Вирощування кропу в домашніх умовах початківців. Як виростити кріп на балконі і підвіконні — корисні поради

0
347

Виростити свіжу зелень будинку просто. Особливо це стосується кропу, адже ця рослина відмінно переносить холоду, має стійкість до хвороб, легко пристосовується до нових умов і вимагає мінімального догляду.

Ми розповімо, як садити кріп на підвіконні і у відкритому грунті, розкриємо секрети вирощування зелені взимку і технологію культивації на гідропоніці.

Особливості вирощування кропу в домашніх умовах

Вирощування кропу на підвіконні з насіння просте, в порівнянні з іншими зеленими культурами. Але, якщо не врахувати деякі особливості рослини, урожай буде недостатньо рясним і якісним.

Для отримання свіжої зелені потрібно правильно підбирати насіння і обробляти їх, а після появи сходів ретельно доглядати за ними.

Особливості

Як виростити кріп будинку? в першу чергу, підберіть якісний посадковий матеріал. Якщо ви плануєте зробити грядку на підвіконні, краще купувати ранні сорти (грибовський, рішельє або гренадер). Вони швидко випускають сходи і за короткий час дозволяють отримати пишну зелень.

Перед посівом насіння потрібно замочити в теплій воді на 5-8 годин. Потім рідину зливають, а посадковий матеріал занурюють в світло-рожевий розчин марганцівки. Це дозволить знищити збудників хвороб (рисунок 1). У знезаражувальному розчині насіння повинні знаходитися приблизно 2-3 години. За цей час ви встигнете підготувати ємності і грунт:

 • висадку можна проводити в звичайні горщики або невеликі дерев’яні ящики. Кількість ємностей залежить від того, скільки зелені ви бажаєте отримати. Головна умова — у всіх горщиках і ящиках повинні бути дренажні отвори в дні.
 • на дно можна покласти невеликі шматочки керамзиту або цегли. Вони будуть виконувати функцію дренажу і відведуть зайву воду від коренів.
 • грунт краще купувати в магазині. До її складу повинен обов’язково входити біогумус і кокосове волокно. Такий субстрат легкий і поживний, тому відмінно підходить для домашньої культивації.

малюнок 1. Підготовка насіння до посіву

Коли тара і земля підготовлені, приступаємо до посіву насіння, дотримуючись певних правил.

Способи і правила

Насіння виймаємо з розчину марганцівки і просушуємо. Для цього можна використовувати будь-яку чисту тканину, марлю або ватний диск.

примітка: якісне насіння завжди опускаються на дно ємності. Ті, що спливли, не підходять для посадки.

У домашніх умовах посів насіння можна здійснювати довільно: групами або рядами. Після приміщення в грунт, посадковий матеріал присипають тонким шаром грунту, злегка поливають і накривають плівкою. Укриття не знімають до появи перших сходів. Щоб прискорити цей процес, горщики ставлять на самий освітлений підвіконня в квартирі.

Вирощування кропу на підвіконні з насіння — далеко не єдиний спосіб отримання свіжої зелені. Її можна отримати і іншими засобами (малюнок 2):

 • у відкритому грунті дозволить збирати урожай свіжої зелені протягом усього літа, і навіть ранньою осінню. Досить періодично оновлювати посадки.
 • у теплиці зелень культивують переважно взимку. У закритому грунті набагато простіше забезпечити стабільну температуру і вологість, але при цьому потрібно стежити, щоб паростки не дивувалися грибковими захворюваннями.
 • вирощування на гідропоніці-ще один спосіб отримання зелені. Для цього не потрібно висаджувати насіння в грунт. Їх викладають на дренажний шар, поміщений в спеціальні ємності. У дні тари знаходиться живильний розчин, який і виконує роль субстрату, насичуючи коріння всіма необхідними речовинами.

малюнок 2. Способи вирощування зелені: у відкритому грунті, в теплиці і на гідропоніці

Незалежно від обраного способу посадки, за сходами потрібно правильно доглядати. Про це ми розповімо нижче.

Технологія вирощування

Кріп — одна з найбільш невибагливих культур. Технологія його культивації проста і практично не залежить від грунтових і кліматичних умов.

