Хурма при панкреатиті підшлункової залози і холециститі: можна чи ні

0
40

Хурма при панкреатиті — продукт неоднозначний. У цього фрукта багатий хімічний склад, що забезпечує цілий комплекс корисних властивостей. При цьому він може завдати і шкоди, є протипоказання до вживання. Допустимість включення такого фрукта в раціон при панкреатиті залежить від його форми і стадії, супутніх захворювань.

Хурма може бути включена в раціон при панкреатиті, але не при всякій його формі. Кожній стадії хвороби відповідають певні правила харчування. Це стосується дозволених продуктів і особливостей їх вживання:

 • свіжий вигляд або термічна обробка;
 • необхідність подрібнення, очищення шкірки;
 • добова норма;
 • поєднання з іншими продуктами.

Зауваження! хурму при панкреатиті підшлункової залози можна включати в раціон, коли запальний процес не виражений, а орган не відчуває підвищене навантаження.

Користь хурми при панкреатиті

У хурмі багато вітамінів, мінералів та інших цінних елементів. Склад фрукта обумовлює його корисні властивості при панкреатиті:

 • стимуляція травних процесів;
 • знеболюючий ефект;
 • протизапальну дію;
 • природне виведення токсинів з органів травної системи;
 • прискорення процесу відновлення тканин;
 • активізація і підвищення захисних сил організму;
 • сечогінний ефект – забезпечує виведення зайвої рідини, усунення набряків.

Завдяки вітаміну a в складі регулярне вживання фрукта знижує ризик новоутворень, включаючи злоякісні пухлини. Це важливо при панкреатиті, оскільки одним з його ускладнень є карцинома підшлункової залози.

Шкода хурми при панкреатиті

Включення хурми в раціон при панкреатиті може принести і шкоду. Причини криються знову ж в складі фрукта. У ньому до 15-25% цукрів. Вживання у великій кількості викликає стрибок глюкози в крові, перевантажуючи підшлункову залозу. Цим можна погіршити прояви панкреатиту, спровокувати його загострення.

Абсолютне протипоказання до вживання фрукта-індивідуальна непереносимість

Шкірка плодів і м’якоть більшості сортів містить таніни, які і надають терпкий смак. При порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту такі речовини здатні уповільнювати травний процес, виробляють закріплює ефект. Це може привести до запорів, кишкової непрохідності.

М’якоть і шкірка містять клітковину. Вона може спровокувати бродіння в кишечнику, що загрожує загостренням стану. Особливо виражений такий ефект при вживанні фрукта на голодний шлунок.

Хурму не можна включати в їжу при деяких захворюваннях і порушеннях, причому не тільки травної системи:

 • виразка шлункова або 12-палої кишки;
 • коліт в хронічній формі;
 • інсулінозалежний діабет (i тип);
 • ожиріння.

Зауваження! при панкреатиті часто підвищена кислотність. При вживанні хурми можливе зростання секреції травних соків, що небажано.

Правила вживання хурми в залежності від типу хвороби

Особливості вживання хурми при панкреатиті підшлункової залози орієнтують на тип хвороби. Є і загальні рекомендації щодо включення цього фрукта в раціон.

При гострій формі

При гострому панкреатиті перші дні хворим показано голодування. При полегшенні стані в харчування вводять спочатку рідку їжу. Коригування дієти проводиться лікарем, тому хурму можна вживати тільки з його дозволу.

При гострій формі панкреатиту вся їжа повинна бути подрібненою і теплою. Це стосується і хурми. Вживати її краще не окремо, а в складі будь-якого блюда. Припустимо робити кисіль, компот без цукру.

В хронічній стадії

При хронічному панкреатиті підшлункової залози хурму в раціон включати можна, але вживати в день не більше 100-150 г.таке обмеження пов’язане в першу чергу з вмістом цукру в плодах.

При хронічному панкреатиті важливо стежити за своїм харчуванням, щоб не перевантажувати травний тракт. Подрібнення і перетирання продуктів вже необов’язково, але вітається. Так вони краще засвоюються і не перевантажують травний тракт.

