Вправи при нефроптозі правої нирки. Зарядка при нефроптозі-спосіб швидкого відновлення положення нирок

0
953

Опущення нирки, блукаюча нирка, або як ще називають це захворювання-нефроптоз вимагає консервативного лікування. При нефтпорозі нирка може опуститися в область попереку або таза. Спеціальні лікувальні вправи гімнастики і лікувальної фізкультури лфк допомагають зміцнити м’язи черевної стінки, фасції, черевні зв’язки, які утримують нирку. Заняття в багатьох випадках повертають на місце цей життєво важливий орган, який бере участь в очищенні організму. Таким чином є хороший шанс при першій і другій ступеня нефтпороза — при першого ступеня можна підняти нирку, при другій — не допустити подальшого її руху, третя стадія передбачає велике навантаження, але результат при такому опущенні нирки не гарантований.

Характеристика хвороби

На початковому етапі хвороби симптомів нефроптозу може і не бути. Виникає біль в поперековому відділі, яка сприймається як наслідок остеохондрозу. Але при опущенні нирки хворий може часто хворіти на пієлонефрити, в організмі можуть бути різні запальні явища, підвищується артеріальний тиск, утворюються камені, при цьому може мучити колька в нирках при відходження піску і каменів. Часто хвороба виникає у молодих людей, причому може виникнути ризик втрати цього органу.

ситуація ускладнюється тим, що нирка зазвичай опускається при ходьбі, а при узд, коли людина лежить, може повертатися назад. Тому дуже важливо, щоб при обстеженні пацієнт походив, пострибав перед тим, як лягти. Нирка може опуститися з правого, лівого боку або ж з обох.

Опущення нирки може мати серйозні наслідки-так як при нефроптозе нирка висить на артерії, вона зменшується в діаметрі і кровопостачання органу порушується. Намагаючись компенсувати кровопостачання, нирка починає виробляти речовину ренін, яке підвищує тиск не тільки в нирці, але і по всьому тілу. Також при нефроптоз виникає вигин сечоводу, який призводить до застою сечі. Наслідки можуть бути важкі-бактерії, які розмножуються в такому середовищі можуть викликати пієлонефрит (запалення нирок). Також така ситуація призводить до утворення сечокам’яної хвороби.

Тому потрібно негайно починати вправи гімнастики і лфк, щоб повернути орган на місце і уникнути негативних наслідків хвороби.

але все ж в деяких випадках потрібна операція, яка називається нефропексія. У минулому вона виконувалася за допомогою великого розрізу довжиною 20 сантиметрів з правого або лівого боку. В сучасних умовах втручання роблять лапароскопічно-три проколу діаметром 5 міліметрів, які не залишають видимих слідів. Але все ж за допомогою вправ лфк часто можна уникнути хірургічного втручання.

Займатися лфк при опущенні нирки потрібно годину-дві після їжі. Заняття проводити щодня від двадцяти хвилин до півгодини. При запамороченнях, потемнінні в очах або больових відчуттях потрібно припинити вправи і проконсультуватися у лікаря. Під час лікування не можна стрибати, бігати, піднімати тяжкості.

у положенні лежачи на спині можна під таз підкладати валик з ковдри або невелику подушечку. Також вправи можна робити під нахилом — в цьому випадку ноги повинні бути піднятими на 20 сантиметрів. Не обов’язково лежати на спеціальній похилій дошці, можна якимось чином підняти матрац або ліжко, підклавши що-небудь під нижній край, але все повинно бути безпечно.

Розминка

Вправи розминки допоможуть підготувати організм до основного комплексу. Крім того, розминочні вправи також мають лікувальний ефект.

Gimnastikasport.ru

Лфк при опущенні нирки

Здорова нирка володіє деякою рухливістю: при глибокому вдиху, при великому зусиллі орган може зміщуватися в межах деякої величини – довжини одного хребця. Якщо ж при вдиху нирка переміщається більше ніж на 2 см, а при швидкому диханні – більше ніж на 3,5 см, її називають блукаючою. Така рухливість надлишкова і потребує компенсації.

Що таке нефроптоз

Нирка знаходиться на одному місці завдяки утримує її апарату: фасції, діафрагма, черевні м’язи, м’язи попереку, черевні зв’язки, власні жирові і фасціальні структури органу. Кожна зі структур окремо не забезпечує нерухомості нирки, але в сукупності зв’язки і м’язи утримують її цілком надійно.

Причина опущення нирки може бути різною:

 • низький тонус м’язів-м’язи черевної стінки і попереку відносяться до м’язів-стабілізаторів. Їх ослаблення і призводить до цілого ряду негативних перетворень в тілі;
 • зменшення жирової капсули нирки – спостерігається при сильній худорбі або помітної втрати ваги;
 • механічне зміщення внаслідок надмірного навантаження – таке зустрічається у представників силового спорту;
 • системна слабкість сполучної тканини – супроводжує суглобову гіпермобільність, вісцероптоз та інше;
 • ослаблення зв’язкового апарату може бути викликано з вродженими аномаліями скелета – відсутності ребер, неправильне положення хребців;
 • численні пологи часто викликають зміщення нирки;
 • також схильні до цієї хвороби представники деяких професій: водії – через постійну вібраційної навантаження, перукарі і продавці-через тривале перебування стоячи.

Чим небезпечне таке захворювання? нирки обслуговують артерії та вени, довжина і перетин яких розраховані на нормальне положення органу. При зміщенні, судини витягуються, що призводить до зменшення робочого перетину, а, значить, до проблем кровопостачання.

Опущення нирки

Класифікація захворювання

Недуга набагато частіше зустрічається у жінок – на 100 пацієнток жіночої статі припадає всього лише 1-18 хворих чоловічої статі. Причина очевидна-вагітність і пологи розтягують черевну стінку, що призводить до її ослаблення. Нирка при цьому втрачає частину своєї опори і зміщується. Складно переоцінити значення гімнастики для попередження такого явища.

Нефроптоз діагностує у віковій групі від 30 до 60 років. У дітей захворювання зустрічається виключно рідко. Найчастіше уражається права нирка — в 65 випадках з описаних 91, рідше ліва – 14. Зсув обох органів спостерігається ще рідше.

Виділяють кілька стадій захворювання:

 • 1 ступінь-нирка зміщується на довжину 1,5 хребця. При пальпуванні орган визначається тільки при вдиху, а при видиху зникає в підребер’ї. Діагностувати 1 стадію дуже складно, оскільки протікає вона безсимптомно. Максимум, що може відчути пацієнт – тягнуть хворобливі відчуття в попереку і животі, які зникають в горизонтальному положенні. Визначити величину зміщення можна тільки за допомогою рентгенографії.
 • 2 ступінь-нижній полюс опускається на довжину 2 хребців, в положенні стоячи нирка знаходиться нижче підребер’я і може бути повернута на своє місце рухом руки. Спостерігаються сильні поперекові болі, які проходять, коли нирці допомагають зайняти правильне положення.
 • 3 ступінь-величина зміщення перевищує довжину 3 хребців. В цьому випадку нирка в будь – якому положенні-стоячи, лежачи, знаходиться нижче реберної дуги. Болі в попереку стають постійними, не зникають в горизонтальному положенні. Робота нирки порушується: з’являються коліки, підвищується артеріальний тиск. Для 3 стадії характерний цілий ряд невралгічних болів різного характеру – стегнового нерва, сідничного. Пацієнти зазвичай вкрай дратівливі і запальні.