малюнок 3. Технологія посіву кропу

Як у відкритому грунті, так і в теплиці або на підвіконні, кріп висівають рядами, поміщаючи насіння неглибоко в грунт. Після висадки їх потрібно полити, а якщо посів проводиться ранньою весною — укрити плівкою (малюнок 3).

В домашніх умовах (наприклад, при вирощуванні в квіткових горщиках), посів можна проводити групами.

Ключову роль відіграє передпосівна обробка насіння. Їх потрібно обов’язково замочити у воді. Це зробить посадковий матеріал більш якісним і істотно прискорить термін появи сходів.

Кріп на підвіконні: вирощування з насіння

Для культивації кропу на підвіконні вибирають ранні сорти. Таке насіння швидше сходять і мають високу врожайність.

Посів проводять так (малюнок 4):

 • насіння попередньо замочують в теплій воді, а потім — в слабкому розчині марганцівки для знезараження;
 • ємності вибирають будь-які, але з отворами в дні. Це необхідно для відводу надлишків вологи від коренів;
 • всередині тари укладають шар битої цегли для додаткового дренування, а зверху присипають живильним субстратом;
 • прямо на поверхню грунту висівають насіння, а зверху присипають їх невеликою кількістю землі.

малюнок 4. Вирощування свіжої зелені на підвіконні

Після цього грунт потрібно трохи зволожити і прикрити плівкою для створення сприятливих умов росту культури. Ємності виставляють на освітлений сонцем підвіконня, а укриття знімають після появи перших паростків. Надалі паростки потрібно регулярно поливати і проріджувати. Горщики рекомендується повертати раз в день, щоб рослини росли рівномірно і не нахилялися в одну сторону.

У відео показано, як підготувати і посіяти насіння для вирощування культури на підвіконні.

Посів проводять ранньою весною, навіть при наявності заморозків. Оскільки рослина холодостійка, зниження температури не відіб’ється на його схожості (малюнок 5).

примітка: якщо ви хочете постійно отримувати свіжу зелень, посів проводять раз на два тижні, починаючи з весни і до кінця літа. Ділянка під грядку з осені перекопують. Добрива можна не вносити, але до вибору попередника і сусідніх культур потрібно поставитися відповідально. Найкраще садити його після капусти, буряка, огірків і бобових культур. Грядку не рекомендується розміщувати поруч з морквою або петрушкою, а кращими сусідами вважаються картопля і часник.

Навесні грунт розпушують і, при бажанні, вносять мінеральні підгодівлі. Насіння попередньо замочують в теплій воді, щоб прискорити процес їх проростання.

малюнок 5. Посів і вирощування у відкритому грунті

Також можна обробити їх марганцівкою. Після цього насіння просушують і висівають в неглибокі борозенки (не більше 2 см). Грядки присипають грунтом і поливають. Оптимальна температура проростання становить 5 градусів, але якщо цей показник нижче, можна накрити ділянку плівкою. Як правило, перші сходи з’являються вже через один-два тижні.

Посадка і догляд за кропом у відкритому грунті і теплиці практично не відрізняються. Однак в конструкціях закритого грунту необхідно слідувати певним правилам (малюнок 6):

 • вибирати сорти, стійкі до нестачі світла (наприклад, анкер, алмаз, гренадер або кутузовський).
 • щоб прискорити проростання і видалити з насіння ефірні масла, їх замочують в теплій воді за два дні до посіву. Рідина змінюють кожні 8 годин.
 • земля на грядці повинна бути пухкої і вологою. У ній роблять неглибокі борозенки на відстані 15 см один від одного.
 • насіння висівають рядами, зверху присипають землею і поливають з розпилювача.

малюнок 6. Способи вирощування рослини в теплиці

Можна просто розсипати насіння по тепличної грядці і розподілити їх граблями, але в цьому випадку сходи будуть більш густими, і їх доведеться регулярно проріджувати. При вирощуванні в теплиці кріп слід підгодовувати аміачною селітрою раз в два місяці. Але якщо грунт родючий, цього може і не знадобитися.

Більше подробиць про вирощування зелені в теплиці ви знайдете в відео.

