Бульденеж посадка і догляд у відкритому грунті. калина бульденеж, розмноження, посадка, формування куща калина бульденеж корисні властивості

0
389

Уродженка вишуканої франції декоративна калина бульденеж радує око своїми прекрасними білими суцвіттями у формі кулі, які можна побачити на фото. Сама її назва вказує на ці білі квіти-в перекладі з французької мови boule de neige означає «снігова куля». крім своєї краси, калина дуже цінуватися в народній медицині як засіб для очищення судин і нормалізації кров’яного тиску. Відвар з квітів і кори рослини допомагає при гастритах і виразці шлунка, лікує простудні захворювання і відмінно зміцнює імунну систему. Квіти і кора цього чагарнику використовуються у виробництві косметики. Настоянки, зроблені на основі квітів калини, відмінно очищають і тонізують шкіру.

на відміну від звичайної калини, декоративна калина бульденеж – це низькорослий чагарник: її висота рідко перевищує три метри (як це можна помітити на фото), тоді як калина звичайна виростає навіть до п’яти метрів.

Насіння цього виду калини досить складно роздобути, тому що вона дає дуже мало ягід. Розмноження цього чагарнику відбувається тільки за допомогою живців і відводків.

Особливо бульденеж любить воду, тому при посадці варто подбати про те, щоб її коріння отримували достатню кількість вологи.

зростає калина швидко, набуваючи з часом розкидисту крону і бутони суцвіть ніжного білого кольору з кремовим відтінком, хоча вже виведені і сорти з кольоровими бутонами (на фото ). Подібно бузку, калина бульденеж починає цвісти в травні, а період її цвітіння становить від 25 до 30 днів. Восени її листя набувають зеленувато-багряний відтінок. Догляд за цим видом калини нескладний, тому що бульденеж дуже добре переносить зимові морози, бідну грунт і всілякі добрива. Проте, щоб рослина добре прижилося в вашому саду, перш за все, необхідно знати, як його правильно посадити.

посадка калини бульденеж і умови вирощування

цю калину можна посадити два рази на рік – або ранньою весною, або пізньою осінню.

Але восени посадити цю рослину можна тільки за допомогою ділення кореня. Це дуже просто зробити-необхідно тільки акуратно відрізати частину бічної порослі куща і посадити його. Зима не страшна саджанця бульденеж-він прекрасно адаптується до будь-яких погодних умов, особливо до холодів. Але догляд за цим сортом теж важливий.

Навесні для розмноження калини найкраще використовувати відводки. Цей метод теж дуже простий-треба тільки пригнути до землі саму нижню гілку і прикріпити її залізною скобою до грунту. Потім, її необхідно присипати землею і рясно зволожувати, поки гілка не випустить корінці.

трохи складніше посадити бульденеж за допомогою живця, тому що тоді калина приживається гірше і потрібно набагато більше часу для вкорінення. Спочатку необхідно виростити держак. Для цього зрізають молодий пагін, на якому має бути вісім-дев’ять нирок, і висаджують його в грунт в теплиці (на фото ). Держак повинен провести в теплиці кілька місяців, щоб стати саджанцем. Його необхідно рясно поливати.

Навесні держак бульденеж висаджується у відкритий грунт.

Калина цього сорту дуже невибаглива, але, все ж, її краще висадити в насичену вологою землю. Розмноження бульденеж неможливо без вологи. Також без достатнього насичення водою неможливий догляд за цією рослиною.

як правильно посадити калину бульденеж

Хоча калина бульденеж дуже невибагливий чагарник, за нею теж потрібен ретельний догляд.

догляд за калиною бульденеж

невибагливий характер калини бульденеж не означає, що їй абсолютно не потрібна турбота. Дорослій рослині необхідний регулярний полив і підгодівля добривами, а зростаючий кущ слід постійно обрізати, звільняючи від старих, засохлих гілок. Але молоді рослини на першому році життя не рекомендується піддавати ретельному очищенню. Також не варто забувати регулярно боротися зі шкідниками – калинової чорної попелиць, хрестоцвітними блішками і жуком-листоїдом (на фото) .

калина» бульденеж » — снігові грудки на калиновому кущу.

Помічено, що в саду декоративним рослинам найбільше підходить саме те оточення, до якого вони звикли в природі. Гірським видам йдуть камені і схили, прибережним і водолюбним — берега і мілководдя. Калині до лиця рости на березі водойми. І не важливо, плодовий чи це чагарник, або декоративна калина«бульденеж».

історія її давня.

Садові історики вважають, що вперше декоративна форма калини зі стерильними квітками, зібраними в густі грудки з’явилася в середньовічній франції. Вважається, що вона виникла природним шляхом багато століть тому, і поступово поширилася в садах. Також давно закріпилося за нею дивно точне ім’я —» бульденеж « — » сніжний ком», що відображає її головну пам’ятку-сліпуче білі кулясті суцвіття.

Від звичайної калини вона відрізнялася повною відсутністю будь-яких репродуктивних органів (тичинок і маточок), що робило неможливим її насіннєве відтворення. Але садівники середньовічної європи, виявляється, були досить грамотні, щоб освоїти вегетативне розмноження чагарнику. Так вона поступово розбрілася по всій європі, а не пізніше 18 століття опинилася і в межах російської імперії.

Сам кущ цієї калини, коли не цвіте, нічим не відрізняється від дикоросу. Але в цвітінні різниця величезна. У природного виду суцвіття має вигляд плоского парасольки, в центрі якого розташовані дрібні плодущие квітки, а по периферії більші, стерильні, які, як вважають ботаніки, є всього лише приманкою для комах-запилювачів. У » бульденеж» плодущие квітки відсутні, а стерильні густо ліпляться один до одного, утворюючи щільні кулясті суцвіття діаметром до 10см.

Спочатку цвітіння вони зеленувато-білі, потім сніжно-білі. Цвітіння зазвичай починається в кінці травня, а закінчується, нерідко, в липні.

Посадка і догляд.

По зимостійкості«бульденеж» дещо поступається дикій калині. У середній смузі вона може злегка підмерзати в суворі зими, але це мало позначається на її розвитку. Квіткові бруньки чагарнику мають високу морозостійкість, так що цвітіння практично не знає перерв. У той же час, величина суцвіть і пишність цвітіння, певною мірою, залежить від догляду.

Місце для посадки калини «бульденеж» вибирають повністю відкрите. При цьому слід уникати низин, хоча невеликі місцеві западини, де взимку накопичується сніг, навпаки бажані. Вершини височин теж менш сприятливі через занадто сильного дренажу.

Як і дика калина« «бульденеж» любить вологі, багаті суглинки. На сухих супіщаних грунтах «грудки» її суцвіть дрібнішають, що не вдається компенсувати навіть поливом. При посадці риють ями глибиною і діаметром 60-70см.можливим варіантом грунтового субстрату може бути суміш дернової землі і перегною в співвідношенні 2:1. У момент заповнення ями в субстрат додають 80 — 100г мінеральної суміші(npk).

Сухість грунтового субстрату шкідлива і тим, що послаблює рослину і провокує напад на нього листогризучих шкідників — попелиць-листокруток і калинового листоїда. З ними найкраще боротися за допомогою отрутохімікатів(фуфанон, карбофос, іскра) подвійним обприскуванням — в травні і в кінці серпня.

При посадці саджанець корисно злегка, на 2-3см, заглибити, пристовбурні кола формують у вигляді лунки з невеликим зниженням до основи куща. Полив чагарнику повинен бути настільки частим, щоб земляний кому зберігав постійну високу вологість. Цьому сприяє систематичне мульчування пристовбурного кола перегноєм, торфом (шар около5см).

«бульденеж » у вашому саду.

Кущ калини» бульденеж», як правило, садять поодиноко на газоні. У змішаних чагарникових композиціях вона вдало поєднується зі спіреєю японської, гортензіями деревоподібної і волотисте, сланкими ялівцями і мікробіотою, перебуваючи від них на задньому плані. З багаторічників їй йде сусідство хост, язичників, телекії, гейхер, хризантем, очитка видного, молочаю багатобарвного. В озелененні громадських місць і міських дворів, при достатньому просторі, її прийнято садити групами з 3 або 5 кущів.

«бульденеж» неважко сформувати в штамбової формі. Для цього прищипують все йдуть від кореня пагони крім одного, найбільшого і прямого. Штамб залишають без розгалужень до висоти 1,2-1,5 м. Вище прищіпку і обрізанням формується крона куляста. Намагайтеся не наносити великих ран, а лише прищипувати молодий приріст, закінчуючи формування до середини літа.

Кущ штамбовий можна зробити центром невеликий композиції, прикрасивши вхід на сільську садибу, міський котедж, офіс на першому поверсі багатоповерхівки і т. П. Наприклад, добре укласти його в невисокий кільцеподібний бордюр із стриженого кизильника лестящего або бирючини, а підніжжя суцільно заповнити килимовим почвопокровником: пестролистной жівучкой, вербейником монетчатым«ауреа», дюшенеей індійської, очитками, чистецом візантійським і т. Д.