Лікування гімнастикою

Головним елементом у фіксуванні нирки на місці виявляються м’язи. Жирова капсула теж здатна зафіксувати орган на місці, але справедливості заради такий спосіб загрожує численними ускладненнями.

Лікування включає в себе наступні заходи:

 • бандаж-виготовляється індивідуально з урахуванням анатомічних особливостей пацієнта. Корсет підтримує орган в правильному анатомічному положенні за рахунок здавлювання черевних м’язи і попереку. Носити його досить зручно, проте на цьому його позитивна дія і закінчується.
 • дієта-якщо нирка перетворилася в блукаючу внаслідок недостатньої маси тіла або різкого схуднення, вага необхідно додати. А для цього потрібно дотримуватися певної дієти. Крім того, потрібно враховувати, що зміщена нирка вразлива, її діяльність утруднена, а тому з раціону потрібно виключити некорисні для органу продукти.
 • лікувальна гімнастика-займає чільне положення. Корсет при тривалому носінні сприяє ще більшого ослаблення м’язів, так що це пристосування є тимчасовим заходом. Тільки гімнастика здатна відновити тонус черевних м’язів і м’язів спини в достатній мірі, щоб нирка міцно утримувалася на своєму місці.

Навантаження повиннаБути адекватною. Людині, який не займався гімнастикою, що, швидше за все, і послужило причиною нефроптозу, не можна починати з помітною навантаження. Надмірні фізичні зусилля при неправильному розташуванні нирки заборонені. Однак постійне поступове збільшення дасть позитивний результат.

Перераховані заходи вживаються при нефроптоз 1 і 2 ступеня, а також при опущенні правої або лівої нирки. На 3 ступеня консервативне лікування часто вже безсило.
На відео про бандажі при опущенні нирок:

Профілактичні вправи

Нефроптоз куди легше попередити, ніж лікувати, тим більше що особливих зусиль робити не потрібно. Більш того, м’язи, що утримують нирку на місці, є основними стабілізаторами, тобто, працюють при будь-яких вправах, яке виконуються стоячи, сидячи, з позиції на четвереньках і в більшості вправ в позиції лежачи.

По суті, немає таких вправ, в яких будь-яким чином не брали участь черевні м’язи. Так що, якщо людина займається фізкультурою або будь-яким видом спорту, нефроптоз йому не загрожує. Виняток становлять силові види спорту, де якраз надмірне навантаження може змістити нирку.

Ранкова зарядка

Класична ранкова гімнастика складається з 3 обов’язкових елементів: вправи для сідниць і стегон, для живота і для верхнього плечового пояса. Виконувати їх слід в зазначеному порядку: мета ранкової гімнастики – «розбудити» організм, тобто, посилити кровообіг і поліпшити метаболізм. А для цього потрібно спочатку змусити працювати найбільші м’язи тіла – сідничні.

У такого роду вправах м’язів попереку працюють мінімально, проте на черевні м’язи навантаження є. У цю категорію відносять будь – якого виду присідання – не менше 10-20 повторів, і кілька серій-від 3 до 10. Якщо фізичний стан хворого дозволяє, то починати ранкову гімнастику необхідно з присідань.

Другу частину складають вправи для преса. Найпростіший «куточок» виконується ногами по черзі або двома одночасно. Кількість — не менше 10, але залежить від ступеня підготовленості.

Третій елемент – будь-яка форма віджимання. При цьому чудовим чином напружуються м’язи спини і м’язи живота. Виконується в міру сил: віджиматися можна від підлоги в позиції «планка» і з колін, віджиматися можна від стільця в позиції «планка», навіть при виконанні віджимань від стіни буде користь. На жаль, більшості хворих саме воно і недоступно, хоча і є досить ефективним.

  • «велосипед » — лежачи на спині, ноги згинають і витягають по черзі, імітуючи їзду. Повторювати рекомендується до 2 хвилин;

Вправа » велосипед»

  • згинання ніг-ноги по черзі згинають в колінах, і підтягують до грудей. Повторювати кожною ногою не менше 8 разів;
  • «куточок » — обидві ноги підняти вгору. Хоча б до кута в 90 градусів і на видиху опустити. Вправа виконується повільно і плавно. При недостатності навантаження в крайньому положенні піднімають таз. Інший варіант-підняти ноги під прямим кутом, розвести в сторони на видиху, зімкнути на вдиху і на видиху опустити. Не менше 6 повторів;

Вправа » куточок»

 • напівмостик-згинають ноги в колінах і впираються ступнями в підлогу. Потім плавно піднімають таз на видиху і опускають на вдиху. Якщо таке навантаження завелика, в такій же позиції між колінами затискають м’ячик, згорнуте рушник і стискають його колінами – затримка до 8 секунд. Повторювати слід по 8-10 разів;
 • «кішка » — стоять на четвереньках вигинають спину вгору і вниз на видиху. Вдих відбувається між рухами автоматично. Повторювати від 15 разів. Ця вправа не тільки нирки, але і хребці повертає на місце, до того ж сприяє розсмоктуванню солей.

Вправа » кішка»

Ранкова лікувальна фізкультура при опущенні нирки займає близько 15 хвилин. Якщо це єдине заняття фізкультурою, то тривалість його повинна досягати хоча б 25 хвилин. Якщо гімнастиці приділяється менше часу, ефект не буде досягнутий.

При 1 ступеня нефроптозу вправи на спині дійсно виконуються з положення лежачи на підлозі. На 2 і 3 стадії рекомендують використовувати похилу площину: при 2 ступеня нефроптозу кут нахилу становить 15 градусів, при 3 – 30 градусів.

Основний комплекс вправ

На практиці кількість і складність вправ залежить від вихідного стану пацієнта. Типовий комплекс не принесе ніякої користі людині хоч скільки-небудь розвиненому фізично. Потрібно враховувати не стільки рекомендації по вправам, скільки обмеження: не можна бігати, стрибати і піднімати тяжкості. Під забороною саме підняття з підлоги або використання тренажера, що імітує підняття тяжкості з похилої позиції. Решта видів вправ залишаються доступними.

Але так як нефроптоз найчастіше якраз і трапляється через атрофії м’язів, то більшість пацієнтів з таким діагнозом повинні починати з найпростіших вправ:

 • комплекс гімнастики повинен виконуватися не менше 25 хвилин 1 раз в день. Якщо можливо, то варто займатися 2 в день — в цьому випадку ранковий комплекс може бути коротким.
 • вправу можна виконувати по черзі або серіями. Якщо комплекс займає занадто мало часу, потрібно збільшувати число повторень.
 • вправи повинні втомлювати м’язи. Коли цього не відбувається, м’яз не працює в достатньому режимі і не зміцнюється, а, значить, гімнастика не приносить ніякої користі.

