Домой Придомовые постройки Різновиди туї, опис сортів, вирощування. Туя західна-яким зимостійким сортам віддати перевагу? туя західна з жовтою хвоєю сорту

Різновиди туї, опис сортів, вирощування. Туя західна-яким зимостійким сортам віддати перевагу? туя західна з жовтою хвоєю сорту

0
Різновиди туї, опис сортів, вирощування. Туя західна-яким зимостійким сортам віддати перевагу? туя західна з жовтою хвоєю сорту

В саду, офісі і вдома стає все більш популярним. Людям приїлися фіалки і гортензії, хочеться прикрасити свій будинок величним кедром або ніжним, вічнозеленим чагарником, під назвою туя. Саме про неї сьогодні і піде у нас мова. При цьому різновиди туї залишають величезну кількість варіантів для оформлення декору. Її вічнозелена хвоя буде радувати вас і наповнювати будинок життям і красою. При цьому рослина не можна назвати примхливим, воно виживає в найскладніших умовах.

Загальний опис

Практично всім подобається свіжий, пряний аромат, який виділяє це дерево. Воно так і вабить відпочити від повсякденної роботи. Всі різновиди туї мають велику стійкість до гниття, вони зимостійкі і тепловинослівие, тобто виживе ваше дерево хоч в умовах оранжереї, хоч в саду. Відноситься ця рослина до сімейства кипарисових. У природі туя-це дерево, середня висота його досягає 12-18 метрів (іноді вони виростають і до 75 метрів), або чагарник найрізноманітніших форм. Хвоя у цих рослин дуже цікава, лускоподібна, а у молодих рослин ігловідная. Різновиди туї дозволяють оформити ваш сад так, як вам цього захочеться. Нижче ми розберемо основні їх види, щоб ви мали повне уявлення про це чудовому хвойному сімействі.

Який буває туя

Всі різновиди туї описати у нас не вийде, оскільки їх дуже багато. Однак ми дамо вам орієнтири, виходячи з яких, ви зможете планувати покупку. Виділяють три основні групи:

 • карликові-використовуються зазвичай в рокаріях і альпінаріях.
 • кущисті різновиди використовуються для висадки живоплоту.
 • солітерні туї-це красуні, призначені для одиночної посадки.

На сьогоднішній день відомо п’ять видів туї і десятки різних їх форм і різновидів. Прекрасно підходить для садівництва в будь-якій кліматичній зоні. Вона є самою зимостійкою і невибагливою, має велику кількість форм і сортів. Другий вид, який теж виживе в будь — яких умовах-це туя японська. Вона зустрічається в японії, росте в змішаних лісах і горах, на висоті 1000-1800 метрів. Дерево може досягати 18 метрів у висоту. Ці види туї морозостійкі, невибагливі в догляді, вони можуть досить довгий час обходитися без води.

У росте вона не так добре переносить зиму, молоді пагони підмерзають під час сильних морозів, але рослина може швидко відновлюватися. Відрізняється віялоподібними гілочками. У середній смузі вона росте тільки під укриттям. Нарешті, туя корейська — це чагарник з розлогими гілками і м’якою хвоєю. Однак зростає тільки в південних регіонах. Тепер ми хотіли б докладніше розглянути види туї, щоб ви могли підібрати кращий варіант для свого будинку або саду.

Західна туя смарагд

По-іншому її називають туя колоновидна. Ця рослина прийшло до нас з північної америки. Воно прекрасно росте в тінистій місцевості, в глинистому і піщаному грунті. Єдина умова-достатня кількість вологи для кореневої системи. Вирости ця туя може до 20 метрів у висоту, а живе таке дерево до 1000 років. Тобто посадці будуть радіти ще ваші праправнуки. Розмножується туя колоновидна за допомогою вкорінення живців. Це найпопулярніше в російських садах.

Діаметр крони цієї рослини досягає 5 метрів, це потрібно враховувати, коли ви вибираєте місце для посадки. Звичайно, для кімнати або зимового саду це занадто велика рослина, проте в саду воно стане розкішною прикрасою. Молоде деревце має саме пірамідальну форму, а більш старі дерева мають яйцеподібну крону. Хвоя у дерева в формі луски, темно-зеленого забарвлення, взимку вона приймає бурий відтінок.

