Чому у полуниці чорніють квіти

0
40

У полуниці чорніють серединки квітів – пошкодження рослини, яке нерідко турбує городників. Кожен дачник прагне отримати багатий урожай цієї смачної і корисної ягоди, щоб вона була великою і солодкою. Для цього потрібно правильно доглядати за культурою, виконувати всі необхідні вимоги при вирощуванні, а при виникненні труднощів намагатися вчасно знаходити і усувати їх причини.

Чим раніше вийде побачити, що центральна частина бутонів полуниці почала чорніти, тим швидше можна позбутися від проблеми

Чим раніше вийде побачити, що центральна частина бутонів полуниці почала чорніти, тим швидше можна позбутися від проблеми

Чому у полуниці чорніють серединки квітів

Найчастіше квітка полуниці може почорніти в середині через несприятливі погодні умови або атаки комах. Наприклад, в останній весняний місяць температура повітря постійно коливається, вдень вона може досягати досить високих позначок, а вночі нерідко трапляються заморозки. Мінусові показники часто провокують потемніння листів і квітів полуниці в їх центральній частині. Крім цього, в серединці бутонів можуть оселитися шкідники, через які також на суцвіттях з’являються темні плями.

Заморозки

Насамперед різке зниження температури до мінусової впливає на квітколоже полуниці. Ця частина знаходиться в центрі квітів і вважається найбільш тендітною, через раптовий прихід заморозків вона починає чорніти.

Попередження! холод сильно впливає на врожайність, скорочує її приблизно на 25%.

Якщо квітки полуниці ремонтантної чорніють, то з них вже можна не чекати плодів. Досвідчені городники радять видаляти всі пошкоджені бутони з кущів. Також слід зазначити, що при температурі нижче -3 °с починають страждати зав’язі рослини, а якщо мороз доходить до кореневої системи, то велика ймовірність загибелі всього врожаю. Якщо коріння полуниці замерзли, то кущі прибирають і на їх місце висаджують нові саджанці. Якщо пошкоджені тільки листя, а, як відомо, у ремонтантних сортів вони витримують похолодання до -10 °с, то рослина ще має шанси на відновлення.

Зауваження! у період бутонізації квіти полуниці найбільш сприйнятливі до коливань температури.

Ягоди приносять тільки вижили квітконоси рослини

Шкідники

Ще однією причиною, по якій квіточки полуниці чорніють в серединці, стає навала комах-шкідників. Найчастіше на культуру нападає малиново-суничний довгоносик. Він являє собою жука чорного забарвлення, дрібного розміру з довжиною тулуба близько 2 мм.комаха зимує в шарі мульчі або листовому опаді, а з приходом весни спрямовується на полуницю і істотно псує її урожай. У момент, коли на кущах починають формуватися квіти, а це зазвичай відбувається при температурі +18 °с і вище, шкідники відкладають всередині них яйця. Коли личинки вилуплюються, вони починають поїдати бутони і залишати в їх серединці продукти життєдіяльності, через що вони чорніють. Ознаками ураження рослини довгоносиком є:

  • всихання квітконосів;
  • поява дрібних дірочок на бутонах і листках полуниці;
  • почорніння серединки квітів.

Якщо вчасно не почати боротьбу з комахою, врожайність культури помітно знизиться

Заходи захисту ягоди від заморозків

Якщо за прогнозами погоди йдуть поворотні заморозки, а на кущах полуниці вже з’явилися квіти, щоб вони не підмерзли і не чорніли в серединці, посадки слід захистити від похолодання. Для цього можна скористатися декількома способами:

  1. напередодні нічних морозів повністю укрити всі грядки плівкою, агроволокном або спанбондом. Вранці, коли температура знову стане плюсовою, матеріал зняти до вечора.
  2. полити полуницю, так як при випаровуванні вологи відбудеться підвищення температурних показників навколо рослин.
  3. обкурити кущі димом, для чого по периметру грядок розкласти солому або сіно, зверху накрити вологим рослинним матеріалом, а в ніч підпалити.

Порада! щоб квіти полуниці не чорніли в серединці, потрібно вчасно зміцнювати посадки: удобрювати рослини, підгортати і мульчувати грядки.

Профілактика появи шкідників

Щоб через напад довгоносика серединки квітів полуниці не почали чорніти, при розпусканні перших бутонів слід провести профілактичні заходи проти комахи. Для цього садівники застосовують біологічні препарати та інсектициди, спрямовані саме проти цього шкідника: алатар, немабакт, фуфанон-нова, таран.

Важливо! обробку слід проводити при температурі + 10-14 °с.

З народних способів в боротьбі з жуком добре себе зарекомендували:

  1. нашатирний спирт. Полуницю обприскують його розчином після поливу. На відро води беруть 60 мл препарату.
  2. оцтовий розчин. Зрошення проводять під час утворення квітів і в момент активної бутонізації. У 10 л води розводять 200 мл 9% оцту.
  3. настої з листя тютюну, томатів, пижма, гострого перцю. Їх готують шляхом замочування матеріалу у воді протягом декількох днів.

Увага! щоб серединки квітів полуниці не чорніли через довгоносика, восени грядки добре перекопують і очищають від опалого листя.

Відлякати комахи допомагають посаджені в міжряддях полуниці чорнобривці, цибуля, часник, календула

Висновок

У полуниці чорніють серединки квітів або вони повністю опадають найчастіше через різкі температурні перепади, а також атак жука довгоносика. Щоб обгородити посадки від цієї проблеми і не залишитися без врожаю, важливо вчасно помітити зміни, відшукати причину їх появи і постаратися виправити ситуацію. Але ще краще навесні щодня стежити за прогнозом погоди і проводити профілактичні обробки від шкідників.