Кількість вправ в комплексі можна варіювати — від 5 необхідних до 20.

Практично всі вправи виконуються з положення лежачи, так що ніякого навантаження на суглоби не роблять.

Лфк при нефроптозі-найбезпечніший вид гімнастики:

 • діафрагмальне дихання — при вдиху випинають живіт, при видиху з силою втягують. Повторюють 4-8 разів.
 • зігнуті в ліктях руки з силою розгинають за головою на вдиху. На видиху опускають руки через сторони і притискають до ребер – 8-10 разів.
 • на вдиху притискають до грудей зігнуту в колінах ногу, на видиху – з силою втягують живіт. Потім ногу опускають, із зусиллям розпрямляючи коліно. Повторити кожною ногою 5-10 разів.
 • зігнуті в колінах ноги спирають на підлогу ступнями, плавно підіймають таз на видиху, затримують на 4 секунди, на вдиху – опускають. Повторити 4-8 разів.
 • роблять те ж саме з однією прямою ногою, піднятою на 90 градусів. Повторити 4-8 разів. Відразу може не вийти.
 • з положення лежачи при вдиху піднімають пряму ногу, відводять убік, на видиху піднімають і повертають у вихідне положення. 5-10 повторюють кожною ногою.
 • зігнуті в колінах ноги опускають вправо і вліво, скручуючись. Руки для рівноваги відвести в сторони. 5-10 разів в кожну сторону.
 • зігнуті в ліктях руки випрямляють по черзі. Рух тим ефективніше, чим більше зусиль додається при розгинанні. Повторити 4-8 разів.
 • «велосипед» — 6-10 кіл кожною ногою.
 • «куточок» — 4-8 разів.

Якщо комплекс виконується в якості ранкової зарядки, досить цих 10 вправ. Закінчити заняття потрібно діафрагмальним диханням.
На відео діафрагмальне дихання:

Друге заняття повинно включати перераховані вправи і нові. Додають їх у міру відновлення форми.

 • лежачи на правому боці піднімають пряму ногу і затримують на 3-4 секунди. Повторюють 6-8 разів.
 • згинають ногу в коліні і з силою притискають до грудей – до 10 разів.
 • діафрагмальне дихання-не менше 5 разів.

Всі вправи повторити з положення лежачи на лівому боці.

 • лежачи на животі, по черзі піднімають ноги і утримують 3-4 секунди. Повторити до 10 разів. Дуже дієва вправа для м’язів попереку і сідниць.
 • спираючись на передпліччя і долоні з позиції лежачи, піднімаються в позицію на четвереньках. Затримуються на 5-6 секунд і опускаються у вихідне положення. 5 разів.
 • стоячи в колінно-ліктьовий позиції, по черзі піднімають прямі ноги — 4-8 разів.
 • у тій же позиції по черзі піднімають прямі руки. Пізніше цю вправу потрібно буде об’єднати.
 • лежачи на спині, піднімають таз, як було описано, але в кінці руху притискають зігнуті в колінах ноги до грудей. Повторити 4-8 разів.

Закінчують комплекс діафрагмальним диханням. Видихати потрібно відкритим ротом і супроводжувати видих звуком «ха-а-а». Як не простий цей прийом, на його освоєння теж потрібен час.
На відео основний комплекс вправ при опущенні нирки:

Одне з головних вимог для успішного лікування нефроптозу – збереження правильної постави. Остання якраз і утримується за рахунок роботи м’язів-стабілізаторів. Сутула спина, нахилена шия, округлена поперек – неодмінні учасники розвитку хвороби.

На практиці вся лікувальна фізкультура зводиться до того, щоб навчити ослабленого пацієнта утриманню правильної постави і зміцнити м’язи для цього. Що ж ще слід дотримуватися?

 • Бандаж — не панацея. Більш того, його носіння призводить до ще більшого ослаблення м’язів. Так що носити корсет потрібно лише в крайньому випадку, коли має бути якась фізичне навантаження або коли необхідно вберегти нирки від механічних факторів. Наприклад, їзда в автобусі супроводжується сильними поштовхами і ривками. Тут бандаж не завадить і то тільки на 2 і 3 стадії.
 • гімнастику необхідно виконувати щодня, ще краще-2 в день. Причому другий комплекс повинен бути довшим.
 • щоб зміцнити м’язи, їх потрібно навантажувати, тому стомлення і хворобливі відчуття в м’язах – обов’язкова умова. Але якщо біль в м’язах виступає фактором позитивним, то біль в нирках – ні. При виконанні вправи слід ретельно відстежувати, що саме і де болить. Крім того, якщо є й інші недуги, то при виконанні вправ їх вплив теж потрібно враховувати.
 • вправи в колінно-ліктьовий позі можуть викликати запаморочення. Важливо встановити його причину. Якщо це пов’язано з підвищенням тиску, спровокованим нефроптозом, доведеться виконання «кішки» відкласти. Якщо це наслідок шийного або грудного остеохондрозу – продовжувати необхідно, але повільно і з видихом «ха-а-а». Техніку видиху потрібно освоїти неодмінно, оскільки він знімає тиск.
 • навантаження повинна постійно зростати. Якщо через 2 місяці лфк здається занадто простим, потрібно включати вправи більш складні, і навіть з обтяженнями – ножні браслети, наприклад. Поступово в гімнастику вводяться звичайні силові вправи — для здорових людей.

Лфк-абсолютно необхідний елемент лікування нефроптозу навіть 3 ступеня тяжкості. Достатнього ефекту лікувальна гімнастика не забезпечує лише в тому випадку, якщо внаслідок опущення нирка виявилася уражена важкою недугою – гідронефрозом, пієлонефрозом.

Gidmed.com

Як проявляється нефроптоз

Утримання нирок в нормальному положенні забезпечується м’язово-зв’язковим апаратом, внутрішньочеревним тиском і жировою капсулою, яка виконує ще й захисну функцію. Нирки-парний орган. Вони розташовані паралельно з двох сторін від хребта, але права за розміром трохи менше і лежить трохи нижче лівої нирки, оскільки вище розташований інший важливий орган — печінка. Коли людина різко худне, жирова капсула виснажується і нирку вже нічому утримувати на своєму місці. Вона починає мігрувати понад норму вгору або вниз.

Це тягне за собою подовження ниркової ніжки. У венах відбувається застій, утруднюється відтік сечі, розвивається пієлонефрит. У хворого з’являються тягнуть болі в поперековій області, спостерігається невелике підвищення артеріального тиску.

Причини нефроптозу

При зміні положення тіла, напрузі і навіть просто при диханні нирки злегка рухаються і це нормально. Крім основної причини-виснаження жирової капсули, викликати патологічний зсув можуть:

 • ослаблення м’язів черевного преса;
 • порушення постави;
 • втрата еластичності фіброзної капсули нирок;
 • падіння з висоти;
 • травми хребта в поперековому відділі;
 • різкий підйом великого вантажу;
 • деякі хвороби прилеглих органів: кишечника, печінки, селезінки, шлунка;
 • спадковість.