Використання гідропонної установки для вирощування кропу дозволить регулярно отримувати урожай з мінімальними вкладеннями і трудовитратами. Приклад подібної установки наведено на малюнку 7.

примітка: гідропоніка-це спосіб культивації культур без грунту. В установку заливають спеціальний живильний розчин, з якого рослини отримують всі необхідні речовини. Кріп невимогливий до умов вирощування, тому гідропоніка може стати одним з кращих варіантів отримання свіжої зелені не тільки влітку, але і взимку.

Зробити гідропонну установку можна іСвоїми руками. Для цього необхідний про:

 1. взяти кілька пластикових труб (довжина і розмір залежать від площі приміщення) і вирізати в них отвори під розмір горщиків.
 2. кінці труби закриваємо заглушками з отворами для шланга.
 3. в окрему ємність наливаємо поживні розчин, який по шлангах буде надходити всередину труби. Додатково можна встановити компресор для насичення рідини киснем.

Після підготовки установки приступаємо безпосередньо до посадки. Насіння висівають в окремі горщики з великими отворами в дні. У ємності укладають шар керамзиту або іншого дренуючого матеріалу, а зверху в довільно викладаємо насіння.

малюнок 7. Технологія вирощування на гідропоніці

До появи паростків живильний розчин можна не запускати в систему. Насіння поливають зверху і накривають плівкою для створення оптимального мікроклімату. Коли з’являться сходи, в трубу запускають рідину. Бажано встановити таймер і автоматичний насос, який буде подавати воду в певний час. Такий спосіб дозволяє збирати зелень без перерви цілий рік.

Як садити кріп на підвіконні

Як вже говорилося вище, насіння можна висівати в окремі горщики або великі ящики. Бажано не закладати посадковий матеріал глибоко в грунт, щоб насіння швидше проросли.

Кріп не любить занадто густий посадки. В таких умовах стебла стають занадто тонкими. Тому при вирощуванні необхідно регулярно проріджувати сходи і поливати їх. Також рекомендується періодично повертати горщики, щоб рослини рівномірно висвітлювалися.

Терміни

Терміни посадки в умовах міської квартири абсолютно не залежать від сезону. Завдяки відносно стабільній температурі і вологості, зелень можна отримати в будь-який час.

Однак для отримання врожаю взимку потрібно вибирати ранні сорти, обов’язково вкривати насіння після посіву, а також забезпечувати додаткове штучне освітлення для продовження світлового дня і активізації зростання культури.

Зимовий і подзимний посів кропу

Подзимний посів дозволяє отримати перший урожай ще ранньою весною. Для цього грядку восени перекопують, вносять в грунт мінеральні добрива і висівають насіння до перших заморозків.

примітка: подзимний посів передбачає більш глибоку закладення насіння (до 3 см), а також більш високу концентрацію насіння. Тільки так ви зможете отримати достатньо зелені, оскільки частина посадкового матеріалу взимку може загинути.

Грядку прикривають шаром мульчі, яка забезпечить достатній прогрів культури і запобігти випаровуванню вологи. Зверху бажано покласти шар укривного матеріалу.

Зимовий посів також можливий. Для цього ділянку готують восени (перекопують і розпушують), а взимку очищають від снігу і просто розкидають насіння на поверхні. Зверху їх прикривають перегноєм або шаром землі, змішаної з гноєм. Навесні, коли сніг почне танути, насіння вростуть в грунт разом з водою і перегноєм, а сходи з’являться вже через кілька тижнів.

Вирощування кропу на підвіконні взимку

Технологія вирощування кропу в домашніх умовах взимку нічим не відрізняється від іншої пори року. Єдина складність в тому, що рослинам буде не вистачати природного освітлення. Щоб продовжити світловий день, поруч з горщиками встановлюють лампи денного світла.

Також взимку можна підгодовувати культуру (приблизно раз на місяць). У природних умовах це зазвичай не потрібно, але в холодну пору року рослини можуть відчувати нестачу поживних речовин, що негативно відіб’ється на їх зростанні. Бажано підтримувати стабільну температуру до 19 градусів, хоча невелике зниження цього показника теж переноситься нормально.