калина декоративна і їстівна

В асортименті декоративних деревних рослин для прикраси саду чільне місце займають різноманітні калини.
Рід калина відноситься до сімейства жимолостних і включає близько 200 видів, багато з яких вологолюбні і можуть рости в тіні. У природі калини зустрічаються в європі та азії, в африці та америці.

Калини являють собою живуть близько півстоліття листопадні або вічнозелені чагарники, іноді деревця з гарними листям і ефектним цвітінням. Квітки у калин білі або рожеві, двох типів: безплідні, стерильні (великі і помітні, залучають комах-запилювачів) і плодущие (частіше дрібні і непоказні, з них утворюються ягоди).

Листопадні калини декоративні не тільки завдяки ошатному цвітінню і листю різної форми, які восени набувають яскравого забарвлення. І плоди у цих рослин теж дуже красиві, вони зазвичай дуже довго тримаються на гілках після листопаду.
У більшості видів калини їх зрілі ягоди-кістянки їстівні. Найчастіше плоди у калин червоні або синювато-чорні, а також виведена жовтоплідна форма калини звичайної.

калина гордовина

Калина гордовина (viburnum lantana) — о дин з кращих декоративних чагарників. Цей вид калини здавна традиційно використовується в декоративному садівництві.
Гордовина не вимоглива до грунтів, невибаглива. Для садівників також важливо, що цей чагарник тіньовитривалий (але віддає перевагу сонячним місцям), посухостійкий і морозостійкий.

Ошатна калина гордовина прекрасно виглядає в алеях, групах, живоплотах. Чагарник висотою 2-5 м з сірувато-сріблястими від опушення молодими пагонами.
Листя гордовини дуже красиві, яйцеподібні, зморшкуваті, знизу сіро-зелені від повстяного опушення.
На вершинах пагонів утворюються суцвіття, що складаються тільки з плодущих квіток. Цвіте калина гордовина тривало, до місяця. Плоди її неїстівні, але дуже декоративні: спочатку зелені, потім червоні, потім чорні…

Ha фото: калина гордовина цвіте; калина «буль де ніж»

калина буль-де-неж

Калина «буль де ніж» насправді — це чудовий сорт калини звичайної, або червоної. Її дорослі кущі досягають в середньому висоти 3 м.
Високодекоративна калина » буль-де-ніж» («снігова куля») з кулястими білосніжними суцвіттями виведена французьким селекціонером лемуаном.
Ці щільні суцвіття складаються тільки з стерильних квіток. Тому квітки калини» буль де ніж», звичайно ж, не утворюють плодів. Що зазвичай розчаровує прихильників» корисного » саду, які розраховують на збір ягід. Але побачивши кущі калини «буль-де-ніж» в цвіту, вони стають пристрасними шанувальниками цієї чудової рослини. І не дивно…

Квітуча калина «буль де ніж» — видовище приголомшливе! пишний кущ в пору цвітіння суцільно покритий «сніговими кулями», які створюють чудовий контраст зеленому фону листя.
Зацвітає калина» буль де ніж » в червні, радує цвітінням більше 30 днів. Спочатку її розпускаються квітки зеленуваті, потім білі, а при відцвітанні вони рожевіють. Тому даний сорт отримав другу назву — «roseum».

Через відсутність плодів калина сорту «буль де ніж» розмножується вегетативно, зазвичай живцями.

калина звичайна, калина червона

Калина звичайна, або калина червона (viburnum opulus l.), — е то найулюбленіше з давніх часів рослина на русі, що уособлює жіноче начало. У язичницьку старовину калину червону називали»любодур».
У давнину калина супроводжувала людину від народження до смерті, оскільки три ключові точки життєвого шляху кожної людини — народження, весілля, похорон — вимагали присутності калини. Побутувало повір’я, що калинова гілочка під подушкою відганяє злі примари, умиротворяє будь-які кошмари, притягує ніжні еротичні бачення…
Ми теж дуже ніжно, з любов’ю ставимося до калини.

Навесні зелені калинові кущі покриваються плоскими круглими суцвіттями, що складаються з білих квіток двох видів. По краях суцвіття калини звичайної розташовуються великі стерильні квітки. А в центрі суцвіття-дрібні плодущие квітки, з яких утворюються яскраво-червоні ягоди.

Розмножують калину зазвичай зеленими живцями. Насіннєве розмноження калини утруднено, оскільки має ряд особливостей. При весняному посіві насіння калини вимагають стратифікації.

Ha фото: вкорінений держак калини; калина сорту » червоний корал»

користь плодів калини звичайної

Урожайність калини звичайної вельми висока. Восени нерідко можна бачити такі врожайні калинові кущі, що представляють собою суцільне червона пляма. Їх гілки схиляються під вагою великих грон з яскраво-червоними плодами в такій кількості, що і листя не видно…

Корисність плодів калини (посилання на статтю ряжнової) загальновідома в народі і визнана офіційною медициною. Сік калини містить багато аскорбінової кислоти, він допомагає організму виводити токсини і справлятися із застудою, знижує тиск, підсилює скорочення серцевого м’яза.
З плодами калини звичайної печуть пироги, роблять з ягід корисні напої і заготовки — соки, желе, повидло і ін.

Ягоди калини звичайної, яка поширена в природі, мають явно гіркуватий смак. Завдяки селекційній роботі отримані сорти калини червоної з поліпшеним смаком, звані солодкоплідними.

селекція солодкоплідних сортів калини червоної

Наша поїздка в мічурінськ — у внді садівництва ім. Мічуріна і центральну генетичну лабораторію — була зроблена з метою покупки посадкового матеріалу солодкоплідних сортів калини, які нас цікавили давно. Але тільки в мічурінську ми змогли знайти чистосортні рослини найвищої якості.

В нді садівництва ім. Мічуріна давно ведеться селекція калини.

Тут виведено кілька цінних сортів калини звичайної:» гранатовий браслет«,» червоний корал«,»мічурінська рання». Ці сорти мають свої особливості, але їх об’єднує кілька загальних ознак. Ягоди цих сортів калини, на відміну від дикої форми, порівняно великі (до 1 г) і мають пікантний слабогорький смак — їх можна не тільки переробляти, але і вживати в свіжому вигляді.

дивовижна снігова куля-калина бульденеж

Урожайність цих сортів висока-доходить до 10-15 кг з дорослого куща.
Від селекціонера, кандидата с / г наук миколи хромова, ми отримали солодкоплідний сорт калини звичайної»червоний корал».

Також в нашій країні ведуть селекцію калини в цгл (або внді генетики і селекції плодових рослин ім. Мічуріна). Там ми придбали сорт солодкоплідної калини»червоне гроно». Цей сорт поступається» червоному коралу » і по масі плодів (0,74 г), і по загальній врожайності (4 кг з куща). Але його ягоди мають прекрасний смак з тонкою гірчинкою.

калина солодкоплідна сорту «червоний корал»

Калина солодкоплідна сорту «червоний корал» має компактний середньорослий кущ (зручно збирати плоди), що дає стабільні щорічні врожаї. Урожайність сорту висока — 10 кг і більше.
У сорту калини «червоний корал» зрілі плоди яскраво-червоні, масою до 0,9 г.ягоди округлі, дуже ароматні, приємного кисло-солодкого смаку зі слабкою гіркотою.
Важливо також, що плоди сорту «червоний корал» відрізняються високою транспортабельністю і тривалим терміном зберігання.

Вирощувати солодкоплідну калину в саду-це значить мати дуже гарний кущ, що радує погляд цілий рік. Значить, будуть великі врожаї смачних і корисних ягід, які допоможуть зміцнювати здоров’я, успішно боротися з цілим рядом хвороб.
А задоволення, яке отримує людина просто від того що тримає в руках ці червоні грона великих ягід калини, відчуває їх аромат і абсолютно особливий свіжий смак — це дорогого коштує …

Ірина михайлівна іванова (рязанська область, с. Морозови бірки)
Http://delphinium.ru

Все про калину на сайті gardenia.ru
Все про дерева і чагарники на сайті gardenia.ru

Щотижневий безкоштовний дайджест сайту gardenia.ru

Щотижня, протягом 10 років, для 100.000 наших передплатників, прекрасна добірка актуальних матеріалів про квіти і сад, а так само інша корисна інформація.

Підпишіться і отримуйте!

(відписка одним клацанням миші)

калина бульденеж фото, опис,Посадка, догляд і

Декоративна калина бульденеж вже давно завоювала симпатії багатьох ландшафтних дизайнерів і просто садівників-любителів. Цвітіння чагарнику мало кого може залишити без позитивних емоцій. У наведеній нижче статті ми розглянемо сорт калини бульденеж більш детально, а також виділимо основні правила посадки і догляду.

декоративна калина бульденеж, опис

Калина бульденеж фото

Цвітіння калини починається в останніх числах травня і триває близько 15-25 днів. Всі квітки збираються в єдиний щільний кому, який може досягати 15 см в діаметрі.

