися не зловісним наркоматом внутрішніх справ, а армійськими тиловиками влітку 1941 року в білорусії. Тоді розбиті біля кордону радянські війська відкочувалися на схід від мінська.
По дорогах йшли розгублені солдати і офіцери, часто позбавлені керівництва і втратили зброю. Саме для того, щоб зібрати їх і відновити управління, і створювалися перші заградзагони. З безладно відступаючих солдатів і командирів збивалися бойові групи і відправлялися на фронт.
Досвід перших загороджень визнали вдалим. У липні 1941-го такі загониПочали збивати вже централізовано. Розбиту армію рсча переслідували ті біди, що обрушувалися на переможених у всі часи: паніка, психологічний злам і дезорганізація. Затримання дезертирів, збір розбіглися частин-брудна робота, але її, безумовно, потрібно робити.

Показовий, наприклад, звіт про роботу загороджувального загону 310-ї стрілецької дивізії восени 1941 року під ленінградом:
«загороджувальним загоном 310-ї стрілецької дивізії за цей період затримано 740 осіб бійців і молодших командирів, які залишили поле бою, наступних в тил: з них 14 осіб направлені в особливі відділи дивізій, інші організовано повернуті в свої частини… Загороджувальні загони поповнюються випадковими людьми. 310 сд. На поповнення загону направлені бійці, затримані в тилу дивізії цим же загоном.»
Через загороджувальні загони протягом 1941 року пройшло понад 600 тисяч осіб, і легко здогадатися, що їх зазвичай не розстрілювали. З числа затриманих загородзагонами солдатів більше 96% просто відправлялися назад в свої частини. Тих, що залишилися відправляли під арешт, зраджували суду, і близько третини з них дійсно пішло під розстріл.
Однак не слід думати, що загиблих засуджували до суворих покарань просто так. Дезертирство цвіло пишним цвітом, причому втекли з передової легко перетворювалися на грабіжників. Документи описують, наприклад, випадок, що стався в тилу ленінградського фронту вже під час блокади.
При нападі на продовольчий магазин був схоплений озброєний дезертир. При затриманні він активно відстрілювався. На волховському фронті в лютому 1942 року зловили дезертира, який виїхав з ввіреною машиною і гвинтівкою. У лісі він влаштував собі землянку і промишляв крадіжкою худоби, а при затриманні вбив людину.

Образ працівника нквс, що гонить солдатів в атаку пістолетом, яскравий, але фактично невірний. Цей стереотип не позбавлений реального підстави: часто ядро загороджувального загону становили ті, що вижили, але залишилися без роботи прикордонники. Прикордонні війська ставилися саме до військ нквс, і так народився стереотип про чекістів з наганами.
В реальності загороджувальні загони найчастіше підпорядковувалися не нквс, а саме армійському командуванню. Наркомат внутрішніх справ мав свої загороджувальні загони, які охороняли комунікації, але ніколи не досягали — ні за чисельністю, ні за значенням — рівня армійських.
Потрібно відзначити, що цей захід зовсім не унікальна для радянського союзу. Ще в 1915 році, під час великого відступу російської армії на першій світовій війні, побачив світ наказ генерала брусилова, що свідчив:
«…ззаду потрібно мати особливо надійних людей і кулемети, щоб, якщо знадобиться, змусити йти вперед і слабодушних». Наказ схожого характеру опублікував у своїй армії генерал старої армії данилов:»борг всякого вірного росії солдата, що помічає спробу до братання, негайно стріляти по зрадникам».