Починаючи нову цікаву справу вирощування зелені в кімнаті, але не маючи уявлення про тонкощі процесу, ви, звичайно, отримаєте якісь результати. Хоча не факт, що вони будуть позитивними, адже кріп має певні властивості і вимагає отримання початкових знань в області агротехніки і продуманої підготовки.

Посадити кріп і ростити його в квартирі можна цілий рік. Інтенсивність догляду залежить від того, коли були посіяні насіння. Кріп, висаджений восени або взимку, зажадає більше сил і часу, ніж зелень, посіяна в літній період.

На сонячній стороні в хорошому грунті кріп, посаджений навесні і влітку, не відчуває потреби в додатковому освітленні і виростає зазвичай густими гіллястими кущиками. Хороший ріст сходів кропу забезпечує тривалий світловий день, тому взимку або в похмуру погоду потрібно додаткове джерело світла.

правильний вибір посадкового матеріалу і підготовка

Вибір виду насіння кропу вимагає правильного підходу для отримання багатого врожаю. Насіння нічим не відрізняються візуально, різні у них тільки терміни дозрівання. Тому сорти поділяють на ранні, середні та пізні.

Для домашнього вирощування досвідчені садівники вибирають невимогливий, стійкий і врожайний сорт грибовський, що дає ароматну зелень. Насіння потрібно лише посадити в родючий грунт і вчасно прополювати бур’яни.

Хороший город на підвіконні можна створити з насінням пізньостиглого сорту кібрай, з раннім гренадером і середньостиглим видом під назвою рішельє. Південні сорти з пряним смаком і ароматом теж непогано приживаються на підвіконнях, але більш вибагливі до умов. Пізньостиглі сорти вибирають для вирощування на підвіконні досвідчені садівники.

У недосвідчених початківців аграріїв виникає безліч питань по вирощуванню кропу будинку. Невже не можна просто увіткнути в землю насіння, регулярно поливати сходи і прополювати бур’ян в горщику? правда, замість заростей ароматної зелені можна спостерігати урожай у вигляді рідкісних безбарвних і позбавлених смаку билинок.

Які ж правила потрібно дотримуватися при домашній посадці кропу, щоб зелень вийшла не гірше, ніж на ринку?

підготовка необхідного інвентарю

Починається посадка з обов’язкової підготовки насіння. Їх вимочують в теплій воді не менше п’яти годин, потім воду зливають і на дві – три години заливають насіння середнім розчином перманганату калію. Це необхідно зробити для знезараження посівного матеріалу.

Під час вимочування заготовляють ємності, в якості яких підійдуть прості горщики для кімнатних квітів або спеціально для цього випадку зроблені з дерев’яних дощок ящики. Ємність тари залежить від запланованих обсягів врожаю, але якщо ви не зорієнтувалися з цим показником, спробуйте для початку посадити зелень в горщику об’ємом один-два літри, в дні якого є дренажні отвори для стоку надлишків води. Тару потрібно встановити на піддони.

Іноді насіння для розсади висаджують спочатку в невеликі торф’яні горщики, а з них розсаджують зелень в постійні ємності. До вибору постійної тари потрібно підійти грамотно, так, щоб горщики гармонійно вписалися в декор житлового інтер’єру і не зіпсували кімнату своїм непоказним виглядом.

У підготовлені горщики засипається невеликий шар дренажу, в якості якого підійде звичайний керамзит, щебінь або галька. Наступний невеликий шар становить не дуже дрібний пісок. Верхній шар-поживний родючий грунт у вигляді готової грунтової суміші, призначеної саме для цієї культури, або суміш звичайного дерну, перегною і торфу.

Біогумус є обов’язковим інгредієнтом грунту, в якій буде рости кріп.

Тепер можна починати сіяти і вирощувати свіжу зелень прямо у власній кімнаті.

Посів

Насіння, які при вимочуванні опустилися на дно, можна висаджувати в грунт. Затонулі насіння засіваються після попереднього підсушування на тканині або на ваті.