калина бульденеж-посадка і догляд, вирощування

Спочатку суцвіття мають зеленуватим відтінком, трохи пізніше вже кремовим і, нарешті, вже білосніжні помпони витончено звисають з вигнутих гілок. Калина бульденеж восени виділяється довго не облітає листям червоного тону і не утворює плодів. Великим щорічним приростом цей чагарник похвалитися не може приблизно 30-40 сантиметрів на рік, проте тривалість життя при належному догляді може перевищити 60 років.

Це цікаво

Сама назва «бульденеж» прийшло до нас з французької мови і дослівно перекладається як «ком снігу». Вся справа в тому, що суцвіття збираються в міцну кулю, чимось нагадує сніжок, який ми всі ліпили в дитинстві.

У будові суцвіть і складається основна відмінність калини бульденеж від звичайної. У останньої, суцвіття розташовуються по краях і своєю формою нагадують парасольки. Офіційною назвою даної рослини є «калина стерильна», так як у цих кущів немає ні маточок, ні тичинок.

Декоративні чагарники: калина

бульденеж в ландшафтному дизайні

Калина бульденеж в саду

Калина бульденеж в дизайні саду є вельми популярним рослиною, яке відмінно виглядає як в різних композиціях, так і в одиночних посадках. Крім свого цікавого зовнішнього вигляду ці рослини досить стійкі до заморозків і не потребують укриття на зиму (за винятком північних регіонів країни).

Ландшафтні дизайнери активно використовують цей декоративний чагарник на розворотах і кутах садових доріжок, біля лавок або інших малих архітектурних формах. Шикарно виглядає бульденеж при сусідстві з іншими рослинами, наприклад, карликовими сортами барбарису або спіреї. Дані чагарники прикривають собою нижню частину бульденеж, дозволяючи тим самим цікаво виділити суцвіття на затінених ділянках листя.

Відео «калина бульденеж опис»

Посадка калини

Калина бульденеж не є вимогливим рослиною, проте при виборі місця посадки краще уникати затінених і сухих ділянок, а також суглинних грунтів. Велика ймовірність, що чагарник там приживеться, але розміри і кількість квіток будуть вельми середніми.

Визначившись з місцем розташування, слід підготувати яму. Її середні розміри становлять близько 50х50 сантиметрів і залежать від обсягу кореневої системи, садиться рослини.

Для якнайшвидшої приживлюваності і бурхливого зростання в грунт можна додати живильний компост або мінеральні добрива. Перед самою посадкою, кореневу систему слід трохи обрізати, щоб корінці активніше розросталися. Крім того, можна їх замочити в розчині стимулятора росту на кілька годин.

Чагарник необхідно розташувати таким чином, щоб коренева шийка була на пару сантиметрів нижче рівня грунту. Відразу після посадки, калину слід добре полити, а пристовбурні кола промульчувати прілой листям або торфом або просто підгорнути.

Відео «посадка калини і подальший догляд»

Полив

Поливати дорослі рослини потрібно виходячи зі ступеня сухості грунту під чагарником. Варто врахувати, що зайва посуха і сильна спека може негативно позначитися на тривалості періоду цвітіння. Якщо літні місяці видалися дощовими і холодними, можна і зовсім обійтися без регулярного поливу.

Підживлення

Підживлення калини проводиться або щороку, або через рік і залежить від якісних характеристик землі і стану самого чагарнику. Для одного дорослого рослини буде досить суміші з 6-7 кг компосту, 20-25 г селітри аміаку, 15 г калійної солі і 40 г суперфосфату. А також можна використовувати вже готові мінеральні склади, які продаються в будь-якому будівельному супермаркеті або садівничому магазині.

Обрізка

Калина бульденеж час від часу потребує обрізку, яка дозволяє прорідити густі гілки, омолодити чагарник або сформувати красиву і пишну крону. Дуже важливо під час обрізки не забувати, що суцвіття формуються виключно на відростках другого року зростання. Саме з цієї причини надто обрізаний кущ калини бульденеж буде радувати пишними суцвіттями через один рік.

Протягом 2-3 років після посадки рослин, слід кожні рік обрізати пагони, залишаючи не більше 4-х пар зародків суцвіть від основи. Дана процедура дозволить надати чагарнику густу форму. Формувальна обрізка вже дорослих рослин здійснюється лише у випадках зменшення обсягу крони або її виправлення.

Проріджування калини характеризується позбавленням від уже засохлих або слабких гілок. Оглядати бульденеж, як власне і інші рослини, необхідно щорічно.

У випадках, коли у дорослих рослин пропала колишня пишність, а суцвіття стали більш дрібними, чагарнику потрібно омолодження. Для цього необхідно обрізати всі пагони на висоті 20-25 см.після такого типу обрізки підуть в стрімке зростання сплячі бруньки, які знаходяться нижче рівня зрізу. Варто врахувати, що омолоджена калина, через трохи часу, потребуватиме формувальної обрізку.

Проводити обрізку будь-якого типу найкраще ранньою весною, коли сніг повністю зійде. Для того щоб молоді пагони були більш міцними і швидко росли, чагарник після обрізки, слід добре підгодувати корисними мікроелементами.

Обрізка декоративних чагарників

Шкідники

На жаль, але бульденеж схильний періодичним нападкам різних шкідників. У більшості випадків це личинки і жуки калинового листоїда, а також калинова попелиця-листокрутка. Якщо на ваших кущах з’являться ці комахи, то милуватися доведеться не пишним «сніговою грудкою», витончено звисає з гілок, а голим чагарником із залишками листя. Для того щоб уникнути цієї напасті, у весняний період, до того, як розпустяться бруньки, слід обробити рослини розчином «інта-віра» або його аналогом.

Розмноження

Ефективне розмноження калини бульденеж здійснюється лише вегетативним методом, так як її суцвіття безплідні.

розмноження живцями

Фото 1. Розмноження калини живцями

Живці завдовжки в 5-6 сантиметрів з парою міжвузлями слід зрізати на косу. Нижній зріз необхідно робити під ниркою, а верхній – над нею. Уже зрізані живці необхідно висадити в теплицю в підготовлений заздалегідь грунт на глибину в 2-2,5 сантиметра. Оптимальним грунтом є суміш перегною, товщиною в 10 -15 сантиметрів і 2-3 сантиметри піску зверху. Молоді рослини слід захищати від яскравого сонця, регулярно поливати і періодично обприскувати після вкорінення (зазвичай це відбувається через 14-20 днів після посадки).

В середині серпня, коли коренева порядком розвинеться, молоді кущі калини бульденеж необхідно пересадити у відкритий грунт, де вони до перших заморозків встигнуть досить зміцніти.

На зимовий період рослини найкраще замульчувати деревною тирсою, перегноєм або торф’яним розчином, а через 2 роки їм можна спокійно вибирати постійне місце розташування на ділянці. Цей метод розмноження є найбільш ефективним, але в той же час вимагає великих зусиль.

розмноження відводками

Фото 2. Розмноження калини відводками

Даний спосіб отримання нових кущів калини слід здійснювати у весняний період. Сам процес не складає великих труднощів: викопується неглибока ямка (близько 12-15 сантиметрів), обраний втечу нахиляється і надійно фіксується дротяної скобою. Після цього втечу необхідно присипати грунтом, ретельно утрамбувати і добре пролити.

Повноцінне укорінення закінчиться ближче до осені, проте пересаджувати молоде рослина на нове місце найкраще не раніше, ніж через 2-3 роки, коли молодий чагарник і його коренева система повністю сформуються.

Поділ куща

Даний спосіб отримання нових рослин не являє собою ніяких складнощів. Все що для нього потрібно, так це знайти хороший дочірній втечу і максимально дбайливо відокремити його від материнської рослини.

Калина бульденеж є досить стійким рослиною до різних несприятливих кліматичних умов, наприклад, посухи, заморозком іПосадка, догляд і

Декоративна калина бульденеж вже давно завоювала симпатії багатьох ландшафтних дизайнерів і просто садівників-любителів. Цвітіння чагарнику мало кого може залишити без позитивних емоцій. У наведеній нижче статті ми розглянемо сорт калини бульденеж більш детально, а також виділимо основні правила посадки і догляду.

декоративна калина бульденеж, опис

Калина бульденеж фото

Цвітіння калини починається в останніх числах травня і триває близько 15-25 днів. Всі квітки збираються в єдиний щільний кому, який може досягати 15 см в діаметрі.

калина бульденеж-посадка і догляд, вирощування

Спочатку суцвіття мають зеленуватим відтінком, трохи пізніше вже кремовим і, нарешті, вже білосніжні помпони витончено звисають з вигнутих гілок. Калина бульденеж восени виділяється довго не облітає листям червоного тону і не утворює плодів. Великим щорічним приростом цей чагарник похвалитися не може приблизно 30-40 сантиметрів на рік, проте тривалість життя при належному догляді може перевищити 60 років.

Це цікаво

Сама назва «бульденеж» прийшло до нас з французької мови і дослівно перекладається як «ком снігу». Вся справа в тому, що суцвіття збираються в міцну кулю, чимось нагадує сніжок, який ми всі ліпили в дитинстві.

У будові суцвіть і складається основна відмінність калини бульденеж від звичайної. У останньої, суцвіття розташовуються по краях і своєю формою нагадують парасольки. Офіційною назвою даної рослини є «калина стерильна», так як у цих кущів немає ні маточок, ні тичинок.