Лікування

Перша стадія нефроптозу зазвичай не вимагає оперативного втручання, головний метод лікування в такому випадку-лікувальна фізкультура. Її мета-зміцнити м’язи, відповідальні за положення нирок. Щоб не давати занадто велике навантаження на м’язи, медики рекомендують починати лікування зі стартового комплексу вправ.

При опущенні нирок майже всі вправи виконуються в положенні лежачи.

 1. лягайте на тверду поверхню, піднімайте обидві ноги. Робіть все повільно і плавно. Особливу увагу приділіть диханню. При зусиллі-вдих, при розслабленні – видих.
 2. друга вправа-скручування. Тримайте ноги паралельно підлозі, підняті вгору руки зчепіть в замок. Обережно загортайте тіло по черзі в різні боки. Між скручуваннями розслабляйтеся.

Основний комплекс занять

Пропонуємо п’ять популярних вправ при нефроптозі.

 1. вправа «велосипед». Імітуйте їзду на ньому, крутячи «педалі» в повітрі 2 хвилини.
 2. по черзі підтягуйте ноги до живота. Кожною ногою проробляти руху до 8 разів.
 3. для цієї вправи знадобиться гумовий тугий м’ячик. Ноги зігніть в колінах, ступні притисніть до підлоги. Помістіть м’ячик між колін і починайте його стискати. Повторюйте 8 разів.
 4. ця вправа лфк можна робити при всіх стадіях нефроптозу. На вдиху піднімайте прямі ноги вгору, на видиху – опускайте на підлогу. Можна ускладнити: підняти ноги вертикально, вдихаючи, розводити в сторони, з’єднувати на видиху.
 5. укладайтеся на бік. Піднімайте рівну ногу 8 разів. Перевернувшись на інший бік, піднімайте другу ногу.

Зміцнення м’язів спини і живота

Навіть незначне зміщення нирок від їх нормального положення може погіршити їх функціональність. Потрібно регулярно займатися зарядкою, щоб привести зв’язковий апарат в норму.

 1. лягти на спину, руки під голову, ступні підтягнути максимально до сідниць. Піднімаємо тулуб, не відриваючи попереку від підлоги, тобто піднімається тільки грудна клітка. Приблизно 6 разів. Потім ноги треба підняти так, щоб стегна були перпендикулярно підлозі, а гомілки паралельно. Потім піднімаємо прямі ноги вгору теж 3 рази. Далі, перевертаємося на живіт, кладемо руки на потилицю і піднімаємо грудну клітку стільки разів, скільки робили всі вправи на спині (12 разів). Через кілька днів збільшуємо кількість підйомів до 8, другу і третю позицію по 4 рази, лежачи на животі – 16 разів.
 2. після першої вправи встаємо і робимо масаж нирок. Ставимо ноги на ширину плечей, ступні паралельно один одному. Робимо нахили тулуба назад і в праву сторону, робимо ковзаючі рухи правою рукою по задній поверхні ноги. Другу руку тягнемо вгору, голову опускаємо вправо. Як тільки максимально нахилилися, зробіть 2-3 ривка тулубом, опускаючи руку ще нижче. Потім проробляємо те ж саме в ліву сторону. Виконуйте по 4-5 підходів в кожну сторону. Цими рухами ви як би стискаєте і розтягуєте нирки.

Комплекс для зміцнення спини і черевного преса

Ця лікувальна гімнастика робиться щодня і краще в ранкові години. На виконання комплексу витрачається 20-30 хвилин. У перших трьох вправах лежимо на спині.

 1. нижні кінцівки злегка зігнути в колінах. На вдиху надути живіт, затримати дихання, на видиху – втягнути живіт. Повторювати до 15 разів.
 2. піднімаємо ноги максимально вгору-вдихнули, опустили — видихнули.
 3. ноги вгору, коліна разом. На вдиху розводимо коліна, видихаючи схрещуємо ноги. Повторювати до 8 разів.
 4. лежачи на спині, підкладіть під поперек подушку. Праву ногу зігнути, зробити вдих. Повернути на місце-видих. Те ж робимо лівою ногою. Повторювати 5-6 разів.
 5. лежачи на валику, на вдиху підняти вгору праву ногу, на видиху – опустити. Теж повторити з лівою ногою. Вправу виконувати 5-6 разів.

При появі болю тягне характеру в поперековому відділі відвідайте лікаря, і якщо діагноз підтвердиться, доведеться поміняти спосіб життя. Не можна робити різких рухів, бігати і стрибати. Піднімати тяжкості не більше двох кг і раціонально харчуватися.

Beregipochki.ru

Що ж таке нефроптоз?

Нефроптоз (або блукаюча нирка) являє собою патологічний стан, який характеризується надмірною рухливістю нирки (нирок). У нормі зміщення даного органу не повинно перевищувати 1-2 см.

Важливо! при нефроптозе нирка може переміщатися з поперекової області в різні ділянки живота і навіть в таз. Це значно ускладнює діагностику даної патології, тому досить часто вона залишається без уваги з боку лікарів. Найчастіше нефроптоз виявляється випадково, наприклад, при комплексному обстеженні.

З чим пов’язано опущення нирки?

 • різка втрата маси тіла;
 • спадкова схильність;
 • вагітність і пологи;
 • всілякі травми в області живота або попереку;
 • пошкодження зв’язок нирки.

Слід зазначити, що прекрасна половина людства набагато частіше стикається з даною проблемою, що, ймовірно, пов’язано з дотриманням дієт і вагітністю.

Як боротися з опущенням нирки?

На сьогоднішній день відомо лише два ефективних методу лікування нефроптозу:

 • хірургічний;
 • консервативний (лікувальна фізкультура).

Перший спосіб грунтується на зміцненні зв’язкового апарату шляхом множинних операцій. Однак таке лікування не завжди призводить до бажаного результату. І вже тим більше воно не здатне запобігти рецидив, який обов’язково трапиться через певний проміжок часу.

Лікувальна фізкультура при нефроптозі-це той метод, який дозволить не тільки впоратися з первинними проявами захворювання, але і дозволить зберегти отриманий ефект протягом багатьох років або навіть все життя.

До занять лікувальної фізкультури слід ретельно підготуватися: придбати зручне взуття, спортивну форму, яка не буде обмежувати рухів, і килимок (відмінно для цих цілей підходить великий туристичний). Крім того, потрібно правильно вибрати місце, де будуть виконуватися вправи. Фізкультура повинна проводитися на рівній і твердій поверхні. Якщо це закрите приміщення, то обов’язково провітрюване і добре освітлене, без протягів. Кращим варіантом, звичайно ж, вважаються заняття на свіжому повітрі в гарну погоду.

Комплекс вправ для лікування нефроптозу

Сучасні вправи при нефроптозі досить різноманітні, але не всі вони однаково ефективні в тому чи іншому випадку. Саме тому схема лфк підбирається строго індивідуально. Нижче наведені найпопулярніші і безпечні вправи.