Особливості росту і розвитку

Знаєте, з чого виростає це величезне дерево? якщо не брати до уваги розмноження за допомогою живців і відростків в умовах розплідника, то це насіння. Звичайно, саджанці туї стануть повноцінними деревами набагато швидше, ніж насіння. Плоди туї-шишки. Вони виростають маленькі, максимум 12 мм.всередині є два насіння. Молода рослина додає щорічно до 30 см у висоту і до 10 см в діаметрі, тобто темпи зростання набагато швидше, ніж у ялинки або кедра.

Деревина у цієї породи має червонуватий відтінок, вона досить м’яка. Смола у цього дерева не виділяється, проте за рахунок ефірних масел воно виділяє приємний аромат. Коріння розташовані компактно і не розростаються.

Найкраще росте ця туя на дачі або на ділянці при приватному будинку. Ця рослина дуже любить світло, але переносить і тінь, так що якщо немає вільних сонячних ділянок — не біда. Родючий чорнозем для неї зовсім не обов’язковий, найкраще рослина себе почуває на глинистих грунтах, непогано росте на легкому, піщаному грунті. Може рости навіть в низинах, де грунт вологий. Дерево зовсім не вважається вибагливим. Дорослі дерева прекрасно переносять як спеку, так і холод, добре себе почувають в міських умовах.

Туя пірамідальна

Це ще один чудовий вид, який чудово підходить для прикраси саду. Ця туя взимку спокійно перенесе навіть найсильніші холоди, а значить, може бути використана для прикраси саду. Це дерево з вузькою кроною висотою до 6-7 метрів і діаметром до 1.3 метра. Дуже цікавим є будова крони, з короткими, щільними пагонами. Хвоя лускоподібна, колір темно-зелений, який практично не змінюється з настанням зими. Висаджена в певній послідовності, вона стане ідеальною прикрасою для вашого саду.

Туя пірамідальна швидко росте, до 20 см на рік. Вона невимоглива до грунтів, але найкраще себе почуває на помірно родючих грунтах середнього зволоження. Посуху переносить дуже погано, як і повну тінь. Найкраще вибирайте злегка притінені ділянки. Ідеальну форму мають дерева при регулярній обрізці, можуть застосовуватися для формування високих (до 4 метрів), формованих і вільнорастучих огорож.

Туя санкіст

Не завжди і не в будь-якому саду потрібні дерева-гіганти. Десь для оформлення хочеться посадити витончений чагарник. Не поспішайте прибирати з варіантів саджанці туї. Наприклад, цей щільний чагарник стане чудовою прикрасою для входу в альтанку. Його висота 3-5 метрів, діаметр крони 1-2 метри. Крона конічна, злегка скуйовджена, з густо розгалуженими гілками. Родом вона з канади. Дуже ошатною є хвоя цих рослин. У молодих рослин вона золотисто-жовта, з віком вона змінюється на більш яскраву, лимонно-жовту. У дорослих рослин вона набуває бронзовий відтінок. Цей різновид росте повільно, приблизно до 10 років туя досягне всього 2 метрів.

Вирощування хвойного чагарнику

Різновид санкіст не вимоглива до ґрунтових умов. Вона світлолюбна і прекрасно переносить стрижку. Зимові холоди переживає легко, за винятком дуже сильних. Цей чагарник рекомендується для барвистих, змішаних композицій, а також прекрасно виглядає у вигляді індивідуальної посадки. Віддає перевагу вологим, родючим грунтам, а посуху переносить важко. Якщо випав тривалий, сухий і жаркий період, а у вас немає можливості здійснювати полив, туя вступить у фазу масового семеношения. Це призводить до втрати декоративності.

