Види і назви азотних добрив, їх значення і застосування в домашніх умовах

0
38

Повноцінний розвиток, врожайність культурних рослин всіх видів залежить від вмісту в грунті мікроелементів, в першу чергу, від достатньої кількості азоту. Джерелом необхідного для рослинництва мікроелемента є хімічні сполуки, що випускаються у вигляді азотних добрив. Для отримання селітри, сечовини, амонію використовують аміак або природні копалини (наприклад, чилійську селітру).

Опис азотних добрив

Азот міститься в листі, стеблах, коренях і плодах рослин. Завдяки його наявності в хлорофілі листя рослин мають зелене забарвлення. До азотних добрив відносяться речовини органічної і неорганічної природи, які містять азот. Вони виробляються, в основному, з азоту повітря шляхом синтезу з воднем, вуглецем і киснем.

 • твердої, гранульованої;
 • рідкої;
 • водорозчинної.

Гній, пташиний послід, сидерати є джерелом азотистих сполук, які можна використовувати в домашніх умовах, не вдаючись до мінеральних підгодівлі.

вміст азоту в грунті коливається через поглинання мікроелемента мікроорганізмами, вимивання, випаровування. В кінцевому підсумку коефіцієнт використання азоту з добрив рослинами не перевищує 50 %.

Їх призначення

Азотні добрива викликають посилений розвиток вегетативних частин рослин, підвищують стійкість культурних рослин до захворювань. Азотні сполуки мають велике значення для підвищення врожайності, в першу чергу, цінних технічних культур, наприклад, бавовнику. Надлишок добрив, що містять азот, призводить до уповільнення дозрівання, тим самим знижуючи продуктивність рослинництва.

Існуючі види азотних добрив

Мінеральні добрива поділяються на:

 • аміачні (амонійні);
 • нітратні;
 • нітратно-аміачні;
 • амідні.

До аміачних відносяться похідні аміаку і сірки / хлору/вуглецю / фосфору:

 • сульфат амонію;
 • хлористий амоній;
 • карбонат амонію;
 • сульфід амонію;
 • амофос і діамофос.

Нітратні добрива-це селітри, солі азотної кислоти (натрієва, калієва, кальцієва, амонієва). Сполуки селітри і амонію (nh4) отримали назву нітратно-аміачні. Сечовина (карбамід) і ціанамід кальцію відносяться до амідної групи.

У гранульованому вигляді випускаються селітра, сечовина, амонійні склади. З них добре розчинні у воді нітратні та аміачні склади.

Рідкі азотні добрива – це аміачна вода, рідкі комплексні добрива і карбамідно-аміачна суміш (кас). Водний розчин кас-містить всі три форми азоту: nh2( амід), nh4(амоній), no3 (нітрат), так як в її складі 35,4% карбаміду і 44,3% селітри.

Кількість азоту в добриві залежить від хімічного складу.

В нітратних і амонійних сполуках міститься по 8 %, в амідних – 16 %.

Фосфорні

В азотно-фосфорних добривах переважає фосфор (52 %), кількість азоту коливається від 10 до 12 %.

Карбамід

У сечовині міститься найбільша кількість азоту – 46 %.

Азотні добрива можна вносити в грунт в різні терміни:

Дози внесення азотних добрив розраховуються, виходячи зі вмісту в грунті азоту. Норми застосування мінеральних підгодівлі залежать від декількох факторів:

 • кліматичних умов;
 • виду культури;
 • способів внесення.

В середньому, для більшості культур вимагається внесення від 45 до 60 кілограмів азоту на 1 га при осыпании зав’язей проводять позакореневе підживлення розчином сечовини з розрахунку 10 г на 1 літр води. Для обприскування овочевих культур концентрація розчину-5-6 грамів сечовини на 1 літр води. Цієї кількості достатньо для обробки 30 кв. М грядок. При азотному голодуванні плодових дерев і чагарників обприскування проводять розчином 20-30 грамів на 10 літрів.

Інструкція із застосування

Нітратна / азотна форма (no3) — найдоступніша для засвоєння кореневою системою, особливо ефективна в добре прогрітому з кислою реакцією грунті. Нітратні сполуки полегшують вбирання калію, кальцію, магнію. Цей вид азотистих добрив рекомендують для застосування до всіх культур, найбільш сприятливий період на початку вегетації рослин, але можливе використання в літній період.