Стартовий комплекс

До нього відносяться найбільш прості вправи, в основу яких входять наступні дії:

 • повільний підйом і опускання ніг з положення лежачи. Повторювати слід не менше 8-10 разів;
 • поздовжнє скручування по черзі в обидві сторони. Лежачи на спині потрібно скріпити руки в замок над головою, потім вони витягуються вгору. Потім ноги піднімаються паралельно підлозі і повільно опускаються.
 • розслаблення. Дихання вільне, очі закриті, ноги і руки витягнуті в сторони. Дана вправа вкрай важливо виконувати якісно, так як від цього залежить ефективність всього комплексу.

Основний комплекс

Це так звані «перевернуті вправи». Вони призначені для більш досвідчених людей, які освоїли початковий комплекс.

Увага! абсолютним протипоказанням для таких вправ є період менструації.

Нижче перераховані найбільш популярні з них:

 • плуг. Лежачи потрібно піднімати ноги таким чином, щоб торкнутися підлоги за головою – таке положення фіксується на 2-3 хвилини. Тримати ноги потрібно разом;
 • стійка на плечах. Спочатку виконується вправа» плуг», змінюється лише поза фіксації – п’яти тягнуться вгору, руки підпирають спину. У такому положенні потрібно перебувати не менше 1 хвилини;
 • риба. Дана вправа повинна обов’язково виконуватися після попередніх двох, тому що воно сприяє розслабленню м’язів передньої і задньої поверхні шиї.

Лежачи на спині потрібно закинути голову і спробувати дотягнутися лобом до підлоги. Час виконання-20-30 сек;

Завершальний комплекс

У переважній більшості це додаткові вправи, які використовуються досить часто, але все ж не завжди:

 • «павич»» виконувати його при 3-їй ступеня нефроптозу досить небезпечно, так як нирка виявляється трохи нижче точки опори і може ще більше зміститися вниз. Тому попередньо потрібно добре освоїти всі вищеописані вправи.

Людина сідати навпочіпки, а потім намагається дістати лобом підлоги, спираючись при цьому на зведені лікті животом. Таке положення ненадовго фіксується. Одночасно піднімається голова (задіюються м’язи спини). Дихання має бути глибоким і спокійним.

 • «уддиянабандха». Вправа вкрай корисно для всіх внутрішніх органів, в тому числі і для нирок. Його дія грунтується на скороченні черевної стінки і її подальшому розслабленні. Це сприяє відновленню нормального функціонування внутрішніх органів.

Спочатку втягується живіт і на максимально комфортний час затримується дихання. Потім м’язи живота розслабляються, і робиться спокійний вдих. Виконувати дану вправу потрібно не менше 15 хвилин в день.

Це лише деякі вправи при нефроптозі, якими використовують у своїй практиці тренера з лфк. Для кожної людини вони повинні підбиратися індивідуально, з урахуванням особливостей його організму. Саме тому попередня консультація з фахівцем є незамінним компонентом лікування нефроптозу.

Зарядка при нефроптозі дуже важлива. Нефроптоз-це патологічна рухливість або опущення нирок. У нормальному стані нирку утримують на місці м’язи преса, попереку, діафрагма і ниркові оболонки. Викликають нефроптоз наступні причини:

 • велика і стрімка втрата ваги;
 • слабкість м’язів преса під час вагітності і після пологів;
 • регулярне підняття важких предметів;
 • травми нижньої частини спини, сильні падіння.

Нефроптоз проявляється тупими, що тягнуть болями в поперековій зоні і підребер’ї. Головні небезпеки проявляються в венозному застої, порушення відходу сечі і, як наслідок, ризику пієлонефриту.

Розрізняють три ступені опущення. На першій стадії нирка зміщується незначно, здатна сама повернутися на місце, варто тільки лягти. При другого ступеня нирка вже переміщається в черевну порожнину, її можна промацати рукою. Порушується постачання опущеної нирки кров’ю. Біль посилюється і може віддавати в сідничний нерв, крижі. Лікувальна гімнастика при нефроптозі першого і другого ступенів є головним і успішним методом лікування. На третій стадії нирка повністю переміщається в черевну порожнину і зону малого таза. В цьому випадку вже необхідна хірургічна операція, однак і вона не захищає від рецидивів.

загальні принципи терапевтичної гімнастики

Вправи при опущенні нирки сприяють в першу чергу зміцненню м’язів спини і преса. Займатися потрібно щодня, бажано в першій половині дня. Ефект буде досягнутий тільки при регулярних заняттях, для збереження його на багато років лікувальна фізкультура при нефроптоз повинна увійти в звичку, стати частиною життя.

Приміщення для занять має бути провітрюване, але без протягів. Одяг та взуття зручні, не утрудняють руху. Займатися можна на підлозі, на спеціальному килимку або навіть на жорсткому ліжку. Влітку можна виходити на свіже повітря.

Зарядка при нефроптоз починається з простої розминки, яка дозволить розігріти м’язи. Тривалість занять приблизно 20-25 хвилин. Починати потрібно поступово, виконуючи близько 10 вправ, повторюючи кожне з них по 2-3 рази. Поступово підвищують навантаження, додаючи нові завдання і збільшуючи кількість повторів. Вправи рекомендується виконувати повільно, із зусиллям. Уникати різких рухів і сильних скручувань. Не починати займатися відразу після прийому їжі.

Якщо при виконанні будь-яких вправ потемніло в очах або закрутилася голова, потрібно припинити заняття.

лікувальні комплекси

Лфк при нефроптозі, що виконується з позиції лежачи на спині:

 1. не поспішаючи піднімати обидві ноги, стиснувши їх. Вдих. Повільно опустити. Видих. Повторювати 8 разів.
 2. «велосипед». Дуже популярне вправу. Згинаючи і розгинаючи ноги в колінах, імітувати кручення педалей. Виконувати протягом 2 хвилин.
 3. зігнуті в колінах ноги по черзі підтягувати до грудей на вдиху. На видиху повертати. 10-12 повторень.
 4. «ножиці». Підняти обидві ноги над підлогою на 10-20 см.широко розводити їх в сторони і зводити назад. Виконувати 8-10 разів. Якщо так не виходить, можна опускати ноги на підлогу. Можна робити перехрещення ногами.
 5. повільно піднімати таз максимально високо. Опора при цьому йде на ступні і плечі. 8-10 разів.
 6. дихання діафрагмою. Спершу покласти долоню на область пупка. Вдих носом, надути живіт. Затримати дихання на кілька секунд. Повільно видихнути через рот. Знову затримати дихання на 5 секунд. Стежити, щоб грудна клітка залишалася нерухомою. Повторити 6-8 разів.
 7. затиснути колінами м’ячик. Стискати його із зусиллям протягом 8-10 секунд. Розслабитися. Повторити 4-6 разів.
 8. руки покласти під голову, а ноги зігнути. Виконувати нахили колінами вліво-вправо, намагаючись дістати ними до підлоги. 6-8 нахилів.
 9. підняти прямі ноги. Розвести, наскільки можливо, в сторони на вдиху, потім звести на видиху. 6-8 повторів.
 10. по черзі піднімати і опускати випрямлені ноги, імітуючи ходьбу. Зробити по 8 кроків на кожну ногу.
 11. руки покласти за голову. Правою ногою зробити 4 рухи по колу максимальної амплітуди. Спочатку крутити по ходу годин, потім проти. Повторити іншою ногою.
 12. підкласти під поперек невеликий валик. На вдиху згинати ногу, на видиху — розпрямити її. Те ж саме повторити іншою ногою. Можна піднімати ноги по черзі.