Туя вагнері

А ми продовжуємо розглядати дивовижне хвойна рослина, під назвою туя. Види і сорти представлені в такому чудовому розмаїтті, що потрібно добре подумати, перш ніж вибирати для себе ту чи іншу рослину. Наступний вид-це невелике, декоративне деревце, висотою до 3.5 метрів і шириною до 1.5 метрів. У горщику зазвичай виростає набагато компактніше. Привертає яйцеподібна, щільна крона, з численними тонкими, вертикально розташованими пагонами. Хвоя сіро-зелена, взимку набуває мідний відтінок. Середній, дуже вимоглива до ґрунтових умов, їй необхідно забезпечити родючий і добре зволожений грунт. Цей невеликий чагарник відрізняє висока морозостійкість. Оригінальна форма крони робить тую найбільш привабливим варіантом для солітерних посадок і контейнерного вирощування. Тобто це найкраща кімнатна туя, домашня або вирощується в вазонах, які влітку виставляють в сад, на свіже повітря.

Туя глобоза

Ще один порівняно невеликий вид, який чудово підходить для контейнерного змісту. Це чагарник кулястої форми, висотою до 2 метрів. Хвоя світло зелена, з настанням зими стає коричневою. Пагони прямі і плоскі, піднімаються вертикально вгору. Росте дуже повільно, приблизно за десять років кущ досягне висоти 1 метр. Дуже зручна туя для вирощування як в кімнаті, так і в саду. Цей чагарник зимостійкий і тіньовитривалий, посухостійкий. Йому необхідно забезпечити родючий і вологий грунт. СтосовноЦього виду, слід зазначити, що він гірше інших переносить сухість повітря. Потребує більш частих поливах, при вирощуванні в приміщенні бажано обкладати його мохом, щоб грунт не пересихала.

Такі найбільш популярні різновиди туї. Сподіваємося, що змогли вас зацікавити, і ви обов’язково спробуєте посадити у себе на дачі або біля будинку це вічнозелена рослина, адже в догляді за ним немає нічого складного.

Хвойні рослини все популярніші. І одну з головних ролей в озелененні грає туя, види і сорти з фото якої вражають різноманітністю форм, розмірів і дивно ошатних забарвлень. Предками сучасних туй стали дикорослі північноамериканські чагарники, вперше систематизовані і описані карлом ліннеєм.

Якщо в природі це вічнозелена рослина частіше виглядає як великий чагарник або дерево висотою з багатоповерховий будинок, то в скверах і садах частіше висаджуються карликові сорти не вище метра. Густа крона дикоросів завдяки зусиллям селекціонерів у стала пірамідальної і округлої, яйцевидної або колоновидної.

Вид, що отримав назву thuja occidentalis, або , на фото, з кінця xviii століття значно розширився за рахунок декоративних рослин, істотно відрізняються перших, виявлених екземплярів з півночі американського континенту.

у розпорядженні дачників і професійних ландшафтних дизайнерів не тільки туї із зеленою, сріблястою хвоєю, а й строкаті або золотисті рослини. Тому перед тим як планувати посадку хвойніков на ділянці, корисно:

 • вивчити пропоновані сорти, види і фото туй;
 • порівняти їх сильні і слабкі сторони;
 • створити всі умови для активного росту і довгого життя рослин.

Поряд з туєю західної в озелененні використовуються інші види цього хвойника. Найчастіше це туя складчаста, а також біота, через азіатського походження звана туєю східної.

Туя західна даніка (t. Occidentalis danica)

у числі найпопулярніших сортів-зображена на фото туя даніка з дуже компактною щільною кроною у формі кулі. Невелике, майже карликова рослина ідеально для невисоких бордюрів, одиничних і групових посадок на просторих галявинах або в затишних куточках саду, на тлі більших дерев, і навіть квітів.

при висоті 60 см діаметр крони туї даніка становить 80-100 см. Сильноветвящиеся пагони покриті м’якою лускатою хвоєю, яка в теплу пору року забарвлена в яскраві світло-зелені тони, а до осені стає червонувато-бронзової. Для данського сорту, виведеного в 1948 році, характерний дуже неспішний ріст, тому туя навіть без стрижки добре зберігає форму.

До переваг хвойника варто віднести морозостійкість, здатність рости в півтіні і не піддаватися весняним опіків, серйозно псує зовнішній вигляд.