Немає спеціального правила геометричного посіву кропу, в горщику можна висівати зелень рядами, пучками або в будь-якому іншому порядку. Після висівання насіння зверху насипають додатковий тонкий шар грунту, що становить не більше двох сантиметрів. Потім поверхню грунту злегка зволожується, а горщик накривається поліетиленом. Парниковий ефект можна отримати, використовуючи харчову плівку, це дуже зручний спосіб.

Горщики або ящики з посадженим кропом повинні знаходитися на самому теплому і добре освітленому підвіконні, щоб середній показник температури становив плюс вісімнадцять градусів цельсія. Ємності стоять на світлі і в теплі до появи перших паростків кропу. Якщо ви правильно виконували всі рекомендації, посіви зійдуть вже через тиждень, максимум-через десять днів після посіву.

догляд за паростками

Як виявилося, вирощування перших зелених сходів-зовсім не складний процес. Витрати праці таЧасу починаються під час подальшого вирощування густого пахучого кропу.

Плівку з ємностей потрібно прибирати відразу, як тільки піднялися всі паростки. Догляд в теплі місяці полягає в створенні хорошого освітлення, регулярному поливі і обприскуванні кропу. Ще потрібно не забувати розводити горщики з розсадою, щоб рослини не схилялися убік, а тягнулися вгору.

Зимове вирощування складається з тих же дій, що і в літні місяці, необхідно тільки забезпечити кропу хороше освітлення під час короткого світлового дня. При нестачі світла неможливо отримати пухнасті кущі, оскільки паростки починають непомірно витягуватися вгору в пошуках сонячних променів. В якості додаткового освітлення підійде звичайна лампа, встановлена на півметровій висоті над горщиками із зеленню. Ранкові підсвічування кропу на підвіконні складають до шести годин на день, а для паростків в глибині кімнати потрібно включати лампу не менше, ніж на п’ятнадцять годин.

Оптимальним режимом для зелених посівів є температура від сімнадцяти до дев’ятнадцяти градусів вище нуля, хоча невеликі відхилення в ту чи іншу сторону кріп перенесе без втрат. Регулярні поливи повинні бути помірними, і два рази на місяць рекомендується робити підгодівлю грунту мінеральним добривом.

Отже, вирощувати кріп будинку виявляється складніше в осінньо-зимовий період, коли рослинам не вистачає сонячного світла. Але в будь-який час року ви зможете отримати свіжу зелень, якщо приділіть її вирощуванню час і достатню увагу.

відео-домашні хитрощі. Кріп на підвіконні

поради досвідчених городників по успішному вирощуванню

Для швидкого вирощування якісних кошлатих пучків кропу потрібно знати деякі секрети догляду за паростками:

Всі рекомендації не повинні викликати у вас думки, що впоратися з вирощуванням кропу в домашніх умовах досить проблематично, не маючи досвіду в цій справі. Але це зовсім не так, адже кріп легко розводити на підвіконні, оскільки рослинам досить родючого грунту і хорошого освітлення з вікна.

Через 14-20 днів після першого посіву висівають наступну партію насіння

Корисні властивості кропу і його пікантний аромат роблять цю зелень незамінною в приготуванні різних страв. Крім того, кальцій, фосфор, вітаміни і калієві солі в зелені кропу – необхідні компоненти масок для поліпшення кольору і освіження шкіри обличчя.

Таким чином, для отримання вітамінів круглий рік потрібно всього лише правильно організувати посадки не особливо вимогливого до умов кропу та іншої городньої зелені на своєму підвіконні. Якщо ви початківцям городник і не маєте досвіду в цій цікавій справі, рекомендуємо садити кріп в теплі весняні та літні місяці.

відео — як вдома взимку виростити кріп

Більшість людей вважають за краще вживати свіжу зелень. У будь-який час року популярністю користується кріп, який можна вирощувати на підвіконні, головне, знати як. І хоча він цілий рік продається в магазині, набагато приємніше створити на підвіконні міні-город.

Кріп вирощують як пряну зелень, проте зустрічаються люди, які його цінують за лікувальні та корисні властивості.

Якщо у початківця городника з’явилася ідея з вирощування пахучого і пишного кропу в домашніх умовах, необхідно:

 • правильно підібрати сорт;
 • ознайомитися з технологією вирощування;
 • підготувати необхідний інвентар.

