Чому полуниця горіх, а не ягода

0
55

Полуницю можна зустріти практично на кожній присадибній ділянці. Адже її соковиті солодкі ароматні плоди подобаються не тільки дорослим, але і дітям. І багато людей на питання про приналежність плодів культури відразу дадуть відповідь, що вони є ягодами. Однак з точки зору ботаніки це не так. Тому слід розібратися, полуниця ягода або фрукт, а, може бути, горіх, і які ознаки вказують на її приналежність до кожного виду.

Полуниця за загальним вмістом вітамінів поступається тільки чорній смородині

Опис полуниці

Дана культура відноситься до сімейства рожеві, роду fragaria, який включає як садові, так і дикорослі види. Наукова назва її-суниця садова, а тип рослини – трав’янистий чагарник. Народна назва полуниця отримала через кулястої форми плодів, так як в перекладі «клуб» означає круглий.

Це багаторічна рослина, на відміну від суниці, утворює більший кущ. Висота його досягає 20-25 см, в залежності від сорту. Листя трійчасті, світло-або темно-зелені, розташовані на довгих черешках, зі зворотного боку покриті дрібними волосками. Вони утворюють прикореневу розетку.

Суцвіття являють собою багатоквітковий щиток. Точка росту розташована по центру куща. Квіти прості, що складаються з п’яти пелюсток білого або рожевого відтінку, зазвичай двостатеві. Квітконоси підносяться над листям.

Кореневище мочковатое, потовщене до поверхні грунту, бурого відтінку. На однорічних коротких пагонах протягом сезону виростають повзучі вуса, на яких з’являються молоді розетки. Їх можна використовувати для розмноження культури.

Плід являє собою розрісся соковитий квітколоже. При дозріванні він набуває червоний, рідше білий, рожевий відтінок. Смак солодкий з невеликою часткою кислинки.

Важливо! полуниця і лісова суниця-дві різні культури, хоча вони і є найближчими родичами.

Чи правда, що полуниця горіх

Згідно ботанічної класифікації плід полуниці – це горіх. Однак не в тому розумінні, що він покритий твердою шкаралупою і має їстівну частину всередині, а відноситься до многоорешкам. Адже на розрослося соковитому квітколоже культури утворюється багато насіння. На одному плоді їх близько 180 штук. І саме вони є горішками. Їх відмінність від сім’янок полягає в тому, що утворюються не в нижній зав’язі, а на поверхні плоду.

Тому з точки зору ботаніки багато звичні ягоди і фрукти насправді мають зовсім іншу приналежність, і полуниця не є винятком. Така плутанина виникла, так як позначення плодів з’явилася багато століть назад, і тільки набагато пізніше ботаніки змогли знайти їм точну назву.

Найсмачнішою вважається полуниця, вирощена у великобританії

Чому полуниця фрукт

Тепер слід розібратися, а чи правда, що полуниця — фрукт. Адже так прийнято називати соковитий плід з великою кількістю м’якоті. При цьому неважливо, що смак у нього може бути і не солодким. Виходячи з цього, можна сказати, що полуниця також відноситься до цієї категорії.

Поняття «фрукт» вважається побутовим і господарським. Від ягід він в основному відрізняється великим розміром. В процесі їжі його відкушують, а не кладуть цілком в рот.

Ознаки ягід у полуниці

Ягоди – це різновид фруктів, але тільки меншого розміру. Згідно ботаніці, так називають плоди з щільною шкірястою зовнішньою оболонкою, соковитою м’якоттю всередині і декількома щільними дрібними насінням. Ягода може розвиватися з верхньої або нижньої зав’язі. В останньому випадку на верхівці утворюється висохлий оцвітина.

Якщо плід розвивається, як ягода, але в цьому процесі бере участь не тільки зав’язь, а й квітколоже, то тоді його прийнято називати помилковою ягодою. При цьому справжні плоди-горішки можуть утворюватися як на поверхні, так і всередині плоду. Виходячи з цього можна сказати, що полуниця відноситься до категорії помилкових ягід. Тому плоди цієї культури не можна точно віднести до якоїсь певної класифікації.

Важливо! за наявністю характерних ознак до числа ягід також відноситься і огірок, хоча всі його сприймають, як овоч.

Цікаві факти

Полуницю вирощують у багатьох країнах світу. І з кожним роком, завдяки зусиллям селекціонерів, з’являється все більше нових видів культури. Це дає можливість значно розширити ареал її поширення. Однак, незважаючи на те, що полуниця відома практично кожній людині, ніхто не знає все про цю унікальну культуру.

Найцікавіші факти:

  1. вчені встановили, що полуниця містить 35 тисяч генів, в той час як у людини їх не більше 25 тисяч.
  2. за вмістом вітаміну c помилкові яблука даної культури значно перевершують лимон. У 100 г свіжих плодів концентрація аскорбінової кислоти становить 60 мг, що досить для заповнення добової потреби людини.
  3. у бельгійському невеликому містечку вепіон існує музей, присвячений полуниці. Представлені в ньому експонати розповідають про історію походження культури, існуючі легенди. А поруч з музеєм розташований сад, в якому вирощують безліч її сортів, і магазинчик, де відвідувачам продають ласощі та напої з полуниці.
  4. вже три роки найбільшою в світі ягодою вважається плід, який був вирощений в японії. Вага її склала 250 г, діаметр – 30 см, висота – 8 см, а ширина – 15 см.при цьому ягода була солодкою, смачною і ароматною.
  5. при посадці полуниці поруч зі шпинатом, часником, петрушкою, цибулею, салатом, шавлією і огірковою травою підвищується врожайність культури і її стійкість до захворювань, шкідників. А мульчування посадок даної культури хвоєю допомагає поліпшити смак її помилкових ягід.

Полуниця сприятливо впливає на роботу багатьох внутрішніх органів і систем людини

Висновок

Зробити остаточний висновок про те, що полуниця ягода або фрукт, неможливо, оскільки вона поєднує не тільки ознаки даних плодів, але і многоорешка. Однак це і не принципово для звичайних людей. Адже приналежність не змінює той факт, що полуниця має приємний смак і аромат. Тому садівникам і фермерам її звично називати ягодою.