Більш складними вправами є так звані «плуг» і «берізка». У першому випадку треба піднімати ноги, заводити їх за голову, намагаючись торкнутися підлоги. У другому випадку виконується стійка на плечах: руки підтримують спину, ноги тягнуться вгору. Обидва положення фіксують на 1-2 хвилини. ЦейВправи підходять для людей, які тривалий час практикують гімнастику.

Види вправ, що виконуються з положення лежачи на правому і лівому боці:

 1. виконати 6-8 махів лівою ногою на вдиху, потім опустити її. Перевернутися на лівий бік і повторити те ж правою ногою. Можна ускладнити вправу і піднімати нижню ногу, тобто лежачи на правому боці піднімати праву ж ногу.
 2. імітація ходьби лівими рукою і ногою, тобто руку витягнути вперед, ногу відвести назад, потім, навпаки, руку назад, а ногу вперед.
 3. піднімають ліві ногу і руку, утримують їх в такому положенні кілька секунд. Потім їх опускають.

Вправи з положення лежачи на животі:

 1. руки розвести в сторони або витягнути перед собою. Ноги випрямити, шкарпетки тримати разом. Піднімати одночасно ноги і руки, погойдуючись і утримуючи рівновагу. Бажано протриматися в такому положення 1-2 хвилини.
 2. піднімати протилежні кінцівки, тобто праву руку і ліву ногу або ліву руку і праву ногу. Повторити на кожну пару 4-6 разів.
 3. руки розташувати перед собою. Праву ногу зігнути і підтягнути до ліктя — вдих. Початкове положення-видих. Аналогічно виконати лівою ногою.

Набір вправ з позиції на четвереньках:

 1. імітувати рухи кішки. Прогнути спину вниз, завмерти, вигнути вгору, відчути, як розминаються м’язи.
 2. поступово нахиляючись, вести правою рукою по підлозі, при цьому поступово згинаючи ліву руку. Коли голова досягне підлоги, повертатися у вихідну позицію. Виконати те ж саме лівою рукою.
 3. утримувати рівновагу з піднятими одночасно правою ногою і лівою рукою, потім кінцівки поміняти і знову балансувати.
 4. зімітувати проповзання під перешкодою. Нахилитися головою до підлоги, прогнути спину, випрямляючи ноги, просунутися вперед, піднятися. Повторити 6-8 разів.
 1. вставати в колінно-ліктьову позу тричі на день по 20 хвилин. Це сприяє кращому відходу сечі і зняття напруги зі спини.
 2. намагатися не піднімати тяжкості понад 2 кг.
 3. протипоказані такі навантаження, як біг, стрибки, різкі скручування.
 4. корисні плавання, ходьба і малорухливі ігри.
 5. при другій стадії нефроптозу лікарі рекомендують надягати бандаж, особливо при фізичних навантаженнях. Його постійне носіння може послабити черевні і спинні м’язи, що некорисно при опущенні нирок. Щоб правильно надіти бандаж, треба лягти, видихнути, потім застібати пояс.
 6. також можна виконувати комплекс вправ на зміцнення м’язів тазового дна.
 7. при нестачі маси тіла необхідна дієта, що сприяє його набору. Це призведе до формування жирових оболонок нирок і кращої їх підтримки.

Лікар може призначити також лікувальний масаж. Виконується він наступним чином. Пацієнт лежить на животі. Починають з погладжувань і розігріву поперекової області. Потім масажують хребетні м’язи від крижів вгору, поступово переходячи на поперек. Після цього пацієнт перевертається і трохи згинає ноги. Виконують погладжування живота від низу до верху за годинниковою стрілкою. Потім зігнутими пальцями злегка б’ють живіт. Пацієнт випрямляє ноги. Роблять кілька погладжувань від правого до лівого підребер’я. Після цього переходять до діафрагмального дихання і гімнастики.

Нефроптоз часто діагностується випадково, практично себе не проявляючи. Найкращим методом його лікування і профілактики є сьогодні лікувальна фізкультура. Регулярні заняття не вимагають надто багато часу, але здатні повернути нирки на місце, зміцнити м’язовий корсет і підтримувати здоров’я людини.

Опущення нирки або ж нефроптоз з кожним роком зустрічається все частіше і частіше, особливо у літніх людей, хоча і молодь не застрахована від цієї недуги. Як не дивно, але причинами його розвитку стають різке схуднення, малорухливий спосіб життя і, навпаки, робота, пов’язана з підйомом важких предметів, навіть вагітність і пологи можуть спровокувати опущення нирки.

Але впоратися з проблемою можна. Сьогодні це здійснюється за допомогою хірургічного втручання, а в легких випадках досить регулярно займатися лфк при нефроптозі.

Способи боротьби з нефроптозом

В арсеналі сучасних медиків є тільки 2 ефективних методу, що дозволяють , це операція і лфк. В основі першого лежить зміцнення зв’язкового апарату органу штучним шляхом, у другому ж випадку зв’язки і м’язи зміцнюються за рахунок регулярних тренувань, що дає довгостроковий результат.

Увага! операція, навіть проведена найкращим лікарем, не захищає пацієнта від рецидиву, тобто повторного опущення нирки.

Таким чином, лікувальна фізкультура при нефроптозі є найкращим методом лікування. Більш того, вона показана пацієнтам, які пройшли через хірургічне втручання з метою закріплення досягнутого результату.

Як займатися лфк?

Оскільки варіантів вправ, показаних при нефроптозі, сьогодні існує безліч, для кожного пацієнта комплекс розробляється індивідуально, виходячи зі стану і локалізації нирок, фізичної підготовки людини і наявності супутніх захворювань. Але до лфк потрібно ставитися відповідально і намагатися не пропускати тренування, так як від регулярності занять і правильності виконання кожної вправи залежить, наскільки зміцняться м’язи черевного преса, стегон і спини, а, значить, і успіх терапії.

Лікувальною фізкультурою слід займатися вранці на голодний шлунок в добре провітрюваному, але позбавленому протягів приміщенні, де забезпечений належний рівень освітленості. Що стосується статі, то він повинен бути рівним і досить твердим.

Порада: у гарну погоду найкраще займатися лфк на свіжому повітрі, наприклад, на найближчій спортивному майданчику або в парку.

Для занять знадобляться:

 • зручне спортивне взуття;
 • одяг, що не утрудняє рухів;
 • килимок.

Всі хворі повинні розуміти, що наявність нефроптозу будь-якого ступеня служить протипоказанням до виконання стрибків, бігу або підняття важких предметів. Але чудовим доповненням до лфк стануть тривалі піші прогулянки і плавання.