Розглянемо докладніше особливості вирощування кропу в будинку.

Вибір сорту

Селекціонерами виведено багато сортів кропу. Вони відрізняються по висоті стебел, наявності пишності зелені і термінами цвітіння і дозрівання насіння. Щоб отримувати якомога довше свіжу зелень, краще посадити сорти з різними термінами дозрівання.

Зустрічаються рослини, у яких вже через 38 днів можна зрізати зелену масу. Після того як на стеблі виросте 5-6 листків, кріп почне цвісти. Якраз до цього часу підросте вже середньостиглий по дозріванню сорт.

ранньостиглі сорти

Серед сортів кропу з раннім терміном дозрівання виділяються:

 1. далекий. Вже через місяць виростає кріп , у якого розетки довжиною 25 см.густота листя вважається середньою. Вони мають насичений зелений колір, покриті восковим нальотом. Цей сорт має стійкий імунітет до хвороб і шкідників.
 2. грибовський. Можна сіяти навесні, в середині літа, з досвечиванием в зимовий період. У нього виростають ароматні листя протягом місяця.
 3. аврора. Вважається новим сортом, що дає ранню зелень. Вже на 25-й день можна вживати його соковиті листя, що відрізняються пряним запахом і насиченістю. Рослини добре розвиваються, рідко хворіють і не пошкоджуються шкідниками.

середньостиглі сорти

У сортів кропу, які відносять до середньостиглих, вегетаційний період подовжується на тиждень, тому вони відрізняються від ранніх більшою листям.

Серед середньостиглих різновидів кропу відомі:

 1. кущистий. Зелені виростає багато, збирати її починають через 70 днів. Першу зрізання виробляють знизу. Зрізати листя з однієї рослини можна кілька разів. У нього багато соковитої, ароматної зелені.
 2. лесногорский. Рекомендують вирощувати для отримання великих і ароматних листя. Навіть коли з’являться парасольки, можна продовжувати зрізання листя. Сорт відрізняється стійкістю до хвороб і шкідників.
 3. ряснолистяний кріп. Вирощують, щоб отримати багато пишної зелені. Він не дарма отримав свою назву: листя виростають у великій кількості, ароматними і соковитими. Його можна сіяти кілька разів на рік.

пізньостиглі сорти

Ці рослини відрізняються тим, що на них довго зберігається ніжна зелень. Вони іноді не встигають дозрівати до кінця.

Серед відомих пізніх сортів:

 1. алігатор. Його цінують за тривалу пишну зелень. У нього пізно утворюються парасольки з квітами, тому зелень можна збирати майже весь літній сезон. Листя виходять яскраво-зеленими, покритими восковим нальотом.
 2. кибрай. Листя у нього широкі, зелені з невеликою жовтизною. Наліт майже непомітний. Розетки виходять великими, виростають на висоту 40 см. Популярний голландський сорт. Відрізняється невибагливістю, переносячи різні умови. Дає багато ароматної зелені. Зрізання можна робити тривалий час. Виростає у висоту до 1,5 метра.

підготовка насіння

Щоб для посіву попалися тільки якісне насіння і швидше проросли, необхідно їх замочити в теплій воді. Їх поміщають в тканину і замочують близько доби, змінюючи воду через 12 годин.

Насіння можна обробити слабким розчином марганцівки, потримавши протягом 3 годин.

Ті зернятка, які спливли, бажано видалити, так як вони вважаються непридатними для посіву, а занурені на дно посуду необхідно трохи просушити на папері.

необхідний інвентар

Для посіву кропу можна придбати контейнери, які використовують для вирощування розсади. У них бажано виконати отвори для стоку зайвої води, потім засипати дренажний шар близько 2 см. Для цих цілей використовують керамзит, який можна придбати в квітковому магазині. Потім ємність рекомендується заповнити грунтом.

Посів

Добре, якщо для посадки насіння буде заздалегідь приготовлена садова земля. Якщо ж не вийшло, можна купити грунт для вирощування квітів. Основною умовою для отримання дружних сходів є рихлість грунту, тому перед посівом в землю можна додати трохи піску і біогумусу.