Туя західна міріам (thuja occidentalis mirjam)

туя західна виявилася відмінним матеріалом для роботи селекціонерів. Сьогодні предками сучасних різновидів стають вже полюбилися сорти, такі як даніка. Можна помітити, що фото цього виду і сорту туї міріам мають багато схожих рис.

Рослина, отримане завдяки поміченої і закріпленої мутації хвої, є прямим нащадком данського сорту. У нього така ж компактна куляста крона діаметром до 80 см, невеликий річний приріст і відмінна витривалість.

Головна відмінність туї міріам-жовто-зелене літнє забарвлення лускатої хвої, яка взимку стає коричневою.

тую міріам рекомендують на грунті зі слабокислою реакцією. Поки рослина не приживеться, грунт підтримують у вологому стані. Надалі чагарник стає більш стійким до посухи, але краще росте при регулярному поливі. Хвойник чудово вписується в ландшафт японського саду, буде доречний біля підніжжя альпійської гірки або на тлі насиченої зелені більших культур.

Туя західна рейнголд (т. Occidentalis rheingold)

золотиста хвоя і приваблива ширококонічна крона – причини, за якими туя рейнгольд користується особливою увагою з боку власників заміських будинків. В оригінальному забарвленні чагарнику з холодами з’являються бронзові тони, які нітрохи не псують ні виду туї, ні всього пейзажу. Цей сорт відноситься до карликовим. Тільки у дуже старих рослин крона може розростися до 2,5 метрів у висоту. Це, через повільний темп зростання, відбувається тільки в 15-20 років після посадки.

Чагарник однаково хороший в якості солітера і як частина декоративної огорожі. Молода рослина приживається в контейнері і відмінно прикрашає тераси, лоджії та балкони. Тонкі, гнучкі пагони цього сорту туї непогано переносять стрижку, яка допомагає підтримувати красиву форму крони і здоровий вигляд хвої.

Туя західна спіраліс (t. Occidentalis spiralis)

пірамідальні туї і сорти з вузькою конічною кроною незамінні для живоплотів, що зберігають свою красу і функціональність протягом усього року. Сьогодні в розпорядженні садівників багато подібних рослин, і туя спіраліс – одне з них.

Для цього хвойника характерна оригінальна, спірально звивиста форма пагонів, яка і дала назву сорту. Крона дорослого екземпляра має вигляд вузького конуса і досягає висоти 3 метрів. Гілки щільно покриті лускатою хвоєю насиченого зеленого відтінку.

Оскільки ця туя росте швидше, ніж інші близькоспоріднені рослини, чагарники вимагають регулярної стрижки і грамотного підбору місця для посадки. У тіні туя стає пухкої, втрачає правильну форму.

Туя західна голден таффет (t. Occidentalis golden tuffet)

ще один карликовий чагарник c кулястої кроною виділяється яскравою жовтою хвоєю, яка відстає від тонких, никнуть на кінцях пагонів і до холодів набуває теплий, червонувато-коричневий або помаранчевий тон.

Щоб туя голден таффет проявила свої кращі якості, їй підбирають добре освітлену ділянку з помірно родючим пухким грунтом. Якщо крона чагарнику буде довго перебувати в тіні, її колір потьмяніє і втратить більшу частину привабливості.

в саду рослина цього виду і сорту, як на фото туї, чудово прикрасить кам’янистий куточок, бордюр, невелику галявину по сусідству з вересками, високорослими квітучими багатолітниками, що не затінюють невеликі яскраві хвойники.

Туя західна вересковидна (t. Occidentalis var. Ericoides)

у сприятливих умовах верес утворює густі щільні зарості. Туя верескоподібна не має такої здатності, але за формою чагарники мають багато спільного. Багатостовбурна розгалужена крона хвойника, розростаючись, стає неправильним кулею діаметром близько метра.

Пагони покриває м’яка голчаста хвоя, яка у верхній частині куща має яскраве зелене або жовтувате забарвлення. На багаторічній деревині зелень забарвлюється в більш спокійні сріблясті або сіруваті відтінки.

