Пристрій для розряду електролітичних конденсаторів

0
34

Вітаю, радіоаматори-самоделкіни!

Здавалося б, це якийсь жарт-навіщо взагалі потрібно пристрій для розрядки конденсаторів. Однак воно може бути дуже корисно при ремонті або створенні високовольтної апаратури, що працює безпосередньо від мережі 220в. Наприклад, така ситуація — перш ніж приступити до ремонту телевізора необхідно розрядити мережевий конденсатор в його блоці живлення, адже після відключення електроприладу від мережі конденсатори ще довго можуть утримувати на своїх висновках небезпечну напругу 220в. Якщо випадково торкнутися його висновків при ремонті — можна отримати хворобливий удар струмом, крім цього можна випадково спалити вимірювальні прилади, доторкнувшись щупами. Найпростіший і швидкий спосіб розрядити конденсатор-замкнути його висновки, наприклад, кінцем викрутки. Спосіб хоч і швидкий, але далеко не найкращий — від короткого замикання буде страждати і сам конденсатор, і кінчик викрутки, а весь процес буде супроводжуватися яскравим спалахом і фонтанчиком іскор, якщо конденсатор великої ємності. Красиво, але не в даних обставинах. Безпечно можна розрядити конденсатор, підключивши до нього опір номіналом близько 200 ом, в цьому випадку процес розряду пройде досить швидко, всього за кілька секунд і не викличе негативних наслідків. Тому автором була розроблена проста і зручна конструкція пінцета з двома щупами і вбудованою схемою:

Як можна побачити, до щупів схеми підключені 4 резистора по 56 ом, в сумі вони якраз приблизно дадуть потрібні 200 ом. Можна взяти і один резистор відразу на 200 ом, однак при цьому його потужність повинна бути не менше 2 вт, для надійності. Саме опір 200 ом береться як найоптимальніше: з ним процес розряду буде швидким, але при цьому струм буде обмежуватися на прийнятному рівні. Наприклад, якщо конденсатор заряджений до напруги 200в, струм не перевищить 1а. Також на схемі є дуже зручна фішка: світлодіод, який наочно показує процес розряду. Для цього на схемі є діодний міст, він дозволяє живити світлодіод незалежно від того, який полярністю буде підключатися розряджається конденсатор до щупів. У момент підключення світлодіод спалахне, а його повне згасання буде свідчити про те, що конденсатор розряджений до безпечного рівня. Діодний міст підійде на напругу 1000в, для надійності, зі струмом від 200 ма. Світлодіод-абсолютно будь-який, краще надяскравий. Резистор на 20 ком обмежує струм через світлодіод, можна бути малопотужним.

Вся конструкція збирається корпусу з під маркера, він добре лежить в руці і підходить на розмірами. З одного торця корпусу закріплюються два підпружинених щупа, вони ізолюються термоусадкою по всій довжині, залишаються тільки неізольовані майданчики на кінцях. В даному випадку в якості щупів використовуються контакти радянського реле, так як вони добре пружинять. На протилежній стороні корпусу встановлюється світлодіод. Таким чином, вийшло неймовірно просте, але вкрай корисний пристрій, які зробить процес ремонтів мережевої електроніки більш безпечними і зручним. Вдалої збірки!

джерело (source)