Після того як контейнер буде заповнений грунтом, його потрібно ще трохи зволожити. Краще це зробити за допомогою пульверизатора. Потім виконати невеликі борозенки, глибина яких повинна відповідати 1,5 см.їх теж рекомендується побризкати водою. Посадити насіння, злегка прикрити землею. Накрити контейнер плівкою і поставити в тепле місце.

Для посадки насіння температура повинна бути не нижче 18 °с.попередньо замочені екземпляри сходять близько 7-10 днів.

Догляд

Вирощування кропу на підвіконні в квартирі, особливо взимку-непросте заняття. Якщо не дотримуватися правил, то зелень вийде кволою і слабкою.

комфортна температура

Після того як кріп зійде, перший тиждень рекомендується знизити температуру в нічний час. Для цього можна відкрити кватирку або перенести сходи на засклену лоджію. Для рослин досить температури 8-9 °с. Це необхідно, щоб кріп не витягувався, а стебла ставали міцнішими.

Вдень температуруНадмірним, молоду зелень потрібно обприскувати чистою відстояною водою.

Перший тиждень після появи сходів добре б знижувати температуру вночі, щоб рослини не поспішали рости вгору, а набирали силу. Можна виносити на вулицю або відкривати вікно – все залежить від пори року і погоди за вікном. Через 1-1,5 місяці можна прибирати зелень, якщо зрізати гілочки під корінь, нові вже не відросте, тому краще зрізати рослини і садити нові. Зазвичай в квартирі вирощують кріп не на продаж, а для себе, тому можна потроху зрізати рослини в міру потреби і садити нові.

відео «домашній сад на підвіконні»

Показове відео з домашнім садом на підвіконні.

Багато господині цікавляться як виростити кріп будинку на підвіконні взимку. Адже необхідність у свіжій зелені, яка коштує недешево, особливо в зимово-весняний сезон, присутній завжди. Кріп додають практично в будь – які страви-супи, рагу, салати, печеня, відварені і смажені овочі, млинці, начинки для закусочних пиріжків і вареників. А класична молода картопля з вершковим маслом і кропом, здатна привести в трепет найвибагливішого гурмана. Давайте розберемося як посадити кріп на підвіконні на зимовий час.

детально про те, як виростити кріп будинку на підвіконні взимку

Дивно, але не всі знають, що городня зелень дуже чутлива до навколишнього середовища і вбирає з грунту і повітря всі наявні речовини, в тому числі і отруйні.

Так що вирощений в умовах парників кріп може накопичувати не тільки отрутохімікати і пестициди, а й надлишок мінеральних добрив, без яких неможливо в промислових масштабах отримувати гідний урожай, і, відповідно, прибуток. У листі кропу завжди концентруються нітрати з азотних підгодівлі аміачною селітрою або сечовиною, які проводять для швидкого нарощування зеленої маси рослин.

Придбання на ринку зелені також загрожує отруєннями, адже вам же невідомо, де розташовані грядки, а раптом біля траси, в промисловій або міській зоні або в місцевості з підвищеним радіаційним фоном. Тому найпростіший спосіб вживати корисні гілочки кропу безпечно-культивувати рослину самостійно.

свіжа зелень круглий рік-чи можливо це?

Навіть якщо у вас немає власного городу , ласувати соковитою пряною зеленню кропу щодня не складає труднощів. Досить ознайомитися з агротехнікою цієї рослини в домашніх умовах, докласти мінімум зусиль, і результат не змусить себе чекати.

вибір місця в квартирі під кріп

Посадочні ємності з кропом можна розмістити на балконі, а в зимовий час на утепленій лоджії. Багато досвідчених господині ростять зелень на кухонному підвіконні, регулярно використовуючи окремі гілочки для приготування і прикраси улюблених страв.

Підійде для створення міні-городу підвіконня вікон, що виходять на захід, південний захід, південь, південний схід і схід, оскільки кріп-рослина довгого дня. Вирощувати кріп можна і на підвіконнях вікон, що дивляться на північ, при організації додаткового освітлення . Підсвічування також буде потрібно в зимовий час, коли світловий день стає коротким, а похмура погода переважає.