Характерна особливість сорту – незвичайна зимова забарвлення з переважанням фіолетових і бурих фарб.

Туя західна бурштин (t. Occidentalis jantar)

жовтий відтінок літньої і яскравий, медово-бурштиновий колір зимової хвої – характерна особливість туї бурштин з кінічною кроною висотою від 1,8 до 3,5 метрів. Хоча цей сорт порівняно недавно став доступний любителям хвойних рослин, завдяки щільності крони, її оригінальному кольору і невибагливості рослина вже знайшло безліч шанувальників.

Туя зимостійка, легко пристосовується до умов сучасного міста. Чагарник не страждає від активного весняного сонця і при прирості близько 10-20 см в рік підтримує правильну природну форму.

Туя бурштин придатна для вирощування і під відкритим небом, і в контейнерах. В цьому випадку рослина прикрасить простору відкриту терасу, балкон або мощену майданчик біля будинку.

Туя західна містер боулінг болл (t. Occidentalis mr. Bowling ball)

карликова туя боулінг болл з ажурною кулястою кроною привертає увагу не тільки невеликими розмірами, але і сріблястою тонкою хвоєю, що залишає враження легкості і ніжності. Восени на пагонах з’являються бронзові мазки, які зберігаються до весни.

Як і більшості мініатюрних сортів, у цієї туї зовсім низький темп зростання. Тому тільки до 10-15 років рослина досягає діаметра 70-90 см. Чагарник не потребує частої стрижки, досить навесні видаляти пошкоджені пагони і злегка коригувати кулясту форму.

Туя західна літтл чемпіон (t. Occidentalis little champion)

характерні риси туї літтл чемпіон-це округло-яйцеподібна форма крони і зелена луската хвоя, яка на зиму стає коричнево-бурою. Сорт відноситься до мініатюрних, майже карликовим. До 10-річного віку чагарник досягає висоти не більше півтора метрів. За рік рослина не додає більше 6-10 см і може використовуватися як в груповихПосадках, так і в якості одиночного рослини біля основи великих каменів, поруч з хвойними або листяними деревами. З туї цього сорту вийдуть бордюр вільної форми або відмінна горшкова культура.

Туя літтл чемпіон добре переносить стрижку, але в частій обрізку не потребує. Рослина невибаглива, без серйозних втрат переживає зими, виносить забруднення міського повітря і нерегулярні посухи.

Туя західна філіформіс (t. Occidentalis filiformis)

у більшості сортів туї західної пагони сильно гілкуються, але є і винятки. До них відноситься декоративна туя філіформіс з оригінальними ниткоподібними гілками, завдяки яким чагарник набуває вигляду невеликої копиці сіна. Світло-зелена луската хвоя щільно облягає пониклі пагони і підкреслює незвичайність рослини.

Повільно зростаюча хвойна культура солнцелюбива, не переносить тривалих і регулярних посушливих періодів, але при цьому не виглядає пригніченою при вирощуванні в діжці або в умовах міста. До 10–річного віку широкопірамідальна туя досягає висоти 1,5-2 метрів при майже такому ж діаметрі крони. Туя фоліформіс універсальна і завдяки незвичайній красі обов’язково стане яскравою зіркою саду.

Туя західна вагнері (t. Occidentalis wagneri)

цей сорт туї з сіро-зеленою хвоєю підходить для вирощування в регіонах з холодними зимами. Висока морозостійкість рослини — не єдина його перевага. У туї вагнері щільна, завдяки безлічі тонких рясно розгалужених пагонів яйцеподібна крона. Вона відмінно тримає природну форму і не вимагає трудомісткого догляду.

При посадці чагарнику потрібно враховувати, що дорослий екземпляр досягає висоти 3,5 метрів, а його крона розростається до півтора метрів в ширину.

Щоб таке об’ємне рослина не втратило привабливості навесні, восени його пов’язують. Це вбереже пагони туї від розломів і висушення.

Туя західна літтл гіант (t. Occidentalis little giant)

маленький гігант. Така назва цього сорту туї повністю виправдано, адже куляста крона туї літтл гіант у висоту не перевищує півметра, але настільки красива рослина не можна не помітити навіть серед найрозкішніших квітів і дерев.