Декоративні чагарники: калина

бульденеж в ландшафтному дизайні

Калина бульденеж в саду

Калина бульденеж в дизайні саду є вельми популярним рослиною, яке відмінно виглядає як в різних композиціях, так і в одиночних посадках. Крім свого цікавого зовнішнього вигляду ці рослини досить стійкі до заморозків і не потребують укриття на зиму (за винятком північних регіонів країни).

Ландшафтні дизайнери активно використовують цей декоративний чагарник на розворотах і кутах садових доріжок, біля лавок або інших малих архітектурних формах. Шикарно виглядає бульденеж при сусідстві з іншими рослинами, наприклад, карликовими сортами барбарису або спіреї. Дані чагарники прикривають собою нижню частину бульденеж, дозволяючи тим самим цікаво виділити суцвіття на затінених ділянках листя.

Відео «калина бульденеж опис»

Посадка калини

Калина бульденеж не є вимогливим рослиною, проте при виборі місця посадки краще уникати затінених і сухих ділянок, а також суглинних грунтів. Велика ймовірність, що чагарник там приживеться, але розміри і кількість квіток будуть вельми середніми.

Визначившись з місцем розташування, слід підготувати яму. Її середні розміри становлять близько 50х50 сантиметрів і залежать від обсягу кореневої системи, садиться рослини.

Для якнайшвидшої приживлюваності і бурхливого зростання в грунт можна додати живильний компост або мінеральні добрива. Перед самою посадкою, кореневу систему слід трохи обрізати, щоб корінці активніше розросталися. Крім того, можна їх замочити в розчині стимулятора росту на кілька годин.

Чагарник необхідно розташувати таким чином, щоб коренева шийка була на пару сантиметрів нижче рівня грунту. Відразу після посадки, калину слід добре полити, а пристовбурні кола промульчувати прілой листям або торфом або просто підгорнути.

Відео «посадка калини і подальший догляд»

Полив

Поливати дорослі рослини потрібно виходячи зі ступеня сухості грунту під чагарником. Варто врахувати, що зайва посуха і сильна спека може негативно позначитися на тривалості періоду цвітіння. Якщо літні місяці видалися дощовими і холодними, можна і зовсім обійтися без регулярного поливу.

Підживлення

Підживлення калини проводиться або щороку, або через рік і залежить від якісних характеристик землі і стану самого чагарнику. Для одного дорослого рослини буде досить суміші з 6-7 кг компосту, 20-25 г селітри аміаку, 15 г калійної солі і 40 г суперфосфату. А також можна використовувати вже готові мінеральні склади, які продаються в будь-якому будівельному супермаркеті або садівничому магазині.

Обрізка

Калина бульденеж час від часу потребує обрізку, яка дозволяє прорідити густі гілки, омолодити чагарник або сформувати красиву і пишну крону. Дуже важливо під час обрізки не забувати, що суцвіття формуються виключно на відростках другого року зростання. Саме з цієї причини надто обрізаний кущ калини бульденеж буде радувати пишними суцвіттями через один рік.

Протягом 2-3 років після посадки рослин, слід кожні рік обрізати пагони, залишаючи не більше 4-х пар зародків суцвіть від основи. Дана процедура дозволить надати чагарнику густу форму. Формувальна обрізка вже дорослих рослин здійснюється лише у випадках зменшення обсягу крони або її виправлення.

Проріджування калини характеризується позбавленням від уже засохлих або слабких гілок. Оглядати бульденеж, як власне і інші рослини, необхідно щорічно.

У випадках, коли у дорослих рослин пропала колишня пишність, а суцвіття стали більш дрібними, чагарнику потрібно омолодження. Для цього необхідно обрізати всі пагони на висоті 20-25 см.після такого типу обрізки підуть в стрімке зростання сплячі бруньки, які знаходяться нижче рівня зрізу. Варто врахувати, що омолоджена калина, через трохи часу, потребуватиме формувальної обрізку.

Проводити обрізку будь-якого типу найкраще ранньою весною, коли сніг повністю зійде. Для того щоб молоді пагони були більш міцними і швидко росли, чагарник після обрізки, слід добре підгодувати корисними мікроелементами.

Обрізка декоративних чагарників

Шкідники

На жаль, але бульденеж схильний періодичним нападкам різних шкідників. У більшості випадків це личинки і жуки калинового листоїда, а також калинова попелиця-листокрутка. Якщо на ваших кущах з’являться ці комахи, то милуватися доведеться не пишним «сніговою грудкою», витончено звисає з гілок, а голим чагарником із залишками листя. Для того щоб уникнути цієї напасті, у весняний період, до того, як розпустяться бруньки, слід обробити рослини розчином «інта-віра» або його аналогом.

Розмноження

Ефективне розмноження калини бульденеж здійснюється лише вегетативним методом, так як її суцвіття безплідні.

розмноження живцями

Фото 1. Розмноження калини живцями

Живці завдовжки в 5-6 сантиметрів з парою міжвузлями слід зрізати на косу. Нижній зріз необхідно робити під ниркою, а верхній – над нею. Уже зрізані живці необхідно висадити в теплицю в підготовлений заздалегідь грунт на глибину в 2-2,5 сантиметра. Оптимальним грунтом є суміш перегною, товщиною в 10 -15 сантиметрів і 2-3 сантиметри піску зверху. Молоді рослини слід захищати від яскравого сонця, регулярно поливати і періодично обприскувати після вкорінення (зазвичай це відбувається через 14-20 днів після посадки).

В середині серпня, коли коренева порядком розвинеться, молоді кущі калини бульденеж необхідно пересадити у відкритий грунт, де вони до перших заморозків встигнуть досить зміцніти.

На зимовий період рослини найкраще замульчувати деревною тирсою, перегноєм або торф’яним розчином, а через 2 роки їм можна спокійно вибирати постійне місце розташування на ділянці. Цей метод розмноження є найбільш ефективним, але в той же час вимагає великих зусиль.

розмноження відводками

Фото 2. Розмноження калини відводками

Даний спосіб отримання нових кущів калини слід здійснювати у весняний період. Сам процес не складає великих труднощів: викопується неглибока ямка (близько 12-15 сантиметрів), обраний втечу нахиляється і надійно фіксується дротяної скобою. Після цього втечу необхідно присипати грунтом, ретельно утрамбувати і добре пролити.

Повноцінне укорінення закінчиться ближче до осені, проте пересаджувати молоде рослина на нове місце найкраще не раніше, ніж через 2-3 роки, коли молодий чагарник і його коренева система повністю сформуються.

Поділ куща

Даний спосіб отримання нових рослин не являє собою ніяких складнощів. Все що для нього потрібно, так це знайти хороший дочірній втечу і максимально дбайливо відокремити його від материнської рослини.

Калина бульденеж є досить стійким рослиною до різних несприятливих кліматичних умов, наприклад, посухи, заморозком іДосягає близько 1,5 метра висоти. Рідко зустрічаються 10-річні екземпляри вище 3 метрів.

догляд за декоративною калиною

Догляд за калиною не представляє особливих складнощів. Щоб зберегти декоративний вигляд рослини, йому потрібно формує і омолоджує обрізка, достатній полив і нечасті підгодівлі. Незначні клопоти садівникові можуть доставити хіба що профілактично заходи в боротьбі з хворобами і шкідниками.

формування куща і обрізка

Домогтися багатостовбурного куща допомагає обрізка молодої калини на рівні близько 20 см над землею. Бульденеж буде в майбутньому пишно цвісти, якщо в перший рік суцвіття рослини видаляють ще нерозпустилися. Згодом молоді пагони прищипують на початку серпня.

Обрізку для формування крони проводять після цвітіння. Таким чином на гілках встигнуть закластися нові нирки. Коригувати форму і проріджувати кущ можна протягом усього літа. В кінці серпня подібні роботи припиняють, щоб калина встигла зміцніти до холодів.

З віком бульденеж від рясного цвітіння згинається, і кущ може завалитися. Тому старому рослині гілки підв’язують.

штамбова форма калини

Дуже оригінальна штамбова форма калини. Формувальна обрізка бульденеж дозволяє отримати екземпляри з широкою кроною на високому і низькому штамбі. Обрізка полягає у формуванні крони на висоті 1,5-2 метрів навколо одного потужного втечі. Гілки залишають довжиною близько 30 см. Молоду поросль під кущем регулярно видаляють, а крону проріджують раз в 7-8 років.

підживлення і полив декоративного куща

Порівняно з іншими рослинами, калина більше потребує поливу. Особливо це стосується молодих, що розвиваються рослин. Восени, готуючи рослину до холодів, грунт поливають більш звичайного. Цей прийом попередить зневоднення калини взимку.

Бульденеж підгодовують два рази на рік. Навесні під перекопування під кущ вносять азот, калій, фосфор. В середині серпня з добрив знадобляться калій і фосфор. Один-два рази за сезон грунт поливають комплексними добривами, підсипають під рослину золу. Раз на два роки восени під перекопування в грунт вносять перепрілий гній.