посадкова ємність і почвогрунт

Кріп відмінно росте і в глиняних горщиках, і в керамічних вазонах, і в пластикових контейнерах, і в дерев’яних ящиках. Головна умова-наявність дренажних отворів.

Вибір залишається за вами. Погодившись з інтер’єром приміщення, де буде знаходитися ваш городик, визначитеся з вибором посадкової ємності. Наприклад, дерев’яна діжка відмінно впишеться в інтер’єр кухні, виконаної в стилі кантрі, як і горщик з необпаленої глини.

Для кропу підійде будь-яка універсальна грунтова суміш, куплена в садовому магазині. Добре росте зелень в спеціалізованому грунті для розсади овочевих культур, а також в землі, призначеної для кімнатних квітів. Досить звернути увагу при покупці на кислотність грунту – вона повинна знаходитися в межах 5,5 – 7,0 ph.

Можливий варіант і самостійного приготування грунтового грунту під листову зелень. Багато для цього садову землю прожарюють в духовій шафі для знищення небезпечних мікроорганізмів, охолоджують і змішують з річковим піском, тирсою і торфом (3:1:1:1). Ще один варіант композиції-прожарена дернова земля, компост, перегній (1:1:1) з додаванням столової ложки рослинної золи на кожен кілограм суміші. Ми ж землю намагаємося термічно не обробляти, а для захисту від патогенів використовуємо лушпиння цибулі — кладемо лусочки в посівні стаканчики і/або заварюємо.

посів кропу на підвіконні

Насіння бажано купувати в спеціалізованих точках або брати у знайомих. Для прискорення появи молодих пагонів посадковий матеріал замочують між шарами натуральної тканини на 48 годин, просушують протягом 30 хвилин, заливають гарячою (40-50°c) водою і витримують чверть години, після чого відразу приступають до посадки.

На дні посадкової ємності бажано зробити дренажний шар, який запобіжить застій вологи. Як дренаж підійдуть биті глиняні черепки, дрібна галька, цегляна крихта, керамзит, агроперліт, шкаралупа яєць, великі шматочки золи.

Попередньо грунтову суміш рясно зволожують. Закладення насіння здійснюють на глибину 1,5-2 см, відстань між рослинами залишають близько 4-5 см. Після посадкових робіт ємність накривають поліетиленом і відправляють в тепле темне місце до моменту поява перших сходів, які зазвичай прокльовуються на 5-7 день. Далі поліетилен прибирають і виставляють горщик на постійне місце проживання.

Догляд за кропом

Зростаючу зелень поливають раз в 2-3 дня, орієнтуючись на стан землі, яка не повинна пересихати. Регулярність поливу забезпечить яскравий колір і соковитість зелені. Однак не допускайте перезволоження грунту, оскільки коріння кропу можуть загнити.

Використовуйте для добрива кропу тільки органічні розчини . У домашніх умовах хорошою підгодівлею може стати настій на яєчній шкаралупі, попередньо промитих з милом бананових кірках , шкірці грейпфрута. Можна удобрювати посадки кропу рідиною, отриманої після варіння картоплі, тільки несолоної. Ми, наприклад, картоплі і моркви завжди відварюємо і цією водичкою поливаємо всі кімнатні квіти.

Корисно періодично припудрювати землю в горщиках або ящиках перед поливом просіяної рослинною золою , яка є постачальником цінних мікроелементів, повністю засвоюваних рослинами.

При дефіциті світла паростки кропу витягуються і бліднуть. Організуйте досвечивание біолампами або люмінісцентними лампами таким чином, щоб світловий день культури становив від 10 до 12 годин. У літню спеку притіняйте кріп з полудня до обіду, оскільки рослини можуть вигоряти під палючими сонячними променями.

Розраховуйте на перший урожай через 4 тижні після посадки. Організуйте постійний підсів (раз в 2 тижні) в звільняються від використаної зелені ємності, так як виростити кріп будинку на підвіконні взимку можна на зразок конвеєра. Можна також обривати лише листочки, тоді кущі піднімуться і все 3 зимових місяці будуть віддавати запашну зелень.