Увага! перш ніж починати заняття хворим обов’язково потрібно проконсультуватися у лікаря, так як деякі вправи можуть бути протипоказані людям, які мають супутні захворювання, наприклад, проблеми з серцево-судинною системою.

Комплекс 1

Вправи при нефроптозі перераховані нижче вважаються найбільш безпечними і простими, тому зазвичай саме з них рекомендовано починати заняття.

 1. з положення лежачи повільно піднімають і опускають ноги 8-10 разів.
 2. підняти 10 разів таз якомога вище, щільно притискаючи при цьому ноги один до одного.
 3. лежачи на спині, руки з’єднують в замок над головою і піднімають вгору. У той же час з’єднані разом ноги піднімають паралельно підлозі, а потім повільно опускають. Повторити 10 разів.
 4. ножиці. Аналогічно попередньому вправі ноги спочатку піднімають на 20-30 см над підлогою і на вдиху розводять їх в сторони, а на видиху, відповідно, зводять, не опускаючи на підлогу. Також можна виконувати схрещування ніг так, щоб зверху виявлялася то права, то ліва нога. Повторити 10 разів.
 5. лежачи на спині, слід по черзі підтягувати зігнуті в колінах ноги до живота. Повторити 5-8 разів на кожну ногу.
 6. велосипед. З положення лежачи, склавши руки під голову, виконують рухи ногами, що імітують їзду на велосипеді до появи відчуття втоми.
 7. кішка. Встають на карачки, випрямивши руки і спину, погляд спрямований вперед. На рахунок 1 спину вигинають колесом і одночасно опускають голову так, щоб погляд був спрямований до пупка. На рахунок 2 прогинаються в зворотну сторону, намагаючись як би подивитися на власну верхівку. Повторити 10-15 разів.

Важливо: всі вправи слід виконувати повільно без ривків і різких рухів, не відриваючи попереку від підлоги.

Після завершення тренування вкрай важливо правильно розслабити м’язи. Для цього слід все так же лежачи на підлозі закрити очі, витягнути руки і ноги в різні боки і кілька хвилин полежати, легко і вільно дихаючи.

Комплекс 2

Тим, хто вже деякий час успішно практикує заняття лфк при нефроптозі, можна поступово ускладнювати свою програму і починати виконувати так звані перевернуті вправи.

 1. плуг. З положення лежачи виконують скручування так, щоб з’єднані прямі ноги торкнулися підлоги за головою. У цьому положенні затримуються на 2-3 хв. Техніка виконання цієї вправи спочатку аналогічна попередньому, але потім потрібно зафіксувати тіло на 1 хвилину так, щоб п’яти були спрямовані вертикально вгору, а руки підпирали спину.
 2. риба. З положення лежачи на спині закидають голову,Як би намагаючись дотягнутися лобом до підлоги. Затриматися на 20-30 с.виконувати цю вправу потрібно обов’язково останнім, так як воно необхідно для правильного розслаблення м’язів шиї.

Важливо: на час менструації жінкам варто перервати заняття або перейти на більш легкі вправи комплексу 1.

Комплекс 3

Вже просунуті спортсмени можуть доповнити свої заняття більш важкими вправами, що, безумовно, підвищить ефективність всього комплексу. Але перед тим як ускладнювати свою програму потрібно обов’язково отримати схвалення лікаря, інакше можна тільки погіршити свій стан.

 1. павич. З положення сидячи навпочіпки нахиляються вперед і, спираючись животом на зведені лікті, намагаються дотягнутися лобом до підлоги. У крайній точці голову кілька піднімають і фіксуються в цьому положенні. Під час виконання даної вправи слід зберігати глибоке і спокійне дихання.
 2. уддияна бандха. Зайнявши стійку позу кілька зігнувши коліна і оперившись на них прямими руками, слід втягнути живіт і затримати дихання. Це положення зберігають максимально довго, а потім розслаблюють м’язи живота і здійснюють спокійний вдих. Такий дихальної гімнастикою слід займатися не менше 15 хв щодня.

Увага! при нефроптозе 3 ступеня виконувати перераховані вище вправи небезпечно. У таких випадках дуже важливо домогтися поліпшення свого стану за допомогою більш легких тренувань

При нефроптозі послаблюються або атрофуються структури, які утримують в нормі нирку: фасція, діафрагма, черевні м’язи, поперекові м’язи, власна жирова капсула. Лікувальна фізкультура при цій патології є одним з найважливіших компонентів, що входять в комплексне лікування захворювання. Правильно підібрані вправи допоможуть повернути органу фізіологічну позицію без хірургічного втручання.

 • Показати все

  основні причини нефроптозу

  Причини, які викликають нефроптоз у чоловіків, можуть бути абсолютно різними:

  Нефроптоз буває також вродженим. Якщо нирка не опущена більш, ніж на 2/3 щодо свого розміру і не порушена її функція, то ніяких серйозних маніпуляцій здійснювати не варто.

  Запобігти різним ускладненням допоможе регулярне виконання лікувальної фізичної культури.

  показання та протипоказання до призначення лфк при опущенні нирки

  Найчастіше відбувається опущення правої нирки, ніж лівої. Нефроптоз 1 ступеня виліковується гімнастикою.

  Опущення нирок другої стадії характеризується тим, що вони по всій своїй довжині виступають з підребер’я в черевну порожнину, тому застосовуються носіння ниркового бандажа і лікувальна фізкультура.

  При досягненні 3 ступеня потрібне хірургічне втручання, так як орган повністю зміщується в черевну порожнину.

  Не можна займатися лфк при:

  • серцево-судинної патології;
  • гострих або загостреннях хронічних запальних захворювань;
  • травмах черепа або хребта;
  • захворюваннях органів кровотворення або системи крові;
  • новоутвореннях злоякісного або невідомого характеру.

  Камені в органі є абсолютним показанням до хірургічного лікування при нефроптозі. Проводити в даному випадку лфк не рекомендується, так як це може викликати загострення.

  загальні правила виконання комплексів лікувальної фізкультури

  Лікувальна гімнастика при опущенні нирки дозволяє ефективно зміцнити структури, що утримують орган. Щоб досягти максимального результату, вона повинна виконуватися в ранкові години і щодня, тільки так вона дасть необхідну користь.

  Лфк необхідно проводити на розстеленому на підлозі килимку або щільному покривалі, або ліжка, що володіє високим ступенем жорсткості. Для занять потрібно підібрати зручний одяг, яка не буде обмежувати руху.

  Перед початком фізкультури необхідно виконати звичайну розминку, яка розігріє м’язи.

  Тривалість тренування може бути від 20 до 30 хвилин. Згодом рекомендовано поступово збільшувати навантаження, доповнюючи комплекси новими видами вправ.

  Необхідно вибирати повільний темп рухів, без різких поворотів і скручування тіла. Не можна займатися на повний або голодний шлунок. Після прийому їжі повинно пройти не менше 30 хвилин.

  вправи в положенні лежачи

  Найлегше починати лфк з вправ в положенні лежачи на спині.

