Блок живлення на заміну батарейки r20

0
60

Вітаю, радіоаматори-самоделкіни!

У багатьох пристроях, наприклад, радіоприймачах і магнітолах, харчування може здійснюватися двома способами — від мережевого блоку живлення або від батарейок. І це насправді зручно, вдома пристрій можна живити від мережі, а при необхідності взяти куди-небудь з собою — автономно від батарейок. Однак деякі виробники, ймовірно, з метою здешевлення виробництва часом створюють прилади без штатного блоку живлення, живлення яких здійснюється виключно від батарейок, причому найчастіше це батарейки типорозміру r20, він же d-тип. Такі батарейки мають великі габарити (не дарма їх називають бочками), а відповідно і велику ємність. Однак у них є серйозний недолік-висока вартість, складова 200-400 рублів за штуку, що іноді робить покупку батарейок просто невиправданою. Автор наведеної статті знайшов відмінний спосіб, як можна вийти з цієї ситуації — просто замінити батарейку на саморобний блок живлення, який вміститься в корпусі батарейного відсіку. Так як напруга одного елемента r20 в повністю зарядженому стані становить 1,6 в, то і блок живлення повинен видавати на виході цю напругу. Для цього буде потрібно схема регулятора напруги на мікросхемі lm117, замість неї можна взяти більш поширену lm317.

Сама стандартна схема включення-на вхід подається напруга до 28в, на виході напруга регулюється підлаштування резистором r2. Максимальний струм для мікросхеми в корпусі то — 220 становить 1,5 а, чого більш ніж достатньо, враховуючи, що пристрої з живленням від батарейок зазвичай споживають зовсім небагато. Так як напруга на виході необхідно низька, всього 1,6 в, то рекомендується r2 замінити з номіналу 5 ком на номінал 100 ом — в цьому випадку вихідна напруга буде регулюватися від 1,25 до 1,9 в, зручно буде підлаштувати потрібні 1,6 в. Мікросхема lm317-лінійний стабілізатор, це означає, що вся різниця між вхідним і вихідним напруга буде розсіюватися на її корпусі у вигляді тепла, тому не варто давати на вхід занадто велика напруга. Оптимальним вхідною напругою буде 5в-тим більше, що цю напругу можна отримати від будь-якого usb виходу непотрібної телефонної зарядки. Якщо буде потрібно автономність живиться пристрою-напруга живлення можна подати з usb виходу переносний телефонної зарядки (повер банку).

Особливий інтерес викликає конструкція. Сама схема збирається на невеликій друкованій платі, розміри якого підігнані під розмір самого елемента r20, по торцях плати припаяні текстолітові кругляші, що імітують контактні площадки батарейки. Таким чином, регулятор на платі відмінно встане на місце штатної батарейки, доведеться тільки просвердлити один отвір в корпусі під провід для подачі живлення.

Додатково на вході схеми регулятора автор встановив діодний міст, в цьому випадку подавати на плату можна не тільки постійне, але і змінна напруга з будь-якого відповідного трансформатора. Однак цей елемент не є обов’язковим. Також на платі (в лівій частині) видно підлаштування резистор регулювання напруги. Світлодіод також не обов’язковий — він підключений до вхідної напруги і вказує на роботу блоку живлення. При бажанні його можна вивести на корпус живиться пристрою.

Для додання жорсткості конструкції по периметру напаюються мідні перегородки. На плюсовій торець припаюється латунна гайка, вона буде служити злегка виступаючим контактом — як у звичайній батарейці. Мінусовій торець залишається плоским, щоб мідь не окислюється, його не завадить залудити. При складанні всієї конструкції важливо витримати потрібну відстань між торцями, щоб така «батарейка» щільно і без люфтом фіксувалася в батарейному відсіку приладу.

На фотографії вище можна побачити завмер напруги на клемах «батарейки», воно якраз становить приблизно 1,6 в.після настройки напруги весь корпус варто затягнути невеликим відрізком широкої термоусадочної трубки, це захистить схему від зовнішніх впливів і попадання всередину металевих предметів. З огляду на копійчану вартість всіх використовуваних елементів, така саморобна «батарейка» виходить набагато дешевше покупних елементів r20, тим більше, її ніколи не доведеться міняти. Якщо живиться прилад передбачає установку не одного, а декількох батарейок послідовно — конструкцію можна подовжити на потрібне число елементів, відповідно підвищивши вихідну напругу регулятором. Вдалої збірки!