Схема захисту ас на мікросхемі ne555

0
33

Вітаю, радіоаматори-самоделкіни!

Великою популярністю серед радіоаматорів користуються схеми саморобних підсилювачів потужності. І це досить виправдано, адже найчастіше такі саморобні схеми прості, дають відмінний результат по потужності і звуку, а їх збірка істотно дешевше покупки заводських варіантів. Однак будь-який саморобний підсилювач бажано постачати схемою захисту акустичних систем (ас), особливо це стосується тих випадків, коли для відтворення використовуються дорогі системи. Така схема захищає, в першу чергу, від попадання на динаміки постійної напруги. Коли підсилювач працює в штатному режимі, постійної напруги на його виході практично немає, проте воно може з’явитися через поломку підсилювача, зокрема, пробиття транзистора вихідного каскаду. З огляду на високу напругу живлення потужних підсилювачів, динамік в цьому випадку вийде з ладу миттєво, видавши перед смертю останній гучний хлопок. Представлена нижче схема безперервно стежить за надходять з виходу підсилювача сигналом, і управляє реле — якщо все в нормі, воно буде замкнуто, забезпечуючи контакт між виходом підсилювача і динаміками. Але як тільки на виході з’явиться постійна напруга (близько 1,5 в) — реле будуть моментально розімкнуті, а динаміки врятовані.

Крім того, схема забезпечує затримку включення приблизно 3 секунди, це буде корисно в тому випадку, якщо при включенні підсилювач через перехідні процеси видає неприємний хлопок. Схема не містить ніяких дефіцитних деталей, буде потрібно мікросхема ne555, три транзистора і жменька радіокомпонентів. Важлива частина системи захисту — самі реле, в даному випадку підійдуть будь-які реле, розраховані на управління від 12в, перемикаючі контакти реле повинні бути розраховані на струм 5-10а, в залежності від потужності підсилювача. Напруга живлення схеми становить 12в, в даному випадку подавати на вхід живлення можна як змінне, так і постійна напруга, завдяки діоду vd1. Для схеми необхідне окреме джерело живлення, це невеликий мінус, проте не зрівняється з користю від наявності захисту. Споживаний струм залежить, в першу чергу, від обраних реле і може варіюватися від 50 до 200 ма. Транзистор bd140 на схемі комутує обмотки реле, підійде будь-який pnp структури середньої потужності. Реле на схемі дві штуки-одне для лівого каналу підсилювача, другий для правого, проте можна використовувати всього одне реле з двома групами незалежних контактів. Діоди vd5 і vd6 служать для захисту транзистора від викидів самоіндукції обмоток.

Також в ланцюгах виходу підсилювача можна побачити такі елементи, як ланцюги цобеля (r12, r13, c6, c7) і котушки індуктивності (r10, r11) на резисторах. Вони не є обов’язковими, проте досить часто встановлюються на виходах потужних підсилювачів, основне їх призначення — захист підсилювача від збудження, яке може бути викликано, наприклад, особливостями фільтрів у використовуваній акустичній системі. Схеми підсилювачів, як правило, самодостатні і не вимагають наявності додаткових елементів на виході, а тому і ланцюг цобеля і котушку з резистором можна виключити.

Збирається вся схема на друкованій платі, приклад якої представлений вище. Для виготовлення прекрасно підійде відомий лут метод. Плата передбачає місця для кріплення, таким чином, її можна вбудувати всередину корпусу підсилювача. Для підключення всіх проводів на платі рекомендується встановити клемники, при цьому з’єднання виходу підсилювача і акустичної системи повинні бути розраховані на досить великий струм, якщо підсилювач потужний. Нижче представлено фото готової плати. Вдалої збірки!

Джерело (source)