Влітку 1942 року країна впритул підійшла до тотальної військової катастрофи. Одним із заходів для наведення ладу у військовому тилу стало виведення заградзагонів на новий рівень організації. Так з’явився знаменитий наказ № 227, в побуті відомий як «ні кроку назад».
Загороджувальні загони, як ми бачимо, вже існували і діяли, і горезвісний наказ упорядкував і ширше поширив вже сформовану практику. Їх функції залишалися колишніми: вилов дезертирів, повернення на передову йдуть в тил і припинення безконтрольних відступів.
Чи траплялося, щоб загороджувальні загони відкривали вогонь по своїх? так, в документах і спогадах зафіксовано кілька випадків, коли втеча частин з поля бою забороняли вогнем, і під цей вогонь хтось дійсно потрапляв.
Герой радянського союзу генерал петро лащенко вже в 80-і роки намагався прояснити питання про стрілянину загороджень по своїх військах. В результаті таких випадків очікувано не виявилося, хоча допитливий воєначальник запитував документи із закритих тоді архівів.
&1&
Набагато частіше заградзагін можна було зустріти на передовій.
Незважаючи на формально привілейований статус, під час кампаній 1941-го і 1942-го загороджень часто доводилося вступати в бій. Сама по собі структура заградзагонів-мобільні, добре оснащені автоматичною зброєю і транспортом частини, — провокувала на використання в якості рухомого резерву. Скажімо, командир легендарної 316-ї дивізії панфілов використовував свій загороджувальний загін в 150 чоловік саме в якості власного резерву.
В цілому на практиці командири з’єднань часто розглядали заградзагін як зайву можливість посилити частини на передовій. Це розглядалося як небажана, але необхідна за відсутності резервів практика.
Наприклад, саме заградзагін 62-ї армії в сталінграді дві доби вів бій за вокзал в критичний момент першого штурму міста 15-16 вересня. Під час боїв на північ від сталінграда два загороджувальні загони взагалі довелося розформувати через втрати, що дійшли до 60-70% складу.
&1&
У другій половині війни загороджувальні загони втратили колишнє значення. Відновлювати тил розгромлених частин потрібно все рідше. До того ж діяльність заградзагонів дублювалася іншими формуваннями на зразок частин охорони тилу.
У 1944 році діяльність заградзагонів втратила сенс. Їх завдання дублювалися іншими формуваннями-включаючи війська з охорони тилу, що належать якраз нквс, комендантські частини. Влітку 1944 року начальник політуправління 3-го прибалтійського фронту, розводячи руками, доносив командуванню:
«загороджувальні загони не виконують своїх прямих функцій, встановлених наказом наркома оборони. Велика частина особового складу заградзагонів використовується з охорони штабів армій, охорони ліній зв’язку, доріг, прочісування лісів і т. Д.
У ряді загороджень вкрай розбухли штати штабів. Штаби армій не здійснюють контролю за діяльністю заградзагонів, надали їх самим собі, звели роль заградзагонів на становище звичайних комендантських рот. Тим часом особовий склад заградзагонів підібраний з кращих, перевірених бійців і сержантів, учасників багатьох боїв, нагороджених орденами і медалями радянського союзу.»
&1&
Єдиною дійсно корисною функцією заградотрядів на цьому етапі залишилася зачистка тилу від залишків німецьких оточенців, захоплення намагалися легалізуватися або сховатися колишніх поліцаїв і чиновників окупаційної адміністрації.
Зрозуміло, така ситуація не влаштовувала вище командування. Тисячі досвідчених добре озброєних бійців набагато доречніше виглядали б на передовій. 29 жовтня 1944 року заградзагони рсча були розформовані.
Зате різко посилилася діяльність німецької польової жандармерії. Навесні 1945 року в німеччині можна було бачити повішених з табличками на грудях: «я вішу тут, тому що не вірив фюреру» або «всі зрадники вмирають, як я».
Найголовніша страшна таємниця загороджувальних загонів полягала в тому, що страшної таємниці не було. Загороджувальні загони — це не більше, ніж прекрасно всім відома військова поліція, їх функції протягом всієї війни були саме такими.
Зрештою, солдати загороджувальних загонів-це звичайні солдати найстрашнішої у світі війни, які виконували свої бойові завдання. Ідеалізувати їх безглуздо, але демонізація цих формувань тим більше не приносить ніякої користі і в кінцевому рахунку тільки відводить нас від реального уявлення про велику вітчизняну.