Аміачні селітри-це назви калієвих / кальцієвих / натрієвих / аміачних солей азотної кислоти: kno3, cano3, nano3, nh4no3. Вони добре розчиняються у воді, легко засвоюються рослинами, не токсичні для тварин і людей. Нітрат амонію (nh4no3) при розкладанні утворює дві форми: швидко засвоювану нітратну і повільно засвоювану амонійну.

Карбамід / сечовина(ch4n2o) — концентроване азотне добриво, випускається у вигляді гранул білого кольору без запаху, добре розчинне у воді. Потрапляючи в землю, в перші дві доби з’єднання трансформується в вуглекислий амоній, який при взаємодії з повітрям перетворюється в аміак. Щоб зменшити втрати азоту, необхідно вносити сечовину на глибину до 7-8 сантиметрів і присипати землею.

Оптимальні терміни внесення в грунт-рання весна для дерев і чагарників, для посівних культур – за 7-10 днів до посіву. Під час сівби сечовину вносять в борозенки або лунки на віддалі від насіннєвого матеріалу. Щоб уникнути шкідливого впливу продуктів хімічної реакції, гранули не повинні стикатися з посівним матеріалом і корінням рослин. Перевищення норми вмісту карбаміду в грунті знижує схожість насіння. Газоподібний аміак може пошкодити сходи.

Недолік сечовини – вимога особливих умов зберігання, щоб добриво не злежалося. При внесенні під час посадки сечовину не можна змішувати з іншими добривами.

Обприскування під час закладки бутонів призводить до зниження врожайності на наступний рік. В осінній період сечовину застосовують на піщаних і супіщаних грунтах. Багаторічні та озимі культури восени сечовиною не підгодовують. Обприскування рослин розчином сечовини до цвітіння затримує бутонізацію і тим самим оберігає від весняних заморозків.

В амонійних з’єднаннях реакція виділення азоту починається при температурі грунту вище 0 градусів. Насичення грунтового шару мікроелементом відбувається поступово, аміачні добрива при цьому частково переходять в нітратну форму. Передпосівне внесення аміачних складів сприяє формуванню кореневої системи, росту стебел і листя.

Амофос np 12: 52-гранульоване добриво, що містить фосфор і азот, відноситься до групи амонійних добрив. Найбільший ефект дає його застосування на лужних і нейтральних грунтах.

Рекомендований для підживлення однорічних і багаторічних польових, овочевих, плодово-ягідних культур. Період внесення в грунт-до посіву або посадки, під час посіву або посадки, як навесні, так і восени.

Як правильно застосовувати рідкі види добрив

Рідкі добрива застосовують головним чином для позакореневого підживлення. Не можна обприскувати рослини водними складами з азотом при температурі вище 20 градусів і вологості повітря нижче 56 %, а також відразу після дощу або сильної роси. У перерахованих випадках на листових пластинах залишаються некротичні сліди від опіків.

Кращий період для зрошення-ранок або вечір, без яскравого сонця, в похмурий день-в будь-який час. Концентрація азоту залежить від фази розвитку рослин: чим вона триваліша, тим сильніше розчин повинен бути розбавлений водою.

Техніка безпеки

При роботі з азотними добривами потрібно захистити шкіру і дихальні шляхи від контакту з хімічними сполуками, особливо під час розпилення. Для цього слід використовувати респіратор, окуляри, щільний одяг з довгим рукавом, штани, закрите взуття.

При зберіганні добрив слід дотримуватися рекомендацій виробників, особливо рідких добрив через їх агресивності. Тара для зберігання повинна бути герметичною і виключати корозію. Всі види азотних сполук треба оберігати від нагрівання, в тому числі сонячними променями.

Що буває при нестачі елемента

Про нестачу азоту в грунті можна судити за зовнішнім виглядом рослини, його розвитку і врожайності:

 • верхівки листя жовтіють;
 • слабкі пагони знебарвлюються до світло-зеленого;
 • плоди дрібнішають;
 • стебла стають темно-червоного відтінку;
 • рослина скидає листя і цвіте завчасно.

багаторічні рослини гірше переносять зимові низькі температури. Азот посилює імунну відповідь наБактеріальну та грибкову інфекцію, роблячи культури більш стійкими до цих видів захворювань.

Особливо важлива азотна підгодівля для озимих рослин, яким після зимівлі не вистачає мікроелемента в грунті. Без своєчасної мінеральної підтримки озимі культури відставатимуть у розвитку, знизять врожайність.

Підпишіться на наші соціальні мережі