Фрукти при хронічному панкреатиті можна використовувати для приготування напоїв і десертів, складних страв

При загостренні хвороби

На цій стадії панкреатиту хурму з раціону виключають повністю, оскільки в ній багато цукру. Це перевантажує і без того ослаблений організм, може погіршити стан людини. Неправильне харчування при загостренні панкреатиту загрожує серйозними ускладненнями.

Під час ремісії

Під час ремісії панкреатиту хурму можна повертати в раціон. Робити це краще мінімум через два місяці після того, як закінчилася фаза загострення. Такий інтервал необхідний для відновлення функцій органу.

Повертатися до звичного для хронічного панкреатиту раціону потрібно поступово. Це стосується і введення в харчування хурми. Починають з 1 ч. Л. В день, уважно відстежуючи реакцію на зміни раціону. Поступово при відсутності неприємних наслідків допустимо вживати в добу до 100 г фрукта.

Зауваження! рекомендовані добові норми хурми та інших продуктів перевищувати не можна. Це загрожує загостренням хвороби.

При панкреатиті перед людиною стоїть завдання максимально полегшити роботу підшлункової залози. Одне з рішень-знизити загальний глікемічний індекс, тобто обов’язково ввести їжу з низьким показником. Врівноважити хурму можна нежирними білковими продуктами. Організм засвоює їх повільно. Це відбувається і з іншими продуктами, спожитими одночасно. Хороший джерело білка-курка. При панкреатиті можна поєднувати її з хурмою в салаті, запікати їх разом.

Запобіжні заходи

Вводити будь-які продукти в раціон при панкреатиті потрібно обережно. При вживанні хурми важливі такі фактори:

 1. вибирати м’які і стиглі плоди, які не в’яжуть.
 2. їсти тільки м’якоть, шкірку не чіпати.
 3. не вживати фрукт на голодний шлунок.
 4. по можливості вибирати сорти з найменшим вмістом цукру.
 5. не вживати холодні плоди-вся їжа повинна бути теплою або хоча б кімнатної температури.

При панкреатиті введення хурми в раціон краще починати не в свіжому вигляді, а після термічної обробки. Це може бути приготований напій або запечений фрукт. Краще вибирати другий варіант, щоб чітко проконтролювати кількість з’їденого. Для початку досить з’їсти 1 ч.л. Запеченого фрукта. Якщо негативної реакції не послідувало, на наступний день можна включити в раціон половину плоду, а після і цілий. Потім можна перейти на свіжий фрукт, але починати з невеликої часточки.

У міру дозрівання глікемічний індекс фруктів підвищується-не варто вживати в їжу переспілі плоди, в них максимум цукру

Як вибрати хурму

При панкреатиті слід вибирати хурму, яка не в’яже, оскільки це говорить про менший вміст таніну. Це відноситься до таких сортів:

 • корольок-хурма східна( японська, китайська), частіше це сорт хіакуме;
 • шоколадний корольок (шоколадниця, зенджі-мару);
 • ромашка;
 • інжир;
 • персимон;
 • шарон – гібрид хурми і яблука.

Зауваження! в’язкість разом з танінами йде при повному дозріванні. Альтернативний варіант-заморозка, що руйнує небажані речовини.

Плоди нев’язких сортів зазвичай округлі або злегка плескаті. Конусоподібні фрукти в’яжуть, але тільки недозрілі. Щоб вибрати стиглу хурму, орієнтуються на наступні ознаки:

 • насичений червоно-помаранчевий або коричневий (орієнтуватися на характеристики сорту);
 • тонкі сухі смужки на шкірці;
 • легке здавлювання при стисненні-занадто м’які плоди переспіли, містять багато цукру;
 • висохлі навколоплідні листя.

Якщо куплена недозріла хурма, потрібно дати їй доспеть. Для цього фрукти можна залишити в пакеті, кілька днів тримати при кімнатній температурі. Прискорить процес сусідство яблук або бананів.

Замість заморозки, плоди можна потримати в теплій воді або обдати окропом. Після фрукти залишають на кілька годин – в’язкість йде.

Висновок

Хурма при панкреатиті може бути включена в раціон, але в обмеженій кількості. Не слід вживати її в період загострення. Вибирають стиглі плоди, які не в’яжуть. Вживати їх можна в свіжому вигляді, але при першому введенні в раціон краще обробляти термічно.