Карликова форма хвойника є однією з найменших. Вона відмінно тримає природний вигляд щільної сфери. Влітку туя одягнена в яскраву зелену хвою, яка з холодами змінює колір на коричневий.

Туя західна фастігіата (t. Occidentalis fastigiata)

нагадує туя фастигиата завдяки спрямованим вгору паросткам має форму щільної колони. Потужна рослина із зеленою ароматною хвоєю ніколи не змінює забарвлення, без видимих втрат переносить морози і може виростати до 6-метрової висоти.

Згідно опису сорту, туя ідеальна для , які з успіхом приховають ділянку від сторонніх очей, але не займуть багато місця.

Туя західна санкіст (t. Occidentalis sunkist)

туї з золотистою хвоєю – одне з найоригінальніших прикрас саду. Вони не втрачають краси і взимку, чудово виглядають поруч зі своїми зеленими побратимами. Туя західна санкіст має дуже яскраву лимонно-жовту літню хвою. Взимку щільна крона чагарнику стає більш темною, майже бронзової.

Завдяки повільному зростанню і хорошою пристосовності чагарник не потребує частої глибокої стрижці. У 10-річному віці хвойна культура виростає до 2 метрів. Максимальна висота цієї туї становить три метри, що дозволяє використовувати санкіст для живих стін і ефектних зелених скульптур.

Туя складчаста кан-кан (t. Plicata can-can)

конусоподібна туя канкан, як і інші сорти туї складчастої, демонструє високу зимостійкість і крайню невибагливість. Чагарник висотою близько півтора метрів покритий щільною глянсовою хвоєю, темно-зеленою на багаторічній деревині і світлою, більш яскравою – на кінцях пагонів. У сорту рідкісна для туї здатність. Вона зберігає колір протягом усього року, при цьому середньорічний приріст чагарнику не перевищує 10 см.

Туя складчаста корник (t. Plicata kornik)

польські селекціонери отримали оригінальну форму туї складчастої з конічною кроною, що складається з широких зелено-жовтих пагонів. Туя корник досить велика. При правильно обраному місці для посадки і невеликому догляді триметрові чагарники перетворюються в щільні красиві огорожі з ароматною хвоєю.

Туя складчаста віпкорд (t. Plicata whipcord)

своєю назвою туя віпкорд зобов’язана формі пагонів, що нагадують звисаючу бечеву. Гілки рослини мало гілкуються, покриті загостреною лускоподібної хвоєю, на всьому протязі зберігають невелику товщину і никне форму. Завдяки цьому дорослий хвойник має вигляд півсфери висотою від 50 до 100 см і діаметром до 150 см. Кущ відмінно тримає вітрове навантаження, переживає морозні зими, не втрачає декоративності на повному сонці. Однак посуха може завдати чагарнику і його красі непоправної шкоди.

Оригінальність сорту приваблює не тільки рядових дачників, а й майстрів топіарного мистецтва, які за допомогою кропіткої стрижки надають рослинам найхимерніші форми.

Відео про сорти туї для саду

Туя карликова — це вічнозелена хвойна рослина, яка відноситься до сімейства кипарисових. Ці чагарники давно користуються великим попитом серед садівників, так як володіють густою кроною, яка має величезне значення в плані декоративного прикраси присадибних ділянок, парків або садів.

Цей різновид хвойних рослин, знаменита не тільки завдяки своєму зовнішньому вигляду, але і здатністю впливати на здоров’я людини, адже нетривала спокійна прогулянка по алеї усадженої туями, сприяє заспокоєнню нервів. Ландшафтні дизайнери відносять тую до числа базових рослин для створення найрізноманітніших декоративних композицій в саду.