  Наступний комплекс допоможе зміцнити м’язовий каркас:

  назва завдання виконання

  Завдання «велосипед»

  1. 1. Початкове положення-лежачи на спині.
  2. 2. Підняти ноги вгору на кут нахилу від 15-30 градусів і «крутити» педалі уявного велосипеда, розгинаючи і згинаючи ноги в колінах

  Завдання » ножиці»

  1. 1. Витягнуті ноги піднімати на відстані 20 см від підлоги.
  2. 2. Широко розводити їх в сторони і знову зводити разом, схрещуючи так, щоб кожен раз зверху була то ліва, то права нога

  Підйом тулуба

  1. 1. Зробити упор на ноги, зігнуті в колінах, і на плечі, виконувати підйом і опускання таза.
  2. 2. У верхній точці при підйомі рекомендовано затриматися на час 2-3 секунди

  Стиснення м’яча колінами

  1. 1. Взяти м’яч середнього розміру, помістити його між зігнутими в колінах ногами і стискати з додатком зусилля близько 5 секунд.
  2. 2. Згодом можна збільшувати час стиснення

  Поперемінне підняття прямих ніг

  В позі лежачи піднімати спочатку одну ногу, а потім другу

  лфк на четвереньках і животі

  Вправи при нефроптоз у чоловіків включають в себе також тренування м’язів спини. Робити це рекомендується за допомогою наступних комплексів:

  назва завдання виконання

  Завдання » плавець»

  1. 1. Початкове положення-лежачи на животі.
  2. 2. Одночасно піднімати протилежну руку і ногу.
  3. 3. Рекомендовано виконати як мінімум 6 повторів для кожної сторони

  Завдання » планка»

  1. 1. Початкове положення-лежачи на животі, далі стати в положення для віджимань.
  2. 2. Утримувати планку рекомендується якомога довше.
  3. 3. Після 15-20 секунд виконання статистичного завдання м’язи рук, ніг, спини і живота будуть в напрузі

  Утримання рівноваги в положенні на четвереньках

  Піднімати по черзі протилежні ногу і руку, а упор робити на іншу ногу

  Завдання » кішка»

  1. 1. Прийняти колінно-ліктьову позу (руки зігнуті в ліктях, ноги в колінах).
  2. 2. Далі вигинати спину вгору і назад.
  3. 3. Повторювати завдання близько 15 разів

  додаткові вправи

  Дуже часто гімнастика доповнюється такими завданнями, як:

  • дихальна зарядка: коли робиться вдих, хворий надуває живіт і затримує дихання на кілька секунд. Після цього він здійснює видих (втягування живота) і затримку дихання.
  • вправа з валиком під спиною: під час видиху людина згинає праву ногу в коліні, а під час вдиху – повертає її у вихідне положення. Повторити потрібно 10 разів.

  Лфк при опущенні нирки у чоловіків включає велику кількість комплексів. Відомі лікарі бубновський і чихарєв розробили методики, що дозволяють відновити фіксує апарат.

  гімнастика бубновського

  Методика по бубновському створена для відновлення хребта і полягає в здійсненні лікування рухами (кінезітерапія). Деякі вправи:

  назва вправи виконання розслаблення і скорочення м’язів спини

  • лежачи на боці, схрестити руки за шиєю.
  • ноги зігнути в колінах.
  • після цього виробляти рух, спрямований на зведення ліктів і колін.

Опущення нирки, блукаюча нирка, або як ще називають це захворювання — нефроптоз вимагає консервативного лікування. При нефтпорозі нирка може опуститися в область попереку або таза. Спеціальні лікувальні вправи гімнастики і лікувальної фізкультури лфк допомагають зміцнити м’язи черевної стінки, фасції, черевні зв’язки, які утримують нирку. Заняття в багатьох випадках повертають на місце цей життєво важливий орган, який бере участь в очищенні організму. Таким чином є хороший шанс при першій і другій ступеня нефтпороза — при першого ступеня можна підняти нирку, при другій — не допустити подальшого її руху, третя стадія передбачає велике навантаження, але результат при такому опущенні нирки не гарантований.

характеристика хвороби

На початковому етапі хвороби симптомів нефроптозу може і не бути. Виникає біль в поперековому відділі, яка сприймається як наслідок остеохондрозу. Але при опущенні ниркиХворий може часто хворіти на пієлонефрити, в організмі можуть бути різні запальні явища, підвищується артеріальний тиск, утворюються камені, при цьому може мучити колька в нирках при відходження піску і каменів. Часто хвороба виникає у молодих людей, причому може виникнути ризик втрати цього органу.

ситуація ускладнюється тим, що нирка зазвичай опускається при ходьбі, а при узд, коли людина лежить, може повертатися назад. Тому дуже важливо, щоб при обстеженні пацієнт походив, пострибав перед тим, як лягти. Нирка може опуститися з правого, лівого боку або ж з обох.

Опущення нирки може мати серйозні наслідки — так як при нефроптозе нирка висить на артерії, вона зменшується в діаметрі і кровопостачання органу порушується. Намагаючись компенсувати кровопостачання, нирка починає виробляти речовину ренін, яке підвищує тиск не тільки в нирці, але і по всьому тілу. Також при нефроптоз виникає вигин сечоводу, який призводить до застою сечі. Наслідки можуть бути важкі-бактерії, які розмножуються в такому середовищі можуть викликати пієлонефрит (запалення нирок). Також така ситуація призводить до утворення сечокам’яної хвороби.

Тому потрібно негайно починати вправи гімнастики і лфк, щоб повернути орган на місце і уникнути негативних наслідків хвороби.

але все ж в деяких випадках потрібна операція, яка називається нефропексія. У минулому вона виконувалася за допомогою великого розрізу довжиною 20 сантиметрів з правого або лівого боку. В сучасних умовах втручання роблять лапароскопічно-три проколу діаметром 5 міліметрів, які не залишають видимих слідів. Але все ж за допомогою вправ лфк часто можна уникнути хірургічного втручання.

Займатися лфк при опущенні нирки потрібно годину-дві після їжі. Заняття проводити щодня від двадцяти хвилин до півгодини. При запамороченнях, потемнінні в очах або больових відчуттях потрібно припинити вправи і проконсультуватися у лікаря. Під час лікування не можна стрибати, бігати, піднімати тяжкості.

у положенні лежачи на спині можна під таз підкладати валик з ковдри або невелику подушечку. Також вправи можна робити під нахилом — в цьому випадку ноги повинні бути піднятими на 20 сантиметрів. Не обов’язково лежати на спеціальній похилій дошці, можна якимось чином підняти матрац або ліжко, підклавши що-небудь під нижній край, але все повинно бути безпечно.

Розминка

Вправи розминки допоможуть підготувати організм до основного комплексу. Крім того, розминочні вправи також мають лікувальний ефект.

Вправи

Перша ступінь передбачає виконання вправ зі зручним навантаженням, при другому ступені ноги повинні бути нахилені до підлоги під кутом в 15 градусом, при третій кут повинен бути 30 градусів.