Тетяна проніна, експерт

шкідники і хвороби калини бульденеж

Докучати калині може попелиця. З нею борються, обробляючи листя мильним розчином. Обприскування проводять у вечірній час в безвітряну суху погоду. Відлякує шкідника і товстий шар золи на грунті навколо рослини.

Якщо на листках калини з’явився білий наліт, це говорить про захворювання борошнистою росою. Врятувати бульденеж на ранньому етапі хвороби допоможе обприскування бодросской рідиною. У важких випадках кущ видаляють з ділянки, щоб він не став джерелом поширення інфекції на інші рослини.

Такі нескладні прийоми забезпечать вашій калині довге, в прямому сенсі слова квітуче життя. Адже цей довгожитель здатний оселитися у вашому саду на 50-60 років. А які сорти ще ростуть на вашій ділянці? що ви можете сказати про їх догляд, які хитрощі в боротьбі з шкідниками застосовуєте? діліться своїм досвідом, знахідками, винаходами в коментарях!

тетяна проніна

Фахівець з екзотичних рослин.

Про себе: знаю все про те, як виростити тропічний ліс в умовах крайньої півночі!

Декоративна калина бульденеж: посадка дерева і догляд, фото-версія для друку

Калина бульденеж — дивовижне в плані краси рослина. Чудові білосніжні кулі, посипані по всьому чагарнику, навряд чи когось зможуть залишити байдужим. Якщо ви ще не вирощуєте прекрасний чагарник, то саме час посадити його в своєму саду. Про те, як правильно посадити калину бульденеж навесні і восени, читайте далі.

загальний опис чагарнику

Чарівна назва калини має французьке коріння-boule de neige перекладається як»снігова куля». І це саме той випадок, коли найменування повністю характеризує зовнішній вигляд. Цінується рослина не тільки через квітів, але і через красивих листя. Завдяки своїй красі і вишуканості, рослина часто використовується в ландшафтному дизайні і на звичайних дачних ділянках.

Середня висота чагарнику — від двох до трьох або трьох з половиною метрів. Квітки можуть досягати до п’ятнадцяти сантиметрів в діаметрі. При правильному вирощуванні, регулярному і систематичному догляді чагарник здатний жити до п’ятдесяти років.

Період цвітіння калини — з кінця весни-початку літа, цвіте найчастіше протягом двох-трьох тижнів. Через велику кількість великих снігових куль гілки обтяжуються, тому в деяких випадках їх потрібно підпирати, щоб вони не зламалися.

Цікава особливість рослини — квіточки не мають запаху.

Садити і пересаджувати калину бульденеж можна як поруч з іншими культурами, так і в гордій самоті. І в першому, і в другому варіанті вона буде виглядати цікаво.

Відео: опис рослини

як розмножити калину бульденеж

Для тих, хто вже вирощує рослину у себе на ділянці, але хоче збільшити кількість чагарників, актуально знати способи розмноження. Однією з особливостей даної рослини є те, що квітки декоративної калини безплідні, тому можливо тільки розмноження вегетативним шляхом.

Розмножити її можна трьома способами:

методом ділення куща

Розмножувати калину бульденеж методом ділення куща слід максимально обережно, щоб не травмувати кореневу систему. Щоб розсадити бульденеж, необхідно частково відкопати коріння і делікатно відокремити молодий дочірній втечу від материнського куща. Зробити це потрібно так, щоб і перша, і друга частина чагарнику нормально тримали гілки і коріння.

Відводками

Метод присипання відводків, є дуже простим і зручним способом. Оптимальними термінами проведення заходу є кінець весни-початок літа.

Розмноження відводками проходить за наступною схемою:

 • під чагарником потрібно зробити невеликі по глибині (до десяти сантиметрів), але довгі канавки.
 • потім бічні пагони однорічного чагарнику опускають до грунту і розміщують їх в цих борозенках.
 • відводки слід закріпити гачками або скобами.

 • після цього потрібно засипати відводи компостом, злегка утрамбувати і ще дро зволожити водою нормальної температури. Надалі полив повинен здійснюватися своєчасно.
 • при утворенні пагонів слід провести підгортання для створення нормального рівня вологості.
 • відділення від основного куща виробляють восени при утворенні коренів, відводи відрізають гострим секатором. Потім молоде рослина викопується і пересідає в ємність з грунтом. Пересадку на постійне місце слід проводити, коли коренева система зміцніє (як правило, потрібно близько двох років).

Відео: розмноження відводками (на прикладі звичайної калини)

живцюванням

Розмноження живцюванням вважається більш тривалим і копітким заняттям. Незважаючи на те, що утворення коренів відбувається довго, а процес приживлюваності іноді закінчується невдачею, цей метод практикується. Виконується в літній період при обрізанні. Відповідний матеріал для розмноження — юні пагони з парою живих, здорових нирок.

Захід виконується за наступним алгоритмом:

 • в першу чергу слід обережно відрізати молоді пагони, необхідно при цьому залишити один вузол з нирками, а решту листя усунути.
 • потім пагони потрібно помістити годин на десять в розчин, що активує коренеутворення, наприклад, можна використовувати препарат»корневин».
 • у той час, поки живці знаходяться в розчині, слід виготовити грядки для посадки. Для грядок потрібно зробити відповідний субстрат: дернова земля, перегній, пісок (компоненти повинні бути в однаковому співвідношенні).
 • посадку виробляють в зволожений субстрат. Живці укорінюють на глибину близько двох або двох з половиною сантиметрів.
 • після цього слід зробити парник: акуратно накрити пластиковою пляшкою або плівкою.
 • далі необхідно регулярно зволожувати грунт.

посадка калини бульденеж у відкритий грунт

Будь-яке дачне захід вимагає відповідальності і правильності дій. Посадка цього чагарнику не виняток. При цьому витративши зовсім небагато зусиль на укорінення саджанця чагарнику, в майбутньому ви отримаєте дивовижне і оригінальне рослина з прекрасним цвітінням. Фотографія нижче доводить, що декоративна калина може перетворити будь-яку ділянку в казкове місце:

коли краще садити: терміни

Багато початківці квітникарі замислюються над тим, коли ж правильно садити калину бульденеж-навесні або восени? терміни заходу залежать від способу розмноження. Якщо планується посадка діленням куща, то краще виконати посадку восени, а ось, якщо відводками, то краще робити це навесні. Причому восени слід виконати захід до сильних холодів і дощів, інакше є ризик, що рослина не приживеться.

оптимальне місце в саду і відповідний грунт для висадки

Правильний вибір місця відіграє важливу роль в успішному укоріненні і вирощуванні. Тому вибираючи, де посадити калину бульденеж, слід пам’ятати, що прямі промені можуть бути згубні, а в сильній тіні рослина навряд чи порадує вас красивим цвітінням. Така калина прекрасно росте на ділянці з півтінню.

Грунт повинен бути пухким, вологим, родючим, з хорошими дренажними властивостями. Калина бульденеж любить вологу, тому їй підійдуть місця поблизу водойм, в низинах. Але також небажаний застій вологи. Можна вибирати і сухі місця, але тоді полив повинен здійснюватися часто і щедро.

підготовка посадкової ями

Перед посадкою необхідно викопати посадкову яму. Її глибина повинна бути не менше шістдесяти сантиметрів, а діаметр повинен становити близько 60-70 сантиметрів.

Якщо укорінення планується на важкому грунті, то на дно ями слід укласти дренажний шар, який дозволить уникнути застою вологи. Для цього насипте туди щебеню і піску.

безпосередня посадка

Посадка калини бульденеж здійснюється за наступною схемою:

 • при укоріненні посадкового матеріалу коренева шийка повинна знаходитися нижче поверхні грунту на три-чотири сантиметри.
 • після посадки потрібно злегка утрамбувати грунт.
 • потім слід щедро полити місце посадки.
 • після цього покривають мульчирующим матеріалом-торфом або перегноєм. Мульча допоможе підтримати оптимальну вологість і температуру.

як доглядати за калиною бульденеж після посадки

Білосніжний чагарник є невибагливою рослиною. Але незважаючи на цей факт, все ж слід після посадки у відкритий грунт і в подальшому не обходити чагарник своєчасним і якісним доглядом. Необхідно регулярно поливати, удобрювати, обрізати, обробляти від шкідників і хвороб. Дотримання основних елементів догляду допоможе успішно виростити калину бульденеж. розглянемо більш детально , як правильно доглядати за декоративним чагарником:

Полив

Як вже було сказано раніше, декоративний чагарник вологолюбний. Важливо вчасно і систематично здійснювати полив. Особливо цього потребують молоді екземпляри. У літню і посушливу спеку важливість поливу збільшується у багато разів.

А щедрий полив восени перед приходом холодів допоможе рослині нормально перезимувати і стійко витримати негоду. Також перед холодами важливо укрити пристовбурні кола перегноєм. Якщо ж холоду атакували рослина, то при правильному догляді воно зможе швидко відновитися.