Переваги

Чому безліч людей віддає перевагу саме карликовим сортам:

 1. перш за все, туя це хвойна рослина, а значить, вона здатна радувати погляди людей своєю пишною зеленою хвоєю протягом усього року;
 2. від природи, туї здатні добре очищати повітря. Вони збагачують навколишнє середовище киснем, завдяки чому ця рослина висаджується на території лікарень, вздовж алей і парків, де постійно прогулюються люди;
 3. низькорослі сорти відмінно підходять для створення живоплоту, які створюють непоганий декоративний ефект, при цьому зменшують проникність шуму з вулиці;
 4. рослина невибаглива в плані догляду за ним;
 5. карликові хвойні досить просто переносять перепади температури;
 6. висаджуючи туї на своїй ділянці, можна створити дуже багато цікавих декоративних варіантів.

найпоширеніші сорти

Дана туя низькорослого сорту, має незвичайну форму кулі, діаметром не більше одного метра. Невеликі пухнасті кулі, дуже здорово вписуються в дизайн садової ділянки, особливо якщо поєднувати їх з іншими видами рослин;

Чагарник невисокого зросту з красивою гіллястою кроною, який дуже добре виглядає в композиції альпійської гірки. Особливістю даного сорту є його здатність до зміни забарвлення в залежності від пори року. Влітку, крона туї літл чемпіон виділяється своєю світло-коричневою хвоєю – а в період зимових холодів-вона стає бронзового кольору;

Куляста туя, діаметр близько 50 сантиметрів. Росте дуже повільно, і досягає свого максимального розміру, тільки через 10 років після посадки. Ідеально поєднується з камінням;

Невисока туя, яка має кулясту крону з жовто-зеленою хвоєю у вигляді дрібних лусочок. Даний сорт дуже добре виглядає в альпінаріях (мініатюрний сад). Темпи зростання дуже повільні (виростає до 50-60 сантиметрів у висоту тільки через 10 років після висадки);

Фахівці, які займаються розведенням і вирощуванням декоративних сортів туй, радять висаджувати карликові сорти на ділянках, з бідним грунтом. Це необхідно робити для того, щоб вони не прагнули рости вгору, і не втрачали свою звичну форму.

правильний вибір рослини

Щоб досягти якомога кращого декоративного ефекту, потрібно дуже уважно підходити до вибору карликової туї, яка буде рости в саду. Для початку, фахівці радять врахувати всі особливості області, і параметри ділянки на якому буде висаджуватися чагарник (грунт і сонячне освітлення).

При виборі сорту карликової туї, потрібно враховувати наступні нюанси:

 • витривалість до тінистих місць;
 • стійкість до сильних заморозків;
 • вимогливість в плані догляду;

Перш ніж купувати карликову тую, необхідно звернути увагу на її зовнішній вигляд. Адже якщо купитиТиском снігових покривів, гілки рекомендується не сильно пов’язувати разом.

 • декоративні властивості

Оформляти сад можна окремими екземплярами, варіаціями в групі. Висаджування проводять уздовж алей, комбінованими посадками з іншими деревами і чагарниками. Туя для живоплоту виявиться гідною альтернативою звичному огорожі ділянки.

туя голден глоб (thuja occidentalis golden globe)

Туя західна голден глоб

Невисока рослина округлою формою крони. У висоту і вшир досягає 1 м. Хвоя незвичайного жовтуватого відтінку з золотим відливом. До зими вона набуває коричневого відтінку. Сорт з медленнорастущих. Річний приріст составляет8 — 10 см.

 • вирощування

Рослина добре себе буде відчувати на світлих місцях, півтінь також допустима. Для посадки чагарнику підійде зволожена легка суглинна грунт. Садять рослину, як навесні, так і восени.

У жаркий період необхідно проводити періодичний полив і дощування. Молодому саджанця виробляють мульчування, використовуючи скошену траву або торф. Розпушують грунт неглибоко. Стрижку виробляти не треба, санітарної обрізки по весні буде достатньо.

 • зимовий період

Туя голден глоб досить добре переносить холоди. У снігові зими крона може постраждати, тому її необхідно зафіксувати зв’язкою.

 • декоративні властивості

Через свою красивою забарвлення і округлої форми тую широко застосовують в декоративних цілях, наприклад в композиції із застосуванням гальки. Сорт прекрасно виглядає в на скелястих садках, в якості зеленого прикраси дахів, балконів.

