Як з’єднувати дерев’яні заготовки без клею за допомогою шипа і розпірних клинів

0
39

Існує безліч способів з’єднання дерев’яних заготовок під прямим кутом. Одні з них прості, але ненадійні, інші складні у виготовленні, треті потребують додаткових кріпильних елементах. Наше з’єднання відрізняється відносною простотою у виготовленні і високою надійністю і міцністю, до того ж без застосування клею. Для його виконання необхідні навички столяра.

Знадобиться

  • прямокутні дерев’яні заготовки;
  • дерев’яні клини;
  • розмічально-вимірювальний інструмент;
  • ножівка з обушком;
  • довбальний верстат;
  • циркулярна пила;
  • струбцини;
  • рубанок;
  • фрезер.

Процес виготовлення з’єднання дерев’яних заготовок

Розмічаємо кінці заготовок для розпилу під 45 градусів з виходом на один із зовнішніх кутів. Зсунувши косинець в сторону іншого зовнішнього кута заготовки, проводимо другу лінію, паралельну першої.

Переносимо розмітку на вузьку сторону заготовки. Рейсмусом, налаштованим на товщину шипа, проводимо дві лінії, паралельні довгим сторонам заготовки, від внутрішньої поперечної розмітки.

З вузького боку заготовки переносимо розмітку на другу широку сторону. Якщо вона виконана точно, то лінія під 45 градусів вийде на зовнішній кут заготовки. Також рейсмусом проводимо дві поздовжні лінії, що задають ширину майбутнього шипа. Заштриховуємо ділянки, що підлягають видаленню.

За допомогою ножівки з обушком виконуємо поздовжні пропили на всю ширину заготовки до внутрішньої розмітки, проведеної під 45 градусів. Виконуємо пропили по лінії, проведеної під 45 градусів, до поздовжніх пропилів. Ми сформували кромочні щічки шипа.

По лінії під 45 градусів, що виходить на зовнішній кут, робимо пропили з двох сторін до пропилов з торця заготовки і паралельних широким сторонам. Ми отримали лицьові щічки шипа. Поряд з шипом, ми випиляли виступ, додатково зміцнює з’єднання.

З торця шипа виконуємо два пропила (довгий і короткий) для клинів з твердих порід дерева.

На відповідній заготівлі з розміткою, відповідної заготівлі з шипом, на довбальному верстаті виконуємо гніздо під шип.

Відпилюємо торець другий заготовки з гніздом під шип по лінії під 45 градусів на циркулярної пилці. Закріплюємо заготовку з шипом, відпиляним під 45 градусів торцем до робочого столу циркулярки, з вильотом диска, відрегульованим на висоту і ширину виступу на заготівлі з шипом, і виконуємо наскрізний паз.

З’єднуємо заготовки торцями під 45 градусів легкими ударами киянки, закріпивши вертикально заготовку з гніздом, а іншу з шипом, розташувавши горизонтально.

У пропили на торцях шипа вставляємо клини, підбиваємо їх до щільної посадки, відрізаємо кінці, підрівнюємо рубанком і навіть фрезеруємо.

З’єднання використовуємо за призначенням.

Дивіться відео