Домой Без рубрики Спікерсимулятор «hot line 2» для електрогітари

Спікерсимулятор «hot line 2» для електрогітари

0
Спікерсимулятор «hot line 2» для електрогітари

Вітаю всіх зайшли!

Як відомо, для відтворення звуку електрогітари необхідні спеціальні пристрої, комбіки, вони ж комбопідсилювачі, що мають в своєму складі спеціальний підсилювач і ящик з гітарним динаміком. Здавалося б, можна підключити гітару до звичайних побутових колонок, музичного центру, звук також буде відтворюється. Однак, гітарні кабінети відрізняються тим, що мають свою специфічну ачх, набагато вужчу, ніж будь-які побутові акустичні системи. Тобто через звичайні колонки насолодитися правильним гітарним звуком не вийде, він буде» пісочити » і різати слух. Піском зазвичай в гітарної термінології позначають зайве велика кількість високих частот (вище 5-7 кгц) в сигналі. Але часом альтернатив немає, і гітару потрібно відтворити саме через звичайні колонки, наприклад, при виступі в якомусь актовому залі, де немає спеціального обладнання. Тут на допомогу приходять спірсимулятори, вони ж емулятори кабінетів — спеціальні примочки, що формують потрібну ачх сигналу. Оброблений за допомогою спірсімулятора сигнал з гітари вже можна відтворювати на будь-яких колонках, звичайно, він не зрівняється за звучанням зі справжніми «живими» гітарними кабінетами, проте вже не буде різати слух. Нижче піде мова про збірку своїми руками такого спікерсимулятора, його назва «hot line 2», а схема представлена нижче.

Спірсімулятор має кілька органів управління. Назва першої ручки » sand cut «буквально перекладається як» виріз піску», за назвою зрозуміло, що з її допомогою можна позбавлятися від зайвих ріжучих слух високих частот. Реалізована ручка у вигляді здвоєного потенціометра з досить незвичайним включенням, в даному випадку підійде будь-який здвоєний з опором 20-25 ком. Буквами a, b, c підписані висновки потенціометра — a — перший, b — другий, с — третій, важливо дотримуватися дану цоколевку. Наступний орган управління називається » accent «(перекладається як» акцент»), він може бути реалізований у вигляді потенціометра, або у вигляді тумблера. Перший варіант дасть можливість плавного регулювання, тублер ж дозволить лише включати і вимикати «акцент». У разі, якщо використовується тумблер, змінний резистор р1 на схемі замінюється постійним на 8,2 ком, якщо використовується потенціометр, відповідно виключається тумблер.

Третій орган управління — вибір емуліруемого кабінету, це перемикач sw2. Використовується тут тумблер на три положення, відповідно можна вибирати з трьох різних варіантів звучання, зверніть увагу, що тумблер потрібно з двома групами контактів. Варіанти кабінетів не прив’язані до якихось реально існуючих моделей, вони лише абстрактно змінюють ачх. На графіках нижче якраз можна побачити різницю в ачх при різних положеннях перемикача.

Тумблер «акцент» вимкнений:

Тумблер «акцент включений. Його робота полягає у виділенні граничної частоти зрізу високих частот, сама ж гранична частота зрізу визначається положенням потенціометра sand cut. З включеним» акцентом » звук стає більш яскравий, менш глухий.

В деталях самої схеми немає нічого дорого або дефіцитного. Використовується 4 операційних підсилювача, тому найкраще підійде один корпус мікросхеми tl074, або lm324. Всі інші елементи звичайні пасивні, резистори, конденсатори, їх, до речі, рекомендується брати плівкового типу. По харчуванню, для захисту від переполюсовки, встановлений діод d1. Резистори r3, r4 утворюють штучну середню точку для правильної роботи операційного підсилювача зі змінним сигналом. На вхід input подається сигнал з гітари, з виходу output знімається сигнал, готовий для подачі в будь-який лінійний вхід для відтворення на будь-яких колонках. При необхідності схему можна використовувати спільно з іншими ефектами, в тому числі перевантаженням. Напруга живлення схеми становить 9-12в, споживаний струм не більше 20 ма, підійде будь-який гітарний блок живлення від примочок.

Збирається вся схема на друкованій платі, приклад представлений вище, завантажити цю плату для відкриття в програмі sprint layout можна в архіві в кінці статті. Конденсатор с5 на схемі-керамічний в smd корпусі, є блокувальним в ланцюзі живлення операційного підсилювача. Якщо під рукою немає smd деталей, конденсатор можна замінити і на вивідний, гірше не стане. При складанні плати важливо не переплутати дроти для підключення тумблера вибору кабінетів — підключається він вельми мудро, за допомогою 5-ти дротів. Потенціометри також можна вивести з плати на проводах. Всі елементи на платі підписані, тому збірка не представляє нічого складного. Виготовити саму плату можна методом лут — практично безальтернативний метод виготовлення друкованих плат в домашніх умовах.

Вихід схеми не обов’язково підключати саме до підсилювача з колонками для відтворення. Іноді хочеться пограти на гітарі в навушниках, стане в нагоді це може, наприклад, в поїздках або пізніми вечорами, коли не можна шуміти. Сигнал зі спікерсимулятора підходить також і для відтворення на навушниках, однак, для цього необхідно зібрати окремий «кінцевий» підсилювач, вхід якого буде підключатися до виходу спікерсимулятора. Схема представлена нижче.

З органів управління підсилювач для навушників містить тільки регулятор гучності на вході — більше нічого і не потрібно. Заснований він на парі операційних підсилювачів, можна використовувати ne5532, njm4580, проте не гірше повинні працювати і поширені tl072. Підсилювач прекрасно працює з навушниками опором від 4 до 32 ом, запас по гучності є. Його напруга живлення становить ті ж 9-12 в.вбудувати підсилювач можна в корпус зі спікерсимулятором, зробивши окремий вихід для навушників. Всі плати поміщаються в відповідний за розміром металевий корпус для екранування від фону. В кінцевому тозі виходить досить симпатичне пристрій, як показано на фотографіях нижче. Передню панель можна задекорувати, зробивши наклейку з підписами ручок і тумблерів. Вдалої збірки!

Джерело (source)