туя холмструп (thuja occidentalis holmstrup)

Туя західна холмструп

За своїм зовнішнім виглядом туя холмструп нагадує конус, висотою до 4 м.лускоподібна листя суцільна кучерява в діаметрі до 1 м. Колір хвої смарагдовий, він не змінюється взимку. Сорт медленнорастущий. За рік рослина виростає на 12 см у висоту і 4 см в ширину.

 • вирощування

Добре підходять сонячні зони або місця з легкою тінню. Вид воліє зволожений, родючий, дренований грунт.

Потрібні регулярний полив, зрошення способом дощування, неглибоке розпушування, мульчування, наприклад, компостом. По весні виробляють санітарну обрізку.

 • зимовий період

Добре переносить зиму. Перші кілька років саджанці рекомендується вкривати, оберігаючи від сонячних опіків. Щоб крона не постраждала від тиску снігових шапок, її необхідно стягнути.

 • декоративні властивості

Туя відмінно переносить міські умови і широко застосовується в ландшафтному дизайні. Її висаджують окремими екземплярами і групами, створюють зелену огорожу, оформляють скельні садки, вирощують в , використовують разом з іншими деревами і чагарниками для «творіння» садового декору.

туя хосері (thuja occidentalis hoseri)

Туя західна хосері (хозері)

Відноситься до карликових сортів. Суцільна крона у вигляді кулі досягає діаметром до 0,6 м. Хвойні листочки лускоподібні, мають темно-зелений колір, в холодну пору року набувають бронзовий відлив. Вид медленнорастущий. У рік висота рослини збільшується на 5 см.

 • вирощування

Чагарник тіньовитривалий, але при висаджуванні краще підбирати зони освітлені або з невеликою півтінню, позбавлені сильних вітрів. З грунтів придатні вологі суглинки.

Після посадки виробляють мульчування, наприклад, торфом. У жарку суху погоду необхідний регулярний полив. По весні і восени потребує підгодівлі. Стригти рослина не потрібно, йому буде потрібно тільки санітарна обрізка сухих і зламаних пагонів.

 • зимовий період

Досить добре переносить зими під сніговою шапкою.

 • декоративні властивості

Низькоросла туя хосері добре буде виглядати на присадибній ділянці. Її оформляють скелясті садки, висаджують разом з іншими деревами і чагарниками, втілюючи всілякі декоративні композиції. Прекрасно виглядає в якості бордюрного огорожі, контейнерної посадки.

туя складчаста( thuja plicata), гігантська

туя складчаста зебрина
туя складчаста зебрина

Найвищий вид. У природних умовах росте на заході північної америки і досягає у висоту 60 м., в діаметрі стовбура 3-4 м. Туя складчаста відноситься до довгожителів і може рости до 800 років. Крона у даного виду щільна, конічна опускається до землі. Голчасті лускоподібні листові пластини насичено зеленого кольору. Знизу вони з білястими смугами. Кора має коричнево-червоним відтінком. Шишечки довгастої форми виростають до 1,2 см в довжину. Серед культурних сортів найбільш популярний зебрина.

туя корейська (thuja koraiensis)

Туя корейська

Корея − природний ареал зростання. Медленнорастущий вид. Досягає 9 м. Крона ошатна світло-зелена з сріблястим відливом знизу. Колір кори буро-червоний. Форма шишок овальна, довжина яких досягає 0,8 см.

туя японська (thuja standishii) або туя стендіша

Батьківщиною даного виду вічнозеленого дерева є гори центральної японії. Тут ця рослина виростає до 18 м.декоративна мета вирощування у себе на батьківщині не єдина. Дерева використовують для отримання якісної деревини. Культура має приємний лимонно-евкаліптовим ароматом. Форма крони пірамідальна. Кора лущиться червонувато-коричневого кольору. Хвоя зелена, знизу має сріблястий відлив. Невеликі темно-коричневі шишечки за формою овальні, виростають до 1 см.

Отже, серед такого видового і сортового розмаїття туй, кожен зможе підібрати відповідні дерева, які стануть справжньою декоративною прикрасою садового або дачної ділянки.