Обрізка

Досвідчені квітникарі радять при посадці вкоротити пагони рослини на 1/3. Навесні до початку цвітіння слід усунути всі вимерзлі, пошкоджені, висохлі і слабкі пагони. А ось після цвітіння необхідно прорідити центр крони і зменшити бічні пагони. Доросла рослина повинна мати не більше восьми скелетних гілок. В кінці літнього сезону обрізка не проводиться, так як рослина повинна набратися силами перед зимовим періодом.

Обрізка калини бульденеж є найважливішим елементом догляду за декоративним чагарником. Процедура важлива для підтримки гарної форми і для запобігання розмноження шкідників (сильне загущення може це спровокувати).

Підживлення

Підживлення дозволяє домогтися розкішного і красивого цвітіння. Вона проводиться на другий рік після посадки. Навесні можна підгодувати декоративну калину мінеральними, органічними добривами (наприклад, перегноєм, золою, перепрілим компостом). Восени можна застосувати калійно-фосфорні підгодівлі.

Обробка

Декоративну калину бульденеж можуть наздогнати різноманітні хвороби і шкідники. Щоб запобігти згубний вплив небажаних «гостей» саду, слід правильно доглядати за чагарником.

Виділяють наступних шкідників рослини:

 • щитівка-комаха невеликих розмірів, висмоктує сік рослини, візуально схоже на маленький горбок. Боротися з таким шкідником можна за допомогою препарату «актара».

 • калиновий листоїд-вкрай неприємний шкідник, який може з’їсти листя у великій кількості, тим самим викликавши її загибель. Жучок має блискуче забарвлення. Проти калинового листоїда застосовується препарати» фуфанон«,» карбофос«,»фосбецид».

 • попелиця — ще один не менш неприємний шкідник, здатний завдати шкоди чагарнику. Проти попелиці використовується деревна зола, препарати «агравертін», «актара», «інта-вир».

Що стосується хвороб калини бульденеж, то рослина може вразити борошниста роса. Для запобігання захворювання слід обробляти чагарник настоєм цибулі, часнику, золи, тютюну.

чому чагарник може не цвісти: причини

Можливі й такі ситуації, коли калина бульденеж не цвіте. Чому так відбувається? причин відсутності цвітіння може бути кілька:

 • відсутність регулярного поливу;
 • вирощування під прямими сонячними променями або в сильній тіні;
 • відсутність підгодівлі протягом тривалого часу;
 • навала шкідників, ураження захворюваннями.

Як видно, калина може не цвісти через неправильне або неповноцінного догляду. Якщо виправити цю ситуацію, то вона обов’язково порадує вас пишним кольором.

При цьому багато дачники мріють про те, щоб посадити калину на своїй ділянці. Однак ті, хто не стикався з цією рослиною, не знають про те, як його можна розмножувати? коли потрібно обрізати? як доглядати?

Поговоримо про це детальніше.

Про рослину

Калина бульденеж відноситься до категорії квітучих кущів з сімейства жимолостних. Цей різновид калини вважається декоративною рослиною, яка використовується при декоруванні клумб власниками земельних ділянок. Можна формувати і як кущ, і як невелике деревце.

Розмноження

Розмноження калини бульденеж можливо здійснити такими варіантами, як:

 • насінням;
 • живцюванням;
 • відводами.

Розглянемо кожен вид розмноження окремо.

З насіння

Розмноження цього сорту калини має кілька ключових нюансів. Вони полягають в тому, посаджені насіння після закінчення 7 місяців стратифікації починають пророщуватися не раніше серпня місяця : спочатку починає своє зростання корінь і так зване подсемядольное коліно, в той час як сама зародкова нирка залишається в стані спокою.

тільки на наступний рік веною починаються прояви сім’ядоль. з цієї причини необхідно пам’ятати про те, що в зимовий період першого року після посіву насіння, дана ділянка землі необхідно вкривати листям або ж торфом, тим самим не даючи промерзнути грунту, де знаходяться насіння.

Для того щоб якомога більше прискорити схожість насіння, стратифікацію виконує в кілька етапів, а саме:

 • спочатку насіння тримають при температурі в межах 18-20°с тепла;
 • після цього, насіння піддаються невеликому морозу в 3-5 градусів. У цьому температурному режимі вони проходять свій стан спокою.

Якщо говорити про сам період, то в теплих умовах насіння тримають не більше 3 місяців, при невеликому мінусі – не більше 4 місяців.

Необхідно при висадці насіння пам’ятати про те, що норма посіву вважається в межах 8-12 грам, в той час як відсоток схожості становить до 88%.

У тому випадку, якщо насіння висаджуються восени – насіння проростає тільки через рік – не раніше. У перші кілька років зростання повільний, це обов’язково необхідно враховувати і не чекати, що калина розростеться вже в перший рік.

Калина бульденеж починає радувати око тільки через 4 роки, якщо мова йде про насіннєвому розмноженні.

живцями

Даний спосіб можна використовувати в той момент, коли відбувається безпосередньо обрізка рослини в літній період року. Для самого процесу розмноження можна використовувати виключно молоді пагони, у яких є трохи нирок.

Сам процес полягає в наступному:

 1. молоді пагони необхідно зрізати максимально акуратно, щоб мінімально їх пошкодити.
 2. після зрізу слід в обов’язковому порядку занурити їх в стимулюючий розчин мінімум на 8 годин. Наприклад, відмінноБагато початківці квітникарі замислюються над тим, коли ж правильно садити калину бульденеж-навесні або восени? терміни заходу залежать від способу розмноження. Якщо планується посадка діленням куща, то краще виконати посадку восени, а ось, якщо відводками, то краще робити це навесні. Причому восени слід виконати захід до сильних холодів і дощів, інакше є ризик, що рослина не приживеться.

  оптимальне місце в саду і відповідний грунт для висадки

  Правильний вибір місця відіграє важливу роль в успішному укоріненні і вирощуванні. Тому вибираючи, де посадити калину бульденеж, слід пам’ятати, що прямі промені можуть бути згубні, а в сильній тіні рослина навряд чи порадує вас красивим цвітінням. Така калина прекрасно росте на ділянці з півтінню.

  Грунт повинен бути пухким, вологим, родючим, з хорошими дренажними властивостями. Калина бульденеж любить вологу, тому їй підійдуть місця поблизу водойм, в низинах. Але також небажаний застій вологи. Можна вибирати і сухі місця, але тоді полив повинен здійснюватися часто і щедро.

  підготовка посадкової ями

  Перед посадкою необхідно викопати посадкову яму. Її глибина повинна бути не менше шістдесяти сантиметрів, а діаметр повинен становити близько 60-70 сантиметрів.

  Якщо укорінення планується на важкому грунті, то на дно ями слід укласти дренажний шар, який дозволить уникнути застою вологи. Для цього насипте туди щебеню і піску.

  безпосередня посадка

  Посадка калини бульденеж здійснюється за наступною схемою:

  • при укоріненні посадкового матеріалу коренева шийка повинна знаходитися нижче поверхні грунту на три-чотири сантиметри.
  • після посадки потрібно злегка утрамбувати грунт.
  • потім слід щедро полити місце посадки.
  • після цього покривають мульчирующим матеріалом-торфом або перегноєм. Мульча допоможе підтримати оптимальну вологість і температуру.

  як доглядати за калиною бульденеж після посадки

  Білосніжний чагарник є невибагливою рослиною. Але незважаючи на цей факт, все ж слід після посадки у відкритий грунт і в подальшому не обходити чагарник своєчасним і якісним доглядом. Необхідно регулярно поливати, удобрювати, обрізати, обробляти від шкідників і хвороб. Дотримання основних елементів догляду допоможе успішно виростити калину бульденеж. розглянемо більш детально , як правильно доглядати за декоративним чагарником:

  Полив

  Як вже було сказано раніше, декоративний чагарник вологолюбний. Важливо вчасно і систематично здійснювати полив. Особливо цього потребують молоді екземпляри. У літню і посушливу спеку важливість поливу збільшується у багато разів.

  А щедрий полив восени перед приходом холодів допоможе рослині нормально перезимувати і стійко витримати негоду. Також перед холодами важливо укрити пристовбурні кола перегноєм. Якщо ж холоду атакували рослина, то при правильному догляді воно зможе швидко відновитися.

  Обрізка

  Досвідчені квітникарі радять при посадці вкоротити пагони рослини на 1/3. Навесні до початку цвітіння слід усунути всі вимерзлі, пошкоджені, висохлі і слабкі пагони. А ось після цвітіння необхідно прорідити центр крони і зменшити бічні пагони. Доросла рослина повинна мати не більше восьми скелетних гілок. В кінці літнього сезону обрізка не проводиться, так як рослина повинна набратися силами перед зимовим періодом.

  Обрізка калини бульденеж є найважливішим елементом догляду за декоративним чагарником. Процедура важлива для підтримки гарної форми і для запобігання розмноження шкідників (сильне загущення може це спровокувати).

  Підживлення

  Підживлення дозволяє домогтися розкішного і красивого цвітіння. Вона проводиться на другий рік після посадки. Навесні можна підгодувати декоративну калину мінеральними, органічними добривами (наприклад, перегноєм, золою, перепрілим компостом). Восени можна застосувати калійно-фосфорні підгодівлі.

  Обробка

  Декоративну калину бульденеж можуть наздогнати різноманітні хвороби і шкідники. Щоб запобігти згубний вплив небажаних «гостей» саду, слід правильно доглядати за чагарником.

  Виділяють наступних шкідників рослини:

  • щитівка-комаха невеликих розмірів, висмоктує сік рослини, візуально схоже на маленький горбок. Боротися з таким шкідником можна за допомогою препарату «актара».

  • калиновий листоїд-вкрай неприємний шкідник, який може з’їсти листя у великій кількості, тим самим викликавши її загибель. Жучок має блискуче забарвлення. Проти калинового листоїда застосовується препарати» фуфанон«,» карбофос«,»фосбецид».

  • попелиця — ще один не менш неприємний шкідник, здатний завдати шкоди чагарнику. Проти попелиці використовується деревна зола, препарати «агравертін», «актара», «інта-вир».

  Що стосується хвороб калини бульденеж, то рослина може вразити борошниста роса. Для запобігання захворювання слід обробляти чагарник настоєм цибулі, часнику, золи, тютюну.

  чому чагарник може не цвісти: причини

  Можливі й такі ситуації, коли калина бульденеж не цвіте. Чому так відбувається? причин відсутності цвітіння може бути кілька:

  • відсутність регулярного поливу;
  • вирощування під прямими сонячними променями або в сильній тіні;
  • відсутність підгодівлі протягом тривалого часу;
  • навала шкідників, ураження захворюваннями.

  Як видно, калина може не цвісти через неправильне або неповноцінного догляду. Якщо виправити цю ситуацію, то вона обов’язково порадує вас пишним кольором.

  При цьому багато дачники мріють про те, щоб посадити калину на своїй ділянці. Однак ті, хто не стикався з цією рослиною, не знають про те, як його можна розмножувати? коли потрібно обрізати? як доглядати?

  Поговоримо про це детальніше.

  Про рослину

  Калина бульденеж відноситься до категорії квітучих кущів з сімейства жимолостних. Цей різновид калини вважається декоративною рослиною, яка використовується при декоруванні клумб власниками земельних ділянок. Можна формувати і як кущ, і як невелике деревце.

  Розмноження

  Розмноження калини бульденеж можливо здійснити такими варіантами, як:

  • насінням;
  • живцюванням;
  • відводами.

  Розглянемо кожен вид розмноження окремо.

  З насіння

  Розмноження цього сорту калини має кілька ключових нюансів. Вони полягають в тому, посаджені насіння після закінчення 7 місяців стратифікації починають пророщуватися не раніше серпня місяця : спочатку починає своє зростання корінь і так зване подсемядольное коліно, в той час як сама зародкова нирка залишається в стані спокою.

  тільки на наступний рік веною починаються прояви сім’ядоль. З цієї причини необхідно пам’ятати про те, що в зимовий період першого року після посіву насіння, дана ділянка землі необхідно вкривати листям або ж торфом, тим самим не даючи промерзнути грунту, де знаходяться насіння.

  Для того щоб якомога більше прискорити схожість насіння, стратифікацію виконує в кілька етапів, а саме:

  • спочатку насіння тримають при температурі в межах 18-20°с тепла;
  • після цього, насіння піддаються невеликому морозу в 3-5 градусів. У цьому температурному режимі вони проходять свій стан спокою.

  Якщо говорити про сам період, то в теплих умовах насіння тримають не більше 3 місяців, при невеликому мінусі – не більше 4 місяців.

  Необхідно при висадці насіння пам’ятати про те, що норма посіву вважається в межах 8-12 грам, в той час як відсоток схожості становить до 88%.

  У тому випадку, якщо насіння висаджуються восени – насіння проростає тільки через рік – не раніше. У перші кілька років зростання повільний, це обов’язково необхідно враховувати і не чекати, що калина розростеться вже в перший рік.

  Калина бульденеж починає радувати око тільки через 4 роки, якщо мова йде про насіннєвому розмноженні.

  живцями

  Даний спосіб можна використовувати в той момент, коли відбувається безпосередньо обрізка рослини в літній період року. Для самого процесу розмноження можна використовувати виключно молоді пагони, у яких є трохи нирок.

  Сам процес полягає в наступному:

  1. молоді пагони необхідно зрізати максимально акуратно, щоб мінімально їх пошкодити.
  2. після зрізу слід в обов’язковому порядку занурити їх в стимулюючий розчин мінімум на 8 годин. Наприклад, відмінноБагато початківці квітникарі замислюються над тим, коли ж правильно садити калину бульденеж-навесні або восени? терміни заходу залежать від способу розмноження. Якщо планується посадка діленням куща, то краще виконати посадку восени, а ось, якщо відводками, то краще робити це навесні. Причому восени слід виконати захід до сильних холодів і дощів, інакше є ризик, що рослина не приживеться.

   оптимальне місце в саду і відповідний грунт для висадки

   Правильний вибір місця відіграє важливу роль в успішному укоріненні і вирощуванні. Тому вибираючи, де посадити калину бульденеж, слід пам’ятати, що прямі промені можуть бути згубні, а в сильній тіні рослина навряд чи порадує вас красивим цвітінням. Така калина прекрасно росте на ділянці з півтінню.

   Грунт повинен бути пухким, вологим, родючим, з хорошими дренажними властивостями. Калина бульденеж любить вологу, тому їй підійдуть місця поблизу водойм, в низинах. Але також небажаний застій вологи. Можна вибирати і сухі місця, але тоді полив повинен здійснюватися часто і щедро.

   підготовка посадкової ями

   Перед посадкою необхідно викопати посадкову яму. Її глибина повинна бути не менше шістдесяти сантиметрів, а діаметр повинен становити близько 60-70 сантиметрів.

   Якщо укорінення планується на важкому грунті, то на дно ями слід укласти дренажний шар, який дозволить уникнути застою вологи. Для цього насипте туди щебеню і піску.

   безпосередня посадка

   Посадка калини бульденеж здійснюється за наступною схемою:

   • при укоріненні посадкового матеріалу коренева шийка повинна знаходитися нижче поверхні грунту на три-чотири сантиметри.
   • після посадки потрібно злегка утрамбувати грунт.
   • потім слід щедро полити місце посадки.
   • після цього покривають мульчирующим матеріалом-торфом або перегноєм. Мульча допоможе підтримати оптимальну вологість і температуру.

   як доглядати за калиною бульденеж після посадки

   Білосніжний чагарник є невибагливою рослиною. Але незважаючи на цей факт, все ж слід після посадки у відкритий грунт і в подальшому не обходити чагарник своєчасним і якісним доглядом. Необхідно регулярно поливати, удобрювати, обрізати, обробляти від шкідників і хвороб. Дотримання основних елементів догляду допоможе успішно виростити калину бульденеж. розглянемо більш детально , як правильно доглядати за декоративним чагарником:

   Полив

   Як вже було сказано раніше, декоративний чагарник вологолюбний. Важливо вчасно і систематично здійснювати полив. Особливо цього потребують молоді екземпляри. У літню і посушливу спеку важливість поливу збільшується у багато разів.

   А щедрий полив восени перед приходом холодів допоможе рослині нормально перезимувати і стійко витримати негоду. Також перед холодами важливо укрити пристовбурні кола перегноєм. Якщо ж холоду атакували рослина, то при правильному догляді воно зможе швидко відновитися.

   Обрізка

   Досвідчені квітникарі радять при посадці вкоротити пагони рослини на 1/3. Навесні до початку цвітіння слід усунути всі вимерзлі, пошкоджені, висохлі і слабкі пагони. А ось після цвітіння необхідно прорідити центр крони і зменшити бічні пагони. Доросла рослина повинна мати не більше восьми скелетних гілок. В кінці літнього сезону обрізка не проводиться, так як рослина повинна набратися силами перед зимовим періодом.

   Обрізка калини бульденеж є найважливішим елементом догляду за декоративним чагарником. Процедура важлива для підтримки гарної форми і для запобігання розмноження шкідників (сильне загущення може це спровокувати).

   Підживлення

   Підживлення дозволяє домогтися розкішного і красивого цвітіння. Вона проводиться на другий рік після посадки. Навесні можна підгодувати декоративну калину мінеральними, органічними добривами (наприклад, перегноєм, золою, перепрілим компостом). Восени можна застосувати калійно-фосфорні підгодівлі.

   Обробка

   Декоративну калину бульденеж можуть наздогнати різноманітні хвороби і шкідники. Щоб запобігти згубний вплив небажаних «гостей» саду, слід правильно доглядати за чагарником.

   Виділяють наступних шкідників рослини:

   • щитівка-комаха невеликих розмірів, висмоктує сік рослини, візуально схоже на маленький горбок. Боротися з таким шкідником можна за допомогою препарату «актара».

   • калиновий листоїд-вкрай неприємний шкідник, який може з’їсти листя у великій кількості, тим самим викликавши її загибель. Жучок має блискуче забарвлення. Проти калинового листоїда застосовується препарати» фуфанон«,» карбофос«,»фосбецид».

   • попелиця — ще один не менш неприємний шкідник, здатний завдати шкоди чагарнику. Проти попелиці використовується деревна зола, препарати «агравертін», «актара», «інта-вир».

   Що стосується хвороб калини бульденеж, то рослина може вразити борошниста роса. Для запобігання захворювання слід обробляти чагарник настоєм цибулі, часнику, золи, тютюну.

   чому чагарник може не цвісти: причини

   Можливі й такі ситуації, коли калина бульденеж не цвіте. Чому так відбувається? причин відсутності цвітіння може бути кілька:

   • відсутність регулярного поливу;
   • вирощування під прямими сонячними променями або в сильній тіні;
   • відсутність підгодівлі протягом тривалого часу;
   • навала шкідників, ураження захворюваннями.

   Як видно, калина може не цвісти через неправильне або неповноцінного догляду. Якщо виправити цю ситуацію, то вона обов’язково порадує вас пишним кольором.

   При цьому багато дачники мріють про те, щоб посадити калину на своїй ділянці. Однак ті, хто не стикався з цією рослиною, не знають про те, як його можна розмножувати? коли потрібно обрізати? як доглядати?

   Поговоримо про це детальніше.

   Про рослину

   Калина бульденеж відноситься до категорії квітучих кущів з сімейства жимолостних. Цей різновид калини вважається декоративною рослиною, яка використовується при декоруванні клумб власниками земельних ділянок. Можна формувати і як кущ, і як невелике деревце.

   Розмноження

   Розмноження калини бульденеж можливо здійснити такими варіантами, як:

   • насінням;
   • живцюванням;
   • відводами.

   Розглянемо кожен вид розмноження окремо.

   З насіння

   Розмноження цього сорту калини має кілька ключових нюансів. Вони полягають в тому, посаджені насіння після закінчення 7 місяців стратифікації починають пророщуватися не раніше серпня місяця : спочатку починає своє зростання корінь і так зване подсемядольное коліно, в той час як сама зародкова нирка залишається в стані спокою.

   тільки на наступний рік веною починаються прояви сім’ядоль. З цієї причини необхідно пам’ятати про те, що в зимовий період першого року після посіву насіння, дана ділянка землі необхідно вкривати листям або ж торфом, тим самим не даючи промерзнути грунту, де знаходяться насіння.

   Для того щоб якомога більше прискорити схожість насіння, стратифікацію виконує в кілька етапів, а саме:

   • спочатку насіння тримають при температурі в межах 18-20°с тепла;
   • після цього, насіння піддаються невеликому морозу в 3-5 градусів. У цьому температурному режимі вони проходять свій стан спокою.

   Якщо говорити про сам період, то в теплих умовах насіння тримають не більше 3 місяців, при невеликому мінусі – не більше 4 місяців.

   Необхідно при висадці насіння пам’ятати про те, що норма посіву вважається в межах 8-12 грам, в той час як відсоток схожості становить до 88%.

   У тому випадку, якщо насіння висаджуються восени – насіння проростає тільки через рік – не раніше. У перші кілька років зростання повільний, це обов’язково необхідно враховувати і не чекати, що калина розростеться вже в перший рік.

   Калина бульденеж починає радувати око тільки через 4 роки, якщо мова йде про насіннєвому розмноженні.

   живцями

   Даний спосіб можна використовувати в той момент, коли відбувається безпосередньо обрізка рослини в літній період року. Для самого процесу розмноження можна використовувати виключно молоді пагони, у яких є трохи нирок.

   Сам процес полягає в наступному:

   1. молоді пагони необхідно зрізати максимально акуратно, щоб мінімально їх пошкодити.
   2. після зрізу слід в обов’язковому порядку занурити їх в стимулюючий розчин мінімум на 8 годин. Наприклад, відмінноСуцвіття. Постійне перебування під променями сонця скоротить період цвітіння. В ідеалі потрібна золота середина-півдня в тіні, півдня на сонечку.

    Ще слід враховувати, що калина люби т вологість. У дикій природі вона росте в прибережній зоні будь-яких водойм. При посадці на сухих землях буде вимагати частий полив.

    До складу грунту не пред’являє особливих вимог, не росте тільки на суглинках. Якщо грунт на ділянці складається переважно з глини, перед посадкою необхідно внести торф, пісок, деревну золу.

    Посадка молодого саджанця

    Звільнити не менше квадратного метра для однієї рослини. Викопати яму відповідного розміру, помістити в неї паросток. Кореневу шийку заглибити на 3-6см.засипати лунку і утрамбувати грунт. Звичайно, рясно полити .

    Бульдонеж росте дуже повільно , збільшуючись за перший рік тільки на 30см. У наступні роки коренева система починає розвиватися, тому приріст може досягти 1м. Тривалість життя куща калини близько 60 років.

    Розмноження

    Безпліддя суцвіть не дозволяє розмножувати калину бульденеж насінням, тому застосовуються тільки вегетативні способи. Живцювання, поділ куща, відведення в більшості випадків дають позитивний результат.

    Розмноження відводками

    Виробляють навесні . Необхідно викопати ямку на 10-15см в глибину, нахилити обраний втечу і зафіксувати його дужкою з дроту. Потім засипати грунтом, ущільнити і полити.

    Згодом стежити за постійною вологістю цієї ділянки. Укорінення завершується до осені, але пересаджувати на постійне місце можна тільки через 2 роки. Тільки до цього часу коренева система досить зміцніє.

    Розмноження живцями

    даний спосіб найтриваліший за часом і трудомісткий. На початку літа бульденеж піддається обрізку. З відрізаних гілок заготовляють живці.

    Відповідним посадковим матеріалом є торішні пагони, що мають хоча б одне міжвузля. Їх очищають від листя і залишають довжину 8-9см.

    Висаджують в підготовлений парник, для якого скопують грунт, змішують з піском і перегноєм і зволожують. Після посадки живців, їх накривають склом або плівкою з поліетилену.

    Періодично потрібно обприскувати живці , щоб підтримати високу вологість.

    Розмноження діленням куща

    Не представляє ніяких труднощів. Потрібно тільки знайти молодий дочірній втечу і акуратно від’єднати від головного рослини.

    Полив

    Бульденеж любить зволожений грунт, тому полив необхідний. Особливо в спекотне сухе літо. Молоді кущики поливають ще частіше дорослих рослин. В осінній період до настання заморозків проводять рясний неодноразовий полив з метою попередження зневоднення грунту під час зимових холодів.

    Підживлення

    До початку цвітіння перекопують землю в пристовбурному колі і поміщають в неї калій (20г на кущ), фосфор (35г) і азот (45г). В середині серпня повторно вносяться фосфор і калій. Протягом усього теплого часу можна підгодовувати деревною золою і мінеральними комплексами.

    Умови зимівлі

    Повністю калина бульденеж вимерзає рідко, цьому сприяють важкий грунт з глини і відкрита місцевість. Чагарник, що піддався обморожування, зацвітає набагато неохоче, дає мало суцвіть і швидко відцвітає. Найбільш часто страждають молоді пагони. Щоб максимально знизити вплив морозів, вкривають кореневу систему калини.

    В якості покривного матеріалу для калини бульденеж використовують перегній і торф, засинаючи ними пристовбурні кола.

    Обрізка калини бульденеж

    >калина спокійно переносить цю процедуру. Починати потрібно в перший же рік, попередньо вибравши форму рослини. Вона може бути кущова або штамбова.

    Щоб зробити єдиний стовбур , потрібно безжально вирізати всі пагони, крім одного. Згодом щоліта обрізати молоду поросль, а крону сформувати після досягнення рослиною 1,5-2м у висоту.

    Періодично потрібно проріджувати готове дерево, видаляючи з середини постарілі гілки.

    Для отримання багатостовбурної калини молоду рослину обрізають майже до пня, залишаючи не більше 2 дециметрів. Така процедура стимулює розвиток безлічі бічних пагонів. У перший сезон обрізка проводиться до початку цвітіння. Надалі варто почекати, коли» снігові кулі » опадуть і обрізати кущ в період з червня по серпень.

    Шкідники

    калину люблять багато шкідливі комахи. Самі шкідливі і часті гості-це щитівки, попелиця, калиновий листоїд і багато гусениці.

    Калиновий листоїд . Гарний блискучий жук світло-коричневого забарвлення з сімейства листоїдів. Великі популяції жуків можуть повністю з’їсти всю листя на чагарнику і погубити його.

    Проти листоїдів на всіх стадіях розвитку допомагають актеллік, карбофос, фосбецид, фуфанон.

    Дрібні комахи, схожі на невеликі опуклості на листках. Присмоктуються до поверхні, закриваються восковим щитком і починають висмоктувати соки рослини. Позбутися можна за допомогою актеллика, актари, аскориса.

    Масові колонії цих дрібних шкідників здатні знесилити навіть велике дерево і загальмувати його розвиток. Обприскувати постраждалі кущі можна танреком, актелліком, актарою, агравертіном.

    А для самих допитливих пропонуємо ознайомитися з відео про калину бульденеж
    Https://www.youtube.com/watch?v=kjcylks6ths